Zeldzame prestatie van Hartwig Steenken „Passie is mijn zwakheid" Olympisch „plan" van ruiterploeg Toernooi zege OUD-WERELDKAMPIOEN BRIDGE BOB SUVENBURG: OEN HAAG Be Nederlands-Oosten rijkse combinatie Slavenburg/man/- Hardt heeft giste ren in Den Haag het vierde Phiiip Morris bridgetoer- nooi om de Euro pese beker gewon nen. Zij behaalden 11619 punten uit een maximum van 18460 punien. Tweede werden de Hagenaars Meeste r/De Vrind (11474 punten) en derde Bisht/Van Oppen (Ned.) met 11321 punten. Bob Slavenburg, op misverstan den. „Het is gewoon een dure hobby. Alleen in Engeland, Frankrijk en Amerika kun je er behoorlijk mee verdienen. Voor de rest kost het je alleen maar veel geld. In cüt toernooi hier bij voorbeeld heb ik met mijn part ner Peter Mannhardt zevenhon derd gulden verdiend door vier de te worden. Maar ik heb wél mijn eigen vliegreis hierheen moeten betalen". Passie Passie noemt Bob Slavenburg zijn grote zwakheid. „Ik moet een grote controle op mezelf uitoefenen. Met alles. Ik drink bijvoorbeeld geen slok meer sinds het examen van mijn rechtenstudie. In die tijd dronk ik ontzettend veel, maar op een bepaald ogenblik heb ik alle aanwezige flessen door het raam gegooid en sindsdien geen sterke drank meer aangeraakt". Zijn grote kracht vindt Bob Slavenburg zijn gezondheid en zijn kalmte als het nodig is. „Voor bridge heb je bovendien veel fantasie nodig", meent Bob Slavenburg. .Kortom, bridge is de spieeel van het leven". „Wat je in ieder geval in je verhaal moet zetten", besluit Bob Slavenburg, „is, dat iede reen die ooit een keer in Marok ko komt maar contact met me moet opnemen. Want ik zal ie dereen graag ontvangen". FRANK WERKMAN FOTO'S: SIMON E. SMIT AMSTERDAM Breeduit lachend nam Hartwig Steenken zaterdagavond tijdens Jumping Amsterdam de felicitaties in ontvangst. De 34-jarige wereldkam pioen uit Hannover had alle reden zeer tevreden te zijn. De landbouwer, die twee jaar geleden maanden lang was uitgeschakeld wegens een beenbreuk, was als enige deelnemer erin geslaagd met zijn schimmel Erie in de vierde barrage van het puissance spring concours de 2.20 meter hoge muur te overmeesteren. Een prestatie, die in de RAI nog niet vaak te bewonderen is ge weest. Steenken, die vrijdag avond ook al met Erie had ge wonnen, liet zijn paard ruiter lijk delen in de hulde. Na elke felicitatie gaf hij de schimmel een vriendschappelijk klopje. Ook Fritz Ligges, zijn 37-jarige landgenoot, kwam Steenken nog even de hand schudden. De oud- militaryruiter uit Dortmund had met ere verloren. De muur bleek voor Genius een te groot obstakel. De puissance was een van de hoogtepunten tijdens het druk bezochte weekeinde. Een uitver kochte Europahal (7000 toe schouwers, van wie velen na afloop tot de ontdekking kwa men dat de Amsterdamse politie hun verkeerd geparkeerde voer tuig had afgevoerd) zag veertien combinaties overgaan naar de eerste barrage. Hierbij waren maar liefst zes Nederlandse rui ters, Ebben, Heins, Bergmans, Horn, Eras en Meier. In de eer ste barrage vielen zes combina ties af. Heins maakte met Ro- mantico S een fout op de muur (toen nog 1.90 meter hoog) en Meier staakte met Fresca de strijd na een val. Jumbo Design (Ebben) en Winnetou (Hom) toonden teveel respect voor de muur. De strijd, met nog vijf combinaties, kwam in een be slissende fase. Bergmans, die voor stal van Opstal in Moerge stel rijdt, had pech dat Rich mond Hill de muur met de ach terhand raakte. Voor de tempe ramentvolle Iwan F (Eras) was de opgave te zwaar. De gecon centreerd rijdende Steenken bleef met Erie, niet zonder wat geluk wel foutloos, maar de En gelsman Malcolm Pyrah gooide tot hilariteit van het publiek met Severn Valley vrijwel de gehele muur om. Ligges, die in de tweede barrage fortuinlijk was geweest, ging nu met Genius probleemloos over de hindemissen. Steenken en Ligges hadden toen volgens de reglementen recht de eerste prijs van 3000 gulden te delen. Maar na overleg met de jury kondigde de als altijd oubollige grapjes lancerende speaker Giel Kunst pathetisch aan: „Men gaat door". Onder ademloze stil te liet Steenken met Erie de van boven afgeronde muur opnieuw heel, een kunststukje waartoe Ligges met Genius niet in staat bleek. Kreten De organisatoren hadden in het zaterdagmiddagprogramma een nieuw onderdeel ten doop ge houden; een afvalspringcon- cours. In de tweede fase van dit nummer verschenen telkens twee ruiters tegelijk in de ring, die hetzelfde (gespiegeld opge stelde) parkoers moesten afleg gen. Het publiek mocht daarbij naar hartelust aanmoedigings- kreten slaken. Bob Slavenburg houdt van bridge en zwemmen. Voor de fotograaf combineerde hij beide hobbies. sproken lange nachtrust en een wat nare ervaring na een ander interview is Bob Slavenburg (58) innemend en onderhoudend. „Ik zwem elke dag", vertelt hij. „Dat is nodig om je conditie op peil te houden.". Onplezierig Bob Slavenburg is weer eens in Nederland, de natie de hij zes jaar geleden de rug toekeerde, na onplezierige ervaringen met de vaderlandse schatkist. Ver meende belastingontduiking voor een bedrag van een half miljoen leidde tot allerlei ver velende gebeurtenisse, die Ne derlands beste bridger deed be sluiten zijn heil elders te zoe ken. Na zijn dure Amerikaanse auto te hebben gekocht vertrok Bob Slavenburg met drieduizend van een vriend geleende guldens in zuidelijke richting. „Ik ben toen in Marokko terecht geko men", vertelt Slavenburg, die er geen enkele moeite mee heeft over die periode te praten. „Mijn geld was op en daarom ben ik maar daar gebleven". Omdat ook telgen uit een voor aanstaand bankiersgeslacht moeten leven zocht Bob Slaven burg in Casablanca, zijn huidige woonplaats, een baan die hij vond in de vorm van het verte genwoordigersschap van Pepsi Cola. Inmiddels oefent de oud wereldkampioen (1966 met Hans Kreijns) een functie uit in een kleine scheepvaartonderneming en heeft hij zich een positie veroverd in de beste kringen van het door koning Hassan be stuurde Noordafrikaanse land. Hoe groot zijn invloed is en hoe goed zijn relaties zijn ervoeren vijftig landgenoten begin dit jaar. Op weg naar een bridge- toernooi in Casablanca waren zij in een Spaanse havenstad gestrand, omdat de veerdiensten wegens storm waren gestaakt. Contact met Bob Slavenburg leidde ertoe dat er een Marok kaans vliegtuig opsteeg om de onfortuinlijke bridgers op te pikken, waarna zij aan het een uur uitgestelde toernooi alsnog konden deelnemen. Feit Bob Slavenburg vertelt dit ver haal zonder het minste spoor van zelfingenomenheid. Hij sig naleert het slechts als feit, zoals hij zich er ook niet op wil laten voorstaan eens een Ma rokkaans jongetje naar Neder land te hebben kunnen krijgen voor een oogoperatie. Het zijn zaken die Bob Slaven burg, eens de meest besproken bankierszoon (de zaak Bob S.) als normaal ondergaat. Drie maal per jaar komt de „meest Marokkaanse Nederlander" naar ons land waar hij ondanks de nare ervaringen toch nog steeds graag is. „Ik blijf tenslot te Hollander", zegt hij. „Maar definitief terugkomen zou ik al leen doen als ik hier een goede baan kon krijgen. Anders heb ik hier niets te zoeken. Het leven in Marokko bevalt me voortref felijk. Iedereen is er gelijk, rijk of arm. In Marokko wonen acht tien miljoen steenrijke mensen die helaas geen geld hebben. In Nederland wonen twaalf mil joen straatarme mensen, die al lemaal een spaarbankboekje hebben, maar er niets mee kun nen doen. Ik volg nog steeds elke morgen via de radiowereldomroep wat er in Nederland gebeurt. Ik heb tenslotte vijftig jaar hier ge woond, dan verlies je niet op slag alle belangstelling". Berooid Bob Slavenburg die zes jaar geleden berooid ons land ver liet heeft zich maatschappelijk naar de hoogste regionen opge werkt in zijn tweede vaderland. Hoe gezien Bob Slavenburg in Casablanca inmiddels is gewor den bewijst zijn volgende uitla ting. „In de hele Amerikaanse wijk bij mij in de buurt wordt tegenwoordig nasi en sateh ge geten", vertelt hij met een brede grijns op zijn nog ongeschoren gezicht. ,Jk heb ze allemaal om geturnd. Ze drinken nu ook geen groene thee meer, maar zwarte. En koffie om elf urn 's morgens". Nooit meer Volgens Slavenburgs zeggen valt er nooit een saai moment in zijn leven. De nog steeds als topbridger geldende Nederlan der geniet met volle teugen van elk uur dat hij leeft. In de afgelopen jaren ontwikkelde hij op velerlei gebied activiteiten, waaronder het geven van ten- nisles aan kennissen in Casa blanca. Hij komt uit in de Ma rokkaanse tefeltenniscompeti- tie en trapt nog wel eens tegen een voetbal. Hoewel hij zich niet wil uitlaten over andere „liefdes" in zijn leven plaatst Bob Slavenburg brigde op de vierde plaats van zijn favoriete bezigheden. Dat spel („Eigen lijk is het een sport, je hebt er conditie en concentratie voor nodig"), boeit hem nog steeds in hoge mate. „Ik heb er in de oorlog kennis mee gemaakt", herinnert Bob Slavenburg zich. Je kon toen eigenlijk niets an ders doen. Daarvóór heb ik in verscheidene takken aan top sport gedaan. (Slavenburg is oud-Nederlands kampioen zwemmen en atletiek en blonk uit in boksen, tennis en tafel tennis; red.) Maar na de oorlog is daar een beetje de klad in gekomen. Ik bleef naast bridge nog wel wat doen, maar niet meer op zo'n hoog niveau. Brid ge heeft me altijd aangetrok ken, omdat het een intellectueel en psychologisch spel is. Boven dien kun je er een sterke com petitiezin in kwijt". Geheimzinnig Rond de figuur van een bridger in het algemeen en die van Bob Slavenburg in het bijzonder hangt voor velen een waas van geheimzinnigheid. Ten onrech te, vindt de oud-wereldkam pioen. Zoals het ook niet juist is hem als avonturier af te schilderen. „Voor bridge zal hetzelfde gel den als voor andere dingen waar iemand geen verstand van heeft Voor mij hangt er als je zo spreekt een waas van ge heimzinnigheid rond kleiduiven- schieten. Ik ben ook helemaal geen avonturier. Mijn bestaan gaat zo veel mogelijk langs ge plande banen. Ik hou er eigen lijk helemaal niet van om onver antwoorde risico's te nemen". Ook verhalen over fantastische bedragen die er in bridge zijn te verdienen berusten, volgens AMSTERDAM Tijdens Jumping Amsterdam hebben de elf tot de a-selectie behorende Neder landse ruiters gisterochtend in een gesprek met chef 'd equipe Ben Arts een plan de campagne opgesteld ten aanzien van de training en voorbe reiding op een eventuele deelneming aan de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. Men kwam overeen de daarvoor in aanmerking komende paarden rust te geven van 15 december (na afloop van het CSI in Zuid-Laren) tot en met 1 februari 1976. In februari wordt een eerste trainingsweekeinde gehouden in het Boogerdcentrum te Oosterhout (Gld.) gevolgd door een oefenweekeinde in het Nederlands hippisch centrum te Deur- ne. Vervolgens wordt meegedaan aan Indoor Brabant (medio maart). In april staan gedurende twee weekeinden kwalifica tiewedstrijden op het springterrein van de manage in het Amsterdamse Bos op het programma. Voorts zullen de concoursen hippique van Verden en Keulen als kwalificatiewedstrijden gelden. Na afloop daarvan zullen zes ruiters worden aangewezen die in Aken mogen uitkomen om een eventuele uitzending te verdienen. Enige tijd geleden heeft het Nederlands Olympisch Comité Ben Arts laten weten dat men om voor uitzending in aanmerking te komen tijdens het CHIO van Aken bij de eerste vijf in de landenwedstrijd moet eindigen of bij de eerste tien in de Grand Prix (individueel). De a-selectie -bestaat uit de volgende ruiters: Antoon Ebben, Jan Maathuis, Johan Heins, Harry Wouters van den Ouden- weyer, Henk Nooren, Huub Bergmans, Peter Diks, Gerd Meier, Hans Horn, Rob Eras en Arno Neessen. DEN HAAG - Het is zaterdagochtend rond de klok van negen. Decor is het zwembad van hotel Bel Air, waar het benau wend warm is en de ra men beslagen zijn. Er zijn slechts weinig men sen in het helder blauwe water, de meeste gasten prefereren op dat vroege tijdstip het warme bed boven het qua tempera tuur minstens zo aange name bassin. Eén van de genen die de stoute schoenen, in casu een zwembroek, heeft aange trokken is Bob Slaven burg. Alsof hij niet nau welijks zeven uur eerder pas zijn bed zag trekt hij energiek zijn baantjes om af en toe aan de rand van het bad hangend wat uit te hijgen. Bob Slavenburg, één van de meest opmerkelijke verschijnin gen in het de afgelopen dagen in Den Haag plaats grijpende bridgetoernooi, is in zijn ele ment Wanneer hij soepel zijn één meter 92 lange, ruim hon derdtien kilo's wegende gestalte op het droge heeft gehesen en het water uit de haren schudt, verschijnt een brede glimlach op zijn doorploegde gelaat. In dien Bob Slavenburg de enige wereldkampioen bridge die ons land ooit kende, niet aan de kaarttafel zit is er slechts zelden geen lach rond zijn lippen. Met innemende charme babbelt hij met een ieder de hem benadert om zonder de minste moeite van prietpraat over te schakelen op serieuze discussieonderwerpen. Gestoken in een van het hotel geleende en enige maten te klein zwembroekje neemt Bob Sla venburg plaats aan een tafeltje langs het bad. Hoewel een ui terst vriendelijk gedaan verzoek („Zou u de oneindige goedheid willen hebben...") om enige kop pen koffie te brengen op een wat botte weigering is gestuit van de kant van het hotelperso neel verliest Bob Slavenburg geen moment zijn goede hu meur. Ook na een niet uitge Bob Slavenburg (rechts) en Peter Mannhardt, de Oostenrijkse partner van de Nederlander en eveneens oud-wereldkampioen spelen een vluggertje aan de rand van het zwembad. De Westduitser Hendrik Snoek was met de prachtige schimmel Rasputin het meeste bedreven en versloeg in de finale Malcolm Pyrah (Engeland) met Several Hills. Anton Ebben werd met Orlano in de kwartfinales uitge schakeld en plaatste zich als vijfde ex-aequo. Het jachtspringconcours van gistermiddag werd een tegenval ler. Er was geen sprake van enige spanning. Het parkoers leende zich daar ook niet voor. Er waren teveel lange lijnen en slechts tussen de negende en tiende hindernis bestond de mo gelijkheid met een korte wen ding wat tijd te winnen. Slechts vier ruiters bleven zonder fou ten en tevens binnen de minuut. De als eerste gestarte Engels man Paddy McMahon liet met Fanta 59.8 seconden afdrukken. Hij mocht een half uur dromen van de als ereprijs uitgeloofde auto. Toen stelde Alwin Schoc- kemöhle met Santa Monica de limiet beduidend scherper: 55,9 seconden. Maar David Broome bewees dat het nog sneller kon: met Sportsman liet hij de klok ken op 54,6 seconden staan. Er moesten toen nog ongeveer veertig combinaties verschijnen en er leek van alles mogelijk. Maar niemand kon aan de pres tatie van Broome de combinatie afhaken. Johan Hein, werd met Windsor als elfde de beste natio nale vertegenwoordiger. De Engelsman Malcolm Pyrah heeft het slotnummer van Jum ping Amsterdam, het internatio naal springconcours om de Gro te Prijs van de stad Amsterdam, gewonnen. Pyrah bleef met Se vern Valley foutloos in een bar rage met zes andere combina ties en was sneller dan Broome en Ebben, die eenzelfde presta tie leverden. Een bekend beeld bij een CHIO. De auto was dit keer voor David Broome, die in de Grote Prijs van Amsterdam de snelste was.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18