Franco te ziek voor machtsoverdracht Herrema lijkt verrassend fit, toestand in huis ondraaglijk m Portugees leger in paraatheid na bomaanslagen v.d.wiel PTT-vrouwen nemen Toxopeus op de korrel aangeboden: mini kruidentuin Sadat vraagt in VS om meer wapens NA DERDE HARTAAN VAL Maak kostprijs uitgangspunt landbouwprijs 'n v.d. Wiel WERELD MISSIE DAG 1975 GIRO 8725 PMW-DEN HAAG £cldóc(Boutmvt Zaterdag 25 oktober 1975, 66e jaargang no. 20257 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Zonnebloem Zonnebloem Gala 1975, show voor hulp aan zieken op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 21.55 uur Farce ma jeure. Om 22.25 uur Briggs. Zondag Ned. I om 20.50 uur verhaal van Roald Dahl en c*n 21.15 uur Martine Ned. II 20.30 uur verslag uit de Antillen. Om 21.35 uur STER- discussie in Frontaal. MIST Na aanvankelijke mist, later op de dag ook enkele zonnige pe rioden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest Maximum temperaturen rond 14 graden. Droog weer. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Overwegend droog met middag- temperaturen omstreeks vijftien graden maar in de mistgebieden lager. Van onze correspondent MONASTEREVIN - De Ierse politie gebruikt thans een infraroodgevoelige detector bij bet huis in Motusterevin waar de ontvoerde dr. Ti ede Herrema wordt vastgehouden. Daarmee is vastgesteld dat dr. Herrema in een hoek van een bovenkamer ligt en dat zijn handen zijn vastgebonden. De politie meent dat de toe stand in het huis zeer slecht geworden is, nu al twee dagen lang niemand meer van het toilet gebruik gemaakt heeft De politiewoordvoerder zei ook dat dr. Herre ma waarschijnlijk nog goed gezond en merk waardig fit is. Hij is niet geblinddoekt en heeft geen prop in de mond. Gisteren werd de geboei de dr. Herrema, precies drie weken na zijn kidnapping voor de eerste maal zichtbaar. Hij verscheen voor het raam van de woning en riep naar de jounalisten: „Zeg dat de politie ver dwijnt Zij houden een revolver tegen mijn hoofd, Help, Help, help." Buiten de woning was hij duidelijk te verstaan. Achter dr. Herrema werd een man opgemerkt, vermoedelijk de kidnapper Eddie Gallagher, die dr. Herrema voor het raam gedwongen had op het moment dat de Ierse politie aan een groep persfotogra fen en journalisten toestond het huis in ogen schouw te nemen. Degenen die Herrema hoorden verbaasden zich over de kracht van zijn stem, die wel vermoeid maar lang niet uitgeput klonk. Een Ierse pers fotograaf die al meer dan drie etmalen de kidnappers en dr. Herrema heeft beluisterd vanuit de naastgelegen woning, heeft de psychi sche kracht van dr. Herrema geprezen. Gallagher en zijn medeplichtige Marian Coyle, die volgens de politie dr. Herrema af en toe heeft geslagen, schijnen echter even onvermoei baar. Zij laten zich geregeld door de politie bevoorraden met melk en brood. Gallagher trekt alles aan een touw naar de overloop. De politie weigert in te gaan op Callaghers verzoek een bemiddelaar naar boven te sturen. Ze is van oordeel dat niet nog meer levens in gevaar gebracht mogen worden. MADRID, (Rtr/AP) Generaal Fran cisco Franco zweeft op de rand van de dood. Na gisteren een derde hartaanval binnen vier dagen te hebben gehad, geven waarnemers in de Spaanse hoofd stad de caudillo geen kans meer op herstel. Hij zou voortdurend zijn be wustzijn verliezen. Het officiële me disch bulletin probeert evenwel nog een optimistisch geluid te laten horen. Er wordt gezegd dat de 82-jarige zijn laat ste „hartzwakte" te boven was geko men. Bloeddruk, ademhaling en tempe ratuur waren normaal aldus de laatste bekendmaking. Troonopvolger prins Juan Carlos heeft nog een bezoek aan de generalissimo gebracht In het land is er geen machtsvacuüm, zo heeft de minister van voorlichting Leon Herrera nog verklaard. Hij ver klaarde dat de prins, de regering en de regenten- raad de normale activiteit konden waarborgen. Hij ging niet nader op deze vage mededelingen in. Dit zou echter moeten betekenen dat men overeen gekomen was dat Franco de macht moest overdra gen aan de prins. Een ontmoeting met Franco was gepland om hem de noodzaak van de overdracht te overtuigen. Franco zou echter niet in staat zijn geweest de regeringsleiders te ontvangen. Mocht Franco overlijden zonder de overdracht te hebben bekrachtigd, dan wordt Juan Carlos toch automa tisch staatshoofd met de titel van koning. De oppositiegroepering Democratische junta heeft een beroep op het volk gedaan zich voor te bereiden op een „democratische actie" ter voorko ming van een nieuwe dictatuur na de dood van Franco. De junta omvat linkse oppositiepartijen. Buiten het Pardo paleis wordt gewacht op mededelingen over de toestand van Franco. Verkeers controle De politie heeft gis teravond in Amster dam een groot scheepse controle op alcoholmisbruik gehouden. Behalve een aantal overtre ders leverde het on derzoek ook inte ressante gegevens op: er kwam meer drankmisbruik aan het licht dan bij een nachtcontrole, en het naderend week einde blijkt in veel bedrijven de tijd voor de bespreking door topfunctiona rissen onder het ge not van een borrel. WASHINGTON (UPI) De Egypti sche president An war Sadat begint morgen een bezoek aan de Verenigde Staten met een ver zoek om Amerikaan se wapens, terwijl een nieuw tijdperk van samenwerking tussen de twee lan den een van de be langrijkste ponten van bespreking zal zijn. Sadat heeft ech ter te kennen gege ven dat hij de Ame rikanen wil polsen op de mogelijkheid van meer wapens voor zijn land. Er zijn echter aanwij zingen dat president Ford niet bereid zal lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zijn in het komende jaar de Egyptische wapenarsenalen ver der te vullen. Volgens diplomatieke kringen heeft minister Kissin ger dit althans on langs, verzekerd te genover de ambassa deur van Israël, Sim- cha Dinitz. Het enige waar Egypte op mag rekenen is wat tech nische militaire hulp in de vorm van elec- tronische apparatuur voor het waarschu wingssysteem in de Sin al. In een toespraak voor het Egyptische parlement gaf Sadat onlangs uiting aan zijn „Zorg over en verzet tegen" Ameri kaanse militaire hulp op grote schaal aan Israël. m Dr. Herrema toont zich voor het raam waar hij zal roepen om hulp om zijn leven te redden. LISSABON (Rtr.) De Portugese strijdkrachten zijn gisteren in staat van paraatheid gebracht. Een reeks bomaanslagen, door rechtse elementen gepleegd, heeft de vrees bij de overheid voor een staatsgreep aangewakkerd. In de buitenwijken van Oporto, in het noorden van het land, staan pantserwagens klaar om in te grijpen als zich ongeregeldheden voordoen in de stad, waar linkse militairen uit het gehele land gisteren een bijeenkomst hielden. In Lissabon ontploften gisterem vrijwel gelijktijdig bommen onder de auto's van vijf prominente linksen. In Nogueira da Maia en Alcacer do Sal zijn ook bomaanslagen op linksen gepleegd. Voor zover bekend, zijn er geen slachtoffers als gevolg van de aanslagen. Iemand van de binnenlandse veiligheidsdienst, de Copcon, maakte melding van berichten over een plotselinge activiteit van oud-agenten van de gehei me dienst in het noorden van het land en van groepen gewapende zigeuners in het midden - vanouds de twee conservatiefste gebieden. De vergadering van linkse militairen in Oporto is gehouden in artilleriekazerne, artelleriekazerne. Dezelfde militairen kwamen eerder deze maand in opstand tegen de commandant van het noorde lijke district, brigade-generaal Antonio Pires Velo- so. De rebellie eindigde na een week, toen generaal Carlos Fabiao, bevelhebber van de landstrijd krachten, beloofde dat een door Veloso ontbonden links regiment in ere zou worden hersteld. De linkse militairen zeggen dat die belofte niet is nagekomen en belegden de bijeenkomst in Oporto. Het was gisteren de laatste dag dat leden i diverse civiele militiegroepen hun wapens nog straffeloos konden inleveren. Maar er zijn niet veel wapens afgegeven en één groep militie heeft ge zegd ondergronds te gaan werken." STAKEN De National Orga nisation for Women (NOW) de grootste en invloedrijkste vrou wenorganisatie in de Verenigde Staten, heeft de Amerikaanse vrouwen opgeroepen volgende week een dag te staken naar het voorbeeld van de vrouwen op IJsland, die dit gisteren deden. De organisatie adviseerde de vrouwen niet naar hun werk te gaan, thuis het werk te laten liggen en geen inkopen te doen. DEN HAAG (ANP) Bij de komende onderhandelingen in Brussel over de nieuwe EEG- 1 andbouwprijzen zal Neder landse minister van landbouw en visserij moeten uitgaan van de Nederlandse kostprijzen. Het „landelijk actiecomité boeren en tuinders" (voorzitter de heer K. Olieman uit Zevenbuizen) beeft deze opvatting in een brief aan minister Van der Stee meegedeeld. De Nederlandse gemiddelde boer moet voor zijn produkten de actuele kostprijs vergoed krijgen, vindt het comité. Het meent dat er nu een onaan vaardbaar verschil is tussen de enorme kostenstijgingen en de Brusselse prijsverhogingen. Het comité eist ook dat „de kosten van energie voor de tuinders betaalbaar worden". Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a bieslook en kervel) NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een kruidenset naar: naam: adres:-p woonplaats:.. montuur maakt moede mensen monter. Dat is u beslist al vaker opgevallen. Die komplete verandering die een gezicht ondergaat wanneer het met een bril gesierd wordt, 'n Montuur uitkiezen is meer dan alleen maar passen. Daar komt een vakman aan te pas. Die let op kinlijnen. Haarval. Kleur van de ogen. Die let op uw lippen. Uw oren. Alleen op die manier kunt u er zeker van zijn, dat uw bril uw gezicht weer monter maakt. weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. U hoorde deze week over kerken in de ontwikkelingslanden. U zag Iets over hun werk in scholen, parochies, vormingscentra en h06pitalen. U las dat de Afrikaanse en Aziati sche christenen veel meer werk hebben aangepakt dan ze zelf kunnen finan cieren. U was van plan hen te helpen. Maar het kwam er nog niet van. Zou U toch nog iets bemoedigends in Uw giroboek willen schrijven? Het is zo nodig. U weet niet hoe er ginds op U gerekend wordt! Door mensen die willen maar niet kunnen. Die zijn begonnen maar niet verder komen. Tenzij U helpt. Publikatie Nationaal Missiebureau PMW - Postbus 2140 - Den Haag. DEN HAAG (ANP) De actiegroep protesterende PTT-vrouwen heeft in een brief aan mr. E.H. Toxopeus, commissaris der koningin in de provincie Groningen, bezwaar aangetekend tegen de opmerkingen die deze beeft gemaakt over de spreiding van de centrale directie van de PTT in een toespraak bij de opening van een nieuwe fabriek in Delfzijl. De actievoerende vrouwen stellen het goed te kunnen missen er door de noordelijke bestuurders op gewezen te worden, dat er 3400 cd'ers met hun gezinnen naar het noorden komen. De vrouwen ontkennen dit en zeggen dat de door de regering gegeven vrijwillig heid door de cd'ers ten volle benut zal worden. „Het ware beter dat u de komende jaren wat minder zeurt over die zo fel gebeurde hooggekwalificeerde arbeidsplaatsen, maar in plaats daarvan al uw aandacht wijdt aan de werkelijke werkloosheid in uw rayon", aldus de brief. Ook hebben de actievoerende PTT-vrouwen bezwaren tegen de opmerking van de heer Toxopeus over het kneuterige denken in Nederland over afstanden. „Inderdaad, wij tillen zwaar aan de afstand. Mogen wij?", zo staat in de brief. „Indien een geziri met twee kinderen en een hond met het openbaar vervoer van Den Haag naar Groningen reist dan kost het bijna 135 gulden. De reiskosten van een familie stijgen formidabel, om van tijd en ongemak maar niet te spreken. Wij zijn niet kneuterig maar wel reëel". O Om te voorkomen O dat we straks in de kou staan, zouden wij O eigenlijk allemaal voor Q de winter invalt onze IJ banden, remmen en IJ lichten moeten laten e controleren. Kunnen wij u daar vandaag al warm I\ voor krijgen? p De politie. ADVERTENTIE]

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1