Andriessen begint zeker al aan verkiezingstocht Heilig Jaar 1975: „Volk Gods" kwam alsnog van heinde en ver Bisdom neemt afscheid van twee vicarissen Drs. Ed van Thijn; De Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit. KORTE METTEN ZATERDAG 18 OKTOBER 1975 LKIDSE COURANT PAGINA 7 voorzitter Tweede-Kamerfractie PvdA: Natuurkundeprijs voor studie van atoomkerndeeltjes STOCKHOLM (Rtr.) - De No- belprijs 1975 voor natuurkunde is gisteren toegewezen aan de Deen professor Aage Bohr, pro fessor Ben Mottelson, eveneens een Deen, en de Amerikaan, professor James Rainwater. De prijs, die 630.000 Zweedse kro nen bedraagt, is toegekend voor de ontdekking van het verband tussen gemeenschappelijke be weging en beweging der deel tjes in atoomkernen, en de ont wikkeling van de theorie van de structuur van de atoomkern in dit verband. Aage Bohr (53), is de zoon van Niels Bohr, die in 1922 de No belprijs kreeg voor zijn „onder zoek naar de structuur van ato men en de daaruit afkomstige straling". Hij deelde die prijs met Albert Einstein. Mottelson (49) maakt momenteel een stu diereis in China. De twee Denen hadden voor hun werk al eerder een onder scheiding gekregen, toen zij in 1969 de prijs van de Fordstich ting voor vreedzaam gebruik van kernenergie ontvingen. Als u65+bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen.De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Andriessen is blijkbaar al aan de verkiezingscampagne voor 1977 begonnen. Hij ziet het CDA zeker niet meer zitten. De KVP moet een nieuw „profiel" krijgen". Dat is één week na de algemene, politieke en financië le beschouwingen het oordeel van drs. Ed van Thijn, fractieleider van de PVDA in de Tweede Kamer, over het nogal revolutionaire voorstel van KVP-leider An driessen om de prijsverhogingen voor het volgend jaar ruet volledig in de lonen door te berekenen. Zoals bekend wil Andriessen dat iedere werknemer om en nabij 180 gulden krijgt voor elk procent dat de prijzen stijgen. Volgens van Thijn verraste Andriessen met dit voor stel iedereen.' Niet alleen het kabinet, het bedrijfsle ven en de PvdA, maar ook de ARP van Aantjes, een van de partners in het nog steeds niet van de grond gekomen Christen Democratisch Appel. In een gesprek met onze parlementaire redactie zegt Van Thijn: „Kijk, dat hij ons daar niet over inlicht, kan ik begrijpen. Maar het is toch wel tekenend dat Aantjes er ook helemaal niet van op de hoogte was. Nota bene één van de mensen met wie hij in het CDA wil gaan zitten". Van Thijn gaat in dit gesprek ook in op uitlatingen van Mr. Andriessen in onze krant Hij is best bereid om het voorstel van Andriessen „moedig" te noemen, maar hij verdenkt hem er tegelijk van dat hij politiek stuntwerk heeft willen opvoeren. „Het is toch onge bruikelijk dat de Kamer een week voor het overleg in het bedrijfsleven een loondebat gaat voeren." Hij vindt het voorstel van Andriessen bovendien irreëel. „Je vraagt nog al wat van de werknemers. Je moet de economische teruggang niet eenzijdig afwentelen op de lager betaalden. Kijk, ik vind het wel een goed voorstel, wat Andriessen heeft gedaan, maar dan moet hij het kabinet wel in staat stellen, om met instrumenten ook die andere groepen in de tang te nemen." Het is duidelijk dat Van Thijn doelt op de vrije beroepen. Het is ook duidelijk, dat hij op dit moment zijn twijfels heeft of een machtigingswet, die een instrument zou kunnen zijn om alle inkomens aan te pakken, gewenst is. De werkgevers en werknemers moeten het zelf op knappen, zo luidt in PVDA-kring het devies. „Het is trouwens onbegrijpelijk", zegt Van Thijn, „dat de werkgevers de vakbeweging afgelopen week zo naar de keel zijn gevlogen. De vakbeweging steekt nota bene haar nek uit door voor het volgend jaar op de nul-lijn te gaan zitten. Dat betekent geen reèle inko mensverbetering. Waar vind je zo iets? De vakbewe ging is er toch eigenlijk niet voor ingehuurd, om de nul-lijn te accepteren?" Van Thijn geeft toe dat de verhoudingen tussen KVP en PvdA de belangrijkste regeringspartijen, er sinds de debatten van vorige week niet beter op geworden zijn. Om geen misverstanden te wekken, zegt hij maar meteen: „De KVP heeft de sleutel in handen voor de samenwerking na de verkiezingen van 1977". Grote verschillen van mening echter over de manier, waar op de werkloosheid moet worden bestreden en de economie moet worden beheerst, weerhouden beide partijen ervan een hartelijke samenwerking op te bouwen. Van Thijn vreest dat die meningsverschillen niet alleen voortkomen uit kribbigheid van Andriessen. omdat deze een KVP aanvoert, die in de verste verte niet meer lijkt op de KVP van tien jaar geleden, die toen nog de grootste partij in het land was. Hij vreest dat Andriessen de socialisten in Nederland nog steeds ziet als mensen die alles bij de overhejd willen centraliseren en geen ruimte willen laten voor het individu. Hij begrijpt niet dat Andriessen die vrees na drie keer algemene beschouwingen, waarbij bei den flink in debat zijn geweest, nog steeds koestert Bovendien constateert Van Thijn dat het CDA in oprichting geen moeite doet om een ander beeld van het socialisme te schilderen. „Het begint natuurlijk al ontzettend knullig als je zo'n karikatuur maakt van andere stromingen in de Ne derlandse politiek. Het CDA zegt: we zijn tegen het liberalisme, omdat dat het individu verheerlijkt. En we zijn tegen het socialisme omdat dat het collectivis me verheerlijkt. Wat er dan overblijft is zeker de identiteit van het CDA, waarmee men zo worstelt Wat is dan wel die identiteit van het CDA? Ik noem dat PBO-achtige ideeën uit de oude doos. Alles moet in harmonie gebeuren. Harmonie tussen kapitaal en arbeid. Ach kom, men is gewoon in al die jaren niet verder gekomen". „Wij zijn in ieder geval opgeschoven van marxisten (Van Thijn lacht hartelijk...) naar Uylianen, van cen tralisten naar mensen die het tegenovergestelde wil len, naar de erkenning dat het individu een belangrij ke plaats inneemt Daar hebben we meer oog voor tegenwoordig. De invloed van D'66 en de PPR hebben er onmiskenbaar toe geleid, dat we veel meer open zijn gaan staan voor de tegenkanten van het centralis me en de bureaucratie. Wij hebben een aantal stap pen gezet in de laatste jaren, terwijl men in CDA- kringen is blijven vasthouden aan de oude dogma's". Van Thijn geeft een duidelijk voorbeeld van het wantrouwen dat in confessionele kring nog steeds tegenover socialisten gekoesterd wordt. Het gaat om de socialistische twijfels aan de vrije markt-economie, het vrije spel der economische krachten. Hij herhaalt, wat hij vorige week ook al heeft gezegd, dat 200 multinationals de economie beheersen, niet alleen ten koste van veel werkgelegenheid, maar ook ten koste van de kleine ondernemers, die het hoofd niet meer boven water kunnen houden. „De vrije markteconomie kent onzekerheden, risico's. De ondernemers zijn maar al te graag bereid die risico's te nemen. Maar...., als het misgaat dan staan ze bij de overheid op de stoep om steun te vragen. De multinationals, die kennen geen risico's, die slui ten de zaak als het misgaat, die vreten de kleine ondernemers op. En dat gaat ten koste van de werkgelegenheid. Welnu, in de vorm van plannings overeenkomsten tussen overheid, werkgevers en werknemers, moet er meer zekerheid verschaft wor den voor juist die kleine ondernemers. Voorwaarde is dan wel dat die kleine ondernemers niet te snel de tent sluiten. Het betekent gewoon dat je een stukje vrije markteconomie op zij zet". Andriessen pleit voor terughoudendheid door de overheid, hetgeen tot uiting komt in zijn voorstel om al in 1977 een begin te maken met het beperken van de stijging van de overheidsuitgaven tot niet meer dan 1 procent van het nationale inkomen per jaar. Van Thijn vindt die 1 procentsnorm niet bij voorbaat onsympathiek, maar hij wil zich daar niet op vastleg gen, als niet duidelijk wordt gemaakt wat daarnaast de maatregelen zullen zijn voor de werkgelegenheid. Andriessen verwacht ook dat de werkgelegenheid toeneemt, omdat het beslag op de collectieve uitgaven minder zal worden ten gunste van de particuliere bestedingen. Maar Van Thijn zegt juist: „Als je ervan uitgaat dat het kabinet moet vasthouden aan het principe van volledige werkgelegenheid, waar kun je die arbeidsplaatsen, die er nu niet zijn, dan anders scheppen dan in de collectieve sector?" Van Thijn twijfelt ernstig aan het effect op de werkgelegenheid van het verbeteren van de rende mentspositie in de bedrijven door globale maatrege len, zoals belastingverlichting en belastingaftrek voor investeringen. „Zoiets kan naar twee kanten uitpak ken. In de arbeidsintensieve sectoren kan een rende mentsverbetering het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen betekenen. In de kapitaalintensieve secto ren van de industrie kan dat de uitstoot van arbeid betekenen, omdat men met de grotere rendementen machines wil gaan aanschaffen". Dit laatste gebeurt volgens hem vooral door de multinationals, die relatief weinig arbeiders nodig hebben om hetzelfde te kunnen blijven produceren. „Multinationals beheersen de economie, maar schep pen geen werkgelegenheid. Ik zie niet in waarom we daar gemeenschapsgeld in moeten steken. Ze gebrui ken bijvoorbeeld drie kwart van de belastingverlich ting om hun concurrentiepositie in de wereld te versterken". De verhoudingen tussen PvdA en KVP zijn bekoeld. Het werd al opgemerkt. Maar Van Thijn ziet toch nog een lichtpuntje. Het zit in de voorstellen van Andriessen voor de 1 procentsnorm bij de overheids uitgaven. Van Thijn tenslotte: „Het is toch wel opmerkelijk dat Andriessen begin volgend jaar het kabinetsbeleid voor de volgende regeringsperiode al wil vaststellen. Als hij dat dan zo graag wil en het kennelijk met ons wil doen, dan moet hij maar wat meer zekerheid geven over de grondpolitiek, de vermogensaanwasde- ling, de democratisering van de onderneming en de economische structuur". Ik vraag me af of hij CDA nog ziet zitten Aage Bohr heeft zeer nauw met zijn vader samengewerkt en hem naar de V.S. vergezeld voor besprekingen over de vervaardi ging van de eerste atoombom. Professor Mottelson is in de V.S. geboren, maar tot Deen genaturaliseerd, Hij studeerde aan de universiteiten Harvard en Purdue. In 1951 keerde hij naar Denemarken terug. Prof. Sten Johansson, een kern geleerde die lid is van de Nobel prijscommissie, zei dat naar zijn mening de drie mannen de prijs „veel te laat" krijgen. Rainwater heeft de theorie op gesteld dat de atoomkern niet altijd rond (sferisch) is, maar ook eivormig kan zijn. „Dit is niet van direkte praktische waarde, maar het is buitenge woon essentieel voor geleer den", zei Johansson. Hij zei dat de theorie door de twee Denen was uitgewerkt en door experi menten is bewezen. zolang de voorraad strekt rol amro bank „Ze wilden 'n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege Wereld- spaarweek. En toen heb ik als commissaris van politie te Rommeldam gezegd:,neem dan lichtgevende stickers. Da's nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid'. De Amro vond dat 'n drommels goed idee.Prima suggestie, Bulle Bas', sprak men. En zo is 't gekomen dat er nu in elke Amro Bank voor iedereen een gratis sticker klaar ligt* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B. Bommel en die schijnt binnenkort ook iets gaan doen met de Amro. Maar dat moest'nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?" Kerk en wereld Op vrijdag 14 november zal in Rotterdam het afscheid zijn van de vicarissen dr. C. Braui) en drs. W Van den Ende van het bisdom Rotterdam. Op hun verzoek is het afscheid ingepast in een ontmoetingsavond van hen, die in het bisdom Rotterdam werkzaam zijn. Dr. J. Stieger zal op die avond spreken over "Verwondering, verdraazaamheid en vertrouwen als pastorale houding". Aldus schrijft de bisschop van Rotterdam, dr. A. Simonis, in een brief aan priesters en pastorale werkers van zijn bisdom. Op dezelfde avond neemt pater J. Wierts afscheid als secretaris van het bisdom. Pater Wierts zal een functie als pastoor aanvaarden. Dr. C. Braun is hoofd geworden van de godsdiensti ge programma's van de KRO. Drs. W. Van den Ende krijgt, op eigen verzoek, een functie in het basispastoraat De ontmoetingsavond zal zijn in de aula van de pedagogische akademie Thomas Morus te Rotterdam en begint om half acht Heilig Jaar 1975: begin okto ber al ruim vier miljoen „offi cieel" getelde pelgrims en een prognose van nog minstens een miljoen bezoekers in de resterende maanden. Heilig Jaar: een commerc iële flop, maar als massa-uiting van een levende en levendige christelijke kerk een verras send succes. Begonnen in mi neur, sinds Pasen waanzinnig druk, een persoonlijk succes van Paus Paulus VI die als geen ander dit jubeljaar ge wild heeft. De Paus, 78 jaar, die het twaalfde regeringsjaar door maakt. Die de laatste jaren niet overliep van optimisme en vrolijkheid en meestentijds droef en somber gestemd zijn redevoeringen hield, diezelfde paus is sinds Pasen onherken baar. Toen de grote massa's (einde lijk) toestroomden veranderde zijn toon. Hij sprak op slag levendig, optimistisch, opbeu rend en overvloeiend van hoop voor de toekomst van de kerk. „Dit Heilig Jaar sloopt hem lichamelijk", zo schrijven nog altijd de Italiaanse kranten en tijdschriften, maar tegen alle verwachtingen in liet de paus slechts een hoogst enkele keer verstek gaan. Hij werkt kenne lijk onvermoeibaar het afmat tende en uitputtende program ma af van eucharistievierin gen, audiënties en andere plechtigheden. De geruchten over zijn pijnlij ke gewrichtsaandoening en zwakke gezondheid verstom men nooit, maar iemand die paus Paulus wat langer en va ker bezig ziet en hoort gelooft niet meer in die snelle ver slechtering van zijn gezond heidstoestand. Integendeel. Het „volk Gods" is gekomen. Van heinde en ver, uit alle windstreken. Het stroomt da gelijks in dichte drommen door de geopende heilige deu ren van de vier Romeinse basi lieken. Van de vroege ochtend tot de late avond klinkt er het gemurmel van de biddende pelgrims, het geschuifel van de vermoeide voeten, de doce rende stemmen van de gidsen en reisleiders die in alle we reldtalen hun kennis spuien tegenover de gretig of gelaten toeluisterende pelgrims. De basilieken, de heilige trap, de catacomben, de beroemde kerken van de eeuwige stad, ze worden belegerd door de honderden touringcars en ze zijn van binnen verstopt door de pelgrims. De Romeinse hotels - van vier- sterren tot het eenvoudigste pensionnetje - klagen steen en been over de concurrentie van de kloosterordes, die hun hui zen voor een begrijpelijk lage re prijs ter beschikking stellen van de pelgrim. Het feit ook, dat velen als solist of groep hun toevlucht nemen tot de pic-nic - waarbij de geliefde, zij het weinig comfortabele, plaatsen zijn de zuilengalerij en van het Pietersplein, de schaduwkant van de Via Delia Conciliazione en de kale plant soenen op de Gianicoloheuvel - brengt de honderden restau ranthouders in Rome tot wan hoop, ze staan ronselend langs de trottoirs om pelgrims te lokken. De pelgrim die de weg niet weet, de taal niet spreekt, de keuken niet kent is te bekla gen, want zonder uitzondering wordt hij galant opgelicht en uitgebuit. De Romeinse horeca wil een topjaar. Half september pas klaarden de gezichten van de Romeinse zakenlieden op. De heiligver klaring van de eerste Ameri kaanse heilige leverde een on gekend aantal Amerikaanse bezoekers op en zij boekten eindelijk in de betere hotels, aten volop buitenshuis en graaiden met handenvol de duurdere souvenirs van de toonbanken. Dat waren de handelaren niet meer gewend, boos als ze wa ren op de schamel geklede vrouwtjes van het Italiaanse, Spaanse of Portugese platte land die hooguit een rozen krans kochten maar het „bete re" souvenirwerk uit armoe lieten liggen. De Fransen zijn het talrijkst dit Heilig Jaar. Daarna de Spanjaarden en de Italianen. Er is wel eens schamper ge sproken over een Zuideuro pees Heilig Jaar. En natuurlijk de Duitsers, die als geen ander volk van hun aanwezigheid blijk geven en zeer op hun comfort gesteld zijn. De Fransman brengt nog het klassieke pelgrims-idee in praktijk, om in soberheid Ro me te bezoeken. Ook eerst de graven van Petrus en Paulus, zoals het in oorsprong was, en dan pas de paus. Nu komt de paus voor velen op de eerste en enige plaats. Persoonlijk contact tussen de nationaliteiten, tussen groepen onderling is er niet. Van ver broedering in gebed of ge sprek komt weinig terecht Ook wat de organisatie betreft zijn er voortdurend verwijten over en weer. Het Vaticaan verwijt de stad Rome onvol doende voorbereiding. De stad- Rome zegt weer dat veel Ro meinse musea gratis zijn (als er niet gestaakt wordt), maar dat het Vaticaan de prijs voor haar museum heeft verhoogd en momenteel zelfs vier gul den entree vraagt Schoon heidsfoutjes, zoals ook de aan kondiging door de minister van toerisme dat zeker 25 mil joen pelgrims de stad zouden bezoeken een paniek-veroorza kende „vergissing" was. Het zijn er tot nu toe „slechts" vier miljoen geweest. Vier miljoen, die samen met paus Paulus voor een onverge telijk Heilig Jaar hebben ge zorgd. Maar je moet er eigen lijk wel bij zijn geweest om dat van harte te kunnen on derstrepen In het theologisch instituut van de Leidse universiteit worden op de donderdagavon den (half acht) 23 oktober, 20 november en 18 december voor alle belangstellenden le zingen gehouden over de hui dige stand van de oecumene. Inleiders zijn dr. A. v. d. Heu vel, secretaris-generaal van de Nederlandse hervormde kerk, prof dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken Ne derland en dr. H. de Lange. Volgens de "Maatschappij voor mensenrechten" in Frankfort zullen op 30 oktober - de dag van de politieke ge vangenen - allen die vanwege hun overtuiging in Russische kampen gevangen zitten, in hongerstaking gaan. Op 25 ok tober zal in Bonn een demon stratie worden gehouden, tij dens welke de aandacht op de gevangenen zal worden geves tigd. De honger, waaronder veertig procent van de wereldbevol king lijdt, wordt voor het grootste gedeelte veroorzaakt door "zondig menselijk ge drag". Aldus een verklaring van de nationale raad van kerken in de V. S. De raad, waarin eenendertig protes tantse en orthodoxe kerken zitting hebben, stelt, dat vorig Jaar voldoende voedsel is ge produceerd voor de gehele wereldbevolking. Dat er toch honger is geleden wijt de raad aan de zelfzuchtige en uiterst onrechtvaardige verdeling van het beschikbare voedsel. De Westduitse prelaat Helmut Ehrler, bisschoppelijk zaakge lastigde bij de Suedwestfunk, is in Sevilla door de afgevaar digden van veertien nationale Unda-organisaties gekozen tot president van Unda-Europa. Hij volgde de Italiaanse graaf Alvise Zorzi op. De Unda is de internationale organisatie van katholieke radio- en L v. orga nisaties. Ongeveer drieduizend vrou wen zijn momenteel in West- Duitsland in opdracht van de katholieke kerk werkzaam in de pastoraal, onder meer in het kinder- en jeugdwerk, vor mingswerk, bejaarden werk. godsdienstonderricht en de caritas.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7