Oppositie Suriname toch bii1 C% debat onafhankelijkheid JmM isr Weer bandje met stem dr. Herrema BEVALLING GOEDKOPER J .Den Haag vol als kantoren bemand zijn Dreigende prijzenoorlog met boeken RIJKSGENOTEN VAKER NAAR HUISARTS CcidócSomcwit Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank Amro-bank N V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. j. Plug - Adj hoofdredacteur J J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week f2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Zaterdag 18 oktober 1975,66e jaargang no. 20251 Moordzaak Speelfilm De moordzaak op Ne- d.II om 21.30 uur. James Last om 20.25 uur en Mijn(buur)- vrouw om 21.00 uur. Ned. I om 19.05 uur De bal is rond. om 22.40 uur Wordt u al» geholpen? Om 23.10 uur voetba l—samenvattingen Zondag Ned. I film Klaaglied om Agnes om 20.30 uur. Ned. II Prof. dr. J.H. v.d. Berg in Markant. Om 22.25 uur Peter Oosthoek in Beeldspraak. Rustig herfstweer In de ochtend plaatselijk nog mist Overigens zonnige perio den en overwegend droog. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Maximum tempera turen van 9 tot 14 graden. Morgen zon 7.10-17.39; maan 17.06-06.25. Schev. hoogwater 2.32-14.47; laagw. 10.27-22.42. Het Statenlid ir. G. Hindo- PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse oppositie zal toch aanwezig zijn bij het debat van het Konin- krijksparlement over de onafhanke lijkheid van Suriname. Oppositielei der Lachmon heeft besloten dit weekeinde met zes VHP-partijgeno- ten naar Nederland te reizen samen met de uit het regeringsblok getre den Statenleden mevr. Liesdek-Clar- ke en de heer Somohardjo. Premier Den Uyl heeft gisteravond laten we ten, duidelijk verheugd te zijn over de beslis sing van de heer Lachmon. "Het is nog te vroeg om de dag te prijzen, maar er zijn redelijke vooruitzichten dat de onafhankelijk heid van Suriname langs parlementaire weg kan verlopen", zei de premier die de beslis sing van de heer Lachmon een "kentering in de ontwikkeling" noemde. De delegatie onder leiding van de heer Lach mon wilde gisteravond al uit Paramaribo vertrekken. Dit bleek niet mogelijk, omdat er geen vliegtuigplaatsen meer beschikbaar wa ren. Het Statenlid Somohardjo werd op weg naar Paramaribo om zich bij de delegatie te voegen, bij de grens met Frans Guyana gemo lesteerd. Hij kreeg daarna politiebescherming om zijn weg naar de Surinaamse hoofdstad te vervolgen. Ook de oppositiepartij VHP van de heer Lachmon kent inmiddels "afvalligen". Het VHP-Statenlid Hindori is gistermorgen al in Nederland aangekomen om voor zijn partij deel te nemen aan de besprekingen in het Koninkrijksparlement, de hiertoe met parle mentariërs uit Suriname en de Antillen ver sterkte Tweede Kamer. De heer Hindori wilde het VHP-standpunt van zijn partij tijdens de behandeling van de onafhankelijkheid uitdra gen als zijn partijvoorzitter zou besluiten niet te zullen verschijnen. Tijdens zijn aankomst verklaarde de heer Hindori, dat het "formalis tische optreden" van zijn voorzitter Lachmon voor hem niet langer meer aanvaardbaar was. Hij zei niet uit partijbelang maar uit landsbe lang tot zijn beslissing te zijn gekomen. Hij beschuldigde de heer Lachmon ervan zeker driemaal opzettelijk te hebben getracht de datum van de onafhankelijkheid - 25 novem ber - te verschuiven. (Zie over de volgende week te beginnen onderhandelingen ook: Fi nale) De heer Somohardjo ONTKNOPING BLUFT UIT DUBLIN (UPI—REUTER) - De ontvoerd»» Nederlands" 'aken- man dr. Tiede Herrema heeft op een nieuwe bandopname nogmaals aan de Ierse* regering gevraagd in te gaan op de eisen van zijn ontvoerders om zo zijn vrijlating te verkrijgen. De Ierse politie maakte vrijdag avond bekend dat de tweede bandopname met dr. Herrema's stem kort voor middernacht donderdagavond werd gevon den in de brievenbus van een particuliere woning in Noord- Dublin. De bandopname was op donder- l ADVERTENTIE) ZWARTE BISSCHOPPEN OP ZWART ZAAD Drie jonge Angolezen Francisco Viti. Manuel da Costa en Ale- xandro di Nascimento, hebben deze maand ja gezegd toen hun gevraagd werd of ze als bis schop leiding wilden gaan ge ven aan de kerk in hun verdeel de land. Ze moeten beginnen met te wei nig medewerkers en met een le- gè kas. Maar ze durfden ja te zeggen omdat ze wisten dat christenen over heel de wereld hen zouden steunen. Ook wij vanuit Nederland. Deze drie Afrikaanse bisschop pen. en zoveel anderen in de Derde Wereld, kunt U steunen via het nationaal missiebureau van de PMW. Er is op Wereld missiedag een kerkkollekte. Dit weekend. En U kunt de hele maand storten op de PMW-giro. GIRO 8725 PMW DEN HAAG Publlkatle van Nationaal Mis siebureau PMW Postbus 2140 Den Haag. dag gedateerd en de eis werd erop herhaald dat de drie gede tineerde TRA-terroristen zouden worden vrijgelaten als prijs voor dr. Herrema's eigen vrijla ting. Op de vorige bandopname had den de ontvoerders gedreigd met het afhakken van een voet van hun slachtoffer en het op sturen ervan aan de politie, om deze te laten zien dat dr. Herre ma nog in leven is. Deze ban dopname werd maandag de po litie in handen gespeeld. Een paar uur voor de ontvangst van de tweede bandopname had premier Liam Cosgrave van Ier land herhaald dat de Ierse rege ring onder geen beding op de eisen van de ontvoerders zou ingaan. Op dat ogenblik heerste irt regeringskringen en in krin gen van de vakbondsbestuur ders die als tussenpersoon op treden, het optimisme dat de zaak op weg was naar een cli max met een gelukkig slot voor dr. Herrema. De Ierse politie zette gisteren en vannacht haar intensieve speu ractie naar de verblijfplaats van de ontvoerders en X*. Herrema voort. Herrema's firma, Ferenka, deel de mee dat zij op zeker ogenblik „verminkte boodschappen" heeft ontvangen maar er niet zeker van te zijn dat een of meer ervan van de ontvoerders van haar directeur afkomstig zijn. Uit deze verminkte boodschap pen is de speculatie ontstaan dat de ontvoerders zich wel eens zouden kunnen ophouden op een eiland voor de kust of op een boot, waarbij zij door mid del van de radio contact onder houden met tussenpersonen op het vasteland. Intussen hebben zich psycholo gen met de zaak bemoeid en gezegd dat na twee weken van samen optrekken een band zou kunnen zijn ontstaan tussen ont voerders en ontvoerde, wat het onwaarschijnlijk zou maken dat de ontvoerders zich nog van dr. Herrema zouden willen en kun nen ontdoen. DEN HAAG - De bij zondere Kamercom missie die zich be raadt over het vraag stuk van de huisves ting van de Tweede Kamer beeft de sug gestie geopperd om de vergaderingen van de Kamer voor taan in de Ridder taal aan het Haagse Binnenhof te hou den. De commissie informeert of de Rid derzaal bouwtech nisch zo te verbou wen zou zijn, dat de vergaderingen er ge houden zouden kun nen worden. In het verslag meent het hoofd van de vei ligheidsdienst dat de huidige gebouwen van de Kamer niet of nauwelijks voldoen aan de elementaire Suggestie bijzondere comritissie: Verhuis onveilige kamervergadering naar ridderzaal Andere suggesties vanuit de Kamercom missie hebben be trekking op de aan leg van een rustge vende binnentuin, het aanbrengen van dou ches en wellicht ook van sauna's. De PPR- fractie heeft de in richting van een openbaar zwembad bepleit, terwijl de RKPN een "stilte centrum" wil creèeer- en, waar men gecon centreerd zou kun nen nadenken, bid den, mediteren, bij bellezen maar ook om op een gemakke lijke stoel wat uit te rusten of "een uiltje te knappen". „De klap kwam onverwacht hard aan en onder de gordel, want het was finaal in tegenspraak met de defensienota *74". Met deze woorden nam commandant, kapitein ter zee W. Gonggrijp gisteren in Den Haag afscheid van „zijn" kruiser De Zeven Provinciën, het vlaggeschip van de Koninklijke Marine dat op grond van bezuinigingsmaatregelen bij defensie voortijdig uit de dienst werd genomen. Wat er met de kruiser gaat gebeuren is nog niet bekend. Pas in 1977 zal de marine een „opvolger" hebben als het nieuwe geleidewapenfregat De Tromp operatio neel wordt. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MR. I TOXOPEUS IN 1 GRONINGEN: GRONINGEN (ANP) - "Als ik zie hoeveel E kantoren men in Den Haag bouwt zeg ik toch dat men daar de Centrale Directie van de §j PTT wel kan missen. Als die kantoren be- mand zijn, dat is Den Haag vol". Dit zei de E commissaris van de Koningin in Groningen j§ mr. E.H. Toxopeus gisteren bij de opening E van een nieuwe fabriek in Delfzijl. E Mr. Toxopeus zei, dat men in Nederland nog te vaak te zwaar tilt aan afstanden. We denken wat te kneuterig, als waren reiskoets en trekschuit nog de enige middelen van vervoer." Hij verwees daarbij naar de geplan de overplaatsing van de Centrale Directie naar Groningen en Leeuwarden. "Het is een volstrekt legitieme beslissing van de regering om een staatsbedrijf om andere dan direct economische redenen te verplaatsen", meende de heer Toxopeus. ^illlllllllllllllllllllllllllKlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een glimlachende Fran se president Giscard d'Es- taing besloot gisteren met een persconferentie zijn bezoek aan de Russische hoofdstad Moskou. Kort daan/oor tekenden hij en de Russische partijleider Breznjev een politieke ver klaring over vriendschap en samenwerking tussen beide landen. Ondanks deze verklaring wordt in Parijs algemeen aangenomen dat de Fran se-Russische relaties ver slechterd zijn, nadat de Russische partijleider woensdag liet weten, dat een verkoudheid hem dwong van verdere be sprekingen af te zien. Pas gisteravond vertoonde Breznjev zich weer bij het afscheid. UTRECHT (ANP) De vergoedingen vooor bevallingen en kraam zorg zullen met ingang van 1 januari sterk worden verbeterd. Volgens de Kontaktkommissie Landelijke Organisatie van Ziek- tenkostenverzekeraars (KLOZ) beviel het huidige systeem niet met tegemoetkomingen van enkele honderden guldens of soms hele maal niets. Een van de belangrijkste redenen voor verandering van het huidige systeem is de sterke stijging van de tarieven in de kraamzorg. In de nieuwe regeling blijft de bevalling op medische indicatie grotendeels ongewijzigd. Wel is voortaan een bedrag van 40 gulden per dag verschuldigd. In de nieuwe regeling gaan de ziektenkosten- verzekeraars ook bijspringen bij bevallingen die niet op medische indicatie geschieden. Bij bevalling en kraamzorgthuis wordt voor de verloskundige hulp een bedrag vergoed van maximaal 525 gulden. Bij bevalling en kraamzorg in een kraaminrichting wordt eenzelfde bedrag maximaal vergoed, terwijl voor het verblijf van moeder en kind gedurende tien dagen de geldende tarieven tot ten hoogste 200 gulden per dag worden vergoed, minus 40 gulden per dag. Bij poliklonisch bevallen wordt het tarief vergoed met aftrek van 40 gulden. Verscherpte veilig-heidseisen aan speelgoed (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De veiligheidsei sen aan speelgoed worden ver scherpt. Het kabinet heeft gis teren het zgn. speelgoedbest iit goedgekeurd waarin bepalingen zijn opgenomen die betrekking hebben op bescherming tegen gevaar voor brand, vergifti ging, besmetting en verwondin gen. Het besluit bevat onder meer een verbod om speelgoedfor nuisjes in combinatie met brandstofblokjes te verkopen. In de praktijk is gebleken, dat kineren de blokjes voor suiker klontjes aanzien en opeten. Bijzondere eisen worden gesteld aan het speelgoed voor kinderen beneden de vier jaar. Ook aan het verpakkingsmateriaal van speelgoed worden eisen gesteld om verstikkingsgevaar te voor komen. AMSTERDAM (ANP) Het vakgroepsbestuur Boekhandel en uitgeverijen van de nv-Bond Mercurius is „zeer verontrust" over de „recente aanvallen" op de verticale prijsbinding in de boekenbranche. „Steeds meer ondernemingen bieden boeken te koop aan be neden de beschermde vaste prijs", zo heeft het vakgroepsbe stuur meegedeeld. [ADVERTENTIE Mad Dog bij Van de Ploeg In Hoogmade Aanvang 22.00 uur dikker worden om huwelijk te redden WALSALL (UPI) .Margaret, kom terug. Ik ben van die ver- mageriijgskuur af en wordt weer snel de man die ik was', met deze hartekreet wendde de Brit Barry Read zich eergiste ren via de televisie tot zijn bij hem weggelopen echtgenote. Barry was vroeger een gezellige dikkerd van maar liefst 444 pond en zijn Margaret had de hoogste lof voor zijn zonnige humeur. Toen sloeg de dieet- woede toe in huize Read. Barry slankte af, raakte 214 pond kwijt, maar ook zijn humor en tenslotte zijn vrouw. Een fikse teug nemend van een der 23 pinten bier die hij dage lijks naar binnen werkt om maar weer snel de oude te wor den, zegt Barry: "Ik kan het Margaret niet kwalijk nemen dat ze er vandoor ging. Ik was volkomen onmogelijk aan het worden'. ADVÉRTENTIEJ' zorgt voor een zonnige', kijk.. 'n Bril alleen, zomaar gekocht, met alleen maar het doel om beter te zien, is natuurlijk nuttig. Maar uw gezicht wil meer. Uw gezicht wil een bril die past. Die korrespondeert met uw ogen, Zo'n bril zorgt voor een zonnige kijk op 't leven. Zo'n bril vindt u bij v.d. Wiel. v.d. Wiel weet er het fijne «en van brillen! Hieuwe Rijn 62 leiden. UTRECHT (ANP) Surinamers en Antillianen in Nederland komen vaker op het spreekuur van de huisarts dan "autoch- tone" Nederlanders en ze hebben ook meer klachten. Dit hebben drie huisartsen vastgesteld bij een onderzoek in de praktijk van een van hen in de Amsterdamse Bijlmermeer, waar bijna 15 procent van de bewoners uit de West afkomstig zijn. In de onderzoekperiode kwamen er 848 patiënten op het spreekuur: 376 rijksgenoten, 343 Nederlanders en 129 buiten landers. Dit terwijl het aantal in de praktijk ingeschreven patiënten slechts voor 26,8 procent bestond uit rijksgenoten. De onderzoekers noemen als mogelijke oorzaken voor het frequentere bezoek: cultuurverschillen en taalproblemen, frustraties door een lager opleidingsniveau, een hogere werk loosheid en huisvestingsproblemen en ontworteling in heim- Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: v adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1