Winters Hameln met Karl Koller Frankrijk A HAALT FORS WIT VOETJE IN WINTERSPORT Ze komen naar boven met ae auurste ski s ais een weivaartskruis op de met bont beklede schouder. Maar eenmaal op de juiste hoogte blijven de meesten tot aan het uur van vertrek in horizontaal gepeins ONDER REDACTIE VAN LEO THURING 15000 skiliften, 5000 berghotels, 150 witte centra llassif Central Avoriaz, één van de modernste wintersportoorden in Europa ligt in de Franse Haute-Savoie op een zonnig plateau, waar auto's taboe zijn. Het verkeer tussen de futuristische bouwsels geschiedt per arreslee en electrisch voortgedreven mini-bakfietsen. De skimogelijkheden hier zijn overdonderend de sfeer is ver te zoeken. Elke minuut van de „schooldag" is voor de halfwas-skiër een machtige zaak. Tijdens een congres van skipedagogen uit 23 landen is de nieuwe methode van de Oostenrijker Karl Koller om kleine kinderen en gehandicapten te leren skiën officieel erkend. Koller, leider van de mammoeth-skischool in Kitzbiihel ging er bij het ontwikkelen van zijn methode van uit, dat kinderen, die nog maar nauwelijks de taal machtig zijn, geen notie hebben van allerlei ingewik kelde ski-termen. Hij besloot dan ook deze termen te „vertalen". Na jarenlange studie en vele experimenten kwam Koller tot de conclusie, dat drie principes de basis zouden vormen voor zijn methode: de speelwei, de skituin en de ski-baby li ft. Daarmee moesten kinderen al spelend en door bewegingsopdrach ten het skiën onder de knie krijgen. De speelwei met allerlei sprookjesfiguren is er om de kleinen te animeren er te blijven. In gezelschap van Sneeuwwitje en Roodkapje valt het de kinderschare niet moeilijk, zoals uit de parktijk blijkt In de skituin vinden de dreumesen bobbanen, heuvels, bergjes, springschansjes, glooiingen en bochten. Het terrein is zodanig opgebouwd, dat het kind intuitief de voor het skiën noodzakelijke houding aanneemt en automatisch de juiste lichaamsbeweging maakt Daar komt nog bij, dat het kind het verkennen van deze avontuurlijke wereld als een plezier beschouwt Door de vele afwisselingen in het spel (aan rekstok, en via bewegings- en balspelen) ervaart de halfwas-skiër elke minuut van zijn „school-dag" als een machtige zaak. De skischool van Koller staat in Kitzbiihel, maar ook in andere Oostenrijkse wintersportplaatsen wordt zijn methode deze winter in de praktijk gebracht Het Oostenrijkse Verkeersbu reau, Singel 464 in Amsterdam, telefoon 020-255933 wijst u de weg naar dit winters Hameln. gebouwd, die niet onder doet voor de modernste ski-oorden. Men vindt hier de ideale combinatie: de sfeer van een oud, traditioneel boerendorp en daarbuiten een skicircus op de berghellingen, dat fabuleu ze skitochten mogelijk maakt De tien, verenigd in de SVS-groep beschikken over een centrale reserveringscentrale, die even tuele overboekingen van de ene plaats automatisch verdeelt over de nog beschik bare bedden in de andere dorpen. De gouden tien zijn: Les Carroz d'ArSches, 1140 tot 1850 meter. C hé tel, 1235 tot 2080 meter. Combloux, 1000 tot 1700 meter. Les Contamines-Montjoie, 1160 tot 2500 meter. Les Gets, 1160 tot 1850 meter. Le Grand Born and, 950 tot 1850 meter. Notra Dame de Bellecombe. 1100 tot 1800 meter. Pralognam-Le Vanoise, 1440 tot 2260 me ter. Samoens, 700 tot 2100 meter. Valloire 1450 tot 2500 meter. Nadere inlichtingen over deze Franse hoorn des witte overvloeds: Nationaal Franse Verkeersbureau, Prinsengracht 670 in Amsterdam, telefoon 020-247534. In het Massif Central, een dreigend brok woestenij liggen de wintersportoorden ge- groupeerd rondom de vulkanische bergtop pen (de zogenaamde „puys"). Er zijn goede hotels en moderne skipistes in Le Mont-Do- re. 1050 tot 1850 meter en in Super-Bresse. 1350 tot 1850 meter Zuidelijke Alpen De Queyras, het gebied langs de Italiaanse grens tussen Briangon en Barcelonnette heeft het grote voordeel, dat het toeristisch nog nauwelijks ontdekt is. De welvaart heeft hier nog geen fatsoenlijke poot aan de diepgevroren grond gekregen, de zon heeft al duidelijk bravour en de besneeuw de bergen behoeft men niet te delen met duizenden anderen. Vooral geschikt voor langlauf en wandelingen. Een geknipt cen trum is Ceillac, 1640 tot 2400 meter. Ande re oorden in dit gebied: Pra-Loup, 1600 tot 2500 meter, Les Orres, 1550 tot 2770 meter. Orcieres-Merlette, 1850 tot 2650 meter. Su- perdevoluy, 1500 tot 2550 meter en Isola 2000, 2000 tot 2610 meter. Pyreneeën Voor de echt goede skiër is een zwerftocht dwars door het Pare National des Pyre nees een unieke belevenis: hij vindt hier bergreuzen temidden van een schitterend beschermd natuurgebied. De wintersport- hoge besneeuwde bergtoppen in Frankrijk zijn de laatste jaren mondaine maancomplexen van plaatsen zijn hier in volle ontwikkeling en glas en beton verrezen, die als adelaarsnesten tegen de pieken kleven. Eén van die Bijlmer-burchten beschikken nu al over een moderne uitrus- tussen hemel en aarde is Flaine in de Haute-Savoie, een aangrijpend misbaksel. (Haute) Savoie en Isère Er is in het wintersportgebeuren heel wat veranderd sinds de eerste rendierjagers in Scandinavië op hun primitieve houten sneeuwtrappers de witte eenzaamheid doorkruisten. Rond 1900 vermeldde de eer biedwaardige „Petit Larousse" onder het woord „skiër" nog:.soldaat, voorzien van ski's". Kort daarop ontdekten ook niet- dlenstplichtigen en beroepsdrillers de ge neugten van een diepgevroren uitje, aan vankelijk alleen de rijken der aarde, die; elke geknede' sneeuwbal moeiteloos van hun bankrekening konden laten afschrij ven, maar na de tweede wereldoorlog ook de minder gefortuneerden. Voor hen werd de skivakantie op maat geïntroduceerd, waarbij iedereen de wintersportstek kon kiezen, die het best paste bij zijn karakter en beurs. Frankrijk is één van de Europese landen, die driftig hebben geprofiteerd van de popularisering van de wintersportvakantie. Vorig jaar kon Marianne al 15.000 skiliften en 5000 berghotels in 150 centra aanbieden. En dat alles in oeverloze variatie: van rustieke, eenvoudige boerendorpen tot mondaine maancomplexen van glas en be ton, die als adelaarsnesten tegen de berg pieken kleven. Omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat In dit koninkrijk van de Franse skisport vindt men een overweldigende keuze aan ski- en verblijfsmogelijkheden. Hier wor den de kampioenen geboren en gekoesterd in de modernste wintersportplaatsen. Er zijn honderden skiliften, stoeltjes-liften, zweefbanen, kabelbanen en helikopters, die liefhebbers naar de hoogste Alpentop pen tillen. Gebieden, die vijf jaar geleden nog onbereikbaar waren, zijn inmiddels ontsloten voor skitochten door natuurre servaten. Door de perfecte samenwerking van vele oorden kan men vaak met één abonnement gebruik maken van liften en pendeldiensten in alle omliggende dorpen. Het is nu zelfs mogelijk om zonder inge wikkelde en tijdrovende formaliteiten van Frankrijk naar Zwitserland te skiën en vice versa. Vele plaatsen hebben Duits en Engels sprekende instructeurs en ook de moderne korte-ski-methode heeft, zij het aarzelend, in enige centra zijn intrede ge daan. De Haute-Savoie ligt het dichtst bij Gene ve. De hoofdstad is Annecy. Ten zuiden van dit gebied ligt Savoie met Chambéry als centrum. Isère tenslotte ligt ten zuiden van deze streek en de Zuidelijke Alpen met Grenoble als hoofdstad. Dit gouden trio heeft een keur van winter sportaanbiedingen in alle formaten en prijsklassen. Om er een paar te noemen: Klassieke centra: Alpe d'Huez (Isère) op 63 kilometer van Grenoble. Chamonix (Haute-Savoie) op 86 kilometer van Genève. Chamrousse (Isère) op 29 kilometer van Grenoble. Les Deux Al pes (Isère) op 74 kilometer van Grenoble. Les Houches (Haute-Savoie) op 78 kilome ter van Genève. Megève (Haute-Savoie) op 71 kilometer van Genève. Val d'Isère, (Savoie) op 133 kilometer van Chambéry. Ultra-moderne centra: Avoriaz (Haute-Savoie) op 63 kilometer van Genève. Flaine (Haute-Savoie) op 60 kilometer van Genève. Le Corbier, (Savoie) op 89 kilometer van Chambéry. Les Arcs (Savoie) op 116 kilometer van Chambéry. Les Menuires (Savoie) op 110 kilometer van Cambéry. Val Thorens (Savoie) op 110 kilometer van Chambéry. La Plagne (Savoie) op 108 kilometer van Chambéry. Tignes (Savoie) op 128 kilometer van Chambéry. Stations Villages Savoie Lest maar ook heel best zijn de Stations Villages Savoie, tien traditionele plaatsen, die gemeenschappelijk een technische uit rusting rondom hun boerendorpen hebben ting. Pleisterplaatsen: Les Agudes, 1600 tot 2400 meter, Les Angles, 1600 meter, La Mongie, 1800 tot 2360 meter, Bareges, 1210 tot 2120 meter, Cauterets, 930 tot 2200 meter en Font-Romeu, 1800 tot 2210 meter. Isola 2000 behoort ook tot de onderkoelde dromen, die architecten op hun tekentafels met passer en meetlat gestalte hebben gegeven. Aan alles is gedacht, behalve aan de redelijke behoeften van romantische stervelingen. Die vriezen er gegarandeerd roemloos dood. u ingesneeuwd raakt tussen muren van verleidelijke brochures volgt hier een klei ne wapenschouw van Franse wintersport mogelijkheden. Aan U de keuze. Vogezen De hoge, besneeuwde en beboste heuvel ruggen in de Vogezen (die het dichtst bij Nederland liggen) zijn uiters fotogeniek en (wat belangrijker is) nog niet onder de voet gelopen door het massa-toerisme. Een ge bied, dat geknipt is voor een lang-ski-week- end of korte vakantie betrekkelijk dicht bij huis. Goede, eenvoudige hotels met een prima keuken. Geen mondain gedoe en betrekkelijk weinig liften en zweefbanen. U zult zich dus hoofdzakelijk op eigen kracht op de hoogte dienen te stellen. Bekende plaatsen in dit gebied: Gerardmer (bij het gelijknamige meer). 660 tot 1100 meter. La Bresse, 636 tot 1350 meter en Markstein, 950 tot 1240 meter. Jura In de Jura vindt men het middelhoog gebergte, dat zich uitstekend leent voor langere ski-tochten en wandelingen. In dit gebied begint de winter vroeg en de sneeuw blijft er meestal liggen tot diep in maart Men vindt hier een handvol kneute rige, niet al te moderne, maar voortreffe lijk uitgeruste wintersportdorpen, waaron der Les Rousses, 1150 tot 1680 meter en Metabief, 1010 tot 1430 meter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19