£eidóc SotiAcwit Regering redt bii Nederhorst 10.000 arbeidsplaatsen Franco had rustige nacht Geen uitstel Rijksweg 14 MEER GELD VOOR FIETSPADEN vuurtje? De O-show Weer gerucht over akkoord Sahara Regering overweegt bemiddeling bij Enka VRIJSPRAAK KIRKLAND Groot verschil in premies ziektekosten-verzekering Vijf miljoen voor Z-Vietnam Confessionelen: BEZETTING KATHOLIEKE UNIVERSITEIT OPGEHEVEN Dinsdag 28 oktober 1975,66e jaargang no. 20259 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Advertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen, oer Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune week f281. kwartaal'/36.32: |aar 141.35; losse nummers: 50 cent Maandelijks pop-magazine op Ned. I om 19.05 uur. Om 19.45 uur Father Brown (2) en om 21.50 uur De katholieken tussen '25 en 75 (2). Ned. II om 19.05 uur Zij gingen de lucht in (8), om 20.25 uur David Copperfield (5) en om 21.20 uur de Mini-voetbalshow. In Hier en nu om 22.10 uur om Spanje en Herrema. Rustig herfstweer Overwegend droog, rustig en nevelig herfstweer met veel be wolking en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Max. temp. omstreeks 8 gr. Morgen zon: 7.2ft—17.19 Schev. hoogw.: 9.21 en 22.02 Laagw.: 4.47 en 17.24. GOUDA/ROTTERDAM ANP Het Nederhorst- Bouw en Metaalconcern, te Gouda, dat door financiële moeilijkheden al enige tijd op springen stond, is gered. Het concern zal in enkele onderde len gesplitst worden. De bouwsector, waarbij tienduizend van de in totaal ongeveer 14.000 mensen werken, wordt overgenomen door de Staat en Ogem te Rotterdam (een van de grootste handels- en industriële ondernemingen in Neder land) Zij nemen voor vijftig procent deel in deze sector van het concern. Voor de beton en staal-onderdelen van het concern zoeken Ogem en D.S.M. (Staatsmijnen) samen nog naar een oplossing. Men hoopt, de ongeveer vier duizend personeelsleden van deze sectoren voor het grootste deel aan het werk te kunnen houden, aldus is gisteravond officieel medegedeeld. De regering besloot al in mei van dit jaar garanties te verlenen tot een bedrag van 100 miljoen gulden, nadat gebleken was, dat Nederhorst in grote finan ciële moeilijkheden gekomen was. De 100 miljoen gulden waren vooral bedoeld voor de staal- en betononderdelen, omdat daarin grote verliezen geleden werden. Intussen heeft de regering een onderzoek laten instellen naar de mogelijkheden binnen het Nederhorst-concem in totaal. Uit .dit onderzoek is gebleken, dat de bouwsector van het bedrijf, het allergrootste onderdeel, bij reorganisa tie levensvatbaar genoeg is. Nu de Staat en Ogem samen deze bouwsector overgenomen hebben is de werkgelegenheid voor zeker tienduizend mensen gegarandeerd. Op de duur zal het mogelijk zijn, dat de Staat dertig Nog onwetend van de regeringsbeslissing tot deelne ming in het bedrijf, hielden personeelsleden van het Nederhorstconcern gistermiddag een demonstratieve optocht door Gorkum. procent Van haar aandelen aan Ogem zal overdra gen, die dan een belang van tachtig procent in deze sector zal krijgen. Samen met de vakbonden zullen Staat, Ogem en D.S.M. thans nagaan, hoe het ongesplitste Neder- horst-concern zo snel mogelijk en met behoud van zoveel mogelijk personeelsleden weer op peil ge bracht kan worden. De meeste zorgen heeft men daarbij over de betonsector, waarin wellicht een aantal ontslagen zal vallen. MADRID (AP-AFP) Het Spaanse staats hoofd generaal Francisco Franco heeft een rustige nacht gehad, aldus een bulle tin dat vanmorgen werd uitgegeven door het Pardo paleis. Volgens het bulletin hebben zich geen com plicaties voorgedaan in de toestand van het 82-jarige staatshoofd. In de late namidag van gisteren heeft Franco aan zijn ziekbed zijn enige dochter Carmencita Martinez Bordiu Franco, mar kiezin van Villaverde, haar man en hun zeven kinderen ontvangen. Morgen wordt in Madrid met de gebruike lijke bijeenkomst van de nationale raad de stichtingsdag, 29 oktober 1933, van de Fa- lange Tradicionalista, de Spaanse nationa le beweging, herdacht. Bij afwezigheid van het staatshoofd zal de zitting worden gepresideerd door de vice- voorzitter van de raad, minister voor de beweging Jose Solis Ruiz. MADRID (Reuter- AFP-UPD Het Ma- drileense blad „In- formaciones" meldde gisteravond, dat Spanje en Marokko tot een akkoord schijnen te zijn geko men betreffende de kwestie van de Spaanse Sahara. Volgens een bericht uit Marrakesj waarin de chef van het kabi net van koning Has san van Marokko wordt aangehaald, zouden de twee lan den het in beginsel er over eens zijn, dat de Spaanse Sahara ge durende tenminste zes maanden een pro vincie met een spe ciaal karakter zal worden, verbonden met het koninkrijk Marokko, maar be stuurd door mensen uit het eigen gebied. Vervolgens zouden de rijke fosfaatlagen gezamenlijk door Spanje en Marokko Hoewel Marokko en Spanje volgens de laatste berichten dicht aan een akkoord toe zijn over de kwestie Spaanse Sahara, gaan worden gëexploi- vredesmars naar dat omstreden gebied gewoon door. Nieuwe liefhebbers voor de mars komen hier tegelijk met voorraden aan ir teerd. Marrakesj in Marokko. Ie voorbereidingen tot de een provisorisch kamp bij DEN HAAG (ANP) De ministers Lub- slieden zullen zich beraden over even- te zijn tot het gesprek als dit gaat over bers (Economische Zaken) en Boersma tuele stappen die zij kunnen ondernemen de tweede saneringsfase van Enka. Over (Sociale Zaken) menen dat het interna- om daadwerkelijk te bevorderen dat het de derde fase, de uitvoering van de sane- tionaal overleg tussen de vakbonden en vastgelopen gesprek weer op gang komt ringsplannen, wil men vooralsnog niet de directie van Enka-Glanzstoff en het spreken. Enka en Akzo willen alleen nog moederbedrijf Akzo zo snel mogelijk In een gesprek met de bewindslieden maar praten over deze derde fase. weer op gang moet komen. De bewind- hebben de vakbonden verklaard bereid Tijdens het gesprek tussen de ministers Boersma en Lubbers en de vertegen woordigers van de drie industriebonden en de unie BLHP is volgens de bewind slieden vast komen te staan, dat geen van de betrokkenen de onenigheid met Akzo ziet als een testcase tegen de multinatio nals. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) is niet bereid de aanleg van rijksweg 14, de verlengde Landscheidingsweg, vijf jaar uit te stellen. Hij werd hiertoe gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van het rijkswegenfonds door de vaste commissie voor verkeer en waterstaat, uitgenodigd door PvdA, PPR en de meerderheid van de ARP-fraktie. De KVP is voor onverwijlde aanleg, evenals de WD. Ook de CHU zou niet voor uitstel zijn. De tegenstanders van onverwijlde aanleg voeren aan, dat er nog onvoldoende bekend is over de werkelijke noodzaak om deze weg aan te leggen. Volgens hen kunnen ook de ministeriële bepalingen dat op die weg niet harder dan 70 km per uur mag worden gereden en dat aarden wallen tegen de geluidshinder zullen worden opge worpen, de overlast voor de omwonenden, niet wegnemen. Minister Westerterp verdedigde de aanleg van rijksweg 14 in een gloedvol betoog. Hij zei dat diegenen die pleiten voor uitstel van deze weg in feite aanvaarden dat andere woonwijken van Den Haag daardoor extra-overlast zullen ondervinden. De Utrechtse Baan is volgens de minister geen alternatief, omdat men om die te kunnen bereiken, toch eerst tot diep in Den Haag moet rijden. (Van onze sportredactie) DELFT - Buff Kirkland is door de strafcommissie van de bas- ketbalbond vrijgesproken. De speler van Pioneer Punch, die tijdens de wedstrijd tegen BS Leiden tegenstander Moerer vel de en daarvoor toen uit het veld werd gestuurd, kreeg geen straf na bestudering van de video beelden van het duel en het incident door de strafcommis sie. Ambassadeur De Japanse re gering heeft de 56-jarige Masuo Takashima, directeur-generaal van de afdeling Azië van het ministerie van buitenlandse za ken, benoemd tot ambassadeur in Nederland. Tanker Ter hoogte van Sin gapore is vandaag een Griekse tanker na een ontploffing in tweeën gebroken. De 53 opva renden konden worden gered. Vijf hebben ernstige brandwon den opgelopen. CONSUMENTENBOND: DEN HAAG (ANP) De premies voor een particuliere ziektekos tenverzekering voor een gezin met twee kinderen van 14 en 17 jaar kunnen 1500 gulden per jaar verschillen. Bovendien verschilt van maatschappij tot maatschappij wat onder „medische noodzaak" wordt verstaan. De Consumentenbond be pleit een duidelijker omschrijving hiervan in de polissen. Medische noodzaak moet veelal zijn aangetoond wil men voor een verzekeringsuitkering in aanmerking komen, aldus de bond. Medi sche noodzaak is duidelijk aan t tonen wanneer het bijvoorbeeld gaat om een blindedarm of bij verwijzing naar een oogarts. Bij een vruchtbaarheidsonderzoek of een esthetische ingreep door een plastisch chirurg ligt dat echter moeilijker. Bovendien zijn de beroepsmogelijkheden niet erg groot, zo meent de Consumenten bond. Den Haag Nederland heeftbouw en opvang van vluchtelin- vijf miljoen gulden toegezegd gen in Zuid-Vietnam. Nederland aan het hoge commissariaat schenkt Indonesië bijna twee voor de vluchtelingen van de miljoen gulden voor de ontwik- Verenigde Naties. Dit bedrag is keling van een aantal stroomge- fcestemd voor hulp bij wederop- bieden in Midden-Java. W«*tart»fp (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - De drie confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) willen dat minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) meer geld uittrekt voor aanleg en onderhoud van fietspaden, desnoods ten koste van autowegen. De KVP'er Cornelissen, die gisteren een motie van die strekking indiende tijdens een vergadering van de Vaste Commissie voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, vindt dat het bedrag van 25 miljoen gulden, dat de minister in 1976 voor fietspaden wil vrijmaken uit het Rijkswegenfonds te krap. De WD was van mening dat het Rijkswegenfonds wordt uitgekleed door geld weg te geven voor aanleg van fietspaden, een doel waarvoor het Rijkswegenfonds niet is opgericht Minister Wester terp zei dat ook de automobilisten voordeel hebben bij gescheiden rijbanen voor auto's en fietsen. De minister is verder van plan om geld beschikbaar te stellen voor het ontwikkelen van warmere fietskleding. Als men het fietsgebruik wil stimuleren, dient men er voor te zorgen dat de fietser er in ons gure weer warmpjes bijzit zo meent de minister. Initiatieven op dat gebied wil hij financieel steunen. Door het stimuleren van het fietsgebruik denkt hij een selectiever autogebruik te kunnen bevorderen. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: NIJMEGEN (ANP) - De bezetting van de aula van de Katholieke Universiteit van Nijmegen is gister avond opgeheven. In een laatste „protestbij eenkomst" zei de voorzitter van de Unie van Studenten dat de acties tegen het be noemingsbeleid van de uni versiteit zullen doorgaan. Men is het niet eens met het standpunt van het be stuur over het katholieke karakter van de universi teit De bezetters kregen adhe siebetuigingen van onder meer de Haagse sociale academie, de vakbond van de Vrije Universiteit van Amsterdam, Dolle Mina en Wij Vrouwen Eisen. De be zetting heeft zes dagen ge duurd. Kamervragen over chauffeurs (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De enorme toename van transport naar en in Iran door Ne derlandse transportbedrij ven is niet altijd zonder problemen gegaan. De Pv- dA-Kamerleden Kosto en Dankert hebben minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken gevraagd of het waar is dat tientallen Nederlandse chauffeurs in Iran gestrand zijn doordat zij hun werkgever in de steek lieten of door bon werkgever in de steek gela ten werden. Twee Nederlanders zouden momenteel al vijf maanden zonder aanklacht of enige vorm van proces vastzitten in de gevangenis van de Iraanse hoofdstad Teheran. „Geen heffing op geluidshinder zonder informatie* DEN HAAG (ANP) Er valt pas te denkeu aan een heffing op geluidsoverlast voor auto's „wanneer de automobilist informatie is verschaft over de lawaai- produktie van de hem aan geboden auto's en wanneer die heffing afhankelijk is van het niveau van het la waai dat de auto maakt" Dat staat in het november nummer van de Consumen tengids in een artikel over het wetsontwerp geluids hinder. Het rijk zelf kan daarbij het goede voor beeld geven door gegevens over de geluidsproduktie van auto's bekend te ma ken. Die gegevens zijn bij het rijk bekend. Ze komen ter sprake bij de verplichte typekeuring, aldus de Con sumentengids.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1