...dweilen terwijl de kraan open staat... Delftse Kunst- en Antiekbeurs is een culturele legpuzzel „De brand moet in papaverplantages" KOOS ZWART VAN DE BEURSBERICHTEN OVER DRUGS NOEMT ALLE VORMEN VAN HULP AAN VERSLAAFDEN W 6 I.K1DSK COUKANT ZATERDAG 18 OKTOBER 1975 Amsterdam Koos Zwart is, zoals hij die ochtend half elf ietwat katterig de bodega Keizer naast het Amsterdamse concertgebouw binnenstapt, gemak kelijk herkenbaar aan de zwarte hoed overblijf sel uit de bloeitijd van de subcultuur en aan de donkere bril die zijn gelaatsuitdrukking onpeilbaar maakt. Hij zal hem pas halverwege ons gesprek afzetten. Hij blijkt dan lichtblauwe, licht melanch olieke ogen te hebben. Hij drinkt zwarte koffie en mineraalwater. Hij is Koos Zwart van de beursberichten over drugs die de VARA sinds 23 oktober 1969 eerst in „Dit is het begin", later in „De rode haan" iedere zaterdagmiddag om twee uur is gaan uitzenden. Tot ver over de grenzen vermaard, niet het minst omdat hij de zoon is van minister Irene Vorrink „Die beursberichten zijn een vorm van consumen tenvoorlichting. Ze geven wekelijks de maximum richtprijs per gram, zodat iedereen die meent canna- bisprodukten te moeten gebruiken, zich niet laat verleiden teveel te betalen. Daarnaast geeft de beurs ongeveer eenmaal in de maand ook de prijs van zeer gevaarlijke drugs als heroine, waaraan geluk kig nog maar enkele tienduizenden mensen ver slaafd zijn. Ook deze prijzen noemen we niet om het gebruik te bevorderen of zoiets, maar om een eerlijke consumentenvoorlichting te geven, voor niet-gebruikers net zo goed als voor wei-gebrui kers". Maar de beurs doet nog veel meer. Na de opsom ming van de prijzen van 21 soorten hash, kif en weed houdt Koos Zwart een beschouwinkje waaruit de luisteraars veel kunnen leren. Dit bij voorbeeld: „Met medicamenten qp reis gaan is een uiterst riskante zaak, tenzij men over verklaringen beschikt die de aanwezigheid van dergelijke drugs rechtvaar digen. Ten minste heeft men hier een verklaring van zijn arts voor nodig die gecontroleerd dient te zijn door het ministerie van volksgezondheid. Ver volgens dient de verklaring aan het ministerie van buitenlandse zaken te worden voorgelegd waarna de papieren naar een beëidigde vertaler moeten gaan, voordat men zich naar consulaat of ambassa de van het vakantieland kan begeven om aanvullen de stempels te halen. Met drugs op vakantie gaan die hier te lande als geneesmiddel gebruikt worden, is dus een zaak die men lang van tevoren moet regelen, en zelfs met de papieren kan men in grote moeilijkheden komen" De wekelijkse beursberichten vormen een platform voor pleidooien om nuancering aan te brengen in het drugbeleid en om de hele zaak uit de sfeer van de criminaliteit te halen. Zwart: „Strafbaarstelling betekent risico en dan is er geld te verdienen. Verhoging van de strafmaat leidt automatisch tot verhoging van prijzen. Het beoogde effect wordt niet bereikt. In tegendeel: er komt meer criminali teit Waarom worden er tijdens de Paasdagen van dit jaar in Amsterdam meer auto's opengebroken dan het jaar ervoor?: omdat de kruistocht van de politie tegen heroine de prijzen had opgejaagd. Het bureau Warmoesstraat had er verstandiger aan gedaan lokalen te openen waar het spul gratis verkrijgbaar is". Nu wil Koos Zwart, de grote man achter de stichting Drugs-informatie, dat zelf maar gaan doen. „We hebben de stichting „Shot" opge richt, shot van spuiten, begrijp je wel. maar ook de afkorting van Stichting Heroine Onthoudings Therapie. De bedoeling is dat verslaafden er gratis heroine kunnen krijgen in steeds kleinere doses zodat ze kunnen afkicken. Daarnaast willen we ze .blijven begeleiden, de nazorg op ons nemen, want anders vallen ze terug. Dat gebeurt nog niet Een hulpverleningsinstelling als de Jellinekkliniek in Amsterdam weet na een paar jaar niet waar de verslaafden gebleven zijn die ze behandeld hebben. Dan bereik je niets". Amsterdam het wereldcentrum van de handel in heroine? Om dergelijke verhalen die regelmatig met veel tamtam verschijnen, moet Koos Zwart smalend lachen. „Waarheen denk je dat het spul gaat? Ze zijn daar in Azië waar de opium verbouwd en tot heroine verwerkt wordt, niet op hun achterhoofd gevallen. Naar de markt die het meest opbrengt natuurlijk en dat is New Vork. Daar betaal je 300 dollar voor een gram en hier 200 gulden. Bovendien komt de politie hier niet verder dan de inbeslagne ming van een kilo of twaalf en dat is al een waanzinnig grote slag. In New York pakken ze partijen van vierhonderd kilo. Al die beweringen zijn dus nonsens. Het zijn leugens die door de hulpverlenende instanties in omloop worden ge bracht en op geen enkel feit berusten. Waarom ze dat doen? Zo'n Jellinek-kliniek heeft een grote staf. Die kan het zich niet permitteren om zes jaar lang niets van zich te laten horen. En hoe groter je een probleem opblaast, hoe meer subsidie je krijgt Ik venvacht dan ook dat de Jellinek-kliniek onze stich ting „Shot" tot de dood zal gaan bestrijden. Het gaat om hun voortbestaan, begrijp je. Zij pakken heroïneverslaving aan met methodon, een minder krachtige drug dan heroine. Nou, je snapt dat een verslaafde sneller ergens heen zal gaan waar hij gratis heroine krijgt Ze verliezen dus hun klanten". Overigens noemt Koos Zwart alle vormen van hulpverlening „dweilen terwijl de kraan wijd open staat". Volgens hem moeten er twee dingen gebeu ren. Allereerst dienen de opiumproducerende lan den langs diplomatieke weg ertoe gebracht te wor den hun papaverplantages voor eens en altijd plat te branden. En ten tweede moet van overheidswege aan alle geregistreerde verslaafden gratis heroine worden verstrekt zodat de handel geen kans meer krijgt In Nederland is men in de loop der jaren relatief tolerant geworden jegens druggebruikers, denk aan de penetrante hashwolk die ongestraft boven het Vondelpark mag hangen. Ten aanzien van marihua na en hash heeft de regering zich zelfs op het standpunt gesteld dat naar haar inzicht gebruik en bezit voor persoonlijk gebruik niet langer strafbaar gesteld zou dienen te worden. Aangezien Nederland echter mede-ondertekenaar is van het enkelvoudig verdrag van New York uit 1961, valt dit inzicht voorlopig niet in daden te vertalen zonder het verdrag op te zeggen, hetgeen schade zou toebren gen aan de relatie met de andere ondertekenaars en ons land in een eilandpositie zou dwingen. 36 van deze zogenaamde Single Convention laat de strafmaat echter over aan de tot het verdrag toege treden landen. Lid 4 luidt: „Geen enkele bepaling van het artikel betreffende strafbepalingen tast het beginsel aan dat de strafbare feiten waarop het betrekking heeft, worden omschreven vervolgd en gestraft overeenkomstig de nationale wetgeving van de toegetreden partijen". Om de andere landen van de conventie niet voor het hoofd te stoten, heeft de regering Den Uyl het parlement voorgesteld personen in het bezit van minder dan 30 gram hash of weed strafbaar te stellen met maximaal 500 gulden boete of 1 maand gevangenisstraf. Het stic kie blijft dus strafbaar, maar toch is Koos Zwart blij met het voorstel dat overigens waarschijnlijk pas over anderhalf tot twee jaar in behandeling zal komen. „Ik proef er een vorm van doorbraak in. Het geeft de Nederlandse rechter de indicatie: kom, we tillen er niet zwaar meer aan. Het roken van een joint is niet zo erg. In vergelijking met onze buurlanden is het een enorme stap vooruit. De Bonds-republiek Duitsland heeft onlangs de maximum straf van 3 op 10 jaar gebracht In Frankrijk lopen nog steeds lieden rond die het drugprobleem willen oplossen door het invoeren van de doodstraf, een soort „Entlosung der Drogenfrage", en op dit moment heb je er een fiks aantal jaren te verwachten als je betrapt wordt In Italië kun je om te beginnen 1 tot 2 jaar voorarrest verwachten voordat er een proces plaats vindt en krijg je er vervolgens nog wat jaartjes bij. Dit geldt dan voor buitenlanders. Italianen worden direct en zonder pardon in gesloten inrichtingen geplaatst Terug naar de beursberichten. Koos Zwart vindt dat ze een belangrijke voorlichtende funktie hebben. („Al is het alleen maar omdat de luisteraars de juiste, reële prijzen te horen krijgen die 40 tot 60 gebruikers uit het hele land voor me aandragen. Dan kunnen ze zien hoe al die indianenverhalen over de astronomische waarde van in beslag geno men partijen bij elkaar gelogen zijn. Levensgevaar lijk zijn die verhalen. Ze brengen allerlei avontuur lijke jongeren in de verleiding om een snelle cent binnen te pikken door hash te smokkelen. Nou, geloof mij maar als ik zeg dat de markt echt niet om dit soort amateurs zit te springen. De handel kan zijn zaken heus zelf wel aan. Toeristische smokkelaars die omwille van een zakcentje hash of marihuana meenemen, wachten in het buitenland zeer zware gevangenisstraffen, van 4 tot 30 jaar, waarbij dan nog vaak een boete komt van enkele tienduizenden, zo niet honderdduizenden guldens. In sommige landen staat op drugsmokkel zelfs de doodstraf. Al is het alleen al omdat de beursberich ten dergelijke onnozele halzen de strop probeert te besparen en ongetwijfeld bespaard heeft hebben ze bestaansrecht" De Delftse Oude Kunst- en An tiekbeurs die wel eens gedood verfd is als een aangelegenheid voor heel rijke mensen, bestaat in feite uit een tentoonstelling van oude kunstvoorwerpen zoals men elders tevergeefs zal zoeken. Want zowel de insiders van eigen land als de buitenlan ders die soortgelijke beurzen plegen te bezoeken, zijn una niem van oordeel dat Delft aan de top staat. En dit al jaren, want we zijn nu aan de 27e beurs toe, die van 16 oktober af een schare bezoekers trekt en op 5 november sluit. Natuurlijk is de beurs een com merciële aangelegenheid, de deelnemers willen verkopen en dat echt antiek niet voor een appel en 'n ei van de hand gaat, is eveneens duidelijk. Maar het gaat hier om unica van hoge waarden die onvervangbaar zijn en tegelijkertijd is deze tentoon stelling van kunstverzamelingen een bijzondere aantrekkelijk heid voor ieder die geïnteres seerd is bij kunst- en oudheid kunde. Die beide laatsten worden hier in een gave harmonie voorge steld. Wie voor een prachtige antieke kast staat, zo als Kunst handel Denijs uit Amsterdam er een ter beurze heeft gebracht, of zo'n Hollands Louis XV wortel houten kabinet b.b., moet toch wel even aan de schrijnwerker denken die dit prachtstuk heeft gemaakt in de tweede helft van de 18de eeuw. En mét het am bacht vraagt de gilde de aan dacht én de maatschappelijke positie van de vakman in die dagen. Elk ding dat hier staat, ieder schilderij dat er hangt, is een stukje van de grote legpuz zel die onze historie en kunstge schiedenis uitmaakt. De meeste antiquairs vinden het prettig wanneer de bezoekers wat vragen, want iedereen deelt gaarne van zijn kennis aan an deren mee en ze zijn natuurlijk meester in hun materie. Zo kon de heer. Aardewerk uit Den Haag ons heel wat vertellen over 'n paar schitterende zilver en kandelaars in empire-stijl, maar meer nog over de zilver smeden uit het begin van de vorige eeuw. En wie er even de tijd voor wil nemen om wat langer in de afdeling van Sten der Uurwerkmakers uit St Mi chielsgestel te vertoeven (dicht bij de ingang) die kan daar een summiere maar degelijke uitleg krijgen over een klok met rol lende kogel, Engels werk, ca. 1820 (prijs slechts 45.000) waardoor hij of zij dat ingenieu ze machientje beter begrijpt. Alle antiquairs zijn niet dezelf de, er zijn ernstige heren en dames bij die zich bijna angst-' vallig op een afstand houden om niet de schijn te wekken dat zij hun waren aanprijzen als in een marktstal. De heer S. Nys- tad (Oude Kunst B.V. en hofle verancier te Den Haag) behoort niet tot hen. Vriendelijk gemoe delijk praat hij met de mensen over zijn prachtige collectie schilderijen: Allereerst over het grote mansportret dat een ge leerde presenteert uit 1537 en geschilderd is door Cornelis Anthonisz uit Amsterdam (waarvan wij vermoeden dat het wel eens de grote humanist Jo hannes Vives zou kunnen zijn of anders een Engelse bisschop gezien het purper van de toga en de „scarf" .fluwelen stola). Maar Nystad haalt al gauw een boekje uit een lade dat hijzelf geschreven heeft, een kleine stu die over 'n bont schilderij dat altijd voor een Vlaams werk doorging maar dat hij geïdenti ficeerd heeft als een paneel van Govert Jansz alias Mijnheer en dat ras-Amsterdams blijkt te zijn en „Koppertjesmaandag" in beeld brengt. Collectie Aronson A. Vecht uit Amsterdam heeft de „Prinsenkamer" aan de Ou de Delft ter beschikking gekre gen en ook hij weet wel het een en ander op te diepen uit zijn kennis door de jaren opgedaan in „het vak". Deze mensen heb ben hun kennis niet vergaard aan een universiteit maar recht streeks in de praktijk en wat weet hij al niet af van het vroeg- gothische houten beeld of de romaanse periode waaruit die schone Johannes onder het Kruis stamt (12de eeuw), een perenhouten figuur met resten van de originele polychromie. Groen marmeren vazen, Louis XVI-stijl. Maar om in zijn stand te komen, is de bezoeker de zaal van de bekende Cramer al doorgewan deld waar ook een schat van schilderijen te zien is en vlak daarnaast in de grote beneden zaal de collectie van Aronson die ieder jaar al kostelijker din gen wist in te kopen. Of lijkt dat maar zo? Soms kan de bezoeker zich afvragen of er hier niet te veel op een hoop bij elkaar staat zodat de éne indruk onmiddel lijk door een volgende ver dwijnt. Aronson zal u desge wenst direct die groen marme ren Louis XVI-vazen laten zien; ze staat daar op een prachtig dressoir, rustende op bronzen voeten, wonderlijk mooi van so bere vorm uit een periode die compleet alles wilde overladen. Beeldhouwwerk dus, gecombi neerd met edelsmederij, En dét is het weer: de bewondering voor het aangeleerde vakwerk waaruit de kunst is ontstaan: men was jarenlang leerling zon der verdiensten of enige publici teit, maar men werd kunste naar. De voorwerpen zijn niet zo gese lecteerd als doorgaans in een museum, je overziet meteen het onderlinge verband, hun functie b.v. in het leven van alle dag: Bij Peters' Oude Kunst uit Til burg o.a. het meubilair waaron der weer een Hollandse vier- deurenkast, maar meteen daar bij het porcelein dat er in gebor gen kon worden: lijzenbordjes van Familie verte met gecontou- reerde rand en vlak daarbij de sierplaquettes van Email de Li moges uit de 17de eeuw. En in de bekende stand van Salomon Stodel de mooiste oude kera miek en het zilverwerk op com modes en bijzettafeltjes of een secretaire in Louis XV, uitge voerd in bloemen marquetterie, vervaardigd door ene Tuart. Het klinkt afgezaagd maar het is de volle waarheid: het ene is nogal mooier en rijker dan het andere. Voor wie van kunst en geschiedenis houdt, zelfs al was het alleen maar om de „sfeer" (die voor velen heel wat bete kent) is deze 27ste Antiekbeurs weer een speciale reden om naar het Delftse Prinsenhof te gaan. J.V. Damrak Temidden van alle gerechtvaardigde klachten over teleurstellende beursomzetten en gebrek aan stimulansen ter bevordering van de kooplust, blijft het een feit dat de effectenmarkt altijd voor afwisseling weet te zorgen en constant nieuwe gespreksstof ople vert. Om met de obligatiemarkt te beginnen: het beursplein leeft geheel toe naar de dag van inschrijving op de 8 3/4 pet. 15-jarige lening ten laste van de Staat der Nederlanden, waarvoor de inschrijving open staat op woensdag 22 oktober. Het wordt de tweede 8 3/4 pct's staatslening van dit jaar. De vorige van dit rentepercentage was op 28 april, waarvan het bedrag werd vastge steld op 295 miljoen, en de koers van uitgifte op 100.30. Het was een lening volgens het zogenaamde tendersysteem, evenals de daarop volgende 8 1/2 pet- lening van 22 juli. Hiervan werd het bedrag bepaald op 400 miljoen en de koers op 99.50. Ook nu weer heeft de minister het tendersysteem verkozen. Hierbij moet de inschrijver dus zelf op het inschrijfformulier de koers zetten waartegen hij aan de uitgifte wil deelnemen. Hierover wordt thans in de beurs al uiteraard veel gedelibereerd. Gezien de grote geldbehoefte van de overheid ter dekking van het aanzienlijke begrotingstekort, verwacht men, dat de minister een zo groot mogelijk bedrag wellicht variërend van 500 tot 800 miljoen gulden uit de markt wil nemen. Wel vraagt men zich ter beurze zelfs af, waarom de minister feitelijk niet met een direkte lening dus niet volgens tendersys teem is gekomen van 8 3/4 pet. tot een bedrag van bijvoorbeeld 500 miljoen gulden pari. De beurs is ervan overtuigd dat een zodanige uitgifte er zonder enig bezwaar dik was ingegaan. Er bestaat namelijk voor de uitgifte grote belangstelling en het is niet onmogelijk dat ook buitenlandse beleggers hier wel wat in zien. Met de nodige spanning wordt de komende woensdag dan ook tegemoet gezien. Dit neemt niet weg dat inmiddels de aandelenmarkt deze week af en toe de nodige opleving heeft laten zien. Merkwaardigerwijs was dit speciaal het geval voor de aandelen die worden aangeduid als de zogenaamde lokale fondsen, dat wil zeggen de aandelen van de zuiver binnenlandse'bedrijven, merendeels industrieën, en dus niet de internationale concerns. Hoewel bijvoorbeeld Van Gelder Papier het eerste halfjaar met een zwaar verlies heeft afgesloten, was dit geen aanleiding voor een daling van de beurskoers. Integendeel, men zag een stijgende beweging van 59 tot 69,50, die veroorzaakt werd door geruchten dat een Zweedse papierfabriek het plan zou hebben een bod uit te brengen op de helft van de aandelen Van Gelder, die nog ter beurze in omloop zijn. De andere helft is, zoals bekend, in handen van het Amerikaanse papierconcern Crown-Zellerbach. En eveneens volgens geruchten zou het mogelijk zijn dat het Zweedse concern ook dat Amerikaan se belang wil overnemen. De Zweden zouden in dat geval Van Gelder helemaal in handen hebben. Maar dit alles is door Van Gelder zelf in alle toonaarden krachtig tegengesproken. Het bestuur is van alles onkundig, maar geeft wel toe, dat Van Gelder op het technische vlak met de Zweden samenwerkt en veel contact met hen heeft. Hoe het zij, ook dat was een druk onderwerp van gesprek in de beurszaal, evenals trouwens het scheepsbouwconcern Rijn-Schelde- Verolme, dat eerst is ingezakt tot 168,50, daarna opgelopen tot 180 bieden en weer reageerde tot 176,50. De daling stond onder invloed van de berichten over de slechte positie van onze scheeps- bouwindustrie. Toen kwam het bericht over de kans op deelneming van Rijn-Schel- de-Verolme in een grote order voor Zuid-Afrika. En vervolgens werden beleggers verrast door de mededeling van het bestuur, dat het concern de komende jaren met winst zal werken. Daar komt bij, dat, om tot eenheid te geraken in de Nederlandse scheepsbou- windustrie, Rijn-Schelde-Verolme in contact staat met Van der Giessen-De Noord, maar het is, nog volkomen onzeker waar dit op zal uitdraaien. Het AKZO-concern zit met name wat haar dochter Enka-Glanzstoff betreft, nog altijd in een heel moeilijke positie. Er bestaat een plan tot sanering van het bedrijf, gepaard gaande met vermindering van de werkgelegenheid, en mogelijk afstoting van bepaalde belan gen, en dit plan zal waarschijnlijk de komende week, zodra alle besprekingen beëindigd zijn, worden vastgesteld. Maar reeds hou den beleggers er rekening mee, dat het AKZO-concern het dividend over 1975 zal moeten passeren. De koers van AKZO is ter beurze tot 32,20 teruggegaan. De overige internationals hebben maar weinig beweging laten zien. De ware animo was ver te zoeken, hoewel de ondertoon van de markt over het algemeen niet onvriendelijk was. Wall Street heeft daartoe het nodige bijgedragen. Men hoopt nu maar dat de New Yorkse beurs wat meer houvast zal geven en de weg zal wijzen naar een algeheel herstel, of althans naar enig uitzicht op verbete ring in de toestand van recessie, waaronder zowel Amerika als Europa gebukt gaan. De algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer hebben tal van commentaren en bespiegelingen uitgelokt. Hierbij stond de vraag centraal: hoe maken wij het bedrijfsleven weer gezond en hoe bevorderen wij de werkgelegenheid? In het beknotten van de uitgaven, zo werd veelal gesteld, dient de overheid voor te gaan. Van hun kant stellen de werknemers dat zij het besteedbare inkomen minstens op peil willen houden. Verlaging van belasting en van premiedruk wordt daartoe speciaal van werkgeverszijde aanbevolen. Met nadruk wordt gesteld, dat we de inflatiespriaal van lonen en prijzen moeten trachten te doorbreken. Inmiddels blijft de conjunctuur nog somber, zoals onder andere de conjunctuurtest over september van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aangetoond. Volgens prof. dr. Reinvos van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam bestaat er een toenemende spanning in onze samenleving tussen het private en het collectieve. De groei van het collectieve oefent gestadig een grote druk uit op het bedrijfsleven, waarbij de vraag rijst hoe lang dit kan doorgaan zonder het produktieproces als zodanig in gevaar te brengen. De omvangrijke stijging van de arbeidskosten versterkt deze ontwikkeling. Maandag werd de beursnotering van Nederhorst opgeschort. Op schorting is het sein, dat er iets met een fonds gaande is. Een communiqué bleef uit, en het wekte al verwondering, dat de notering deze week opgeschort bleef. Kennelijk duurden de onder handelingen met het ministerie van economische zaken langer dan verwacht was. Immers, de minister heeft vorige maand reeds aan het OGEM-concern gevraagd om advies over de kansen op samen werking met Nederhorst. Met de mogelijkheid voor ogen van een bod door OGEM op aandelen Nederhorst, werd de beursnotering gestaakt. Nederhorst, zoals destijds gemeld, heeft over 1974 een zwaar verlies geleden, hetgeen geleid heeft tot de toezegging van overheidssteun. Uiteraard ziet de beurs met spanning uit waar de onderhandelingen op zullen uitdraaien, en graag ziet de beurs zo spoedig mogelijk een hervatting van de handel in Nederhorst-aandelen. De beurs is er immers om zaken te doen. Nog een beurspapier waarover nieuws binnenkwam was het suiker- concern HVA, waarvan de koers woensdag plotseling 5,50 inzakte tot 57,50 om zich donderdag te herstellen tot 61,-. De reden van de daling zat in het tussentijds bericht volgens hetwelk de winsten, die HVA-International in Ethiopië heeft behaald, wellicht niet kunnen worden uitgekeerd als gevolg van de naastingen. De overige bedrijven van HVA elders hebben tevens merendeels lagere resultaten geboekt en dit alles bij elkaar maakte de sfeer rond dit fonds erg onbehagelijk. Men wacht maar af, of de regeling wellicht toch nog zal meevallen. Over het algemeen heeft de HVA in het land van wijlen keizer Haile Selassie vrij gunstig kunnen werken. Het gaat te ver om te vrezen, dat daaraan thans een eind is gekomen. Daarvoor is het werk van dit Nederlandse concern voor Ethiopië zelf te belangrijk. Storingen kunnen zich echter wel eens voordoen, zoals trouwens door beurslieden vaak gevreesd is. Maar voorlopig wordt de regeling zonder veel pessimisme door het in Amsterdam zetelen de bestuur van HVA rustig afgewacht. Wat de internationale fondsen betreft is Hoogovens deze week iets teruggegaan van 50,40 tot 49,80. Koninklijke Olie bleef goed prijshoudend op 93,60. De Koninklijke Shell heeft aangekondigd dat zij de ontginning van steenkool op Zuid-Sumatra ter hand wil nemen, en daarin voorshands zelfs circa 3 miljard gulden wil steken. Er zullen zes jaren van voorbereiding nodig zijn, want eerst in 1981 zal de produktie kunnen beginnen. Er zit aan het plan nog een ander interessant kantje, doordat wellicht de thans opge legde grote olietankers voor het kolenvervoer in gebruik kunnen worden genomen. Het is een van de overal waarneembare pogingen om te voorzien in een mogelijk optredend olietekort, althans om een nieuwe energiebron te bezitten wanneer de levering van olie uit het Midden-Oosten weer eens moeilijkheden zou gaan opleveren. Philips is langzamerhand voor de beurs een betrekkelijk oninteres sant object geworden. Er zit nauwelijks meer enige mutatie in en de koers blijft permanent hangen rond de 23 gulden. Unilever kwam boven de 100 gulden uit en Heineken fluctueerde licht tot circa 146,-. Het aaneeel KLM blijft zich iets beneden de 150,- bewegen, terwijl de scheepvaartpapieren zich deze week goed prijshoudend wisten te handhaven. Naast problemen als werkloosheid en inflatie waarvoor de oplossin gen bepaald niet uit de mouw kunnen worden geschud, blijft de vraag in welke richting de rente zich verder zal bewegen, beurs en bankrekeningen sterk bezig houden. De betrekkelijk goede stemming voor obligaties aan de Amsterdamse beurs, de grote belangstelling voor de nieuwe staatslening en het succes van de recente 9 pet-lening van de Algemene Bank Nederland, uitgegeven tegen 100, en thans 102 noterende, is een aanleiding om te geloven dat een scherpe rentestijging voorshands niet te vrezen valt Eerder schijnt een licht dalende richting te verwachten. Het beleggingsfonds Rorento, deel uitmakend van het Robecocon- cern, houdt liever een slag om de arm. Het is niet zeker in welke richting de rente uitgaat, zegt Rorento, en daarom heeft het in zijn portefeuille een verschuiving aangebracht van lange naar korte looptijden voor obligaties. Immers, obligaties en andere leningen vormen voor Rorento, zoals bekend, het voornaamste beleggingsob ject

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6