Doeleindennota voor Leidse city bittere noodzaak „Optreden tegen bedrijven langs de Zijl onfatsoenlijk w Leiden ongelukkig met winkelcentrum in Leiderdorp Rijnland wijst op consequenties voor waterbeheer COMMISSIE HAALT UIT TEGEN WETHOUDER VAN AKEN Van een onzer verslaggevers LEIDEN Voor de tweede keer binnen een week is in een commissie van de Leidse gemeen teraad kritiek geleverd op de plannen van de gemeente Leiden de bedrijven op het terrein tussen Sumatrastraat en de Zijl te dwingen te verhuizen. Dit zou moeten gebeuren in het kader van een wijziging van het bestemmingsplan voor dit gebied die ten doel heeft hier de oorspronkelijke woonbestemming te herstellen. Was het vorige week al de commissie volkshuis vesting, gisteravond boog de gemeenteraadscom missie voor economische aangelegenheden zich over de plannen en leverde daarbij ongezouten kritiek met name op het optreden, of liever op de afwezigheid daarvan van de verantwoordelij ke wethouder, de heer Van Aken. Evenals hij vorige week al in de commissie volkshuisvesting had gedaan vroeg ir. Houtman (SGP/GPV) ook nu weer om gegevens met be trekking tot het standpunt van de betrokken bedrijven zelf, en ook nu moest de wethouder hierop het antwoord schuldig blijven. Weliswaar stelde Van Aken wel overleg te hebben gehad met een van de bedrijven (in casu de metaalin dustrie Drakenburg), maar dit had alleen maar plaatsgevonden in het kader van de wens van deze onderneming tot uitbreiding over te gaan, omdat de hal die zij thans in gebruik heeft voor de productie te klein geworden is. Voor het overige hadden de in dit gebied gevestigde be drijven de plannen van de gemeente uit de krant moeten vernemen, en dat vond ir. Houtman „bestuurlijk een bijzonder vreemde zaak". Wethouder Van Aken antwoordde hem een en ander bijzonder te betreuren en merkte op, dat hij inmiddels zijn excuses hiervoor had aangebo den. De wethouder weet deze onvolkomenheid aan het ontbreken van enige coördinatie tussen de afdelingen ruimtelijke ordening en economi sche zaken op het Leidse stadhuis, waar het gaat om zaken die, zoals deze, raakvlakken hebben op beide terreinen. Al met al bleef ir. Houtman het een bezwaar vinden, dat van de commissie een oordeel wordt gevraagd terwijl zij niet op de hoogte is van de standpunten van de betrokken bedrijven. „Ik heb de indruk dat de gemeente bezig is een beetje met de botte bijl te hakken", stelde het SG- P/GPV-raadslid gisteren. Wethouder Van Aken raadde hem aan in de commissie ruimtelijke ordening deze zaak aan de orde te stellen; hij was van mening, dat hem, noch zijn afdeling in deze iets te verwijten valt. Een ander punt (ran kritiek was voor Houtman het feit, dat de gemeente met de wijziging van het bestemmingsplan in feite ten doel heeft een volgens haar ongewenste uitbreiding van de be- tonmortelcer.trale op dit terrein te voorkomen. Houtman vond het verstandiger als de gemeente in alle eerlijkheid met dit bedrijf de mogelijkhe den van alternatieve vestigingsplaatsen ging on derzoeken in plaats van op deze wijze te werk te gaan. Houtman sprak in dit verband van „bestuurlijk onfatsoenlijk optreden". Daarin werd hij bijgevallen door ondermeer het WD- raadslid Van Duyn, die er nog een schepje bovenop deed. Hij sprak van een „overvalstak- tiek": „Een of andere dwaas heeft dit er probe ren door te drukken en U (wethouder Van Aken. Red.) heeft hier tegen niet voldoende weerstand geboden. U zit ons hier allemaal stroop om de mond te smeren dat u het toch zo met ons eens bent alleen in B en W hebt u kennelijk geen zak te vertellen, want de besluiten gaan doorgaans dwars tegen onze mening in", aldus een zichtbaar géirriteerde Van Duyn. Hij verweet het college een nota in elkaar te hebben laten draaien die als bewijs zou moeten dienen voor een voordien genomen besluit, hetgeen het WD-raadslid „on fatsoenlijk met hoofdletters" noemde. Dit laatste werd door Van Aken bestreden. Hij zegde de commissie toe met een nota te komen van voor de datum van het B en W-besluit. Dat zal dan over twee weken gebeuren wanneer de wijziging van het bestemmingsplan met alle con sequenties voor de bedrijven in dit gebied op nieuw aan de orde zal komen. Valkenburgseweg twee dagen afgesloten LEIDEN Het wegdek van de Valkenburgseweg zal mor gen en overmorgen worden voorzien van een asfaltboven- laag. Daarmee zullen dan de reconstruktiewerkzaamheden aan deze weg zijn voltooid. Tijdens de uitvoering van het werk zal de Valkenburgseweg voor al het doorgaande ver keer worden afgesloten. Het busverkëer gaat echter ge woon door, terwijl ook het be stemmingsverkeer voor bewo ners en bedrijven zal worden doorgelaten. Buurtbewoners kunnen de auto tijdens de werkzaamheden zo ver moge lijk van de weg parkeren; dit om eventuele teerspatjes op de carrosserie te vermijden. Viering 400-jarig bestaan Leidse universiteit in Australfé CANBERRA - Het 400-jarig bestaan van de Leidse Univer siteit is ondanks de grote af stand niet ongemerkt aan de oud-Leidenaars in Australië voorbijgegaan. Uit Sydney, Melbourne, Can berra en zelfs uit Port Mores by in Van een onzer verslaggevers Leiden „U kunt het streven van de vorige week in het leven geroepen Stichting Leidse Binnenstad rustig als een noodkreet beschouwen. Ons uiteindelijke plan van actie dat de stichting in haar doeleindennota—in—drie—delen (het laatste en belang rijkste deel zal waarschijnlijk half 1976 voltooid zijn) gaat ontwikkelen willen we bepaald een ander lot toebedeeld zien dan dat waarmee voorgaande plannen, rapporten en nota's over de binnenstad zijn getroffen, nl. weggeschoven worden in een lade. Dat moet eenvoudig niet meer mogelijk zijn zonder ge zichtsverlies", aldus mevrouw Elly den Haan—Groen, oud—raad slid, oud—wethouder, thans lid van Prov—Staten voor de VVD en voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad die zich nu in het openbaar heeft gepresenteerd. Deze stichting moet het ui teindelijk helemaal gaan ma ken. Het ontwikkelen van plan nen die een ogenblik respons krijgen en daarna gewoon wor den vergeten of met een moede loos gebaar terzijde worden ge schoven dient volgens de „dage lijkse leiding", die ten uitvoer wordt gelegd door een Raad van Bestuur, niet meer voor te komen. Het opmerkelijke bij deze nieu we stichting is dat de inspraak en het overleg op een zeer brede basis berusten omdat alle in stanties en groeperingen die enig belang hebben bij een ge zond (economisch) hart van de oude Leidse stad hun stem kun nen hebben in de uitgebreide Raad van Toezicht, de wijkra den niet in de laatste plaats. De hernieuwde aanpak van de binnenstadsproblematiek heeft betrekking op alle economische activiteiten van de city, niet al leen de detailhandel wordt erbij betrokken. „Als iedereen die het goed meent met de Leidse bin nenstad positief met ons mee denkt, dan zullen de vruchten van ons werken zeker niet uit blijven", meent mevrouw Den Haan. Mr. R W. A. Zweerts (Kamer van Koophandel), die aan de Raad als adviseur is toegevoegd, ziet de stichting als noodzakelijk gevolg van het feit, dat de gemeente geen visie heeft op het hart van Leiden. „Rainbow" door Iris opnieuw in het Lak-theater LEIDEN Op zaterdag 1 no vember zal in het LAK-theater om 20.15 uur opnieuw een voor stelling gegeven worden van „Rainbow", het muziektheater stuk van Iris. Sinds de première op 18 april van dit jaar plaatshad, heeft het stuk, voordat de uiteindelijke vorm werd gevonden, een aan tal ingrijpende wijzigingen on dergaan. Zo heeft het verhaal van de vogel Caldóvim plaatsge maakt voor poëtische teksten en is er een nieuwe dansgroep on der leiding van Christine Gun ning. „Rainbow" is verscheidene malen met succes uitgevoerd in het Shaffy-theater en theater De Brakke Grond in Amsterdam. Gezien de grote belangstelling bij vorige optredens is het ver standig tijdig kaarten te reser veren bij het Lak-theater, Le vendaal 150, in, tel. 124890. De toegang bedraagt 3,50 en voor LAK- en CJP-leden 2,50. t de federale ganiseerde r Het feit dat stand de ontbrak, deed niets af c goede stemming. De reünie was georganiseerd door drs. Serafiena Claassen uit het Brabantse Hapert, die in Leiden haar doctoraal ge schiedenis haalde. Burgerlijke stand Politiewagen door vooras gezakt !ie-auto die in vliegende vaart een ambulance begeleid- is gistermiddag bij molen De Valk, ter hoogte van de door zijn vooras gezakt. Het ongeval gebeurde rond Niemand raakte .gewond. Eerste Merenwijk-winkels geopend In een in het donker nauwelijks te vinden winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk hebben gisteravond twee zaken hun deuren geopend: slagerij Van der Zalm en dameskapsalon Rogier. De slagerij (groot 180 m2) geopend door Edo, het zoontje van de heer A. H. V. v.d. Zalm, wiens broers slagerijen hebben in Óegstgeest, Gouda en Den Haag. Edo werd bij het doorknippen geassisteerd door wethouder Van Aken (economische zaken) en zijn charmante moeder, terwijl zijn broertjes en zusjes toekeken (zie foto boven). Op de foto onder schikt de heer C. Taal van kapsalon Rogier het kapsel van zijn vrouw. De heer Taal had hiervoor kapsalons in Den Haag en Leidschendara De kapsalon is semie-klassiek ingericht en heeft 19 stoelen. De heer Taal wordt geassisteerd door zijn echtgenote en vijf meisjes. Van een onzer verslaggevers LEIDEN— De gemeente Leiden zal haar bedenkingen kenbaar maken aan Leiderdorp over de plannen die in deze gemeente bestaan met betrekking tot het winkelcentrum „Winkelhor*. Leiderdorp wil om de onderbewinkeling van deze gemeente op te heffen vlak bij de gemeentegrens met Leiden een winkelcentrum bouwen van bijna 11.000 m2, waarvan 4800 m2 zou worden bestemd voor grote zelfbedieningszaken. In de gemeenteraadscommis sie voor economische aangele genheden van de Leidse ge meenteraad gaven vrijwel alle leden gisteravond uiting aan hun ongerustheid over de Lei- derdorpse plannen. Zij vrezen dat een dergelijk groot opgezet winkelcentrum nogal wat koopkracht van Leidse bedrij ven weg zal trekken met alle gevolgen van dien. Bovendien vragen zij zich af of Leider dorp een dergelijk groot opge zet winkelcentrum nou wel De Leidse raadsleden denken daar echter anders over en wijzen erop, dat men in de Leidse Merenwijk met een ver gelijkbaar aantal inwoners wat van het winkelcentrum daar (de Kopermolen) gebruik zal gaan maken, is gekozen voor de helft van de opper vlakte die Leiderdorp er voor uit heeft getrokken. Om haar bedenkingen over deze ontwikkeling aan Leider- echt nodig heeft De Leidse Trp kenbTar te maken tal wethouder van Economische zaken de heer Van Aken stel de, dat zijn Leiderdorpse colle ga Reugenbrink als argument had aangevoerd dat zijn ge meente onderbewinkeld was. Het zou hier niet gaan om een bovenwijks of zelfs regionaal winkelcentrum. ambtelijk een nota worden op gesteld, die aan deze gemeente zal worden voorgelegd. Aan de hand daarvan zou dan met collega Reugenbrink van Lei derdorp eens over de Leidse bezwaren van gedachten ge wisseld kunnen worden. Als er 26 provincies zouden komen LEIDEN In een door Gedepu teerde Staten van de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland gevraagd commentaar op het concept-wetsontwerp reorgani satie binnenlands bestuur zeg gen dijkgraaf en hoogheemra den van Rijnland dat toezicht op dit waterschap voor vijf pro- vincies-nieuwe-stijl een doelma tig waterbeheer welhaast onmo gelijk zou maken. Rijnland ondervindt thans reeds de moeilijke bestuurlijke conse quenties van het feit, dat het onder twee provincies (noord en Zuid-Holland) ressorteert Zouden de reorganisatieplannen doorgaan, dan zou het hoog heemraadschap komen te liggen in vijf nieuwe provincies: Am sterdam, Haarlem-IJmond, Lei den, 's-Gravenhage en Dord recht—Gouda. Schaalverkleining van de pro vincies werkt volgens Rijnland tegengesteld aan de reeds aan de gang zijnde concentratie van waterschappen. Deze tot de vor ming van hoofdwaterschappen leidende ontwikkeling bleek vooral noodzakelijk voor een doeltreffend kwaliteitsbeheer over de oppervlaktewateren. Wanneer de bestuursreorganisa- tie in de richting van meer en kleinere provincies op den duur doorgang zou vinden, dan zou den volgens Rijnland het toe zicht op en de reglementering van hoofdwaterschappen niet doelmatig door deze kleinere provincies kunnen geschieden welke samenwerkingsverban den men daarvoor ook zou ont werpen. Noodzakelijk lijkt Rijnland in ieder geval het tot stand komen van een waterschapswet. Daar bij zou mogelijk de invloed van de centrale overheid op de wa terschappen versterking moeten krijgen. Merenwijk-jeugd maakte park schoon LEIDEN Bijna honderd jon ge Merenwijkers hebben giste ren in hun wijkpark naar harte lust kunnen tuinieren. Onder leiding van de heer Kühn (ge meentelijke plantsoenendienst) en zijn assistenten werden er bollen gepoot, onkruid gewied en plantjes verplant Ook wer den er 20 plastic vuilniszakken vol rommeltjes geraapt. In de stal van de boerderij werd een milieu-quiz gehouden. Vele kin deren beantwoordden de vragen goed, zodat om de prijzen, enke le boekjes en platen over milieu beheer, moest worden geloot De eerste prijs bij de 6- en 7-jarigen werd gewonnen door Charles de Louw, de 2e prijs door Jan Pieter Maas, bij de 10- en 13-jarigen waren de prijswin naars Anton Slijkhuis en Marga Mark. Joanny v. Spronsen en John Fitgens waren de prijswin naars van de 8- en 9-jarigen. Een eervolle vermelding kreeg de vijf-jarige Carolien de Knegt 's-Middags werd er voor alle kinderen een film gedraaid in de aula van de school aan het Valkenpad. De organisatie van deze dag was in handen van de werkgroep activiteiten van de Stichting voor buurt en club- huiswerk „De Zijlwijk". Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Zondagmiddagcafé In het Lak-theater is zondag middag a.s. van vier tot zeven uur een zgn. „zondagmiddagca fé". Plaats van handeling is de foyer en de zaal van het LAK- theater, Levendaal 150, III, bo ven de Consumarkt. Er is een heleboel te beleven: kinderen kunnen plakken en verven en spelletjes doen onder leiding van Tüly Huiberts. De ouderen kunnen een borrel drinken en luisteren naar troubadour Hui- bert de Man die Italiaanse en Nederlandse middeleeuwse liedjes ten gehore zal brengen, of luisteren naar gedichten, voorgedragen door leden van de litteraire workshop van het LAK. Voor wie hierbij niets van zijn gading is, zijn er nog liedjes en sketches, gebracht door een groepje Neerlandici, en een optreden door Kees Ou wejan en konsorten met folk muziek. Wie zin heeft om aktief bezig te zijn, kan worden inge wijd in de rituelen van het Chi nese Mah-yong spel en het Go spel, of een gewoon Hollands partijtje ganzenbord spelen. Wie zelf nog andere ideeeën heeft om iets te doen, in welke vorm dan ook, van muziek ma ken tot goochelen, neemt spul len mee en gaat zijn gang. Het LAK-zondagmiddagcafé is een maandelijks terugkerend evene ment en wie zondag 26 oktober geen gelegenheid heeft z'n kunsten te laten zien, kan zich opgeven op het LAK-secreta- riaat voor eenvolgende keer. Verenigde Naties Op 5 november a.s. gaat er in het kader van de politieke scholingskursussen voor de vrouw, wederom een cursus „Verenig de Naties" van start De cursus wordt gehouden op 5, 12, 19 en 26 november in een der zalen van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg te Leiden, 's ochtends van 9.30 uur-11.30 uur. De cursus be staat uit 4 onderdelen: Internationale Zaken (buiten landse dienst), inleider mr. F. W. Kist van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Europese Integratie, inleider mr. F. Portheine, lid 2e Kamer der Staten Generaal, lid Euro pees Parlement De Verenigde Naties, inleider drs. W. J. Bartels van de voor lichtingsdienst der Verenigde Naties te Den Haag. De NAVO, inleider A. Gosens, Lt. ter Zee, van het Ministerie van Defensie. Inl. en aanmel dingen: tel. 892963, 152773 en 131335. Overval Ecnl6-jarige Leidenaar is in een warenhuis aan de Bree- straat door de Leidse politie aangehouden. De jongen had even eerder in een winkel in naaimachines aan de Haarlemmerstraat een greep in de kas gedaan en was toen weggerend met 160 gul den. De eigenaar had hem tot in het warenhuis achtervolgd, alwaar de bedrijfsleider van het wa renhuis werd gewaarschuwd. Deze geeft direct het teken „overval" waarop het waren huis hermetisch werd afgeslo ten. De politie vond de jongen even later in een paskamer. Allemaal Frysk Ten behoeve van het grote con tingent „oprechte" Friezen dat in Leiden en omgeving zich metterwoon heeft gevestigd, al smede het nog grotere contin gent niet-Friese lekkerbekken is het in Holiday Inn van 24 okt tot 3 november „Fryslan boppe". Deze hele week wordt zo Fries als maar mogelijk is aangekleed: een Friese dans groep opent het festijn zater dagavond, er is Friese kaassa lade, Makkumer stoofpaling, karnemelk, stroop en suiker op z'n Fries, overal Friese kunst stukjes, gerechten bereid vol gens een Fries oud keukenmei den-recept en Dokkumer kofje (en zusje van de Irish coffee) toe. Geiten wonen de opening bij, „with love from Ljouwert". Alle ma's, stra's, ga's en da's zijn van harte uitgenodigd. „Ti- ge by tige wolkom hjirre", zul len we maar zeggen. VCSB Het bestuur van.de VCSB Lei den is voor het jaar 1975-1976 als volgt samengesteld: Denis Rosendahl Huber praeses, Mar- greet van Eek ab-actis, Juul Bienfait quaestor, Margreet van der Hoeven assessor I, Arie Stougie assessor II, Art Touw assessor UI. Ab-actiaat: Rijn- en Schiekade 101, Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3