MACABERE INTRIGES IN FRANCO'S STERFKAMER wm i Charley Taylor overleefde als enige oorlogsramp met Liberator Spaans leger wacht af Europees hof moet oordelen over straffen krijgstucht Nieuwe explosies kindersterfte in ziekenhuizen Italië Denken aan de toekomst hééft z'n voordelen Koraalduiker: Schat van Rommel ligt op zeebodem Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. rol amro bank DINSDAG 28 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT P\CtN\ 7 In kleine groepjes wachten Madrilenen bij het Pardo-pa- leis op nieuws over de toestand van Franco. (Van onze speciale verslaggever Jan Drummen) MADRID Het Spaanse militaire opperbevel heeft de eerste fase van een waakzaamheids- en beveiligingsplan met de codenaam Lncero (Morgenster) discreet in werk ing gesteld. Deze eerste fase in de zogenaamde waak zaamheidsfase waarin de militairen in paraatheid ge houden worden en in de kazernes blijven (in Spanje bestaat het gebruikt dat militairen, indien zij nabij de garnizoenen wonen, de nacht thuis doorbrengen). De volgende drie fasen zullen in werking gesteld worden indien de situatie na het overlijden van Franco dat nodig mocht maken naar het oordeel van het opperbevel. Dit zou het geval zijn indien de dood van de dictator onlusten of pogingen tot een machtsgreep tengevolge hebben. De tweede fase bestaat in het oproepen van de reservisten, de derde in het leggen van een ring rond Madrid waardoor de stad van de rest van het land geïsoleerd zal worden en de laatste fase zal bestaan uit het afkondigen van de staat van beleg. Intussen raken de politieke waarnemers in de Spaanse hoofdstad er steeds meer van overtuigd dat het leger als zodanig achter Don Juan Carlos staat, de door Franco aangewezen opvolger die de eerste Spaanse koning in 44 jaar zal zijn. De uiterst rechtse elementen bij de oudere officieren blijken weinig talrijk en niet in staat een bepalend gewicht in de schaal te leggen, terwijl de jongeren, naar een soort Nasseriaans socialis me neigende officieren, voor zover dat thans te zeggen is. niet de kans zullen krijgen of zullen proberen hun ideaal te verwezenlijken. Intussen schijnt het leger een voorzichtige psychologische actie te voeren om duidelijk te maken dat het achter de wettelijke oplossing, dus achter de machtsoverdracht aan prins Juan Carlos staat, hetgeen de enige manier is om conflicten en pogingen tot gewelddadige overname van de macht van uiteenlo pende richtingen te voorkomen. De communisten reke nen blijkbaar op een soort triomfantelijke terugkeer van hun leider Santiago Carillo uit Frankrijk en zij hopen dat deze een soort onthaal zal krijgen als Alvaro Cunhal destijds in Lissabon. Het wordt evenwel weinig waar schijnlijk geacht dat dit inderdaad het geval zal zijn. In Catalonië zouden ultra-rechtse Franquistische kringen aan 17 vooraanstaande figuren uit het gebied van Barce lona de raad gegeven hebben het land te verlaten wegens hun liberalistische en democratische tendensen. Deze ultra-fascistische beweging wil daarmee blijkbaar een anti-linkse psychologische druk uitoefenen om spontane acties van linkse bewegingen bij voorbaat de kop in te drukken. De algemene vrees voor een mogelijke herhaling van de burgeroorlog, met het risico het pas verworven begin van een zekere materieel welzijn te moeten opofferen laat velen de overgang met een zeker optimisme tege moet zien. Algemeen is men van oordeel dat de toestand de eerste dagen na het overlijden van het Spaanse staatshoofd rustig zal blijven. Niemand, zo heet het, zal vermoedelijk de verantwoordelijkheid durven nemen voor het eerste schot, een eerste slag, het opnemen va de eerste steen. Daarna echter zijn verwikkelingen en moeilijkheden van politieke aard zeker niet uitgesloten. En "deze kunnen zich op algemeen plan voordoen en eveneens op politiek technisch terrein bij de vorming van een nieuwe regering. Intussen besteedt de Spaanse pers sedert maandag meer aandacht aan de ziekte en het einde van generaal Franco, terwijl ook de bevolking zich levendiger voor het gebeuren begint te interesseren. Daarbij krijgt men echter de indruk dat dit gedeeltelijk het gevolg is van de grote belangstelling waarmee het buitenland de dood strijd van de oude dictator volgt In het paleis van het Pardo spelen zich intussen de macabere taferelen af van een onverwerkelijk lijkend middeleeuws toneel. Men beschikt uiteraard niet over concrete gegevens, maar de geruchten en enkele indi screties zijn van dien aard, dat er geen tijwfel meer aan bestaat, dat rond het sterfbed van de generaal vreemde dingen gebeuren, dat er intriges en ensceneringen plaats vinden. Sommigen wilden gisteren al beweren dat de generaal al klinisch dood is, maar dat dit door zijn omgeving geheim gehouden wordt zolang de bittere strijd tussen de familie en de diverse gegadigden voor de opvolging nog niet uitgevochten is. De hallucinerende sfeer waarin Franco de wereld aan het verlaten is, herinnert sterk aan het Spanje van de duistere eeuwen. In de sterfkamer gaat Dona Carmen (de 73-jarige echtge note) tekeer tegen prinses Sophia, de echtgenote van Don Juan Carlos en haar „gevaarlijke" moeder, ex-koningin Frederica van Griekenland en sluipen de schimmen rond van enkele stokoude prelaten die uit de schilderijen van El Greco gestapt konden zijn. Naast de meest gehate man van Spanje, de Markies van Villaverde, de schoon zoon van Franco, steunen stokoude generaals uit de burgeroorlog op hun paradezwaarden en kijken de super-fascisten als Blaz Pihar en Giron in de schijn van flakkerende kaarsen naar het grote schouwspel van Spanje: tergend langzame overwinning van de dood, waarvan dit volk in een fanatieke en alleen hier te begrijpen leuze schreeuwt: „Viva la muerte" (leve de dood). Buiten waar de nazomerzon warm uit de azuren Castil- liaanse hemel straalt, wacht Spanje zonder ongeduld tot de dood van de Caudillo zijn onafwendbaar werk gedaan heeft. Daarna zullen ze uitmaken of hun hoop voor de toekomst sterker is dan hun vrees voor de ongewisheid. Minister Pronk naar Cuba Den Haag (ANP) Minister Pronk van ontwikkelingssamen werking zal 3 tot en met 7 no vember een bezoek aan Cuba brengen op uitnodiging van de regering van dat land. De minis ter zal onder meer overleg voe ren met Cubaanse regeringsau toriteiten over de ontwikkelings samenwerking tussen beide lan den. Met ingang van 1975 is Cuba een bijzonder concentratieland geworden. Het eerste jaar is met de hulp een totaalbedrag van tien miljoen gulden gemoeid. Bierbrouwerij Bavaria bijna droogelegd Eindhoven (ANP) De bier brouwerij Bavaria bv in het Brabantse Lieshout is gister middag bijna door een brand drooggelegd. Tengevolge van laswerkzaamheden was brand uitgebroken in een opslagplaats van volle en lege plastic kratten. Dwars door de brandhaard liep een bovengronds leidingenka naal. Volgens een woordvoerder van de directie zouden de gevol gen rampzalig zijn geweest als dat leidingenkanaal door het vuur zou zijn aangetast. Daar door zou de hele productie on mogelijk zijn geworden. De brandweer wist door snel optre den de schade te beperken. STRAATSBURG (ANP). Het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg is vandaag een tweedaagse hoorzitting begonnen in de zaak van vijf WD M—soldaten tegen de Neder landse staat Het is de eerste keer dat Nederland partij is in een zaak waarbij de rechten van de mens in het geding zijn. De zaak zal door zeven rechters worden beoordeeld. Het gaat in deze zaak om de vraag of de Nederlandse krijgstucht in strijd is met het Europese verdrag voor de rechten van de mens. Volgens de Europese Commissie voor de rechten van de mens zijn de disciplinaire straffen in de krijgstucht: verzwaard arrest streng arrest en tuchtklasse Nieuwersluis in strijd met het verdrag. De man die deze straffen uitdeelt zou niet over de rechterlijke kwaliteiten beschikken, die volgens het verdrag vereist zijn. Het streng arest en de tuchtklas zijn inmiddels al afgeschaft. Het verzwaard arrest, d.w.z. overdag normaal dienst en 's avonds cel tot maximaal 14 dagen, is alleen overgebleven. De vijf soldaten, Engel, De Wit, Van der Wiel, Dona en Schul waren allen in 1971 veroordeeld voor verschillende inbreuken op de krijgstucht Verschillende instanties veroordeelden hen tot sterk variërende straffen. De Europese Commissie voor de rechten van de mens heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Nederland zal de uitspraak die over twee maanden wordt verwacht, respecteren, zo verluidt in Den Haag. Behalve een uitspraak dat rechten geschonden zijn, kan het Europese Hof ook in bepaalde gevallen een schadeloosstelling eisen. Strak prijsbeleid bejaardenoorden Den Haag (ANP) Het strakke prijsbeleid voor bejaardenoord en moet worden gehandhaafd. Dit heeft minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk de besturen van de provincies en van de drie grootste gemeenten meegedeeld. De bewindsman heeft in overleg met de minister van economi sche zaken voor het komende jaar opnieuw prijsregels vastge steld. Voor verhoging is toe stemming nodig van de minis ter. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Drie baby's van enke le dagen oud zijn kort na elkaar in Noord-Italië overleden aan salmonellen-besmetting. Meer dan veertig zuigelingen verto nen eveneens verschijnselen van deze epidemische ziekte, maar voor hen bestaat geen acuut levensgevaar. In de Noorditaliaanse stad Bol- zana zijn ook de tientallen jonge moeders van de besmette baby's opgenomen en geïsoleerd. De salmonellen-besmetting is le vensgevaarlijk voor pasgeboren kinderen: de bron van besmet ting is meestal bedorven voed sel. De oorzaak van deze nieuwe salmonellen-epidemie in Italië is hoogstwaarschijnlijk bedorven en besmette melk. Nog geen maand geleden stier ven meer dan twintig baby's in en rond Napels aan deze ziekte. Het „excuus" was toen, dat Zuid-Italië een halve eeuw ach terloopt op medisch gebied. In het zuiden zou zich een dergelij ke epidemie gemakkelijker kun nen ontwikkelen. Nu is het berg achtige, toeristische en modeme gebied bij Bolzano en Cortina d'Ampezzo getroffen. De nieuwe epidemie brak een week geleden uit in een kliniek in Brunico. Veel van de besmette kinderen zijn daarna naar Bolzana ge bracht, waar ze thans verpleegd worden. Ook is alarm geslagen in Rome. De grote studentenmensa van de hoofdstad moest gesloten worden vanwege Salmonellen- verschijnselen. Tot op heden zijn de 12.000 vaste eters in deze mensa op andere horecabedrij ven of op zich zelf aangewezen. Veel ernstiger zijn de nog steeds niet opgehelderde geruchten dat in diverse ziekenhuizen en kli nieken van Rome sinds januari van dit jaar in totaal bijna twin tig zuigelingen gestorven zouden zijn aan salmonellen-vergifti- ging. De meeste slachtoffertjes zouden genoteerd zijn in het grote kinderziekenhuis van „Het kindje Jezus". Medische en juri dische onderzoeken in dit zie kenhuis zijn vrijwel onmogelijk, omdat het ziekenhuis op Vati caans grondgebied staat, mede gefinancierd wordt uit Vati caanse bronnen en derhalve geen rechtstreekse controle van Italiaanse instanties hoeft toe te staan. «rv Charley Tayler en het wrak van zijn Liberator. FLEVOLAND - Zwijgend stond de Amerikaan Charley Taylor gistermid dag in een mistflard naar het wrak te kijken van het vliegtuig waarmee hij 32 jaar geleden als 22-jarige eerste luitenant was neergestort. De weten schap dat zich in het toestel waar schijnlijk nog vier van zijn vroegere strijdmakkers moeten bevinden, maakte hem zwijgzaam. De stoffelij ke resten die daar zo lang hebben gerust, eerst onder de golven van het IJsselmeer, later onder de modder van droogvallend Zuid Flevoland, zullen natuurlijk geborgen en behoor lijk op een oorlogskerkhof ter aarde worden besteld. Voor Charley Taylor was dat echter het belangrijkste niet. Wat voor hem telde, was het eindelijk gekomen besef dat hij de enige van tien bemanningsleden van de B-24 „Liberator" was geweest, die de ramp in de koude nacht van 22 december 1943 had overleefd. In een werkkeet van de luchtvaart bergingsdienst doet hij even later so ber zijn relaas. „Ik was pas in septem ber 1943 uit New Yersey op de basis van de Amerikaanse luchtmacht even benoorden Londen aangekomen. Het was mijn eerste bombardementsvlucht boven Duitsland en Munster was ons doelwit. De heenweg leverde geen pro bleem. „We ontmoetten geen vijandige jagers en konden al onze bommen laten vallen. Maar toen de vloot B-24's na de aanval weer een formatie pro beerde te vormen, merkten we dat we pech hadden aan drie van de vier motoren. Waarschijnlijk waren we bo ven het doelgebied geraakt door lucht afweergeschut. Er zat niets anders op dan te springen of een noodlanding te maken. Vier jongens sprongen inder daad, in de mening dat we boven land zaten. Maar toen de Liberator door het dichte wolkendek heen brak, za gen we alleen maar water en nog eens water. De gezagvoerder besloot een buiklanding op de golven te maken en trok het landingsgestel weer in. Maar onze snelheid was te groot - zeker 160 kilometer. Toch lagen we al binnen honderd meter stil, zo ernorm moet de klap zijn geweest Vanmiddag heb ik kunnen zien dat de neus van het toestel als een harmonica in elkaar zit en dat het dak van de cockpit is weggeslagen. Dat laatste moet mijn redding zijn geweest. Ik herinner me tenminste dat ik gewoon naar boven dreef en dacht: met de anderen zal het ook wel zo gaan. Ik raakte in het ijskoude water buiten bewustzijn en toen ik weer bij kwam, was ik in Duitse gevangenschap. In 1945 ben ik bevrijd". Charley Taylor keerde onmiddellijk terug naar Amerika, zich er tot voor kort niet van bewust hoeveel geluk hij had gehad. Dat bleek pas toen de B-24 in 1968 bij het droogvallen van Flevo land voor het eerst vaag, diep wegge zakt in de modder, zichtbaar werd. Aan de hand van het registratienum mer van het toestel en dank zij de medewerking van de Amerikaanse au toriteiten, kon na jarenlang speurwerk worden nagegaan wie de inzittenden waren geweest, en zo kwam men Charley Taylor op het spoor - de enige die de toedracht kon navertellen. Uit zijn verhaal bleek dat de vier als vermist opgegeven bemanningsleden - vijf waren er na de ramp aangespoeld bij Bunschoten, Spakenburg en Am sterdam - zich nog in de cockpit moes ten bevinden. De NCRV vond dit re laas dramatisch genoeg om er een televisie-documentaire aan te wijden, en haalde Charley Taylor naar Neder land. Zo kwam hij voor de tweede maal in de mistige, kille troosteloos heid terecht, waarin hij 32 jaar eerder had rondgedobberd - met het enige verschil dat het water van toen nu land geworden was. De NCRV gaat het programma op 22 december uit zenden, de verjaardag van de ramp. Tot nu toe is er nog niemand in het interieur van het wrak geweest Tay lor vond eigenlijk alleen de kleuren van de Amerikaanse ster op een vleu geltip nog maar redelijk herkenbaar. De berging zal een lastige klus wor den, want de bodem ter plaatse is bijzonder slecht Men zal de B-24 in stukken moeten zagen en omhoog ta kelen. Op zich een delicaat karwei, want aan boord bevinden zich naar schatting nog 15.000 scherpe patronen voor de 12 boord-mitrailleurs die de bemanningsleden niet hebben hoeven gebruiken bij gebrek aan Duitse te genstand in de lucht Daarom wordt het wrak ook zwaar bewaakt. De erva ring heeft geleerd dat niet alleen kin deren, maar ook wapenhandelaren grote belangstelling voor dergelijke minutie aan de dag leggen. Dit is de zevende Liberator die in Zuid Flevoland wordt geborgen. In Noord Flevoland heeft men er 30 gevonden. Maar er moeten er nog veel meer liggen, want alleen boven Nederland zijn er meer dan 200 afgeschoten. De luchtmacht bergingsdienst houdt zijn hart vast wat er boven water gaat komen als de Markerwaard droog valt. Zal men dan ook weer een unieke geluksvogel op het spoor komen van het kaliber Charley Taylor? ADVERTENTIE Verstandig met aardgas Houdt de warmte binnen Nu meteen al. We vragen u eens te denken aan een paar voordelen van aardgas: veel toepassingen milieuvriendelijk onzichtbaar transport voorraden dicht bij huis We vragen u er aan mee te werken zo lang mogelijk van die voordelen te profiteren U doet dat als u nü al op 't verbruik bespaart. Zoveel u kunt. Door bijvoorbeeld 's avonds de gordijnen te sluiten. Door een graadje lager te stoken. Door geen warmte door een open raam of deur te spuien. Door niet onnodig te stoken in lege kamers. Dat heeft z'n voordelen voor de toekomst. Maar u vindt ze nü al op uw gasrekening terug. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N V. Nederlandse Gasunie bomJw c-on n9en (van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Tussen Sardinië en Corsica, 100 meter diep op de zeebodem, ligt misschien de legendarische schat van de nazi—veld maarschalk Rommel: een bedrag aan geld, goud en juwelen van meer dan een miljard gulden. Er ligt in elk geval een duikboot, ontdekt door de 35—jarige Romeinse koraalvisser Bruno Pietran- geli, al heeft hij op zijn onderwatertrip niet kunnen vaststellen van welke nationaliteit de gezonken duikboot is. Volgens deskundigen moet het een Duitse of geallieerde onderzeeër zijn, een van de zeer vele die in de jaren '43 "44 getroffen zijn in de felle duikbootoorlog, die toen in dit deel van de Middellandse Zee gevoerd is. De noordpunt van Sardinië was intertijd een drukke uitvalshaven voor Duitse U—boeten. Veertig Duitse, even veel Engelse en een handvol Amerikaanse duikboten zijn in die periode in de diepe wateren rond Sardinië en Corsica verdwenen. Bruno Pietrangeli is in dit deel van Corsica een bekende figuur. Hij markeerde de vindplaats met een boei en heeft daarna de Italiaanse autoriteiten ingelicht. De eventuele berging van de boot lijkt op die diepte van 100 meter technisch geen problemen te geven. Hooguit juridische puzzels, omdat de boot op de grens van Italiaanse en Franse territoriale wateren ligt. Hoewel het verre van zeker is op dit moment dat het de legendari sche goud—onderzeeër' van Rommel betreft, is die veronderstelling ogenblikkelijk gemaakt. Op last van Hitier persoonlijk zou Rommel zijn krijgsbuit van de aanvankelijk succesvolle Afrikaanse veld tocht tot zinken hebben laten brengen, uitgerekend in de zee- engte tussen Sardinië en Corsica. ADVERTENTIEJ De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f 2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat ^kunnen we wel afspreken, nietwaar?). ,,'n Goed idee, - al zeg ik het zelf!"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7