Palestijnse terroristenacties bedreigen Olympische Spelen Techniek wint het vrijwel altijd van krachtwerk Missie: meer de kerk van het volk dan de kerk van de priester Strijd tegen voetbal vandalisme in Engeland boekt nauwelijks resultaat NADRUK ZIELZORG LATIJNS-AMERIKA DIENT GELEGD OP HUWELIJKEN GEZIN Volgens Canadees dagblad: KORTE METTEN Kerk en werjld PAGINA H» LEIDSE COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 1975 iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van de luchthaven Brussel is Roy Schuiten (rechts) gistermiddag vertrokken naar Mexico-Stad voor zijn aanval op het werelduurrecord. Hij werd vergezeld door Peter Post (midden) en oud-werelduurrecordhouder Ferdinand Bracke (links). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Revanche van boksorganisa toren DEN HAAG - Een van de be langrijkste principes van bok sen is het aankweken van tech niek. Een bokser, of het een amateur of een prof is, zonder voldoende techniek en boven dien zonder voldoende intelli gentie - de oude keiharde stelre gel gaat vrijwel altijd op: wie geen hersens heeft, kan geen goede bokser worden - zal, nor maal gesproken, het onderspit delven tegen de opponent die deze eigenschappen wel bezit. Gisteravond werd in „Amici- tia" in Den Haag in een voor treffelijk programma, waarmee het driemanschap Kristalijn Te Pas—Huizenaar resoluut re vanche nam voor hetgeen twee weken geleden geboden werd, deze stelling in praktijk omge zet en bewezen. Carel Jansen, de Rotterdamse half zwaargewicht, heeft al menige nederlaag geleden om dat hij zichzelf niet in toom kon houden tegen fysiek krachtiger tegenstanders. Gisteravond kon hij dat wel tegen de sterke Am sterdammer Henk Kraayen- brink (school Bisschop). Be heerst en fraai scorend over wonnen techniek en intelligentie het, overigens vergeefse, kracht- werk van de Amsterdammer die sterker werd overklast naarma te hij feller ging aanvallen. Het koele hersenwerk van Jansen (Huizenaar, R'dam) won het, en zeer royaal, van het minder gea cheveerde krachtwerk van Kraayenbrink die met linkse en rechtse counters en opstoten fi naal werd weggebokst. Eenzelfde nederlaag leed de te temperamentvolle maar ook met weinig techniek gezegende halfzwaargewicht Leo Fassani (Te Pas, Den Haag), die alleen linkse en rechtse lange zwaai- hoeken tot zijn beschikking heeft, tegen Sarton (Bisschop) die weliswaar bitter weinig deed, waardoor het een saai en zeer matig duel werd, maar wel zuiverder zijn weinige stoten plaatste en derhalve, tot verras sing van Fasani, winnaar werd. Fasani moet bedenken dat het veel lijkt wat hij doet maar dat het merendeels onzuiver en soms ook incorrect is en dat telt nu eenmaal niet bij de jury. Behalve deze twee partijen in de A-klasse, waren er nog twee, een grote weelde in een ama teurprogramma, waarvan die tussen de lichtwelters Peter Wullems (Huizenaar) en Richard Westerbeek (Bouwlust, Dord recht) om de Zuidhollandse titel ging waarvoor destijds niet kon worden gebokst. Het was een anti-climax doordat Westerbeek - en weer ging de stelling op - rommelig, struikelend en incor rect bokste. Hij kreeg van Ben Bril, die deze partij zwak leidde, twee openbare waarschuwin gen. Wullems wonderlijkerwijs ook een terwijl hij niets onder nam dat strafbaar was. Wullems wachtte rustig af tot Westerbeek was uitgeraasd, kreeg nog een kopstoot waardoor hij de derde ronde met een pleister op de rechterwenkbrauw moest uit- boksen maar werkte gestaag en intelligenter aan zijn uitgestelde titel. De vierde A-partij ging in het middengewicht tussen Bob Groot (Huizenaar) en René Rut ten van de Gemertse Boks Club. Rutten bokste vrij eenzijdig met linksen en rechtsen recht voor uit Hij haalde met zo'n rechtse Groot, die in de eerste ronde al even neer was gegaan op een stoot op de kin maar daarvoor werd niet geteld, in de tweede ronde voor acht tellen neer. Ook hier ging de stelling weer volle dig op. Groot werd uitgeklast En de geschiedenis bleef zich herhalen, ook in de lagere klas sen. C-klasser halfzwaargewicht Ben Wezenaar (Te Pas), chao tisch en zijn tegenstander Hans Eigelsheim (De Haan, Schie dam) te lijf gaand, werd in de tweede ronde neergehaald voor acht tellen door een serie op het gelaat, deed hetzelfde met Ei gelsheim in de derde met een treffer van links in een slagwis seling maar werd gedecideerd verliezer. Zeer fraai boksen toonde zwaar- weiter Avezaath (Dekker, Drie bergen) in de B-klasse tegen Gerard Bok, de Rotter damse profbokser in het lichtweltergewicht, komt op 10 november in „Amicitia" te Den Haag in de ring tegen de Fransman Jean- Claude Vandebregt over acht ronden. In maart ver loor Bok van de Fransman op punten. Hans Lis (Te Pas). Twee weken geleden boksten zij onbeslist. Avezaath, weliswaar te lakoniek en te weinig krachtig stotend maar wel zuiver en geheel vol gens het boekjé, werd overtui gend winnaar tegen de te veel missers producerende Lis. Boksschool Dekker heeft trou wens veel technisch goed onder legde boksers. Middengewicht Geres te in (C-klasse) is er ook zo een. En wederom overwonnen techniek en hersenwerk het krachtiger stoten van Maarten Krumpelman (Huizenaar) die in de derde ronde op een zuivere serie, met een rechtse tot be sluit, acht tellen moest nemen en veruit verliezer werd. De stelling ging niet op in de nieuwelingenklasse halfzwaar gewicht waar Van Driel (Dek ker) wel de betere bokser was maar hij kon niet op tegen het knallen van v.d. Graaf (Marcia- no, Maarssen). In de derde ron de liet Van Driel zich wijselijk staande uittellen. Marciano schijnt overigens slechts „knal lers" te kweken. Zwaargewicht Rijksen (C-klasse) liet Bally te Pas (Kristalijn, Den Haag) zich in de eerste ronde compleet leeg slaan op zijn dekking. In de eerste ronde ging Te Pas niettemin al acht tellen neer, had daarna geen adem meer - en evenmin een enigszins rede lijke technische bagage - en werd in de derde ronde volledig uitgeteld. Voor de hoeveelste keer? Het is onverantwoord hem nog langer in de ring te brengen als hem geen conditie en bokskunde wordt bijge bracht Overige uitslagen: N-klasse zwa ar- weiter: v.d.Pas (Verbon, Utrecht) w.o.p. van Brisco (Gemert); lichtwel- ter: Hooft (Verbon) onbeslist tegen v.d.Pol (Bisschop); C-klasse zwaar- welter: Lageweg (Te Pas) wint door k.o. eerste ronde van Raterman (Dekker) die een hoofdwond opliep en zich moest laten uittellen. HERMAN VAN BERGEM TORONTO Het Canadese dagblad „The Globe and Mail" meldde gisteren dat de politie een vermoedelijke samen zwering van Arabische immigranten om buitenlandse agenten te helpen bij een terroristische actie tijdens de Olympi sche Spelen van volgend jaar op het spoor zou zijn. Een politiewoordvoerder weigerde commentaar te geven op het bericht Volgens het dagblad zouden minstens veertien personen betrokken zijn bij de samenzwering. Wegens gebrek aan be wijsmateriaal zouden echter geen arres taties kunnen worden uitgevoerd. „The Globe and Mail" schreef onder meer dat guerrilla's van plan waren Canada in Windsor (Ontario) of Vancouver binnen te komen en met hulp van Arabisch-Ca- nadese sympathisanten van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO „veilige huizen" in Montreal zouden zoeken. Vol gens het dagblad was een sleutelfiguur enige tijd werkzaam bij het organisatie comité, waar hij kennis kon nemen van vertrouwelijke rapporten over veilig heidsmaatregelen. De coördinator van de samenzweringsgroep zou wonen in Ed monton (Alberta), terwijl andere leden waren gestationeerd in Toronto, Mont real, Calgary, Windsor, London en Brant- ford. De staking die het werk aan de bouw van de Olympische accommodaties gedu rende een week heeft vertraagd, is giste ren opgeheven. Tussen het gemeentebe stuur van Montreal en de vertegenwoor digers van de vakverenigingen is een compromis gesloten. De staking was ont staan door een verschil van mening tus sen vakbond en gemeentevertegenwoor- iigers. Driehonderd arbeiders stonden op jen z.g. zwarte lijst supporters houden zich alleen in buitenland rustig LONDEN - Winkels met lui ken voor de ramen. Alle bars gesloten. Bewoners nerveus drentelend door bun voorka mers achter de gesloten gordij nen. Het beeld van een beleger de stad. Niet echter het gezicht van een bepaalde stad, zelfs geen afbeelding van een be ruchte wijk. Gewoon een zater dagse opname van een buurt in de omgeving van een voetbal stadion, die meer en meer ge bruikelijk wordt sinds de Brit se epidemie van voetbalvanda lisme zich als een olievlek uit breidt. Straatgevechten en uitbarstin gen van vernielingen door voet balsupporters die hun favoriete elftal door het land volgen, zijn bijna vaste programmapunten geworden. Het slagveld van de horden bevindt zich niet meer alleen op de tribunes vlak om het speelveld, het is vergroot tot de omgeving van het stadion en het kwam in het volle licht van de schijnwerpers toen zaterdag tijdens de wedstrijd West Ham United - Manchester United de „voetballiefhebbers" het in En geland bijna heilige speelveld tot hun strijdtoneel maakten. Het terrein werd overspoeld door de toeschouwers en toen na afloop de balans werd opge maakt, bleek dat in de enorme vechtpartij 102 mensen verwon dingen hadden opgelopen. Enge land heeft zijn besmettelijkste ziekte uitgedragen tot op het continent. In het spoor van de Britse ploegen volgen de sup porters hun clubs in de Europe se bekertoernooien. Vastelan ders spreken sinds enkele maanden van de Engelse ziekte. De aanhang van Leeds United was op strooptocht in Parijs op 28 mei vóór, tijdens en na de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Bayem München won de beker voor de tweede keer in successie, maar France Soir schreef op donderdag: „In gewelddadigheid bezetten Britse ploegen de eerste plaats in Eu ropa". Het Parijse dagblad ging vrijwel voorbij aan het feit dat de speciale Franse oproerpolitie volgens vele Fransen de eerste uitingen van geweld met nog veel meer geweld bestreed. Tottenham Hotspur en Rangers hadden eerder hun supporters meegekregen naar Rotterdam en Barcelona voor Europese be kerfinales. Rotterdam is nog al- tijd bevreesd voor nieuwe be zoekers uit het Verenigd Konin krijk. Glasgow Rangers werd, net als Leeds United, door de Europese Voetbalunie uitgesloten van Eu ropees voetbal. De moeilijkhe den waren zo ernstig, dat politi ci zich ermee gingen bemoeien want het Britse prestige had een flinke deuk gekregen. In juli ontvouwde Denis Howell, de Britse minister voor sportzaken, zijn plannen tegen de verniel zucht. De ontwerpen waren ge- badeerd op de bevindingen van een vijf man sterke commissie, die zestien maanden lang een studie maakte van het gedrag van de massa. Eén van de aan bevelingen was dat aan perso nen beneden de achttien, die niet onder geleide zijn, geen kaartjes voor Europese beker wedstrijden mochten worden verkocht. Ook mochten aan met hun club meereizende suppor ters geen alcoholische dranken meer worden verkocht. Howell had ook gesprekken met offi cials van alle Britse teams, die in de Europese bekertoernooien spelen, en vroeg hun de fans meer informatie te verstrekken over de landen waar zij naar toe gaan. „Sommige supporters hebben geen idee wat het le vensonderhoud in het buiten land kost en zijn in een paar uur blut, spreken nauwelijks de taal van het land en realiseren zich niet dat de politie in het buitenland soms veel strenger optreedt tegen mensen, die een voetbalveld bestormen dan de Engelse bobby", aldus Howell. Howell lijkt de slag op het Euro pese front te gaan winnen. In alle eerste ronden van de Euro pese toernooien waren in totaal zestien Britse clubs vertegen woordigd. Het ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat slechts één fan bij een inci dent was betrokken. Ook de Ips- wich-supporters, die hun ploeg overigens wel zagen winnen, hielden zich in de Kuip netjes. Bij het thuisfront liggen de za ken evenwel anders. De Britse spoorwegen laten geen extra treinen meer rijden nadat voor duizenden ponden schade was geleden en personeel was aan gevallen. Buschauffeurs lopen de kans hun rijbewijs te verlie zen als zij zich bij de speciale diensten niet strikt aan de on langs geïntroduceerde regels houden. De bussen mogen geen druppel alcohol meer vervoe- Het geweld op de Engelse voetbalvelden beperkt zich helaas niet tot ordinaire relletjes. Doden en gewonden zijn tegenwoordig ook aan de orde van de dag. ren, mogen niet langer dan een uur onderweg stoppen en mo gen niet eerder dan een uur voor de aftrap het terrein op rijden. De bussen moeten bin nen een uur na het laatste fluit signaal weer vertrokken zijn en de eerste verfrissings- of sani taire stop moet verder dan zes tien kilometer van het stadion verwijderd zijn. Maar het vandalisme wordt er nauwelijks mee tegengehouden. Zeker niet bij derby's. Drie poli tieagenten moesten naar het zie kenhuis worden gebracht en 133 mensen werden van het veld verwijderd na de wedstrijd tus sen Manchester United en Man chester City op 27 september. Op dezelfde dag gingen 300 sup porters van Chelsea op stroop tocht na de Londense derby te gen Fulham. Ze sloegen ramen in, plunderden winkels en vielen voetgangers lastig. Winkeliers uit de wijk Fulham zeggen dat ze bij de politie een schadever goeding van ongeveer 56.000 gulden gaan eisen omdat deze de fans niet onder controle heeft kunnen houden. Manchester United heeft de slechtste reputatie. De politie sommeerde West Ham United speciale voorzorgsmaatregelen te treffen voor de ontmoeting van zaterdag. Voor het eerst mocht er in het stadion geen alcohol verkocht worden en bleven alle bars in de omgeving tot twee en een half uur na afloop van de wedstrijd geslo ten. Bijna 250 agenten waren opgetrommeld, drie keer zo veel als „normaal". Maar het geweld laaide deson danks op. Buitengesloten aan hangers braken door een poort heen en nestelden zich op de al volgestampte tribunes. Onenig heid met supporters van de te genstander liet niet lang op zich wachten en het gevecht zette zich door tot op het veld. Resul taat: 102 gewonden, van wie 9 ernstig; 132 heethoofden werden verwijderd en 38 gearresteerd. Sommigen hadden zelfs wapens bij zich. Enkele clubs hebben identiteits kaarten uitgegeven, die worden ingetrokken bij misdraging. Everton huurde een trein en stelde zijn eigen ordebewakers aan. Sociologen, psychiaters en sportscholen besteden steeds meer tijd aan het vinden van een geneesmiddel voor de „En gelse ziekte". Intussen is het in Engeland iedere zaterdag sper tijd. Ongeveer zestig missionaris sen, op vakantie in het bis dom Rotterdam, zijn in het ontmoetingscentrum „De Hoeksteen" te 's Gravenzande de gasten geweest van de bis schop van Rotterdam, dr. A. Simonis. Voor de achtste maal kwamen zij daar bijeen tijdens het „Open Hor', dat de bisschop voor de missionaris sen hield. Er valt een duidelijke ontwik keling te constateren in deze bijeenkomsten. Stelden tot nu toe de missonarissen vragen aan het bisdombestuur en hulpverlende instanties, vooral om matieriële hulp bij projec ten, nu legde de bisschop de gasten zelf een aantal pastora le vragen voor. Hoewel de vraagstelling wat Westeuropees was gekleurd, leverde de discussie toch een beeld op, van het pastorale werk over zee. Duidelijk bleek, dat men hier en daar met de zelfde problemen worstelt. Dat men in de missiegebieden de pastorale aanpak heeft aange past aan de hedendaagse op vattingen en dat men in som mige gebieden zelfs op het moederland voorligt. Bisschop Simonis stelde hier een opkomend verlangen vast om intensiever een inwendig leven te leiden van gebed, schriftlezing en meditatie, juist daar waar stoffelijke welvaart bloeit In de missiegebieden voelen zich, naast wat elitaire groepen, juist de minderbe deelden zich nauwer betrok ken bij de kerk. Men werkt daar ook metgroepen, die zelf gebedsdiensten en bijbeldis cussies voorbereiden, zonder hulp van de priester. Het is dikwijls zelfs zo, dat daar waar de priester zich met de voorbereiding bemoeit, de zaak mislukt. Als een rode draad liep door de hele discussie de opvatting, dat men de eigen culturen moet proberen te bevorderen en zo een eigen welvaartsplan ning ontwikkelen. De foutieve industriële ontwikkeling van het westen met haar verwor ven schijnwelvaart moet in ie der geval voorkomen worden. De vraag of de missionaris bij zijn terugkomst in Nederland begrip ondervindt bij het thuisfront, werd over het alge meen niet positief beantwoord. Men wist niet goed wie zich aan wie moest aanpassen, de missionaris aan het thuisfront of omgekeerd. Vast staat dat, naast een nogal oppervlakkige interesse, men zich hier niet in kan leven in de situatie daar. Het begrijpen van elkaar hangt vooral af van de opvang van de missionarissen door de gastparochie en van de manier waarop de parochiepriesters hen introduceren en daar ont staan nog wel eens kortsluitin gen. Mgr. Simonis was ook be nieuwd naar het al of niet bestaan van diocesane, deke nale en parochiële raden. Deze bestaan daar inderdaad, maar werken veel zefstandiger. Ze worden niet van hoger hand gekozen, maar door de paro chianen zelf samengesteld. Het zijn daar geen praatcolleges, maar doe-colleges. Een moeilijkheid blijft echter dat zolang de missonarissen er zijn, men uiteindelijk toch op hen blijft steunen. Daar waar de priesters weg zijn neemt de parochieraad alle taken over en meestal met succes. Daar om vragen veel missionarissen zich af of het niet beter is om te vertrekken. Uit alles bleek dat het in de missie meer de kerk van het volk is, zoals die ook hier aan het groeien is, dan de kerk van de priester. Bij de zielzorg In Latijns- Amerika moet de nadruk lig gen op de zorg voor huwelijk en gezin. Aldus de conclusie van de pauselijke commissie voor Latijns-Amerika, die vo rige week in Rome bijeen is geweest. Van Nederlandse zij de nam de bisschop van Haar lem, mgr. Th. Zwartkruis, aan de besprekingen deel. De commissie meent, dat in Zuid-Amerika met name de trek van de gezinnen naar de grote stad moet worden tegen gehouden. Deze trek begint chaotische vormen aan te ne men, zo meent de commissie. Tegenover de secularisatie moet de kerk zeer duidelijk haar eigen leer stellen over huwelijk en gezin, om "talrijke dwalingen tegen te gaan, die heden ten dage de natuur en alles wat heilig is, door de modder halen". Bij de opening van de bespre kingen drukte paus Paulus de deelnemers op het hart alle voorrang te geven aan de leer van de kerk op het gebied van huwelijk en gezin. Volgens de paus zit daarin de kern van krisis in Zuid-Amerika. Daar door ontstaat ook het onbegrip tussen de generaties, de sterke stijging van het aantal echt scheidingen, de egoïstische af wijzing van het leven, het on wettig samenleven en dergelij ke, aldus de paus. Hij meent, dat al deze zaken hun oorsprong vinden in het materialisme en alleen onge daan gemaakt kunnen worden door een goede opvoeding. Pas dan kunnen de mensen groeien in verantwoordelijk heid, echtheid en eerbied voor elkaar, aldus de paus. Op de bisschoppen deed de paus een beroep duidelijke uitspraken te doen op het gebied van huwelijk en gezin en zo hun geloof in het sacrament van het huwelijk en in de toekomst van het gezin uit te dragen. De bisschop van Barra in Bra zilië, de Nederlander Tiago Cloin is op 67-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Mgr. Cloin is op 12 april 1908 in Dongen geboren. Hij was redemptorist. Hij werd in 1966 bisschop van Barra. De aartsbisschop van Marseil le, mgr. Roger Etchegaray (53) is door de plenaire vergade ring van het episcopaat in Lourdes, gekozen tot voorzit ter van de Franse bisschop penconferentie. Hij volgt de 71-jarige aartsbisschop van Parijs, kardinaal Francois Marty op. Paus Paulus heeft tijdens een plechtigheid op het Sint-Pie tersplein, die werd bijge woond door vijftigduizend ge lovigen, de Italiaan Justinus de Jacobis heilig verklaard. De Jacobis leefde van 1800 tot 1860. Hij werkte als priester en verpleger tijdens een cho lera-epidemie in Napels, waarbij achttienduizend men sen bet leven lieten. Later werd hij missionaris in Ethio pië. Toen hij in 1854 weigerde Ethiopië te verlaten werd hij gevangen genomen, maar hij wist te ontsnappen en leefde ondergedoken in de binnen landen. Het Interkerkelijk Vredesbe raad en Pax Christi willen nog dit jaar komen met een plan tot oprichting van een nationa le commissie voorlichting en bewustwording veiligheids vraagstukken. Deze zou tot taak moeten krijgen als sa menwerkingsverband pro jecten op het terrein van voor lichting en bewustwording in zake vraagstukken van vrede en veiligheid mogelijk te ma ken en te stimuleren. De in stelling van deze commissie wordt aangekondigd in een commentaar van beide organi saties op de ontwapeningsno ta, die 31 oktober in de Ka mercommissie voor buiten landse zaken wordt besproken tijdens een openbare hoorzit ting. De Wereldraad van Kerken heeft in een boodschap de In diase premier Indira Ghandi verzocht de politieke gevange nen in India vrij te laten. De secretaris-generaal, dr. Philip Potter, vraagt "de democrati sche rechten van bet volk te herstellen", met name de vrij heid van meningsuiting. In het bijzonder wordt de vrijla ting gevraagd van de opposi tieleider Jaya Prakash Na- rayan, maar ook van anderen, "van wie de morele en politie ke integriteit vaststaat". Vol gens voorzichtige schattingen van de wereldraad zijn er on geveer twintigduizend politie ke gevangenen in India.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10