Raad Leiderdorp akkoord met aanleg kabelnet „Margriet doet het geweldig"^ Zingende trektocht door Amerika overtrof stoutste verwachtingen Katwijk krijgt standbeeld van dorpsomroeper Rokazano maakt de twintig vol VLOER NOORDWUKSE SPORTHAL AFGEKEURD Sm Met Herman op stap Hoger beroep Zoeterwoudse Voordeelmarkt DINSDAG 28 OKTOBER 1975 LEI DSE COURANT PAGINA 5 minimin 11 j De droomreis door i Amerika van de Sassen- i heimse Margriet Verde- i gaal loopt nu ten einde, i Ze heeft de drukste we- I ken van haar leven ach ter de rug want waar ze ook kwam was ze het, middelpunt van belang stelling. Bijna elke dag verscheen ze wel voor de radio of voor de tele visie om vragen te beantwoorden van be kende tv—presentators of babbelde ze tijdens directe radiouitzendin gen met luisteraars die haar honderduit vroe gen over Holland, de bloembollen, de ldom- pen en nog meer oer- Hollandse visite—kaart jes. „Margriet doet het geweldig", vertelde mij de heer Freriks, die pas uit Amerika is terugge keerd. Als een van de breinen achter deze bloembollen-pro- motietoer ging hij zelf eens- kijken hoe Margriet het er daar vanaf bracht en hij is daar erg enthousiast over. Hij zei mij: .Margriet doet erg haar best Ze is puur natuur, erg ongekunsteld. Daar hou den de Amerikanen van. Mar griet is echt Hollands, spon taan en gezellig. En ook haar uitspraak van het Amerikaans is net wat we moeten hebben. Niet al te professioneel maar met een heel fijn Hollands ac cent er in verweven. Margriet Verdegaal wordt hier voor een commercieel New Yorks televisie-station geinterviewd door Bob Manster. Margriet heeft de show gesto len. In Boston, in Hartford, in Philadelphia, in Cleveland, in Minneapolis en vooral in Chi cago, waar ze vergezeld door tien danseresjes op klompen, bij burgemeester Richard J. Dailey op bezoek ging. Voor ze de burgemeester wat bloem bollen overhandigde danste ze met de andere klompenmeis jes nog een paar pittige klom pendansen, wat erg insloeg. Drie van de vier tv—stations in Chicago zonden dit tafereel tje uit. De heer Freriks:„Over publici teit rond de reis van Margriet hebben we beslist niet te kla gen gehad. Overal waar ze komt staan de kranten en de andere media te dringen om het optreden van de bloembol lenkoningin te verslaan. En Margriet speelt dat allemaal erg professioneel mee. Last van zenuwen heeft ze totaal niet Ze geeft net zo makkelijk een persconferentie als wie dan ook." Ja, de idee vanuit het bloem bollenvak om de binnenkort te vieren 200—ste verjaardag van de Verenigde Staten luister bij te zetten met een gift van een miljoen bollen aan in totaal 60 Amerikaanse steden, is gewel dig aangeslagen. „Over een paar jaar kunnen we zien of deze actie zoden aan de dijk zal zetten voor het totale bloembollenvak", zegt de heer Elke morgen tussen ne gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan "kunt u mij vertellen wat u graag in deze rubriek zou willen zien staan. Bel gerust op. Mijn tele foonnummer is 071- 122244. -Vraagt u maar naar toestel 19. Margriet Verdegaal en de Nederlandse consul in Chicago, de heer J. Tjaardstraa (uiterst links) kijken toe hoe mevr. John Swearingen geassisteerd door burgemeester Richard J. Daley van Chicago bollen planten. Freriks, die de Amerika reis van Margriet Verdegaal hoofd zakelijk begeleidt vanachter zijn bureau in het gebouw van de Bloembollenraad in Hille- gom. En hij voegt daar aan toe: „Natuurlijk heeft deze bollengift en alles wat daar rond speelt een smak geld ge kost Maar uit de reacties in Amerika is wel gebleken dat de bloembol, waarvan er tot nu toe niet zo bar veel naar dit land werden verstuurd, een stuk beter in de belangstelling is komen te staan. En dat is ook de uiteindelijke opzet ge weest Als we in Amerikaanse dag—en weekbladen hadden moeten adverteren waren we wellicht tien keer zoveel geld kwijt geweest." Margriet Verdegaal heeft zon der meer een flink steentje bijdragen tot het welslagen van deze „aanval op Ameri ka". Ze liep mee in de voorste linie en deelde dankzij haar spontaniteit en charme links en rechts flinke klappen uit die het bollenvak op den lange duur geen windeieren moeten gaan leggen. „Margriet was voor ons onbetaalbaar", zegt Freriks. Als ze in Nederland terugkomt hebben we nog wel een verrassing voor haar in petto." De aankomst van Jubilate gisteravond in Katwijk. De 120 koorleden van het Katwijks chr. mannen koor „Jubilate" zijn weer terug in de badplaats. Hun 10-daagse reis naar Amerika waar ze in een groot aantal, steden concerten gaven, zit er op. Gistermorgen vroeg arriveerden ze, vergezegd door nog zo'n honderd Katwijkers die deze reis ook meemaakten, op het terrein bij de sporthal. Dit keer was er, in tegenstelling tot de dag van het vertrek, geen comité van ontvangst. En dat was niet verwonderlijk. Want de koorleden waren erg vermoeid na een langdurige vliegreis. In het vliegtuig hadden ze nauwelijks een oog kunnen dicht doen want over en weer werden er verhalen afgestoken over hoe geweldig deze Amerikareis was verlopen. Na aankomst gingen ze dan ook direct naar huis, om een paar uur slaap in te halen. Ze hebben daar enorm genoten, die paar honderd Katwijkers. Mevr. Minee, echtgenote van de secretaris van Jubilate vertelde: „Dit had ik voor geen goud willen missen. Wat we in Amerika hebben meegemaakt overtrof onze stoutste verwachtingen. Van de eerste tot de laatste minuut heb ik met1 volle teugen genoten. En met mij alle andere Katwijkers." Jubilates zingende trektocht door Amerika is een schot in de roos gebleken. Zelfs de enorm lange bustochten van concert- plaats tot concertplaats konden de stemming niet bederven. Een tegenvaller was wel de plotselinge afgelasting van het tv-optre- den van Jubilate in Grand Rapids. Dat zou een van de hoogte punten worden van deze Amerika-reis. Maar het feest kon niet doorgaan. Dokter Bergman, die als medisch begeleider meeging, heeft in Amerika erg weinig te doen gehad. Het bleef bij het uitreiken van wat hoesttabletten e.d. Het feest zit er nu weer op. Wat blijft zijn de herinneringen. Eén daarvan zal mevrouw Minnee nooit meer vergeten. Het gebeurde in Muscegan, waar het koor een concert had gegeven en aanstalte maakte om met een aantal bussen weer naar de volgende plaats te rijden. Ze zegt: „Toen we weg wilden rijden vormden zich rond de bussen koortjes van jongens en meisjes die uit volle borst het Wilhelmus begonnen te zingen. Daar kregen we het wel effe koud v In de zeventien jaar dat Arnold van Haarlem nu voorzitter is van de ROoms KAtholieke ZAngvereniging NOord- wijkerhout heeft hij één keer enorm in de piep zak gezeten. Dat was wat jaartjes geleden toen hij in een onver klaarbare opwelling had laten doorschemeren het voorzitterschap van RO KAZANO aan een an der te willen over geven. „Ik had dat toen wel met zoveel bravour ge zegd, maar eigenlijk had ik er direct weer spijt van. Wat was ik blij dat er tijdens de vergade ring bij gebrek aan kan didaten geen nieuwe voorzitter werd gekozen en dat ik nog aan mocht blijven" zegt hij. Dit voorval tekent Arnold van Haarlem ten voeten uit Een harde zwoeger die met hard en ziel de belangen van zijn zangvereniging behartigt en dat maar al te graag doet. Deze 60-jarige Noordwijker- houter, die als bakker werkt op de verpleeginrichting Sanc- ta Maria, pakt elke gelegen heid aan om ROKAZANO nog steviger in de schoenen te la ten staan. Zo heeft hij altijd een notitie boekje op zak met voorin blanco donateurskaarten en wee degene, die zijn pad kruist en nog geen donateur is. „Ie dereen waarvan ik maar een beetje denk dat „ie een paar gidden per jaar kan missen, die hangt." zegt hij. Het is geen bluf. Zo heeft Arnold van Haarlem al zo'n 300 mensen weten te strikken. Uit Noord wij kerhout, maar ook uit Gro ningen en de Achterhoek. Mede dankzij deze vriendelij ke vrijpostigheid van voorzit ter Van Haarlem kan ROKA ZANO op 16 november a.s. met een gerust hart haar vier de lustrum gaan vieren. De vereniging telt momenteel ruim zestig zingende leden. Twaalf heren, zesentwintig da mes en het in 1964 opgerichte meisjeskoor telt vijfentwintig leden. Financieel zit de zaak ook wel snor, ROKAZANO is dus kerngezond. Dat is wel eens anders ge weest Arnold van Haarlem herinnert zich: „We hebben een keer op het punt gestaan Arnold van Haarlem, voorzitter van Rokazano. het mannenkoor maar af te schaffen omdat we op een be paald moment nog maar twee tenoren over hadden. Geluk kig hebben we dat toen niet doorgezet." ROKAZANO is, voor wat be treft de dames en heren, een wat men noemt „serieus koor". Hollandse liederen die in de „mee-dein"-sfeer liggen pruimt men bij ROKAZANO niet „We hebben een keer ge probeerd „Slaap kindje slaap" te zingen", zegt bakker Van Haarlem, „maar we werden er bijna onpasselijk van". RO KAZANO houdt het meer op de wat zwaardere stukken en dan geeft het niet of de tekst in het Latijns, Engels, Ita liaans of zelfs Russisch is. Het vierde lustrum viert RO KAZANO met een concert in de Noordwijkerhoutse St. Vic- torkerk. Een gelegenheid waarbij het gemengde zang koor voor het eerst in gala-kle- ding zal optreden. De dames dragen dan een lange jurk van donker rood lila en de heren een beige colbert met wit over hemd, zwarte broek en zwarte stropdas. De gala-kleding van de dames is er gekomen dank zij de opbrengst van een aan tal kienavonden. De kleding voor de heren is bekostigd door zo'n vijfentwintig dona teurs die bereid waren hun controbutie alvast voor een groot aantal jaren vooruit te voldoen. Dankzij die dona teurs zit ROKAZANO nu voortaan keurig in het pak. Het programma van het jubi leumconcert ziet er veelbelo vend uit Onder meer zal ge zongen worden de koraalmis van Anton Briickner, de Sanc- ta Maria en de Ave Verum van Mozart en „Die Himmeln van Joseph Haydn. Het jubilerende koor. ZOETERWOUDE De heer H. J. Janson uit Zoetermeer heeft hoger beroep aangetekend te gen de uitspraak van de Arron dissementsrechtbank inzake zijn levensmiddelenbedrijf dat onder de naam „Bron's Voor deelmarkt" gevestigd is aan de Zoeterwoudse Westeindseweg. In mei '73 werd dit bedrijf geo pend in een betonnen (agrari sche) bedrijfsloods. Dit werd door b en w in strijd geacht met de in 1966 vastgestelde gemeen telijke bouwverordening. Op 14 juni 1973 ontving Janson een schriftelijke waarschuwing dat indien het bedrijf niet binnen één maand de verkoop zou sta ken, die door middel van poli- tiedwang zou worden belet Hie raan werd - evenals de door de advocaat van de gemeente toe gezonden brieven op 3 april '74 en 9 augustus '74 - geen gevolg gegeven. Op 15 oktober '74 ging burge meester Detmers daadwerkelijk tot verzegeling van het bedrijf over. Nadien heeft Janson de gemeente gedaagd voor de Ar- rondisementsrechtbank te 's- Gravenhage vorderende dat de gemeente zou worden veroor deeld zich te onthouden van ie dere handeling waardoor in breuk zou worden gemaakt op de vrije uitoefening van het be trokken levensmiddelenbedrijf. Hangende de procedure is de sluiting van het bedrijf geschor st. Op 25 juni wees de rechtbant de vordering van Janson af. Op de valreep heeft deze hierte gen hoger beroep aangetekend bij het Gerechtshof in Den Haag. Formeel is de behande ling een nieuwe procedure waartoe een nieuwe raadsbe sluit moeten worden genomen tot het terzake te voeren ver weer. Van onze correspondent LEIDERDORP De woningen in De Voorhof krijgen allemaal een aansluiting op een Centra le Antenne Inrichting (CAI). Daarmee zal het mogelijk zijn zes t.v.-programma's en tien FM- radio-programma's te ontvangen. De raad keur de gisteravond, met 12 tegen 4 PCG en KVP stemmen, het voorstel van b en w goed om een werkkrediet van 600.000 ter beschikking te* stellen voor de aanleg van een kabelnet in dit stukje van Leiderdorp: voor de gemeenschap zijn aan de aanleg overigens geen kosten ver bonden. Tegenover dit werkkrediet staan de opbrengsten van de bij de verkoop van de grond daartoe opgevoerde stelposten van 500 per woning (de geschatte kosten voor de aanleg en aansluiting op het net. De raad ging, in de vroege ochtenduren, ook akkoord met de door het college voorgestelde reactie op het concept-ontwerp reorganisatie binnenlands bestuur. Deze reactie, een brief aan gedeputeerde staten en de minister van binnenlandse zaken, bevat onder meer de vier stellingen van de afdeling Zuid-Holland van het VNG. In tegenstelling tot G.S. blijft Leiderdorp vasthouden aan de indeling van Zuid-Holland in tenminste vier nieuwe provincies. Een Leiderdorper zal ih 1976 voor zijn hond aan belasting een bedrag van 53,50 moeten gaan betalen. Dat is een stijging van ongeveer tien procent vergeleken met de hondenbelasting over 1975 (voor de WD'er F. G. E. van Haers- ma Buma was deze stijging te veel. Hij stemde als enige tegen: „De hond wordt zo net een aangelijnde melkkoe. Er staat niets tegenover van overheidswege). De reinigingsbelasting komt het volgend jaar op ruim 58 gulden te staan 58,40). Ondanks een stijging van ruim tien procent vergeleken met 1975 loopt het dekkingspercentage, dat de gemeente bereikt op de kosten van de vuilver- wijdering en -verwerking terug. Voor een deel ligt de oorzaak daarvan bij de zeer dure Leidse vuilverbranding (wethouder E. Drenth: de duurste van Nederland omdat hij net te klein is om rendabel te kunnen draaien"). Op aan dringen van de WD'er J. A. Dop beloofde wethouder Drenth te zullen bezien op welke wijze een andere oplossing mogelijk is. De wethouder kwam daarbij tot het voorstel de deelnemende gemeenten voor te stellen de bij de vuilverbranding aanwezige capaciteit in ie der geval voor 90 procent (bij dit percentage gaat de oven rendabel draaien) te gaan benut ten in de toekomst. Uitbreiding van de capaci teit achtte hij niet gewenst („Wat er meer aangeboden gaat worden, het surplus, moet dan naar de VAM die van het afval r -t maaw»). PONTVEER DE KAAG DUURDER (Van een onzer verslaggevers ALKEMADE - De tarieven voor het pontveer in De Kaag moeten worden verhoogd. Sinds het veer is overgegaan in parti culiere handen draait het met grote exploitatietekorten. In de vergadering van 3 novem ber wordt de raad voorgesteld de nieuwe tarieven als volgt vast te stellen: voetgangers 0,60, 10 rittenkaart: 4,25 en maandabonnement: 11,-. Per sonenauto's: 1,75; 10-ritten- kaart: 12,75 en maandabonne ment: 32,50. Vrachtauto's: 4,25; 10-rittenkaart 30,-; en maandabonnement: 78,75. De vignetten voor de vrije over vaart worden verhoogd van 10,-tot 11,-. NOORD WIJK Deskundigen op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding heb ben bezwaren tegen de vloer van de Northgo-sporthal. De in specteur voor de lichamelijke opvoeding acht de vloer onge schikt voor het gymnastiekon derwijs aan de leerlingen van de basisscholen, de Nederlandse Volleybalbond keurde de vloer zonder meer af en ook de Ne derlandse Sport Federatie heeft bedenkingen tegen de Latexfalt- vloer. Bij de bouw van de sporthal heeft men destijds bewust voor' deze vloer gekozen. Belangrijke pluspunten waren namelijk de mogelijkheid tot multi-functio- neel gebruik en de betrekkelijk lage kosten. In de praktijk is echter gebleken, dat zij een te geringe schokbrekende werking leeft en het vallen daarop moet lijnlijk zijn. „Het herhaaldelijk totsen van de kraakbeengedeel- .en op elkaar kan bij velen on aangename gevolgen veroorza ken", aldus B en W. Nadat het advies van deskundigen is inge wonnen, wil het gemeentebe stuur de vloer vervangen door de „Eescol Pul as tic ZS-vloer. De inspectie van het lager onder wijs gaat met een dergelijke vloer accoord. De nieuwe vloer zou voldoen aan de eisen voor het gymnastiekonderwijs en de zaalsporten, terwijl zij zonder bescherming ook geschikt is voor andere aktiviteiten als het Doe-feest, en concerten. Een be langrijk voordeel leveren de la gere onderhoudskosten op. Met de vervanging van de vloer is een bedrag gemoeid van ruim 110.000,-. Het werk kan in de zomer van 1976 worden uitge voerd. De raadscommissies voor sport en jeugdzaken en die van financiën gaan akkoord met het voorstel, maar de commissie voor openbare werken heeft be denkingen. (Van onze correspondent) KATWIJK De al jaren uit het straatbeeld van Katwijk verdwenen dorpsomroeper, in het vissersdorp beter bekend als „De Klin ker", zal worden vereeuwigd- In opdracht van de gemeente Katwijk heeft de beeldhou wer Gerard Brouwer het afgelopen jaar een ontwerp gemaakt voor een beeld van deze karakteristieke figuur. Hij heeft dit moeten doen nan He her"* van naar afb^elHin- vroegere klinkers, Rein Plas. Gerard Brouwer (23) maakte dit ontwerp in klei. Het eigenlijke beeld zal echter in brons worden gegoten. Inclusief de sokkel zal „De Klinker" ongeveer 1.80 hoog gaan worden. Het beeld, dat waarschijnlijk een plaatsje gaat krijgen in de tuin van het raadhuis, zal, evenals het ontwerp worden vervaar digd in het atelier van Gerard Brouwer, dat zich bevindt in het oude vleeskeuringsge bouwtje in de Rijnstraat Daar werkt deze jonge kunstenaar sinds vorig jaar, nadat hij van de gemeente deze ruimte kreeg toegewezen, aangezien hij met gebrek aan atelier ruimte had te kampen. Behalve met kleiboetseren en beeldhouwen, houdt Gerard Brouwer zich graag bezig met tekenstudies. De aankoop en plaatsing van „De Klinker" zal ongeveer 15.000,- gaan bedragen. Tij dens de vergadering van aanstaande don derdag zal de Katwijkse raad worden ver zocht om het krediet hiervoor te voteren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5