deTijd Bitterheid overheerst bij Surinaamse oppositie Deurwaarder verduisterde zeventig mille HP d0ENE Akzo-fabriek ontsnapte aan ramp Geen sprake van moord bij twee spoorweg-doden Eén aardbei genoeg voor miljarden liters vruchtenyoghurt Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. JJUN U-tjKJJAU ZJ UMUDun lai J PAGIN A 7 AMSTERDAM (ANP) „Als de in terne controle bij mijn dienst beter was geweest, zou het nooit zover zijn ge komenbeklaagde een 29-jarige ex-deur waarder uit Amster dam zich gistermid dag tegenover de rechtbank in Am sterdam, waar hij te recht stond op be schuldiging van ver duistering van 70 mille. Voor dit feit eiste de officier van Justitie een gevange nisstraf van één jaar. Belast met het innen van achterstallige be lastinggelden, ver duisterde de deur waarder in de perio de tussen maart 1973 en december 1974 een totaalbedrag van 70.000 gulden. In deze periode werd door de dienst waarbij hij werkte, vijf keer een interne controle ge houden, zonder dat zijn verduistering aan het licht kwam. Pas toen iemand en dwangbevel kreeg om een belastings schuld te betalen, die al eerder aan hem was voldaan, liep de deurwaarder tegen de lamp. De verdachte ver klaarde tegenover de rechtbank dat zijn verduisteringsprak tijken voor een deel voortkwamen uit hu welijksmoeilijkhe den, die uiteindelijk resulteerden in een echtscheiding. Naar zijn zeggen hoopte hij, dat de verduiste ringen door een in terne controle aan het licht zouden ko men, maar dit is nim mer gebeurd, wel was hij enkele maan den voordat hij werd betrapt in een dron ken bui naar een po litiebureau gegaan om daar zichzelf aan te geven, maar de dienstdoende agenten gaven de aangescho ten man toen het ad vies „maar eens lek ker te gaan slapen." Volgens de raads vrouwe diende de straf geheel voor waardelijk te zijn. Zij was van mening dat de man door zijn daad al genoeg was gestraft In dit ver band wees zij op de echtscheiding en het feit dat haar cliënt zijn rijksbetrekking verspeeld had. Tilburger bekent vergiftigingen TILBURG (ANP) - Een 51-jari- ge Tilburger heeft bekend drie mensen te hebben willen ver giftigen, die in hetzelfde pen sion woonden als hij. Hij ver klaarde te hebben gehandeld uit wraak wegens voortdurende plagerijen. De zaak kwam aan het rollen nadat in juli een zeventigjarige bewoner van het pension over leed en de drie andere vergifti gingsverschijnselen vertoonden. Een arts lichtte de politie in. Het lichaam van de overleden pen siongast zal voor sectie worden opgegraven. Gestolen container was leeg ROTTERDAM (ANP) Onbekenden hebben in Rotterdam een oplegger met container gestolen. De ze stond geparkeerd in het zuidelijk stadsgedeelte. De dieven zullen waarschijn lijk zeer teleurgesteld zijn met hun veroverde buit. De container was leeg. T-Fordje neemt modderbad van zestig jaar LELYSTAD (ANP) - In O os te- lijk-Flevoland is in een graan veld tussen Elburg en Lelystad een 60-jaar oud T-Fordje ont dekt. De auto ligt op 1 meter diepte ondersteboven in de modder. De afdeling bodemon derzoek van de Rijksdienst IJs- se lm eerpolders zal het wrak lickten. Indien de old-timer in redelijke staat is, zal hij tezijnertijd'geex- poseerd worden. De auto kan in de jaren 20 vanaf een schip in de toenmalige Zuiderzee terecht zijn gekomen. Ook kan het zijn dat het Fordje tijdens een stren ge winter, toen hef Zuiderzee-ijs tot Urk begaanbaar was, in een wak gereden is. A. Toynbee overleden YORK (Rtr/UPI) Professor Arnold Joseph Toynbee, een prominent Brits historicus van internationale faam, is gisteren op 86-jarige leeftijd in het En gelse York overledea EISWCRS De Elsevier van deze week is extra dik omdat het een jubi leumnummer betreft dat op 100 pagina's een tijdsbeeld van een decennium schetst Nieuw in het blad is een rubriek van Willem Duys. Een groot artikel voorts over de jacht die de politie geo pend schijnt te hebben op illega le gastarbeiders. 'De gastarbei ders hebben geen macht. Zij vormen wel een groep, maar geen eenheid. Hun pressie op de regering is daarom gering en de vakbonden zijn wegens hun ge ringe organisatiegraad nauwe lijks in hen geïnteresseerd.' Ook gesprekken met de profes soren Hoefnagels en Van der Doel over 'het einde van het biefstuksocialisme.' De eerste: 'De regering komt niet verder dan tot crisismanagement: maatregelen op korte termijn, waar een visie, een beleid op lange termijn gevraagd wordt. Want het roer moet om, dat staat voor mij vast.' En de tweede: "In alle kampen zitten conservatieven die weige ren te erkennen dat het uit is met de welvaartsgroei. Kijk naar de CPN, die wil nog steeds alles bij het kapitaal halen en daar valt helemaal niets te ha len. Zo wordt er ook nog steeds door sommigen gedacht van de PvdA en de PPR.' Een interview tenslotte met de zangeres Juliette Greco. In de Haagse Post valt een ode aan Johan Cruyff op. „Het Ne derlands elftal wordt gered door de techniek en het spelinzicht van Johan Cruyff en niet door 2 -o de hysterische ruziezoekers als Van Beveren en Van der Kuy- len". Bij de Nederlandse medewerk ing aan kerncentrales in Zuid- Afrika deze vraag: 'Als Vorster over enkele jaren Lusaka laat plat gooien met een bom waar voor het plutonium is verkregen uit een met Nederlandse rege ringssteun gebouwde reactor te Koeberg, wat doet onze regering dan? Met het nonprolifiratiever- drag zwaaien?'. Het omslagartikel is gewijd aan Bert ('Dr. Pulder dat ben ikO Haanstra ofwel 'de aardigste filmer in Nederland'. Hij zegt: 'Men beweert wel dat het goed gaat met de Nederlandse film. Twintig percent van het bio scoopbezoek is voor Nederland se films. Maar waar gaan de mensen naar toe? Niet naar Joao, van George Sluiser of An gela van Nicolai van der Heyde. Als ze daar naar toe waren ge gaan, had ik gezegd: het gaat goed met de Nederlandse film. Als we daarvoor een groot pu bliek krijgen, dan ben ik minder achterdochtig.' Vrij Nederland heeft een ge sprek met ir. Hindori 'die Suri name langs de afgrond van de burgeroorlog leidt'. Hij zegt dat mevrouw Liesdek pas uit de Staten is getreden nadat haar een mooi terrein van 15 hectare was geweigerd, en Somohardjo nadat hij geen districtscommis saris was geworden. 'Ik zou wil len dat er een wet zou worden aangenomen die parlementsle den dwingt notarieel vast te la ten leggen wat ze bezitten als ze beginnen, en ook weer als ze ophouden parlementslid te zijn. Dat kan iedereen zien of en hoe ze zich verrijkt hebben.' Ook dit blad breekt een lans voor Cruyff. 'PSV'ers liggen nog duidelijk achter in hun den ken, want waarom zou je als trainer handelen zoals de PS V'ers het verlangen, en geen gebruik maken van de geweldi ge voetbalkennis en ervaring die Cruyff bezit? Waarom zou je iemand die zo helder over voet bal kan praten en denken als Cruyff, niet betrekken bij je eigen gedachten?'. Een analyse van de politieke situatie in Nederland mondt uit in de conclusie: 'Zo doet zich de wonderlijke situatie voor dat na een hergroepering van het poli tieke krachtenveld het resultaat slechts is dat het midden zich splitst in links en rechts zonder echt voor links of rechts te kie zen. De verwarring wordt alleen maar groter.' Het blad heeft een herfst boe kenbijlage. In De Tijd vindt de Amsterdam se officier van justitie mr J. Abspoel het AVRO-programma 'Opsporing verzocht' levensge vaarlijk. 'Het is volstrekt niet uitgesloten dat de dader van een zeer ernstig seksueel misdrijf opnieuw zo'n delict pleegt wan neer hij door een televisiepro gramma wederom met zijn zaak wordt geconfronteerd.' Ed van Thijn blijkt in een inter view fel gekant te zijn tegen de wensen van de KVP. Een be leidsombuiging die in 1976 voor bezuinigingen moet zorgen? 'Dan zonder dit kabinet'. Met andere woorden: 'Het kabinet valt wanneer de KVP de nu geuite wensen hard maakt door de behandeling van de voor fe bruari gevraagde nota.' Voorts vindt Van Thijn de hou ding van de werkgevers onver antwoordelijk. Aandacht in het blad ook voor de beunhazerij in de sensitivity-training. De Groene Amsterdammer pleit voor een nieuwe warenwet, want volgens de huidige bepa lingen is een aardbei op 1 mil jard liter yoghurt reeds voldoen de om aan het resultaat de naam vruchtenyoghurt toe te mogen kennen. (Een bedenksel van het ministerie van Land bouw). Het dubbel-artikel gaat over de juridische kant van de machte loosheid van bejaarden. 'Wil men ernst maken met het stre ven dat ook bewoners van tehui zen zeggenschap moeten hebben over hun eigen leefsituatie, dan moet dat niet afhankelijk ge steld worden van de toevallige goedgunstigheid van besturen en directies'. Hervormd Nederland stelt de vraag aan de orde hoe we onze radio en tv organiseren. 'Er komt geen vernieuwing van het omroepbestel. Het wordt alleen verder gedemokratiseerd. De kans op steeds verdergaande versnippering blijft aanhouden. Er zijn thans meer dan 30 zend gemachtigden. Het kunnen er wel 50 worden. Of 40 of 60. Niemand die wat weet. Net zo min als iemand antwoord kan geven op de vraag of wij samen wel zo gelukkig zijn met ons bestel.' Een andere vraag in het blad over de noodzaak van kernener gie wordt door prof. Odell als volgt beantwoord: 'Kernenergie hebben we niet nodig. Zelfs als de groei van het verbruik niet wordt afgeremd, hebben we tot zeker het jaar 2050 de tijd om alternatieve energiebronnen te ontwikkelen. En bij de vraag of de STER van de buis wegmoet deze slotsom: 'We steken er jaarlijks miljar den in om het publiek mondig te krijgen. Laten we erop ver trouwen dat dat geld geestelijk rendement opbrengt Als de STER moet verdwijnen, moet het publiek daarin meespreken, indirect door het aanbod te ne geren. Maar de cijfers vertellen anders'. TWEEDE DAG EMOTIONEEL DEBAT ONAFHANKELIJKHEID Premier Den Uyl verliet enkele malen het Suriname-debat om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in de zaak Herrema. CONCLUSIE VAN POLITIE: (Van een onzer verslaggevers) Apeldoorn Er kan niet langer worden aangeno men, dat de 21-jarige Lydia de Ruiter uit Nun- speet en de 60-jarige R. W. D. Rosheuvel uit 't Harde op de avond van 14 augustus door een derde persoon onder de trein zijn geduwd. Dat heeft de heer Wilsink, leider van het recherche- bijstandsteam Gelderland gistermorgen ver klaard. Zoals bekend werd het tweetal in de ochtend van 15 augustus dood aangetroffen langs de spoorlijn Zwolle-Amersfoort achter het wegrestaurant Rou tiers bij Nunspeet. Uit een laatste nauwkeurige tijdsreconstructie, waarbij men alle getuigen had verzameld, zijn alle mogelijkheden voor en na het fatale tijdstip van 21.40 uur nagegaan en bleef slechts een tijdruimte van anderhalf tot twee minuten over, waarop niemand iets heeft gezien. Volgens de politie was dat een te korte periode voor een derde om op het toneel te verschijnen en het tweetal onder de trein te werken. De politie neemt aan dat gesproken moet worden van een ongeval of een poging tot zelfmoord, waarschijnlijk van Lydia, waarop de heer Rosheu vel op het laatste moment moet hebben gepro beerd haar daarvan te weerhouden. Duister blijft nog de inbraak, die kort daarvoor 's nachts werd gepleegd bij Routier-s en waarvan de buit in de postbus van het wegrestaurant werd aangetroffen op de ochtend dat ook de beide lichamen zijn gevonden. Het geld zat in een enve loppe die door Lydia is beschreven. Ook is bekend geworden dat de Heer Rosheuvel zich intensief heeft beziggehouden met het oplossen van de diefstal. De man werkte als magazijnbediende bij Routiers. Men acht hem echter niet in staat het meisje onder de trein te hebben geduwd. Van onze parlementaire redak- tie DEN HAAG - Een uitent bit ter gestemde Surinaamse oppo sitie heeft gisteren in de Twee de Kamer haar grote angst uit gesproken over de toekomst van Suriname. Volgens de op positieleden gaat het land na 25 november, de onafhankelijk heidsdag, een donkere periode tegemoet. Leden van de rege ringscoalitie daarentegen ver klaarden, dat Suriname mans genoeg is om op eigen benen te staan en dat het een schande zou zijn als het land de onaf hankelijkheid nu niet zou grij pen. De tweede dag van het Kamer debat over Suriname's onafhan kelijkheid stond vrijwel geheel in het teken van de onderlinge wrijvingen tussen de Surinaam se politieke groeperingen. Van een sfeer van verzoening, waar toe Nederlandse Kamerleden hadden opgeroepen, was nauwe lijks sprake. Het debat leverde ook enige incidenten op. Kamer voorzitter Vondeling had soms de grootste moeite om het tem perament van de Surinaamse parlementariërs in ordelijke ba nen te leiden. De bitterheid van de Surinaam se oppositie geldt vooral de wij ze waarop de regering-Arron het land naar de zelfstandigheid voert VHP-leider Lachmon ver klaarde: „Ik wil daarvoor geen medeverantwoordelijkheid dra gen. Als er morgen wat gebeurt, heb ik het niet gedaan". Zijn partijgenoot Mungra deed er nog een schepje bovenop. In een woedende kanonnade betitelde hij de regering-Arron als een minderheidsdiktatuur. Ook de uit de regeringscombi natie getreden statenleden, me vr. Liesdek-Clarke en de Javaan Somohardjo, hekelden het op treden van de regering-Arron. Heel andere taal kwam uit de mond van de leden van de rege- rings-coalitie. NPK-leider Nooit- De restanten van de Oostenrijkse schoolbus TREIN RAMT SCHOOLBUS: 5 DODEN WENEN (AP) Als gevolg van een botsing tussen een school bus en een plaatselijke passa- gierstrein op een onbewaakte overweg zijn gisteren vijf men sen onder wie vier kinderen om het leven gekomen en werden 42 anderen naar het ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde rond het middaguur vlakbij Stockerau. Toen de 27-jarige buschauffeur Manfred Dunkl de overweg overstak zonder zich blijkbaar te realiseren dat de trein al zo dicht genaderd was. Dunkl kwam bij het ongeluk om het leven. De andere slachtoffers zijn alle schoolkinderen. Een onderzoek dat is ingesteld door de politie en een spoorweg- commissie heeft aangetoond dat de buschauffeur verantwoorde lijk was voor het ongeluk. meer zei, dat de vrees dat Suri name de onafhankelijkheid in gaat met het slopen met de de- mokratische pijlers ongegrond is. „Er is geen enkele aanleiding voor de veronderstelling dat de Surinaamse regering oppositie en parlement buitenspel zou zet ten". De NPK-er Derby hield de Ka mer voor, dat de voorspiegeling dat de Surinamers elkaar na de onafhankelijkheid zullen „ope ten" vals is. „Waar u ook komt in Suriname, u zult zien dat de bevolking vreedzaam met el kaar omgaat". Derby riep het beeld op van de „nieuwe Suri namer, die geloof heeft in eigen kracht en kunnen en die in staat is zijn lot in eigen hand te ne men". Mevr. Liesdek-Clarke zorgde aan het begin van het debat voor een incidentje door aan kamervoorzitter Vondeling te vragen vijf minuten stilte in acht te nemen ter herdenking van de vroegere Surinaamse re geringsleider Johan Pengel. Ter wijl zij reeds het zwijgen ertoe deed, zei Vondeling dat hij on mogelijk aan dit verzoek kon voldoen. Hierop vervolgde me vr. Liesdek-Clarke haar rede. Een ander incident deed zich voor, toen het VHP-statenlid Mungra de opvangcentra voor Surinamers in Nederland verge leek met „concentratiekampen die associaties opriepen met Eichmann". Verscheidene Ne derlandse Kamerleden renden hierop naar de voorzitterszetel om Vondeling te zeggen „dat dit niet kon". De Kamervoorzitter verzocht hierop aan Mungra zijn woorden terug te trekken. Deze deed dat later schriftelijk. Boerderij in de weg Rijkswaterstaat I heeft bij Ridder- Bi kerk de bouw van een viaduct moeten pl stopzetten omdat |p een boerderij in de fp weg staat De eige- naar van de boer derij weigert het gebouw te laten slopen omdat er nog geen overeen stemming bestaat over de prijs die de overheid zal be talen. Overigens is de boerderij al drie maal in de brand gestoken. Flinke schade bij brand in raffinaderij ROTTERDAM (ANP) - Bij een brand op de raffinaderij van Esso in het Rotterdamse haven gebied is gisteren een schade van enkele tonnen ontstaan. De produktie van de betrokken in stallatie is voor een week stil gelegd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De brand ontstond toen een pakking van een pomp bij een installatie voor het distilleren van aardolie het begaf. Hier door ontsnapten enkele tonnen gasolie, die terecht kwamen op een afsluiter, waar hete stoom doorloopt Door de verhitting vloog de gasolie in brand. Met de hulp van de brandweer in Rozenburg wist de bedrijfs brandweer het vuur in ruim een uur te bedwingen. De schade aan de installatie, die een ver werkingscapaciteit heeft van 1200 kubieke meter aardolie per ^uur, is groot. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Akzo-fa briek in Rotterdam is dinsdag morgen aan een ramp ontsnapt toen een zeer explosieve gas wolk door een lek in een lei ding ontsnapte. De wolk vi- nylchloride trok langs een in werking zijnd fornuis. „Als bet gas boven het fornuis was geko men, dan zou het leed vermoe delijk niet te overzien zijn ge weest Het gas was dan waar schijnlijk geëxplodeerd met als mogelijk gevolg een kettin greactie", aldus een woordvoer der van Rijnmond. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond is samen met deskundigen van Akzo Zoutche- mie begonnen met een onder zoek naar de oorzaak van het lek waaruit de vinylchloride stroomde. Hoewel het onder zoek nog niet is afgerond is wel komen vast te staan, dat er on geveer tien ton gas is ontsnapt In eerste instantie liepen de ra mingen ver uiteen. Akzo sprak over het vrijkomen van twee ton gas, terwijl politie en Rijnmond een hoeveelheid van twintig ton aanhielden. Postverkeer uit Canada gestaakt Den Haag (ANP) In verband met een staking van bet post- personeel in Canada wordt de verzending van brief- en pak- ketpost naar Canada tot nader order gestaakt Aldus een me dedeling van de persdienst van de PTT. Het publiek wordt aan geraden voorlopig geen post naar Canada te verzenden. ADVERTENTIE] De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe r rekening bijgeschreven (als (Bpppp'JIiMIj'T")^ die eerste inleg tenminste een jjJjj maand blijft staan, maar dat )j,: ^'kunnen we wel afspreken, M- I M nietwaar?). jLg.~' i :k| ,,'n Goed idee, v, al zeg ik het zelf!" 'O J amro bank

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7