Veiling Z-Holland Zuid krachtige stimulans voor tuinbouw op de eilanden TOMATENAANVOER VALT STERK TERUG GLADIOLENHANDEL LOOPT GESMEERD Produktschap voor Zuivel trekt miljoen gulden uit voor ontwikkelingslanden „Eigenlijk is er veel te weinig melkpoeder in de wereld" Verlies voor Aalsmeerse bloemenveilingen (vba) KLEINVERBRUIKERSTARIEF GAS IN TUINBOUW VANAF 30.000 KUBIEKE METER Drs. J. J. Schouten spreekt voor Westlandse LTB MAANDAG 20 OKTOBER 1975 PAGINA 7 ROTTERDAM Aan de zuid elijke randweg van Rotter dam, imposant onderdeel van het wegenweb waarin deze havenstad overzichtelijk is gevangen, verrijst een groen ten- en fruitveiling met een bebouwde oppervlakte van meer dan 10 ha en een ver wachte jaaromzet van onge veer 100 miljoen gulden. Vei lingvereniging „Zuid-Holland Zuid" is de toepasselijke naam van deze concentratie van voorheen zes zelfstandige veilingen, die 2 januari 1976 met het veilen van produkten begint. Een „fusieveiling" is voor Zuid-Holland eigenlijk niets nieuws. De grote Westlandse veilingen Westland-Noord te Poeldijk en Westland-Zuid te 's-Gravenzande zijn ook door fusie van veel meer kleine vei lingen tot stand gekomen. In het geval „Zuid-Holland Zuid" betrof,het zes, nogal ver van elkaar gelegen veilingen met uiteenlopende aanvoeren (kas- groenten, vollegrondsgroenten en fruit). Toch hebben de vei lingen Barendrecht, Fijnaart, Oud-Beyerland, Rotterdam- ZHE, Vierpolders en Zwijnd- recht elkaar gevonden in de wetenschap dat eensgezind op treden zou resulteren in een goed opgezette, moderne vei ling. die een voor Nederland uniek pakket produkten kon aanbieden. Er is immers in heel Neder land geen groenten- en fruit veiling te vinden, waar glas- groenteprodukten, vollegrond- 1 Het hart van de nieuwe fusieveiling: de afmijnzaal en de veilingklokken. sprodukten en fruit in zo'n rijke verscheidenheid en in zulke hoeveelheden zullen worden aangevoerd als op de veiling „Zuid-Holland Zuid". Zo'n aanbod oefent een grote aantrekkingskracht uit op ko pers, waardoor in de kopers- banken een felle concurrentie ontstaat. Resultaat voor de kweker: een onder de gegeven marktomstandigheden zo hoog Een deel van de nieuwe kopersaccommodatie. Ken merkend voor ook de bouw van Zuid-Holland Zuid is de zogenaamde „zaagtandconstructie" van de hallen. Enkele cijfers Uit het aanbodspakket lichtten we enkele produkten. Jaarlijks mag een aanbod worden ver wacht van 26 miljoen kilogram spruiten, van 10 miljoen kilo gram andijvie, van 5 miljoen kilogram witlof, 2 miljoen kilo gram rabarber, 8 miljoen stuks bloemkool, 35 miljoen komkommers, 11 miljoen kilo gram tomaten en 28 miljoen kilogram hard fruit. De accommodatie, waarbin nen het gehele veilinggebeuren moet plaatsvinden bestaat uit twee neerzethallen van elk 17.500 'vierkante meter, een fustloods van 24.000 vierkante meter, een „super"koelhuis voor fruit met een capaciteit van 5.000 ton, kantoor, afmijn zaal, kantine, koelcellen voor groente, een sorteerruimte voor fruit en ruim 30.000 vier kante meter voor de vestiging van kopers. De oppervlakte wegen en parkeerterreinen is ongeveer 80.000 vierkante me ter. Sneeuwbaleffect Zoals in de praktijk né een belangrijke veilingfusie in het Westland is gebeurd, zal ook van deze fusie een krachtige stimulans uitgaan voor de tuinbouw op de Zuidhollandse eilanden en zelfs de westhoek van Brabant. De telers weten zich straks immers verzekerd van een goede prijsvorming voor alle produkten die ter veiling worden aangevoerd. Er is een sterk en gevarieerd ko perskorps aanwezig, waardoor praktisch uitgesloten wordt dat produkten er in prijs „on derdoor" gaan. Dit laatste gebeurde nogal eens toen de zes veilingen zelfstandig waren. De leden van Zuid-Holland Zuid voelen zich straks niet nieer geremd in hun teeltkeuze. Dat is het begin van het sneeuwbalef fect. De afzet van hun produk ten is verzekerd; men gaat (weer) investeren; het cen trum versterkt zichzelf voort durend. Tot nu toe miste de tuinbouw op de Zuidholland se eilanden een krachtig cen trum. „Zuid-Holland Zuid" belooft dat te worden. Bijna drie jaar geleden beslo ten ongeveer 1700 tuinders en fruitkwekers een einde te ma ken aan het bestaan van „hun" veiling* Zij kozen voor Zuid-Holland Zuid en daar mee voor de toekomst. liet verder teruglopen van de tomatenaan- voer maakt een goede prijsvorming moge lijk. Al weer enige weken schommelt de prijs rond de 10 gulden per kistje. De totale concurrentie op de West-Duitse markt is thans ook kleiner als enige tijd geleden. Vooral de concurrentie van België en Roe menië is opvallend afgenomen. Er moet echter rekening mee gehouden worden dat de concurrentie van Spanje de komende weken gaat toenemen. De aanvang van het naseizoen valt er namelijk iets later dan vorig jaar, er wordt echter een grote oogst van een goede kwaliteit verwacht De export naar Frankrijk is tot dusver van behoorlijke betekenis geweest (814 ton per week) en zal zich waarschijnlijk goed kunnen handhaven. Het aanbod van tomaten kan nog verder teruglopen, maar het is de vraag of bij de toenemende concurrentie de prijzen op het huidige niveau blijven. Komkommers Voor de komkommers worden thans redelij ke prijzen betaald. Voor de sorteringen van 41 tot 51 lopen de prijzen van 50 tot 60 cent per stuk. Dit werd namelijk ook wel tijd omdat bij de aanvang van de oogst grote partijen gesneden zijn tegen zeer lage prij zen. De aanvoer van komkommers zal zich rustig voortzetten. Het is voor veel gewassen erg belangrijk dat het weer niet te donker wordt, omdat het doorgroeien van de scheu ten belangrijk is om nog een aantal kom kommers van een goede kwaliteit te kunnen snijden. De export van komkommers naar West-Duitsland is praktisch geheel in Neder landse handen. De export van België en Roemenië is geheel weggevallen. Er worden voor de komende week dezelfde of nog wat hogere prijzen verwacht. Paprika De belangrijkste leveranciers van paprika's aan West-Duitsland zijn, Italië (853 ton), Bulgarije (150 ton), Griekenland (71 ton), Hongarije (53 ton) en Nederland (67 ton), in de periode van 10 tot en met 13 oktober. Uit deze opsomming blijkt dat Nederland nogal wat concurrentie op de West-Duitse markt heeft te verduren. Het prijsverloop is de afgelopen week ook zonder meer teleur stellend geweest Vooral de groene sorterin gen kregen de grootste klappen te incasse ren, er kwamen prijsdalingen van maar liefst 75 cent per kg. voor. Er moet voor de komende tijd op ruime aanvoeren gere kend worden, als de concurrentie uit het buitenland verder afneemt zullen de prijzen weer op kunnen lopen. Sla De aanvoer van glassla is zeer groot zeker in vergelijking met vorig jaar (thans 3.247 milj. stuks tegen vorig jaar 1.435 milj. stuks). Dit is waarschijnlijk ook de belangrijkste oorzaak van het feit dat de slaprijzen bijzon der laag zijn. Dep rijzen zijn nu gehalveerd ten opzichte van vorig jaar. Vorig jaar lage de prijzen voor de volgende sorteringen als volgt: 11 14 kg. 26,3 cent (thans 13 cent); 15 21 kg. 34,8 cent (thans 17 cent); 21 kg. en op 47,3 cent (thans 20 cent). Op de West-Duitse markt is België onze grootste concurrent, omdat de vraag naar zware sla het wint van de vraag naar de lichtere sorteringen. Verdere prijsdalingen bij de huidige prijzen zijn haast niet moge lijk. Alleen bij een afname van het aanbod lijkt een prijsherstel mogelijk. Overigi ;e gewassen De aanvoer van prei is vrij ruim, door een behoorlijke export naar West-Duitsland heb ben de prijzen zich kunnen handhaven op 55 cent per kg. Het aanbod van witlof neemt geleidelijk toe, er is sprake van een levendi ge binnenlandse vraag waardoor voor de Al-sortering nog steeds prijzen boven de 3 gulden per kg. betaald worden. Na de matige prijzen van afgelopen maan dag zijn de prijzen voor de sperziebonen weer opgelopen naar 3,50 per kg. Andijvie wordt verkocht tegen prijzen van 24 tot 40 cent per kg. Het aanbod va bloemkool is nog steeds ruim, vandaar dat de „zessen" niet hoger kwamen dan 1 gulden per stuk. Voor de verschillende soorten sluitkool va rieert de prijs van 20 tot 25 cent per kg. De beste sortering schorseneren werd afge drukt voor 1,50 per kg. De gladiolenoogst is in volle gang. Overal grommen de rooimaehines en over de gehele linie genomen hebben de kwekers geen re den tot klagen. Weliswaar zijn de vroeg- bloeiende gladiolen het mirjst goed gegroeid, maar de andere cultivars vallen beslist niet tegen. Nu kunnen de knollen in de komende weken nog heel wat groeien, maar men wil van uitstel niet weten. Dat zal mede verband houden met het schrikbeeld van herfst 1974, toen prehistorisch zware regenbuien de oogst van gladiolen uiterst moeilijk en in verschillende gevallen zelfs onmogelijk maakten. De handel in gladiolenknollen is de laatste tijd heel vlot, al vertonen de prijzen geen neiging tot stijgen. Het gros van de handels soorten noteert van 6,50 tot 7,50 per 100 voor de veertienen. Uitschieters zijn de nieu we gele Amerikaanse gladiool Jacksonville Gold, die rond 10,— per 100 draait en die prijs betaalt men ook voor veertienen van de fraaie rose gladiool Great Brittain, die destijds door de bekende Noordwijkse kwe kerij H.J. Salman Zn is gewonnen. De in Italië zo gewilde Morning Kiss, wit met een rood vlekje, gaat voor 9,— van de hand en in die koers ligt ook de mooie rose Pres De Gaulle. Met het rooien van de lelies is men ook kocht, zal men straks voor onaangename verrassingen komen, zo voorspellen de man nen die het weten kunnen. Broeisortiment Om nog even op de handei in tulpen van het broeisortiment terug te komen: twaalven van Monte Carlo gingen deze week op de beurs van de hand voor 14,— per 100 alsof het zakjes snoepgoed waren. De kopers knipperen ook al niet meer met hun ogen als men voor twaalven van de rode Charles 10,— per 100 vraagt. Twaalven van Christ mas Marvel zijn verkocht voor 12,50. Het rode Kersttulpje Brilliant Star ligt ook hoog in-de rfiarkt: nl. 17,—, 15,— en 9,— per 100, voor resp. twaalven, elven en tienen. Bij de narcissen zijn de gele trompetten als Golden Harvest, Carlton (eigenlijk geen trompet, maar men doet het er mee), Joseph Macleod, Unsurpassable, enz. helemaal uit de gunst. Maar die beslaan nu nèt het overgrote deel van het areaal. Nu worden grootkronigen, die men vroeger nauwelijks een blik waardig keurde, weer voor hoge prijzen verkocht. Wat je in het bollenvak moet doen en laten om een man-in-bonus te worden, zal je wel nooit kunnen leren. En dat is aan de ene kant maar gelukkig ook. begonnen. Het heet dat de resultaten nogal verschillend zijn, maar daarover komen in de voor ons liggende week wel nadere infor maties. Inmiddels worden voor de oranje lelie Enchantment waanzinnige prijzen be taald. Voor de achten, een kleine maat van deze lelie, betaalde men op de beurs in Hillegom 14,50 per 100. Een ongekend hoge prijs! De handel in tulpen levering zomer 1976 blijft ook onveranderd. Er worden grote transacties afgesloten speciaal in het broei sortiment Baarde het eerst al zorgen dat er de afgelopen weken enorme aantallen tienen voor directe levering zijn verkocht de rim pels zijn nog dieper geworden nu bekend werd dat ook miljoenen negens van eigenaar zijn veranderd. Deze kleine bollen die an ders altijd worden geplant om er een jaar later dikke bollen van te rooien, zijn nu gekocht door broeiers. Het gaat in dit geval in hoofdzaak om de cultivars Lustige Witwe en Prominence. Dat móét een grote invloed hebben óp de raap van 1976 en ook op het areaal dat men nu aan het planten is. Insi ders verwachten dat de oppervlakte van een tulp als Lustige Witwe dit jaar met 30% zal krimpen. Lustige Witwe is een tulp die dit jaar slecht was en nu daar ook nog eens miljoenen tienen en negens van zijn ver- VOOR FINANCIERINGS VOEDSELHULP STUDIEGROEP PRODUKTSCHAP ZUIVEL MEENT: Rijswijk Het Produktschap voor Zui vel stelt één miljoen gulden beschikbaar ter financiering van activiteiten die erop zijn gericht, voedselhulp aan ont wikkelingslanden een optimaal effect te geven. Het besluit hiertoe is door het bestuur genomen in een vergadering, waarin onder meer een rapport is be sproken van een door het produktschap ingestelde studiegroep, die zich heeft verdiept in een aantal aspecten van het beschikbaarstellen van zuivelprodukten als voedselhulp. Het bestuur onderschrijft de door de studiegroep gedane aanbeveling dat stappen moeten worden ondernomen, opdat de EEG voor een tijdstip van bijvoorbeeld vijf jaar de verplichting aangaat, jaarlijks 200.000 tot 250.000 mager melkpoeder gratis voor de ont wikkelingslanden beschikbaar te stel- Aanbeveling De studiegroep is tot deze aanbeveling gekomen op grond van de, mede op schattingen van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Na ties (FAO) gebaseerde conclusie, dat de behoefte aan melkeiwit in de ontwikke lingslanden vrijwel onbeperkt is. Dit legt, aldus de studiegroep, de welvaren de landen de morele plicht op om (óók in tijdenvan schaarste) gratis of tegen concessionele prijs melkeiwit in de vorm vanmager melkpoeder beschik baar te stellen. Een en ander vergt het opzettenvan een programma op lange termijn, waarvan ook naar mening van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel de uitvoering onder alle omstandighe den prioriteit zal moeten hebben. Het laatste houdt de noodzaak in tot het aanhouden van „buffervoorraden", om te allen tijde de leveringsverplichtin gen te kunnen nakomen die worden aangegaan in het kader van zo'n hulp programma. De huidige voorraad melk poeder waarover de EEG beschikt, biedt daarvoor een goede startpositie. Het bestuur is bovendien van oordeel, dat het Nederlandse zuivelbedrijfsleven op het stuk van voedselhulp óók een daad dient te stellen. Vandaar'dat is besloten tot het beschikbaarstellen van één miljoen gulden uit de algemene middelen van het produktschap, die door de Nederlandse melkveehouders en door de zuivelindustrie gezamenlijk - worden opgebracht. Nagegaan zal worden, of dit bedrag wellicht kan worden ingepast in een hulpprogramma van de Nederlandse re gering. Met name gaan wat betreft de bestemming van het beschikbaar gestel de geld, de gedachten van het bestuur uit naar de aanschaf van mobiele appa ratuur, met behulp waarvan in een ontwikkelingsland mager melkpoeder weer kan worden omgezet in melk; naar de financiering van de opleiding van voedingsdeskundigen, die de inpassing van melkeiwit in het voedingspatroon in de ontwikkelingslanden kunnen be vorderen èn naar de financiering van research op het gebied van de toevoe ging van vitamines en smaakstoffen aan mager melkpoeder. Rijswijk Magere-melkpoe- der, een produkt waarvan de Europese gemeenschap een in- terventievoorraad heeft van meer dan een miljoen ton, is er eigenlijk veel te weinig in de wereld. Althans wanneer men de niet-bevredigde be hoeften aan melk en zuivel produkten in de ontwikke lingslanden in de beschouwin gen betrekt en wanneer men die behoeften geheel uitdrukt in ma ge re-melkpoeder. Een studiegroep van het Pro duktschap voor Zuivel heeft dat gedaan. Zij vindt dat de EEG in een tijdvak van vijf jaar 200.000 tot 250.000 ton magere-melkpoeder per jaar gratis ter beschikking van de ontwikkelingslanden zou moe ten stellen. In melk uitgedrukt bedraagt de onbevredigde behoefte aan melk en zuivelprodukten in de ontwikkelingslanden vol gens ramingen van de wereld- vóedsel- en landbouworgani satie FAO. 40 miljoen ton bij een melkproduktie in de EEG van 100 miljoen ton per jaar. In magere-melkpoeder uitge drukt is het ongeveer 4 mil joen ton, bij een wereldpro- duktie (met uitzondering van de Oostbloklanden en China) van ongeveer drie miljoen ton. De studiegroep vindt dat zui- vel-voedselhulp aan de ont wikkelingslanden vooral moet worden gegeven in de vorm van magere-melkpoeder, ge-, zien het hoge eiwitgehalte, de grote duurzaamheid, de goede oplosbaarheid en de vele toe passingsmogelijkheden. De hiervoor nodige hoeveel- hied, zo blijkt uit de bereke ningen, is er op het ogenblik niet, en de kanalen waarlangs zo'n enorme hoeveelheid, als ze er wel was, gedistribueerd zou kunnen worden, ontbre ken ook. Toch zouden wereld voedselprogramma's, interna tionale organisaties en parti culiere organisaties jaarlijks aanzienlijk meer magere- melkpoeder onder de aller armsten kunnen verdelen dan nu het geval is, vindt de stu diegroep. De jaarlijkse schen king van 200.000 tot 250.000 ton door de EEG zou volgens de groep de commerciële afzet van zuivelprodukten niet doorkruisen. Het produceren van melk voof de bestemming voedsel hulp zal volgens de studie groep niet of nauwelijks duur der zijn dan het door middel van overheidsmaatregelen be perken van de melkproduktie in de gemeenschap, zoals men in Duitsland wil in dat laatste geval zullen namelijk in Euro pa aanzienlijke uitgaven in het sociale vlak ontstaan. Wordt het poeder geleverd uit de voorraden, dan zullen de kosten volgens de studiegroep nauwelijks hoger zijn dan wanneer het de bestemming veevoeder de minst renda bele krijgt AALSMEER - De verenigde bloemenveilingen van Aalsmeer (vba) hebben in de eerste zes maanden van dit jaar een exploitatieverlies van 245.JH5.- geleden. Dat meldt het bestuur van de vba in het blad „contact". Overigens hopen het bestuur en de directie dit jaar toch met een positieve exploitatie af te ronden. Als oorzaak van het verlies wordt onder meer genoemd dat het prijsniveau van bloemen en planten deze zomer aanzienlijk lager is geweest dan vorig jaar. Voorts kampt men, sinds' maart dit jaar, met leegstand van de vroegere potplantenveiling, waardoor vier ton aan huur niet ontvangen wordt In een toelichting op de exploitatiecijfers zegt het bestuur dat de kosten dit voorjaar vooral in de personele sfeer en in de sector van de brandstoffen sterk zijn gestegen. „De opbreng sten blijven bij vele, vooral snijbloemhedrij- ven, achter of stijgen onvoldoende om niet verhoogde kostenniveau op te vangen". In het eerste halfjaar werd voor snijbloemen een meeromzet van bijna 21 procent geboekt en voor potplanten van ruim 36 procent ten opzichte van 1974. De meeropzet bedroeg ruim 45,8 miljoen gulden. De totale exploitatiekosten in het eerste halfjaar beliepen ruim zestien miljoen gulden, hetgeen neerkomt op bijna 117.000.- per veilingdag. DEN HAAG - Voor het jaar 1974 heeft de minister van landbouw en visserij, mr. A. v.d. Stee, voor de categorie van grotere kleinverbruikers in de tuinbouw met een jaar verbruik tot 170.000 m3 een compensatie op de aardga- sprijs gegeven van 2 cent per kubieke meter over het ver bruik boven 30.000 m3 per jaar. In de praktijk is gebleken dit een aantal tuinders categorie kleinverbruikers de compensatie riiet hebben ont vangen. Die tuinders worden geadviseerd zich te wenden tot de districtsbureauhouder van de Stichting tót uitvoering van Landbouwmaatregelen in hun gebied. Indien op grond van registra tiegegevens blijkt dat zij daar voor wel in aanmerking ko- vnrn 71' d« bnrpanhouder voor afgeven waarmede zij zich tot het gasdistributiebedrijf kun nen wenden ter verkrijging van die compensatie. Juiste tarief Voor het kalenderjaar 1975 is het tarief voor de categorie kleinverbruikers in de tuin bouw voor de jaarafname tus sen 30.000 en 170.000 m3 vast- 9,8 cent per m3. HONSELERSDIJK - Drs. J. J. Schouten, de algemeen voor zitter van de KNBTB houdt dinsdag 21 oktober een inleiding in de kantine van de bloemenveiling CCWS te Honselersdijk. Hij doet dit voor de leden van de LTB kring Westland die dan om acht uur voor de algemene vergadering bijeen zijn. Een van de agendapunten is de vaststelling van het gewijzig de kringreglement en de verkeizing van een kringvoorzitter. De aftredende voorzitter de he<?r H. A. Barendse wordt door het kringbestuur unaniem voor herverkiezing aanbevolen. De inleiding van de heer Schouten handelt over structuur en beleid van de KNBTB.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7