De lange sprint van tweeling Van de Kerkhof velde Ruch Michels: Ajax leverde negentig minuten lang een wanprestatie VAN DER KUIJLEN MENTAAL GEKNAKT IN WEDSTRIJD MET TWEE GEZICHTEN EUROPA CUP 1 EUROPACUP 2 UEFACUP DONDERDAG 23 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PACES'A 17 CHORZOV "Het waren eigenlijk twee wed strijden", zei Kers Rijvers toen hij direct na afloop uit de kleedkamer was gekomen, "voor de rust draaiden we niet. Dat kwam ook omdat Willy van der Kuijlen zich niet in zijn element voelde. Hij kwam niet los, speelde zonder overtuiging en wilde liever vervangen worden Dat heb ik in de rust dan ook gedaan. We hebben gewonnen Dat is fijn, maar ik had toch liever gehad dat het gebeurd was met Willy erbij. Maar hij zal terugkomen Voor rust hebben we niet met elf man kunnen voetbal len In totaliteit was het toen een matte wedstrijd. Dat kwam ook door de geringe kennis die we van Ruch hadden, ik had de ploeg nog niet zien spelen en moest alle gege vens uit de tweede hand hebben". Opmerkelijk was het dat de PSV-ers voor de rust zeer veel last hadden van het gladde veld doch zich in de tweede helft moeiteloos over het terrein verplaatsten. "We hadden toch reke ning gehouden met de toestand van de gras mat", zei Rijvers, "bij de training hadden we al langere noppen gebruikt". Rijvers besloot zijn monoloog met een felle aanval op de pers. Toen Willy van der Kuylen zich zwijgend naar de spelersbus begaf zei hij: "De pers heeft die man eenvoudig geen krediet gegeven. Na de moeilijkheden in het Neder lands elftal doet die man iets, als een situatie hem werkelijk erg hoog zit. En dan geeft zeventig procent van de pers hem geen krediet. De mentaal zwakke Van der Kuijlen wordt keer op keer op zijn mentaliteit gepakt. Het is voor de eerste maal in zijn loopbaan dat hij zoiets doet in de periode dat ik bij PSV ben". De vreugde was groot bij de PSV-ers die toch met een zekere angst het treffen in Chorzov tegemoet hadden gezien. "We hebben op kracht gewonnen", meende René van de Kerkhof, "in de tweede helft konden we ons eigen spel spelen. Toen hadden we twee echte buitenspe lers en dat is gewoon nodig". Het probleem Van der Kuijlen houdt overigens niet alleen de leiding van PSV bezig, maar ook de spelers. "Ik moet met hem gaan praten", zei Adri van Kraay, "hij hoeft maar één goede wedstrijd te spelen dan is hij er doorheen. Natuurlijk, het nadeel was dat wij weinig van Ruch wisten. En dan die 4-1 tegen Den Haag, die speelde ook nog wel degelijk bij ons mee". CHORZOV Door snelheid werd Ruch verslagen. De lange sprint van de Kerk hoftweeling heeft gisteravond in Chor zov, voor amper 18.000 toeschouwers, het eerste treffen tussen de Poolse kam pioen en PSV beslist. De zege van 3-1 in de uitwedstrijd, na een snelle achter stand van 1-0, maakt dat PSV over twee weken in Eindhoven de tweede ontmoe ting nog met 0-2 mag verliezen zonder een plaats in de kwartfinale van het belangrijkste Europa Cuptoernooi te hebben verspeeld. Snelle rennen van de twee rappe spelers langs de lijn maak ten dat PSV toch nog met een voor sprong van twee treffers afscheid kon nemen van de triest aandoende mijn- stad in Siiezië. Zo er ooit sprake was van een wedstrijd met twee gezichten, dan was het in dit duel. Een aanvankelijk uiterst agressief Ruch, dat echter al snel veel van zijn aanvaldrift verloor, beheer ste de eerste helft. PSV was oppermachtig na rust. Wat de aanhang van de Poolse titelhou der gevreesd had, gebeurde. Het beslist niet indrukwekkende tempo was voor de oude ploeg uit Chorzov toch te hoog.. Na rust waren de spelers niet meer in staat weerstand te bieden aan de snelle acties van de Neder landers. De wisseling van Willy van der Kuijlen met Peter Dahl- quist gaf de Eindhovense ploeg op slag een geheel ander aan zien. In feite speelde PSV aanvanke lijk slechts met tien man. Van der Kuijlen beperkte zich zoveel mogelijk tot risicoloze tikjes en liet zich in het gevecht op het middenveld vrijwel nooit zien. Ruch, dat daar vier man had geposteerd, kon mede daardoor zijn aanvallen over de vleugels opbouwen en de Nederlandse defensie onder zware druk zet ten. Zo zwaar zelfs dat binnen een kwartier Ruch al aan zijn vierde hoekschop toe was. „Voor rust hebben we niet met elf man gespeeld", gaf Rijvers grif toe, „in totaliteit was het een matte eerste helft van ons". Vreugde bij PSV na de triomf in Polen. Ook Bula (rechts), de schutter van Ruch Chorsov was onder de indruk getuige zijn complimenten aan het adres van Lubse. De andere triomferende spelers zijn (v.l.n.r.) Stevens, Deijkers en Van Kraay. sief van de tegenstander mocht dan een snelle treffer opleve ren, Verder dan dat ene doel punt van Bula in de tiende minuut kwam Ruch niet Het teleurstellende spel van Willy van der Kuijlen bracht de in de eerste lijn voor hem staande Edström voorts in een moeilij ke positie. Het slechte afgeven van Harry Lubse in de spits daarbij gevoegd, verklaart vol komen het aanvankelijk sterie le spel van de Eindhovense aan val. Het doelpunt van Ruch ontstond uit de derde hoekschop, die Ko- picera ver van het doel plaatste. De inzet van Bula hoog in de hoek maakte Van Beveren kan sloos. Joachim Marx had, na een half uur, nog veel kunnen redden. Bij vermeend buitenspel ging hij door. De international om speelde Van Beveren bekwaam en schoot in. Door de omtrekbe- weging van Marx had Van Kraay juist de tijd gekregen het doel weer af te schermen. Op de doellijn redde hij. Nog voor rust zou Marx het geel van de erg gretig naar kaarten grijpende Westduitse scheids rechter Kurt Eschweiler krijgen ,f wegens aanmerkingen op de lei ding. Na de hervatting werd het snel duidelijk dat PSV tegen deze terugvallende Poolse titelhouder grote mogelijkheden zou krij gen. Met Dahlquist kwam een tweede vleugelspeler in de ploeg. Voorts ging het tempo zich bij de tegenstander wreken. Het publiek, dat aanvankelijk zijn favorieten hartstochtelijk had aangemoedigd, werd aan merkelijk stiller. Zwijgend ont ving het na elf minuten de ge lijkmaker. Uit een voorzet van Dahlquist schoot Lubse in. Doelman Pjotr Czaja liet de bal onder het lichaam doorgaan (1- 1). Daarna kwam de periode Van de Kerkhof die dit over het geheel genomen vrij matige duel besliste. Na 24 minuten gaf Re ne op links een voorzet aan zichzelf. Hij sprinte zich geheel los van Drzewicki en nam zelfs even de tijd tot Edström in stel ling was gekomen. Toen volgde de voorzet die de Zweedse inter national zijn droomkans bood (1-2). PSV bleef grote druk uitoefenen op de vermoeide tegenstander. Willy van de Kerkhof zorgde voor de inleiding van het derde doelpunt dat Ruch in een vrij wel kansloze positie bracht. Hij spurtte op rechts moeiteloos langs Malcher om vervolgens in het centrum zijn broer te berei ken. Rene maakte eerst doel man Czaja, maar schoot vervol gens de terugspringende bal hard in (1-3). PSV consolideerde in de slotfa se in eerste instantie de aantrek kelijke voorsprong van twee treffers. Dat gaf Ruch de gele genheid wat meer in de aanval te gaan. Dahlquist werd met geel getooid omdat hij volgens de Westduitse scheidsrechter te langzaam afstand nam bij een vrije trap op de rand van het eigen strafschopgebied. In dat bescheiden slotoffensief had Ruch nog bijna het verschil tot een doelpunt teruggebracht Een minuut voor tijd stuitte ech ter de inzet van Marx op het linkerbeen van Deijkers. Scoreverloop: 10. Bula 1-0, 56. Lubse 1-1, 69. Rene v.d Kerkhof 1-2, 75. Rene v.d. Kerkhof 1-3. Scheidsrech ter: Eschweiler, toeschouwers 18.000. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Strik, Van der Kuij len (Dahlquist); Rene van de Kerk hof (Stevens), Lubse en Edström. RUCH: Czaja; Balgier, Ostafinski, Drzewicki, Malcher; Bon (Wira), Maszczyk, Kopicera; Marx, Bula, Be- negier (Chojnacki). St Etienne (Era)Glasgow Rangers (Sch) 2-0 (1-0) Doelpunten St. Etienne: Revelli, Bathenay. Toeschouwers: 30.000 Borussia MG (Wdl)-Juventus (Ito) 2-0 (2-0) Doelpunten Borussia MG: Heynkes, Simonson. Toeschouwers: 60.000. Dinamo Kiev (RusD-Akranis Reykjavik (IJsl.) 3-0 (2-0). Doelpunten Dinamo Kiev: Boerjak (2). Blochin, Ruch Chorzov (Pol>PSV (Ned.) 1-3 (1-0) Doelpunten Ruch Chorzov: Bula. Doelpunten PSV; Lubse. Edström, R. v.d. Kerkhof. Toeschouwers: 30.000 Benfica(Port>-Ujpest Dosza (Hong.) 5-2 (3-1) Doelpunten Benfica: Moinhos, Baptista (2), Sheu, Fazekas Doelpunten Ujpest Dosza: Dunai. Toeschouwers: 30.000. Hjaduk Split (Joeg.)-RWD Molenbeek(Belg.) 4-0 (3-0) Doelpunten Hjaduk Split: Zungul, Rozic, Surjak, Mijac. Toeschouwers: 30.000 Doelpunten: Derby County: George (3), Nish. Doelpunten Real Madrid: Pirri. Toeschouwers: 35.000. Ararat Erewan (Rusl.)—West Ham United (Eng.) 1—1 (0-0). Doelpunten Ararat Erewan: Petrosjan. Doelpunten West Ham United: Taylor. Toeschouwers: 70.000. Atletico Madrid (Spa)—Eintracht Frankfurt (Wdl) 1—2 (O—2). Doelpunten Eintracht Frankfurt: Hölzenbein (2). Doelpunten Atletico Madrid: Capon. Toeschouwers: 30.000. Fiorentina (It.)Sachsenring Zwickau (O. Did.) 1—0 HM». Doelpunten Fiorentina: Speggiorin. Toeschouwers: 15.000 Boavisto (Port.)-Celtic (Sch.) 0-0 (0-0) Toeschouwers: 25.000 Haladas Vasutas, (Hong.VStunn Graz (Oost.) 0-2 (0-0). Doelpunten Sturm Graz: Stendal, Steiner. Toeschouwers: 10.000. Anderlecht (Belg.)—Borac Banja Luka (Joeg.) 3—0 (1—0). Doelpunten Anderlecht: Rensenbrink (2), Coeck. Toeschouwers: 30.000. FC Den Haag—RC de Lens (Fr) 3-2 (0-2). Doelpunten FC Den Haag: Schoenmaker, Van Vliet, Van Leeuwen,. Doelpunten RC de Lens: Zouraczeck, Janckowic. Toeschouwers: 18.000. Wrexham (Wales)—Stol Rzeszov (Pol.) 2—0 (2—0). Doelpunten Wrexham: Ashcroft (2). Toeschouwers: 10.000. Ipswich Town (Eng.)-FC Brugge (Belg.) 3-0 (1-0) Doelpunten Ipswich Town: Gates, Peddelty, Austin. Toeschouwers: 27.000. Hertha BSC (W.Dld.)-A jax (Ned.) 1-0 (0-0). Doelpunten Hertha BSC: Kostedde. Toeschouwers: 50.000. Dundee United (Sch>FC Porto (Port.) 1-2 (0-1) Doelpunten Dundee United: Rennie. Doelpunten FC Porto: Oliveira, Seninho. Toeschouwers: 6.500. Carl Zeiss Jena (O.Dld.)-Stol Mielec (Pol.) 1-0 (0-0). Doelpunten Carl Zeiss Jena: Kurbjuweit. Toeschouwers: 13.000. Lazio Roma (IU-FC Barcelona (Sp.): reglementair door Lazio met 0-3 verloren. Galatasaray (Tur.)-Torpedo Moskou (Rus.) 2-4 (0-2). Doelpunten Torpedo Moskou: Dobrostin (2), Rasjin, Enver (eigen doel). Doelpunten Galatasaray: Sevki, Gokmen. Toeschouwers: 40.000. Honved (Hong>Dynamo Dresden (O.Dld.) 2-2 (0-2). Doelpunten Honved: Weimper (2). Doelpunten Dynamo Dres den: Heidler (2). Toeschouwers: 18.000. Spartok Moskou (Rusl.)-FC KOln (W.DId.) 2-0 (1-0) Doelpunten Spartak Moskou: Lovtsjew (2). Toeschouwers: 15.000. Slask Breslau (Pol.)-Royal Antwerp (Belg.) 1-1 (1-0). Doelpunten Slask Breslau Pawlowski. Doelpunten Royal Antwerp: Houwaart. Toeschouwers: 15.000. Athlone Town (IerI.)-AC Milan (It.) 0-0 (0-0). Toeschouwers: 12.000. San Sebastian (Sp.HLiverpool (Eng.) 1-3 (0-1). Doelpunten San Sebastian (Sp.): Amas. Doelpunten Liver pool: Heighway, Callaghan, Thompson. Toeschouwers: 30.000. Rode Ster Belgrado (Joeg.KHamburg SV (W.DId.) 1-1 (1-1). Doelpunten Rode Ster Belgrado. Susie. Doelpunten Hamburg SV: Bjömmose. Toeschouwers: 35.000. Inter Bratislava (Tsj.)-AEK Athene (Gr.) 2-0 (1-0). Doelpunten Inter Bratislava: Luprich (strafschop), Mraz. Toeschouwers: 10.000. Oesters Vaxjo (Zwe.j-AS Roma (ID 1-0 (1-0). Doelpunten Oesters Vaxjo: Evensson. Toeschouwers: 11.000. Vasas Boedapest (Hon.)-Sporting Lissabon (Por.) 3-1 (0-0). Doelpunten Vasas Boedapest: Kovacs (2), Varradi (straf schop). Doelpunten Sporting Lissabon: Chico. Toeschouwers: 20.000. WEST BERLIJN De kans is groot dat Ajax de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup zal bereiken. Dat is dan wel meteen het enige positieve geluid na de nederlaag van 1-0 van Ajax gisteravond in West Berlijn tegen Hertha BSC. Verder is er namelijk weinig reden tot vrolijkheid, want Ajax demonstreerde tegen Hertha overduidelijk dat zelfs Rinus Michels van een groep goede voetbal lers geen supersterren kan maken. En dat houdt in feite een vernietigend oordeel voor het huidige Ajax in. Een Ajax dat nationaal weliswaar de aansluiting met de top weer te pakken heeft, maar dat internatio naal nog lang niet rijp is om de successen van enkele jaren geleden te herhalen. Ajax verspeelde in Berlijn een reputatie. Van het beeld dat voetbalminnend Berlijn van Ajax had bleef geen spatje over, omdat de Amsterdamploeg de kwaliteiten niet bleek te hebben om het spel tegen Hertha naar eigen hand te zetten. Ajax was tot niet meer in staat dan resul taatvoetbal van het ergste soort. En dat is in de eerste echt wer kelijk belangrijke wedstrijd na het echec in de vaderlandse competitie tegen PSV een trieste constatering. Georg Kessler, de trainer van Hertha BSC, had dan ook wei nig waarderende woorden. „De ze ploeg kan heus wel voetbal len", oordeelde Kessler hard." Dat zal over twee weken trou wens wel bewezen worden, maar het is natuurlijk funest voor het voetbal als je zo op resultaat speelt als Ajax nu ge daan heeft. Op deze manier maak je het voetbal volkomen kapot. Ajax heeft werkelijk geen mo ment geprobeerd te voetballen. Vanaf de eerste minuut was ie dere actie erop gericht zo weinig mogelijk doelpunten tegen te krijgen. Indien Hertha zo zou spelen kwam geen hond meer naar ons kijken. Trouwens, in de bundsli- ga is een dergelijke speelwijze volstrekt onmogelijk. Dat zou in Duitsland niet getolereerd wor den. Misschien is dat ook wel de reden dat de toeschouwersaam tallen in ons land niet terug lopen zoals in Nederland het geval is". Kesslerts scherpe kritiek op Ajax was volkomen terecht. In derdaad presenteerde de ploeg zich in West Berlijn op een allerbelabberdste manier. Het uiteindelijk resultaat verzacht te dat niet. Zelfs deze gunstige uitgangspositie voor de komen de return tegen Hertha mag niet leiden tot een gunstig oor deel over het Ajax dat gisteren in Berlijn speelde. Trouwens ook Rinus Michels wond er geen doekjes om en verklaarde dat Ajax voetbal- technisch gezien negentig minu ten lang een wanprestatie lever de. De trainer: „Ik ken de oorza ken van dit slechte spel nog niet. Ik kan alleen zeggen dat het niet de bedoeling was dat Ajax op een dergelijke manier zou gaan spelen. In de rust nog heb ik gezegd dat in de tweede helft meer uitge broken moest worden. Iedereen heeft echter kunnen zien dat dat niet gebeurde. Nogmaals, ik weet nog niet wat daar de oor zaak van is. Het zal wel een combinatie zijn van zenuwen en angst. Angst voor een tegenstan der die kortgeleden op eigen veld Borussia Monchengladba- ch, in onze ogen de beste West duitse club, met 3-0 wegspeel-, de". Michels weigerde echter zo ver te gaan in zijn kritiek als zijn collega Kessler." Je weet nu eenmaal dat je in een Cupwed strijd vaak anders speelt dan in de gewone competitie. Juist om dat de thuisspelende het he op eigen veld moet maken, speel je vanzelf al vanuit de verdedi ging. Cupvoetbal is nu eenmaal in de meeste gevallen resultaat voetbal. En wat dat betreft mag ik niet mopperen. Alhoewel ik nogmaals niet uit gegaan ben van een dergelijke spelwijze als nu gehanteerd is, moet ik met het uiteindelijke resultaat toch tevreden zijn. Met het kleinst mogelijke verschil verliezen van dit Hertha opent perspectieven. En dat is toch wel een belangrijk winstpunt". Vrezen Inderdaad valt het niet te ont kennen dat Ajax alle kans heeft een ronde verder te komen in het UEFA cuptoernooi. Zelfs tijdens de gering in aantal zijn de Nederlandse (nog geen vijf), viel gemakkelijk te constateren dat de achterste linie van Hert ha verreweg het zwakste ge deelte van de ploeg is. Met na me ausputxer Holger Brück zag Een typerende actie voor het Amsterdamse doel. Kostedde, de man van het doelpunt, is Suurbier (links) en Mühren te snel af. Maar Schrijvers, zoals zo vaak redder, raakt de bal nog aan. bij de schaarse gevaarlijke mo menten kans om zo nu en dan vreemd te schutteren. Het doet in ieder geval voor Hertha het ergste vrezen voor de return in Amsterdam. Kessler: „Onze verdediging is nu eenmaal niet zo sterk. Van daar dat we in Amsterdam ook beslist niet met z'n allen voor het doel gaan hangen. Je moet natuurlijk afwachten of we de gelegenheid wel krijgen, maar in beginsel zal Hertha ook in de return zo aanvallend mogelijk spelen". Aanvallen deed Hertha gister avond ook. Veel en langdurig zelfs, met uitzondering van het eerste kwartier, zonder dat er veel gevaar in school. Met uit zondering van middenvelder Eri Beer (redelijk afgestopt door Rene Notten) bezit Hertha in aanvallend opzicht te weinig in- teligentie om tegen een defensie die het hoofd ook maar enigs zins koel houdt bressen te slaan. Hertha creëerde slechts in het eerste kwartier legio kansen. En dan in veel gevallen niet eens door eigen slagvaardigheid, maar meer door het aanvanke lijke gebrek aan organisatie in de achterste linie van Ajax. De wijzigingen die Rinus Michels bij Ajax aangebracht had, ble ken in eerste instantie nauwe lijks een verbetering te zijn. Met name de wisselwerking Ruud Krol-Barry Hulshoff, voor deze gelegenheid van het middenveld afgehaald om als een soort tweede libero naast Krol te spe len, liet veel te wensen over. Ajax vond het evenwicht in de verdediging pas na een kwar tier spelen. Vanaf dat moment kwam de bezoekende ploeg ook nauwelijks meer in werkelijk gevaar, het doelpunt van Erwin Kostedde kort na het begin van de tweede helft dan even bui ten beschouwing gelaten. De defensie bleef echter wel de enige linie die bestand was te gen Hertha. Vooral op het mid denveld bleef Ajax fantasieloos en weinig doortastend spelen. Wat enerzijds kwam door het uitermate zwakke uitverdedigen van Van Dord, Dusbaba en Suurbier en anderzijds omdat Mühren en Helling hopeloos met zichzelf in de knoei lagen. Geert Meijer (plaats gemaakt voor Helling) zou toch in de ploeg komen. Halverwege de eerste helft blesseerde Ruud Geels zich aan zijn lies. Welis waar speelde hij de eerste helft uit, maar er kwam zo weinig rendement uit zijn acties dat Michels in de rust besloot als nog Meijer in te zetten. Meijer greep die kans trouwens met beide handen aan, want in de tweede helft toonde hij zich ver reweg de meest gevaarlijke aan valler. Nu was dat niet zo'n kunst, want de Amsterdamse aanval len hadden bijzonder weinig in houd. Vooral de acties van Bro- kamp (die in de eerste helft de enige kans van Ajax miste) wa ren kinderlijk eenvoudig. Michels: „Voor eens en voor al tijd: Dit Ajax is niet te vergelij ken met het oude Ajax. Vanaf de grond moet dat weer opge bouwd worden". Afgaand op de verrichtingen van gisteravond zou dat wel eens een lang proces kunnen worden ROB HARTOG Scoreverloop: 50. Kostedde 0-1 Toe schouwers: 45.000. Hertha BSC: Wolter; Sziedat, Brück, Kliemann, Weiner; Hermandurig, Sidka, Beer, Grau, Kostedde, Horr. AJAX: Schrijvers; Suurbier, Dusba ba, Van Dord, Krol; Notten, Huls hoff, Mühren; geels, Meijer, Bro- kamp, Helling. ■Illll Doelman Uzaja kijKt verscnrikt om en kan ook niets anders meer doen. Rene van de Kerkhof is op weg naar zijn tweede en de derde treffer van PSV.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17