„FC Den Haag moet fysiek steeds sterker worden" Michels: „Geraamte voor een nieuwe topploeg is er nu" Willy van der Kuylen is Zeist al vergeten Scheidsrechter Oetelmans dient geen aanklacht in Spelen Jansen tegen Sparta betwijfeld Hoge premies voor Westduitse ploegen in Europa Cupduels Ook Van Beveren mijdt Oranje DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Het mirakel van FC Den Haag duurt nu al vier weken. Het fenomeen van de inzet heerst en het spektakel in het spel is terug. Met vertrouwen wordt morgen in Noord Frankrijk de beslissende return voor de Europa Cup tegen RC de Lens afge wacht De voorsprong van de Hagenaars bedraagt weliswaar 3-2, zodat elke kleine misstap fatale gevol gen kan hebben voor de plaatsing in de derde ronde, omdat de score in een uitwedstrijd bij een gelijk aantal punten dubbel telt. Maar de vrees ontbreekt in het Haagse kamp. Trainer Boskov roept: „We halen het". En mana ger Eddy Hartmann ziet er ook vrolijker dan ooit uit. De voor naamste reden hiervan is een verandering in de visie van de beleidslijnen. De wereldwijze Joegoslaaf Boskov propageerde een maand geleden, dat FC Den Haag op de verkeerde weg was. Het Nederlandse voetbal van de toekomst zal fysiek steeds meer van de spelers gaan eisen. En daar moet het Haagse elftal op worden afgestemd. De lengte en de kracht van de voetballer worden belangrijke factoren. Het technisch management en het clubbestuur liet Boskov zijn gang gaan en hij fikste het Het spektakel in het voetbal keerde terug, het verloop van de wed strijden kreeg een spannender karakter dan ooit en het publiek ontving waar voor zijn geld. Groot optimisme Voetbal minnend Den Haag staat nu in het teken van groot optimisme. De resultaten van de laatste weken: Emmen (6-0), PSV (4-1), RC de Lens (3-2) De Graafschap (2-2) en AZ'67 (3-0) geven daar volop aanleiding toe. Manager Hartmann: „De grote ommekeer bracht eigenlijk de zwarte zondag in Breda. Bob Maaskant, trainer van NAC, be schuldigde FC Den Haag van laf en negatief voetbal. Er werd 1 Vujadin Boskov: "We halen het." Protest naar UEFA over te weinig kaarten Van onze sportredactie DEN HAAG FC Den Haag heeft een brief naar de Europese voetbal unie geschreven waarin gepro testeerd wordt tegen RC de Lens. De tegenstander in de tweede ronde voor de Europa Cup voor beker winnaars kwam voor de eerste wedstrijd in Den Haag 1000 zit- en 3000 staanplaatsen afhalen. Maar het vertikt het nu om FC Den Haag meer dan 600 kaarten retour te zenden. Het stadion in Lens zou totaal zijn uitverkocht be weerde manager Pruvost Het protest van FC Den Haag is gebaseerd op een UEFA-regel die stelt dat hetzelfde aantal beschik baar gestelde kaarten ook aan de tegenpartij moet worden toegezonden. Naar schatting zullen nu onge veer 600 supporters uit Den Haag teleurgesteld worden. in die wedstrijd wel 60 keer op doelman Thie teruggespeeld. Wij, het technisch management, en de spelers hebben ons deze terechte verwijten sterk aange trokken. Iedereen heeft toen met iedereen afgesproken dat we vanaf dat moment een ande re koers zouden varen. We wil den door inzet en enthousiasme een ander image gaan opbou wen en dat is FC den Haag gelukt. Kijk, dat moderne ge schuif - of zoals ik het noem - kaboutervoetbal - met van die korte tikjes naar hier en daar - is natuurlijk aardig, maar dan moet je er wel de spelers voor bezitten. Nu, die heeft FC Den Haag niet. Hetzelfde kan eigen lijk gezegd worden van het ra tionele voetbal van FC Twente. Het gemiddelde aan techniek van de spelers bij die club is veel groter dan het bij ons ooit kan worden. Er zijn er bij ons maar een paar die de precisie voor dat concept bezitten." In de ban Het imitatievoetbal deed FC Den Haag daarom resoluut in de ban. De precisiecultus van het klasserijke Ajax en Feye- noord moest maar zo snel mo gelijk worden vergeten. Ander, fysiek sterker voetbal, heeft de toekomst. FC Den Haag kiest voor de weg van PSV, Roda JC en hoe ty pisch het ook mag klinken. FC Utrecht. Hartmann: „De laatste club presteerde het in de wed strijd tegen Sparta om zelfs zon der ausputzer te spelen. Er brak een spektakel van jewelste los en het publiek wond zich gewel dig op. Er vielen bovendien nog vier doelpunten op de koop toe". Dat attractie-element van het Engelse en Westduitse voetbal herbergt grote risico's. Boskov, Hartmann en het elftal waar- Eddie Hartmann: "Kabou tervoetbal is aardig, maar je moet er de spelers voor hebben". mee over de nieuwe problema tiek uitvoerig werd gediscus sieerd, zijn bereid ze te aanvaar den. „We gaan heus wel eens het schip in, maar wat geeft dat als we het publiek maar niet van de tribunes afjagen. Want dat is al veel te lang gebeurd. Het resultaatvoetbal, dat in Neder lands opzicht wel goed was, heeft de meeste clubs echter nimmer het resultaat opgele verd." FC Den Haag wil puur vooruit voetballen, met tempo en met wilskracht als basiskenmerken. Sommige kenners in Nederland achten deze opvatting een po ging tot zelfmoord. Het is niet vol te houden, zeggen zij. „Daar geloof ik niet in", antwoordt Hartmann. „We hebben een se- lectiegroep die voor een gedeel te uit fullprofs bestaat Zij moe ten een wedstrijd in een week optimaal kunnen voetballen. „De tijd zal leren wie gelijk heeft Voorlopig koesteren Kila, Van Leeuwen, Mansveld, Pera- zic en recentelijk zelfs Schoen maker zich in grote vorm. Te gen RC de Lens moet FC Den Haag de winst binnenhalen. „Deze wedstrijd wordt finan cieel belangrijk voor ons hele jaar. Zou FC Den Haag de vol gende ronde bereiken, dan is de kans op een aantrekkelijke te genstander en wellicht een uit verkocht stadion zeer groot." HANS DE BRUIJN (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Amsterdamse scheidsrech ter George Oetelmans, die zondagmiddag na een trap van Henk Ramselaar het duel tussen sport club Amersfoort en Willem II staakte, zal geen officiële aanklacht wegens mishandeling bij de politie indienen. In de 19e minuut van de uiterst sportieve wedstrijd toonde Oetelmans Ramselaar de rode kaart wegens bedreiging, waama de speler van Amersfoort de scheidsrechter in de onderbuik trapte. Na door een arts te zijn onderzocht besloot Oetelmans de wedstrijd te staken, omdat hij zich fysiek en psychisch niet in staat achtte het duel te hervatten. „De politie is in mijn kleedkamer geweest om rapport op te maken van het gebeurde. Er is geen proces-verbaal opge maakt, omdat ik een eventuele aanklacht eerst wilde overwe gen", verklaarde de Amsterdamse scheidsrechter gister avond. .Lichamelijk ben ik er goed vanaf gekomen. Ik voel me weer helemaal fit Bovendien vind ik dat je rekening moet houden met de privé-moeilijkheden, waarin Henk Ramselaar verkeer de. Gezien de psychische achtergronden en het feit dat het incident beslist niet het karakter van de wedstrijd aantastte, heb ik besloten geen aanklacht in te dienen. De tuchtrecht- kommissie van de KNVB moet het verder maar uitzoeken". Het incident heeft overigens geen enkele invloed op de scheidsrechterscarrière van George Oetelmans. „Dit had me ook op straat kunnen gebeuren. Het had in wezen niets te maken met de wedstrijd. Het incident heeft dan ook geen enkele invloed op mijn visie op de voetbalsport Zaterdag zal ik weer met plezier de wedstrijd tussen de C-elftallen van FC Den Haag en Wageningen leiden". (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Voorzitter Van Zandvliet van Feye- noord betwijfelt sterk of Nico Jansen door de laatste verwikkelingen komend weekeinde zal uitkomen voor de Rotterdammers in de derby tegen Sparta. Feye- noord heeft inmiddels de zaak-Jansen in handen gelegd van de juridisch adviseur mr. A. F. A. van Velzen. Deze zal onderzoeken welke stappen er onder nomen kunnen worden tegen de KNVB om de sanctie op de overgang van Jansen naar Feyenoord aan te vechten. AMSTERDAM De sfinx heeft (eindelijk) weer gespro ken. Voor het eerst na zijn te rugkeer bij AJAX verzandde een gesprek met Rinus Michels niet in de nietszeggende termi nologie van „de bal is rond". Kennelijk mild gestemd door de overtuigende manier waarop Ajax zaterdagavond Feyenoord in het Olympisch stadion degra deerde tot een team vol schuch tere beginnelingen, stond Mi chels aan de vooravond van het voor toekomstige internationale contacten zo belangrijke tweede treffen tegen Hertha BSC toe dat wat dieper werd ingehaakt op de voetbalmaterie bij Ajax. Al zou Michels Mischels niet zijn geweest indien hij bij al te indringende zaken niet luid en duidelijk een pas op de plaats maakte. Openheid is goed, maar er zijn grenzen nietwaar? Wat overbleef na ruim enen uur praten met Rinus Michels is echter ruim schoots voldoende om tot een paar con clusies te komen. De minst belangrijke daarvan, maar beslist niet meest onaan gename, is dat Michels zijn typisch Am sterdamse gevoel voor humor niet in Spanje heeft achtergelaten. Wat, Mi- chels-kenners weten dat, in veel geval len kan leiden tot de meest vreemdsoor tige conversaties, die een ware verade ming vormen in vergelijking met de doorgaans obligate praatjes van het gros der Nederlandse voetbaltrainers. Op het meer serieuze vlak viel gisteren uit Michels' betoog af te leiden dat de voetbalzaken bij Ajax tot nu toe precies zo marcheren als Michels zich dat had voorgesteld toen hij aan het begin van het seizoen via de rug van Hans Kraay op het vertrouwde AJAX-nest terug keerde. Alhoewel Michels dat niet met zoveel woorden verkondigde, liet hij toch duidelijk doorschemeren dat zijn inbreng er nu al toe geleid heeft dat AJAX de puinhopen verlaten hèeft waar de ploeg (meent het bestuur alt hans) onder het bewind van achtereen volgens Kovacs, Knobel en Kraay op was geraakt. Wat echter allemaal niet wil zeggen dat Michels de tijd nabij ziet waarin Ajax zich net als een vijftal jaren geleden presenteert als een eenzame ster aan het Europese voetbalfirmament Daarvoor, erkent ook Michels, mist het huidige Ajax de individuele klasse van het Ajax ten tijde van Cruyff, Nees- kens, Swart en Keizer. Michels: „De eerste stap is gezet. Het geraamte voor een nieuwe topploeg is er. Iedereen heeft de laatste weken kunnen zien dat Ajax langzaam maar zeker gegroeid is naar een evenwichtige ploeg. Een proces dat weliswaar nog niet helemaal, is afgerond, maar dat toch in een vergevorderd stadium is gekomen". Bergen kritiek De wederopstanding van het Ajax van Michels is gepaard gegaan met hele bergen kritiek, want de manier waarop Ajax zich na de terugkeer van Michels aan het Nederlandse voetbalvolk ver toonde, was er een zonder veel franje. Michels erkent dat ook. „In eerste instantie moest prestatiege richt gewerkt worden. Ajax kan zich nu eenmaal geen opbouw veroorloven van aan de ene kant goed voetbal en aan de andere kant nederlagen. Vandaar dat eerst dat geraamte moest worden neergezet Ik weet dat de laatste weken veel verhalen geschreven zijn waarin het voetbal van Ajax werd afgeschil derd als resultaatvoetbal van het ergste soort. Vooral na Hertha. Ik ben het met die kritiek echter niet eens. Gezien de mogelijkheden van de ploeg op dit mo ment kun je er nu eenmaal niet aan voorbijgaan dat resultaat een belang rijk gegeven is. Zeker in een dubbele confrontatie zoals met Hertha waarin je je nu eenmaal moeilijk kunt herstellen. Natuurlijk ben ook ik niet gelukkig met de manier waarop Ajax in Berlijn ge voetbald heeft. Maar de ploeg moest op dat moment het spel zo spelen. Welis waar niet zo negatief als nu gebeurde een gevolg van andere factoren maar toch wel met een concept dat duidelijk gericht was op resultaten". ROB HARTOG o Rinus Michels uitte zich eindelijk weer eens anders dan in de terminilogie van 'de bal is rond'. Ton van Dalen commercieel directeur FC Twente (van onze sportredactie) ENSCHEDE FC Twente heeft na langdurige onderhan delingen gisteravond de spor tjournalist Ton van Dalen be noemd tot commercieel direc teur als opvolger van de enige maanden geleden vertrokken Guy Defaix. Ton van Dalen, die onder meer voor onze krant sportverslagen verzorgde treedt 1 februari in dienst. Pierre v.d. Akker in ziekenhuis AMERSFOORT De toestand van Pierre van den Akker, de verzorger van het Nederlands elftal die vrijdag jJ. een lichte hartaanval heeft gehad, is rede lijk. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Van den Akker thuis een rustkuur zou onder gaan, maar bij nader inzien achtten de doktoren het betej" dat hij enige tijd onder controle zou blijven. Hij is daartoe opge nomen in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort (Van onze coirespondent) BONN De voetballers van het Berlijnse Hertha BSC heb ben een krachtige aansporing gekregen om Ajax een neder laag te bereiden. Wanneer het hen inderdaad lukt de Amster dammers op hun eigen terrein te verslaan, zal elk van hen met een premie van ruim 3000 gul den worden beloond. De nervositeit onder de West- berlijners is intussen danig ge stegen. Niet alleen verloren zij zaterdag zelf met 2—1 van HSV. Hamburg, maar de schrik van hun leven bezorgde hen vooral de overwinning van 6—0 van Ajax op Feyenoord. Trainer Georg Kessler kan het zich we liswaar niet veroorloven open lijk pessimisme te verbreiden, maar ook hem waren duidelijk de zorgen aan te zien. De Berlijners behoren welis waar tot de topgroep van de Duitse clubs, die hun prestaties met premies aanwakkeren, maar desondanks is hun hand geld slechts een fooi in vergelij king met dat van de spelers van Bayern München. Deze kunnen zich namelijk op 10.000 gulden per man verheugen wanneer het hen zal lukken Malmö FF te kloppen. Ook de beloningen, die de overi ge clubs hun spelers in het voor uitzicht stellen, zijn hoger dan ooit tevoren. Dat ligt hieraan dat de Westduitsers er bijzonder trots op zijn nog liefst zeven van hun elftallen in de wedloop om de Europese cups te kunnen stellen. Bijzonder in de watten gelegd worden ook de voetbal lers van HSV Hamburg, die elk 5000 gulden in de wacht kunnen slepen wanneer zij van Rode Ster Belgrado winnen. De Keu lenaren moeten met „slechts", 1800 gulden genoegen nemen, wanneer zij Spartak Moskou verslaan. Daarentegen wordt de i spelers van Borussia Monchen- gladbach in de wedstrijd tegen Juventus in Turijn aangevuurd met 4000 gulden, terwijl de Frankfortenaren altijd nog éen douceurtje van 2600 gulden mo gen meenemen wanneer zij At- letico Madrid onder de knie krijgen. FRANS WENNEKES i Willy van der Kuylen: "Ik hoop te laten zien dat de vorm er weer is." (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Willy van der Kuylen is vol goede moed dat hij binnen enkele weken zijn oude vorm weer te pakken zal hebben. Gisteren trainde hij met zijn ploeg genoten als voorbereiding op de Europa Cup-return tegen Ruch Chorzow morgenavond. Een verklaring voor zijn terugval weet Van der Kuylen zelf nog steeds niet te geven. „Het is bela chelijk wat er allemaal in de diver se bladen is geschreven. Ik zou moeilijkbeden hebben in de prive- sector, met mijn vrouw, er zou iets niet in orde zijn met onze pasgebo ren baby, maar vooral werd er gesuggereerd dat ik er helemaal uit zou zijn, omdat ik mij de ge beurtenissen van Zeist (toen Jan van Beveren en ik besloten niet tegen Polen te spelen en naar huis gingen) teveel zou aantrekken. Nu, ik ben Zeist alweer lang vergeten. Het Nederlands elftal heeft voor mij afge daan. Ik zal, ook wanneer Cruyff en Nees- kens er in Rome niet bij zijn, mij niet voor Oranje beschikbaar stellen. Van Beveren denkt er net zo over. Er spelen in het Nederlands elftal nog altijd een paar Ajacie- den, die ook bij het incident betrokken waren. En daarom lijkt het ons beter, ons afzijdig te houden". Van der Kuylen zoekt ook geen enkel ex cuus voor zijn slechte prestaties van de laatste tijd. „Ik heb griep gehad. Dat heeft niemand willen geloven, maar ik kan de brief van dokter Velzeboer, onze clubarts, laten zien. Zelfs Rijvers heeft eraan getwijfeld. Het is voor hem ook niet fijn dat er ineens een kentering in de ploeg is gekomen. Ik neem het hem dan ook niet kwalijk. We hebben het samen alweer uitgepraat Ik hoop er morgen tegen Ruch Chorzow bij te zijn en dan te kunnen laten zien hoe Willy van der Kuylen in goede vorm kan voetballen. Ruch Chorzow, dat op eigen verzoek zondag geen competitiewedstrijd heeft gespeeld, waaruit blijkt dat de Polen zich nog niet kansloos achten, komt vanavond in Eindho ven aan. Echter zonder international Joa chim Marx. Hij kreeg enige tijd geleden toestemming om bij Lens in Frankrijk te gaan spelen, maar hij heeft alweer zijn koffers gepakt. Wel kan de Tsjechoslowaak- se trainer Michal Vican rekenen op Zyg- munt Maszyk, de aanvoerder. Marian Ostaf- insky en de aanvaller Bronislav Bula. Deze laatste is met zeven doelpunten leider van de topscorerslijst in de hoogste afdeling in Polen. Bula scoorde ook het enige doelpunt van Ruch tegen PSV. Voor PSV is het duel van morgen de 37ste Europa Cupwedstrijd. Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllilllllillllliililliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiinillllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11