Nieuwbouw Huize St. Liduina" wordt binnenkort aanbesteed Bezwaren in Leiderdorp tegen kosten (drie ton) streekmuziekschool Betalingen Katwijk kiest voor provincie „Rijnland" BELASTINGEN OMHOOG IN OEGSTGEEST Katwijkse molen aan kleine restauratie toe Nieuwe vestigingen in Katwijk Uitstel reconstructie Dorpsstraat en Havenstraat Elf koren onder leiding van een man Belangstelling Voorsehotense antiekbeurs tanende Geslaagd concert „St. Jans Fanfare en „Concordia" PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1975 Van een onzer verslaggevers WARMOND De nieuwbouw en renovatie van „Huize St Lidui na" wordt half november aanbesteed. De „Stichting Dienstverle ning Bejaarden Warmond," die het bejaardentehuis thans in exploitatie heeft, wil het tehuis uitbreiden met een nieuwe vleugel. Deze zal een capaciteit krijgen van vierentwintig woon- Daarbij biedt het achterterrein van het bestaande gebouw de mogelijkheid voor de bouw van een vijfentwintig tal bejaardenwo ningen, die een directe verbinding met het verzorgingstehuis krij gen. Voor de nieuwbouw en de verbouw zijn het bestuur inmiddels rijksbijdragen toegezegd. De huurprijzen van sportzaal „Klim op" en het gemeentelijke gymnastieklokaal zullen worden verhoogd, wanneer de raad daar aanstaande donderdag mee akkoord gaat B en w stellen voor de jaar huur van „Klim op" 643,65, de seizoenhuur op 404,30 (in de winter) en op 230,35 (in de zomer). Voor incidenteel gebruik wordt een huur van 15,55 (in de winter) en 13,55 (in de zomer) per uur gevraagd. Het gebruik van de kantine buiten de trainings- en competitie-uren om wordt gesteld op 6,80 per uur. Het gebruik van de gemeentelijke gymnastiekzaal gaat per jaar 349,80 kosten. Voor gebruik in de winter wordt een vergoeding van 222,30 en in de zomer 127,50 gevraagd. Incidenteel gebruik van het lokaal kost in de winter ƒ8,55 en in de zomer 7,50 per uur. De heer De Vroomen, die aan de Van Mathenessestraat woont heeft van b en w geen toestemming gekregen een garage bij zijn woning te bouwen. Volgens het plan „Endepoel I" is de grond waarop hij wilde bouwen, bestemd voor tuin en achtererf. De Warmoder heeft thans een beroep gedaan op de raad om de beslissing van b en w ongedaan te maken. De raad wordt aanstaande donderdag gevraagd 758,636 te vote ren voor de uitvoering van de vierde fase voor de vernieuwing van de riolering. Onlangs is de gemeente toegezegd dat de riole ringswerkzaamheden kunnen worden uitgevoerd in het kader van het „fonds Aanvullende cirvieltechnische werken." In de vierde fase wordt de riolering in de Julianastraat de Marijkestraat de Margrietstraat, de Irenestraat, de Bernhardstraat (gedeelteijk), de Raadhuisdam, de Herengracht, de Middendorp slaan, De Baan, de Kaarsenmakersdam, de Van Milsdam, de Kerpsdam en de Lange Norremeerstraat vernieuwd. Van onze correspondent KATWIJK Het college van b w van de gemeente Kat wijk gaat niet akkoord met de reorganisatieplannen van het binnenlands bestuur, zoals die staan in het veelbesproken wetsontwerp van de minister van wlr»n Dit komt tot uiting in het advies aan de raad, die zich donderdag tijdens de raadsvergadering over deze materie moet buigen. Het college sluit zich tegelijker tijd voor een gedeelte aan bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, die zich al eerder af wijzend opstelde ten opzichte van deze herindelingsplannen van Zuid-Holland. Wat betreft de functionele reor ganisatie, de herindeling van be stuurstaken tussen gemeenten en de nieuwe kleinere provin cies meent het Katwijkse colle ge, evenals G.S. dat een „ver schraling van het gemeentelijk taken- en bevoegdhedenpakket ernstige bezwaren" met zich mee brengt Het is overigens geen opmerke lijk standpunt van de Katwijkse bestuurders, want ook de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten en de Vereniging van Zuid-Hollandse Gemeenten, sprak zich op deze wijze uit Ten aanzien van de z.g.n. terri toriale reorganisatie, de verde ling van de provincies in 26 kleinere eenheden heeft het col lege zich gedistantieerd van de mening van de Ver. van Zuid- Hollandse Gemeenten en G.S. door te kiezen voor een provin cie Rijnland. Deze provincie Rijnland zal, aldus het Katwijk se college het gebied moeten beslaan tussen Katwijk-Alphen a.d. Rijn en Haarlemmermeer. „Wij komen tot deze indeling" zo zegt het college, „omdat die, beter dan andere, voldoet aan het vereiste dat de provincies een territoir behoeven waarbij recht wordt gedaan aan de so ciale, culturele en economisch geografische samenhang. G.S. en de Ver. van Zuid-Hollandse Gemeenten voelen meer voor een provincie 's Gravenhage, terwijl het ontwerp van het Mi nisterie een beperktere provin cie Rijnland voor ogen heeft Wanneer donderdag de raad tot een standpunt kan komen, zal dit ter kennis van de minister, het provinciaal bestuur en de twee genoemde verenigingen van gemeenten worden ge bracht KATWIJK - Het bedrijf „Ba- vak Nederland b.v." uit Den Haag wil een stuk industrieter rein van 2500 m2 op de hoek van de Ambachtsweg en de La- geweg kopen. De prijs bedraagt 75,- per m2. Op het terrein zal een groothandel in electroni- sche en mechanische beveili gingsapparatuur worden ge- Een ander stuk grond aan de Ambachtsweg in 't Heen zal, wanneer de raad daar aanstaan de donderdag toestemming voor geeft, worden verkocht aan de Chemische Fabriek en Groot handel Bakker b.v. uit Wasse naar. Het terrein heeft een op pervlakte van ongeveer 1.500 m2. De prijs is 112.500,-. Noordwijks postkantoortje verhuist NOORD WIJK Het postagent schap dat thans aan het Palace- plein is gevestigd, wordt aan staande maandag verplaatst naar de Bomstraat 13. Het post kantoortje is op maandag, woensdag, donderdag en vrij dag geopend van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur en op dinsdag van half negen tot half een. Op zaterdag is het kantoor gesloten. VIOS haalde i2.500,— op met fancy fair ZOETERWOUDE De kas van de drumband VIOS, beheert door de nieuwe penningmeester S. Blijleven, telt sinds zondag avond 2.500,- meer. Dat is de netto-opbrengst van de fancy- fair die zaterdagavond officieel door burgemeester Detmera werd geopend. Weliswaar was het resultaat op de (voetballoze) oktoberzondag van vorig jaar ruim 500,- ho ger maar het bestuur was toch niet ontevreden. De opbrengst is speciaal bestemd voor de aan schaf van instrumenten en uni formen waaraan, gezien het aantal nieuwe leden steeds be hoefte bestaat. Aan het slot wer den de nummers bekend ge maakt waarop de prijzen van de grote verloting waren gevallen. Nog niet afgehaald is de hoofd prijs, de fiets, waarvan het num mer is 502. Andere prijzen vie len op 233-417-501-88 en 447. De naam Wammes van de Panda- beer werd door niemand gera den. Bij loting ging het fraaie dier naar mevrouw Haak. Van onze correspondent LEIDERDORP Het begrotingstekort voor 1976 zal, zo verwach ten b en w, voor het komende jaar In Leiderdorp ongeveer 850.000 bedragen. Dit schrijven zij in hun voorstel aan de raad waarbij zij vragen een commissie van onderzoek van de begroting in te stellen. PCG'er J. W. Hekkelman loste bij de behandeling van dit agendapunt gisteravond in de gemeenteraad eigenlijk al een schot voor de boeg van de komende algemene beschouwingen: „Ik heb begrepen dat we volgend jaar voor de streekmuziekschool ruim drie ton op tafel moeten leggen. Dat vind ik veel te veel. Zeker als je dat vergelijkt met andere welzijnsvoorzieningen. Als deze post niet verandert komen wij bij de algemene beschouwin gen met een motie"; aldus Hekkelman. De Stichting Medisch Kleuterdagverblijf Margriet krijgt van Lei derdorp een garantie van tien miljoen gulden voor de bouw van een nieuw dagverblijf. Dit verblijf komt te staan tussen de Hoogma- deseweg en het St Elisabeth-Ziekenhuis. Er zal plaats komen voor honderd kinderen. In tegenstelling tot een meerderheid van b en w (wethouder E. Drenth was tegen) meende een meerderheid van de raad dat de gemeente in het Stichtingsbestuur ook een plaats diende te kunnen bezetten. De raad ging gisteravond akkoord met het voorstel van b en w om subsidies te verstrekken aan UW, de Leidsche Rechtswinkel en de Leidsche Buitenschool. Ook de (twee) personeelsverenigingen van de Leiderdorpse ambtenaren krijgen subsidie. Het door het college in het vooruitzicht gestelde subsidiebeleid voor de perso neelsverenigingen ontlokte VVD'er C. H. E. Brainich de opmerking dat voorkomen moet worden dat: „de indruk wordt gewekt dat ambtenaren zich meer kunnen permiteren dan ander, soortgelijke, verenigingen in de gemeente. Daar ben ik zelf op tegen." De voorzitter stelde Brainich gerust: de uitgaven zullen in overeenstem ming dienen te zijn met de inkomsten (geen subsidie). Burgemeester M. A. van der Have was het een doorn in het oog dat Leiderdorp nog altijd twee personeelsverenigingen voor zijn ambtenaren telt: „Uiteindelijk is al het personeel in dienst van de gemeente en niet in dienst bij de secretarie of bij de gemeentewer ken." De subsidieaanvragen van de Leiderdorpse sportverenigingen le verden in de raad gisteravond geen moeilijkheden op. Ruim 75.000 krijger tien sportverenigingen nu onderling te verdelen, delen. Van onze correspondent Noordwijkerhout b. en w. hebben hun plannen voor re constructie van de Haven straat en de Dorpsstraat voor enige tijd uitgesteld. Dit in verband met de weerstand die hiertegen bestaat in midden standskringen. In ieder geval zal dit jaar met de uitvoering van de plannen geen begin meer worden gemaakt In plaats hiervan wil het colle ge nu de Molenweg verharden. Dat is een wat achteraf gele gen weg die een aantal nieuwe woningen met de Kerkstraat verbindt De kosten daarvan, zo blijkt uit het desbetreffende voorstel aan de gemeenteraad, belopen 31.000. Daarin draagt een der belanghebben den ƒ7000 bij. Het voorstel wordt door de raad behandeld in zijn vergadering van don derdag aanstaande. In die bijeenkomst wordt de raad voorts een verordening voorgelegd op de heffing van de onroerend goed-belasting. Dat is een heffing die landelijk wordt ingevoerd en dient ter vervanging van de huidige personele-, grond-, straat- en rioolbelasting. Grondslag van de belasting is de waarde die het onroerend goed heeft in het economisch verkeer. De zwaarte van de heffing stelt de gemeenteraad pas volgend jaar vast. De Noordwijkerhoutse ge meenteraad wordt donderdag ook geacht zich te buigen over de vraag of men al dan niet bereid is medewerking te ver lenen aan de ruilverkaveling in de Hoogeveense polder. De daaraan verbonden kosten voor de gemeente bedragen 50.000 d 60.000 per jaar. Die houden ondermeer verband met wegenaanleg en -verbete ring, riolering, waterleiding en straatverlichting. Tenslotte zal de gemeenteraad in zijn komende vergadering eveneens een beslissing nemen over liet voorstel van b. en w. om de naast de voormalige K Hartschool gelegen onderwij zerswoning te verkopen aan de huidige bewoner. W. HEYKOOP VOORZITTER WARMUNDA (Van onze correspondente) Warmond Voetbalvereniging Warmunda heeft weer een voor zitter. Op de druk bezochte alge mene ledenvergadering werd de heer W. Heykoop gekozen. In het bestuur werd voorts geko zen de heer N. van Diest, die de plaats inneemt van de heer G. Schavemaker. Warmond De afgelopen zater dag gehouden collecte tb.v. de Nierstichting heeft in Warmond 1200,- opgeleverd. BODEGRAVEN De pluim vee- en konijnenvereniging zal haar volgende tentoonstelling in een nieuwe accommodatie houden. Tijdens de dit week einde gehouden tentoonstelling in de Turkenburghal beloofde wethouder Martens naar een nieuwe ruimte uit te zien. In de Turkenburghal wordt binnenkort de openbare biblio theek gevestigd. Voor de traditionele koren- avond van de Dekenale Service—groep voor Litur gie en kerkmuziek Bollen streek, gisteravond in de kapel van de Bisschoppelij ke Nijverheidsschool te Voorhout, was de opkomst groter dan ooit tevoren. Er waren ruim 350 dames en heren uit de 11 parochies van de Bollenstreek. Ook gaven meerdere pastores acte de présence. Evenals alle vorige avonden, had deze 11e, pastoor R.M.Kuy- pers uit de Lier de leiding, die dit deed op de hem bekende instructieve en prettige wijze. De vrees dst hij met zijn vertrek naar de Lier, vorig jaar, ook de lei ding van deze avonden niet meer zou waarmaken, werd gelukkig niet bewaarheid, waarschijnlijk mede oor zaak van de grote deelna me. Geopend werd met 16e eeuwse motetten van Joh. Draconius „Zingt voor de Heer", gevolgd door „De Heer is mijn licht" van de zelfde componist Verder werden ingestudeerd de hymne in de landstaal, „Be ziel mij, adem Gods", een Engels kerstlied van Vaug- han Willams, het „Lied van de levende doden" van H. Delnooz, terwijl met „In troïtus Dominica I Adven- tus" en „Communio Domi nica" I Adaventus" aan het Gregoriaans aandacht werd besteed. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST De gemeentelijke belastingen gaan met ingang van 1 januari 1976 omhoog. Dit kondigen b. en w. van Oegstgeest onder meer aan in hun aanbiedingsnota van de begroting 1976. De reinigingsrechten gaan van 65 naar 75 per jaar en de hondenbelasting wordt met ongeveer tien procent verhoogd. Dit betekent dat er volgend jaar 45 voor de eerste hond, 80 voor tweede hond, 100 voor de derde hond en volgende en 275 voor kennels moet worden betaald. Binnenkort zal de raad een aantal plannen voor herinrichting van woonstraten voorgelegd krijgen. Als proef willen b. en w. de Celebesstraat nemen. Hier zullen verkeersdrempels worden aangelegd. De bewoners van de straat zijn het met deze maatregel eens. Voorts zijn er plannen de Dorpsstraat tussen de Almondeweg en de Pres. Kennedylaan te rehabiliteren. Uit de bewoners is een werkgroep gevormd, die zich met de zaak bezighoudt Men wil trachten dit stukje Oegstgeest „beschermd dorpsge zicht" te doen verklaren. Het aantal inwoners van Oegstgeest liep in 1975 iets terug in vergelijking met 1974. Er gingen vijfendertig personen meer weg, dan er bij kwamen. Het aantal woningen nam met vijfenzeventig toe. Binnen de gemeente verhuisden zes honderdachtenzestig personen. Zwembad „Poelmeer" kreeg het afgelopen jaar 292.364 bezoe kers. Dit zijn er bijna dertigduizend meer dan vorig jaar. Het sportpark „De Voskuyl" zal in de toekomst een accom modatie voor tafeltennissers, een trainingsveld, een jeugdkan- tine en een kinderboerderij krijgen. De sportraad heeft een kleine commissie samengesteld, die een en ander nader zal bekijken. De cricketafdeling van ASC verhuist in 1976 naar de velden van de Leidsche Mixed Hockey Club aan de Lange Voort ASC speelt thans nog op een veld aan de Juffermansstraat, maar moet plaats maken voor bebouwing. (Van onze correspondent) Katwijk De molen JDe Gerechtigheid" aan de Val- kenburgseweg in Katwijk a.d. Rijn is aan een kleine restauratie toe. De molen die dateert van 1740, werd welis waar in 1968 grondig geres taureerd, maar daarbij wer den enige onderdelen niet vernieuwd, aangezien zij nog in uitstekende staat werden bevonden. Onlangs bleek echter dat de staartbalk van de molen in kwaliteit zo sterk is achteruit gegaan, dat vervanging als nog noodzakelijk is. Verder constateerde molenaar Bou- ma ernstige gebreken aan het onderste gedeelte van de z.g. lange schoor. De kosten van deze noodzakelijke repa raties aan de molen, die in eigendom is van de gemeente Katwijk worden begroot op ƒ9000,-. De Katwijkse raad zal donderdag worden ge vraagd om zijn goedkeuring te verlenen voor dit herstel van een van Katwijks moois te monumenten. (Van onze correspon dent) VOORSCHOTEN Voorschoten heeft de vijfde antiekbeurs georganiseerd door 't Nut weer goed be leefd. Vergeleken met vorig jaar waren er enige honderden bezoekers minder, althans dat was de indruk zondagmid dag, maar vooral te gen het einde van de beurs kwamen de kijkers en kopers nog snel opzetten. De vele duizenden bezoekers, die vanaf donderdagavond aangevoerd door Mies Bouwman de beurs bezochten, toonden een voor keur voor de grote en duurdere stukken. Een veranderde koopgewoonte in de antiekwereld of het ontbreken van geld voor antiek bij de ge zinnen. Enige van de 22 antiekhandelaren hielden het bij dat laatste. Het leven is zo duur geworden, dat antiekaankopen nog nauwelijks an ders gedaan worden dan in een vorm van geldbelegging. Een monumentale ge beeldhouwde kast met een prijs van te gen de 100.000,- was de tweede dag al verkocht De curiosa bleek ook duidelijk minder in trek. Een aparte we reld blijft het kopen en verkopen van de produkten van onze voorouders. Stukken van duizenden gul dens worden in een krantje gewikkeld en onder de arm meege nomen. Het klater goud van het rijke roomse leven was dit jaar ook minder in dan vorig jaar. De wierookvaten en de neo-gothische kande laars vinden geen ko pers. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE Nadat vo rig jaar een dergelijk concert in Boskoop plaats heeft gehad, traden de harmonie „Concor dia" uit de boomkwekerplaats en de Sint Jans Fanfare zater dagavond op in het Zoeter- woudse „Ons Huls". Doorgaans treedt „Sint Jan" in het Cen trum op maar het podium hier was niet groot genoeg om de 70 musici plaats te bieden. Een prettige neveneffect was dat NOORD WIJK Een team van de Noordwijkse Politiesportver- eniging is kampioen geworden van het jaarlijkse zaalvoetbal toernooi, georganiseerd door C.P.S.O.V. uit Culemborg. Op de tweede plaats eindigde de ploeg van Den Haag en derde werd Dordrecht Vorig jaar leg de het achttal van de Leidse politie beslag op de bijzonder fraaie trofee, die men thans moest afstaan aan de ploeg uit de badplaats. hierdoor ook een ander deel van de bevolking in aanraking kwam met de fanfaremuziek. Voor de pauze traden de beide korpsen afzonderlijk op. „Con cordia" o.l.v. J. Brouwer had vooral veel succes met „Choral and Rock out", terwijl ook de afsluiting met „Danzas Floristi kas" goed uit de verf kwam. J. Mey die de „Sint Jans Fanfare" dirigeerde voerde een viertal werken uit waarvan het slot ge vormd werd door „A Hot time in the Brasses tonight". In dit nieuwe werk kwam het volume van de diverse groepen goed tot zijn recht en is een waardevolle aanwinst voor het repertoire. Het gezamenlijk optreden na de pauze waarbij de twee dirigen ten beurtelings het omvangrijke gezelschap leidde, sprak de aan wezigen erg aan. Toch waren er wel enkele schoonheidsfoutjes waaruit men kan afleiden dat de intensiteit van het gezamen lijk repeteren niet groot genoeg is geweest Het duet „Mexican Trumpets" en „Instant Concert" vormde een welluidende afslui ting

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4