Bezorgdheid over toestand van Herrema Einde Franco nabij ondanks rustige nacht LUBBERS: GROENEVELT VEROORZAAKT WERKLOOSHEID aangeboden: mini Goeree weekeinde zonder stroom SADAT IN AMERIKA Echtpaar uit Zoetermeer in Duitsland verongelukt £eicUe Commit Maandag 27 oktober 1975,66e jaargang no. 20258 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J. Hal lewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week f 2.81; kwartaal'/ 36.32: jaar 141,35: losse nummers'50 cent Hustler Paul Newman in speelfilm „The Hustler" op Ned. II om 20.25 uur. Deel 1 van jeugd-westem- serie The Lone Ranger om 19.05 uur. In Aktua om 22.35 uur ojtl gijzeling Herrema. Ned. I om 20.15 uur De Flying Enterprise in „De tijd stond even stil". Rustig herfstweer Op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking. Overwe gend droog. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Max. temp. van 7 tot 12 gr. Morgen zon: 7.28-17.21. Schev. hoogw.: 8.02 en 20.35. Laagw.: 3.34 en 15.58. DUBLIN - In de gijzelingsaffaire van de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Herrema in het Ierse stadje Monastere- vin is weinig verandering gekomen. De Ierse politie heeft vannacht via het dak van het huis naast de woning waar dr. Herrema wordt vastgehouden nieu we gevoelige afluisterapparatuur ge plaatst. De bezorgdheid over de ge zondheidstoestand van de Nederlander neemt toe. De politie zou op haar afluisterapparaten hardnekkig hoesten en een moeilijke ademhaling hebben geregistreerd. De Sinn Fein, de politieke afdeling van het Republikeinse leger, heeft gisteren een beroep op de ontvoerders gedaan hun gijzelaar vrij te laten. Rory O'Bra- dy, voorzitter van de Sinn Fein, deed de oproep op de jaarlijkse conferentie van de partij. Hij zei dat de gijzeling geen enkel bruikbaar doel dient Vanmorgen werd het contact tussen rechercheurs op de benedei» verdieping van de woning en de ontvoerders hero pend. De kwaliteit van de dialoog is volgens de politie nu veel beter. De leider van de ontvoering, Eddie Gallag her, is opgehouden met zijn voortduren de scheldpartijen. Hij onderhandelt nu serieus over zaken als het brengen van voedsel en het gebruiken van het toilet De Ferenka fabriek, waarvan dr. Herre ma directeur is, heeft vannacht de pro- duktie hervat. De fabriek sloot onlangs voor onbepaalde tijd omdat dr. Herre ma's ontvoerders dit hadden geëist De directie besloot de fabriek wëer te ope nen omdat anders een definitieve slui ting onvermijdelijk zóu zijn. Bij Feren ka zijn 1200 werknemers in dienst Zo dichtbij en toch zo ver weg. Dat is de machteloosheid van deze Ierse soldaat die uit het raam leunt, terwijl slechts een paar ramen verder de gijzeling van dr. Herrema voortduurt. (Van onze correspondent) MADRID Het stervende staatshoofd van Spanje, generaal Franco heeft een rustige nacht gehad. De in het week- I einde opgetreden maagbloedingen en de verstoringen van de hartslag zijn tot staan gebracht Hij is bij bewustzijn. Niettemin wijzen de elf artsen, die Franco behandelen er in hun communi- qué op, dat de toestand uiterst kritiek blijft. Het wachten is, bijwijze van spreken op een nieuwe, wellicht fatale inzinking. Zaterdag verklaarden de behandelende artsen, dat Franco als zich tenminste geen complicaties zouden voordoen, nog hooguit drie dagen te leven had. Tijdens het weekeinde deden zich hartaanval len, inwendige bloedingen als gevolg van antistollingsmiddelen en vochtop hopingen in de longen voor. Bovendien lijdt de generaal aan de ziekte van Parkinson, die de zaak nog verergert. Met bloedtransfusies en hartmassage kon men de toestand weer enigszins onder controle krijgen, maar men acht te de situatie dusdanig kritiek dat hem de sacramenten der zieken werden toe gediend. Tevoren woonde Franco, volle dig bij bewustzijn, met zijn familieleden een mis bij. Intussen hebben de minis ters zaterdag in het Pardopaleis nog een bijeenkomst gehad, waarover verder geen nieuws werd gegeven. Paus Paul us heeft Franco een telegram gezonden, waarin hij zegt „onze voorbe de om Goddelijke hulp te hernieuwen". In het telegram werd ook gezegd dat hem van harte de apostolische zegen gegeven is. In een antwoord telegram liet Franco weten: „Ik dank u voor uw gebeden, evenals voor uw zegen die mij troost schenkt Uw dienstwillige zoon Francisco Franco, Spaans Staats hoofd". Een oude Spaanse vrouw schijnt in diep gepeins verzonken bij het paleis van Franco in Madrid, terwijl een soldaat zijn krant spelt. Wat zal de toekomst voor hen en voor heel Spanje brengen? Vicaris Van den Ende naar Rijswijk (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK - De scheidende vi caris-generaal van het bisdom Rotterdam, drs. W. M. I. van den Ende zal met ingang van 1 december de functie aanvaar den van pastor in de parochie van de Heilige Bernadette te Rijswijk. Drs. Van den Ende zal te zijner tijd pastoor F. J. Bank, die in september volgend jaar met pensioen gaat, opvolgen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - Minister Lubbers (Econo mische Zaken) heeft zaterdag een scher pe aanval gedaan op Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NW. De minister zei in Noordwijkerhout op een studiebijeenkomst van de AR-jonge ren: „Groenevelt is misschien wel goed voor 100.000 werklozen. Zo schadelijk zijn zijn aanvallen op de ondernemingen. Ik kan dit niet bewijzen, net als Groene velt zoveel niet kan bewijzen". De minister veroordeelde scherp, dat de voorzitter van de Industriebond NW met diens verdachtmakingen aan het adres van de ondernemers de sfeer verziekt. De verdachtmakingen van Groenevelt moeten volgens de minister dan ook me de worden gezien als oorzaak van de toenemende werkloosheid, naast oorza ken als het teruglopen van de winsten en de technische veranderingen in het bedrijfsleven. Voorzitter Groenevelt van de Industrie bond NW heeft de scherpe kritiek van de minister „wat merkwaardig en klein zielig" genoemd. Hij zei meermalen aan de kaak te hebben gesteld dat de werk loosheid het gevolg is van een verkeerd ondernemersbeleid. Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a. bieslook en kervel) krijgt u. als dank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.v Leidse Courant naam: ...als nieuw kwartaalabonnee van d'e adres: woonplaats. STUUR als dank voor de moeite een kruidenset naar: naam: a a re woo Morgen gesprek Jansen-Feyenoord (Van onze sportredactie) Rotterdam Morgenochtend gaan alle betrokkenen rondom de tafel zitten en wanneer het bestuur van Feyenoord haast maakt met het voornemen om Nico Jansen van FC Amsterdam over te nemen, bestaat de kans dat hij zaterdag a.s. al in het Olympisch stadion tegen Ajax zijn debuut in het roodwitte shirt maakt. Spits Nico Jansen werd eind vorige week voor twee wedstrijden geschorst en zat als gevolg daarvan gisteren langs de kant bij FC Amsterdam. Wanneer Feyenoord doorzet en hem vóór dinsdag avond contracteert, kan de vriendschappelijke uitwedstrijd van Feyenoord tegen Lille op diezelfde avond „als tweede straf" worden aangemerkt. De Rotterdammers kunnen Jansen dan op stellen in de topper van 1 november, Ajax—Feyenoord. Nico Jansen naast bemiddelaar Cor Coster op de tribune t Amsterdam—Ajax. Bijna helft vrouwen wil afslanken AMSTERDAM (ANP) - Vieren veertig procent van de Neder landse vrouwen wil lichter wor den. Dit blijkt uit uit een natio nale steekproef die het NIPO in oktober genomen heeft onder 1030 vrouwen en mannen. Ze senveertig procent van de vrou wen wilde op hetzelfde gewicht blijven terwijl 6 procent zwaar der wilde worden en 4 procent de vraag niet beantwoordde. Voor de mannen waren deze cijfers respectievelijk 27 pro cent, 62 procent, 7 procent en 4 procent MIDDELHARNIS (ANP) Het overgrote deel van de bewoners van het Zuidhollandse eiland Goeree Overflakkee heeft gedurende het weekeinde zonder stroom gezeten. Dit werd veroorzaakt door een brand in een transformatorhuisje. Het pandje brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op een anderhalf miljoen gulden. De brand ontstond zaterdagmorgen om kwart voor vijf door een kabelstoring. Er ontstond in het huisje een explosie waarna de brand uitbrak. De brandweer kon weinig meer doen dan nablussen. Het energiebedrijf van het eiland begon direct met het aanbrengen van noodvoorzieningen. Ongeveer veertig procent van het eiland kon hierdoor zaterdagavond al weer op het electriciteitsnet worden aangesloten. De anderen moesten wachten tot zondagmiddag vier uur. óp enkele plaatsen, zoals bij het ziekenhuis in Dirksland werd de energievoorziening gehandhaafd met nood aggregaten. WILLIAMSBURG President Anwar Sadat van Egypte is gis teravond in Newport News in de Amerikaanse staat Virginia aan gekomen voor een bezoek van elf dagen aan de Verenigde Sta ten. Het Egyptische staatshoofd werd verwelkomd door minister van buitenlandse zaken Kissin ger. Sadat heeft de nacht door gebracht in Newport News en is vandaag per hefschroefvliegtuig naar Washington gevlogen voor de formele aankomstplechtighe den. Hinderlaag Zeker vijf Argen tijnse politiemannen zijn om het leven gekomen toen zij in een hinderlaag vielen terwijl zij van wacht af kwamen bij de presi dentiële residentie in Olivos bui ten Buenos Aires. MUNCHEN (ANP) De heer en me vrouw Go rissen (44 en 43 jaar) uit Zoetermeer zijn zaterdag bij een verkeersongeval in West-Duitsland (bij Neustadt-Bad Windesheim) om het leven geko men. Hun drie kinderen en een vriendje raakten gewond en zijn in een ziekenhuis op genomen. De familie Gorissen, die met de auto van een vakantie in Oostenrijk op de terugweg was naar Nederland, kwam frontaal in botsing met een Duitse sportwagen. Eveneens in de Bondsrepubliek, op de weg Hannover—Dortmund ter hoogte van Rinteln zijn twee leraren uit Veenendaal om het leven gekomen. De Nederlanders botsten in dichte mist op een stilstaande vrachtwagen. De vrachtauto was door onbekende oor zaak door de vangrail gereden en op de baan van het tegemoetko mende verkeer terecht gekomen. De echtgenotes van de leraren moesten zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Verder zijn in het Nederlandse weekeinde-verkeer nog minstens negen mensen verongelukt. ACHT DODEN DOOR KOLENDAMP IN DUINKERKEN DUINKERKEN In het weekeinde zijn in Duinkerken acht mensen om het leven gekomen en nog veel meer ziek geworden door kolendampvergiftiging als gevolg van door dichte mist niet trekkende kolenkachels De politie moest met luidsprekerwagens door de stad rijden om het stoken van kolenkachels tijdens mist te ontraden. DINSDAG ENWOENSQAG \J3U ALBERT HEUN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1