Feyenoord hield rekening met publiek en trok Nico Jansen aan CRUYFF EN NEESKENS NIET TEGEN IT AT.IF. Van der Kuijlen is zelfvertrouwen kwijt De NMB zorgt voor een hypotheek op de maat van uwportemonnee. At Onderscheiding voor Kovacs Schorsing verhindert optreden in topduel tegen Ajax VEEL WIJZIGINGEN IN ENGELS TEAM 1 De NMB denkt met u mee. Probeer 't. Polen en Italië schakelden zich gelijktijdig uit Afscheid van Europese titel zonder te scoren DINSDAG 28 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 POGINGEN KNVB MOCHTEN NIET BATEN AMSTERDAM De pogingen van Dé Stoop en Henk Zon, die namens de KNVB naar Barcelona zijn gereisd om te trachten Cruyff en Neeskens vrij te krijgen voor de interlandwedstrijd tegen Italië op 22 november zijn mislukt Barcelona was ditmaal niet te vermur wen. De heren Montal en Caraben die de belangen van Barcelona behartigden meenden dat de club zich steeds soepel had opgesteld, maar nu geen toestem ming kon verlenen. De belangen van Barcelona met het oog op de wedstrijd tegen Betis, die op 23 november wordt gespeeld, wogen zwaarder. Bij een ver plaatsing van deze competitiewedstrijd wordt het recetteverlies op vijf ton ge schat een bedrag dat dan door de KNVB en de Spaanse voetbalbond zou moeten worden vergoed. Bovendien achtten de Spaanse vertegenwoordigers de wed strijd van Nederland tegen Italië niet zo erg belangrijk meer, omdat indien Oran je zelfs met 3—0 zou verliezen toch de kwartfinales in het toernooi om het Euro pees landenkampioenschap zou bereiken. Het aanbod van de KNVB om na afloop van het duel tegen Italië een privevlieg- tuig ter beschikking te stellen, dat de beide Johannen direct van Rome naar Sevilla zou brengen, vond geen gehoor. Johan Neeskens BOEKAREST De Roemeense voetbalcoach Stefan Kovacs is onderscheiden met de titel „erecoach", aldus heeft het blad van de Roemeense communistische partij Scinteia gisteren bericht. Het besluit Kovacs de eretitel te verlenen werd met algemene stemmen genomen door de uitvoerende commissie van de Nationale Raad voor Lichamelijke Opvoe ding en Sport en door het bestuur van de Roemeense Voetbalbond. Kovacs, die momenteel het Franse nationale elftal leidt, heeft aldus Scinteia verklaard zeer dankbaar te zijn voor de hem verleende onderscheiding en alles te zullen doen ter bevorde ring van het Roemeense voetbal. In de Roemeense pers is ernstige kritiek uitgeoefend op het huidige peil van het Roemeense voetbal. De Roemenen zijn dit jaar in alle Europese toernooien uitgeschakeld. De pers verlangt van coaches en spelers betere resultaten. Wellicht zal dit er toe leiden dat Kovacs naar Roemenië terugkeert. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Nico Jansen (22), de bonkige spits van FC Amsterdam, heeft gistermiddag zijn handtekening onder een contract gezet, dat hem tot ultimo juni 1978 aan Feyenoord bindt. Hij treedt formeel op 1 november in dienst, maar zal niet in de topper Ajax—Feye noord, aanstaande zaterdag, beschik baar kunnen zijn, omdat hij nog een schorsing van een wedstrijd tegoed heeft. Met de overgang van Jansen naar Feyenoord is een bedrag van ongeveer 800.000 gulden gemoeid. Voorzitter De Stoop van Amsterdam wilde in eerste instantie een miljoen. Manager Guus Brox had zes ton in gedachten. Via bemiddeling van Cor Coster is de gul den middenweg gevonden. De Rotterdammers hopen in de brutale Jansen een idealere spitsspeler te hebben gevonden dan Willy Kreuz, die twee seizoenen geleden van Sparta werd overgenomen voor acht ton. De eerste con tacten tussen Feyenoord en het Amsterdamse lieverdje dateren, zoals manager Guus Brox giste ren onthulde, al van april vorig jaar. Toen al was men bij de Rotterdamse club tot de conclusie gekomen dat Kreuz, die destijds op aandrang van de toenmalige trainer Wiel Coerver was aangetrok ken, geen spits van origine was. Jansen liet in het eerste onderhoud weten, dat hij graag voor Feye noord, dat echter later niets meer van zich zou laten horen, wenste te spelen. Zich bewust van zijn plotseling gestegen marktwaarde, weigerde Nico Jansen, daarbij terzijde gestaan door Cor Coster van Inter Football aan het begin van de nieuwe competitie zijn contract met FC Amster dam te verlengen, tenzij De Stoop bereid zou zijn in het contract van Jansen de clausule op te nemen dat hij een jaarsalaris van 80.000 gulden kon toucheren en voor een half miljoen van club zou kunnen veranderen. Stoop bleek echter geens zins van zin aan de eisen van Jansen tegemoet te komen. Uit de besprekingen met de Amsterdam se voorzitter groeide het compromisvoorstel, dat behelsde dat Jansen de mogelijkheid had per 1 november te vertrekken. Publiekspeler Jansen wordt door Feycnoord-bestuurslid Fred Blankemeijer gezien als een noodzakelijke injec tie. Blankemeijer: „Ik vind Nico niet bepaald een goede voetballer, maar wel een goede spits. Feye noord was aan een dergelijke aanvulling toe. We moeten rekening houden met ons publiek. Jansen is zo'n typische publiekspeler." Nadat zondag bekend werd dat Feyenoord al in een vergevorderd stadium van onderhandelen was, kreeg de transfer in de loop van gisteren snel zijn beslag. In de ochtenduren tekende Jansen in het bijzijn van zijn adviseur Cor Coster, manager Guus Brox, en bestuurslid Fred Blankemeijer het lucratieve contract 's Middags volgde in de Clara- stichting de medische keuring, die geen problemen opleverde. Van de zijde van Feyenoord werd gisteren nadrukkelijk gesteld, dat de bemoeienis sen van Cor Coster met de transfer niets te maken hebben met de activiteiten van het bureau Inter Football, dat door de KNVB in de ban is gedaan. Manager Brox: „We zien Coster als een adviseur van Jansen, zoals hij ook Wim van Hanegem, Wim Rijsbergen en Dick Schneider terzijde heeft ge staan. Omdat iedereen het recht heeft een eigen adviseur te kiezen, hebben wij geen enkel pro bleem om met Cor Coster rond de tafel te zitten. Met Inter Football doen we geen zaken." Onvermijdelijk Trainer Pim van der Meent van de lieverdjes zei gisteren de transfer van Jansen onvermijdelijk te vinden. „In een jaar tijd is overigens mijn droom- voorhoede naar de knoppen gegaan. Eerst ging Gerard van der Lem naar Roda JC, vervolgens Geert Meijer naar Ajax en Nico Jansen, die altijd wel goed is voor een goal, naar Feyenoord. Het is een niet tegen te houden ontwikkeling", zei hij lijdzaam. Volgens Van der Meent zal het vertrek van Jansen voorlopig niet gecompenseerd worden. „Tja, vol gend seizoen misschien, een amateur van drie mille." Van Amsterdam naar Rotterdam. Een stap, die in het verleden wel vaker is gemaakt. Deze keer betreft het Nico Jansen, die een contract bij Feyenoord tekende, dat hem tot 1978 aan de Rotterdamse club bindt (Van onze sportcorrespondent) Eindhoven De gebeurtenis sen van maandag 13 oktober, de dag waarop Willy van der Kuij len en Jan van Beveren het KNVB-centrum in Zeist verlie ten en naar huis terugkeerden omdat zij niet tot verzoening konden komen met de Ajacie- den Ruud Krol en Wim Suur- bier en de Barcelonaspelers Jo han Cruyff en Johan Neeskens naar aanleiding van de uitlatin gen die na de wedstrijd Polen- Nederland door beide partijen werden gedaan, zijn bij PSV nog lang niet van de baan. Wil ly van der Kuijlen, op sublieme wijze aan deze competitie be gonnen, is er helemaal uit. De Helmonder, van wie ook bij eerdere gelegenheden gebleken is dat hij mentaal niet al te sterk is, heeft zich het gebeuren in Zeist geweldig aangetrokken en heeft daarvoor in tegenstelling tot Jan van Beveren nooit zijn vorm van vóór het incident kun nen bereiken. Toen PSV zater dag moest aantreden tegen Ro da JC stond Van der Kuijlen aanvankelijk opgesteld in de ba- sisploeg. In de ochtenduren liet hij echter telefonisch weten niet in staat te zijn te spelen. Van der Kuijlen zou een lichte griep hebben opgelopen, zo luidde het verhaal. De Helmonder bleef za terdagavond inderdaad weg. Hij zat noch bij de reserves, noch tussen de toeschouwers op de tribune. De man aan de micro foon maakte bekend dat Van der Kuijlen wegens ziekte niet in staat was te spelen. Na de wedstrijd, in de catacom ben onder het PSV-stadion, gaf technisch leider Kees Rijvers een geheel andere uitleg aan het geval. Rijvers: „Van der Kuijlen kon de verantwoording niet nemen om te spelen, hij durfde onder zijn huidige men tale instelling niet het veld op". Ook in de wedstrijden tegen FC Den Haag en tegen Ruch Chor- zow bleek Van der Kuijlen al duidelijk uit vorm te zijn. In beide wedstrijden werd hij tij dens de rust vervangen. Rijvers: Willy van der Kuijlen worstelt met een probleem. De verwikkelingen rond Oranje hebben aan zijn zelf vertrouwen geknaagd. ,Jk wil hem niet dwingen. Hij worstelt duidelijk met een pro bleem. Zijn zelfvertrouwen is totaal verdwenen. Het schijnt dat hij geen plezier in het spel meer heeft. Hopelijk duurt het niet lang. Ik ga de kwestie niet forceren. Ik neem de verant woording van Van der Kuijlen echter niet over". LONDEN De trainer van het Engelse nationale team, Don Revie, heeft vijf wijzigingen aangebracht in zijn elftal, dat morgen de belangrijke wedstrijd in het toernooi om het Europees kam pioenschap speelt tegen Tsjechoslowakije in Bratislava. In het elftal ontbreken de namen van David Johnson, Steve Whitworth, Dave Watson, Kevin Beattie en Tony Currie. Zij worden vervangen door Roy Mc Pariand (Derby Country), Paul Madeley en Allan Clarke (Leeds United), Ian Gillard (Queens Park Rangers) en Malcom Mac Donnald (Newcastle United). Kevin Keegan, die internationaal steeds als aanvaller fungeerde, heeft een plaats op het middenveld gekregen. Mc Farland keert terug in het team, na een afwezigheid van 18 maanden door een a cchillespeesblessure. Het Engelse elftal, dat drie punten voorsprong heeft op Tsjechoslo wakije en vier punten op Portugal - met een wedstrijd meer gespeeld - ziet er als volgt uit: Ray Clemence (Liverpool), Paul Madeley (Leeds United), Roy Mc Farland (Derby Country), Colin Todd (Derby Country), Ian Gillard (Queens Park Rangers), Colin Bell (Manchester City), Gerry Francis (Queens Park Rangers), Kevin Keegan (Liverpool), Mike Channon (Southampton), Malcolm MacDonald (Newcastle United), Allan Clarke (Leeds United). 1 Een passende hypotheek voor uwwoning of bedrijf is een kwestie van een goed advies. NEDERLANDSCHE m MinriCMCTAMriCDAAIl/ g ITALIAANSE PERSSTEMMEN: 99 (Van onze correspondent) ROME „Wij stappen met geheven hoofd uit de voorron de voor het Europees landen kampioenschap en voor de Nederlanders is het nu een uitgemaakte zaak", aldus de reactie in Italië op de toch wel verrassende uitslag van de wedstrijd Polen-Italië (0-0). „Als wij onze nationale elf mo gen bedanken voor dit resul taat, dan zullen de Hollanders - dat temeer doen", zo menen de Italiaanse sportjournalisten, die nuchter constateren dat door die 0—0 zowel Polen als Italië op dezelfde koude en mistige middag werden uitge schakeld. Nederland is de breed lachende derde. De Ita lianen maken nu, gezien hun puntentotaal geen enkele kans meer op kwalificatie. Alleen de Polen mogen nog hopen, maar dan moet Nederland in Rome op 22 november met minstens 4—0 verliezen. Zelfs de meest chauvinistische Ita liaan gelooft daar niet in, ook niet tegen een Oranje zonder Cruyff en Neeskens. Deson danks is er weer optimisme in de Italiaanse voetbalwereld. Men had met het angstzweet in de handen opgezien tegen de ontmoeting met die „ver schrikkelijke Polen". Het is erg meegevallen, althans voor de Italianen, ook al geven ze ruiterlijk toe veel te danken te" hebben aan het verdedigings- blok met doelman Zoff als grote uitblinker. Een enkele krant gaat zelfs zover om te stellen, dat Oranje de kwalifi- katie te danken heeft aan de Italiaanse doelman. De uitslag leggen de Italianen unaniem uit als de grote kentering waar ze sinds de wereldkampioen schappen in München op ge wacht hebben. Ze menen uit het dal te zijn geraakt, op weg naar nieuwe hoogtepunten en successen. Misschien al tegen Nederland, want „met deze in stelling en met dit spel moeten we ook tegen Nederland een goed resultaat kunnen berei ken", aldus aanvoerder Fac- chetti. Merkwaardig De eindstand 0—0 is zonder meer merkwaardig, immers ook in de thuiswedstrijd werd het 0—0 en deze tussen twee wedstrijden in scoorden zowel de Polen als de Nederlanders doelpunten bij de vleet. Dat verleidde een van de toonaan gevende kranten in Italië on langs tot een satyrisch stuk, waarin schertsend werd ge steld, dat de Polen en de Hol landers eigenlijk maar armza lig weinig van voetbal weten. De Hollanders, omdat ze in Polen een aanvallende partij speelden en de boot ingingen; De Polen niet minder, omdat ze in de return ook al aanval lend speelden in plaats van die kostelijke voorsprong te verdedigen. „Zelfs de meest klungelige trainer van een elftal van de allerlaagste amateurklasse in Italië geeft zijn spelers de op dracht mee om defensief te spelen in zulke gevallen. Wij houden het al dertig jaar op dat defensieve spel, ook nu nog. Nu het nauwelijks echte resultaten oplevert", aldus de slotconclusie van dat stuk. Na drie wedstrijden - twee tegen Nederland en één tegen Italië - constateren de Italiaanse kranten dat Polen niet meer is wat het tijdens de wereldkam pioenschappen was, zulks in tegenstelling tot Nederland. Trainer Bernardini was zon dagmiddag tevreden, zelfs met 0—0, maar hij is de' grootste realist als hij praat over kwali ficatiekansen. „Waarom zou den we tegen Oranje ineens vier doelpunten maken, als we nu al anderhalf jaar interna tionaal nauwelijks hebben kunnen scoren?", zo vraagt hij zich af. POOLSE PERSSTEMMEN: Warschau De Poolse dag bladen spreken him teleurstel ling uit over de uitslag van de wedstrijd tussen Polen en Italië. De opvatting is dat het Poolse team zwak speelde en daardoor zijn laatste kans op kwalificatie in groep vijf ver speelde. De wil om te winnen was zeker aanwezig, maar tus sen willen en doen bestaat een groot verschil, .Trybuna Ludu' (Stem des volks). In het commentaar schrijft de krant verder dat de Polen geen af doend antwoord op de hechte Italiaanse verdediging von den en teveel door het cen trum aanvielen. Hoewel het Poolse elftal sterker was, kwam het niet tot waar het om gaat in het voetbal: sco ren. De grote overwinnaar na dit duel is Nederland, besluit deze commentator. „Zycie Warszawy" (Het leven van Warschau) schrijft dat de Italianen niet tot aanvallen kwamen, omdat zij teveel op hun beproefde „catanacchio" taktiek vertrouwden. De Pool se supporters hadden op een aanvallend eigen elftal gere kend, opdat de smadelijke ne derlaag in Amsterdam gere vancheerd kon worden. Ook „Zycie" vond dat de grootste fout, die de Poolse spelers maakten, was dat er teveel door het midden is gespeeld. „Een gelijk spel, dat in feite een nederlaag betekent", schrijft „Dziennik Ludowy" (Volksdagblad). „Wij kunnen alle hoop laten varen, omdat het onmogelijk is dat Italianen in Rome op 22 november Ne derland met ten minste vier doelpunten verschil verslaan" Herinnering „Glos Pracy" (Stem van het werk) brengt de uitstekende prestaties in München vorig jaar in herinnering, en vindt dat behalve de wedstrijd te gen Nederland in Chorzow de Polen dat peil niet meer "geë venaard hebben. „Slowo Powzechne"(Het Wgord Woord Allen) schrijft dat de Azzuri het zonder twij fel als een succes beschouwen tegen het derde voetbalteam van de wereld in Warschau gelijk gespeeld te hebben, maar is teleurgesteld over het door de Italianen vertoonde spel. „De Belofte, dat er afge rekend was met het catenac- chio werd niet nagekomen, al speelden de Italianen stukken beter dan in Rome. Maar dat kwam omdat hun tegenstan ders weliswaar beter speelden dan in Amsterdam, maar toch nog veel slechter dan in Chor zow. Dit keer kreeg Italië re vanche voor de uitschakeling tijdens de voorronden in West- Duitsland, toen Polen met 2-1 versloeg, door nu op zijn beurt Polen in de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap uit te schake len". „Przaglad Sportowy" (Sport dagblad) ziet de volgende kans voor de Polen pas in Montreal „Wij verdienden te winnen" en „Afscheid van de Europese be ker zonder te scoren", zijn en kele van de koppen van deze krant. „De wedstrijd was niet mooi, voornamelijk door de vele overtredingen. De Italia nen maakten een aantal grove tackles in hun eigen straf schopgebied, wat door een an dere scheidsrechter misschien zou zijn bestraft Over het ge heel genomen speelde de Ita liaanse verdediging een goede wedstrijd, met Giacinto Fac- chetti als uitblinker. Ook Dino Zoff speelde een uitstekende partij. De Poolse ploeg betrok de buitenspelers veel te weinig in de strijd".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11