Stichting Leidse binnenstad aan de slag wil Projekt '75 plannen waarmaken Oud Ade wordt aangesloten op rioleringsnet Katwijks gelukkig tv-quiz paar in Japanse profs demonstreerden hier go-spel Prof. Zaalberg zet bij afscheid de taaibloempjes nog eens buiten ZATERDAG 18 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Gistermiddag heeft de oprich tingsvergadering plaatsgevonden van de Stichting Leidse Binnenstad. Onder binnen stad wordt door de Stichting verstaan het gebied tussen de Singels van Leiden. De Stichting is in het leven geroepen op initiatief van diverse groeperingen uit de Leidse samenleving, die zich nauw bij het wel en wee van de binnenstad betrokken voelen. Naast degenen, die reeds op ander terrein werkzaam zijn en gesprekspartners voor de stedelijke overheid vormen, willen de in de Stichting vertegenwoordigde groeperingen in gezamenlijk overleg en in de meest uitgebrei de zin actie ondernemen om hun visie uit te dragen over het economisch funtioneren dat voor de Leidse binnenstad het meest aan te bevelen wordt geacht Naar de mening van de Stichting is het voordeel van het uitdragen van een gezamen lijk standpunt gelegen in het feit dat versnip pering van meningsvorming zoveel mogelijk wordt vermeden en dat de overheid slechts met één gesprekspartner te maken krijgt voor wat de economische problematiek van de binnenstad betreft Begrip en oog hebbend voor het streven van andere groeperingen voert de Stichting Leidse Binnenstad als doelstelling: de economische functie var. de binnenstad te bevorderen in evenwichtige samenhang met de sociaal-cultu rele en de ruimtelijke aspecten daarvan. Zij meent dat de activiteiten voortvloeiend uit deze doelstelling medebepalend zullen kunnen zijn voor de beeldvorming van Leiden als moderne stad. Om haar streven te verwezenlijken wordt de Stichting Leidse Binnenstad bijgestaan door een Raad van Toezicht, bestaande uit verte genwoordigers van het grootwinkelbedrijf, de ambulante handel, het bankwezen, de rijksu niversiteit, het hoogheemraadschap van Rijn land, het Leids City Centrum, het openbaar vervoer, de vrije beroepen, de adviesraad voor de binnenstad, de vereniging voor vreemdelingenverkeer, de in de binnenstad gevestigde middenstand en de vakbeweging. De dagelijkse leiding van de Stichting is in handen gelegd van een Raad van Bestuur bestaande uit mevrouw N. A. den Haan-Groen voorzitter, de heren J. van Egmond zitter, J. Th. J. Brummer le secretaris, J. Lammers 2e secretaris, J. W. Boulonois pen ningmeester en mr. R. W. A. Zweerts advise rend lid. De Stichting is thans bezig een in 3 gedeelten verschijnende nota voor te bereiden, getiteld „Doeleinden voor de Leidse Binnenstad", waarvan het eerste gedeelte nog voor het einde van het jaar zal verschijnen. In dat eerste gedeelte zullen de economische doe leinden voor de Leidse binnenstad worden geschetst In het tweede gedeelte zal een analyse van de huidige economische situatie van de Leidse Binnenstad worden gepresenteerd. In het derde gedeelte tenslotte zullen de resul taten van het le en 2e gedeelte met elkaar worden vergeleken en zullen de in het eerste gedeelte geschetste doeleinden waar nodig worden bijgesteld. De uiteindelijke resultaten zullen aanwijzin gen verstrekken over de te nemen maatrege len. Deze maatregelen zullen in een program van actie worden opgenomen. Naast de plannen, die de Gemeente Leiden ten behoeve van de Leidse binnenstad bezig is zelf te ontwikkelen, zullen de nota „Doe leinden voor de Leidse binnenstad", alsmede het daarmee verband houdende uitvoering sprogramma van de Stichting Leidse Binnen stad als toetssteen en richtsnoer kunnen die nen voor het op langere termijn te voeren stedelijk overheidsbeleid gericht op de econo mische situatie van de binnenstad. LEIDEN De Stichting Projekt '75 is een (universitaire) groep jongelui die op alle fronten de samenwerking tussen universiteit en "de rest" van Leiden wil uitbreiden; gewoon tien goed te maken wat in het verleden verzuimd is. Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan der universiteit te Leiden werden dit jaar al enkele projekten op stapel gezet die voor een goed deel succesvol zijn verlopen. Projekt '75 gaat verder met nieuwwe sub-projekten. Dat zijn o.a. een openbaar poppentheater, waarin men de "Hobbit" met poppen wil spelen, zomaar de straat of de markt op, en dan in afleveringen. Voorts wil men met de werknemers van bedrijven een toneelstuk in elkaar gaan zetten en dit voor de bedrijven gaan spelen. Het toneelspelen wil de groep zien als tegenhanger voor de om zich heen grijpende arbeidstijdverkorting. Of deze inspanning zal lukken staat nog te bezien. Het Sociaal Werkteam wil zijn men). De Goeie Ouwe Tijd-re- activiteiten vooral uitbreiden vue voor en door bejaarden is onder de eenzamen (hond uitla- een groot succes geworden. Iets ten, tuintje bijhouden, om maar dergelijks (door het ontbreken een paar bezigheden te noe- Drie kandidaten voor college van bestuur Leidse universitiet (Van onze universitaire mede werker) LEIDEN Er hebben zich drie gegadigden aangemeld voor de vacatures in het college van be stuur van de Rijksuniversiteit Leiden. Uit dit drietal zal de Leidse universiteitsraad er maandag 27 oktober één kiezen die het schijdende lid van het college, prof. Maas, op zal vol gen. Verder zal de raad uitma ken of een ander aftredend lid van het college van bestuur, dat zich in tegenstelling tot Maas, wel herkiesbaar heeft gesteld, te weten drs. Gevers, in het college terug zal keren of door een der andere kandidaten zal worden opgevolgd. Naast drs. Gevers, die zich herkiesbaar heeft ge steld, wordt het drietal gevormd door prof. dr. C. Sicking, de- kaan van de faculteit der Lette ren, en prof. dr. A. Staverman, hoogleraar fysische scheikunde (polymeerchemie). Groei in Leidse veemarkt Van een onzer verslaggevers Leiden - In de Groenoordhal werden in de eerste 39 markt- weken van dit jaar 5714 meer beesten aangevoerd dan in de overeenkomstige periode van 1974. Dat betekent een toename van 2,17 Dit staat in een overzicht dat het marktwezen van Purmerend dezer dagen heeft uitgegeven. De markt van Den Bosch, de grootste van ons land, groeide in het onderzochte tijdvak met 9,22 De op een na grootste markt van Nederland is nog al tijd Zwolle. Op de derde plaats komt de Leidse markt subsidie ook iets beperkter) wil men weer met de bejaarden op touw zetten: samen een plot maken en dan uitwerken tot een musical. De Informatiebank (een uitloper van het Scholenprojekt) is be doeld als intermediair tussen universiteit en andere instellin gen (b.v. dienstencentra) op het gebied van onderwijs en vor ming. Het ruim 'opgezette Show- projekt, tenslotte, wil met een eigengemaakte show rondtrek ken, langs clubhuizen, revalida tiecentra, ziekenhuizen of zo maar op straat zoals met Trijntje Cornells is gebeurd. Ie dereen kan meedoen. Dat geldt trouwens voor alle opgezette projekten: hoe meer hoe liever. Men kan bellen, tel. 14.69.07, of schrijven naar Stich ting Projekt '75, Rijn- en Schie- kader 43. Iedere inwoner van Leiden is welkom bij deze "doe"-instelling met een sociale functie. Financiële steun is uite raard ook mogelijk via de Am- robank, giro 9200, rek.nummer 45.12.56.432 tn.v. Stichting Pro jekt '75, Nicolet de Rooy c.s. OUD ADE Oud Ade zal worden aangesloten op de rioolwater zuiveringsinstallatie in Rijpwetering. B. en w. van Alkemade hebben de raad voorgesteld om 561.500,- voor dit project beschikbaar te stellen. Het is de bedoeling, om de gehe- te krijgen. Het hoogheemraad- Ie bebouwde kom van Oud Ade schap Rijnland dient volgens de op het rioleringsnet aan te slui- gemeente een bijdrage te geven, tea Dit kan echter pas gebeu- Men hoopt op een extra bijdra- ren als een persleiding naar ge uit het gemeentefonds en Rijpwetering gereed is, om het men hoopt nog op een bijdrage rioolwater naar de rioolwater- van het fonds ter bestrijding zuiveringsinstallatie aldaar te van de werkloosheid, transporteren. Deze rioolwater- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het go-spel is onder de denksporten in Nederland nog steeds een stiefkindje. Dit reeds 3000-4000 jaar bestaande bordspel, dat ontstaan is in China, maar tot grote ontwikkeling kwam in Japan, is in Nederland een veelal nog onbekende sport, die bovendien nog te vaak het etiket „elitair" krijgt opgeplakt. Ondanks het feit, dat de Nederlandse Go-bond reeds in 1959 is opgericht telt zij nog slechts 500 geregistreerde spelers, hetgeen schril afsteekt tegen het aantal van negen miljoen beoefenaars, die deze sport in Japan telt. De belangstelling van 80 denk- door de Japanse profspelers sportenthousiasten voor een Machiko Inoue, Katsumi Ashi- demonstratie van dit spel gis- ba en Yoshiaki Ozawa, die mo teravond in „Het Parlement" menteel een groot toernee Hoogtepunt tijdens de demon stratieavond over het go-spel was de partij tussen de Nederlan der Henk de Vries en de Japanse Machiko Inoue. door Europa maken, was dan ook verrassend groot. Die gro te opkomst in Leiden in Parijs waren slechts 20 men sen voor een demonstratie van het go-spel geïnteresseerd bewees, dat deze sport in Ne derland snel aan populariteit wint. De verkoop van 20.000 go-spelen in de afgelopen vijf jaar toonde dat overigens reeds eerder aan. Op deze de monstratieavond vertoonden de Japanse spelers een film, die de vele aspecten van het go-spel belichtte. Hoogtepunt was echter de demonstratie partij tussen Henk de Vries, op Max Rebatta na de sterkste speler van Nederland, en Ma chiko Inoue, die van commen taar werd voorzien door Kat sumi Ashiba en Yoshiaki Oza- Erebogen voor bruidspaar Met zelfgemaakte ere bogen wachtten de leerlingen van „De Kleuterhaven" hun juf Henriëtte op, toen deze met haar bruidegom het Haag- sche Schouw Kerkje verliet. Henriëtte Wit voet had daar even tevoren het jawoord gegeven aan Jan Kooloos, bedrijfslei der van een van de bekendste bar-dan- cings in Leiden. Een uur te voren hadden zij elkaar al trouw beloofd ten over staan van wethouder Thorn in het Oegst- geest gemeentehuis. Kritische bundeling ter bevordering van taaltrouw Leiden Op 24 oktober a.s. neemt prof. dr. C. A. Zaalberg afscheid als hoogleraar in de Nederlandse taal- en letterkun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Als „afscheidscadeau" biedt hij de gebruiker van de Nederlandse taal een bundel „glottagogische overwegingen" aan onder de titel „Taaltrouw". Zaalberg is tot nog toe een der weinige (zo niet de enige) „glot- tagogen" in ons land. Dat zijn inspirator.-, de „drijvers" die an deren tot een goed taalgebruik willen brengen. De aanduiding „glottagoog" is helemaal „Zaal- bergs". Het heeft wat eigen-wijs heid, wat eigen-gereidheid in zi ch, kwaliteiten overigens die de ze hoog-Nederlander sieren. We hebben zijn bundel (met oude en nieuwe overwegingen) nieuwsgierig ter hand genomen en daarna met graagte doorgele zen. We zijn namelijk erg blij met deze „nawerpselen" van Taaiijveraar Zaalberg. We zien het nü al als een naslagwerkje, dat journalisten een blos van schaamte op de kaken kan brengen, maar ook docenten Nederlands aan het voortgezet onderwijs kunnen er een stut en steun aan hebben. Voor een „gewone sterveling" in de jacht van het leven zal deze „Taaltrouw" (-is óók een taalge woonte, maar clat kan ook een slechte gewoonte zijn) nauwe lijks de moeite waard zijn om bij stil te staan. Maar voor een taalgek, en dat hoort een jour nalist te wezen, is het een verza meling voordrachten en be schouwingen die je journalistiek bloed tot tintelen brengen. Zelf legt Zaalberg ergens in deze verzamelde essays de vinger op een gevoelige wonde: „Journa listen schrijven niet slechter dan zinderen. Maar ze dienen voor beeldig te schrijven. Het steeds herhaalde argument waarmee sommige redakties hun onvol-, doende taalzorg verdedigen, is ken". Daaromheen geeft prof. Zaalberg plaatsen aan die een bron van inspiratie, van terecht wijzing, van raadgeving bloot leggen. Het is wél zo: als je Zaalberg deemoedig in de spo ren zou volgen, kon dit wel eens tot verdubbeling van de (toch al breed uitgemeten) journalistieke werktijd leiden. Niettemin: prof. Zaalberg heil wét-ie ook van deze terminologie moge denken. Is Zaalberg een puritein ge weest? Misschien. Hij zal dat dan blijven. Wel degelijk staat bij hem de trouw aan het taalei gen, het wars zijn van vreemde smetten en on-eigenlijke inslui pingen op de voorgrond. Zaal berg gaat heen, maar zijn jaren lang kritisch hanteren van de spiegel van ons taalgebruik, het weren van „daarbuiten", zijn vinger leggen op „Fremdkor- pen" in het door ons Nederlan ders „beschaafd" ontwikkeld uitdrukkingsvermogen hun de vereiste haast. Och kom!....- vruchten dragen of mag het laat men, als men zich s belast woord wil schuldig ma ken, een paar seconden naden- ook zijn: moge zijn vruchten dragea..? Ton Pieters Imperium en de rechtvaardig heid Leiden Het Leidse toneelge zelschap Imperium lijkt een eigen ideologisch gezicht te ontwikkelen. Na enige tijd ge leden Huis Clos (Met Gesloten Deuren) van Sartre te hebben gespeeld, nu weer een stuk uit de existentialistische school: Les Justes (De Rechtvaardi gen) van Camus. Camus be handelt via discussie en mono loog binnen een extremistische groepering de problematiek van de rechtvaardigheid. Daarmee is direkt de moeilijk heid van Les Justes gegeven: de figuren zijn meer idèeen- dragers dan reële personages. Soms zijn ze zelfs clichématig. Imperium heeft desondanks een verdienstelijke voorstel ling gecreëerd; goed op tempo, met veel inzet, oprecht. De grote emoties blijven wat on genuanceerd, maar op de mo menten van verstilling (het vierde- en vijfde bedrijf) werd de dramatische spanning voel baar. Het meest overtuigend waren Chris Marks als Boria Annen- kov, Jaap van Ek als Yanek Kaliayev in de meer "dichter lijke" momenten en in de bij rollen Marian Drexhage als van vrouw van de Gouveneur. Ans Alting en Kees Visser (Dora en Stephan) speelden met routine. Wim Boer had de ondankbare taak veertien da gen voor de première (van avond) te moeten invallen. De regie was van Jan Chr. Bartelsman. Af en toe stoorde ik me aan al te veel lopen van spelers en nog te duidelijk zichtbare regie lijnen. Dat laatste kan evenwel in de voorstellingen die nog volgen, wegslijten. Paul van der Plank zuiveringsinstallatie kan 1980 het afvalwater van zowel Rijpwetering als Oud Ade ver werken. Voor de periode nè 1980 bestaan er plannen om één centrale rioolwaterzuiveringsin stallatie voor de gehele gemeen te te bouwen, waar het rioolwa ter van Oost Alkemade dan ook heen vervoerd zal worden. Bij de plannen voor Oud Ade heeft men ook rekening gehou den met een beperkt aantal aan sluitingen voor woningen aan het Vennemeer en in Zevenhui zen. Onder andere voor dit doel zal een derde rioolgemaal ten noorden van de Leidseweg ge plaatst worden, om voor een transport naar het gemaal bij de Kolk te zorgen. De persleiding, die naar Rijpwe tering gelegd zal worden, komt in de sloot ten noorden van de Oud Adeselaan te lopen. De sloot zal voor dit doel gedempt moeten worden. De gemeente wil echter van deze gelegenheid gebruik maken om ook het lang gewenste fietspad tussen Rijp wetering en Oud Ade te realise ren. Hiermee is een bedrag ge moeid van 157.000,-, inclusief het dempen van de sloot, het graven van een nieuwe sloot en de aanleg van het fiets/voetpad en de persleiding. Het bedrag van ƒ561.500,- dat het hele project gaat kosten hoopt de gemeente voor een deel van andere instanties terug Prof. Goslings (72) overleden Van een onzer verslaggevers Leiden - Op 72-jarige leeftijd is in zijn woning aan de Rijnsbur- gerweg overleden prof. dr. J. Goslings, hoogleraar in de rheu- matologie aan de Leidse univer siteit. Prof. Goslings was in de na-oorlogse jaren lid van de WD-fractie in de Leidse ge meenteraad. Protesttocht illegale zendama teurs door Leiden (Van een onzer verslaggevers) Leiden De eigenaars van illegale zendapparatuur hou den volgende week zaterdag een protestoptocht door Lei den. De protestmars wordt georga niseerd door "Actiecomité 27 mc Legaal", een aktiecomité dat onder meer legalisering van de illegale zenders na streeft. Sinds op 1 juni een wet van kracht is geworden die gebruik en bezit van illegale zendapparatuur verbiedt, zijn in de regio Leiden tientallen illegale zenders door de politie opgespoord. Tot nu toe gehou den acties voor legalisering van gebruik en bezit van zen dapparatuur hebben nog geen resultaat gehad. De eigenaars van zenders gaan daarom ge woon door. Om 14.00 uur za terdag vertrekt een lange rij van "zendereigenaars vanaf de Lammenschansweg in lang zaam tempo richting stad. Kerkeveiling Noordwijkerhout bracht 25 mille op Van onze correspondent Noordwijkerhout - In het paro chiehuis aan de Kerkstraat ver zamelden zich gisteravond ruim 200 parochianen om tegen el kaar op te bieden. Er was van alles te koop. We zagen een pot zure haring van de hand gaan voor 40, en verschillende dag jes uit naar Slagharen gingen vlot weg voor meer dan 200,- per stuk. Om half elf werd de trekking verricht van de loterij die een netto winst van 13.000,- opbracht. Pastoor Kleyn, zelf ook als koper onder het publiek, was zeer enthou siast over het verloop van de veiling. Veilingmeester Ton Au- gustinus wist de prijzen zeer rap, en tot grote hilariteit van de zaal omhoog te drijven. Om elf uur was het veilingboekje bijna voor de helft afgewerkt en de opbrengst lag al boven de 10.000,-. Met de opbrengst van de loterij was het streefbedrag van 25.000,- dus bijna bereikt. KATWIJK - "Helemaal niet verwacht, hoor; we gingen er echt naar toe met het idee dat het maar een spelletje was", zo reageerde gisteren de Katwijkse Hannie Hartevelt na de t.v.-uit- zending van AVRO's "Wie-Kent-Kwis", waarin zij met haar aanstaande echtgenoot Bert Voorberg uit Honselersdijk de eerste prijs wegsleepte. De uitslag was gisteravond wel geen verrassing meer voor Han nie en Bert, aangezien het pro gramma al op 3 oktober jl. was Koninklijk zilver voor handvormer Ruim drieënvijftig jaar is A. L. ("Arie") v.d. Berg uit de Hazerswoudse wijk Groenestein werkzaam geweest bij de grofkeramiekindustrie "Nieuw Werklust" in zijn woonplaats. De handvormer kreeg vrijdagmid dag onverwacht bezoek van burgemeester J. ten Heuvelhof. En deze speldde Van de Berg de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. De vrouw en de kinderen van Van de Berg waren hiervan getuige. De drager van de Koninklijke onderscheiding is nog een van de weinige (zo niet de enige) handvormers in ons land. Hij vervaardigt "buitengewone dingen": dakpannen, draineringat- tributen. "En ook voor Monumentenzorg", aldus Van de Berg. En hoewel de Groenendijker al de leeftijd der gepensioneerden heeft bereikt, mag hij nog graag een paar dagen in de week "handvormen". opgenomen in Hilversum, maar "het was toch erg spannend om te zien hoe de beelden uiteinde lijk in de huiskamer kwamen". Zo konden zij nog eens zien hoe al in de eerste ronde pijlsnel de nodige punten bijeen werden gegaard. Het resultaat was al goed voor drie mooie prijzen. In de tweede ronde moesten er plaatsnamen worden geraden uit rebusjes en daar overdon derden zij de overige deelne mers, door maar liefst de eerste vier namen te kunnen opnoe men. Hoe het Engelse volkslied klinkt zullen ze allebei en de 50 enthousiaste supporters nooit meer vergeten, nadat het paar het jammer genoeg tijdens de derde ronde niet wist te neuriën. Toch kwamen ze uit deze laatste ronde als winnaars uit de bus, terwijl ze inmiddels een naaima chine en een stereo-installatie rijker waren geworden. Aanleiding voor het insturen van een kaart om deel te kun nen nemen aan deze quiz, was de overwinning die vrienden van het toekomstige echtpaar in de vorige aflevering van dit pro gramma behaalden. Geen on verstandige zet van Hannie Har- teveld, die werkzaam is als me disch secretaresse in het Zee hospitium in Katwijk aan Zee, want met deze overwinning is de uitzet behoorlijk aangevuld. Op vrijdag 31' oktober hopen Hannie en Bert Voorburg in Katwijk in het huwelijk te tre den. Plezierboten uitgebrand Van onze correspondent De Kaag In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in het Kaagdorp twee plezierboten uit gebrand. De plezierboten, hadden een lig plaats achter de Bonte Koe. Omstreeks twee uur donderdag avond werd de brand opge merkt en gemeld aan de brand weer in de Kaag. Hoewel deze snel ter plaatse was brandden de boten vrijwel geheel uit De oorzaak van de brand is onbe kend. Wel onderzoekt de Rijk spolitie of er opzet in het spel is, maar of het al enige resulta ten had genad kor.n nog niet zeggen. Van onze correspon dent ALPHEN AAN DEN RIJN - Het 12-jarige meisje Margarieta Gerda F. uit Alphen is gistermiddag om streeks half één le vensgevaarlijk Alphens meisje onder vrachtauto 12-tal omstanders daarbij te vallen v wond geraakt op Tie de wielen van een kon de vrachtauto Kennedylaan ter passerende vrachtau- opgetild worden om de Plane- to, bestuurd door een het meisje te bevrij- 26-jarige Alphenaar, den. Met zware ver- hoogte tensingel. meisje fietste die haar niet meer wondingen is zij naar met een groepje sch- kon ontwijken. De olieren richting wielrijdster raakte Oranje Nassausingel. bekneld onder de Zij wilde een tas grij- achteras van de pen van een mede- vrachtauto. Dank zij scholiere en kwam snelle hulp van een Leidse Acade misch Ziekenhuis vervoerd, waar een operatie werd uitge voerd. Haar toestand is kritiek.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3