Parkeerproblemen en spitsuurverkeer dwingt tot selectief autogebruik Luns wenst steun politiek voor Navo Containerdieven zwaar straffen" AUTOGRAMMEN ARBEIDSMARKT IN SCHEEPSBOUW VERSLECHTERT Nederlandse METRO-RAMP IN MEXICO toeristenstroom naar België Een halve aardbol remleiding DINSDAG 21 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT/; DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) Onafhankelijk van de plannen met de Nederland se scheepsbouw in de komen de jaren valt volgens minister Lubbers van Economische Za ken een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in deze industrie te verwachten. De minister noemt het noodzake lijk, dat het huidige structure le beleid gericht op verder gaande samenwerking en de invoering van maatregelen om de marktontwikkeling in de eerstkomende jaren te overleven, noodzakelijk om problemen in de Nederlandse scheepsbouw te voorkomen. De bewindsman zie dit gisteen in antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Jansen In dit antwoord sprak de minister de verwachting uit, dat met name het Rijn-Schelde-Verolme con cern met aanpassingsproble men zal worden geconfron teerd. Deze uitlating van mi nister Lubbers werd gister middag al werkelijkheid toen het RSV-concern bekend maakte het aantal arbeids plaatsen in de scheeps-nieuw- bouw in te willen krimpen met ongeveer 2600 man. Het is niet de bedoeling dat hiervoor ei gen werknemers worden ont slagen. De raad van bestuur van RSV denkt aan het af vloeien van 1800 man die via onderaannemers in dienst zijn en de overige 800 personeelsle den binnen het concern aan ander werk te helpen. ANWB-AANVAL OP VERVOERSBELEID Pleidooi procureur-generaal: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB heeft vandaag het verkeers- en vervoersbeleid van de regering fel aangevallen. „Men richt zich op de verkeerde doelen en kiest de foute middelen" stelde ANWB-voorzitter mr. K. H. Gaarlandt vanmorgen ter gelegen heid van de Verkeerstechnische Leer gang 1975 in Den Haag. Volgens mr. Gaarlandt ligt het belangrijkste deel van de problematiek in het beleid bij het spitsuurverkeer en bij de parkeer problemen in de historische stadsdelen. Om die redenen moet men naar een selectief autogebruik, aldus mr. Gaar landt De ANWB-voorzitter noemde het selectief autogebruik dan ook veeleer het doel van een nationaal beleid. Volgens de heer Gaarlandt noemt de regering de beper king van de mobiliteit het doel en lijkt dit te willen bereiken door het autobezit af te remmen. „Wanneer wij ons realise ren, dat in '72 bijna 71 procent van de auto-kilometers om sociaal-recreatieve motieven werden afgelegd, dan zal een beperking van de mobiliteit een welzijns- verlies inhouden. Zeker voor de minder draagkrachtige gezinnen betekent de rem op de aanschaf van de auto een belem mering voor het bereiken van meer wel zijn." Mr. Gaarlandt werd bijgevallen door an dere inleiders op de Verkeerstechnische Leergang 1975. Ing. P. M. de Brogt mede werker van een verkeersonderzoekbu- reau benadrukte de noodzaak van het verbeteren van alternatieven voor de au to. „Het openbaar busvervoer zal ook buiten de bebouwde kom een voorkeurs behandeling moeten krijgen, bijvoorbeeld door afgescheiden buswegen, busstroken en speciale behandeling bij verkeerslich ten. Over dit laatste punt zei ing. De Brogt, dat bij een normale stadsbuslijn ongeveer 25 procent van de rijtijd wordt besteed aan stilstaan bij verkeerslichten. De chef Verkeersafdeling van de ANWB ir. G. R. de Regt verklaarde, dat verbete ringen van de fietsvoorzieningen een ho gere prioriteit moeten verdienen dan ver beteringen van het openbaar vervoer. „De fiets en de bromfiets zijn veel accep tabeler als alternatieve vervoerswijze voor de auto dan het openbaar vervoer", meende hij. De grootste handicap van de fiets is echter de grote onveiligheid. Ver geleken met de inzittende van de autc maakt een fietser 3,5 keer en een brom fietser 4,5 keer meer kans om bij een ongeval te worden gedood. Hij bepleitte dan ook een drastische verbetering van de veiligheid voor deze vervoerswijze. Benzinestations Frankrijk twee dagen gesloten PARUS (DPA) Om hun eisen voor grotere winstmarges kracht bij te zetten hebben de Franse pompstationhouders via hun vakbondsorganisatie be kend gemaakt dat alle benzi nestations in Frankrijk zondag 26 en maandag 27 oktober ge sloten zullen zijn. MEXICO CITY (AP/UPI) Ruim veertig inzit tenden van een metro-trein zijn gisteren om het leven gekomen doordat hun treinstel inreed op een ander treinstel dat bij een station in het centrum van Mexico-City stilstond, omdat een van de passagiers aan de noodrem had getrokken. De tjokvolle forenzentrein boorde zich in de ach terkant van het stilstaande treinstel met zo'n snel heid, dat de rijtuigen in een V-vorm omhoog schoten en het dak van het station openscheurden. De reddingswerkzaamheden duurden uren. Veel slachtoffers waren in de samengeperste metaal massa's bekneld geraakt. Behalve de ruim veertig doden zouden ruim 175 personen in ziekenhuizen zijn opgenomen. Volgens een woordvoerder van de burgemeester van Mexico City had iemand in het stilstaande treinstel aan de noodrem getrokken omdat een man in de deur vastzat. De conducteur wist de man te bevrijden, maar voordat de trein het station kon verlaten ontstond de botsing. DEN HAAG De procureur- generaal bij het Gerechtshof In Den Haag, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor zware straffen voor con tainerdieven. Volgens de procu reur-generaal is dat de enige manier om te voorkomen dat diefstallen van containers, vooral in de havensteden, volle dig uit de hand lopen. Hij eiste dan ook tegen een 33- jarige Rotterdammer een gevan genisstraf van drie jaar en zes 'maanden (met aftrek) voor diens aandeel in enkele contai nerdiefstallen en het verkopen en vervoeren van goederen uit containers. De rechtbank in Rotterdam had de man, na een eis van drie jaar en zes maanden, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden. Zo wel de officier van justitie als de verdachte waren in hoger beroep gegaan: beiden waren het niet eens met de strafmaat De procureur-generaal wees erop dat containerdiefstallen tot voor kort een angstwekkende vlucht hebben genomen. „Dank zij de activiteiten van het lande lijk opererend rechercheteam van de Rotterdamse politie zijn alle benden op een na opgerold, maar het is wel noodzakelijk dat de justitie zware straffen blijft uitdelen, omdat anders de dieven de kop weer op zullen steken". VS en Rusland handelen in graan en olie WASHINGTON (AP) - De Ver enigde Staten zijn met de Sow- jet-Unie overeengekomen voor een periode van vijf jaar een minimum hoeveelheid van zes miljoen ton tarwe en mals jaar lijks te verkopen. De graanovereenkomst, die in Moskou door de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Charles Robinson werd afgerond gaat gepaard met een belofte van Rusland om olie aan de Verenigde Staten te leveren. Behalve de zes miljoen ton kan de Sowjet-Unie jaarlijks nog twee miljoen ton extra aanko pen zolang het totale aanbod op de Amerikaanse graanmarkt tenminste 225 miljoen ton be draagt Washington behoudt zich het recht voor om minder dan zes miljoen ton te leveren wanneer de voorraden in de V.S. minder dan 225 miljoen ton bedragen. Het doel van de overeenkomst is stabilisering van de Russische aankopen zodat de invloed op de consumentenprijzen mini maal is. In september al hadden enkele pomstationhouders in het zuid en van Frankrijk hun onvrede laten merken door plaatselijke protestacties. De benzineslijters vinden hun winstmarge te klein en zijn het niet eens met de hoge rabatkortingen die de su permarkten kennen bij de .ver koop van benzine. Kamer vragen beveiliging vrachtwagens DEN HAAG (ANP) - Vracht wagens moeten beter afge schermd worden, bijvoorbeeld met vaste of beweegbare scher men tussen de cabine en de achterwielen. Dan wordt de kans verkleind dat weggebrui kers, met name kinderen, onder de achterwielen terecht komen. Dit standpunt hebben de Twee de Kamerleden Terlouw en Imkamp (beiden D'66) ingeno men. Gisteren vroegen zij minis ter westerterp van Verkeer en Waterstaat schriftelijk of hij be reid is medewerking te verlenen aan het bevorderen van de bete re afscherming. Sadat President Sadat van Egypte heeft in een dit week einde gehouden toespraak de Verenigde Staten gewaar schuwd dat levering aan Israël van nieuwe verfijnde wapens, zoals de Pershing-raketten, ern stige consequenties zou kunnen hebben. PARIJS (AP) De secretaris generaal van de Navo Josef Luns heeft gisteren in Parijs voorgesteld een campagne te beginnen om meer steun van het publiek te krijgen voor de werkzaamheden van de Navo. „Wanneer we het bonafide pu bliek van onze lidstaten geen degelijke analyse geven van de huidige militaire situatie en van onze eigen conclusies over de plannen van Rusland.zullen we langzaam maar onvermijde- lijkerwijs de steun van het pu bliek verliezen, die wij nodig hebben om het bondgenoot schap in leven te houden", zo meende Luns. Hij vindt een campagne op drie niveau's noodzakelijk, via het Navo-secretariaat, lidstaten en via geïnteresseerde particuliere organisaties. „Op het succes van deze cam pagne rust ons vermogen om Navo-problemen op te lossen en daarbij het bondgenootschap in stand te houden en de veiligheid van het westen te handhaven", aldus Luns. Hij zei een en ander tijdens een vergadering van een atlantisch Verdragsorgaan, waarin een aantal partikuliere organisaties uit iedere lidstaat zijn onderge bracht Bonn pakt vijf spionnen KARLSRUHE (DPA) De Westduitse justitie heeft giste ren de arrestatie van twee echt paren en een vijfde persoon ge last op verdenking van spiona ge voor Oost-Duitsland. Een 45-jarige luitenant-kolonel van de Duitse strijdkrachten zou gedurende meer dan tien jaar met zijn echtgenote in Oostduitse geheime dienst heb ben gewerkt Het echtpaar werd gisteren aangehouden evenals het echtpaar dat als verbin dingsschakel tussen de legerof ficier en zijn Oostduitse op drachtgevers optrad. De vijfde arrestant is een 38-jarige reser ve-officier van de strijdkrachten die Westduitse defensiesystemen zou hebben gefotografeerd en hebben uitgeleverd aan Oost- duitsland. Gewurgd In München heeft een 14-jarige jongen, zijn 52-jari- ge moeder gewurgd omdat hij van haar niet mocht roken. Drie jaar voor aanval op gokhuis AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft een 19—ja rige Chinees gisteren veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek we gens het opzettelijk deelnemen aan een aanval op een Chinees gokhuis op 20 mei. Deze aanval kostte twee Chinezen het leven. Tegen de man was een straf van vier jaar geeist. Drie me de—aanvallers tegen wie drie jaar was geëist, werden veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. (Van onze correspon dent J. Schils) BRUSSEL Vooral dank zij de enorme stroom toeristen uit Nederland heeft Bel gië het toeristisch jaar 1975 als een ab solute topper afge sloten. Dit heeft de Belgische minister van Verkeer J. Cha- bert gisteren op de jaarlijkse persconfe rentie van het Belgi sche commissariaat- generaal voor toeris me meegedeeld. Niet alleen het groot ste aantal buitenland se toeristen kwam uit Nederland, ook het aantal Nederlandse overnachtingen sloeg alle records, namelijk 1.800.000. Vooral de Belgische kust en de Ardennen beginnen steeds meer Neder landers te trekken. In verband met deze groeiende toeristi sche belangstelling voor België heeft het ministerie van Ver keer een uitgebreid prioriteiten-program ma van financiële steun voor de verbe tering van de toeristi sche infra-structuur op het program ge zet Bijna 700 hotels verspreid over geheel België alsmede tien tallen compings, krij gen financiële steun voor de verbetering van hun accommoda tie. Met name de fa miliehotels gaan van deze staatssteun pro fiteren. Brandweerlieden proberen met zwaar materieel twee in elkaar geschoven rijtuigen uit elkaar te trekken. Een van de leidende Duitse fabrieken van remleidingen, Ate, heeft eens uitgerekend hoeveel van die leidin gen ze nu al heeft ge maakt. Een verbijste rende hoeveelheid: voor 18 miljoen auto mobielen, oftewel ach ter elkaar gelegd een lengte van 20.000 kilo meter, dat is een halve aardbol, van Noord pool naar Zuidpool. Nog even en dan staat de winter weer voor de deur. Wil uw auto de winter goed doorkomen dan is wat extra zorg geen overbodige luxe. Om het u wat gemakkelijker te maken hierbij een geheugensteuntje. Dit zijn de punten waar u op moeten letten: 1. Lak. Conserveren; krassen bijwerken; chroom bescher men. 2. Brandstoftank. Auto geheel aftanken als die langere tijd niet meer gebruikt wordt 3. Portiersloten. Doe een portierslotenontdooier in uw jaszak. 4. Vloermatten. Onder de textielmatten geschroven kranten nemen binnengedrongen vocht goed op. 5. Bodembescherming. Controleren, bijwerken, zo nodig op nieuw laten tectyleren. 6. Luchtvoorverwarming. Voorverwarming van de benzine is bij koud weer en tijdens de koude start belangrijk. Veel auto's kunnen voor de wintermaanden op voorverwarmde lucht worden ingeschakeld. Dat vindt bij voorbeeld bij de afgebeelde Golf automatisch plaats door middel van een thermostaat. 7. Motorolie. Zomerolie laten vervangen door winterolie. 8. Wielen en banden. Diagonaalbanden vervangen door win ter- of radiaalbanden; beter nog: winterhanden op een extra set velgen monteren en deze tijdens de wintermaanden binnen handbereik houden. Remmen laten controleren. Scheeftrekkende remmen zijn op een nat en glad wegdek levensgevaarlijk, evenals defecte schokbrekers. 9. Portier- en ruitafdichtingen. Insmeren met talkpoeder of glycerine tegen vastvriezen. 10. Rui te wisse rbladen. Vernieuwen zodra ze strepen trekken of ouder zijn dan een jaar. 11. Ruitesproeierreservoir. Water mengen met anti-vries. Spi ritus kan kunststof aantasten. 12. Ontsteking. Laten controleren 13. Accu Accuzuur en -spanning laten controleren. Indien nodig gedestilleerd water toevoegen en opnieuw laden. 14. Verlichting. Alle lampen controleren. Een juiste kop lamp-opstelling is belangrijk voor een goed zicht op de weg bij nevel en sneeuwstormen. 15. Koelvloeistof. Laten controleren of er voldoende anti vries inzit (minimaal tot 25 graden Celsius beschermd). De machine die asfalt test. Hoe moe is 't asfalt? Er komen vaak grote scheu ren in een asfaltwegdek. Oorzaak: asfaltmoeheid. Het wegdek kan een bepaalde be lasting wel verdragen maar niet als het die herhaaldelijk moet verduren. Vraag is wanneer die asfaltmoeheid optreedt Het Koninklijke/Shell Labo ratorium, Amsterdam heeft een onderzoekmethode ont worpen waarin de praktij komstandigheden beter wor den benaderd: de Wheel Tracking Test. Bij deze test rijdt een belast wiel heen en weer over een plaat van het te onderzoeken bitumen- mengsel. Deze plaat rust op eenondegrod van rubber. Aan de onderzijde van de plaat zijn zogenaamde rek- strookjes aangebracht Rek- strookjes zijn hulpmiddelen die het mogelijk maken zeer kleine vervormingen waar te nemen. Het blijkt dat drie verschil lende moeheidsfasen onder scheiden kunnen worden. De eerste fase komt overeen met het verschijnen van haar scheurtjes. De tweede is het ontstaan van echte scheuren. De laatste fase is de volledi ge breuk, wanneer het bitu- menmengsel ophoudt zich als een samenhangend geheel te gedragen. Zes jaar garantie op het dragende deel van de carrosserie geeft Porsche voor de '76 modellen. Voor de rest van de wagen geldt één jaar zonder kilometerbeperking. Porsche is de eerste die gegalvaniseerd plaatwerk toepast „De personenauto neemt zo'n 70% voor zijn rekening van de met alle voertuigen samen verrichte vervoersprestatie in het Nederlandse personenvervoer; het openbaar lijndienst- vervoer nauwelijks 10%. Hoe zou men een beleid, gericht op stelselmatige discriminatie van het belangrijkste vervoermid del, ten faveure van een vervoertechniek met niet meer dan een restfunctie, anders moeten noemen dan autootje pes ten?", vraagt de KNAC zich af. Ook de Bovag heeft bedenkingen tegen wat voorzitter J. W. Nefkens noemt, het „anti-autobeléid" van de regering. De voorzitter zei tijdens de jaarvergadering: „Is er niet een kloof ontstaan tussen politici en burgers over het verkeers- en vervoersbeleid. De regering heeft gekozen voor het openbaar vervoer, de Nederlandse burger zeker niet Het is de vraag hoe lang de automobilist dit beleid nog neemt". Renault heeft de prijzen met gemiddeld 3,5 procent ver hoogd. Fiat bleef niet achter: 145 gulden meer voor de 128 en 700 meer voor de 132 GL. Citroëns worden ongeveer vijf procent duurder. De premies voor verzekeringen van auto's, motoren en brommers gaan ook al weer omhoog. De remslangen op de Morris Marina's en Austin Allegro's van na 31 maart 1974 kunnen soms de geest geven. British Leyland heeft daarom eigenaars van die wagens opgeroepen hun wagen te laten controleren. Dat zijn er 12.000 in Neder land. 0 De valhelm heeft een nadelige invloed op de bromfietsver koop. De voorzitter van de BOVAG-motor- en bromfietsbe- drijven verwacht een verkoopdaling met 50 procent, voor de lichte stadsbrommers zelfs 75 procent Over tweewielers gesproken: de datum van de Twee wieier RAI is gewijzigd. Nu van dinsdag 24 februari 76 tot en met zondag 29 februari. Motto van de tentoonstelling: „Een feest op twee wielen." Schapevellen voor Ford Ford Engeland gaat vijfhon derd Escorts naar Uruguay uitvoeren in ruil voor vele duizenden schapevellen zit tinghoezen, die op hun beurt dan weer in Europa door Ford dealers en andere ac- cessoirewinkels aan de man worden gebracht Ford staat niet zo vreemd tegenover dit soort transac ties. Onder de waren die Ford in het verleden bij ruil handelsovereenkomsten heeft geaccepteerd zijn jam, plastics, schoolmeubelen en zelfs een keer een half mil joen azaleaplanten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7