Ernstige kritiek op defensiebeleid Toestand van Franco is bijzonder ernstig „Reusachtige gasbel bij Ameland" SPEURTOCHT NAAR TURKSE MOORDENAAR Judy zoekt kennismaking Optimisme over afloop ontvoering dr. Herrema TWEEDE KAMER MAAKT ZICH ZORGEN £eidóe6oufta/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2 Leiden postbus tt. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj hoofdredacteur: J. J. Hallewas-Chef-redacteur: J. W. c Leune Advertenties (excl BTW.) ƒ0,42 per mm. Telefoonties ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (1800 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week (2.81: kwartaal 36.32; jaar 141.35: losse nummers 5U cent Woensdag 29 oktober 1915,66e Jaargang no. 20260 Werkwinkel Werkwinkel vraagt op Ned. I om 21.10 uur vrijwilligers die zich willen belasten met land- schapbeheer. Om 20.00 uur deel 2 van „Boeren, bonzen en bom men". Ned. II om 19.05 uur „Jouw beurt" met Surinaamse kinde ren. Om 21.00 uur Bejaarden: 65 plus of min. Toenemende kans op opklarin gen en stijging van tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen rond zes graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vred es sterkte van de Neder landse landmacht blijft voorlopig gehandhaafd op de bestaande sterkte, in afwachting van wat de besprekingen in het overleg tussen oost en west over wapenvermindering zullen opleveren. De vraag is echter, of Nederland de vredessterkte moet uitdrukken in „parate mensen in uniform" of anderszins. Dit is gisteren gebleken tijdens de tweede Kamerdebatten over de Navo, waarin de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Vredeling (Defensie) veel kritiek moesten verwer ken van een groot deel van de Kamer. De ministers werd door de Tweede Kamer vooral verweten, dat zij op een bepaald ogenblik eerst beslissingen nemen over onder meer bezuinigingen bij de marine, om deze dan later ongedaan te maken. „Dit tast de geloofwaardigheid van het Nederlands defensiebeleid aan", aldus de fracties van de K.V.P., A.R., C.H.U., V.V.D. en zelfs een deel van de socialistische fractie. Zij namen het de ministers vooral kwalijk eerst te beslissen, dat de Neptune-vliegtuigen van de Marine, gestatio neerd op Valkenburg, per 1 januari 1976 uit dienst te nemen, om het besluit later - na stormen van kritiek - terug te nemen. Deze kritiek gold voor het uit dienst nemen van de kruiser „De Zeven Provinciën". Ook daarin is weer verandering geko men. De kruiser wordt niet afgevoerd, maar blijft in reserve. Minister Van der Stoel wilde niet aannemen, dat de naam vn Nederland binnen de Navo ernstig Minister Vredeling geschaad was zoals tal van' kamerleden voorop stelden. „Er is geen reden om aan te nemen, dat niet meer wordt geluisterd naar de stem van Nederland", aldus de minister. Hij distancieerde zich ook nadrukkelijk van de opmerkingen van P.v.d.A.voorzitster mevrouw Ien v.d. Heuvel, als zouden linkse diktaturen beter voor de mensen zijn dan rechtse. „De regering doet niet aan selectieve verontwaardiging. Zij wijst diktaturen van links en rechts in gelijke mate af", aldus minister Van der Stoel. (Van onze correspondent) MADRID De toestand van generaal Franco, die gisteravond opnieuw een inxlnking kreeg, werd, vol gens de communiqué's van vannacht en vanmorgen, ongewijzigd, maar uitzonderlijk ernstig genoemd. Gisteravond was zijn toestand sterk achteruitgegaan en er deden zich nieuwe complicaties voor: bloed- propvorming, inwendige bloedingen met als gevolg gedeeltelijke verlammingen, hebben zich gevoegd bij de reeds bestaande hartzwakte. De Spaanse regering maakt zich in toenemende mate zorgen over het in feite bestaande bestuursvacuum. Het is bekend dat premier Arias Navarro het liefst zou zien, dat Franco onbekwaam wordt verklaard en de macht in handen komt van zijn aangewezen opvolger prins Juan Carlos van Bourbon. De proce dure van „onbekwaam verklaren" vergt evenwel eni ge tijd en is overbodig in geval generaal Franco voordien zou komen te overlijden. PvdA-Kamerleden beweren: (Van onze parlemehtaire redactie) 9 DEN HAAG Volgens twee PvdA-Kamerleden, mevrouw Epema en de heer Wieringa, is op vijf kilometer ten noordwesten van Ameland een gasvoorraad aangeboord die bijna net zo groot is als het gasveld van Slochteren, dat als het grootste ter wereld wordt beschouwd. Zij hebben minister Lubbers (Economische Zaken) gevraagd of hij dit kan bevestigen. De gasbel van Slochteren bevat circa 2000 miljard kubieke me ter aardgas, maar volgens de Nederlandse Aardoliemaat schappij NAM is bij Ameland niet meer dan enkele tientallen miljarden kubieke meters aan geboord. De Rijksgeologische Dienst meent dat het om niet meer dan 40 miljard kubieke meter gaat, één-vijftigste van de voorraad van Slochteren. De PvdA-Kamerleden zeggen echter over „harde gegevens" te beschikken; zij wilden hun bron niet bekend maken. Zij vragen minister Lubbers of de vondst van een grote gasvoorraad bij Ameland betekent, dat nu over een langere periode dan ver wacht was aardgas geleverd kan worden aan gezinnen, in dustrie en electriciteitscentrales. Volgens de vraagstellers zou nu de beslissing over de bouw van drie kerncentrales enige tijd uit gesteld kunnen worden. Zij zeg gen te hopen dat een dergelijke belangrijke gasvondst niet auto matisch zal leiden tot nieuwe exportcontracten. Minister Lubbers zei gisteren desgevraagd, dat hij nog geen mededelingen kon doen. Hij zei niet op de hoogte te zijn van een gasvondst bij Ameland. KNVB weigert licentie voor transfer Nico Jansen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het sectiebe- stuur van de KNVB weigert een UcenUe te verlenen voor de transfer van Nico Jansen naar Feyenoord. Grootste grief is het bemiddelingswerk van Inter Football. Zaterdag, op een be stuursvergadering, zal de kwestie onderwerp van gesprek zijn. In het voorjaar heeft de KNVB zijn banvloek uitgesproken over Inter Football, een transferbu reau van Cor Coster, Piet Kei zer en Maarten de Vos. Trans ferzaken van IF zouden niet er kend worden. In de zaak Nico Jansen heeft Cor Coster alle afspraken gemaakt. Feyenoord ziet Coster als persoonlijk advi seur en niet als bemiddelaar. Bayern wil Rensenbrink (Van onze sportcorrespondent) MÜNCHEN Bayern München heeft belangstelling voor Rob Rensenbrink van AnderlechL De Europacup-houder, die de geblesseerde Gerd Muller tot het einde van het seizoen moe ten missen, had eerder ook inte resse voor Nico Jansen van FC Amsterdam en Johny Rep van Valencia. De kans dat Rensen brink vertrekt uit Brussel, Is echter klein, omdat voorzitter Van den Stock bij eerdere po gingen van Bayern ook al voet bij stuk hield. Studentenstop jaar langer DEN HAAG (ANP) - Staatse cretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen vreest, dat de machtingingswet inschrij ving studenten die in 1977 zou aflopen, met een jaar zal moe ten worden verlengd. De staats secretaris meent, dat een nieu we toelatingsregeling niet tij dig kan worden afgerond. De machtigingswet waarin de thans geldende regelingen voor studentenstops zijn geregeld, werd begin dit jaar ingevoerd. Later dit jaar werd een gewij zigde Wet met een gewogen lo ting bij de toepassing van stu dentenstops aangenomen. De uitvoering van deze wetsaanpas- sing blijkt veel problemen te geven zodat de wijziging pas in '78 zou kunnen ingaan. Dienstenbond van NKV is vóór federatie UTRECHT (ANP) De Dienst enbond NKV heeft zich gister avond in Utrecht met 905 tegen 100 stemmen uitgesproken vódr de vorming van een Federatie Nederlandse Vakbeweging door het NKV en het NVV. De tegenstemmers kwamen on dermeer uit Delft; men vroeg zich daar af of het NKV wel geprobeerd had ook het CNV bij de federatie te betrekken, omdat het CNV principieel dich ter bij het NKV zou staan dan het NW. Andere tegenstem mers waren bang dat het „gro te" NW het NKV zijn ideeën gaat opdringen. Voorzitter Bruis van de Dienstenbond meende, dat NKV en CNV wat beleid betreft duidelijk uit elkaar groeien. Anne's witte fietsen- |1 plan Het „witte fietsen- plan" krijgt een ver takking naar het Haagse regerings centrum. Binnen kort wordt op het .Binnenhof een witte damesfiets gepos teerd. waarvan de leden van de Twee de Kamer gebruik mogen maken. Het idee is afkomstig van Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling, gistermiddag eerste een exemplaar van „De Grote Fietsenatlas van Nederland" in ontvangst nam. De uitgeverij van het boek. dat in samen werking met de Stichting Fiets en de ANWB Is ge schreven, bood hem daarbij een fiets aan. Maar aan gezien de heer Von deling al een fiets bezat, vroeg hij of het geschenk niet kon worden omge ruild voor een witte fiets. Dat bleek mo gelijk, zodat men over enige tijd dit ludiekevervoer middel voor het Tweede-Kamerge bouw kan vinden. Rudi Carrell op VARA-tv HILVERSUM - De VA- RA heeft besloten het aanbod van Rudi Carrell om een televisie-spellens- how te komen presente ren aangenomen. De show zal niet worden gebaseerd op de quiz „Eén van de acht". Paren die elkaar dagelijks in hun werk ontmoeten, zul len tegen elkaar uitko men. In de laatste ronde zal een spel met flippe- rautomaten de winnaar aanwijzen. De eerste van de vier-wekelijkse uitzen dingen is op zaterdag 24 januari 1976. Aage wordt kunstschilder (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De be ruchte mees terkraker Aage M., die momenteel zijn straf uitzit in de Scheveningse gevangenis wil zich na zijn vrijlating in Leeuwarden vestigen als kunst schilder. De meesterkraker heeft contact gezocht met de Leeuwardenaar Koos Reinsma met wie hij in de toekomst wil gaan samenwer ken. Gisteren heeft hij Koos Reinsma gebeld om hem zijn besluit mee te delen, dat hij zich na zijn vrijlating wil aanmelden voor de contra-prestatie-rege ling. Er was al geruime tijd contact tussen het tweetal over een expositie van Aage's schil derwerken die hij in de gevan genis heeft vervaardigd. Vol gens Aage staan thans 15 schil derstukken gereed. De expositie wordt gehouden in de laatste twee weken van november in een pand in Leeuwarden. Voor de werken van de kraker be staat volgens Koos Reinsma, grote belangstelling. Kwikvergiftiging Drie Cana dese Indianen zijn in een zieken huis opgenomen met kwikver giftiging, die herinnert aan de in Japan beruchte minimata-ziek- te. Het kwikgehalte van de li chamen van de drie Indianen is 400 keer zoveel als wat in Cana da officieel als veiligheidsgrens wordt aangehouden. De India nen wonen in een dorp 800" km ten noorden van Montreal. Ze krijgen zoveel kwik binnen om dat vis hun voornaamste voed sel is. MONASTEREVIN De Ierse politie toonde zich vanmorgen optimistisch ten aanzien van een gelukkige afloop van het ontvoe ringsdrama in Monasterevin waar de Nederlander dr. Herrema wordt gegijzeld. Eddie Caliagher en Marian Coyle, de Ierse terroristen die met hun slachtoffer reeds negen dagen worden belegerd in een woning zouden bereid zijn zich over te geven. In urenlange onderhandelingen zou de politie de ontvoerders ervan hebben weten te overtuigen dat er niet geschoten zal worden als zij zich overgeven en dr. Herrema vrijlaten. De politie zou hen er ook aan hebben herinnerd dat er in Ierland geen zware straffen staan op ontvoering. Dr. Herrema werd op 3 oktober in Limerick ontvoerd. Op 21 oktober werd ontdekt dat zijn ontvoerders zich met hem verscholen hielden in het huis in Monasterevin. Cestodaprijs voor Gerrit Komrij AMSTERDAM Een moeite loos samengestelde en veelzijdi ge jury, bestaande uit niemand meer dan journalist Nico Scheepmaker, heeft na een jaar lang nadenken de „Cestoda prijs 1975" toegekend aan de Amsterdamse dichter, essayist, schrijver en veelzijdig vertaler Gerrit Komrij. Dit heeft Nico Scheepmaker aan het ANP la ten weten. De heer Komrij kon een en ander bevestigen, want bij tfcuiskomst trof hij de prijs, be staande uit een bekertje en een geldbedrag 53.64) aan in een postpakket. „De gemakkelijkste manier om een prijs te krijgen", aldus de zeer vergulde heer Komrij. „Je hoeft geen dank woord te spreken, er niet voor op je kop te gaan staan en je kunt hem ook niet weigeren, want dat kost je maar weer porto voor het terugsturen. De beker krijgt een ereplaatsje op het dressoir". Vorig jaar kreeg Scheepmaker zelf de Cestodaprijs toen hij de ze aan zich zelf toekende. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse politie speurt naar drie mannen, vermoedelijk Turken in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, die de moordaanslagen op twee Turkse ambassadeurs in Wenen en Parijs zouden hebben gepleegd. De mannen zouden misschien al in ons land zijn om een derde moordaanslag te plegen. Het consulaat van Turkije in Rotterdam en de Turkse ambassade in Den Haag worden extra zwaar bewaakt. Hoewel uit de onderzoeken van zowel de Oostenrijkse als de Franse politie is gebleken dat de daders vermoedelijk Turken zijn, wordt niet uitgesloten dat men te maken heeft met Armeniërs. Een ondergrondse beweging van deze zogenaamde niet-Turkse Arme niërs heeft de aanslagen in Wenen en Parijs voor zich opgeëist. Deze beweging heeft ook gemeld dat het volgende slachtoffer een in Nederland verblijvende Turkse diplomaat zou zijn. Het signalement van de mannen luidt: 1. 20 25 jaar, lang 1.72 meter. Hij droeg een donkerbruin jack met 3 knopen en een donkere broek; 2. 22 25 jaar, lang 1.65 meter, lang zwart haar, donkere ogen, hij droeg een donkergroene lakense jas; 3. 25 30 jaar, lang 1.70 meter, zwart haar en droeg een lichte regenjas en zonnebril. Bij de beide moordaanslagen zouden de mannen gebruik hebben gemaakt van een donkerblauwe Volvo type 164 voorzien van een Duits kenteken en een donkerblauwe Peugeot 504. Goede oogst in Zeeland En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u GOES (ANP) - Hebben de boe ren in zuid-west-Nederland vo rig jaar door het slechte weer tot over hun oren in de zorgen gezeten, dit jaar gaat er erg gunstig uitzien. De oogst in Zeeland is thans bijna achter de rug en het ziet er naar uit, dat dit jaar „even gunstig" zal zijn, als vorig jaar door het slechte weer „ongunstig". Deze opwekkende berichten be tekenen echter niet, aldus de Zeeuwse deskundigen, dat de boeren uit de zorgen zijn. „Het zit struktrueel niet goed in de landbouw." De bedrijfskosten blijven namelijk achter lopen. Pro Juventute opgeheven DEN HAAG (ANP) Het Ne derlands Verbond "Pro Juven tute", dat zich sinds 1900 het lot heeft aangetrokken van jeugdi gen die verwaarloosd werden of die met de Justitie in aanra king kwamen of dreigen te ko men, zal begin volgend jaar zijn activiteiten staken. Een nieuwe landelijke vereni ging van organisaties voor hulp verlening aan jongeren, die nog een roepnaam moet krijgen, neemt het werk dan over. In de nieuwe vereniging zullen alle landelijke organisaties op het gebied van jeugdbescherming samenwerken. Deze fusie moet zijn beslag nog krijgen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1