CcidóG (Bomo/nt Uitputting nabij voor kidnappers PSV EN FC DEN HAAG STERK DOOR KARAKTER Weer blokkades Nederlandse binnenschippers Scheepsbouw verliest 15.000 arbeidsplaatsen Aanval op werelduur record op televisie Voorjaar in het hoofd UNIVERSITEIT VAN NIJMEGEN BEZET bijenzwerm! doodt mam Veiligheidsraad matiging in Saharakwestie Levenslang voor plegen bomaanslagen niet bezuinigen op academische ziekenhuizen Dr. HERREMA GEZOND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus tl, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj hoofdredacteur- J J. HallewasChef-redacteur- J. W. C. Leuné Advertenties (excl. B T W 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 f18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen Der week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; iaar 141.35; losse nummers 50 cent Donderdag 23 oktober 1975,66e jaargang no. 20255 Machiavelli Machiavelli, introductie van se rieprogramma over macht op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 19.30 uur Oorlogswinter (4) Om 20.40 uur Klaverweide (12) en om 21.30 uur Koning Klant ex tra met zonne-energie (3 en slot). In Achter het nieuws o.m. om 22.20 uur winkelsluiting op za terdagmiddag. Droog. Op enkele plaatsen nog geruime tijd mist Overigens droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Ma ximumtemperaturen rond 12 graden, maar in gebieden met langdurige mist enkele graden lager. Morgen: Zon: 7.19-17.29. Maan: 20.05-11.35. Schev. hoogw.: 5.07-17.21. Laagw.: 1.02- 13.10. Het onmogelijke is bereikt. Dankzij de kopbal van Simon van Vliet staat FC Den Haag gelijk. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Nederlandse vertegenwoor diging is de eerste wedstrijd in de achtste finales van de Europese voetbaltoernooien goed doorgekomen. FC Den Haag leverde weer een spektakelstuk af door een achterstand van 0-2 om te zetten in winst van 3-2. Een kwestie van minuten (achterstand) en wederom van minuten (gelijke stand) waarna de winst werd gegrepen en ook nog een strafschop werd gemist. PSV moest 0-1 wegwerken en kwam tot 3-1. In Chorzov speelde zich overigens het drama-Van der Kuijlen af. Ajax leed een kleine, perspectief volle, nederlaag maar kon met louter prestatie- voetbal geen bewondering afdwingen in Berlijn Zie verder de sportpagina's ROTTERDAM Vooruitlopend op een oproep van het actiecomité Evenredige Vrachtverdeling, heeft een aantal Nederlandse binnenschippers vandaag al een paar waterwegen in het zuiden van ons land geblok keerd. Zij doen dit uit solidariteit met hun stakende Belgische collega's. Ook hebben veertig tot vijftig Nederlandse en Belgische schippers gisteren drie Maa strichtse bedrijven onder bedreiging lamgelegd. O.a. een Gulf benzinedepot dat regelmatig Belgische vrachtwagens van brandstof voorziet Anderzijds liggen in België een groot aantal Nederland se binnenschepen tegen hun wü vast door de blokka des. Deze toestand duurt nu al twee maanden en schippers die proberen de blokkades te doorbreken lopen het risico van grote schade. Reden voor het Tweede Kamerlid mevrouw Smit-Kroes (WD) aan de ministers van buitenlandse zaken en verkeer en water staat te vragen welke mogelijkheden er zijn om aan deze „zeer verontrustende gijzeling een einde te ma ken". Zij wil weten wat de Nederlandse regering tot nu toe heeft gedaan voor deze schippers. Ook vraagt zij zich af of de Belgische regering aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade en of de Nederlandse regering steun wil geven aan schippers die proberen de blokkades te doorbreken en daarbij averij oplopen terwijl de verzekeringsmaatschappijen een dergelijke schade niet dekken. Overigens staat België nog een staking te wachten. De wegvervoerders hebben aangekondigd dat er 3 novem ber geen vrachtwagens op de weg zullen verschijnen wanneer niet wordt voldaan aan een pakket eisen dat zij op tafel hebben gelegd. (Van onze radio- en tv-redactie) De aanval die de Amsterdamse wielrenner Roy Schui ten in Mexico op het werelduurrecord doet, wordt integraal door de AVRO op televisie uitgezonden. De aanval van Schuiten is vrijdagmiddag 31 oktober. De AVRO brengt de uitzending op Ned. II om 17.30 uur in een extra aflevering van Sportpanorama. INDUSTRIEBOND VREEST: UTRECHT (ANP) De ontwikkeling in de Nederlandse scheeps bouw is zo bedroevend dat er midden volgend jaar ontslag dreigt voor ruim 15.000 geschoolde werknemers in deze bedrijfstak en in de betrokken toeleveringsbedrijven. Medio volgeiM jaar dreigt er een enorm gat in de order portefeuille te vallen en het is zeer de vraag of dat gat op het laatste moment nog enigszins kan worden opgevuld met orders. Tot deze sombere conlusie komt de Industriebond NKV in het officieel bondsblad 'Industrierevue'. De vakbonden vinden dat er snel spijkers met koppen geslagen moeten worden, omdat de bodem van de orderportefeuille steeds meer in zicht komt De Industriebond heeft de indruk dat niemand durft te zeggen hoe beroerd de scheepsbouw er werkelijk aan toe is. De bond vreest dat alleen een keiharde sanering nog redding biedt Er zou een overkoepelend orgaan moeten komen voor de herstructurering van de scheepsbouw. Daarbij moet uitgegaan worden van meer samen werking, beëindiging van de heilloze concurrentie en handhaving van de werkgelegenheid. Willen we onze plantsoenen en tuinen in het voorjaar een fleurig aanzicht geven, dan moeten de bloembollen nu de grond in. Deze mannen werken er in ieder geval hard aan om een plant soen aan de Admiraal de Ruyterweg bij Sloterdijk in het voorjaar van de nodige kleur te voorzien. NIJMEGEN (ANP) - De aula van de Katholieke Universiteit te Nijmegen is gisteravond laat bezet. Aanleiding voor deze bezetting is een reeks van maatregelen van het college van bestuur, die volgens de bezetters tot doel hebben de democratisering en de pluriformiteit van het benoemingsbeleid aan de Katholieke Uni versiteit onmogelijk te maken. De bezetters zijn het er niet mee eens dat een aantal hoogleraren de benoeming van een marxist aan de faculteit filosofie tegenhou den. Dit terwijl een groot deel van de benoemingscommissie van deze faculteit de benoeming steunt De bezetters protesteren tevens tegen het voorstel van het college van bestuur, om bij benoemingen voortaan voorrang aan katholie ken te verlenen. Duizenden guldens gestolen bij inbraken in Warmond Van een onzer verslaggevers WARMOND Enkele duizen den guldens zijn in de nacht' van dinsdag op woensdag ge stolen uit een garage, een siga- rettenhandel, een kruideniers zaak en een slagerij aan de Herenweg. Bij een melkzaak werd een po ging1 tot inbiaak gedaan. Rond een uur of drie 's nachts hoorde de eigenaar een raam vallen. De daders kozen het hazepad. Bij de overige vier middenstanders bleek een gat in de ramen te zijn geboord, waardoor de da ders de ramen konden openen. Van de inbrekers ontbreekt elk spoor. Extra tandarts Katwijk B. en w. stellen de gemeenteraad voor 70.000 be schikbaar te stellen voor de inrichting van een praktijk voor een extra tandarts. Het college wil de tandarts on derbrengen bij de Stichting Tandheelkundig Centrum. In een schrijven aan de raad wij zen b. en w. erop dat in Katwijk nog altijd 3200 gezinnen van tandheelkundige hulp verstoken zijn. In 1973 waren er in Kat wijk 3500 gezinnen die niet bij een tandarts waren ingeschre ven. SAO PAULO, BRAZILIË" (AP) Een zwerm agressieve bijen heeft een dorp in de noord-oos telijke Braziliaanse provincie Alagoas belegerd en een boer doodgestoken. Het slachtoffer werd geïdentificeerd als Or lando Nunes de Lima, Zijn zoon en twee andere personen in het dorp Ouro Branco verkeren als gevolg van de steken in levens gevaar Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. NEW YORK (AFP) De Veiligheidsraad van de V.N. heeft vanmorgen alle partijen die bij de kwestie van de westelijke Sahara zijn betrokken, gevraagd matiging te betrachten. Aan Waldheim, de secretaris-generaal van de V.N., wordt verzocht dadelijk met de betrokken landen overleg te ple gen. Een resolutie in deze zin is met algemene stemmen aangenomen. De raad bereikte overeenstemming over deze reso lutie nadat er drie dagen lang achter de schermen was beraadslaagd. Een eerdere resolutie van Costa Rica, waarin Marokko werd verzocht de voorgenomen massale intocht in de Spaanse Sahara af te gelasten, is ingetrokken. LONDEN (DPA) - In Londen zijn gisteren drie jonge Ieren en een 13-jarige Engelse veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf wegens het plegen van twee bomaanslagen in de buurt van Londen. De vier veroordeelden hadden in het najaar van 1974 bommen geplaatst in een café in Guild ford en in een herberg in Wool wich. Bij de explosies kwamen zeven mensen om het leven en vielen talrijke gewonden. Een van de gestraften is een bom-ex- pert van de IRA, die al een levenslange straf uitzit wegens moord. GRONINGEN (ANP) „Wanneer gesteld wordt dat het wetenschappelijk onderwijs met minder geld genoegen zal moeten nemen, dan geldt dit in ieder geval niet voor de academische zieken huizen. De academische ziekenhuizen zijn in ver gelijking tot andere sectoren van het wetenschap pelijk onderwijs en niet-academische ziekenhui zen sterk achterop geraakt." Dat verklaarde staatssecretaris dr. G. Klein giste ren tijdens de opening van de nieuwe vrouwenkli niek van het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. De staatssecretaris rekende voor, dat in de acht academische ziekenhuizen in Nederland een be drag van 100 miljoen gulden per jaar gestoken zou moeten worden om de achterstand weg te werken. Het zal duidelijk zijn, aldus de staatssecretaris, dat het daarom niet mogelijk is om aan alle investe- ringswensen te voldoen. GASBRAND In de Amsterdamse Kinkerbuurt heeft vanmorgen een felle gas- brand gewoed, nadat een dragli ne een gasbuis had opengetrok ken. Het vrijkomende gas vatte meteen vlam; de machinist liep brandwonden op en zijn dragline brandde geheel uit. De bewoners van de omliggende panden vluchtten, soms nog in pyama, naar buiten. De brandweer heeft de huizen nat gehouden. Na twee uur kon de gasbuis worden afgesloten. tiek als de belegeraars in Londen, eind september, van bet Italiaanse spaghetti House-restaurant. Tijd en geduld van de politie zijn onuitputte lijk. De belegering is gewoon een uitputtings- en zenuwoorlog gewor den, waarvan niemand de lengte kan voorspellen. Gallagher's uithoudingsvermogen kan echter niet onuitputtelijk zijn. Sinds de belegering dinsdagmorgen begon, heeft hij niet meer ge slapen. Hij weigert het voedsel en de drank in ontvangst te nemen, die hem aangeboden wor den door de politie. Soms krijgt hij uitbarstin gen van razernij, waarin hij iedereen de huid volscheldt Zijn gesprekken met Herrema worden door de politie afgeluisterd. De politie maakt daarvoor gebruik van speciale electronische apparaten, die bevestigd werden aan de zoldering onder de slaapkamer, waarin Gallagher zich ver schanst heeft. Op een gegeven moment schreeuwde de kidnapper dr. Herrema toe: „Probeer maar te gaan lopen, dan zal je eens zien wat er gebeurt. Ik schiet je neer als een hond". Herrema zelf lijkt in goede gezondheid. De regering van Dublin heeft haar toestemming gehecht aan een verzoek van de Ierse politie om een beroep te mogen doen op Scotland Yard. In Londen werd die vraag om assistentie direct ingewilligd. Enkele politiemannen, die de belegering van het Spaghetti-House hebben meegemaakt, zijn dadelijk naar Ierland ver trokken. De situatie in Monasterevin werd voortdurend besproken door het Ierse kabinet De regering Cosgrave wijkt niet af van haar oorspronkelij ke standpunt Aan de kidnappers zullen geen concessies worden gedaan. De pogingen van Eddy Gallagher om de vrijlating te krijgen van zijn vriendin dr. Rose Dugale, de Engelse mar- xiste die in de gevangenis van Limerick zit, zijn volkomen nutteloos. Philip Flynn, die optrad als bemiddelaar voor dat de politie Herrema opspoorde, heeft voor speld dat Gallagher Herrema zal vrijlaten en dan zelf schietend naar buiten zal komen. „Ik zie nog niet dat Gallagher zich zomaar over geeft", aldus Flynn, „Ik verwacht nog een hele show voordat de zaak voorbij is". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Ierse politie, die in het dorpje Monasterevin het huis be legert waarin kidnapper Eddy Gal lagher (27) zich verschanst met zijn slachtoffer dr. Tiede Herrema (53) en een jonge vrouw, vermoedelijk de Noordierse terroriste Marion Coyle (19), maakt gebruik van dezelfde tak- Dorpelingen van Monasterevin bidden de rozen krans voor de goede afloop van de ontvoerings zaak.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1