Ierse politie rekent op langdurig beleg SYRIERS IN HONGERSTAKING TOESTAND VAN FRANCO KRITIEK RADIO STATION RENASCENCA WEER BEZET EXPLOSIEVEN OP HERREMA'S LICHAAM? Anti-Spanje- leus op grasmat Hertha BSC Vonnis van een jaar „onrechtvaardig" Ondanks geruststellende verklaring i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu CeklócSou/ia/rit Woensdag 22 oktober 1975,66e jaargang no. 20254 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort RaDenburq 2 Leiden postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur. F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J- J. Hallw®®^Jie'"redac,eur Advertenties (excl.' BT W0,42 per mm. Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers. 50 ce Bonzen Deel 1 van "Boeren, bonzen en bommen", naar het boek van Hans Fallada op Ned. I om 20.00 uur. Symphonisch gedicht Don Quixote van Richard Strauss om 20.50 uur. Ned EI om 19.05 uur Jouw beurt Om 20.55 uur A toom vraag stuk in Koning Klant (2) en om 21.45 uur "Scherts, satire ander snoepgoed". Vrij koud Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maximumtemperaturen circa 9 graden. Morgen: zon: 7.17-17.31 Maan: 19.15-10.39 Schev. hoogw.: 4.34-16.49 Laagw.: .0.29-12.40 De twee onderhandelaars met de ontvoerders van dr. Herrema, father Donald Eddy Callagher en Marion Coyle. O'Mahony en Philip Flynn. (Van onze correspondent Ro ger Simons) DUBLIN In het drama Herrema was vanmorgen, 24 uur na de ontdekking van dr. Herrema en zijn ontvoerders in een huis in het dorp Mo- nasterevin op 60 kilometer van Dublin, nog geen veran dering gekomen. Tweehon derd zwaar gewapende mili tairen en politiemannen hou den de wacht rond het huis, maar een bestorming wordt niet overwogen, omdat die vrijwel zeker aan dr. Herre ma het leven zal kosten. Ge hoord is dat de Nederlandse fabrieksdirecteur enkele ma len heeft uitgeroepen: „Kom in hemelsnaam niet dichter bij, anders doden ze me". Het zag er daarom naar uit dat de belegering een langdurige kwestie zal worden. Kans om te ontsnappen zal er voor dr. Herrema ook niet zijn. Eddy Callagher, een van de ontvoerders, zou hem, zo meldt de Daily Mail vanmorgen, explosieven op het li chaam hebben gebonden om een ontsnapping te verhinderen. De poli tie moet daarom proberen via onder handelingen de ontvoerders, Callag her (27) en vermoedelijk Marion Coyle (20) - de aanwezigheid van een derde ontvoerder is niet uitgesloten tot betere gedachten te brengen. Mevrouw Herrema is gisteren vanuit Nederland in Dublin teruggekeerd. Zij blijven echter bij him eisen: Cal- laghers vriendin, de veroordeelde dr. Rose Dugdale, moet vrijgelaten wor den uit de gevangenis van Limerick, terwijl ook de vrijlating wordt geëist van twee andere IRA-leden, Kevin Mallon en Jim Hiland, die opgesloten zitten in de gevangenis van Portlaoi- ce. De Ierse regering blijft erbij dat geen concessies gedaan kunnen wor den. Het huis in de vrij nieuwe woonwijk Monasterevin werd gistermorgen tussen zeven en acht uur omsingeld en bestormd. De politie vroeg en verkreeg versterking van het leger, dat zelfs met gepantserde wagens ter plaatse verscheen. In het vredige dorpje had men nog nooit zoveel politiemannen en militairen bij el kaar gezien. Callagher en Coyle verschansten zich met hun slachtoffer in een van de drie slaapkamers van het huis, dat toebehoort aan sympathisanten van de Voolopige IRA. Zij brachten dr. Herrema voor het raam en vuur den enkele waarschuwingsschoten af. Herrema zag er zeer opgewonden uit. Zijn geroep werd later op de dag nog vaker gehoord. Hij werd voort durend onder schot gehouden. Mevrouw Herrema is gisteren uit Nederland teruggevlogen naar Ier land om de bevrijding van haar man af te wachten. De dramatische wen ding heeft haar nieuwe hoop gege ven. Zij verblijft bij de Nederlandse ambassadeur in Dublin. Het AKZO- concern, waarvan Ferenka's dirëc- teur Herrema deel uitmaakt, wordt in Dublin vertegenwoordigd door oud-minister Schmelzer. (Van onze correspondent) MADRID De toestand van het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco is kritiek. Dit on danks geruststellende verklarin gen van officiële Spaanse woordvoerders en bagatellise rende uitlatingen van de intus sen wél opgeroepen familiele den. De 82-jarige generaal hij wordt 4 december 83 lijdt aan endocarditis, een ontsteking aan het binnenste hartvlies. Het Amerikaanse tv-station ABC meldde, inlichtingen uit Was hington citerend, gisteravond het overlijden van Franco. Dit werd, onmiddellijk daarna door Madrid ten stelligste ontkend. Allerlei politieke activiteiten we- gisteren op de mogelijkheid van een óf tijdelijke, óf perma nente machtsoverdracht aan de man die Franco zes jaar geleden als zijn opvolger aangewezen heeft: Prins Juan Carlos van Bourbon (37). Prins Juan Carlos had vorig haar al zes weken de zaken voor Franco waargeno men, toen deze met een gevaar lijke aderontsteking kampte. Premier Arias Navarro bezocht gisteren tot tweemaal toe de zie ke Franco in het Pardo-paleis, had onderwijl een gesprek met Juan Carlos en vervolgens met de voorzitter van het Spaanse parlement, Rodriguez de Valcar- cel die tevens voorzitter is van de kroonraad. Als Franco zou komen te sterven, moet zijn op volger voor de kroonraad en het parlement worden beëdigd om dan tot koning te worden uitge roepen. De hartcomplicaties bij Franco deden zich voor na vijf dagen van verkoudheid en griep. In de nacht van maandag op dinsdag kreeg Franco een hartaanval en raakte in de loop van gisteren enige tijd buiten bewustzijn, waaruit hij later weer ontwaak te. Van dan af ging er een stroom van geruchten uit Ma drid de wereld over, wat resul teerde in het voorbarige Ameri kaanse doodsbericht Madrid reageerde met een: "Hij leeft en de artsen zijn niet bezorgd". In tussen waakt een team van spe cialisten over het welzijn van de generaal. Aangenomen wordt dat mocht hij herstellen, dit herstel een langdurige vorm zal aannemen, gezien de leeftijd van de patiënt De Spaanse troonopvolger, prins Juan Carlos, wordt omgeven door burgerlijke en militaire autoriteiten na het bekend worden van de gezondheidstoestand van Franco. WEST-BERLIJN (DPA) - De grasmat van het West- berlijnse Olympisch Sta dion waar Ajax vanavond zijn eerste UEFA-cupwed- strijd speelt tegen Hertha BSC, is door onbekenden voorzien van de leus „ETA/Spanien ist ein KZ", wat betekent „ETA/Spanje is een concentratiekamp". Deze tekst is kennelijk met een onkruidverdelgings- middel in het gras gebrand. De duidelijk leesbare let ters zijn ongeveer twee me ter groot en hebben de grasmat over een lengte van circa 60 meter bescha digd. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De vier Syriërs die op 5 september op het station van Amersfoort een gijzelingsactie hadden willen uitvoeren op de Warschau-express, zijn vandaag in hongerstaking gegaan, nadat zij vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank tot één jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Zij willen hiermee protesteren tegen het huns inziens De rechtzitting kreeg vanmorgen een verrassend onrechtvaardige vonnis. slot Nadat de vonnissen waren uitgesproken, De vier is alleen verboden wapenbezit ten laste kreeg één van de verdachten, de 27-jarige Josef gelegd. De officier van justitie had twee jaar A., de gelegenheid nog iets te zeggen. Terwijl velen celstraf geëist, maar rechtbankpresident mr. J. A. in de rechtzaal een dankbetuiging verwachtten Schröder bepaalde het vonnis op één jaar, met voor de correcte behandeling, verklaarde de man aftrek van voorarrest. dat de vier Syriërs de opgelegde straf onrechtvaar dig vonden omdat volgens hen niet was bewezen dat er sprake was van zware wapens. „Wij gaan daarom vandaag in hongerstaking en wij stellen de Nederlandse regering daarvoor verantwoorde lijk". De president van de rechtbank wilde daar niet op ingaan. ,De rechtbank heeft zijn oordeel gegeven en kan daar niets meer aan doen", zei hij. Lissabon (RH/AFP) Onge veer tweeduizend betogers heb ben vannacht het radiostation Renascenca bezet en de verze geling verbroken die op 15 ok tober op bevel van premier Axevedo van Portugal was aan gebracht. Onder de betogers zijn enkele bonderden militairen. De de monstranten hebben gezegd van plan te zijn de zender weer in gebruik te namen. Radio Renascencais eigendom van het Portugese episcopaat en had eind september de uitzen dingen gestaakt, nadat de stu dio's en kantoren van het staion door militairen waren bezet Voordien was de zender in han den van links georiënteerden. De Portugese regering kan mo gelijk binnen 48 uur door een communistische staatsgreep ten val worden gebracht, zo hebben een aantal Portugese dagbladen gisteren geschreven. Overal in het land doen geruchten de ron de dat het nu een maand oude kabinet van premier José Pin- heiro de Azevedo het einde van de week niet meer haalt In het Londense New Greenwoord Theater ging giste ren de Komedie „The Rainmaker" van N. Richard in première. De ac teur-zanger Peter Gilmore, bijzonder bekend door zijn rol in de televisie serie „The Onedin Line", vervult de hoofdrol samen met zangeres-actrice Marianne Faithfull. GRENSRECHTER BARRETT: Zonder angst vanavond het veld op (Van onze sportredactie) DEN HAAG -Grensrech ter Dirry Barrett, in 1972 het „lijdend voorwerp" bij de Europa-cupwed strijd PSV-Real Madrid, is voor het eerst terug in Nederland. De Ierse grensrechter, die in Eind hoven destijds door een bierblik werd getroffen en een dag later per brancard ons land ver liet, maakt vanavond in het Zuiderpark bij FC Den Haag-RC Lens zijn come-back. Over dat veelbesproken incident, waarvan miljoenen tele visie-kijkers getuige wa ren, piekert Dirry Barrett nooit meer, legde hij gis teren in een exclusief in- tervieuw een onzer ver slaggevers uit. „Ik stap vanavond beslist zonder angst het veld weer in". (Zie ook pagina 11). illllllllllllllll Or. Lieftinck opende nieuwbouw Financiën DEN HAAG - Met het overhandigen van een sleutel, waarmee minis ter Duisenberg een rij kelijk gevulde schatkist opende, heeft de oud minister van Financiën dr. P. Ueftinck vanmor gen de officiële ope ning verricht van het nieuwe ministerie van Financiën. Het nieuwe departement dat staat aan het Korte Voorhout in Den Haag is ge bouwd ter vervanging van het oude ministerie aan de Kneuterdijk. Na de overdracht van de -sleutel van de schatkist bood minister Duisen berg oud-minister Lief tinck een juk aan. Het juk symboliseert de te dragen last van het mi nister van Financiën. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar naam: adres: ^woonplaats: Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1