Dirry Barrett van bierblikineident' terug in Holland Kaiser inzet spel der vergissingen Poolse reis PSV was lijdensweg Hertha BSC in Berlijn top, maar daarbuiten aarzelend schoolklas je GRENSRECHTER IN ZUIDERPARK Fluitconcerten MSV Duisburg plaats bij bookmakers Polen loopt storm voor interland Ardesch denkt aan stoppen Sportwereld PSV derde KOUDE OORLOG TRAINER LENS WOENSDAG 22 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT': Het moment, waaraan Dirry Barrett onmiddellijk moest terugdenken, toen hij in Den Haag bier uit blik kreeg aangeboden. "Nee, dank u. Hier zit het litteken nog". DEN HAAG Begeleider Van Staaden, die bij FC Den Haag altijd de scheids rechters ter zijde staat, was zich van geen kwaad bewust. Hij liep naar de ijskast in zijn huis en zei het zojuist gearriveerde arbitrale trio graag een verfrissing aan te bieden. Uit blik, an ders was niet in huis. Van Staaden bedoelde het goed, maar mister Dirry Barrett een van de Ierse grensrech ters: begreep het verkeerd. Dacht aan een 'joke', wees met zijn kam op het achterhoofd en snoof lachend: "Nee, dank u. Hier zit het litteken nog, dat ik aan mijn laatste biertje in Nederland heb overgehouden". De verbaasde blik ken deden wonderen. Van Staaden be greep er niets meer van. Direct erna werd alles duidelijk. Dirry Barrett is vanavond als grensrechter bij FC Den Haag-RC de Lens 'back in Hol land' na een onverkwikkelijk incident bij PSV-Real Madrid. Hij was de Ier, die in 1972 door een bierblik werd getroffen en voor de ogen van miljoenen televisiekij kers in heel Europa in elkaar stortte. Bewusteloos. Een al te opgewonden Eind- hovenaar was veel te ver gegaan en had zijn beheersing verloren. De politie voer de hem af wegens het moedwillig toe brengen van letsel. De voetbalpers maak te met grote koppen een dag later mel ding van dit incident. De ongelukkige Barrett verliet per brancard ons land. "Wat toen is gebeurd ben ik vergeten. Helemaal. Ik denk er nooit meer aan. Dat incident was éénmalig en het is mijn heilige overtuiging, dat me zoiets nooit meer kan of zal overkomen. Ik ga vanavond dan ook beslist zonder angst het veld in". De Haagse wethouder Piet Vink van jeugd, sport en recreatie had hem gister avond in zijn begroetingstoespraak in de torenbar van het Congresgebouw al ge rustgesteld. "FC Den Haag heeft een sportief publiek", zei hij tegen de Ieren en vreemd genoeg voor bijna alle ande ren voegde hij er lachend aan toe, "en het bier wordt niet meer in blik ver kocht.'. Een lachje naar Barrett verraad de veel. Dirry Barrett, afkomstig uit Cork in Ier land, kan er nu plezier om hebben. Na een verblijf van toch nog vijf dagen in het ziekenhuis heeft hij alleen maar pret tige ervaringen in het voetbal opgedaan. "Ik ben nog een keer eerder in Nederland teruggeweest Dat was een jaar na het incident. Frans Derks had me uitgeno digd om enkele dagen in Breda vakantie te houden. Dat kon de nare indruk van Nederland doen vergeten. Real Madrid, de tegenstander van PSV destijds, had Barrett al eerder teruggezien. Dat was in september 1974, toen de Spanjaarden in het Bernabeustadion tegen Reykjavik voetbalden. "Ook aan die wedstrijd denk ik met plezier terug". Show Barret Is terug. Eigenlijk geldt voor de Ierse scheidsrechter John Carpenter het zelfde. De 39-jarige nummer één van zijn land kent Nederland al vrij goed. Hij was de leider bij de show van 12-2 die Feyenoord tegen Reykjavik opvoerde en floot ook, in de veel moeilijkere wed strijd FC Twente-Borussia, die de Duit sers de UEFA-beker opleverde. John Carpenter staat al vanaf 1968 als internationaal te boek en had de eer als reserve te worden aangewezen voor de Europa cupfinale Ajax-Panathinaikos in 1972 en was ook de tweede kandidaat uit Ierland voor deelname aan het wereld kampioenschap voetbal in West Duits land. Hoewel Carpenter jong is voor een top- scheidsrechter iemand van achter in de dertig zal in Nederland zelden op de internationale lijst voorkomen zijn de risico's uiterst beperkt. Hij heeft in de eerste plaats al een staat van dienst om u tegen te zeggen. "En daarnaast" legt John Carpenter uit, "zit onze opleiding van scheidsrechters erg goed in elkaar. In Ierland wordt een heel ander systeem toegepast dan bijvoorbeeld in Nederland. Iedere scheidsrechter wordt bij ons zeer nauwkeurig gevolgd en over hem worden om de vijf of zes wedstrijden rapporten samengesteld. Wie regelmatig onder een bepaald gemiddelde blijft loopt het risico dat men hem als scheidsrechter zelfs midden in het seizoen afzet en grens rechter maakt. Een grensrechter mag dan als arbiter zijn plaats innemen. Dit systeem bevalt uitstekend. Je dwingt scheidsrechters hiermee altijd in vorm te HANS DE BRUYN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DUISBURG MSV Duisburg met een afstandschot voor de moest zich dan ook fluitconcer- heeft gisteravond op eigen veld gelijkmaker, maar Duisburg ten van de 20.000 toeschouwers de eerste wedstrijd voor de raakte er nauwelijks door gein- laten welgevallen. B-intematio- tweede ronde van het toernooi spireerd. Het gemis van de Oos- nal Ronnie Worm verprutste om de UEFA-Cup tegen Levski tenrijkse middenvelder Kurt Ja- twee goede kansen. De derde Sparta Sofia met 3—2 gewon- ra deed zich sterk gevoelen. Ja- keer, in de 72e minuut, had hij nen. Bij de rust stonden de ra is voor UEFA-cupwedstrij- wel succes tegen de uitstekende Westduitsers nog met 2—1 ach- den nog niet speelgerechtigd, doelman Ilijev, na een pass van ter. Na een half uur scoorde Panov de oud-Hagenaar Bregman. En- De defensief ingestelde Bulga- opnieuw na een misverstand kele seconden voor het eindsig- ren slaagden er via Panov in de tussen Lothar Schneider en naai van de Portugees Lobo liet elfde minuut met de eerste te- invaller en amateurinternational genaanval in de leiding te ne- ooeiman L.in e s. krause de winnende treffer aan- men. Zes minuten laten zorgde °ok "f de tw^fde hf.kon de tekenen(3-2). verdediger Werner Schneider 'hmsclub met overtutgen en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnmiiiiiiiiimiiiiiiiiimmniiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN Lcndense bookmakers tippen de hou der van de Super Cup, Dy namo Kiev, als winnaar van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De Russen zijn favoriet bij de bookmakers met zes te gen een. Kiev wordt direct gevolgd door Bayern Mun- chen, momenteel in het be zit van de Europa Cup, met zeven tegen een. PSV staat als derde genoteerd met acht tegen een, met Borus- sia Mönchengladbach. WARSCHAU Voor de inter landwedstrijd Polen—Italië, de voor Nederland zo belangrijke ontmoeting in groep. 5 van het toernooi om de Europese beker voor landenploegen, bestaat een enorme belangstelling. Bij de Poolse voetbalbond kwa men tot nu toe 300.000 aanvra gen voor kaartjes binnen. Het „Dziesieciolecie-Stadion",waar de wedstrijd op zaterdag 26 ok tober wordt gespeeld, heeft ech ter „slechts" een capaciteit van 68.000 plaatsen. Zesduizend kaarten zijn gereserveerd voor Italiaanse supporters. (Van onze sportredactie) Deventer De kans is groot, dat Henny Ardesch het bestuur van Go Ahead Eagles binnen kort zal verzoeken zijn contract te ontbinden. De 31-jarrige doelman heeft al een gesprek gehad met manager Peter Step- han, waarin hij heeft gesteld, dat hij niet voldoende tijd kan vrijmaken om te trainen. „Ik heb het," aldus Ardesch, „zake lijk verschrikkelijk druk. Om dat ik niet vaak kan trainen ben ik in vorm achteruit ge gaan. „Op dit moment is het nog te vroeg om over ontbinding van het contract te praten, maar ik zal wel vragen of er een andere oplossing kan worden gevon den. Ergens in de buurt van Enschede trainen bijvoorbeeld. Mocht die mogelijkheid er niet zijn, dan zal ik vragen of ik kan stoppen." ZEIST Het Nederlands ama teurelftal heeft gisteravond op het KNVB-sportcentrum in Zeist een oefenwedstrijd tegen eredivisieclub Go Ahead Eagles met 2—1 verloren. Bij de ama teurs (doelpunt Lamaye) moes ten doelman Spermon en Pe ters, Buvens en Drent gebles seerd uitvallen. KERKRADE De eredivisie club Roda JC heeft gisteravond in Kerkrade een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Alemannia Aken met 3—0 gewonnen. iiiiiminimin OPSTELLINGEN DEN HAAG De opstel ling van de Nederlandse clubs en hun tegenstan ders die vanavond uitko men in het Europa Cup toernooi zijn: FC DEN HAAG: Thie; De Caluwé, Van Vliet. Mansveld, Korevaar; Ou wehand, Perazic, Kila; Jol, Van Leeuwen. Schoenmaker. RC de Lens: Lannoy. Hopquin, Cieselski, Ma rie, Mujica; Ellie, Bousdi- ra, Leclerc; Jancovic, No- thecux, Zurazek. PSV: Van Beveren. Poortvliet, Krijgh, Van Kraay, Deijkers; Willy v.d. Kerkhof, Strik, Van der Kuijlen; René v.d. Kerkhof, Lubse, Edström. RUCH CHORSOV: Cza- ja; Malcher, Ostafinski Drzewicki, Rudnow; Maszcyk, Bon, Bula. Marx, Benigier, Chojnac- ki. AJAX: Schrijvers; Suur- bier, Dusbaba, Krol, Van Dordt; Notten, Hulshoff. Mühren, Brokamp, Geels. Meijer. HERTHA BSC: Wolter.; Sziedat, Brück, Kiemann Weiner; Hermandung. Sidka, Beer; Grau, Kos- tedde, Horr. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniininiiiniiiimiiiininiiiiiniiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiii Den Haag De slimme trainer Sowinski van RC de Lens - vanavond tegenstander van FC Den Haag in de tweede ronde van de Europa cup voor bekerwinnaars - beheerste gisteren de taktiek van de koude oorlogvoering. Links buiten Kaiser - dè vedette van zijn ploeg - had - zonder verklaarbare redenen - een ernstige blessure aan zijn dijbeen opgelopen. „Hij kan dus pertinent niet meedoen," zei So winski eerst. Maar even later toen hij de opstelling vrijgaf, vergiste hij zich, expres of per ongeluk? Kaiser kreeg in de haast toch nummer elf toebedeeld. „O neen", herstelde Sowinski zich. „Dat moet natuurlijk Zurazek zijn. Die speelt nu." Een volgende vergissing maakte zijn toezegging echter nog ongeloof waardiger. Bij de reserves schreef hij ook al Kaiser op. „Tja", zei de trainer van Lens, helemaal in verlegenheid gebracht natuurlijk, „het zit zo. De blessure van mijn linksbuiten is ernstig, dat heeft de clubarts ons zeer na drukkelijk gezegd. Maar het is toch ook weer niet zo ernstig, dat hij bijvoorbeeld voor een deel van de wedstrijd niet kan worden ingezet. Ik heb hem daarom bij de selectie gehouden." Over een andere onzekerheid deed Sowinski daarna niet geheimzinnig meer. De linker mid denvelder Leclerc, die tegen Troyes eind vorige week geblesseerd het veld verliet, speelt defini tief. „Hij heeft hier en daar nog wel wat pijn, maar dat is vlak voor het begin van de wed strijd wel voorbij." FC Den Haag bezig aan de laatste voorbereidingen op het Europa Cuptreffen. Boskov instrueert Schoenmaker (links) en Mansveld. BERLIJN Georg Kessler is en blijft een uitermate merkwaardig heerschap. Zo iemand waar je zelfs na jaren geen hoogte van kunt krijgen. Gisteren voerde Kessler in Berlijn weer eens een geheel eigen act op. Rond twee uur 's middags werd hem telefonisch verzocht tijd vrij te maken om de Nederlandse sport pers te woord te staan. Eerst na minutenlang aandringen bleek Kessler toeschietelijk genoeg om zijn licht op de over enkele uren te spelen topper Hertha BSC-Ajax te laten schijnen. Van harte ging die toezegging echter niet Een goed uur later was Kessler echter ineens weer de hoofdfi guur in een geheel andere rol: Sehoolklasje In die twee jaar moet Kessler, Duitsland wordt heel anders te gen een dergelijke wedstrijd aangekeken dan in Nederland", oordeelt hij. „Hier tellen vooral de Bundesliga-wedstrijden. Krachtmetingen met buiten landse ploegen zijn nauwelijks interessant. Slechts wanneer het Duitse elftal moet spelen, loopt iedereen warm voor internatio nale wedstrijden". 4V*. Kil K.TTK.V JK.KK. «WOitl, J, die van gastheer. Van perfecte althans volgens plan, met Hert- Ijewelülg gastheer mag wel gezegd den, want niets was Kessler in de daaropvolgende twee uur te veel. Zijn bereidwilligheid ging zelfs zover dat hij (gelukkig in vogelvlucht) de geschiedenis vanaf de oprichting van Hertha (1892) tot op de dag van van daag doornam. Georg Kessler (43) wint er geen doekjes om dat de verbintenis tussen Hertha en zijn persoontje voorlopig een blijvertje is. De feiten leren dat Kessler bij der gelijke uitspraken met de nodi ge korrels zout behandeld dient te worden. Liep hij tenslotte ooit niet eens volkomen onverwacht bij het Rotterdamse Sparta weg ha doorstoten naar de top van het Westduitse clubvoetbal. Een top die nu nog ver verwij derd is, omdat Hertha BSC zich slechts in het eigen vertrouwde Olympiastadion met de Duitse voetbaltop kan meten. Zodra de club echter buiten Berlijn ope reert, verandert de vastberaden voetbalploeg in een aarzelend sehoolklasje dat zich op de meest onbenullige manier de punten af laat snoepen. Kessler realiseert zich dat die onbeholpenheid buiten Berlijn vermoedelijk een succes tegen Ajax in de weg staat „Vooral nu Ajax dankzij Michels weer in de lift zit, geloof ik niet dat en maakte hij ooit ook niet eens we het zullen redden. Weliswaar een voortijdig einde aan zijn contract bij PEC£wolle? Kessler echter: „Ik ben veran derd. Ik heb het bij Hertha wer kelijk naar m'n zin. Geen haar zijn we thuis erg sterk en reken ik er beslist op dat we voor eigen publiek van Ajax winnen, maar in uitduels zijn we uitge sproken zwak. En dat kan ons op m'n hoofd die er aan denkt tegen Ajax best wel eens opbre- Niet voor niets heb ik onlangs weer voor twee jaar bijgete kend". Een grote ramp wil Kessler een eventuele uitschakeling door Ajax niet noemen. „In West Dat gebrek aan belangstelling zal vanavond ook te merken zijn in het Olympiastadion dat plaats kan bieden aan 80.000 voetbalfans. Kessler: „Ik ver wacht niet dat er meer dan zo'n 40 50.000 toeschouwers zullen komen kijken. En dat is voor onze begrippen echt niet zo'n geweldig aantal, als je weet dat we in competitiewedstrijden dik boven een gemiddelde van 40.000 toeschouwers zitten". De niet overweldigende belang stelling, zowel van de kant van de spelers als die van het pu bliek voor de confrontatie met Ajax, gevoegd aan het gegeven dat Hertha nog niet een ploeg is die een toonaangevende rol in het Europese voetbal kan spe len, betekent overigens niet dat Ajax zich freewheelend een weg kan banen naar de derde ronde van het tournooi om de UEFA cup. Daarvoor bezit het huidige Hertha teveel klasse. In vrijwel alle linies kan Kessler beschik ken over spelers die zowel r.atio- Georg Kessler blijft voorlopig in Berlijn. „Ik ben veran derd. Ik heb het bij Hertha werkelijk naar mijn zin". voor Stef Walbeek voorlopig niet weggelegd. De oud-Sparta- speler die aan het eind van het vorige seizoen de Rotterdamse clubkleuren verwisselde voor die van Hertha BSC zal er van- 'avond niet bij zijn. Kessler: „Ik ben ervan overtuigd dat Wal beek zich in de toekomst terug zal vechten in de basisopstel ling. Op dit moment zit dat er echter niet in. Hij heeft welis waar in de wedstrijden die hij wel speelde niet gefaald, maar de ideale libero die ik in hem gevonden leek te hebben, is hij toch niet". naai als internationaal genoeg in hun mars hebben om het Ajax moeilijk te maken. Doel man Wolter, voorstopper Klie- mann, spelbepaler Beer en scherpschutter Kostedde zijn wat dat betreft beslist niet uit te vlakken. Kessler: „Veel zal afhangen van de vorm, waarin Kliemann deze twee wedstrijden tegen Ajax speelt. Kliemann is te vergelijken met een figuur als Rinus Israël in zijn beste dagen. Iemand die wanneer het er op aankomt tot grote hoogte stijgt. Is dat tegen Ajax inderdaad het geval, dan heb ik er best een beetje vertrouwen in". Een dergelijke glansrol lijkt ROB HARTOG KATOWICE Onder stromende re gen en op een doorweekt veld heeft PSV gisteravond, vermoeid na de langdurige en meer nog vervelende reis zijn voorbereidingen voor het Eu ropa Cupduel tegen Ruch Chorzov afgesloten. "Uren hebben we verdaan op het vliegveld", klaagde manager Ben van Gelder, toen de ploeg tegen het vallen van de avond in het Novo- telhotel bij Katowice arriveerde. "Eerst was het een lijdensweg met de visa, drie, vier keer werden we terug geroepen, daarna duurde het weer verschrikkelijk lang voordat de baga ge boven water kwam. Aanvankelijk wilden ze de koffers zelfs niet uit het vliegtuig halen omdat het transport- wagentje kapot zou zijn". Een kleine twee uur heeft de Nederlandse delegatie op het primitieve vliegveld van Kra kow moeten wachten. Daarop volgde nog een moeizame bustocht van anderhalf- uur. "Eén geluk hadden we", verzuchtte Van Gelder, "drie kwartier voordat ons vliegtuig landde, werd ik gewaarschuwd dat we ten gevolge van het slechte weer wel zouden moeten uitwijken naar Warschau. Juist op tijd werd het zicht echter iets beter". Onmiddellijk na aankomst verzamelde Kees Rijvers zijn spelers voor een lichte training op het veld, waarop vanavond wordt gespeeld. De regen, die dagenlang neergevallen was, heeft het terrein zwaar gemaakt. "Daar til ik niet zo erg aan", betoogde Rijvers, "het is beter zo dan te droog. De onderlaag is hard en bij droogte zou het veld wel eens erg springerig kunnen zijn". Wijziging Overeenkomstig de verwachtingen heeft de Brabander slechts één wijziging in zijn ploeg aangebracht. In de wetenschap dat te aanval lend voetbal zeker in deze bekerwedstrijd gro te gevaren met zich brengt heeft hij Pleun Strik teruggehaald. Dat hield tevens in dat Harry Lubse in de voorste lijn staat en dat Ralf Edström optreedt als linksbuiten. Peter Dahlqvist zal de ontmoeting, tenminste aan vankelijk, van de bank moeten volgen. "Zondag heb ik de spelers op de hoogte ge bracht van de wijziging", aldus Rijvers, "giste ren heb ik de wedstrijd v*n zaterdag tegen FC Den Haag doorgepraat De ben overigens blij dat we direct daarna weer een belangrijke wedstrijd hebben. Je kan in zo'n geval beter meteen druk hebben. Nu heb je gewoon de tijd niet om er aan te blijven denken". Tijdens de training liep René van de Kerkhof een lichte blessure op". "Ik denk niet dat het consequenties voor de opstelling zal hebben, want hij trainde later gewoon weer mee". De belangstelling voor de ontmoeting is niet overweldigend. Van de 35.000 plaatsen, die het verouderde stadion van Ruch Chorzov telt, zal vermoedelijk een kleine 10.000 niet bezet zijn. Dat komt mede doordat de Poolse televisie de ontmoeting direct uitzendt Trainer Michael Vican had het overigens aan merkelijk gemakkelijker dan zijn Nederlandse tegenspeler bij de voorbereidingen, zij het dan dat ook hij zijn internationals niet volledig erbij heeft kunnen betrekken. In verband met de wedstrijden tegen Nederland en Italië voor het toernooi om het Europese kampioenschap heeft de Poolse bond de nationale competitie name lijk drie weken stilgelegd. In die periode heeft de 53-jarige Tsjechische coach oefenwedstrij den kunnen vaststellen. Met de vier internatio nals Zigmund Maszcyk, Bronislaw Bula, Joachim Marx (die afscheid neemt) en Ostafins ki zal Ruch tegen PSV uitkomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11