Vier legerartsen niet beëdigd na weigering reclame-avond Felle kritiek Schmidt op collega EG-leiders SENAAT ACHTER ONAFHANKELIJKHEID VAN SURINAME Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Alle fietspaden in losbladige atlas vergaard ARCHITECTEN IN HELMOND TEGEN PAALWONINGEN VVD-SGP tegen Portugezen willen Angola binnen een week ontruimen Tuchtstraffen „geen beroving van de vrijheid" En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom geeft familie de Vries niet thuis. Sadat vraagt Washington dialoog met Palestijnen WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) Vier artsen die een maand geleden weigerden een verplichte voorlichtings bijeenkomst van de farmaceutische industrie Bee tham in Austerlitz te bezoeken, hebben vorige week vrijdag de officierseed niet mogen afleggen en rijn niet bevorderd tot eers te-lui tenant. Luite nant-kolonel Van Besouwen weigerde de artsen de officiers-eed af te nemen, omdat hij inlichtin gen had ontvangen die hem tot dit besluit had bewogen. Hij wilde niet zeggen wat en van wie die inlichtingen afkomstig waren. Een en ander staat deze week in het blad „Twin tig" van de Vereniging voor dienstplichtige militai ren. WDM-voorzitter J. Wesseldijk verklaarde Artsen die voor militaire dienst worden opgeroe pen krijgen in de Juliana van Stolbergkazeme in Amersfoort een opleiding van acht weken. Daama worden zij doorgaans overgeplaatst naar een mili tair geneeskundige dienst, na te zijn beëdigd en bevorderd. Over het voorval van vier weken geleden schrijft „Twintig": na afloop van een oefening in de bossen van een jonkheer in Austerlitz dook men de enige kroeg van de omgeving in. Daar werd men opgewacht door de drie heren van de farma ceutische industrie Beecham. Er werden films gedraaid en iedere arts kreeg een fles drank en een pakket medicijnen ter waarde van 100 gulden. ervan overtuigd te zijn, dat de eed niet is afgeno- Een tiental artsen was zeer verbolgen over deze men omdat de artsen weigerden naar de voorlich tingsbijeenkomst te gaan. Maar volgens een woordvoerder van de legervoorlichtingsdienst is de reden van het niet-beëdigen van de artsen zeer beslist niet gelegen in het feit, dat zij de voorlich tingsbijeenkomst niet hadden willen bijwonen. „Men moet zich bepaald heel anders opstellen wil de voor de beëdiging verantwoordelijke comman dant een dergelijke beslissing nemen", aldus de woordvoerder. Luitenant-kolonel Van Besouwen heeft inmiddels een vertrouwelijk rapport over deze affaire aan de legerleiding uitgebracht. Daarin worden ook andere motieven aangevoerd op grond waarvan hij tot zijn besluit kwam. Of en in hoeverre het besluit van de luitenant-kolonel gerechtvaardigd is, zal afhangen van het resultaat van het thans lopende onderzoek, zo deelde de LVD-woordvoer- der mede. verplichte voorlichtingsbijeenkomst. Vier artsen weigerden naar binnen te gaan. In „Twintig" zegt een van de artsen, Hans Grund- meijer: Tijdens de opleiding werden we gemiddeld drie avonden per week uitgenodigd voor dit soort bijeenkomsten. Avondjes vrij drinken, bowlen, diners zijn aan de orde van de dag. Men krijgt gratis medicijnen maar ook andere cadeau's. Wij vinden dit soort reclame een verwerpelijke zaak. Als een arts in zijn kennis van medicijnen afhan kelijk moet zijn van dit soort reclame-jongens kan dat zeer gevaarlijk worden. Bovendien vinden wij het een schande dat van de prijs van medicijnen 40 pet wordt uitgegeven aan deze reclame. De artsen hebben volgens de WDM ook kritiek geuit op hun opleiding in Amersfoort. Zij vinden dat er onvoldoende wordt ingegaan op de sociale problemen in het leger en dat ze veel informatie krijgen over dingen die ze al weten. Explosie in Brescia Brandweerlieden inspecteren de nog staande muren van een flatge bouw in de Italiaanse stad Brescia na een enorme explosie, die het gebouw uiteen heeft gerukt, de ontploffing, vermoedelijk veroorzaakt door een gaslek, kostte aan zeven mensen, waaronder drie jonge kinderen, het leven. LISSABON DPA/Rtr) Uiterlijk 5 november zullen alle Portuge se soldaten zich uit Angola hebben teruggetrokken, zo heeft het Lissabonse avondblad „A Capital" gemeld. Volgens de Angolese correspondent van het blad hebben de Portugese groepen zich reeds in de hoofdstad Loeanda verzameld om zich voor de thuisreis in te schepen. Volgens de krant zou deze maatregel zijn genomen om de gespan nen verhouding tussen de Portugese troepen en de bevrijdingsbe weging MPLA, die de hoofdstad in handen heeft, niet verder aan te scherpen. Uit Johannesburg werd gemeld dat de twee andere bevrijdingsbe wegingen FNLA en Unita, die zich in hun strijd tegen de MPLA aaneen gesloten hebben, in het kader van hun offensief de belang rijke haven Benguela hebben heroverd. Benguela is het eindpunt van de vitale, thans lamliggende, spoorweg voor het transit-vervoer van koper uit Zaire en Zambia. Ook de havenstad Mocamedes, de derde havenstad van Angola, is op de MPLA veroverd. STRAATSBURG (ANP) - Tij dens een hoorzitting van het Europese hof voor de rechten van de mens over de vrijheids straffen binnen de Nederlandse krijgstucht, naar aanleiding van veroordelingen in 1971 van vijf Nederlandse militairen, heeft de Nederlandse landsad vocaat mr. E. Drooglever For- tuyn gesteld dat de straffen licht en verzwaard arrest geen beroving van de vrijheid bete kenen, zoals die omschreven staat in het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Hij stelde dat disciplinaire straf fen niet onder de conventie val len. Disciplinaire rechtspraak is van toepassing op groepen met een beperkte vrijheid, zoals mi litairen, gevangenen, zeevaren den en leden van de noodwacht. Hij wees erop dat het begrip „vrijheid" in de conventie niet nader is gedefinieerd. „Niemand is vrij om altijd en overal datge ne te doen wat hij wil". De advocaat van de Eruopese commissie voor de rechten van de mens, mr. E. van der Schans, stelde dat de conventie ook geldt voor de krijgstucht, omdat die bij de ratificatie van het verdrag door Nederland niet is uitgesloten. Mr. Van der Schans vond, dit in tegenstelling tot de Europese commissie dat ook licht arrest een vrijheidsbero ving is, omdat er sprake is van een recht. De zitting is vandaag voortgezet De WDM is teleurgesteld over het Nederlandse standpunt dat de veranderingen in het tucht recht zoals die de laatste jaren zijn aangebracht slechts terug te voeren zijn op een verande ring van beleid en niet van be ginsel. De WDM zegt overigens tevreden te zijn over de te ver wachten wijzigingen in het mili taire straf- en tuchtrecht, waar over volgend jaar voorstellen in het parlement zullen worden in gediend. (Van onze correspondent Jan Schils) Brussel Bondskanselier Helmuth Schmidt van West-Duitsland vindt, dat de andere EG leiders, met uitzondering van de Franse presi dent Giscard d'Esfaing, niet eens een gewone trammaatschappij kunnen besturen zonder dat deze binnen de kortste keren failliet gaat. Deze en andere sombere opmerkingen ten aanzien van de Europese samenwerking maakte bonds kanselier Schmidt dezer dagen tijdens een informele bijeenkomst met Europese journalis ten in Bonn, maar kennelijk ook met de bedoe ling dat zij ook hogerop gehoor zouden vinden. Schmidt noemde hetgeen tot nog toe ten aan zien van de Europese samenwerking werd be reikt niet meer dan een „papieren integratie", ook al nemen nu negen landen deel in de Euromarkt en zijn er maar liefst zestig landen op de een of andere manier met de EG geasso cieerd. De Westduitse kanselier dreigde dat West-Duits land geen rooie cent meer voor Europa zal uitgeven als het niet tot een verdere integratie komt Schmidt zei dat de kous niet af is met het opstellen van EG—verordeningen en regle menten, maar, pragmaticus als hij is, drong hij aan op topinspaningen, niet alleen van de rijkere maar ook van de zwakkere EGbroe ders. Zoals bekend heeft West-Duitsland de laatste maanden zowel in Luxemburg als in Brussel steeds krachtig stelling genomen tegen naar het oordeel van Bonn te hoge of onverantwoorde "EG—uitgaven. Kort gezegd komt de Duitse houding hierop neer: wij vertikken het om nog langer op te draaien voor de zwakke broeders, waarmee Bonn speciaal Italië, Engeland en Ierland bedoelt. Ten aanzien van de verbete ringskansen voor de economie van deze zwakke EGbroeders, speciaal ten aanzien van Italië, zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. Verwacht wordt zelfs dat de Duitse welvaart in de jaren tachtig mogelijk het dubbele van die in Italië zal zijn en de grote vraag is hoe ,een dergelijke situatie überhaupt binnen een Europese constellatie als de EG mogelijk is en mogelijk zal kunnen blijven. Bonn heeft tegenover Nederland en België te verstaan gegeven dat een inflatiepercentage van tien tot twaalf procent, zoals dat in deze landen de laatste jaren gebruikelijk is, op den duur ontoelaatbaar is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De „Grote fietsatlas van Nederland" is er. Inhakend op de nog steeds toenemende belangstelling voor het fietsen hebben de ANWB en de „Stichting: fiets!" het initiatief genomen voor een losbladige atlas waarop de fietspaden in heel Nederland zijn aangegeven en waarin uitgebreide informatie is opgenomen die met de fiets betrek king heeft De Fietsatlas is een uitgave van Kluwer en kost voorlopig 49,50 gulden. Er zijn momenteel in ons land 8 miljoen fietsen, waarvan er 5 miljoen dagelijks gebruikt worden. Alleen vorig jaar al werden meer dan een miljoen fietsen verkocht in Neder land. De vooral op de meer toeristische fietser gerichte atlas besteedt in het eerste (tekst-)gedeelte aandacht aan onder meer het waarom van fietsen en van deze atlas de techniek van de fiets (met duidelijke tekeningen), de geschiedenis van de fiets, voorbereiding van lange fietstochten, tips voor kleding enz. en allerlei ideeën voor tochtjes. Het kaartgedeelte bevat 90 geplastificeerde kaartbladen van 21 bij 13 cm. Daarop zijn in rood de fietspaden aangegeven, in geel de Wegen die voor fietsers en het overige verkeer bestemd zijn en in een opvallend grijs de autowegen die niet voor fietsers zijn en waar geen fietspaden langs liggen. Ook allerlei toeristische en andere opvallende punten zijn op de kaarten aangegeven. Jammer is dat daarbij gebruik is ge maakt van soms sterk verouderde gegevens. Daarnaast zijn kaartbladen met 128 toeristische fietsroutes in de atlas opgenomen. De kaartbladen zijn uit de ringmap atlas te nemen, zodat men voor een fietstocht alleen de benodigde kaartjes mee hoeft te nemen. Een plastic mapje om ze op te bergen wordt bijgeleverd, alsmede een kilometer teller voor de fiets. De Fietsatlas zal in het voorjaar in de boekhandel komen en dan 62,50 gulden gaan kosten. De atlas is nu nog alleen verkrijgbaar bij de ANWB en bij Kluwer in Utrecht. Geestelijken in Spanje veroordeeld SANTANDER (RH) Zeven parochiegeestelijken in het Noordspaanse Santander en omgeving zijn elk tot een boete van 100.000 peseta's (ongeveer 4.500) veroordeeld, omdat zij in preken gesproken hadden over de huidige politieke toe stand in Spanje. Dit is van de zijde van de geestelijken verno men. Naar in juridische kringen in Madrid is vernomen, is een ma joor van het Spaanse leger die tevens militair advocaat is, tot twee weken arrest veroordeeld wegens .insubordinatie'. De betrokken majoor, Juan Barja de Quiroga, zou gewei gerd hebben voor zijn militairen een communiqué van de militai ren geheime dienst voor te le zen, dat betrekking zou hebben gehad op de recente militaire berechting van stadsguerrille- ros, van wie er op 27 september vijf werden terechtgesteld. Marechaussee: nieuw gezicht, nieuw uniform Bij de Koninklijke marechaussee, die gis teren 161 jaar bestond, zullen volgend jaar, als de plannen werkelijk heid worden, ook vrou wen hun intrede doen. De uniformen zijn er al. althans in ontwerp, in dezelfde kleuren don kerblauw als het „man- nenuniform" en met de zelfde nestels (koor den). In plaats van een pet dragen de dames een hoedje. De Mare chaussee wil, zoals wij vorige week al meld den, in eerste instantie 25, later maximaal 40 vrouwen inzetten bij politiediensten en grensbewaking. Zij krij gen er hetzelfde werk als de mannen, die voorts in een nieuw te nue en nieuwe pantser voertuigen (I) de politie korpsen bijstand zullen verlenen of (r) op nieu we motoren herkenbaar zullen zijn. HELMOND (ANP) - Negen Helmondse architecten zijn van mening dat een project dat voorziet in de bouw van zestig zogeheten paalwoningen niet moet worden uitgevoerd. Van daag zijn in Helmond drie expe rimentele paalwoningen geo pend. De paalwoning is een ontwerp van de Amsterdamse architect P. Blom en bestaat uit een ge kantelde kubus op een betonnen paal. Als het experiment met de drie woningen naar bevrediging verloopt, zullen bij het inmid dels in uitvoering genomen ont moetingscentrum in de Hel mondse binnenstad zestig van deze woningen worden ge bouwd. In de paalwoning kan volgens de negen Helmondse architecten alleen maar dwangmatig wor den gewoond. De paalwoningen zijn, zo menen zij, helemaal on geschikt voor gezinnen met kin deren, omdat de onderlinge pri vacy van de gezinsleden niet gerealiseerd kan worden. Vol gens de architecten zal een pro ject met meerdere paalwonin gen bovendien leiden tot ghetto- vorming, omdat contact naar buiten vrijwel onmogelijk is. Ook de brandveiligheid van de paalwoningen laat volgens de negen kritische architecten veel te wensen over. Zij zeggen van mening te zijn dat de functie van het wonen in het ontwerp van Piet Blom geheel onderge schikt is gemaakt aan de vorm geving. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na de tweede kamer heeft gister avond ook de senaat zonder veel emoties toege stemd in het verbreken van de statutaire band met Suriname. Alleen een grote meerderheid van WD en de SGP stemden tegen de wet die de onafhankelijkheid van Suriname op 25 no vember mogelijk maakt Deze wet zal nu nog in de parlementen van Suriname zelf en de Antillen moeten worden behandeld. Regeringscoalitie en oppositie in Suriname zijn in het senaats-debat geen stap dichter bij elkaar gekomen. Dat was voor de tien leden van de WD-fractie een van de overwegingen om in tegenstelling tot de liberalen in de tweede kamer Premier Den Uyl verklaarde ook, dat de tot tegen de rijkswet te stemmen. standkoming van een grondwet hoewel uiterst WD-senator Polak zei: „Terwijl er in Suriname belangrijk nog geen garantie is^ voor de het nogal cru dat een partij die voor een toela tingsregeling voor Surinamers heeft gepleit, de regering liefdeloosheid en kilheid jegens Surina me verwijt Premier Den Uyl keerde zich ook tegen veronderstellingen dat Suriname zou leeg lopen. Volgens hem is de migratie de laatste jaren zeker alarmerend, „maar men hoede zich voor overdrijving". De premier liet aan de hand van cijfers zien dat sinds de aankondiging van de onafhankelijkheid door de regering-Arron (1 januari 1974) circa 35.00 Surinamers naar Neder land zijn gekomen. „Dat is slechts tien procent van de Surinaamse bevolking", aldus de pre- nog zoveel moet gebeuren de komende weken, is er een muur van wantrouwen tussen de partijen, een patstelling die uitzichtloos lijkt". Minister-president Den Uyl verdedigde zich giste ren fel tegen de kritiek van de WD. Hij vond waarborging van de mensenrechten. „Daar komt meer voor kijken. Schending van mensenrechten heeft plaats gevonden in landen met de fraaiste grondwetten", aldus de premier. Volgens hem komt het vooral aan op wederzijds vertrouwen. De familie de Vries speelde in de Staatsloterij. En won. Vader, moeder. tw.ee zoons en de dochter vieren dat dit weekeind in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2>/i op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op ^en 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 16.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en dgurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. WASHINGTON (UPI) - Presi dent Anwar Sadat van Egypte heeft bij de Verenigde Staten aangedrongen op het openen van een dialoog met de Pales tijnse vluchtelingen, opdat hun vertegenwoordigers zullen kun nen deelnemen aan een over koepelende vredesconferentie voor het Midden-Oosten, welke uiteindelijk in Genève moet worden gehouden. Sadat vertelde dat hij dit voor stel gisterochtend heeft inge diend bij president Ford, tijdens hun gesprek op het Witte Huis. Toen hem naar Fords reactie werd gevraagd, overlegde Sadat kort met zijn minster van bui tenlandse zaken, Ismail Fahmy, en antwoordde: „Geen commen taar". Ford en Sadat hebben gisteren een uur met elkaar gesproken. Volgens Fords perschef Ron Nessen zijn voornamelijk econo mische hulpverlening en de mo gelijkheid van militaire hulp in de toekomst aan de orde ge weest, benevens de zorgelijke situatie in Libanon. Het vraagstuk van eventuele Amerikaanse wapenhulp werd door Sadat eerder op de dag besproken met minister van de fensie James Schlesinger, Na zijn bezoek aan het Witte Huis bagatelliseerde Sadat echter an dermaal zijn belangstelling voor Amerikaanse wapens met de uitspraak dat hij voor alles is geïnteresseerd in economische steun voor de wederopbouw van zijn land. ANS mag nog maand draaien DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) is alsnog be reid akkoord te gaan met voort zetting van de metingen van de Astronomische Nederlandse Sa telliet ANS, tij het met tegen zin en mits de Amerikaanse partners in het project voort zetting van de metingen op prijs stellen. Is dit het geval, dan gaan de metingen door tot en met 30 november van dit jaar, anders is het vrijdag aan staande 31 oktober, afgelopen met de ANS. De goede prestaties van ANS en de mogelijkheden om juist in de maand november belangwek kende sterrekundige waarne mingen te doen, hebben geleid tot een verzoek aan de bewinds man nog een maand door te mogen gaan. Ook is gebleken, dat de Nederlandse leiding van het ANS-project zodanige ver wachtingen bij de Amerikaanse partners hebben gewekt, dat de ze bij hun planning zijn ui^e- gaan van de veronderstelling, dat de metingen zouden worden voortgezet

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7