Cruijff: KNVB vroeg zelf om moeilijkheden Hans van der Lande weg als coach ADO IMPASSE IN OVERLEG BARCELONA Plant nu de Lente WILDE STAKING IN MONTREAL GAANDE Erica Belle koploopster schaakstrijd Duyndam na val uit zesdaagse Onze hersenen: plaats van zenuwziekten en slapeloosheid De koffers van de vakantie zijn nog nauwelijks uitgepakt, of u moet alweer aan uw lentetuin gaan denken. De beste planttijd voor de lentebloeiende bolge wassen valt samen met de bloei van de echte herfstbollen, zoals de mooie „naakte begijnen", een bijnaam voor herfsttijlloos. Spe ciaal de kleinere bolgewassen en de botanische tulpen kan men het beste vrij vroeg in de herfst planten. Hoe vroéger ze in de grond gaan, hoe beter ze wortel schieten, omdat de bo dem dan nog relatief warm is. De bol is dan beter tegen de winter bestand en in het vroege voorjaar heeft u dan méér en vroegere bloei. Als vuistregel geldt dat de bol minstens één maal zo diep ge plant wordt al de bol dik is. Op kleigrond moet u kwistig om springen met puur zand, min stens twee centimeter onder el ke bol, om een goede afwatering te verzekeren. Anders zullen bij een natte winter de gewassen wegrotten. Over het algemeen is een vochthoudende (humusrij- ke) zandgrond ideaal. Op zware gronden kuurt u het best ook de klei boven de bollen mengen met veel turf en potgrond. De afstand tussen de bolgewas sen varieert van 8 tot 40 centi meter, afhankelijk van de dikte van de bol en de hoogte van het gewas. Keizerskronen plant men alléén of hoogstens per 3 of 5 stuks op een warme plaats, zoals aan een muur op het zuid en. Voor de overige bollen geldt dat men altijd één kleurvlak vormt Heeft u een behoorlijke tuin dan moet u 70 tot 80 tulpenbollen van een variëteit bijelkaar plan ten. Te veel kleuren door elkaar werkt onrustig. Voor narissen heeft u genoeg aan 40 tot 50 stuks, vooral omdat deze in een tijdsbestek van 3 4 jaar in aantal toenemen. Na deze perio de vormen ze alleen nog maar bladeren. In kleine tuinen plant men vooral vlak bij huis en met onderbeplanting. Gele tulpen met daaronder lichtblauwe ver- geetmij-nietjes, paarse tulpen met gele viooltjes of oranje tul pen boven blauw-paarse viool tjes, gele narcissen boven blau we druifjes. Planten tussen de nu tanende rozen verzekert een vroeg succes in het voorjaar. Speciaal in een jonge heidetuin zijn botanische tulpen niet weg te denken Bij aankoop moet één ding goed in de gaten gehouden worden; koop onbeschadigde bollen. Er mag al helemaal geen grijsgroe ne schimmel op de boldelen voorkomen. Speciaal bij de tulp moet men hier op letten. Neem van botanische tulpen altijd een felle kleur; de waterlelietulp* of Tulipa „Kaufmanniana" waar van de variëteit „Mad. Le fever" de meest bekende is. Tulipa Greigii vertoont mooie strepen op de bladeren. De variëteit „Plaisier" met rood-gele bloem valt erg op, ook in rotstuinen. Voor meer beschutte binnen tuinen zijn de lelietulpen op lan ge steel buitengewoon geschikt, zoals de roze „Mariette", gele „West Point", violette „May Ti me", wit „White Triumphator" en vuurrode „Red Shine". De Darwin-tulpen met extra grote bloemen doen het zelfs beter in de halfschaduw, zoals de rode „Apeldoorn" en de gele „Golden Oxford". De lage baksteenrode Tulipa Praestans, die 3 tot 5 tulpjes per steel voortbrengt, verdient speciale vermelding. Om de botanische soorten over te houden kunt u ze in goede kompost planten. Kunstmest is ook prima. Narcissen doen het goed als on derbeplanting van heesters en bomen, die in de Lente nog kaal zijn. Trompetnarcissen niet te missen als men in het vroege voorjaar geurige snijbloemen wil hebben. Vooral de variëtei ten met gele, oranje of rode kragen zijn in trek zoals de Actaea. Plantdiepte van de nar cis is minstens 15 centimeter bij onderlinge afstand van 20 centi meter De cyclaambloemige „Fe- bruari-Gold" moet speciaal aan bevolen worden. Voor de border en de verwilde ring is het lenteklokje onmis baar. Het bloeit iets langer dan het sneeuwklokje en valt ook eerder op, omdat het een groter klokje heeft. Ze verlangt een vochthoudende grond, evenals de anemonen en winterakoniet. De laatste bloeit als een kleine lelie en is zeer geschikt voor de rand van vijvers of beken. Als snijbloem is de Ixia bijzon der elegant. De bolletjes moeten in de winter met turf en sparre- groen afgedekt worden. Probeer voor de populaire crocus eens de rondbloemige Crocus chry- santus, waarvan speciaal de variëteit „Blue Peter" opvalt, door zijn gouden keel in de blauwe kroon. In de rots- of muurtuin zijn de rijkbloeiende Cyclames en het twaalfgoden- kruid (dodecatheon) onmisbaar. Sneeuwklokjes, vroege voor jaarsbode. De negentiende eeuw heeft een flinke duw te zien gegeven aan het onderzoek van onze hersenen, ondermeer onder in vloed van de fameuze „l'École Neurologique Fran?aise". De laatste twintig jaar kenden we vooral de doorbraak van de psychofarmaca, d.w.z. van een hele reeks scheikundige stof fen die een invloed hadden op ons zenuwstelsel. De ontwikkeling kwam hier mee niet tot een einde, want de laatste tien jaar werden vooral het domein van de mo leculaire biologie en van de anatomie van onze hersenen steeds verder onderzocht Te recht zouden we zeggen, want de hersenen vormen uiteinde lijk niet alleen het voornaam ste, maar ook het meest inge wikkelde orgaan van ons li chaam. Ongeveer 13 miljard hersencellen zijn op een onge looflijk ingewikkelde manier op elkaar ingespeeld tot een apparaat dat ons in staat stelt te denken, te voelen, te bemin nen en de wereld te onderzoe ken. Onze hersenen zijn ten slotte de essentie van onze per soonlijkheid. Ziekte van Parkinson en Schizofrenie De voortgeleiding van een prikkel in een zenuwcel ge beurt door middel van een elektrische impuls. De prikkel geleiding van een zenuwcel naar een andere gebeurt ech ter door bepaalde scheikundi ge stoffen, de zogenaamde „mediatoren". De ontdekking, het afzonderen en het identifi ceren van deze mediatoren was een enorme stap vooruit in het wetenschappelijk onder zoek van ons centraal zenuw stelsel. Deze studie heeft niet alleen een theoretisch belang, maar heeft ook zijn praktisch nut bij de behandeling van psy chiatrische en neurologische stoornissen. Zo weet men nu dat de ziekte van Parkinson (onwillekeurige bevingen) te wijten is aan het ontaarden van bepaalde hersencentra, waarvan de mediator „dopa mine" is. Sinds enkele jaren slaagt men er in deze chronische ziekten een duidelijke verbetering te brengen door de patiënten het L-dopa toe te dienen, een scheikundige stof die het te kort aan dopamine zoveel mo gelijk herstelt. De geleerden steken de koppen nu bij el kaar om nieuwe scheikundige stoffen samen te stellen die het begin kunnen zijn van een nieuwe generatie van anti-Par- kinson geneesmiddelen. Een ander interessant voor beeld is wel de schizofrenie, nog steeds de meest versprei de zenuwziekte, die ongeveer één procent van de bevolking treft. Schizofrenie kan wel iets te maken hebben met de rol van dopamine in bepaalde hersendelen. Ook dit opent weer een nieuwe horizon van onderzoek en de mogelijkheid dat men deze gesel van het mensdom vroeg of laat effek- tief zal kunnen behandelen. Slapeloosheid Onze slaap is een aktief proces en geen passieve relax-periode van onze hersenen. Bij het in slapen worden bepaalde her sencentra zeer aktief door middel van een mediator, ge noemd het „serotonine". Door het serotonine te blokke ren of de hersenstrukturen waarop het inwerkt uit te schakelen, kan men kunstma tige slapeloosheid uitlokken. In dit verband meent de we reldberoemde professor Jou vet van Lyon dat 85 procent van de huidige slapeloosheid goedaardig is en geen gebruik van barbituraten wettigt. Inderdaad, deze barbituraten zijn slaappillen die zeer vlug leiden tot verslaving. Ze ver storen daarbij het gewone slaappatroon en zelfs onze da- gaktiviteit. De slapeloosheid wordt dan ook, aldus Jouvet, het best behandeld met het verbeteren van de levensvoor waarden, het nemen van een zacht kalmerend middel 's morgens en, voor diegenen die het verdragen een glas warme melk voor het slapen gaan. In verband met de gestoorde levensgewoonten legt hij er de nadruk op dat deze niet alleen de oorzaak kunnen zijn van slapeloosheid, maar ook van' een abnormale slaapbehoefte. Tachtig procent van de perso nen met abnormale slaapnei- gingen hadden ook abnormale werktijden. Vooral het systeem van de wisselende werktijden stond bovenaan op de lijst van de schuldigen, in die gevallen ontstonden dan ook de meeste arbeids- en verkeersongeval len. Maar ja, dat wisten we reeds lang. De kans, dat Johan Cruijff op 22 november in het Oranjeshirt speelt wordt steeds kleiner. (Van onze sportredactie) Amsterdam De kans dat Barcelona zal meewerken aan een verzoek van de KNVB om Cruijff en Neeskens vrij te maken voor de interland van het Nederlands elftal tegen Italië (22 november in Rome) wordt met de dag geringer. De kwestie blijkt nog ge compliceerder dan verwacht werd. Voor Barcelona bestaat eigenlijk geen redelijk alternatief en om dan de hoop te koesteren toch op de bereidheid van de club te rekenen, lijkt bij voorbaat hopeloos. Hans Hamstra, voorlichtingsman van de KNVB, realiseert zich dat ook, maar blijft zijn best doen om een uitweg te zoeken. Feitelijk heeft de KNVB alle schuld aan zichzelf te danken. Wie programmeerd er een zo belangrij ke interland een week later dan de zondag, vast gesteld op de internationale kalender? „En waarom?", roept Johan Cruijff daar onmiddel lijk achteraan.„Dit is toch vragen om moeilijk heden. Iedereen kon toch verwachten dat Bar celona in een lastig parket zou komen. Bij nieuwe ontwikkelingen hoop ik dat het voor overleg toch vooral beter zal zijn". Hoewel Cruijff bereid is Oranje ten koste van veel te dienen, staa tt hij in deze situatie achter Barcelona. Een week voor de 22ste novembér speelt Spanje tegen Roemenië en ligt het com petitievoetbal stil. Betis, dat 23 november tegen Barcelona speelt, heeft er in principe geen bezwaar tegen, de wedstrijd vroeger te doen plaatsvinden. Ook de Spaanse voetbalbond zal -daar wel mee kunnen instemmen, hoewel enke le officials vraagtekens daarachter zetten. De moeilijkheid is alleen Barcelona. De club moet dan omwille van het Nederlands elftal bereid zijn tegen Betis zonder internationals aan te treden. Dat is natuurlijk irreëel en Barcelona zal dat verzoek prompt weigeren. Een andere oplossing kan zijn, dat Betis en Barcelona in overleg tot het vaststellen van een doordeweekse datum komen. Maar dat wil de club uit Sevilla, terecht, niet. De komst van Barcelona - met Cruijff als attractie - was het vorige seizoen een financieel hoogtepunt. De kans op een herhaling daarvan acht Sevilla alleen haalbaar wanneer aan het spelen op zondag wordt vastgehouden. Uitwijken naar een woensdag bijvoorbeeld, zou de club toch zeker een strop van een ton opleveren. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Hans van der Lande zal volgend jaar niet meer optreden als coach van Olga ADO. Na interne strubbelingen kwam het vorige week tot een breuk tussen be stuur en spelers aan de ene kant en de sinds drie seizoenen bij de club werkzame Van der Lan de. Hans van der Lande betreurt de verbroken relatie in hevige ma te. „De oorzaak van het verschil van mening lag in de slechte prestaties van het afgelopen sei zoen. Die waren een gevolg van het wegvallen van sommige spe lers en het gebrekaan trainings- inzet bij enige anderen. Ik had zo mijn bedenkingen over de gang van zaken en hoopte die op een avond met de spelers te kunnen uitpraten". Zo ver is het niet meer geko men. Er kwam een gesprek tus sen spelers en een deel van het bestuur waarin werd overeenge komen het volgend jaar met een nieuwe coach te gaan doen. "Er hadden zich bij mij verscheide ne spelers van andere clubs ge meld die informeerden naar de mogelijkheden bij ADO. Onder hen waren Louwe Halkema en Frank van Rest van Storks, out fielder Luando en werper Ro nald Janse van Feyenoord. In de spelersgroep bij ADO is toen kennelijk de angst voor hun plaats ontstaan bij sommige spelers. Maar ik zag die nieuwe jongens louter als inspiratie voor het huidige team, om meer concurrentie te krijgen". Hans van der Lande overweegt een jaar te stoppen met coaching. "Ik ga volgend jaar maar naar mijn zoon kijken", besloot hij. Nódige opzien De overgang van Ronald Janse, de achttienjarige werper, van Feyenoord naar Olga ADO heeft inmiddels het nodige op zien gebaard. Vooral door Janse's mededeling in de pers dat hij bij de Haagse club vierduizend gulden gaat verdienen. Dat wordt door voor zitter Van der Zwaan van ADO bestreden. „Er wordt bij ons niet betaald", zegt hij. „Vorig jaar deden die verhalen ook de ronde over Wim Remmerswaal. Maar ik blijf erbij dat wislechts eenkilometervergoeding betalen. Door de bond is twintig cent voorgeschreven/naar wij geven niet meer dan tien cent. Ik was Hans van der Lande hoeft volgend seizoen niet meer op te treden bij ADO. "Ik ga volgend jaar maar naar mijn zoon kijken" perplex door de nieuwe berich ten in de krant dat we Janse zouden gaan betalen. Ik ver klaar hierbij met klem dat er bij ons niemand wordt betaald". Sceptisch Secretaris-penningmeester Kra mer van Feyenoord staat nogal sceptisch tegenover de verkla ring van Van der Zwaan. „Ronald vertelde mij dat nieuws van die 4000 gulden. Dat zou buiten de normale reisvergoe- ding vallen. Ik ben geneigd om Janse te geloven en niet Van der Zwaan. Vorig jaar zou Rem merswaal zeker ook niet betaald worden? Voorlopig gaat het honkbal aan deze praktijken wel kapot, het is eigenlijk al kapot Het controleren van de boeken zou misschien een oplos sing zijn. Bij mij mogen ze zo komen kijken". Ard Schenk getrouwd AMSTERDAM Veelvoudig Europees, Olympisch en wereld kampioen schaatsen Ard Schenk (31) is op 18 oktober, slechts in het bijzijn van naaste familieleden, in het stadhuis van Amstelveen getrouwd met Christine Schermeij. Het paar woont in Amstelveen. MONTREAL De wilde staking van de aan de Olympische installaties in Montreal werkende arbeiders duurde gisteren voort. De staking begon maandag uit protest tegen het gebruik van door de politie verstrekte identiteitskaarten. De be sprekingen tussen gemeenteambtenaren en verte genwoordigers van de vakbonden werden maan dagavond Iaat afgebroken. „We hebben geen idee hoe lang de staking zal duren", zei een woord voerder van de gemeente gisteren. „Het zal van de houding van de vakbonden afhan gen". De woorvoerder zei dat de gemeente er bij een lange stakingsduur misschien toe over zou moeten gaan in het vervolg gedurende zeven da gen in de week met drie ploegendiensten te wer ken. „We hebben al vele dagen verloren en er is nog maar weinig ruimte op het schema. We zullen dan wel genoodzaakt zijn iedereen dubbel te laten werken". OOSTERBEEK - Na de zesde ronde van bet toernooi om het Nederlands schaakkampioen schap voor dames, dat in Oos terbeek wordt gehouden, is Eri- ka Belle alleen op kop geko men. Zij won de patij tegen Hanneke van Perreren, terwijl haar naas te concurrente, Carla Bruinen berg, remise speelde tegen Cora van Gent De overige uitslagen zijn: Mieke van der Elst-P. C. de Klerck 1/2-1/2; Ada van der Giessen-Jeanette Mulder 1-0. Stand: 1. Belle 4 punten uit 5 wed- strinden, 2. Van der Giessen 4 uit 6, 3. Bruinenberg 3 uit 5, 4. Van Perre ren, De Graag 2 1/2 uit 5, 6. De Klerck 2 1/2 uit 6, 7. Van Gent 2 uit 5, Mulder 1 1/2 uit 5. Van Eist 1 1/2 uit 6. Pijnen derde in Dortmund DORTMUND De Westduitser Dieter Kemper en de Australiër Graham Gilmore hebben gister avond laat de 34e wielerzes- daagse van Dortmund gewon nen. Ret duo Haritz/Pijnen (W- Dld/Ned), dat de meeste punten bezat, was in de slotfase een ronde achter geraakt en werd derde. Leo Duyndam staakte de strijd. Hij had maandagavond bij een massalevalpartij verwondingen aan de nek opgelopen. Er kwa men in totaal ruim 90.000 toe schouwers naar de Westfalen- halle, een record. RESULTATEN HILVERSUM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12