Schuiten: "Ik heb te weinig ervaring" Tempo Team schreef geschiedenis door Vasutas te verslaan Havermans stal biljartshow Manza Buitenzorg vond Waterloo PLAATSGEBREK OORZAAK VAN GERING AANTAL TOESCHOUWERS BIJ T0PSQUASH Okker waste sterk voor Ashe DE ROBBEN GEPLAATST Open Nederlandse kampioenschappen op Klein-Zwitserland uuiuoii ^UuriAiN i PAGINA 13 Roy Schuiten in actie Mexico-City Een er varing rijker en een il lusie armer komt Roy Schuiten morgen naar Nederland terug. Drie aanvallen op het we- reld-uurrecord van Ed dy Merckx zijn tever geefs geweest. Gister morgen probeerde Schuiten het met een iets groter verzet, name lijk 52 x 14 tegen 54 x 15 bij zijn poging van vrij dag. Het hielp niet. Schuiten: "Ik heb alles gedaan wat ik kon. Sneller kan ik niet. Ik ga terug naar Neder land, misschien dat ik het over een of twee jaar nog eens probeer." Gisteren was zijn laatste kans. Peter Post had gesteld dat het doelloos was het meer dan drie keer te proberen. De der de poging moest „alles of niets" worden. De omstandig heden waren rond negen uur plaatselijke tijd ideaal Het was volmaakt windstil, de temperatuur bedroeg ruim zestien graden in de schaduw en de druk van vrijdag, toen moest worden begonnen in verband met een rechtstreekse televisie-uitzending, was van Schuiten afgevallen. Schuiten had zijn zadel een fractie ho ger laten plaatsen, maar ook dat had geen invloed op zijn snelheid, die opnieuw achter bleef bij die van Merckx. "Ik weet het nu zeker", verklaarde de wereldkampioen achtervol ging, "het record van Merckx staat buitengewoon scherp. Al leen een groot renner met een geweldige ervaring heeft een werkelijke kans van slagen als hij een aanval doet. Ongeluk kigerwijs heb ik daarvoor nog niet de benodigde ervaring." Ongelukkig Schuitens derde start begon enigszins ongelukkig. Het pis tool van de starter weigerde, waardoor de 1000 toeschou wers even in onzekerheid ble ven of Schuiten echt was ver trokken. Die onzekerheid maakte overi gens snel plaats voor de over tuiging dat de 24-jarige Neder lander weer op weg was naar een mislukking. In de eerste kilometer verspeelde hij een viertal seconden op Merckx. Ook daarna kon Schuiten, een bekende trage starter, niets goed maken. Na ruim een kwartier stapte hij voorgoed af in Mexico. Het enige dat Schuiten heeft bereikt is dat de belangstelling voor het werelduurrecord is vergroot. Roger de Vlaeminck, tweede bij het laatste wereld kampioenschap op de weg en houder van de titel in het veld rijden, heeft plannen voor vol gend jaar. "Ik zal", vertelde De Vlaeminck, "het eerst een keer, zonder al te veel getui gen, in Rome proberen. Als ik daar dan tot ongeveer 48 kilo meter kom, ga ik naar Mexico om een echte aanval te doen." AMSTERDAM Landskampioen tafeltennis bij de heren Tempo Team uit Amsterdam heeft zaterdag geschiedenis geschreven. Met 54 werd de Hongaar se landskampioen Vasutas uit Boedapest, winnaar van de Europa Cup I in 1973 en houder van de Europa Cup II, in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uitge schakeld. Daarvoor zorgde het drietal Nico van Slobbe, Herman Hopman en de Brit Trevor Taylor. Het zag er in het begin niet naar uit dat de Amsterdamse forma tie de Hongaarse titelhouder zou gaan verslaan. Tempo Team kwam vlot op een achterstand 4—1. Hopman verloor in drie games van Roszas, Trevor Tay lor versloeg Harangi, doch daar na leed Van Slobbe een neder laag tegen Boerszei, Taylor te gen Roszas en Hopman tegen Boerszei. De linkshandige Tay lor had tegen de eveneens links handige Roszas alle kans om de stand op 2—2 te brengen. De flegmatieke Brit faalde. Bij de wisseling van tafelhelft in de derde en beslissende game leid de hij met 10—4. Roszas vocht terug en liep in tot 15—10. Hier na lukte de Brit niets meer. De Hongaar maakte de partij met 21-17 uit. Wat coach Carel Deken in de pauze heeft gezegd zal wel nooit bekend worden, een feit is in ieder geval dat Nico van Slobbe Herman Hopman op de rug gezien veel sterker ging spelen. Hij ver sloeg Harangi. Taylor won van Boerszei en van Slobbe zorgde door van Roszas te winnen voor Zenuwen Het verder spelen van de Ne derlandse kampioen in Europa cupverband kwam toen in han den te liggen van Herman Hop man. Hij hield zipi zenuwen in bedwang en met de steun van het publiek speelde hij Harangi met 21—15 21—14 van de tafel. Het onwaarschijnlijke was ge beurd: Een Nederlandse club had het gepresteerd om de Hon gaarse kampioen, behorend tot de top van het Europese tafel tennis, te verslaan. „Wij hebben ze onderschat", sprak de teleur gestelde aanvoerder Peter Ros zas na afloop, „maar we hebben Gabor Gergeli wel gemist". Tempo Team behoort nu tot de laatste acht ploegen van het toernooi om de Europa Cup I. De gedetailleerde uitslag is: Herman Hopman - Peter Roszas 21—13 9—21 18—21, Trevor Taylor - Sandor Ha rangi 21—12 21—17, Nico van Slobbe - Janos Boerszei 8—21 11—21, Taylor - Roszas 21-17 16-21 17-21, Hopman - Boerszei 14—21 15—21, Van Slobbe - Harangi 21-16 17-21 21-15, Taylor - Boerszei 18—21 21—19 21—10 (tijd- regel), Van Slobbe - Roszas 21—18 21—10, Hopman - Harangi 21—15 21—14. ENTER Zonder de prestatie van kampioen Hans Vultink tekort te doen is Louis Havermans als opmerkelijkste speler uit het titeltoernooi om het Nederlandse kampioenschap in het ankerka der 47/2 naar voren getreden. De debuterende biljarter uit Zundert eindigde in het toernooi op de derde plaats en kan terugzien op een geslaagd evenement. Hij bleek een aanwinst voor het gezelschap van de ereklassers/ Dat Hans Vultink zijn kampioenschap zou prolongeren stond bij voor baat vrijwel vast. Alleen Christ van der Smissen kon een hindernis zijn, maar in de finale kreeg de Brabander geen schijn van kans tegen de formidabele Groenloër. In twee beurten was Vultink klaar. De wijze waarop hij het karwei klaarde w.as groots. In zijn tweede beurt kwam hij tot 397 caramboles, die zelfs door de immer stoïcijnse Van der Smissen met bewondering en verbazing werden Nadat Vultink zijn laatste obstakel uit de weg had geruimd richtte de aandacht zich op de andere tafel, waar Louis Havermans tegen Bert van Nijnatten onstuitbaar naar zijn vijfde zege caramboleerde, daarbij overigens geholpen door zijn tegenstander, die aanvankelijk iedere keer enkele punten scoorde om vervolgens een uitstekende positie achter te laten. Havermans, die in eerste instantie niet bestand was tegen de atmosfeer, die er in het volle zaaltje heerste, kwam laat los, maar etaleerde toen zijn capaciteiten. In Enter bleven Sunquest, Van Nijnatten en Dekker onder de degradatiegrens en niet zo weinig ook. In vergelijking met de strijd van vorig jaar in Enschede daalde het toernooimoyenne van 46.37 naar 34.31. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Op de voorlaatste meeting van Duindigt heeft Manza Buitenzorg zijn Waterloo gevonden. Aan de start van de Prijs der 4-jarige stayers maakte Manza Buitenzorg een fout, had snel aansluiting, maar miste over de 2640 meter aan het slot toch de kracht om nog te winnen. Mistral Nora, met gastrijder Jan Wagenaar, was snel in de voorhoe de te vinden en stond deze ereplaats (goed voor zes mille) niet meer af. Manza Buitenzorg was misschien nog tweede geworden als hij in de laatste honderd meter niet gehinderd was door Giel van der Togt met Maestro Cavajos die nu het tweede geld kon meenemen. Derby-winnaar Monty Buitenzorg met de Limburger Sjeng Hendrikx kon niet verder komen dan een vierde plaats. Op het matige programma stonden verder nog drie rennen. Deze waren uitstekend bezet. De volbloedtrainers proberen nu het seizoen bijna is afgelopen nog een graantje uit de prijzenpot mee te pakken. In de Troostprijs voor tweejarige volbloeds kwamen er maar liefst zeventien aan de start. De nieuwe import van de succesvolle eigenaar Dee uit Noordwijk, Londentown, maakte zijn eerste optreden op Nederlandse bodem meteen tot een succes. Het Engelse paard zegevierde met de Belg Frans Vandeuten, voor Rober Wetemans met Lead The Band en op de derde plaats Albatros. PARIJS - Tom Okker heeft het herenenkelspel van het in ternationale indoortennistoer- nooi van Parijs gewonnen. In de eindstrijd versloeg hij Art hur Ashe (VS) in vijf sets: 6—3, 2—6, 6-3, 3-6, 6-4. In de finale dubbelspel verloren Okker en Nastase met 6—4, 7—6 van Fibak en Meiier. ENSCHEDE De derde ronde van het tennis-winterciïvuit in Enschede is evenals de twee voorgaande beheerst door natio naal kampioen Louk Sanders. Benno van Veggel leverde in de achtste finales een prestatie van formaat. In drie sets schakelde hij Fred Hemmes, finalist in de beide voorgaande toernooien uit: 5-7, 7-6, 7-5. Marian Laudin wond zich in zijn kwartfinalepartij tegen Gui- do Homman zo op over de lei ding, dat arbiter Breedveld hem in de tweede set bij een voor sprong van 1—0 voor Hornman ui de baan stuurde. Belangrijkste uitslagen (dames): hal finales: Lauteslager—Korsten 6—3, 8—2; Schothorst—Hemmes 6-2, 6-7,7-5. Finale: Lauteslager—Schothorst 5-7, 6—2,7-5. Heren: halve finales: Sanders- Homman 6—1, 64, Fok—Men tink 6-2, 6-1. Finale: Sanders/Fok 64, 3—6, 86. NAPELS De Robben en het Italiaanse Canottieri hebben zich geplaatst voor de finale van het Europacup toernooi waterpolo voor bekerwinnaars. In de halve finale van zondaj versloeg De Robben Barcelona met 7—6, won Canottieri van De Robben met 4—1 en klopte het Zweedse Spar Wagen Rote Erde uit West-Duitsland met 5—4. Canottieri 8 pt. De Robben 6 pt., Barcelona 4 pt., Spar Wagen 2 pt.. Rote Erde 0 pt. De finale zal in Hilversum wor den gespeeld op een nog door Italië en Nederland overeen te komen datum. Ook Neptunus Arnhem heeft zich geplaatst voor de finale- groep van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwin naars. De eindstand in Sibenik luidt: 1. Mladost Zagreb 3 wedstrijden 6 punten, 2. Neptunus Arnhem 3-4, 3. Odense 3-2, 4. Akademik 3-0. ONTGOOCHELING Het woord ontgooche ling zal niet ontbreken in de geschiedschrijving van de vaderlandse sport over vrijdag, zater dag, zondag, de korte periode van 31 oktober tot en met 2 november 1975. Rudi Lubbers, Roy Schuiten en Feyenoord werden met de neus op de keiharde feiten ge drukt. Ze lijden ale drie aan dezelfde kwaal: zelf overschatting. De gevol gen zijn dan ook niet uitgebleven; een ontzag wekkende ontgooche ling. Rudi Lubbers kan zijn bokscarrière af schrijven na het uiterst zwakke optreden in Tu rijn. Onsportief ook om dat hij trachtte de scheidsrechter te beïn vloeden door een incor recte stoot te simuleren. Roy Schuiten, door de lepe Peter Post omhoog gestoten tot een vedette van het allergrootste ka liber, moest na drie mis lukte pogingen zelf tot de conclusie komen „dat alleen een groot renner met een geweldige erva ring kans van slagen heeft". Schuiten is dat (nog) niet. Maar hij werd wel tot zelfoverschatting gebracht door juichende begeleiders. Tenslotte Feyenoord dat, ondanks weinig imponerend spel, zaterdag nog aan de lei ding stond. Men zou kunnen zeggen dat daar mee het verval van het Nederlandse clubvoetbal gedemonstreerd werd. Ajax stelde orde op za ken en diende de Rotter dammers, die zich te lang koesterden in de zon van vervlogen suc cessen, een enorme dreun toe. Drie voor beelden van onjuiste be geleiding in de prof- sport. Helaas hebben feiten moeten onderstre pen dat daaraan enorm veel mankeert. Er is ook door aangetoond dat de verantwoordelijke per sonen onverantwoord hoog van de toren heb ben geblazen en illusies hebben gewekt die niet door optreden gestaafd konden worden. HONDERLIJK Begin januari wordt in Vught gespeeld om de Europese biljarttitel 47/2. Nationaal kam pioen Vultink maakt er een traditie van onmid dellijk na het veroveren van een vaderlandse ti- Het jonge Engelse talent Brian Pearson (links) werd in de halve finale verslagen door de latere toernooiwinnaar Philip Ayton (rechts). DEN HAAG Bondsbestuurders doen er alles aan om het elitaire karakter van squash te wijzigen. Maar eenvoudig is dat niet. Dat bleek weer eens tijdens de open Nederlandse kampioenschappen, die dit weekeinde in het gebouw van de Haagse squash Rackets Club op Klein- Zwitserland werden gehouden. Zo'n vier- tot vijfhonderd toeschouwers brachten een bezoek aan de kampioen schappen, maar de finale kon slechts door zo'n zeventig mensen worden bijge woond omdat de tribune domweg niet meer plaats bood. Het lag dan ook voor de hand, dat slechts bondsbestuurders met hun echtgenotes, bestuursleden van de diverse squashclubs, de Engelse am bassadeur met zijn gezin, deelnemers en enkele leden van de Haagse club de finalepartij tussen de Engelsen Ayton en Verow, die door Ayton met 3—werd gewonnen, konden bijwonen. Het was jammer voor de andere belang stellenden, die nu eens kennis hadden kunnen maken met de squashsport op hoog internationaal niveau. Winnaar Phi lip Ayton, kampioen van Engeland en al vier keer eerste in de open Nederlandse kampioenschappen, moest het opnemen tegen titelhouder en landgenoot Verpw, die als vierde op de Engelse ranglijst staat geplaatst. Nooit zal de squashsport in belangstelling toenemen, als het pu bliek niet de gelegenheid krijgt dergelijke wedstrijden bij te wonen. Een bestuurslid van de squashbond: „Overal in Neder land worden op dit ogenblik banen aan gelegd. Onlangs zijn in Blaricum twee banen gebouwd en in Amsterdam vier. Volgend jaar worden er in Papendrecht acht geopend en in Amstelveen wordt een sportaccommodatie gebouwd, waarin zeven squashbanen worden opgenomen. Bovendien wordt daar een tribune aange bracht, die plaats moet bieden aan 250 bezoekers". Niet onbegrijpelijk Dat de term „elite" voorlopig nog over- brekelijk met de squashsport is verbon den, vindt men in die gelederen niet geheel onbegrijpelijk. „Elke tak van sport is begonnen in de bovenlaag. Dat was het voetbal zo en dat is nu het geval met squash. Maar de belangstelling voor squash groeit in alle lagen van de bevolking. Veertien jaar geleden organiseerden we voor de eerste keer het open Nederlandse kampioen schap. Gedurende de laatste jaren nemen daaraan de sterkste Europese spelers deel. Dat trekt altijd publiek. Het is alleen jammer, dat er niet meer dan zeventig bezoekers op de tribune kunnen V6r3nd6finQ plaatsnemen". Als volgend jaar de banen in Amstelveen gereed komen, kunnen wellicht daar de kampioenschappen wor den gehouden, waardoor meer mensen in de gelegenheid zijn de internationale wedstrijden te volgen. Geen Nederlander Het was topsquash, dat dit weekeinde op Klein-Zwitserland werd gespeeld. Daarom was het ook niet onbegrijpelijk, dat geen van de zes Nederlanders uit een veld van 64 deelnemers tot de halve finales doordrong. Nederlands kampioen Robert Anjema werd in de derde ronde als laatste Neder lander uitgeschakeld door de Engelsman Chris Stahl. „Squash staat in Nederland nog in de kinderschoenen. Er is nog een groot verschil tussen de Engelse top en de Nederlandse top. Logisch, want in Engeland wordt squash al op de lagere en middelbare scholen gespeeld". Een voorbeeld van zo'n jong talent was de Engelsman Pearson, die de derde prijs in de wacht sleepte. In de halve finale had de achttienjarige Engelsman met 10—8, 9—6 en 9—4 van Ayton verloren, maar in de strijd om de derde en vierde plaats versloeg hij zeer gemakkelijk zijn landgenoot Wilson met 9—5, 9—0 en 9—1. In Nederland is nog nauwelijks jong talent te bespeuren, maar de squashbe- stuurders menen dat daarin ongetwijfeld verandering zal komen. Het ledental steeg in één jaar van 1200 naar 2000. „Squash heeft alle eigenschappen om uit te groeien tot een populaire sport Het is gemakkelijk te leren en bovendien zijn de spelregels erg eenvoudig. Het is een sport, die zeer goed past in het kader van de sportieve recreatie". Een algemene misvatting is, dat squash een dure sport zou zijn. Dat is volstrekt niet waar. Voor een gemiddeld bedrag van 240,— kan men iedere dag gedurende een heel jaar squash spelen. Ook de materialen behoe ven niet veel geld te kostea Voor een racket betaalt men tussen de 25 en 100 gulden. Voor de beoefening van squash kan men tenniskleding gebruiken. Om die redenen zijn de bondsbestuur ders optimistisch gestemd over de ont wikkelingen van de squashsport. „Het is een trimsport, behalve dan voor degenen die topsport willen beoefenen. Die men sen moeten over een enorme goede condi tie beschikken. Squash vereist voor de topsporter een enorme snelheid". Enkele meters naast het squashgebouw wordt de hockeywedstrijd tussen HCKZ en Hattem gespeeld. Eén van de bondsbestuurders wijst ernaar. „In een squashwedstrijd van pakweg 20 minuten wordt meer van de conditie gevergd dan in die hockey wedstrijd die twee keer vijfendertig mi nuten duurt". JOS HEYMANS tel te verklaren dat hij niet weet of hij zal deel nemen aan het Europe se, c.q. wereldtoernooi. De biljartbond zou hie raan iets kunnen doen door dwingend voor te schrijven dat de deelne mers aan een nationaal toernooi dienen uit te komen in het internatio nale vervolg daarvan. Het is immers ook voor de anderen hinderlijk te moeten afwachten of zij eventueel Vultinks plaats moeten innemen. KLAARHEID Bij de wet is arbeidsbe middeling op commer ciële basis niet toege staan. Dat is de kern van de zaak Nico Jan sen. De nee partij (KNVB en WCS) be weert dat Inter Football bemiddelt en zich daar voor laat betalen (verbo den), de andere dat IF .adviseert (toegestaan). Of voor dat advies moet worden betaald, wordt in het midden gelaten. Maar, zo kan men vra gen, hoe zit dat dan met uitzendbureaus die be middelen en zich daar voor laten betalen. Ver keren zij in een uitzon deringspositie? Men kan zich ook afvragen of de KNVB ziende blind is. Een ieder weet dat in Nederland personen rondlopen die er hun be roep of bijverdienste van maken om spe lers (bijv. Joegoslaven) te „verhandelen". De KNVB dient ook dan in te grijpen maar doet dat niet. Klaarheid van twee kanten is uiterst noodza kelijk: van de zijde van de wetgever die geen uitzonderingen kan ma ken; van de kant van de KNVB die niet eenzijdig' mag optreden. Boven dien speelt nog dit: Nico Jansen had een contract tot 1 november, is dus niet meer gebonden en heeft het recht zoals in de kwestie-Haan laat stelijk nog is uitgemaakt op werk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13