Tweede Kamer bezorgd over toekomst Suriname Nederland gaat wegen opnieuw nummeren SPANNINGEN ZIJN GEZOND Indonesië wil van Timor tweede Nw-Guinea maken Noordzee-eiland geen oplossing DEBAT ONAFHANKELIJKHEID ONGEKEND VERHIT BEGONNEN Overval in Utrecht Mildere straffen voor Zuidmolukkers De Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit. WOENSDAG 22 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer verzet zich niet tegen het verbreken van de staatrechtelijke banden met Suriname, maar is wel erg bezorgd over de toekomst van de nieuwe staat in Zuid-Amerika. Dit bleek gisteren op de eerste dag van het debat over Suriname's onafhankelijkheid, waaraan ook Suri naamse parlementsleden deelnemen. 9 Het Surinarr.edebat in het Koninkrijksparlement kende gisteren voor Nederlandse parlementaire begrippen ongekende emotionele uitvallen. De D'66-ers Terlouw en (op de tweede bank resp. links en rechts) Van Mierlo schrokken er wat van en keken bezorgd. Voor de Surinaamse delegatieleden Somohardjo (rechts) en mevr. Liesdek-Clarke (links) beiden uitgetreden uit de Surinaamse regeringspartij, verwekte het debat minder emoties. Het enige Surinaamse vrouwelijke Statenlid viel er zelfs even bij in slaap. Hoewel deze Surinaamse parle mentariërs pas vandaag uitvoe rig het woord zullen voeren, zorgden zij gisteren met een hef tige woordenwisseling over de vorming van de delegatie naar ons parlement voor een spekta- culaire start van de driedaagse besprekingen. Het ging hierbij voor Nederlandse parlementaire begrippen zo vurig toe, dat de Surinaamse statenvoorzitter Wyntuin toelichtend opmerkte: „Het Zuid-Amerikaanse tempe- .rament zal hier af en toe we ieens oplaaien. Ik kan alleen maar zeggen: Houdt uw hoofd koel". De Nederlandse afgevaardigden probeerden zoveel mogelijk - en soms angstvallig - te vermijden zich in de interne Surinaamse geschillen te mengen. Toch kon den sommigen niet nalaten hun zorgen over de recente politieke ontwikkelingen in Paramaribo naar buiten te brengen. D'66- woordvoerder Van Mierlo gaf deze kamerleden in feite een flinke sneer, toen hij zei: „Wie meent dat het proces naar onaf hankelijkheid zonder horten of stoten zal verlopen, is naïef'. Volgens de D'66-er is het een gewonnen slag voor Suriname dat er een delegatie is die alle geledingen van het Surinaamse volk vertegenwoordigt Dat de vorming van deze dele gatie niet zonder moeilijkheden en frustraties is verlopen, bleek echter uit die eerste verhitte schermutselingen tussen de Su rinaamse delegatieleden van de regeringscoalitie en de opposi tie. VHP-leider Lachmon en de uit de regeringscombinatie NPK getreden mevrouw Liesdek- Clarke verweten hun staten voorzitter dat de aanwijzing van de delegatie niet reglementair is verlopen. „Wij zijn in protest gekomen", zei mevrouw Lies dek-Clarke. Statenvoorzitter Wyntuin wierp tegen, dat hij diverse pogingen heeft gedaan een delegatie volgens de regels samen te stellen. .Maar u hebt mij steeds in de kou laten De bezorgdheid van de Tweede Kamer over Suriname's toe komst geldt vooral de sociaal- economische ontwikkeling en de migratie. De PvdA-er Frans sen zei: „Het gehele ontwikkelings plan voor Suriname komt in gevaar als de bevolking van dat land blijft teruglopen". Met vele andere frakties drong hij er bij de regeringen van beide landen op aan de terugkeer van Surina me naar hun eigen land te be vorderen. De WD met name toonde zich erg bezorgd over de waarbor ging van de menselijke rechten en vrijheden in Suriname. De Op het Bin nenhof werd het Surinamebeleid begeleid door een rustig verlo pen betoging, waarin werd gea geerd tegen de samenstelling van de Surinaamse delegatie, die aan het debat deel neemt. WD-er Geurtsen zei, dat zijn fractie alleen aan Suriname's onafhankelijkheid wil meewer ken als er redelijke zekerheid bestaat dat de burgerrechten zijn gegarandeerd. Van diverse kanten werden vraagtekens gezet achter de na tionaliteitenregeling, maar de meeste frakties willen niet zo ver gaan als DS'70 die in een motie vraagt alleen die Surina- mers de Nederlandse nationali teit te verlenen die op 1 januari 1971 al in ons land woonden. De motie maakt geen schijn van kans. De confessionele frakties vin den, dat de regering het toege zegde bedrag aan ontwikke lingshulp (3 1/2 miljard gulden) in verband met de inflatie van tijd tot tijd moet aanpassen. „Het is onze morele plicht er voor te zorgen dat de koop kracht van dat bedrag gelijk blijft", aldus KVP, ARP en CHU. Reve vindt Van het" erg lastig DEN HAAG (ANP) - De schrijver Gerard (van bet Reve beeft fisteren voor de Raad van State toege licht waarom hij, nn hij in Frankrijk woont, to graag zijn naam officieel gewij zigd wil hebben. Volgens de schrijver is een samen gestelde naam een blok aan zijn been: „Hef is wei geen zaak waar ik iedere minuut onder gebakt ga, maar het is bijzonder ver velend". Reve woont sinds ongeveer een jaar in Frankrijk. Een groot aantal officiële papie ren vermeldt al de verkorte naam en hij zou de zaak graag rechttrekkendoor ook in Nederland officieel de woorden „van het" te laten vallen. Hij schrijft in Nederland ook onder de naam „Gerard Reve". De staatssecretaris van Justitie heeft deze naamsverande ring geweigerd, omdat hij vindt, dat de naam van de schrijver niet hinderlijk of onwelvoeglijk is, dat een koninklijk besluit tot naamswijziging zou recht vaardigen. De schrijver kon gisteren weinig tegen deze juridi sche argumenten inbren gen. Maar dat deed niet terzake, zo vindt hij: ,Jiet gaat erom, dat ik ongerief heb van die samengestelde naam en waarom zou de Nederlandse staat mij niet de lol van die verandering doen. Niemand heeft er schade van". UTRECHT Een ongeveer 25 jaar oude man heeft gistermid dag tegen vijf uur éen gewapen de overval gepleegd op een pos tagentschap annex sigarenwin kel in Utrecht. Hij maakte daarbij enkele duizenden gul dens aan kasgeld buit. Net toen er vijf klanten in de winkel waren kwam de man binnen. Hij trok een pistool en dwong de klanten op de grond te gaan liggen. Vervolgens haal de hij een plastic zak te voor schijn en sommeerde de loket- tiste een greep uit de kas te doen en het geld in de zak te deponeren. Daarna maakte hij zich uit de voeten. Een zoekactie van de politie leverde niets op. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland krijgt de komende jaren een heel nieuw systeem van weg- nummering. De autosnelwegen krijgen allemaal een A-num- mer, de aansluitende niet-auto- wegen krijgen een N-nummer en de bestaande Europa-routes, de E-wegen, krijgen een nieuwe nummering. De eerste fase van het plan, de wegnummering van de autosnelwegen, zal eind 1976 voltooid zijn. Met dit nieu we systeem wil men aansluiten op het streven in Europa naar een internationale uniforme aanduiding van wegen. Het idee voor dit systeem van bewegwijzering is afkomstig van de ANWB, de verdere uit werking is gebeurd bij het mi nisterie van Verkeer en Water staat en de uiteindelijke uitvoe ring in de praktijk is weer een ANWB-zaak. Het plan werd gis teren ten doop gehouden door minister Westerterp bij de Ver keerstechnische Leergang 1975 van de ANWB in het Haagse Congresgebouw. Van de driede lige ANWB-kaart van Neder land is nu al een heruitgave van Midden-Nederland verkrijgbaar waarop de nieuwe nummering voorkomt. De A-nummering zal zoveel mogelijk de doorgaande routes aangeven. Rijksweg 4A van Den Haag naar Amsterdam zal voortaan de A4 heten, de autosnelweg van Wassenaar (Den Deijl) naar het noorden, rijksweg 4, wordt de A44, en de aansluitende weg vanaf Den Haag naar Den Deijl wordt de N44. De weg van Den Haag via Utrecht en Arnhem naar Grens Bergh wordt de A12, de weg Amsterdam—Maastricht wordt de A2 en Utrecht—Groningen wordt A28. De aanduidingen van de E-wegen zullen voortaan niet meer op de wegwijzers wor den aangegeven, maar op apar te bordjes langs de weg. De wegwijzers langs de autosnelwe gen zullen behalve het nieuwe wegnummer, in het algemeen niet meer dan twee plaatsnamen bevatten: de namen van het eer ste hoofddoel en de plaats aan het eind van die weg. Nieuw is ook, dat iedere afslag van de autosnelwegen een naam krijgt. Die naam wordt één maal langs de weg vermeld en wordt ook op de wegenkaarten aangegeven. Minister Wester terp hoopt dat als de wegnum- mers en afritbenamingen een maal zijn aangebracht, de weg gebruiker in Nederland gemak kelijker de weg zal kunnen vin den. Een bijzonderheid is ook nog, dat op de parkeerplaatsen langs de autosnelwegen informatie borden komen waarop de weg gebruikers gegevens vindt over het wegennet, de verzorgings- en recreatiemogelijkheden langs de weg en (in de buurt van grote steden) stadsplattegronden. UTRECHT (ANP) „Bet hebben van spanningen is een noodzakelijke voorwaarde voor het menselijk functioneren. Zoals er zonder elektrische spanning geen licht is, zo is er zonder emotionele spanning geen leven. Spanning is de verklikker van een ongewenste situatie, spanning is de drijfveer tot verandering, de prikkel om nee te zeggen, de mogelijkheid tot ontplooiing van het menselijk bestaan. Zonder spanning zou het leven een egale lijn zijn, die meer op (doffe) berusting dan op welbevinden zou lijken". Deze opmerkingen maakt prof. dr. H. J. van Aalderen, verbonden aan de Vakgroep Huisartsgeneeskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam, in het aan „psychische spanningen" gewijde nummer van het blad .Metamedica". Hij stelt, dat de meeste artsen ervan overtuigd zijn, dat tranquillizers maar lapmiddelen zijn waarvan met mate en met verstand gebruik moet worden gemaakt. „Dat dat niet lukt, tonen de cijfers aan", zo voegt hij hieraan toe. „Tran quillizers bestrijden klachten waar de geneeskunde geen raad mee weet, maar waar de arts wel zeer regelmatig mee wordt geconfronteerd". Prof. Van Aalderen vraagt zich af, of mensen die over hun spanningen klagen, geholpen moeten worden door die spanningen weg te nemen. Vleesverbruik nam toe DEN HAAG (ANP) - In het jaar lopende van juli 1974 t/m 1975 is het hoofdelijk verbruik van vlees met 5 kg of ruim 9 pet ten opzichte van voorgaand jaar gestegen tot 59,8 kg. Dit blijkt uit gegevens van het pro ductschap voor Vee en Vlees. Het aandeel varkensvlees steeg van 28,0 tot 30,8 kg, dat van rund- en kalfsvlees van 19,3 tot 20,6 kg. Het verbruik van schape- en paardevlees handhaafde zich op respectievelijk 0,2 en 2,7 kg, ter wijl het verbruik van de eetbare afvallen (lever e.d.) steeg van 4,6 kg tot 5,5 kg. VS-granaat met uranium LONDEN (AFP) De Verenig de Staten heeft voorgesteld een nieuw type anti-tankgranaat, die uraniumresidu als explosief heeft, als ▼oor de toekomstige atlantische tank te gaan gebruiken. De in Amerika ontwikkelde gra naat, die een ongeëvenaard pe netratievermogen bezit, bevat verarmd uranium als explosieve stof. In de Verenigde Staten zou ongeveer honderdduizend ton van deze weinig radio-actieve, maar zeer zware substantie voorradig zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissin ger had gisteren een onverwachte ont moeting met de Chi nese partijvoorzitter Mao tse-Toeng. Deze waarschuwde hem tegen de gevaren van de ontspanning- spolitiek met Rus land. Kissinger be reidt in China het komende bezoek van zijn president Ford aan dit land voor. DEN HAAG „Indonesië" wil van Portugees Oost-Timor een tweede Nleuw-Guinea maken. Via de pro-Indonesische UDT (Democratische Unie van Oost-Timor) en Apodeti stuurt Djakarta aan op een referendum, dat evenals in het geval van Nieuw-Guinea inlijving van Oost-Timor bij Indonesië tot gevolg moet hebben. Voor het Fre- telin (front voor de bevrijding van Oost-Timor) is dat volkomen onaanvaardbaar". Dat verklaarde een vertegenwoordiger van het Fretelin, de heer Abilio Araujo, gisteren op een persconferentie in Den Haag. Araujo, lid van het centraal comité van het Fretelin en vertegenwoor diger van zijn land in Lissabon, is in Nederland om steun en begrip te zoeken voor het streven van Fretelin naar onafhankelijkheid voor Oost-Ti- Oost-Timor, aldus Araujo, wil het Portugese kolo nialisme niet verwisselen voor de fascistoide mili taire dictatuur van Indonesië. Hij verwijt de Portu gese regering grove nalatigheid bij het in goede banen leiden van de dekolonisatie van Oost-Timor. Oost-Timor is bijna even groot als Nederland en telt 650.000 inwoners. Meer dan negentig procent van de bevolking is analfabeet. Er zijn nog geen tien inwoners met een universitaire opleiding. Het Fretelin zegt 80.000 man onder de wapenen te hebben en vrijwel het gehele grondgebied met uitzondering van de grensstrook met Indonesisch West-Timor, onder controle te hebben. Het Fretelin verlangt nu besprekingen met de Portugese regering over de vorming van een over gangsregeling, die de onafhankelijkheid moet voorbereiden. Met een diplomatiek offensief, waar van het bezoek van de heer Araujo deel uitmaakt, hoopt Fretelin steun voor hun zaak te ARNHEM (ANP) - Tegen leden van de zogenaamde groep Moordrecht, jonge Zuidmoluk kers die veertien dagen geleden terecht stonden in de samen spanningszaak tegen de Konin gin, zijn straffen uitgesproken die lager uitvielen dan de eis van de officier van justitie. Een vorige groep van jonge Moluk- kers, de groep Assen, werd op 14 oktober vrijwel volgens de eis veroordeeld (in beide geval len een jaar gevangenisstraf met aftrek). Van de tien verdachten die op 7 oktober verschenen voor de Arnhemse rechtbank zijn er gis teren vijf veroordeeld tot zes maanden, twee tot zeven maan den, en een tot acht maanden, met aftrek van voorarrest voor zover de verdachten in voorlopi ge hechtenis hebben gezeten. Van al deze straffen zijn drie maanden voorwaardelijk. Een verdachte die ook een jaar te gen zich had horen eisen werd vrijgesproken en een Zuidmo- lukker tegen wie acht maanden was geëist werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk. Galerie 31, Parkweg 19 Voor burg, exposeert van 1 t/m 3C november recent werk van de beeldhouwster Elly Dunnewold Delftse studenten in afstudeerproject: Delft (ANP) Er is op het ogenblik meer tegen dan voor een kunstmatig Industrie-eiland in de Noordzee. Een dergelijk eiland lost geen milieuproble men op van het vasteland, maar verplaatst ze naar de Noordzee, terwijl op het vaste land vele nieuwe problemen worden gecreeerd. Dit zeggen twee Delftse studen ten, Bob van Baarse en Roelof Klem, die als afstudeerproject een studie hebben gemaakt van de „planning van de Noordzee", waarbij de nadruk ligt op de plannen en mogelijkheden voor een kunstmatig industrie-eiland in de Noordzee. Daarop zou dan bedrijvigheid kunnen plaatsheb ben, die in verband met milieu- en overlast-eisen op het vaste land problematisch wordt De studie van de twee studenten is als „thema" afgedrukt in Plan, het maandblad voor ont werp en omgeving. De studie is volgens de redactie van het blad waarschijnlijk de meest omvat tende, die tot dusverre op dit terrein is verschenen. Uit de studie blijkt, dat ook de initiatiefnemers, die verenigd zijn in de Noordzee-eilandgroep, niet direct behoefte hebben aan een dergelijk eiland. Dit geldt met name voor een bedrijf als Hoogovens, aldus de auteurs. Vele bedrijven doen slechts mee om eventueel in een later sta dium de boot niet te missen. Virginia Geyl exposeert van 25 oktober tot 20 november schil derijen in Het Kunstcentrum Molenstraat 16 Den Haag. [ADVERTENTIE „Ze wilden 'n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege Wereld- spaarweek. En toen heb ik als commissaris van politie te Rommeldam gezegd: ,neem dan lichtgevende stickers. Da's nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid'. De Amro vond dat 'n drommels goed idee.Prima ^suggestie, Bulle Bas', sprak men. En zo is 't k gekomen dat er nu in elke Amro Bank voor iedereen een gratis sticker klaar ligt* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B. Bommel en die schijnt binnenkort ook iets te gaan doen met de Amro. Maar dat Lmoest nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?" 'zolang de voorraad strekt ("Ol 311110 b3fll( Dirigeerstokje en bierflesje op veiling Max van Waay AMSTERDAM - Onder meer een dirigeerstokje ai een sigarenkoker met ini tialen van de befaamde en verguisde dirigent Willem Mengelberg worden op 28 oktober bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam geveild. Een ander raar stuk in de 237 nummers vermeldende catalogus is een flesje Amstelbier uit de dertiger jaren waarvan sluiting en inhoud nog in tact zijn. Maar ook omvat de collec tie schitterende scheepsmo dellen, Amsterdamse staan de horloges, zilverwerk met Amsterdamse signature, kaarten, boeken en prenten over Amsterdam, schilde rijen van ondermeer Breit- ner, achterglas schilderin gen van Zeuner, een maho nie commode met de Am sterdamse stedenmaagd en verborgen portretmedail lons uit de tijd van de pa triotten, veel nautische an tiek zoals sextanten en hoekmeters, en voorts aller lei tinnen en zilveren ge bruiksvoorwerpen en mun ten (bijv. Mexicaanse pi laardollars) die zijn opge doken uit de vergane sche pen van de Oost-Indische Compagnie. De veiling vindt plaats in het kader van de viering van 700-jarig Amsterdam. Veilingmees ter Glerum: ,JIet is een aardigheidje. Het werk en de moeite die we er drie kwart jaar aan hebben be steed om de collectie bij elkaar te krijgen, zal waar schijnlijk niet door de op brengst gedekt worden. Echtpaar Spock uiteen NEW YORK (AP) - Dr. Benja min Spock, de Amerikaanse kinderarts en schrijver van boe ken over kinderverzorging, en zijn echtgenote zijn na een hu welijk van 48 jaar uit elkaar gegaan. Hij is 72 en zij 69 jaar. Zij trouwden in 1927 en hebben twee zoons. Het kantoor van dr. Spock liet weten dat er geen plannen voor een wettelijke scheiding zijn. Kamercommissie wil behoud De Hoop" DEN HAAG (ANP) - Vrijwel unaniem keert de Visserijeom- missie uit de Tweede Kamer zich tegen het regeringsvooroe» men om over te gaan tot ver mindering van de jaarlijkse subsidie aan het hospitaalkerk- schip „De Hoop". Dit bleek gisteren in een (beslo ten) overleg van de commissie met landbouwminister Van der Stee. Volgens de minister kan in verband met de verandering in de werkomstandigheden van het hospitaalkerkschip worden overgegaan tot de „afbouw" van de jaarlijkse bijdrage in de ex ploitatiekosten. In de begroting 1976 wordt voorgesteld de jaar lijkse subsidie voor „De Hoop" terug te brengen van een mil joen vier honderd negentig dui zend gulden tot een miljoen gul den. ALÖertihe ONBeKOCHTvoS»

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7