Drie jonge heldinnen kregen hun beloning in Basisonderwijs rekent af met het Oud Ade verleden Gerard Kompeer maakt furore met wiegje Watertrapkampioenschap Met Herman op stap Hallo ALLEEN DE ZOLDER STAAT NOG VOL I OUDE HERINNERINGEN Liesbeth aart de i lijn DONDERDAG 23 OKTOBER 1975 T.EIDSE COURANT "W lllllllllllllllllllllllllllllllll X 'Kr'. V KKY Elke morgen tussen ne- gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt u mij vertellen wat see u graag in deze rubriek zou willen zien staan. fH Bel gerust op. Mijn tele- foonnummer is 071- n 4 122244 -Vraagt u maar Burgemeester Vis overhandigt Lia de Roo een zilveren armband. Haar broertjes m naar toestel 19. en zus'es kiiken toe- Het basisonderwijs in Oud Ade rekent momen- teel definitief af met het verleden nu binnen de Üj muren van de ruim hon- derd jaar oude BAVO- basisschool een rigóreu- ze verbouwing de laatste herinneringen aan de schoolsfeer van "toen" heeft weggenomen. <t a Nadat in het recente verleden al een ander deel van de school dankzij een ingrijpende verbouwing „van gezicht was veranderd", heeft de sloper nu de beuk gezet in een tot voor kort gaaf gebleven stukje toneel van het dorpshuis. schoolverleden waar talloze, inmidels bejaarde bewoners van dit dorpje, ooit schuchter grote vakantie les in het naast hun eerste rekensommetjes de school gelegen dorpshuis, ES maakten. Verdwenen is ook de waar hij het toneel als leslo- oude leraarswoning van het kaal heeft ingericht EE vroegere schoolhoofd Pon- sioen. Het huis, tegen de school aangebouwd werd niet EEE gebruikt door het huidige schoolhoofd v.d. Poel, die nog EE vrijgezel is en in Rijpwetering woont een creativiteitsgroepje willen starten. Die hebben hier op zolder dan een unieke ruimte met bovendien oersterk meu bilair vlak bij de hand". Drie kleine, maar dap pere heldinnen zijn gis teren beloond voor hun stoutmoedig optreden in februari van dit jaar toen zij in Noordwijker- hout met gevaar voor ei gen leven een bravour- stukje uithaalden dat zo goed als zeker het leven redde van vier kinderen uit het Leidse gezin De Roo. De vier waren op die bewuste dag, samen met hun zusje Lia, schel pen gaan zoeken op een drooggevallen zandbank aan de stille maar di kwijls verraderlijke Duindamer Slag. De vijf stadskinderen waren toen zo in hun „zoekac tie" verdiept geraakt dat ze te laat bemerkten dat de opkomende vloed hen insloot. Terwijl het steenkoude zeewa ter de angstige kinderen ver der isoleerde van het veilige strand nam 11-jarige Lia het moedige besluit om zwem mend hulp te gaan halen voor haar verkleumde broertjes en zusjes. Dat lukte. Op het bijna verlaten strand klampte ze de twee MAVO scholieren Katin- ka Grimbergen (14) uit Lisse en Joane Hulsbos (14) uit Noordwijkerhout aan, die zon der te aarzelen de zee indoken. Zodoende konden nog tijdig Gerard (14), Sandra (13), Jo- han (11) en Barry (6) de Roo uit zee worden gered. Katinka Grimbergen kreeg gisteren waarderende woor den van de Lissese wethouder mevr. Meulemans, die haar na mens het Carnegie Helden fonds een handradio overhan digde. Burgemeester Berends had dit keer verstek laten gaan omdat hij enkele maanden geleden Katinka voor dezelfde redding ook al had toegesproken. Burgemeester Bosma van Noordwijkerhout overhan digt een radiootje aan Joane Hulsbos. Katinka Grimbergen met de handradio die ze net van de Lissese wethouder mevr. Meulemans heeft gekregen. Lovende woorden waren er gisteren ook voor Joane Huls bos, die op het gemeentehuis in Noordwijkerhout werd ont vangen door burgemeester Bosma en ook al een handra dio kreeg. De burgemeester zei er bijzonder trots op te zijn dat in zijn gemeente zulke dappere meisjes als Joane wo nen. De 14-jarige heldin bleef zelf erg koel onder al die lofui tingen. De volgende keer zou ze weer te hulp schieten, zei ze. En ook burgemeester Vis van Leiden kreeg een jongen hel din op bezoek. Omringd door haar geredde broertjes en zus jes en haar moeder, hoorde kleine Lia de Roo verlegen de toespraak van de burgemees ter aan, die nog eens die be wuste dag in februari ter spra ke bracht en het gezin De Roo duidelijk maakte aan welke ramp men was ontkomen. Barry, zes jaar, door de burge meester om commentaar ge vraagd was het roerend met de heer Vis eens. .Anders wa ren we verzopen", zei hij in vloeiend Leids en toen brak het ijs een beetje. Lia kreeg voor haar helden daad een mooie zilveren arm band van de burgemeester. .....Jc Onderwijzer Metaal in het als leslokaal ingerichte wat jaartjes geleden aangepast geworden. Wat dat betreft loopt men in Oude Ade beslist niet achter. Er is veel veranderd in de BAVO-basisschool. In plaats voor de bedompte klaslokalen met de Oudhollandse ruitjesra- men en de eng hoge witte pla fonds wordt nu de laatste hand gelegd aan een paar mo derne lesruimten met verlaag de plafonds, waar het een stuk prettiger lesgeven zal worden. Van de oude leraarswoning staan alleen nog maar de mu ren overeind. De vrijgekomen ruimte zal worden benUt als lerarenkamer en voor een deel als documentatie centrum worden ingericht De verbouwing, met het puin konden in totaal twintig vrachtwagens worden gevuld, gaat waarschijnlijk tot decem ber van dit jaar duren. Tot zolang is het voor een paar leerkrachten van de school im proviseren geblazen. De leraar van de gezamenlijke vierde en vijfde klas bijvoorbeeld, de heer Metaal, geeft al vanaf de Het staat er vol met stoelen en tafeltjes, bijna tot in de coulis sen. Als er les wordt gegeven gaat het doek van het toneel dicht omdat in de zaal tegelij kertijd ook dikwijls gymles wordt gegeven. "Lesgeven op het toneel is weer eens iets anders", vertelde mij leraar Metaal. "Het vergt een hoop aanpassing van leraar en leer lingen maar dat lukt aardig. We slaan ons wel door deze periode heen". In het dorpshuis zit ook het klasje van juffrouw Epskamp, die ook tot december moet wachten tot de grote verhui zing. Als de verbouwing vol gens de plannen verloopt kan in december het basisonder wijs in Oude Ade weer "nor maal" gaan draaien. De 99 leerlingen van BAVO- basisschool zitten dan op ro zen. Er zullen weinig scholen in de omgeving zijn waar nog geen honderd leerlingen en vier leerkrachten de beschik king hebben over zo'n ruim en gemoderniseerd schoolge bouw. Uiteraard is de metho diek van het lesgeven al heel Met onderwijzer Metaal snuf felde ik gisteren nog even op de grote ruime zolder boven de school waar nu de herinne ringen aan een streng en ge disciplineerd schoolverleden staan opgetast. Hardhouten tweezitsbanken met die beken de ingebouwde ijzeren inktpot ten, (Metaal: "Het is tegen woordig allemaal ballpoint wat de klok slaat. Jammer, want mooischrijven is er nau welijks meer bij"), bejaarde krijtborden en ook nog een lading oud klasmateriaal zoals blinde landkaarten en ander visueel materiaal. Eén advertentie in de krant en binnen een paar dagen zou alles van zolder zijn gehaald, .want oud is in. Maar de zolder blijft voorlopig vol. Hoofdon derwijzer v.d. Poel: "We zou den zonder moeite dat oude spul voor een aardige prijs van de hand kunnen doen maar ik laat het voorlopig op zolder staan. Daar staat het niemand in de weg en boven dien weet je nooit hoe al dat materiaal ooit nog eens van pas kan komen voor mensen uit Oud Ade die bijvoorbeeld Een ploeg van de NOS- televisie heeft kortgele den een bezoek gebracht aan Boskoop. De repor tage die men daar maakte betrof echter niet, zoals zou worden verwacht, de ernstige gevolgen die de vernieti gende boomziekte Pere- vuur voor dit bomen- dorp heeft gehad, maar de activiteiten van de bekende Boskoopse mandenmaker Gerard Kompeer, een van de weinigen in Nederland die het beroep van man denmaker nog uitoefent. En met plezier. Een „vlechter" met liefde voor het vak, die eigenlijk het liefst alles zelf met de hand zou willen maken maar die uit eco nomische overwegingen ook genoodzaakt is in zijn winkel tje aan het Reyerskoop wat branche-gelijke fabrieksartike- len te koop aan te bieden. De 49-jarige Kompeer zit het vlechten als het ware in het bloed. Zijn nu 91-jarige vader Knelis kon er ook wat van en van hem leerde hij dan ook spelenderwijs het vak. Gerard vindt het jammer dat het echte handwerk nauwelijks meer lo nend is. „Ik kan niet opvlech- ten tegen dat fabrieksspul", zei hij mij. „Als ik nu iets speciaal maak moet ik er wel een pittige prijs voor vragen anders snij ik mezelf in mijn vingers. Gerard Kompeer bezig met het vlechten van zijn specialiteit, een wiegje. Er zijn andere tijden geweest. Dan kon hij op zijn gemak en voor een schappelijke prijs zijn vakmanschap botvieren op broedkooien voor eenden, perenmandjes waarin de boe ren hun waar voor de markt deden, boter- en biggenman- den en talloze andere manden variëteiten. Daar werkte hij altijd met ple zier aan. Maar het liefst be steedde hij zijn uurtjes aan zijn specialiteit; het baby-wieg je. Dat is zijn liefhebberij waar hij nooit genoeg van kan krij gen, ook nu niet, nu het ar beidsloon schrikbarend hoog ligt in vergelijking met de kos ten van het gebruikte mate riaal. Gerard Kompeer heeft ongeveer veertien uur nodig om zo'n baby weigje uit groot- moederstijd vervaardigd van ongeschild wilgehout en rus tend op een halfrond eiken houten onderstel, kant en klaar te hebben. „Ik schrik wel eens van de prijs die ik ervoor moet vra gen", zei hij, „maar mijn ar beid moet nu eenmaal betaald worden, ook al is het in feite mijn hobby". Duur of niet, de babywiegjes gaan bij de man- dènmaker Kompeer als warme broodjes over de toonbank. „Er is veel vraag naar", zegt hij, „en zolang mijn handen mij niet in de steek laten zal ik baby-wiegjes blijven vlech ten". De NOS-ploeg heeft Kompeers specialiteit op film vastgelegd. Negen november, op zondag dus, kan Nederland in „Het programma met de muis" de Boskoper aan het werk zien. Flink wat jeugdige Noordwijkerhou- ters hebben gisteren in het Kokker- bad deelgenomen aan de kampioen schappen watertrappelen, een nieuwe herfstvakantie-attractie, georgani seerd door het zwembadpersoneel on der leiding van chef-badmeester Wil lem Kikkert. Verdeeld over drie leeftijdsgroepen trachtten de deelnemers gistermorgen zo lang mogelijk hoofd en handen boven het twee meter diepe water te houden. Bij de 6- tot 8-jarigen. won BiV-r viffim'»; i iiMiiiH' ui iii li Mike Bleker. Hij hield het ruim vijfen- Monique Kerkvliet die bij de 9- en 10-jarign de armen veertig minuten vol. Ellen Heemskerk 77 minuten boven water hield. en Korné Koster trappelden respectie velijk een halve en een hele minuut minder. In de groep 9 en 10 jaar won Monique Kerkvliet de beker omdat ze precies 77 minuten in het water bleef. De medailles waren voor Jacqueli ne Zonneveld en Nico v.d. Burg met resp. 76 en 75 min. watertrapminuten. Bij de leeftijdsgroep 11 en 12 jaar moest bad meester Kikkert even ingrijpen. Daar waren de deelnemers na vijf kwartier trappelen nog zo fit dat men vreesde nog een paar uur op een prijswinnaar te moeten wachten. Daarom werd toen het sein gegeven „armen boven water", zodat er een extra krachtsinspanning moest worden geleverd. Toen was de strijd snel be slist Irene Rouwerdink werd kampioen me, een tijd net boven de 85 minuten. Hans v.d. Klugt en Tineke Hijnen werden tweede en derde. De kampioenen van het watertrappelen, v.l.n.r. Irene Rouwedink, Mike Bleeker en Monique Kerkvliet. Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtolli ge pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cursus. Onze redac trice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. Het begint allemaal met een foto van de vakantie die je de keel uithangt omdat je er zo dik op lijkt. (Je kunt gerust aannemen dat je het dan ook bent). Maar waar eindigt het nou eigenlijk mee? Volgens Els van Bu- chem van Slank-Fit-Neder- land kan je met lijnen door gaan tot je bij wijze van spreken een ons weegt. Zo lang je dagelijks slechts duizend calorieën tot je neemt, blijf je afvallen. Bij achttien honderd calorieën per dag houd je je gewicht. Neem je meer, dan is de kans groot dat de foto's van de aanstaande zomervakan tie evenzeer tegenvallen als die van dit jaar. De foto's van mij in bikini hebben mij de ogen geo pend. Ze waren ondermeer de aanleiding dat ik met lijnen begon. En eigenlijk heb ik er de pest in dat het nu geen zomer is. Wat moet het heerlijk zijn eens in mijn bikini langs het strand te wandelen, zonder dat truitje dat ik zo gauw ik opstond, aanschoot. Vorige week heb ik de proef op de som genomen. Met de gedachten aan warmere tijden ben ik naar boven geslopen (mijn echtgenoot zat rustig te lezen. Hij mag vooral niet denken dat ik een beetje trots op mijn lijn ben) en heb mijn zon-zee en strand-tenue eens stie- kum aangepast. En jawel hoor. Ik hoefde niet eens mijn buik in te houden. Na tuurlijk ging een en ander niet ongestraft. Mijn man kwam naar boven. (Dat heb je als je getrouwd bent: er wordt op je gejel). Ik werd toen even heel hartelijk uit gelachen). Elke rechtgeaarde feminist moet het van het boven staande verhaaltje spaans benauwd hebben gekregen. En zo op het eerste gezicht terecht. Als het alleen om het uiterlijk vertoon te doen is, hoeft het van mij ook niet: ledereen, dik of dun, moet maar genomen wor den zoals hij is. Toch lopen een heleboel dikke mensen rond met een minderwaardigheidscom plex, omdat ze weten dat die stelregel voor veel men sen niet opgaat. Bovendien, opvallend genoeg, blijken meer vrouwen dan mannen met dat complex te zitten. Je kunt je afvragen of de emancipatie, dan toch nog niet zover doorgevoerd is en of mevrouw zich nog steeds degene voelt die haar man „moet behagen", terwijl meneer rustig blijft dooreten en pondjes verza melt. Enige weken geleden schreef ik over het feit dat er bij Slank-Fit-Nederland geen mannelijke cursisten zijn. Ik vroeg me af of er überhaupt wel mannen in groepsverband lijnen of dat ze zich daan/oor schamen. (Gezien de nog steeds op- gelddoende uitdrukkingen „wijvengedoe" en „man nenwerk", wel begrijpelijk). Uiteindelijk heb ik er toch een gevonden. Mij kwam ter ore dat het Leidse KVP-ge- meenteraadslid Van Zijp de strijd tegen de pondjes heeft aangeboden, bij de „Weight Watchers". Elisabeth Vogels

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5