£eidóe6ou/ta/rtt WIEGEL: SAMENWERKING MET P.v.cLA. NIET ONMOGELIJK Een degelijkhuis? Dan ookeen degelijke RPS-hypotheek! WAALS VETO TEGEN MAASWATERVERDRAG IN BENELUX-BERAAD Binnenschippers weer in actie Geen geld landelijk onderzoek Noordzee helicopters zoeken nieuwe kansen AOW-ers met neveninkom sten minder belasting Spanje: gesprek over Saharamars blijft mogelijk lli Rijkspostspaarbank Beiroet: slagveld WOENSDAG 22 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 Baarmoederhalskanker DEN HAAG (ANP) - Gebrek aan begrotingsgelden is de voornaamste reden waarom bet bevolkingsonderzoek op baar moederhalskanker niet op korte termijn van start kan gaan. Dit blijkt uit het gisteren gepu bliceerde verslag van een beslo ten zitting van de Kamercom missie Volksgezondheid die op 2 oktober over dit bevolkingson- derzoekheeft gesproken. In dat overleg erkende staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid dat er voor 1976 een bedrag van 2,8 miljoen is uitgetrokken. De kosten voor volledig onderzoek van alle vrouwen tussen 35 en 55 jaar om de drie jaar zou 15 miljoen gulden vergen. De trage gang van zaken bij de invoering van het onderzoek heeft bij alle politieke partijen ongerustheid gewekt, zo blijkt uit het verslag. De commissie is van mening dat de staatssecre taris aan een dergelijk onder zoek voorrang moet verlenen. Politiemannen (3) in Italië doodgeschoten LUCCA (AFP) - Bij Forte Dei Marmi, aan de Toscaanse kust, zijn vanochtend drie politieman nen gedood tijdens een operatie voor de aanhouding van twee gevangenen, die ontsnapt waren uit een plaatselijke gevangenis. (Van één onzer verslaggevers) ScbipholfNoordwijk De KLM Noordzee Helicopters BV., die dit jaar tien jaar bestaat en totnutoe zich vooral veziggehouden beeft met vluchten op booreilanden in de Noordzee en met bet afzetten van loodsen op schepen voor de Nieuwe Waterweg, wil zijn werkzaamheden uitbreiden. De dochteronderneming ziet in de toekomst een belangrijke taak in het transport van materialen en personen naar het door de Noordzee-eilandengroep ontwikkelde industrie-eiland voor Hoek van Holland. Daarvoor zou de vloot, die thans bestaat uit zes machines, uitgebried moeten worden met zeker tien helikopters, aldus gisteren in Noordwijk direkteur Kamminga van KLM Noordzee Helicopters. Deze nieuwe toestellen zouden negentien personen moeten kunnen vervoeren. De dochteronderneming van de KLM wil in de toekomst ook meer ingeschakeld worden bij het indammen van olievlekken op de Noordzee en denkt ook aan het aanvaarden van geldtransporten. „In Amerika heeft men al berekend, dat de huur van helicopters voor dit werk ongeveer gelijk is aan de verhoging van de rente, die verkregen wordt door snellere vervoer met een helicopter", aldus de heer Kamminga. Een helicoptervlucht naar een boorplatform, een van de belangrijke taken van Noordzee Helicopters. Van onze parlementaire redactie Wassenaar VVD-fractieleider Hans Wiegel sluit sa menwerking met de Partij van de Arbeid niet uit Dat bleek gisteravond tijdens een openbaar debat in Wasse naar tussen hem en PvdA-fractieleider Ed van Thijn. Dit debat was georganiseerd door de PvdA-en VVD-af- delingen uit Wassenaar. „Het is nooit „nooit" als het gaat om samenwerking tussen socialisten en liberalen", aldus Wiegel. Hij wees op de situatie in Duitsland, waar al jarenlang een socialistisch-liberale coalitie bestaat. Hij liet echter dui delijk uitkomen, dat volgens hem de PvdA voor samen werking op dit moment te radikaal is. Wiegel beklemtoonde opnieuw, dat terwille van de werk gelegenheid de overheids-uitgaven met 2 miljard omlaag moeten. Er blijft dan meer over voor het bedrijfsleven, hetgeen volgens hem gunstig is voor investeringen en vervolgens voor de werkgelegenheid. Van Thijn hekelde opnieuw de voorstellen van de WD om het bedrijfsleven met globale lastenverlichtingen te helpen. Dat speelt volgens hem alleen de multinationals in de kaart. Van Thijn verweet de WD voorts dat deze partij zich met hand en tand verzet tegen een politiek die erop is gericht om de verschillen in inkomens te verminderen. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Beneluxregeringsconferentie, die de afgelopen twee dagen in Brussel is gehouden, is met een hoop goede voornemens maar met Drie Nederlandse deelnemers aan de Beneluxconferen- tie in het Egmondpaleis te Brussel. Van links naar rechts: premier Den Uyl en de ministers Vorrink en Duisenberg. Niet minder dan 31 ministers en staatsse cretarissen waren op de inmiddels geëindigde confe rentie aanwezig. Veel concrete resultaten leverde het beraad niet op. weinig concrete besluiten, gistermiddag enkele uren eerder dan was gepland, uit elkaar gegaan. De bedoeling van de Benelux-regeringen om men een milieudocument te ondertekenen bepalingen inzake het leefmilieu bevatte, die ver der gaan dan de EEG-voorschriften, ketste af op de Belgische delegatie. De reden is de Vlaams- Waalse twisten over het Maaswater. De Walen in de Belgische regering spraken namelijk hun veto uit tegen het geplande Maaswaterverdrag met Nederland. Voor de Benelux-onderdanen hadden de regering schefs en hun medewerkers wel een verrassing in petto: de ministers van financiën van de Benelux zijn namelijk akkoord om zo snel mogelijk op goederen voor particulieren, in een partnerland aangekocht met een waarde tot een bedrag van 690 gulden (10.000 frank) per persoon bij invoer geen btw-omzetbelasting te heffen. De Nederlandse premier drs. Joop den Uyl zei na afloop van de Benelux-regeringsconferentie, dat hij niet de mening deelde van degenen die bewe ren dat deze Beneluxtop maar magere resultaten had opgeleverd. ,3enelux", aldus premier Den Uyl, „is een realiteit". Den Uyl zei nog: „Het nut van deze bijeenkomst is dat we nog eens hebben vastgelegd dat we samen zullen werken op concre te gebieden van gemeenschappelijk belang. In belangrijke problemen voor onze landen zal met kracht gestreefd worden naar een gemeenschappe lijk Benelux-optreden". TERNEüZEN (ANP) - Honderden Nederlandse binnenschippers die al weken in Zeeuws-Vlaan- deren vastliggen door de staking van hun Belgi sche collega's zijn gisteren weer massaal tot actie overgegaan. Dat deden ze nadat ze in Terneuzen aan de commissaris van de koningin in Zeeland, Dr. C. Boertien, een petitie hadden overhandigd waarin ze nogmaals de aandacht vestigden op de grote moeilijkheden waarin de Nederlandse binnenschip pers zich in Zeeuws-Vlaanderen en België bevinden. Na de overhandiging van de petitie verdeelden de schippers zich in groepen en probeerden op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaande ren het lossen van Belgische binnenschepen en Belgische vrachtwagens te verhinderen. Bij deze geweldloze acties hoefde de mobiele eenheid van de politie niet in te grijpen. De schippers verdwenen bij de eerste sommatie van de surveillerende agenten direct uit de haven om even later weer ergens anders op te duiken. Een woordvoerder van de gemeen tepolitie van Terneuzen zei dat de schippers grote vertragingen teweeg brengen bij het lossen van de schepen. De politie heeft niet voldoende manschappen om overal te posten. Gisteren zijn in Antwerpen de onderhandelingen tussen de schippers, bevrachters en afgevaardigden van de Nederlandse en Belgische ministeries van verkeer weer vastgelopen, zodat een oplossing van het conflict nog niet in zicht lijkt. Vrijdag zal men de onderhandelingen in Rotterdam voortzetten. Belgische en Nederlandse schippers in vergadering bijeen in het Dokhotel in Antwerpen. Zij proberen in onderling overleg te komen tot een vrijwillige internationale vrachtverdeling. Tot 15 december inspraak vorming nieuwe provincies DEN HAAG (ANP) - Minister De Gaay Fortman kwam giste ren op zijn eerder genomen be sluit terug, om verlenging van de inspraakperiode voor de be stuurlijke reorganisatie, de vor ming van 26 provincies-nieuwe stijl te weigeren. De Tweede Kamer had vorige week tijdens de debatten over de begroting van het departe ment van binnenlandse zaken, de motie van Van Aardenne, waarin gevraagd werd om een verlenging tot 15 januari, aange nomen. De bewindsman heeft nu besloten de inspraakperiode te verlengen tot 15 december. Ford moet getuigen Sacramento, Ca- lifornië (AP) De rechter van het federale hof in de hoofdstad van de staat Ca lif ornië heeft president Gerald Ford gelast om op video-band een getuigenver klaring charge af te leggen voor het proces tegen Lynette „Squeaky" Fromme. De rechter, Thomas Macbride, ver klaarde dat Ford door de advo caat van de vrouw kon wor den onder vraagd ,in het Witte Huis of een andere plaats die de president het beste uitkomt." Lynette From me. een volge linge van de we gens moord ver oordeelde Char les Manson, had het hof verzocht de president te gelasten per soonlijk te ver schijnen. Dit verzoek is niet toegewezen. DÉN HAAG (ANP) - AOW-ers en mensen met een AWW-uitke- ring, die een beperkt bedrag aan neveninkomsten hebben, zullen een belastingverminde ring krijgen tot een-derde van die neveninkomsten. Minister Duisenberg en staatssecretaris Van Rooijen van Financiën heb ben hiertoe bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend. Men wil hiermee het „AOW-plus probleem" oplossen; tot nu toe kunnen AOW-ers met nevenin komsten door de belastinghef fing soms nog minder overhou den dan AOW-ers zonder neven inkomsten. Voorts zal voor en kele groepen gehuwde bejaar den nog een extra reductie op die reeds verlaagde belasting worden toegepast om de ver hoogde premie van de bejaar- denziekenfondsverzekemg be- j aardenziekenfondsverzekering te vangen. In afwachting van de parlementaire behandeling van het wetsontwerp wordt het op leggen van aanslagen inkom stenbelasting 1974 voor de be trokken personen opgeschort Radiovakaturebank EEN DENDEREND SUCCES is de nu ruim een half jaar draaiende radiovacaturebank niet geworden. Al een paar maal circuleerde het gerucht dat de bank opgeheven zou worden, maar het enige wat vaststaat, is dat de televisie er niet meer aan te pas zal komen. Volgens berichten over de stand, van zaken zoals die in het overleg tussen de N.O.S. en het ministerie van Sociale Zaken bereikt is, zou de radiovacaturebank, ondanks haar betrekkelijk geringe succes, geprolongeerd worden. Ook de bezwaren van de dagblad pers, die vindt dat voor personeelsadvertenties de kranten een veel meer effectief middel zijn, terwijl de radiovacaturebank ook een bron van sluikreclame worden kan, hebben kennelijk niet tot een andere beslissing kunnen leiden. INDRUKWEKKEND ZIJN de cijfers die Sociale Zaken bij de eerste evaluatie van het program heeft kunnen geven, niet. Wel zou een groot deel van de werklozen naar het program van Hilversum III luisteren, maar het aantal reacties bij de gewestelijke arbeidsbureaus beperkt zich tot gemiddeld twaalf per uitzending. Dat de helft hiervan betrekking heeft op mensen die niet werkloos zijn. maar een andere betrekking begeren, mag - vinden wij - de pret niet drukken. Als zij slagen, komt er wellicht elders weer een vacature, waarvan het gewestelijk arbeidsbureau dan automa tisch op de hoogte is. Wat er voor pleit de vacaturebank voorlopig te laten bestaan, is de reële kans dat de werkgelegenheid in Nederland volgend jaar nog meer in de knel komt Feit is dat ook dan de media die rustig gelezen kunnen worden en niet van een exact tijdstip van nieuws- verspreiding afhankelijk zijn, het beste middel blijven om aanbod en vraag bij elkaar te brengen. Maar de vacaturebank kan op bescheiden schaal aanvullend blijven werken; net als de annonces voor tweede-hands-artikelen op de ramen van bepaalde winkels. WEL ZAL DE N.O.S. in samenwerking met het departement er goed aan doen zich vooral te concentreren op de regionale omroep; de meeste werkzoekenden blijven toch het liefst in eigen omgeving, zodat de via Hilversum III geannonceerde vacatures voor een groot deel van de belangstellenden toch onaantrekkelijk zijn. Intussen is ook de Nederlandse Dagblad Pers bezig een systeem te onderwerpen dat vacatures beter onder de aandacht van de werkzoekenden brengen kan... Wellicht zal dit plan ertoe leiden dat de radiovacaturebank haar opzet wijzigen kan; samenwerking van alle media is immers, in het belang van de werkzoekenden, van het allergrootste belang. Weeroverzicht De Bilt Er zullen geleidelijk wat meer opklaringen komen. Boven de golf van Biskaje bouwt zich namelijk een rug van hoge luchtdruk op en ver wacht wordt dat de as hiervan morgen dicht bij ons land zal komen te liggen. Het hogedrukgebied boven Skandinavië verplaatst zich wat naar het zuidoosten en neemt iets in betekenis af. Door deze ontwikkeling wordt de aanvoer van vochtige lucht afkomstig uit Centraal-Europa beëindigd. Ondanks de hoge barometer standen boven Midden-en Oost- Europa viel hier gisternacht nog veel regen. Berlijn b.v. meldde 9 mm. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog en middag- temperaturen ongeveer 12 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers; Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 8 Min. temp.: omstreeks 6 graden Max. temp.: omstreeks 13 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. VS STAKEN WELLICHT HULP AAN CHILI Washington (AFP) De Ver enigde Staten zouden besloten hebben dit jaar alle militaire hulp aan Chili te staken, zo is in kringen van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington vernomen. Het besluit volgt enkele dagen na de publikatie door de Ver enigde Naties van een rapport waarin de Chileense regering ervan wordt beschuldigd in di verse delen van het land „mar telcentra" te hebben ingericht. MADRID (Rtr.) De Spaanse minister José Solis beeft gisteren verklaard dat onderhandeling tossen Spanje en Marokko over bet onder Spaans beheer staande westelijk Saharagebied nog mogelijk zijn. Solis, die als secretaris-generaal van de „nationale beweging" in Spanje lid is van het kabinet, heeft gisteren een onderhoud gehad met koning Hassan van Marokko, dat „in een buitengewoon vriendelijke sfeer" is verlopen. Hij heeft de koning veraocht de grote mars van Marokkanen naar de Spaanse Sahara af te gelasten. Een eerste contingent van 20.000 Marokka nen, waarbij ongeveer 10 procent vrouwen, is gisteren al vanuit de stad Sar-es-Souk bij Marakesj in de richting van de grens vertrokken. Binnen drie dagen wordt de groep verwacht in Tarfaya, waar ook groe pen uit andere Marokkaanse steden zullen samenkomen. De verzamelde menigte van naar schatting vele honderdduizenden zal dan op 28 oktober de eigenlijke „groene mars" naar het Spaanse gebied kunnen beginnen. Volgens waarnemers zullen de deelnemers aan de mars niet verder dan 35 40 kilometer in de Sahara doorstoten; niet verder dan het niemandsland waar zih geen Spaanse troepen bevinden. Een direc te confrontatie met de Spaanse troepen wordt daarmee vermeden. Het Spaanse persbureau Cifra heeft gemeld dat de wan delaars aan weerszijden van de grens door mijnenvelden zullen moeten trekken. Ma rokkaanse arbeiders in Nederland, die deel willen nemen aan de mars, kunnen zich hiertoe opgeven bij de moskee aan de Amsterdamse MarnixstraaL Mauretanië, dat eveneens aanspraken doet gelden op het Saharagebied, heeft Spanje Een onafZjenbare s!ang van deelnemers aan de door koning Hsssan verzocht „aan de keizer te geven wat des vredesmars naar de Spaanse Sahara, verzameld in de Marokkaanse stad I keizers is het pijnpunt van de mars. IADVERTENTIE Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel naar de RPS, Amsterdam. uw nationale spaarinstelling Beiroet (UPI-Reuter) On danks herhaalde oproepen van de Libanese staatsradio dat in Libanon „genoeg bloed heeft ge vloeid", bleven ook gisteren in Beiroet linkse islamieten en rechtse christenen elkaar met machinegeweren en mortieren bestoken waardoor zeker tien doden en dertien gewonden vie len. De Libanese premier Rasjied Karami is nog steeds tegenstan der van het inschakelen van het leger om de strijd tussen chris tenen en islamieten te beëindi gen. Deze strijd heeft in de afge lopen zeven maanden al aan meer dan 1650 mensen het leven gekost Termijn van regularisatie gastarbeiders niet verlengd Den Haag (ANP) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met meerderheid van stemmen uit gesproken, dat er geen verlen ging moet komen van de ter mijn voor regularlaatie van buitenlandse werknemers. De uitspraak wam tot stand door het verwerpen van een mo tie-Van der Lek (PSP), waarin gevraagd was de termijn met drie maanden te verlengen. Israël: nog geen lading door Suez kanaal Jeruzalem (Reuter) Functio narissen van de Israëlische re gering hebben gisteravond be vestigd dat het vervoer van een lading Israëlische goederen in een niet-Israëlisch schip door het Suezkanaal tien dagen is uitgesteld. Het schip zou vandaag door het Suezkanaal gegaan zijn. Onder de bepalingen van de Israëlisch-Egyptische tussentijd se overeenkomst zou het schip door het kanaal varen om streeks de tijd waarop de ge mengde Israëlisch-Egyptische commissie voor het eerst in de Sinai bijeenkomt Het uitstel is „door technische oorzaken" ont staan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9