£eid6c6ou4a/nt Ford ontslaat Schlesinger en Colby 1 BEZETTING STROOK SPAANSE SAHARA DOOR MAROKKO ONTKEND Haagse vrouw doodgeslagen Judy zoekt kennismaking KISSINGER STAP TERUG Weekend-verkeer eist slachtoffers Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen Der week f2.81, kwartaal'/ 36,32; iaar 141.35: losse nummers: 50 cent Maandag 3 november 1975, 66e jaargang no. 20264 Kiaaykamp Johnny Kraaykamp-show op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.15 uur Aktua-tv met o.m. meditatie en man die zich Herrema-ont- voerder noemde. Ned. I om 21.00 uur Golda Meir (2) en om 21.50 uur tv-spel „Een liefdesgeschiedenis" van Wil liam Trevor. Meer wind Half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat regen maar ook opklaringen. Matige tot krachti ge zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 11 graden. Zon: 7.39-17.08. Maan: 8.48-17.42. Schev. hoogw.: 3.01-15.21. Laagw.: 11.08-23.32. Ondanks bestand in Libanon Tijdens hevige straatgevechten die zaterdag op nieuw zijn uitge broken draagt een Moslim-strij der een gewon de kameraad naar een veiliger plek. Zaterdag en zondag zijn bij de gevech ten, die volgden op de elfde wa penstilstand in twee maanden tijd, weer ruim •dertig mensen om het leven ge komen. Premier Karami heeft zich overi gens optimis tisch uitgelaten over de vooruit zichten op een werkelijk be stand. WASHINGTON (AP/Rtr) - Presi dent Ford heeft minister van defen sie James Schlesinger en CIA-direc- teur William Colby ontslagen. Bo vendien heeft hij minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger ge vraagd af te treden als voorzitter van de nationale veiligheidsraad, zo hebben topfunctionarissen van het Pentagon, het Amerikaanse ministe rie van defensie gisteravond ver klaard. Schlesinger zou worden opgevolgd door Donald Rumsfeld, de stafchef van het Witte Huis, Colby door Geor ge Bush, de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten in China. Kis singer zou aanblijven als minister, maar als voorzitter van de nationale veiligheidsraad worden opgevolgd door It. gen. Brent Scowcroft, die plaatsvervangend voorzitter is. Het ontslag van Schlesinger is voor hemzelf als een verrassing gekomen. Zaterdag nog, tijdens een lang ge sprek met Ford, werd met geen woord over het ontslag gerept Giste ren hoorde Schlesinger van zijn ont slag, dat verband schijnt te houden met oude meningsverschillen met Kissinger over de mate van ontspan ning met de Sowjet-Unie en over de wederzijdse besprekingen ter beper king van de strategische bewape ning. Schlesinger zou een nieuwe overeenkomst hebben tegengehou den. Volgens senator Jackson wijst het plotselinge ontslag erop dat de rege ring geen afwijkende meningen op het gebied van de nationale veilig heid kan gebruiken. „Het zal voor Ford vrijwel onmogelijk worden nog het eerlijke advies te krijgen dat een president nodig heeft". Madrid (AFP) De Spaanse politie heeft gisteren een eind gemaakt aan een vergadering van vijf christendemocratische groeperingen in Madrid. De namen van de aanwezigen werden genoteerd, en vervolgens konden ze vertrekken. De vergadering was belegd om een gemeenschappelijk document op te stellen over de toestand in Spanje. In dat document wordt onder meer vrijlating van politieke gevange nen en amnestie voor ballingen geëist, intrekking van onderdruk kende wetten, met name de anti-terrorismewet, afschaffing van de doodstraf, en berechting van politieke misdrijven via de normale burgerlijke rechtspleging. TAN-TAN (Upi-Reuter-AP) Marok kaanse troepen zijn gisteren, naar ver luidt het noordoostelijk deel van de Spaanse Sahara binnengetrokken, en hebben daar een strook bezet die on langs door de Spaanse troepen is ont ruimd. Marokko heeft deze bezetting of ficieel ontkend. Het betrokken gebied is de 45 km lange strook waar de Spaanse Sahara aan Algerije grenst Daarmee zou tevens de infiltratieroute van Algerijnse commando's en commando's van het pro- Algerijnse Polisario, de beweging voor onafhankelijkheid zijn afgesloten. Spanje heeft de mogelijkheid aangeduid van een gewapend conflict in de Spaanse Sahara ingeval Marokko de massale „vredesmars" in het betwiste gebied laat doorgaan. Spanje vroeg zaterdagavond om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad, die zondag unaniem een reso lutie aanvaardde, die de bij het geschil rond de Spaanse Sahara betrokken par tijen verzoekt elke „unilaterale of ande re" actie achterwege te laten die de span ning in het gebied zou kunnen vergroten. Tevens vroeg de Veiligheidsraad de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties het overleg met Spanje, Marokko, Mauretanië en Algerije „voort te zetten en te intensiveren". Prins Juan Carlos het nieuwe Spaanse staatshoofd, heeft een bliksembezoek aan de hoofdstad van de Spaanse Sahara afgelegd. Deze onverwachte reis naar El Ajoen van de prins kwam enkele uren nadat diplomaten in de Verenigde Naties hadden gemeld dat Spanje bereid is mili tair geweld te gebruiken om de Marok kaanse mars terug te slaan. De mars zal worden aangevoerd door koning Hassan II. Het Spaanse dreigement wijst erop dat de jonge prins een krachtiger standpunt inneemt inzake de Marokkaanse invasie die morgen of woensdag de grens met de Spaanse Sahara moet bereiken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Chaos ron dom Feyecoords aankoop Nico Jansen. Iedereen vecht voor ei gen straatje en het gevolg is een opwindende serie beschul digingen over en weer. Feyenoord en Cor Coster di recteur van Inter Football dreigen met een kort geding, wanneer de KNVB het verlenen van een licentie blijft weigeren. Dé Stoop, voorzitter van FC Amsterdam, vermaakt zich om de herrie. „Waar maken we ons zorgen over. Als Jansen niet weg mag, stellen we hem vol gende week toch gewoon in het eerste elftal op". De betrokkene zelf wacht af. „Ik heb recht op arbeid en verder zoekt de bond het maar met de clubs uit". Sporttribune meldt verder: Wat maakt het uit: 2-0 of 6-0? Schakelt Oetelmans rechter in? De vierde liefde van Slaven burg Tribunes te klein voor squash Gabrie Winkels in zevende hemel Spaanse politie maakt eind aan vergadering Chr. democraten ENORME CHAOS BIJ SCHIPHOL Den Haag/Hillegom In volle vaart is een 24-jarige motorrijder zaterdagavond in Hillegom op een tegemoetkomende auto gereden en daarbij om het leven gekomen. Volgens de politie vloog de man, die lid zou zijn van een groep van de Heli's Angels met grote snelheid uit de bocht In Den Haag werd zaterdagmiddag een 67-jarige Haagse wielrijder geschept door een personenauto, bestuurd door een 26-jarige inwoner uit Voorburg. De Wielrijder werd enige tientallen meters weggeslingerd en was op slag dood. De Haagse politie zoekt getuigen van dit ongeval. Eveneens in Den Haag overleed zaterdagavond een 62-jarige vrouw aan de verwondingen, die zij bij een verkeersongeval op 21 oktober had opgelopen. Twee zeventienjarige meisjes zijn zaterdagnacht in hun woonplaats Reusel (Noord-Brabant) om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij meereden in de berm geraakte en enige keren over de kop sloeg. De bestuurster en een vierde inzittende werden ernstig gewond. Op rijksweg 4 Amsterdam—Den Haag ontstond zaterdagavond bij Schiphol een enorme verkeerschaos na een frontale botsing tussen twee personenauto's. Hierbij vielen twee zwaar- en twee lichtgewon den. De verkeerschaos duurde drie uur. Demonstratie Het gebruik van hasj moet gelegalisserd worden. Dat verkondigt Koos Zwart in zijn marktberichten in „De Rooie Haan" van de Vara al sinds jaar en dag. Zaterdag had hij enkele honderden jon geren en in verhouding een paar ouderen bij eengebracht voor een demonstratie hiervoor op het Binnenhof in Den Haag. Ludiek soms, lijkend op de „flower-power" van en kele jaren geleden. Maar ernstig genoeg om even stil te staan bij de achtergronden van het hoe en waarom in de problemen van het drug-gebruik. Schlesinger Kissinger BEROEPSONDERWIJS WEIGERT BEPERKING AANTAL LERAREN ARNHEM (ANP) De leraren bij het algemeen voortgezet onderwijs en het midden en hoger beroepsonderwijs willen desnoods afzien van de gehele prijscompensatie van volgend jaar. Maar dan moet minister Van Kemenade van zijn kant toezeggen, dat hij zorgt voor een behoorlijk op peil gehouden aantal leerkrachten bij dit onderwijs. Dat er bezuinigd moet worden, dat nemen de leraren, zo bleek zaterdag op een bijeenkomst in Arnhem, wel aan. Maar de bezuiniging mag zeker niet ten koste gaan -van de kwaliteit van deze noodzakelijk geworden tak van onderwijs. Daarom liever geen prijscompensatie, maar wel voldoende leerkrachten. Zij vinden het „verbijsterend" dat de minister zonder enige inspraak zijn plannen bekendgemaakt heeft. „Hij zou dit niet bij het bedrijfsleven hebben moeten proberen", aldus deze leraren. Nederlander in Pakistan vermoord DEN HAAG (ANP) - De 34-ja rige Brent Kuyvenhoven uit Naaldwijk, onderdirecteur van het Christelijk Technisch Trai ningscentrum in de stad Guj- ranwala in Pakistan, is zater dagnacht in zijn huis doodge schoten. De heer Kuyvenhoven betrapte een tot nu toe onbekend geble ven inbreker, die toen drie scho ten op hem afvuurde, aldus een woordvoerder van het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. De heer Kuyvenhoven was voor acht jaar door het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken in Nederland ter beschikking gesteld van het Christelijk Technisch Trainings centrum, waarvoor hij in de loop der jaren alle cursussen heeft ontwerpen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het afgelopen week einde hebben zich op diverse plaatsen in ons land gewelddaden voorgedaan, waarbij twee doden vielen en minstens vier personen gewond raakten. In Den Haag werd de 35-jarige mevrouw Dina Wagner door een 37-jarige stadgenoot met een ijzeren staaf doodgeslagen. In een Utrechtse nachtclub werden bij een schietpartij één man gedood en twee gewond. In Alkmaar moest de politie een man in het been schieten voor hij zich overgaf. De doodslag in Den Haag vond zijn aanleiding in een ruzie tussen twee buur vrouwen die zaterdag op een voetpad niet voor elkaar opzij wilden gaan, mevrouw Wagner en de 30-jarige A.K. Toen de vriend van AJC., de 37-jarige H.v.d.T., de ruzie wilde uitpraten, kreeg hij onenig heid met mevrouw Wagner en haar ex- man. V.d.H. haalde toen uit zijn woning een ijzeren staaf, waarmee hij mevrouw Wagner de schedel insloeg. In het schemerduister van een Utrechtse nachtclub schoot in de nacht van zater dag op zondag een 24-jarige Surinamer plotseling zijn even oude landgenoot H. Mangal dood, naar hij later tegenover de politie zei, omdat hij zich door de man bedreigd voelde. Zijn kogels troffen ook een 30-jarige broer van het slachtoffer en een 23-jarige Turkse nachtclubbezoeker. De dader is later aangehouden. In Alkmaar wilde een 24-jarige man een taxichauffeur met een revolver dwingen hem naar huis te brengen. De chauffeur liet zich uit zijn wagen vallen. Een politie patrouille werd door de man beschoten, totdat hij zelf door een agent werd neer geschoten. m 3DAG 3DAG BIJ ALBERT HEIJN Girodienst mag dagafschriften niet opsparen DEN HAAG (ANP) In op dracht van staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat), is het experiment om de verzen ding van afrekeningen van de Giro te beperken, opgeschort, zo heeft de PTT bekendge- De Postcheque- en Girodienst wilde het verzenden van de af rekeningen vertragen door de dagafschriften van overboekin gen van minder dan vijfhonderd gulden op te sparen. Doel van het experiment was de verzend kosten te beperken. De afschrif ten zouden maximaal 5 dagen vastgehouden mogen worden. De PTT heeft nu aangekondigd dat eerst de serviceaspecten van een dergelijke ingreep bestu deerd zullen worden. Ontploffing Een ontploffing op het booreiland „Alpha" in het Noorse olieveld Ekofisk in de Noordzee heeft zaterdag aan drie mensen het leven gekost Drie werden ernstig gewond. Er bevonden zich op het booreiland 71 mensen. Allen zijn geeva- cueerd. Olie In langgerekte plassen drijft momenteel een hoeveel heid van 25.000 liter lichte stookolie op de Rijn in de rich ting van de Nederlandse grens. De olie is afkomstig uit het bij Düsseldorf lekgeslagen Belgi sche tankschip „Alma". Reaktoren De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, heeft be vestigt. dat Washington ernstig overweegt kernreactoren aan Egypte te leveren. De levering zou plaatshebben onder „de scherpste veiligheidsmaatrege len die maar mogelijk zijn". Sithole Bisschop Abel Moezo- rewa, leider van de Moezorewa- fractie van de Rhodesische Afri kaanse nationale raad (ANC) heeft zondag gezegd dat de ver miste zwarte nationalist Edson Sithole door de Rhodesische vei ligheidspolitie wordt vastgehou den en gemarteld. Hulp Het stadsbestuur van New York heeft bijna twee maanden geleden een aanbod van een niet met name genoemd Arabisch land afgewezen om de met faillissement bedreigde we reldstad een lening van 2,8 mil jard dollar te verstrekken. Lading Voor de eerste maal in zestien jaar is gisteren een schip met een voor Israël be stemde lading aan boord het Suezkanaal binnengevaren. Het schip, de Griekse „Olympos", zou vandaag in de Israëlische havenstad Eilat, aan de Golf van Akaba aankomen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u nieuw kwartaalabonnee naam adres woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar: naam: adres... woonplaats: mmiwinwa

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1