Nederlanders in arrest na mili oenen-zwendel Bannelingen klagen Sowietregiem aan CeidoeSomeutt Nog geen beslissing over steun bij bouw kerncentrale Z-Afrika Modeshow Vico verzoening met leergebruik NW-BOND WIL AF VAN VASTE BOUW VAKVAKANTIE Rijkspolitie ontwart samen met F.B.L malversaties Z.ATEKDAG 18 OKTOBER 1975 Van een onzer verslaggevers ALMELO Een rechercheteam van de rijkspolitie district Zwolle onder leiding van opperwachtmeester-rechercheur Huisman is er zoals wij gisteren sum mier bericht hebben in samenwerking met de Amerikaanse FBI in geslaagd een van de grootste zwendelzaken op te lossen, die de laatste jaren in Nederland en elders hebben plaatsgevonden. Een aantal Amerikaanse zakenlieden schijnt op een ingewikkelde manier in de val gelopen te zijn. Tot nog toe is bekend dat er voor een half miljoen dollar is opgelicht. Op dit moment bevinden zich in arrest de 45-jarige in Denekamp verblijvende W. J.V., een oude bekende van de justitie, die ettelijke jaren geleden in het noorden des lands malversaties pleegde en sinds dien naar het buitenland was uitgeweken. De 59-jarige GH. van de V. uit Utrecht, de 51-jarige H.J.S. zonder vaste verblijf plaats en een 30-jarige Belg uit Kortrijk. Drie andere in verband met deze groot scheepse zwendel aangehouden personen, waaronder een Canadees, zijn intussen weer op vrije voeten gesteld. De grote man schijnt volgens de huidige aanwijzingen de Denekamper W.J.V. te zijn. Hij adverteerde in buitenlandse kranten, dat hij grote geldleningen had aan te bieden. Amerikaanse zakenlieden, die in Nederland kwamen informeren, werden verteld dat het om „zwart" geld ging van rijke concerns, die in eigen land de belastingen wilden ontduiken. Ge inte resseerde leners moesten naar Ameri kaans gebruik tevoren een procent van de hypothecaire som vooruit storten. La ter hoorden ze, dat er ettelijke moeilijk heden waren met het verstrekken van de credieten. Geen van de Amerikanen heeft uiteraard werkelijk een lening gekregen, terwijl ze de betaalde commissie kwijt W.J.V is ook dé man achter de schermen van de te Lunteren gevestigde Europ- Continental Bank, een filiaal van een onderneming, die haar hoofdzetel in Wil lemstad (Curacao) zou hebben. Vanuit deze onderneming die samenwerkte met drie andere even malafide maatschappij en, .die elkaar over en weer dekten, zijn eveneens vele malversaties verricht Wat deze precies inhouden is nog niet volledig duidelijk. Volgens de Almelose officier van justitie mr. C. H. G. Bleichrodt, die het onder zoek in deze leidt zijn de transacties dermate ingewikkeld dat het onderzoek nog lange tijd zal duren. Men kan stellen, dat het waan zin is om enige duizenden jaren na het stenen tijdperk nog altijd in dierenvellen rond te lopen. Er zijn andere materialen genoeg en we zouden onze medeschep selen - medemensen niet uitge zonderd - best met wat meer respect mogen behandelen. Maar het is nu eenmaal een feit, dat er veel leer wordt gedragen, en als er één ding is, dat ons met dat leergebruik zal kunnen verzoenen, dan is dat een show van Vico. Deze Nederlandse firma maakt leren kleding, die eigenlijk al leen maar geëvenaard kan wor den door peperdure maatcoutu- re. Goed, de Vico-modellen kos ten heel wat meer dan de uit goedkope landen geïmporteerde leren goederen, maar alle waar naar zijn geld. Op een koopje gelooid leer is gauw versleten, terwijl de topkwaliteiten in leng te van jaren mooi blijven - als men tenminste zo verstandig is er geen vetvlekken op te maken. Wanneer men in lengte van ja ren prachtige modieuze jassen en jasjes maakt, dan dreigt er toch op de lange duur een soort verstarring, een zekere ouwe lijkheid. Om hieraan te ontko men is Vico begonnen met een serie „New Dimension", die spe ciaal heel jeugdig is bedoeld. Nu kan ik me heel goed een vrouw Spaanse wet De Spaanse re gering zou momenteel een nieu we wet ter verdediging van de staat voorbereiden. De nieuwe wet zou in de eerste plaats tot taak hebben bij gevallen van terreur de tussenkomst van de militaire rechter uit te schake len en in de plaats daarvan een soort „staatsveiligheidsgerechts- hofvoorgezeten door de civie le magistratuur, te creëren. Landbouwschap wil vermindering lasten glastuinbouw DEN HAAG (ANP) Het Landbouwschap heeft zich in verband met de snel stijgende prijs van het aardgas schrifte lijk tot het parlement gewend om te pleiten voor een lasten vermindering van de glastuin bouw. Het Landbouwschap vreest een ernstige inkomens verstoring in deze sector in 1976. De lastenverzwaring, die uit de verhoging van de energieprijs voortvloeit, zal in combinatie met de stijging van de loon- en materiaalkosten volgend jaar 16 pet belopen ten opzichte van 1975. In 1974 heeft de kostenstijging van 20 pet geleid tot een sterke inkomensdaling en onverant woord lage inkomens. Dit jaar zal naar verwachting een gerin ge inkomensverbetering optre den, die evenwel onvoldoende is voor een rendabele bedrijfsvoe ring. met spierwit haar in zo'n model voorstellen, maar ze moet dan per sé wel een jeugdig figuur hebben, want voor grote maten zijn deze ontwerpen niet ge schikt Charmant zijn ze zeer zeker. Ze hebben zelden een kraag, maar vaak wel een ronde of vierkante schouderpas, waar het materiaal met enige plooien is aangezet Voorkant en zoom zijn meestal afgebiesd, vaak is er een strikceintuur - het wil ook wel eens een tunnelceintuur wezen - en er is meestal iets bijzonders met de mouwen. Het kunnen overhandmouwen zijn, trompetmouwen, driekwart mouwen met manchet of mou wen boven de elleboog. In het laatste geval kan zo'n kleding stuk 's zomers als mantel, 's win ters als overgooier worden ge dragen. Jassen van moutonsuède, dat wil zeggen suède van buiten, vacht van binnen, worden op merkelijk slank verwerkt, met naden en stiksels in lengterich ting en enige stiksels langs de zoom. Dit is natuurlijk een spe cifieke winterdracht Voor het voorjaar bedoeld zijn de pakjes met baantjesrokken en ritsjasr jes, hetzij met een breiboord, hetzij met ceintuur. De modellen in tubelijn met la ge mouwinzet vinden op dit mo ment nog geen aftrek, maar zul len er het volgend jaar wel in gaan, als men wat meer aan die modelijn is gewend. De kleuren zijn, als steeds bij Vico, opvallend mooi. Tinten als staalgrijs, veronèse groen, gen- tiaanblauw, flanelgrijs en ivoor- kleur doen het magnifiek in flu welige suède. In glanzend leer ziet men nogal eens een lichte oranjebruine tint Ook is er een vrolijke brievenbusrood. Jeanette Teengs Het tribunaal in Kopenhagen; achter de lege stoel van Sacharov de getuigen Avraham Shifrin en Simas Kubirka Sacharov-hearing" in Kopenhagen (Van een onzer verslaggevers) Kopenhagen De hele wereld moet weten dat de fundamentele rechten van de mens in de Sowjet-Unie met voeten worden getreden. We staan op het standpunt dat de waarheid bekend moet worden. Met deze wooreen opende de president van het Internationale Sacharov-Comité de Hongaar Emo Ertenas gisteren in Kopenhagen de „Sacharov-hea- ring". Ruim 20 vooraanstaande Russische bannelingen, voormalige gevangenen uit de Sowjet-Unie, leggen getuigenissen af over de vervolgingen die zij heb ben ondervonden. Verscheidene van hen zijn gisteren aan het woord geweest en vanmorgen waren weer anderen aan de beurt. De hearing wordt zondag gesloten. Het ligt in de bedoeling «lat een resolutie zal worden aangenomen die aan de Verenigde Naties zal worden gezonden en speciaal bestemd is voor een commissie voor de rechten van de mens. Verscheidene getuigen noemden namen van ge vangenen die in Russische gevangenissen volgens hen zijn mishandeld en nog bloot staan aan kwel lingen. Zij zeiden deze namen te willen noemen omdat de Sowjets via hun spionnen van het vermelden van de namen op de hoogte komen en dan deze gevangenen niet durven te doden. Het initiatief voor deze hearing werd genomen door de Russische geleerde prof. André Sacharov, die de Nobelprijs 1975 voor de vrede verwierf. De stoel van Sacharov staat in Kopenhagen demon stratief leeg. Sacharov kreeg van de Russische autoriteiten geen toestemming om het land te verlaten. Aannemer wilde te graag in politiecel AMSTERDAM (ANP) - De bemanning van een politie bureau in Amsterdam Noord keek gisteravond vreemd op toen zij een da verende klap boorden bij de voordeur van het bu reau. Het bleek dat een 32-jarige aannemer uit de hoofdstad die met zijn au to de voordeur van de poli tiepost had geramd. Tien minuten eerder was de man naar de wachtcom mandant van het bureau gegaan, met het verzoek of deze hem in de cel yilde stoppen, daar hij naar zijn zeggen de openbare weg in de buurt van het RAI-ge- bouw met hakenkruizen had beklad. De wachtcom mandant die de man te woord stond, dacht echter dat hij - geen onbekende van de politie - wegens emotionele omstandighe den niet naar zijn huis durfde en ging niet in op diens verzoek. Tien minu ten later, toen hij met zijn wagen tegen het bureau was aangereden, kreeg de man toch zijn zin. Hij moest een blaastest onder gaan, en werd vervolgens in verzekerde bewaring ge steld. Onderzoek naar werk W.W.-ers in buitenland DEN HAAG (ANP) - De Socia le Verzekeringsraad heeft be sloten een onderzoek in te stel len naar werkzaamheden in het buitenland van Nederlandse werklozen die een uitkering krachtens de werkloosheidswet ontvangen. De raad zal zich onder andere in verbinding stellen met de be treffende uitvoeringsorganen. Met het ministerie van Sociale Zaken is overleg gaande over contact met soortgelijke orga nen in het buitenland om tot doeltreffende maatregelen en afspraken te komen. Cognac met melk LONDEN (AFP) - De Britse minister van Landbouw Fred Peart heeft gisteren de Fransen aangeraden hun cognac voor taan met melk te drinken, om zo de melkoverschotten van de Europese Gemeenschap weg te werken. De kwestie was ter sprake ge bracht door een Schots Lager huislid, die zei dat „de beste manier om van de melkover schotten af te komen is door de Europeanen aan te moedigen de melk op te drinken". Minister Peart was het daar helemaal mee eens. „Ik zie niet in waar om de Fransen geen melk in hun cognac zouden doen. Dat is heel lekker". Hij onthulde dat hijzelf donderdag nog twee cog nacjes met melk had genoten in de bar van het Hogerhuis, en ook buiten dat veel melk dronk. Economische orde VOLGENDE WEEK BELEGT DE ARJOS, de jongerenbeweging van de anti-revolutionaire partij, een studieconferentie die boeiend kan worden; onderwerp is: Nederland's economische orde in de toekomst Boeiend kan het worden om verschillende redenen. Niet in de laatste plaats omdat doorgeborduurd gaat worden op een belang rijk rapport over het perspectief van onze economische ontwikke ling, vorig jaar uitgebracht door de wetenschappelijke bureau's van de drie christen-democratische partijen. Min of meer garant voor boeiende discussies staan ook de uitgeno digde inleiders: een topman van het CNV, een directielid van Philips en de bewindsman voor Economische Zaken, minister Lubbers in eigen persoon. Van hem bijvoorbeeld de stelling, dat de verdere vermaatschappelijking van de economische orde nood zakelijk is, maar dat dit geen verdergaande overheidszorg behoeft te betekenen. MAAR DE JONGE ANTI'S BEOGEN uiteindelijk niet alleen een paar boeiende studiedagen; hun medelid socioloog Herman Schoon die de conferentie voorzit, heeft een beschouwing op papier gezet waarnaar beslist gestreefd moet worden; een CDA-politiek waarbij de christen-democraten het initiatief bij de normering van de economie niet aan de socialisten laten. Een goed advies; want bij de normering van het sociale leven hebben de christen-democraten het initiatief weliswaar niet hele maal aan links gelaten, maar er onvoldoende oog voor gehad, dat een groot deel van de publieke opinie wel deze indruk kreeg. Er zijn in de bij politiek nu eenmaal onvermijdelijke propagandaslag (of noem het de taktiek bij de beleidsbepaling) een paar waardevol le christen-democratische initiatieven in de schemering geraakt of gebleven; motieven waarom op bepaalde onderdelen van de sociale emancipatie de confessionele partijen van het PvdA-standpunt afwijken, werden bovendien onvoldoende krachtig in de publieke opinie gebracht En dit niet in de eerste plaats - zoals de politici wel eens beweren - door onwil of onbegrip bij de massamedia. DE NABIJE TOEKOMST van de economische orde wordt voor de samenleving - mondiaal. Europees en nationaal - van het allergrootste belang. Mislukt haar normering, dan komt ook het sociale welzijn van eigen land en de wereld gevaarlijk op de tocht te staan. Hoe de RHOS-conferentie ook afloopt, ze moet een vervolg krijgen; door verdere studie en politiek handelen. En beslist in een dyna misch tempo. Katholieke identiteit NIET IEDEREEN ZINT HET, dat ernstige pogingen worden ondernomen om het katholiek onderwijs weer sterker een katholie ke identiteit te geven. De algemene ambtenarenbond en de Nij meegse studentenunie willen bijvoorbeeld het episcopaat spreken, omdat bij het katholiek hoger onderwijs het bestuur voornemens is bij de benoeming van docerend personeel de christelijke levensvi sie weer zwaarder te laten tellen. De ambtenarenbond vindt zo iets discriminerend en de studentenu nie is bang voor de democratisering en de kwaliteit van het onderwijs. Wel moeten ook op dit moment niet-katholieke docenten krachtens arbeidscontract de katholieke grondslag van de Nijmeeg se universiteit respecteren; maar volgens de ABVA betekent dit niet dat die grondslag voor altijd als vaststaand door hen aanvaard behoeft te worden. Met andere woorden: ze mogen best meehelpen de grondslag los te maken van het katholicisme. EEN MERKWAARDIGE REDENERING: als ergens anders - bijvoorbeeld in de politiek iemand zich niet meer met de grondslag van zijn vereniging en beweging kan verenigen, wordt verwacht dat hij de enig juiste stap zal doen: zelf weg gaan. Maar bij het confessioneel onderwijs zou zo iemand alle gelegenheid moeten krijgen de onderwijsinstelling waar hij werkt, te deconfes- sionaliseren. En over kwaliteit van onderwijs gesproken; terecht is de laatste tientallen jaren intensief gesproken over de onhoudbaarheid van waarde-vrij onderwijs. Strikt neutrale wetenschap kan niet meer bestaan, omdat mensen niet zonder een ideologie verantwoord kunnen handelen. Maar wanneer een deel van het onderwijs en de wetenschap die waarde zoekt in de beginselen van christendom of de katholieke vormgeving daarvan, zou dit zelfs in eigen instellingen niet meer mogen gebeuren. Omdat dit strijd met democratisering en/of kwaliteit van het onderwijs!! VREEMD VINDEN WE dat juist burgers die op politiek en maatschappelijk terrein sterk voor polarisatie pleiten, zo bang als de dood zijn voor alles waar de mensen, die overtuigd geloven in Christus, Zijn Evangelie en Zijn Kerk, proberen door kernvor ming het eigen gezicht te verduidelijken. De tijd van absolute scheiding tussen geloof en maatschappelijk handelen, tussen Kerk en wereld, hebben we, bijna allen, afgezwo ren. Maar als hieruit moet voortvloeien dat de instellingen met een duidelijk christelijk of katholiek karakter geen eigen grondslag meer mogen hebben, moet iedereen die vaak het woord „pluriform" in de mond heeft, zwijgen. Want dan zet men de ideologie van de democratie pas goed op haar kop. gemiddeld over Nederland: Aantal xon: 0 lot 7. Min. temp omstreeks 4 graden. Max temp.: omstreeks 11 graden. Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam KABINET WINT INLICHTINGEN IN (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De regering zal voorlopig geen beslissing ne men over het al of niet verle nen van een exportvergunning en een kredietgarantie voor de levering van reaktorvaten aan Zuid-Afrika door het Rijn- Schelde-Verolme concern (RSV). Dit verklaarde premier Den Uyl gisteravond na het ka binetsberaad, waar overigens niet over deze politiek omstre den kwestie is gesproken. De minister-president wilde zich vooralsnog niet uitlaten over de vraag in welke richting de rege ringsbeslissing zal uitvallen. Hij zei: „Aan deze zaak wordt zwaar getild. We winnen van verscheidene kanten inlichtin gen in en zullen op grond daar van tot een afweging moeten komen". RSV maakt met twee andere Nederlandse bedrijven (Bredero en ingenieursbureau Comprimo) deel uit van een internationaal consortium dat op de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika heeft ingeschreven. Met de or- Nobelprijs scheikunde voor Brit en Zwitser John Warcup Cornforth Stockholm (Rtr) De Koninklijke Zweedse Aca demie van Wetenschappen heeft de Nobelprijs 1975 voor Scheikunde toegewe zen aan professor John Warcup Cornforth (Enge land) en professor Vladimir Prelog (Zwitserland). De prijs ter waarde van 630.000 kronen is toege kend voor het werk dat Cornforth heeft verricht op het gebied van de steroche- mie van reacties met enzy- me-katalysators, en aan Prelog voor diens onder zoek op het gebied van de stereochemie van organi sche moleculen en de reac ties daarbij. Vladimir Prelog der is bijna 1 miljard gulden gemoeid. De PPR heeft enkele dagen ge leden de regering gedreigd met het aftreden van de bewindslie den van deze partij indien de regering steun zou verlenen aan het Nederlandse consortium voor de bouw van de kerncen trale in Zuid-Afrika. AMSTERDAM (ANP) De Bouwbond NW wil de vaste bouw vakvakantie in de toekomst opheffen. Volgens de bond wordt In deze dwingende regeling geen rekening gehouden met de vakantie verlangens van de individuele bouwvakker. Ook wenst het bonds- bestuur het verdwijnen van de ingewikkelde wijze van loonsop- bouw in de bouw, waarbij het inkomen voor ongeveer dertig procent bestaat uit allerlei toeslagen en tarieven. Deze verlangens werden vandaag door het bondsbestuur geformu leerd tijdens de laatste congresdag van de bond in Amsterdam. De bouwbond meent, dat door de instelling van een vast inkomen waarin alle tariefs- en andere prestatietoeslagen zijn verwerkt, de bouwvakarbeider onder meer bij de vaststelling van een werkloos heidsuitkering beter af is. Thans worden de toelagen niet in de vaststelling van deze uitkering betrokken. Het bondsbestuur ver klaarde tevens bij monde van penningmeester J. van Dijck voor stander te zijn van pensionering op 60-jarige leeftijd met als uitgangspunt 70 procent van het verdiende loon. Bij het Franse plaats je St. Nazaire wordt vandaag een 3356 me ter lange S-vormige brug over de Loire voor het verkeer openge steld. Het 70 meter ho ge kunstwerk is de langste brug van Fran krijk. Egypte trekt luchtmacht uit Syrië terug CAIRO (UPI) Egypte heeft zijn straaljagers en piloten die sinds de oktoberoorlog van 1973 in Syrië zijn gestationeerd, te ruggehaald bij wijze van protest tegen de Syrische kritiek op de midden-oostenpolitiek van Egypte. Volgens de desbetreffende rege ringsbekendmaking is het groot ste deel van de vliegtuigen en piloten al in Egypte terugge keerd. JAGER DOODT COLLEGA BREDA (ANP) Tijdens een jachtpartij in het Mastbos bij Breda is de 83-jarige heer K. Rijvers door een van zijn colle ga jagers per ongeluk van dichtbij neergeschoten. Hij overleed ter plaatse. Na reconstructie van het onge val is de politie tot de overtui ging gekomen, dat de schutte- r.een 54-jarige inwoner van Ul- venhout de heer Rijvers niet gezien kan hebben. Deze kwam op het moment dat hij op een konijntje schoot achter een dichte struik tevoorschijn en werd vol geraakt h. £w. rc rJr Noord-Ierland In de Noord- ierse hoofdstad Belfast is gister avond een man doodgeschoten nadat hij door een telefoontje naar een huis in het noorden van de stad was gelokt, waar drie gewapende mannen hem opwachtten. Anti-zionistische resolutie in VN NEW ÏORK (Rtr) - De loclele commissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vannacht na een emotioneel debat een resolutie aangenomen waarin het zionis me wordt bestempeld als een „vorm van racisme en rassen discriminatie". De uitslag van de stemming was: 70 voor, 29 tegen en 27 onthoudingen. De resolutie zal nu worden voorgelegd aan de algemene vergadering. Het aannemen van de resolutie werd door de Amerikaanse ver tegenwoordiger Leonard Gar- ment gekenschetst als een „obs cene daad", waardoor het anti semitisme officieel werd goed gepraat Hij waarschuwde dat deze resolutie het werk van de Verenigde Naties in gevaar brengt De derde wereld stemde verdeeld over deze resolutie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9