Allerlei(ds) B en W lapten inspraak aan hun laars Werkgemeenschap De Ratel aktiveert een grote groep Hoorzitting over reconstructie Rijnsburgerweg Mercasol/Leiden te zwak voor Buitoni Raadslid Houtman over zebra's Lammenschansweg: Van een onzer verslaggevers Leiden Bij de aanleg van zebra's op de Lammenschansweg hebben b. en w. de wettelijk vastgelegde inspraak mogelijkheden volkomen aan hun laars gelapt Die beschuldiging heeft het SGP/GPV gemeen- tden Bij de aanleg van zebra's op de Lammenschansweg hebben b. en w. de wettelijk vastgelegde inspraak mogelijkheden volkomen aan hun laars gelapt teraadslid ir. H. Houtman geuit in een sene schriftelijke vragen aan het Leidse college. De zebra's waarop Houtman duidt, liggen bij de kruisingen van de Lammenschansweg met de Koninginnelaan, de De Sitterlaan en de Tomaten- straat. Het raadslid wijst erop dat de aanleg van deze voetgangersoversteekplaatsen een verkeers maatregel is die niet mag worden genomen zon der toestemming van de gemeentelijke verkeers- commissie. Bovendien, zo signaleert hij, moet aan de uitvoering van de maatregel voorafgaan: Die beschuldiging heeft het SGP/GPV gemeen- 0 ter visie legging van het plan op het stadhuis gedurende veertien dagen, een periode geduren de welke tegen de maatregel schriftelijke bezwa ren kunnen worden ingediend 0 publicatie van het voornemen in de plaatselij ke dagbladen 0 gelegenheid voor belanghebbenden hun even tuele bezwaren mondeling toe te lichten in een vergadering van de verkeerscommissie. Omdat aan deze vereisten bij de aanleg van de zebra's op de Lammenschansweg niet is voldaan. zo brengt Houtman naar voren, hebben de geno men maatregelen geen enkele rechtsgeldigheid en zijn daardoor voor de weggebruikers, juri disch gezien, zeer verwarrend en gevaarlijk. Hij vraagt b. en w. of zij bereid zijn de genomen maatregelen weer ongedaan te maken. Als het college blijft volhouden dat de zebra's noodzake lijk zijn wil het SGP/GPV-raadslid dat alsnog de voorgeschreven procedure in gang wordt gezet. Tenslotte wil Houtman nog weten op welke andere plaatsen in Leiden zebra's zijn aangelegd en wanneer. Zilveren feest in Leidse Volkshuis Van een onzer verslaggevers Leiden Als je vroeger zat te dommelen op het tijdstip dat de stadsomroeper langskwam met „hot news" werd je wel goed wakker gemaakt Want de man hanteerde een enorme ratel die de hele goegemeente de oren deed spitsen. Ook de vuilnisman ging eertijds ratelend door de straten, ook voldoende voor de laatkomers om nog even de bak buiten te zetten. De ratel is er nu uit in stad en land, maar in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk is het effekt van deze „opschrikker" nog lang niet verdwenen. Daar bestaat zelfs een ratel 25 jaar, oproepend tot vitaliteit en aktiviteit. Bijna 500 mensen geven daar regelmatig gevolg aan het bevalt hen best, want die ratel is hun bloedeigen „De Ratel" een sociaal-culturele werkgemeenschap die in de afgelopen kwart eeuw al menige weldaad, ontspanning en geeste lijke verrijking op zijn nu zilveren "naam heeft gebracht. De Ratel is eigenlijk heel on schuldig en pretentieloos begon nen. In 1950 was er een Volks huis-commissie die een paar zil veren jubilea (van de dames M. Ruth - direktrice - en J. Have- laar en Rosskopf) moest voorbe reiden. Toen het feest eenmaal achter de rug was, wilden de commissieleden niet meer ui teen gaan. Zó gezellig en con structief had men metelkaar samengewerkt. Op 22 oktober gaf men aan die gezamenlijke band maar meteen een officieel tintje: de commissie werd de werkgemeenschap De Ratel, als symbool ontving het bestuur (in 1970) uit handen van de toenma lige wethouder Cees Piena een grote houten stadsratel (uit Den Haag), waarin een Leidse sleutel werd gebrand. Overigens is good old Cees Piena ook dit jaar weer van de partij - hij zou gewoon niet buiten schot kun nen blijven - als hij de feestelij ke „Veluwse jaarmarkt" in de grote zaal (op woensdag 29 okt) komt openen. Buitenwerk De Ratel was dat eerste jaar nog maar een humpie, met zo'n 25 leden. Voorzitter Marks was toen al in functie en ook H. Cossee zat in het eerste bestuur. De Ratel gaf zich als taak het stimuleren van het „buiten werk" van het Leidse Volkshuis en het Volkshuiswerk in het al gemeen. De ratel riep iedereen op tot aktie. Het jaar daarop bewees De Ratel al het nut van zijn bestaan: in 1951 vond op het Langeveld (Noordwijker- hout) de eerste familiedag plaats. Ook de eerste feestavond werd op stapel gezet. Het eerste grote object van De Ratel was in 1952 de bouw van de „fietsen- loods" op het Langeveld, een misleidende naam voor een echt kamphuis, naar het ontwerp van medelid J. van Beek. De loods werd door de leden zelf gebouwd en gefinancierd door zelfgemaakte spulletjes te ver kopen en het aangaan van een renteloze lening van 2500 gul den, die drie jaar later al was Corte en de „Ratelvlag" op de planken. Mijlpaal De allereerste zondagochtend bijeenkomst in 1961 was een mijlpaal voor De Ratel. Dat was op de eerste zondag van de maand, waarbij de leden (wier aantal met het jaar toenam) een cultureel programma kregen voorgeschoteld dat direkt al erg veel belangstelling trok. Voorzit ter Marks: „Kijk, die zondagse bijeenkomsten vormen eigenlijk de rode draad in ons werk. Hier liggen de contactmogelijkheden voor onze leden. Op deze ma nier vooral is in feite onze Ratel- familie ontstaan." Het Jeugdkamerorkest van Henk Briër deed zijn intrede bij De Ratel met jaarlijkse concer ten in de grote zaal die een beste akoestiek heeft In '65 was (voorlopig) het laatste concert, want deze vorm van cultuur werd voor De Ratel onbetaal baar. De leden reisden naar Oostenrijk en maakten een herfsttocht naar Oud-Leusden. Dat was in 1962. De Ratel ging elk jaar een stapje verder, maakte zich eigenlijk steeds meer onmisbaar. En inmiddels wil niemand die eenmaal die sfeer heeft geproefd en elemaa heeft ondergaan die Ratel meer missen. Een nieuw hoogtepunt in het bestaan van de gemeenschap was in 1963 de opening van het Ratelhuis te Ernst, aan de oo- strand van de Veluwe onder Epe. Dat was een 6-persoons- bungalow, een verblijf voor een zonnige vakantie, ook als het regende... Er kwamen „avondjes uit": in Treslong en een tv-opna- me van de Johnny Kraaykamp- show. In 1964 opende De Leeu werik op Duinschoten, het „bui ten" van het Volkshuis. In dat jaar kwam ook de laatste fami liedag, die de laatste jaren aan het verwateren was." En wat doe je als iets niet meer zo best loopt? Kappen ermee natuur lijk," vindt voorzitter Marks. Genoeg andere aktiviteiten voor De Ratel: concerten of voorstel lingen buiten Leiden, dingen die bij de mensen best in de smaak vielen; culturele confrontaties die verrijkend hebben gewerkt, want met elkaar gaat dat alle maal fijner dan wanneer je in je eentje op stap gaat. Jazzclub De Ratel-mensen gingen nahr Gent en Brugge in '65, men hielp mee de Jazzclub Folk Beat 14 (FB 14) op te richten, een club die zich heeft ontplooid tot een grote manifestatie die grote namen op het podium in de hockeykantine van Roomburg bracht: Louis van Dijk, Ben Webster, Herman Schoonder- wald en andere coryfeeën. In 1968 kreeg De Ratel z'n eigen bestuurskamer in het Volkshuis: de Ratelkamer, maar het ruim tegebrek - hoe groot het Volks huis ook is - doet zich nog im mer gelden, want de doe-aktivi- teiten van De Ratel vergen veel plaats. Andere top-punten in het Ra tel- bestaan: in 1970 een grote fnarkt, een ruimtevaartmarkt met medewerking van het Euro pees ruimtevaartcentrum ES- TEC in Noordwijk: er stond voor 2 miljoen gulden aan kost bare ESTEC-apparatuur in de grote zaal opgesteld; meer va kantiemogelijkheden in Elspeet (1971), een terreintje voor 3 ca ravans en een grote opbergloods annex toiletruimte. In verband met deze uitbreiding ontving De Ratel in 1973 de koninklijke goedkeuring en maakte de ge meenschap zich los van de „moeder", het Leidse Volkshuis. De Ratel is nu een paar jaar geheel zelfstandig. Markt Woensdag 29 okt a.s. begint het De bestuurders van zilveren De Ratel v.l.n.r. D. Schoneveld, G. van Ark, tweede secretaris H. Cossee, L. van Riet (artistieke sector), voorzitter C. Marks se cretaris-Penningmeester C. Zirkzee. Bij het nemen van de foto waren notuliste mej. Philip- po en tweede penningmeester J. Louwrier niet aanwezig. Mej. J. H. Leemans, direktrice van het Leidse Volkshuis, heeft ook een plaats in het bestuur van De Ratel. 1955: ballonnenwedstrijd op het Langeveld, een avond met An nie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt. En dan de eerste culturele filmavond. Secretaris Zirkzee: „We hebben op die avonden de mooiste films." De Ratel ging onverdroten verder, in 1956 voerde de eerste voor jaarsbustocht met goedgemutste deelnemers naar de Hoge Velu we en Amerongen. Men had de Veluwe nu goed ontdekt en het jaar daarop begonnen de jaar lijkse vakantieweken in het Ve- luwe-hart te Garderen. Drie jaar genoot men daarvan. Feesten voor gezinnen. In 1960 kwam de eerste buitenlandse vakantie week: naar de Vogezen. Een groot succes. Datzelfde jaar werd ook de eerste verkoop- markt in groot verband gehou den. De feestavond van het tweede lustrum bracht Jules de LEIDSE ARMOE Leiden is een arme stad. Automobilisten worden daarmee onmiddellijk geconfronteerd wanneer zij de Sleutelstad via de Schuttersveldweg binnenkomen. De rechter helft van deze belangrijke invalsweg is nu al meer dan een jaar afgezet. Er zitten teveel hobbels in en geld voor nieuwe bestrating heeft de gemeente niet. zilveren feest met een Veluwse markt in de grote zaal van het Leidse Volkshuis, een markt met 1000 artikelen, zelf door de leden „gefabriceerd" uit aller hande grondstoffen, drie dagen lang te bezoeken. De volkstuin vereniging „Mater Sprenger" verleent bloemrijke medewerk ing, vooral wat de „aankleding" betreft en het schikken van bloemen. Er komen „Veluwse" kraampjes, echte korenschoven uit Elspeet, vogelverschrikkers in Veluwse klederdracht, ook de verkoopsters achter de kraamp jes zijn trouwens op hun Ve- luws. Men kan er kijken naar weven en spinnen, naar kaar sendraaiers en bijenkorven (van de Hortus) in een Veluws ee thuisje worden poffertjes en pannekoeken gebakken die te verorberen zijn. Zaterdagavond 1 november om 8 uur begint in de grote zaal een feestavond met Henk Walters Marionetten theater uit Arnhem (325 shows in Amerika en optredens in Bel gië en Duitsland). Ook is dan de trekking van de grote loterij (7500 loten die allemaal aan de man zijn gebracht). De Ratel is een bloeiende zaak. Voorzitter Marks: „We hebben echt nog niet te klagen over een teruggang van het ledental. We werken zonder enige subsidie; financieel bedruipen we ons zelf. De zelfwerkzaamheid van de leden is groots. Zo stimuleer je jezelf en anderen bovendien. En dat is onze Ratel ten voeten uit..." Ton Pieters Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. The Lord's Folks Zondag verleent de jongeren- groep The Lord's Folks zijn lnbrHHK medewerking aan de eucharis tieviering van 10.45 uur in de Leonarduskerk aan de Haag- weg. Het thema voor deze mis, waarin pastoor Maarschalker- weerd zal voorgaan, is: „Bemin en doe wat je wilt". VIRO De Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties her denkt het dertigjarig bestaan van de VN morgenmiddag tij dens een bijeenkomst in het Rijksmuseum voor Volkenkun de. Dr G. D. van Wengen houdt een lezing met vertoning van kleurendia's over het onder werp: „De Verenigde Naties en het Volkenkundig Museum: wat en in hoeverre hebben zij met In een woning aan de Van Slingelandtlaan is deze week op klaarlichte dag ingebroken. De inbrekers kwamen binnen na het opschuiven van een raam. De bewoners waren op dat moment afwezig. De in bre kers ontvreemdden een grote hoeveelheid zilverwerk, onder meer zilveren kandelaren, 12- delig zilveren bestek en antiek zilveren kannetjes. Verder werd een schilderij, gesigneerd door A. Schelfhout, uit de lijst verwijderd. De waarde van het schilderij wordt geschat op on geveer 3500 gulden. Het schil derstuk stelt een winterland schap voor met een waterpoort en een molen. De waarde van de gestolen zilveren voorwer pen is nog niet bekend. De waarde daarvan zal waar schijnlijk enige duizenden gul dens bedragen. Burgerlijke stand Geboren: Carla dr. v. H. War mond en Y. de Kruis, Loan Ay Irene dr. v. A. Lim en G. Ben schop, Sebastiaan Jacobus zn. v. J. van der Laken en E. M. van der Veen, Willem Martin us zn. v. T. Pasma en J. van Ros- sum. Overleden: A. A. Rijnsent geb. 12 nov. 1910 echtgenote van J Verdoes, C. de Jong geb. 21 okt. 1913 man, P. J. M. van der Weijden geb. 17 jan. 1887, ge huwd geweest met J. G. van der Born. ten in Leiden: Herenstraat; Prinses Wilhelminastraat; Bloe mistenlaan; Leliestraat; Pioen straat; Pioenhof; Lindestraat; Resedastraat; Pieter de la Courtstraat; Koninginnelaan; Acaciastraat; Tulpenstraat; Zoeterwoudsesingel (van He renstraat tot Lammenschans weg); Schelpenkade; An dries Schotkade; Leuvenstraat; Ger- rit v. d. Laanstraat; Leeuwken- straat; ValdezstraaiStadhou derslaan; Magdalena Moons- straat; Drie Octoberstraat; Dui- venbodestraat; Staalwijkstraat; Buitenruiststraat; Kastanjeka de; Meidoornstraat; Hyacint- henstraat; Seringenstraat; Da- liastraat; Anjelierstraat. Gevonden Grof vuil De- grofvuil wagen van de ge meente reinigingsdienst komt morgen langs de volgende stra- Op het Leidse politiebureau zijn vorige maand de volgende gevonden voorwerpen bezorgd: Schakelarmband, armband met sterrenbeeld, herenportemon nee, damesportemonnee, heren portefeuille, herenhorloge, da meshorloge, kinderjasje, spij kerjasje, herenregenjas, imita tie bontjasje, ski-jack, dames pantalons, dameszakdoekjes, overall, herenhandschoenen, damesvest, agenda, grote aap, fietsenrek, sleutels, kinder schoenen, sportschoen, vulpen, kentekenplaat, hondenketting, bebakeningslampen, plastic tas met zwembroek en badhand doek, kindertasje, boodschap pentas met inhoud, toilettas met inhoud, schooltas inh. boe ken, schoolétui met inhoud, di plomatenkoffertje met inhoud, viskoffer, fototoestel, medaille, manchetknoop, boeken, dia's postidentiteitskaart, bromfiets- helm en een boodschappenwa- gentje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voor werpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen worden niet ver strekt LEIDEN In de kantine van de scholengemeenschap Dr. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1 wordt volgende week woensdag een hoorzitting gehouden over de reconstructie van de Rijnsburgerweg. Op die bijeenkomst krijgen de bij deze reconstructie betrokken bewoners de gelegenheid om uiteen te zetten hoe de recon structie naar hun oordeel moet worden uitgevoerd. De vergade ring begint om 20.00 uur. De plannen voor de Rijnsbur gerweg vloeien voort uit het busbanenplan voor geheel Lei den, waarmee de gemeente raad in juni 1974 akkoord ging. Inmiddels is dan de ge meente uit de zgn „werkloos heidspot" van het rijk een sub sidie toegezegd voor de aanleg van een busbaan op het eerste gedeelte van de Rijnsburger weg (tussen Stationsplein en Wassenaarseweg). De voor waarde voor het verkrijgen van deze subsidie van 2.2 mil joen gulden is dat er vóór 1 januari 1976 a.s. een definitief plan op tafel ligt. Voor het treffen van voorzie ningen aan het tweede gedeel te van de Rijnsburgerweg (tus sen Wassenaarseweg en War- monderweg) is eveneens een subsidie toegezegd en wel in het kader van een experimen- teerprojekt van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat Dit ministerie heeft namelijk een bedrag van 6 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de bevordering van het open baar vervoer op de lijn Kat wijk—Leiden. Dit plan zal ver der nog worden aangemeld ten behoeve van de aanvullen de werkgelegenheid. Eerste plan Op 25 september en 9 oktober jl. is onder grote belangstelling van de bewoners door de ge meenteraadscommissies voor ruimtelijke ordening en voor verkeer een plan besproken voor de herprofilering van de Rijnsburgerweg,. Dat (eerste) plan hield in grote lijnen het volgende in. Er komen twee vrije busbanen aan weerszij den van de weg. Ook taxi's kunnen daar gebruik van ma ken. Verder wordt het busver- keer naar het NS Station ge leid door de fiets- en voetgan gerstunnel aan de zuidzijde van de spoortunnel. De ver keerslichten op de Rijnsbur gerweg worden zodanig afge steld dat het busverkeer voor rang krijgt op het autoverkeer. Voorts vinden verschillende aanpassingen plaats ojn. aan trottoirs, fietspaden en de af slagen naar zijstraten. Het resultaat, dat met deze maatregelen wordt beoogd, is dat de gemiddelde vertraging van 7 minuten die het busver keer tussen Leiden en Katwijk Nieuw ontwerp Dit plan ontmoette nogal wat weerstand, zowel van bewo nerszijde als van de kant van gemeenteraadsleden. Daarom is er een tweede plan ontwor pen. In overeenstemming met de ideeën die naar voren kwa men, heeft wethouder Waal (van verkeer) opdracht gege ven een tekening te maken waarop de busbanen in het midden van de weg worden gesitueerd. Verder wil de wet houder, daarin onder anderen gesteund door leden van de betrokken gemeenteraadscom missies, bij de verdere uit werking van de reconstructie plannen uitgaan van de afslui ting van de Rijnsburgerweg tussen Wassenaarseweg en Warmonderweg voor het door gaande verkeer uit de richting Oegstgeest Beide plannen brengen een groot aantal technische pro blemen met zich mee. Het gaat daarbij vooral om de beschik bare ruimte voor de verschil lende soorten verkeersdeelne mers, het verkeer naar de zij straten, oversteekplaatsen, sluipverkeer enzovoort De be doeling is dat daarover op de hoorzitting van gedachten wordt gewisseld door de be trokken bewoners en vertegen woordigers van het gemeente bestuur. Een verslag van de bijeen komst zal worden toegestuurd aan de gemeenteraadscommis sie voor ruimtelijke ordening en aan de gemeentelijke ver keerscommissie. Die houden op donderdagavond zes no vember een gezamenlijke ver gadering waarop de Rijnsbur gerweg problematiek ter sprake komt Op maandag avond 17 november komt het plan in de gemeenteraad aan de orde. Als de raad met het plan akkoord gaat kan als de goedkeuring van het minis terie van verkeer en water staat binnen is begin 1976 met de uitvoering worden be gonnen. In een later stadium zal de gemeenteraad over het tweede gedeelte van de Rijns burgerweg (eveneens na over leg met bewoners en belang hebbenden) een besluit nemen. ZONDER BANKS TOCH NIET WEGGESPEELD LEIDEN Het resultaat van Mercasol/Leiden tegen Buitoni stond van tevoren al vast Zonder Banks, die tijdelijk terug keerde naar de Verenigde Staten in verband met een operatie van zijn dochtertje, zou Mercasol zeker verliezen. De vraag was slechts nog hoe groot het verschil tussen de Leidse en Haarlemse basketballers zou zijn. Het viel achteraf nog best mee. Buitoni won met 63—86. Het voormalige BS Leiden is, anders gezegd, niet van het veld gespeeld. Die mogelijkheid bestond wel, maar Buitoni-coach Tom Quinn had kennelijk medelijden met zijn landgenoot Barry Hecker, die gisteren zijn laatste wedstrijd in Leiden coachte. Hij heeft per 1 november zijn ontslag aangeboden. Binnen enkele dagen zal Mercasol/Leiden bekend maken wie zijn opvolger wordt. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Mercasol een flink pak slaag zou krijgen. Via 6—12 en 11—24 liep Buitoni uit naar een riante voorsprong van 11—34 in de 12de minuut Toen vond Tom Quinn het kennelijk welletjes. Hij haalde zijn Amerikanen Freeman en Bartholome naar de kant en kort daarop kreeg ook uitblin ker Hugo Harrewijn rust Te gen de tweede keus van de Haarlemmers ging het iets be ter met Mercasol, maar groots werd het geen moment Inte gendeel zelfs. Op korte mo menten na was het voor rust zelfs slaapverwekkend, omdat de Leidse ploeg voortdurend probeerde de dertig-seconden- regel toe te passen. Het score bord gaf halverwege fraai af geronde getallen te zien: zijn sterkste opstelling, maar gaandeweg haalde Quinn zijn topspelere naar de bank en zo kon het gebeuren, dat de com plete basis (Ombre, Hugo Har rewijn, Hagens, Freeman en Bartholome) drie minuten voor het einde buitenspel stond. Leiden bleef in die tweede helft aardig bij. Zou uiteinde lijk het tweede deel maar met vijf punten verschil verliezen en kon zich permitteren om Tony Lamping en Peter-Paul Maassen (de tijdelijke vervan gers van Banks en de gebles seerde Moerer), die normaal in de junioren spelen, hun kun nen te laten tonen. Voor het eerst sinds lange tijd ging het Leidse publiek rede lijk voldaan naar huis. De tweede helft was het aanzien 20—40. Leiden exact één punt volledig waard geweest en dat per minuut; Buitoni twee. De is weieens anders geweest. persoonlijke fouten verhielden zich evenredig: Leiden 5—Buitoni 10. Na de rust werd het veel aar diger. Allen Williams kwam op schot, terwijl ook Hans van Rooden, Benjamin Ruysenaars en Peter Paulides punten gin gen maken. Buitoni startte in Scores Mercasol/Leiden: Allen Williams 28, Hans van Rooden 12, Benjamin Ruysenaars 10, Peter Paulides 7, Peter-Paul Maassen, Peter de Jong en Eddie Plomp allen 2. Topsco rers Buitoni: Hugo Harrewijn 24, Gary Freeman 19 en Vic Bartholome 18.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3