en de Magiër Koning Tsjoe BOEKENTIPS BOEKENTIPS BOEKENTIPS BOEKEN Juniornoek ==-. DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD Lucky Luke - „Met Escorte" Dargaud S.A. -1975 Suske en Wiske Kinderboeken Paulus de Boskabouter De vinnige Viking ZATERDAG 18 OKTOBER 18/5 LEiDSE CGuRnix i k'AOriNA lt> I Nstk Si Zij stegen de lucht in tot boven de bergen. Zij stegen nog hoger en zweefden naar het verre westen tot aan een schitterend slot van goud en zilver, met parels versierd: hier woonde de Magiër. Het slot lag hoog boven regen en wolken, het rustte op helemaal niets. De koning keek naar beneden in de duizelingwekkende diepte. Daar zag hij speldeknoppen en naaldpunten en druppels water. Het waren paleizen torenspitsen en meren. In het slot van de Magiër was alles anders dan beneden op aarde en in het rijk van Tsjoe. Al het zichtbare werd overstraald door beweeglijk en veelkleurig licht, elk geluid trilde verrukkelijk hoog en gleed liefelijk omlaag... Er kwam een groot geluksgevoel over de koning en hij dacht: dit lijkt wel een hemel. En hij zei: „Ik verlang niets anders dan hier te blijven. Tien jaar lang." En hij bleef er tien jaar lang. Daama pas vroeg hij de Magiër terug te keren. De tovenaar bracht hem terug en het leek de koning of hij in een bodemloos gat viel... Toen koning Tsjoe weer tot zichzelf kwam en de ogen opende, zat hij aan zijn eigen tafel, in zijn eigen paleis op dezelfde plaats als tevoren. De wachtende dienaren waren nog dezelfde als die hem tevoren hadden bediend. De koning keek over de tafel: de bekers waren nog half vol, de gerechten op de schalen waren nog warm. De hand van de koning rustte nog op de arm van de Magiër. „Wat is er gebeurd?" vroeg de koning. Zijn dienaar antwoordde: „De Magiër heeft u naar de open deur geleid, is met u enkele stappen de tuin ingelopen, heeft u het kleinste paviljoentje binnen laten gaan en leidde u na een paar tellen alweer terug. U hebt stil voor u uitgekeken. Het heeft maar enkele ogenblikken geduurd." Toen voegde de Magiër eraan toe: „Ik heb een reis gemaakt met u, maar alleen in de geest. Ik heb uw gedachten niet verder gevoerd dan naar het eenvoudigste paviljoentje. Maai1 u gelooft in mijn kunst Daarom hoefde het lichaam niet te reizen om de heerlijkheid van een soort hemel te zien." De koning stamelde: „Heb ik dan niet tien jaar lang gewoond in uw paleis?" De Magiër glimlachte, boog en trok zich terug in zijn eigen nieuwe paleis. En de koning trok zich terug in zijn vertrekken om na te denken over dit raadsel. Na drie maanden wist hij de oplossing. Hij begreep nu dat hij allang gedacht had: „De Magiër vindt mijn paleis niet goed genoeg, dus hij is het veel beter gewend. Ik liet een nieuw paleis voor hem bouwen en de pracht heeft mij bijna de hele schatkist gekost Maar nóg was hij niet verbaasd. Toen geloofde ik nog sterker, dat zijn slot in het verre westen, waar hij vandaan komt, de hemel gelijk moet zijn. En toen hij op het meest onverwachte ogenblik, dat meest onverwachte voorstel deed een reis te maken, tóen verdoofde hij mijn oren en verblindde mijn ogen en nam mijn gevoel voor tijd weg. Zó alleen is het mogelijk in enkele ogenblik ken een geluk te beleven dat tien jaar lijkt te duren." Er bleef hem één vraag over die hij niet kon oplossen: Was de Magiër een werkelijke tovenaar? Of was hij, de koning Tsjoe, iemand die gemakkelijk bij de neus te nemen is? Sterke mannen bedrijven een sport die gewichtheffen heet. Maar het komt niet alleen op kracht aan, ook op concen tratie. dat is je aandacht sterk op één punt vestigen, in dit geval de halter, de staaf met zware „wielen" aan de uiteinden, die omhoog moeten worden gebracht. En dan natuurlijk een grote techniek, dat is de juiste ma nier om de sport te bedrijven. De Russen zijn erg sterk in de zware gewichten, dat zijn mannen die zo'n honderd en meer kilo's wegen. OPLOSSING VORIGE WEEK. De cijfers waren 16, 64, 128 en 256. Je ziet dus dat het steeds het dubbele was. Zelf een racebaan maken is niet zo lastig. Teken het voorbeeld na, groter natuurlijk dan aangegeven. Pak een dobbelsteen en werp om de beurt. Wie op A komt. moet twee beurten voorbij laten gaan, wie op B. belandt, moet opnieuw beginnen. En wie het eerst weer bij start is, heeft gewonnen. Als je het spelletje langer wilt laten duren, kun je afspreken dat je precies op start moet komen. Wie dus meer gooit dan de benodigde punten, moet weer terugtellen. Twee tekeningen die gelijk lijken maar het niet zijn. In de rechtse tekening staan vijf voorwerpen die in de linker niet zijn te bekennen. Welke vijf? OlE «l-EINE COYOTE HEEPT EES/ MEDEPLICHTIGE OPGEDUIKELP.. TOT NOGTOE VVAS HET EEN UITSTAPJE, MAAR NU VkORDT HET INSEWIKKEUPER... In de tijd van koning Tsjoe was het gewoonte dat koningen en keizers zich omringden met sterrekijkers, toekomstvoorspellers en tovenaars. Dat deed ook koning Tsjoe. Maar juist toen hij dacht: „Ze weten me geen van allen meer iets nieuws te vertellen of iets wonderbaarlijks te verrichten," kwam een vreemde Magiër aan uit het verre westen. Men zei dat hij alles kon: door water en vuur gaan, door muren en gesloten deuren verdwijnen, bergen verzetten, rivieren verleggen en in de lucht stijgen zonder naar beneden te vallen. De koning ontving de Magiër met grote vreugde. Maar deze geheimzinnige tovenaar kon nog niets van zijn toverkunst bewijzen. Hij moest zich eerst helemaal ontspannen voelen en door niets gehinderd worden, om zich met hart en ziel aan zijn kunst te wijden. „Ik moet mij kunnen concentreren," zei hij. Koning Tsjoe eerde hem als een heilige en liet hem bedienen als een keizer. Tsjoe liet hem in zijn eigen vertrekken wonen, liet hem wandelen in zijn tuinen met bloemen en kleine paviljoens. De koks moesten het beste voor hem klaar maken en de dienaren schonken hem de fijnste dranken. Muzikanten en danseressen werden ontbo den om hem te vermaken. Maar de vreemde Magiër kon er niet blij om zijn. Hij vond de vertrekken van de koning te benauwd, de tuinen niet wijds genoeg en de paviljoens zo klein, de gerechten uit de koninklijke keuken te gekruid, de dranken te smakeloos, de muziek te gewoon, de danseressen te lelijk. De koning, die begreep dat deze grote Magiër gewend was beter te leven dan de meest verwende vorst, wilde het hem tóch naar de zin maken. Daarom liet hij nu een eigen paleis voor hem bouwen. De beste vaklieden uit het land gingen aan het werk. De knapste schilders verfraaiden het bouwwerk, meestermeubelma- kers en wevers richtten het paleis in. Toen de laatste torenspits klaar was en het laatste tapijt op de grond lag, toen kon de schatbewaarder van de koning de bodem van de geldkist zien-zo veel had het paleis gekost. Maar de koning was nog niet klaar: hij liet de mooiste dienaressen uit het land zoeken en sierde ze op met goud, zilver, parels en edelstenen, hij liet ze kleden in zijde en omhangen met linten. Hij liet kruiden mengen om de liefelijkste geuren door het paleis te laten zweven. En de Magiër liet het zich allemaal beleefd welgevallen. Hij betrok het paleis, maar zei er niet veel van. Na enkele dagen dacht koning Tsjoe: „Nu zal ik hem vanavond bij mij aan tafel nodigen en vragen of hij eindelijk de ware rust gevonden heeft om zich met hart en ziel aan de toverkunst te wijden." De Magiër kwam en zette zich naast de koning aan tafel. Nauwelijks hadden zij wat gegeten en gedronken, of de vreemde meester begon te spreken en Tsjoe dacht: „Nu gaat hij zijn toverkracht bewijzen, er gaat iets wonderbaarlijks gebeuren." Maar de tovenaar zei: „Heer, ik stel voor dat wij nu samen een reis gaan maken." De koning raakte danig van de wijs door dit vreemde voorstel; nu had hij zijn schitterend nieuw paleis, nu zat hij naast de koning aan tafel, en nu wilde hij op reis gaan! De Magiër stond op en bood de koning zijn arm aan, Tsjoe legde zijn hand op die arm. liefde heeft kunnen bekennen besluit Martienus broeder te worden in een patersklooster, zodat het begijntje wordt ge kweld door haar onbeantwoor de liefde. Om te zien hoe het haar geliefde vergaat,gaat Sym- forosa met haar „regenschuiler" (een zeer fraai woord voor para plu) op bedevaart naar het klooster, waar ze tevergeefs hoopt hem te ontmoeten. Tot dat ze hem op de terugweg ziet staan in de kloostertuin „met den blinkenden gieter in de hand, de pij hoog opgeschort, de magere benen ver bloot in de zon en dat licht rond zijn hoofd". Als ze ziet dat hij geluk kig is, valt alle zorg meteen weg: „Symforosa doet de ogen toe. O, Heer! dit is wel de schoonste ure van haar leven!". Felix Timmermans, de bard van het idyllische Vlaanderenland, verwerkte dit gegeven tot het korte verhaal „De zeer schone uren van juffrouw Symforosa, begijntjes", waarvan in ouder wetse vorm de zestiende druk is verschenen. Het boekje geeft, ofschoon een kleine vijftig jaar na het verschijnen van de eerste druk hopeloos verouderd, in zeer kort bestek een aardig beeld van Timmermans" ge- dachtenwereld. In dat opzicht blijft het interessant Het boekje maakt echter vooral duidelijk, dat een reactie van een nieuwe generatie schrijvers op de schildering van Vlaande ren door Timmermans niet kon uitblijven. Felix Timmermans De leer schone uren van Juffrouw Sym forosa, begijntjes. Uitgave: P. N. van Kampen Zoon N.Vn Amsterdam. Prijs: 5,60. Vogels Bij Elsevier zijn opnieuw twee aantrekkelijke vogelboeken ver schenen, geschreven door be faamde vogelkundigen, die een waardevolle aanvulling beteke nen op het reeds bestaande ma teriaal op dit gebied. In de gids van water- en wadvogels zijn bijna 1000 soorten uit 49 fami lies en 10 orden samengevat. Dit is iets minder dan een-achtste van alle 8650 op d wereld voor komende vogelsoorten, maar ongeveer een-derde van de 160 families. In tegenstelling tot de gebruikelijke kernachtige tele gramstijl van „gidsen", ver schaft deze gids in een prettig leesbare stijl uitvoerige infor matie over de water-, moeras- kust- en wadvogels. De tekst wordt aangevuld met 248 kleu renplaten, getekend voor Arthur Singer, vermaard vogelteke naar, die de dieren in levensech te situaties en in de natuurlijke kleuren heeft vereeuwigd. „Hoe vogels leven" is, in tegen stelling tot bovengenomed boek geen vogelboek om de verschil lende soorten te leren kennen. Het is wel een aardige aanvul ling op vogelgidsen, omdat het ons meer inzicht verschaft in de leefwijze van vogels en hun reacties op de moeilijkheden die ze te overwinnen hebben om in leven te blijven. Vele gedragin gen van vogels blijven meestal voor ons verborgen, omdat deze zich meestal onder omstandig heden afspelen waarin waarne ming vrijwel onmogelijk is. Het is de verdienste van Perrins vele van deze tot nu toe verborgen gebleven aspecten van het vo gelleven te onthullen. Elseviers gids van water- en wadvogels - Auteur: Oliver Austin - Uitg. Elsevier (prijs 19.90). Hoe vogels leven - Auteur: Christopher Perrins - Uitg. El sevier (prijs 14,90). Ontroerend portret van joodse vrouw Een boeiend en bovenal leven secht geschreven portret van een jonge joodse vrouw, die voor het eerst sinds ze haar man leerde kennen weer enkele we ken alleen is haar man is in het buitenland, haar kind bij haar schoonmoeder- en in die periode van eenzaamheid gecon fronteerd wordt met verdrongen goede voornemens, dromen en trauma's, hoofdzakelijk uit de oorlogsjaren en kort daarna, de periode waarin haar moeder een gescheiden joodse vrouw die verzetsmensen onderdak bood werd gearresteerd en zij met haar broer en zusje van het ene pleeggezin aan het andere werd doorgegeven, ook na de oorlog nog, toen de moeder niet meer terugkeerde uit het con centratiekamp. Het is een vaak ontroerend portret geworden, verre van huilerig, ondanks alle verdriet en eenzaamheid die na bestaanden van oorlogsslachtof fers blijven achtervolgen. Zeer T-7 Oehoeboeroe knapte nogal hard met zijn snavel en sprak: „Is het min of meer mogelijk dat jul lie. „Niet waar," riep Paulus, nog voor hij uitgesproken was en Pieter schreeuwde zelfs: „Geen drup pel!" „Hm," deed Oehoeboeroe en hij keek zo verschrikkelijk achter dochtig dat de twee kabouters kleurden tot achter hun oortjes. „Een beetje," bekende Paulus toen. „Vanwege het afscheid," legde Pieter uit. M.' lef Hé!? HIJ NEEMT OP. SENEN.' DE DESPERADO'S SETUi. DIT SEIZOEN NIET VAN ERG V£EL DOORZETTIMSSVERaOSEN Begijntje Symforosa op herhaling Juffrouw Symforosa is het be gijntje, dat verliefd wordt op de tuinknecht Martienus van het Begijnenhof, nadat hij haar „druivelaar" heeft gesnoeid. Voordat Symforosa hem haar leesbaar geschreven, zonder taal- of stijlmodernismen. Jam mer is alleen, dat Verrips met enkele politieke uitspraken op bladzijde 118 wat afbreuk heeft gedaan aan de geloofwaardig heid van de joodse hoofdper soon. Een vrouw alleen - Auteur: Ger Verrips - Uitg. Elsevier, Am sterdam (Prijs 12,90). „Gaat er dan iemand weg?" infor meerde Oehoeboeroe. .Jawel", stamelde Pieter, „ik. Mor gen." „Maar we gaan nu eerst slapen," zei Paulus. „Dat zou ik maar doen," raadde Oehoeboeroe. „En gauw ook, anders ben je morgen niet helder genoeg om te reizen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18