Werken in Amerika's nucleaire centrum "We moeten eerst door een dal en dan de schouders eronder" „ZONDER MORELE SCRUPULES EN ZONDER JE HOOFD TE VERLIEZEN" (Van onze correspondent Jona than Steele) OMAHA, Nebraska Op het hoofdkwartier van het strategi sche luchtcommando, het on dergrondse centrum voor het gigantische nucleaire arsenaal van de Verenigde Staten, maakt men zich geen zorgen over een situatie zoals die ge schetst is in de film Dr. Stran- gelove, dat iemand op het ver keerde ogenblik een projectiel af zou vuren. In de afgelopen dagen hebben zich twee gevallen voorgedaan van luchtmachtofficieren, die uit de dienst verwijderd zijn, omdat zij twijfels- geuit hadden over het drukken op de atoom- knop. Bij een opleidingscursus zei John Vandermolen uit Spoane, Washington, tegen zijn superieu ren dat hij geen scrupules zou hebben over het gebruik, van kernwapens tegen militaire doe len. Maar hij had er morele en religieuze bezwaren tegen om rechtstreeks verantwoordelijk te zijn voor het afvuren van een projectiel op een bevolkingscen trum. Hij werd prompt doorver wezen voor een aantal consulta tiezittingen. Uit een verzoek om herstel van dienstverband en achterstallige betaling dat hij heeft gedepo neerd bij de kantonrechter, blijkt dat Vandermolen daarna een gesprek heeft gehad met het hoofd van de opleiding, kolonel John A. Walker jr. Deze luister de met sympathie naar hem en legde Vandermolen uit dat al leen de president van de Ver enigde Staten ooit kon of zou bepalen of kernwapens gebruikt zouden worden om bevolkings centra te vernietigen. Het lucht- machtpersoneel zou zich zonder meer bij die beslissing moeten neerleggen. Vandermolen werd toen aange raden zich te laten overplaatsen naar een andere tak van dienst. Tegelijkertijd werd hem verze kerd dat zijn carrière bij de luchtmacht hierdoor niet in ge vaar zou komen. Bij zijn over plaatsing naar de luchtmachtba sis Ellsworth in Noord-Dakota kreeg hij echter te horen, dat zijn geplande promotie tot kapi tein was ingetrokken. Een paar maanden later kwam er abrupt een einde aan zijn militaire loopbaan, o.a. wegens „het niet tonen van aanvaard bare leiderscapaciteiten" en „een gebrek aan bereidheid om de verplichtingen en verant woordelijkheden te aanvaarden die van een officier verwacht worden". Vorige week werd nog een offi cier, majoor Harold Hering uit Illinois, die er al twintig jaar dienst had opzitten, tegen zijn zin met vervroegd pensioen ge stuurd omdat hij bij een soort gelijke cursus had gevraagd hoe hij er ooit zeker van zou kunnen zijn dat een bevel om raketten te lanceren gewettigd zou zijn en niet „een irrationele daad, hoe ondenkbaar dan ook" van de president. De luchtmacht houdt vol dat zulke gevallen uitzonderingen zijn. Op het hoofdkwartier van het strategische luchtcomman do, waar bezoekers ontvangen worden met de gladheid van een goedgetraind publiciteitsappa- raat, wordt wel het bestaan toe gegeven van een „programma voor de betrouwbaarheid van de menselijke factor". Iedereen die van nabij met kernwapens werkt, maakt automatisch deel uit van het programma, wat ex tra onderzoek inhoudt en perio dieke medische en psychiatri sche controle. Ze willen echter niet onthullen waar dat nu pre cies op neerkomt 24 uur per dag zijn Amerikaanse toestellen in de lucht, direct gereed om als commando-centrum te gaan optreden. Bovendien „is ieder lid van een bemanning verantwoordelijk voor de andere leden", waaraan haastig wordt toegevoegd, dat dat niet inhoudt „dat je je ma ten moet bespioneren". Maar je wordt geacht de autoriteiten er van in kennis te stellen als ie mand die je kent ongewoon gro te problemen heeft op finan cieel, huwelijks- of een ander gebied. In dat geval kun je, volgens woordvoerders van de lucht macht, tijdelijk teruggetrokken worden uit nucleaire operaties. Je kunt trouwens op elk ogen blik zelf verzoeken om ontheven te worden. Maar in beide situaties, die „nogal vaak" voorkomen, is de overplaatsing volgens de lucht macht van tijdelijke aard en heeft geen invloed op je verdere carrière. De man die op dit ogenblik kapitein Vandermolen had moe ten zijn is nu bezig de waarheid hieromtrent te ontdekken. Van buitenaf gezien is het hoofdkwartier een geelgekleurd gebouw van drie verdiepingen, dat eruit ziet als een pakhuis. Binnen moet je drie stel bezoe- kersregisters tekenen, stalen deuren door, die in geval van nood gesloten kunnen worden en het personeel insluiten met een voedselvoorraad voor ver scheidene weken, en dan kom je op de commandogalerij, waar je verzocht wordt om in de stoel van de generaal plaats te ne men. Dan wordt er op de eerste knop gedrukt. Op het bijna vijf meter hoge scherm voor je schrijft de computer in vierkleurige letters: „Welkom op de commandopost, mijnheer Jonathan Steele. God zegene Amerika". Onder deze Het Amerikaanse oorlogscommando bestudeert vijandelijke posities, een beeld dat voorkomt in de film Dr. Strangelove. boodschap projecteert de com puter een afbeelding van de Amerikaanse vlag. De man belast met „Early War nings" (een systeem van waar schuwingsstations voor eventue le aanvallen met raketten) roept Groenland op. Over de radio spreekt de instructeur met de bemanning van de EC-135 lucht macht-commandopost. Deze commandopost in vliegtuigen kan de zaak overnemen als het centrum op de grond getroffen zou worden. Er is altijd een van deze toestellen op patrouille. „Laat ons even weten hoe de zaken staan. Wij hebben een belangrijke gast op de comman dogalerij". (Men begint te ver moeden dat iedere bezoeker prompt een belangrijke gast is). „We vliegen op 9.000 meter hoogte ergens boven het midden van de Verenigde Staten", komt het antwoord. Met de rode telefoon, het sys teem voor „Alarmfase één", seint de instructeur naar meer dan 150 raketbases en naar de commandoposten van 50 eenhe den over heel de wereld. De enige telefoonverbinding, die de instructeur niet demonstreert, is de gouden telefoon die recht streeks in verbinding staat met de president en met de chefs van staven. Het strategische luchtcomman do heeft het volste vertrouwen in zijn talrijke beveiligingstech nieken tegen vergissingen, die een „per ongeluk" afvuren van raketten moeten verhinderen. Zij noemen dat de „positieve controle". De speciale lucht macht in permanente staat van alarm werd in 1968 opgeheven. Tegenwoordig heeft tegen de dertig procent van de bommen werpers en luchttankers een 24- uurs staat van alarm op de grond. Als ze eenmaal de lucht ingestuurd zijn bij een nucleair alarm, vliegen ze naar een vast gesteld punt en moeten dan te rugkeren, tenzij ze van de presi dent opdracht krijgen om ver der te gaan. Alleen in dat geval lanceren zij hun wapens. Er zijn drie man voor nodig, in afzonderlijke ruimtes in het vliegtuig, die allen tegelijk sleu tels moeten omdraaien om de raketten van hun lading te voor zien. In de ondergrondse raket bases moeten twee mensen sleu tels omdraaien binnen twee se conden na elkaar, terwijl twee commandanten in een afzonder lijke commandopost hetzelfde moeten doen. Het is de vraag of zij, als het ogenblik gekomen is, allemaal hun werk zullen doen. Een jon ge officier stelde het zo: „Wij hebben twee taken. De eerste is te zorgen dat niemand zijn hoofd verliest Dat is de negatie ve kant De positieve is om er voor te zorgfen dat iedereen han delt zonder morele scrupules". Toen nam hij dat een beetje terug. „Dat is een te harde uit drukking. Dat zou de indruk wekken dat er hier een troep koudbloedige moordenaars zit Je erop voorbereiden om atoom wapens te gebruiken is een on gelukkige gedachte, maar het is werk dat ook gedaan moet wor den. En dan kunnen we maar beter de beste mensen hebben voor dit soort werk". De bemanningen die deelnemen aan de „programma's voor de betrouwbaarheid van de mense lijke factor" krijgen geen bij zondere betalingen, extra verlof of welke aanlokkelijke voorde len dan ook. „Het is onze trots die ons zo gemotiveerd maakt. Bijna zonder uitzondering ge looft iedereen hier in de taak die wij hebben." Copyright The Guardian VARA'VOORZITTER ANDRÉ KLOOS HILVERSUM - Familieruzietjes en relletjes in ei gen huis weerhouden VARA-voorzitter Kloos er niet van de mening te huldigen, dat het feest voorop moet staan nu de VARA 50 jaar bestaat: "Er is veel om met trots op terug te zien. De VARA heeft 50 jaar arbeid achter de rug. Dat betekent een enorm stuk emancipatie van de werkende mens. Het proces is trouwens nog volop aan de gang, de overdracht van kunst en cultuur is nog maar net begonnen. Het wegnemen van de culturele achter stand bij een groot deel van de bevolking wacht als nieuwe taak". Wij werpen de heer Kloos tegen dat, als je wat de VARA doet uitgaat van culturele verheffing van de massa, je dan de kans loopt iets te bieden waarvan een brede massa de waarde en de diepte niet kent, waarom ze dus niet vraagt en waarvoor ze eigenlijk ook moeilijk dankbaar kan zijn. "Cultuurbeleid is per definitie een elitair beleid", zegt de heer Kloos. "En als je vraagt of het zinvol is feest te vieren, gezien de spanningsverhoudingen binnen de VARA, dan moet ik zeggen, dat de spanning voortvloeit uit het zoeken en het tasten naar de vorm waarin die cultuur op radio en tv moet worden gebracht. Iedereen heeft daar zijn eigen opvattingen over. Binnen en buiten de VARA heerst die vraag. Sommige pretenderen het ant woord te kennen. Wij zoeken nog, in voortdurende discussies over het eigen gezicht van de VARA. Mensen, die weten hoe het moet, mogen hun oordeel naar buiten brengen. Daar willen wij graag een dialoog over aangaan." Ofschoon de heer Kloos dit zeer algemeen bedoelt, heeft hij hier toch de prominente PvdA-politici op het oog, onder wie vier bewindslieden, die in een open brief schreven, dat de VARA zich radicaler moet opstellen. In deze brief wordt gewezen op de werfkracht, waaraan aan de VARA verwante orga nisaties hebben gewonnen door radicalisering en vernieuwing in hun optreden. Deze politici denken, dat nu het progressieve beleid van het kabinet de steun van een groot deel van de kiezers ondervindt de VARA meer kijkers en leden zal trekken als zij zich ook progressiever zal opstellen. Zij zien radio en tv vooral als politieke machtsmiddelen. Niet doordacht "Deze brief van een willekeurige groep VARA-le- den", zo vervolgt de heer Kloos, "krijgt evenveel aandacht als elke andere leden-groep van de VARA, die met ideeën zou komen. Als goede democraten zullen de briefschrijvers dat erkennen. De VARA heeft veel leden en beschikt over de kanalen om opvattingen onder de leden te ventileren. De vereni gingsraad vormt het hoogste gezag in de VARA. Wij kunnen geen beleid baseren op de inbreng van groepen. De medewerkers-democratie is bij de VA RA ver doorgevoerd. Daar hoor je eigenlijk te weinig over, terwijl het een hels moeilijke zaak is om zowel de leden als het personeel mede het beleid te laten bepalen". Als de heer Kloos spreekt over wat hij "hels moeilijk" vindt, dan liggen de voorbeelden, proble men voor het grijpen. Het tv-totaalprogramma "Vo gel vrijdag", dat als een reeks was opgezet, werd van de ene dag op de andere uit de vlucht genomen. De radioreporters van de VARA werd aangezegd, dat zij in hun berichten en commentaren meer aandacht moesten geven aan de democratisch-socia- listische stromingen in Portugal, door welke maatre gel zij zich tekort voelden gedaan in begrip voor het journalistieke métier. Twee maanden geleden zat de heer Kloos als voorzitter van de onderne mingsraad plotseling alleen aan tafel, toen de tien leden, gekozen door het personeel, opstapten. Vijf leden vonden dat zij te weinig speelruimte kregen om de door hen nagestreefde belangenbehartiging tot gelding te brengen en de vijf anderen verdwenen om de mogelijkheid te scheppen voor een geheel nieuwe raad. Die opdeling vijf-vijf wekte buiten de kringen van de VARA geen verwondering. Er loopt inderdaad een breuklijn recht door de VARA heen, voor- en tegenstanders van bepaalde programmati sche werkwijzen, die zelfs in de kantine elkaar mijden en in het overleg vaak onoverbrugbare tegenstellingen scheppen. Dit beeld zou echter onaf zijn als we er niet aan zouden toevoegen de momen teel in Hilversum heersende mening, dat de VARA althans op papier het meest boeiende winterpro- gramma biedt met veel eigen werk, gedurfde (dra matische) produkties en het aanpakken van onder werpen op sociaal-humaniserende wijze. En dat heeft ongetwijfeld in de voorbereiding veel overleg gevergd en indringend wederzijds begrip. Geen grap "Geheel in strijd met de wet op de ondernemingsra den doet de VARA het momenteel zonder een dergelijke raad", zegt de heer Kloos. "Dat is force majeure en zeker geen farce majeure, want een grap is het bepaald niet. Het is zelfs bijzonder naar, omdat een aantal zaken blijft wachten waarin nodig voorzien moet worden. Voor de opvolging van VA- RA-secretaris Rengelink moeten candidaten gesteld worden. Wat de "Vogel vrijdag" betreft, de kwaliteit van dit programma was niet boeiend. Het kon de aandacht van de mensen niet vasthouden. De formule was niet goed. Bij de VARA moet er plaats zijn voor dit soort programma's, die gemaakt worden door idealistische mensen, maar die moeten dan wel gebracht worden op een manier die de mensen aan hun toestel kluistert. Gebeurt dit op radio of tv niet, dat heb ik als voorzitter de bevoegdheid in te grijpen". Hans Emmering, secretaris van de opgestapte on dernemingsraad, sprak over de paranoïde situatie bij de VARA, die het mogelijk maakt, dat het bestuur altijd gelijk krijgt en altijd kan aantonen, dat je op de verkeerde weg zit Je krijgt daardoor een ontzettend machteloos gevoel. Treedt de heer Kloos inderdaad autoritair op? "De onderwerpen, waar het in dit soort gevallen over gaat", aldus de heer Kloos, "zijn meestal nogal politiek geladen. Daar heb je als voorzitter je opvatting over na overleg met bestuur en hoofdbe stuur. Met je visie kom je in het overleg. Je presenteert dat met veel klem, dat is mijn discussie methode, mijn overtuigingskracht Misschien be schik ik over meer ervaring in het overleg, de techniek daarvan. Ik sta als niet-gekozen voorzitter als enkeling tegenover een groep". Grijs geworden Hier en daar hoor je zeggen, dat Kloos grijs gewor den is bij de VARA. Kunt u dat onderschrijven? "Mijn komst naar de VARA viel samen met de leeftijd waarop je haar grijs kan worden. Ik ben nu 53, zit 4,5 jaar bij de VARA en kan wel zeggen, dat ik bij dit VARA-feest ook zorgen heb. Er worden in bepaalde bladen stukken over de VARA geschreven, die een enorme vertekening geven. Hierin worden de dingen van één kant bezien. Dit levert een onvolledig beeld op in een eenzijdige belichting. Dan zijn er slechts bepaalde groepen aan het woord. Er zijn journalisten die de VARA omlaag proberen te halen en mij bij de VARA onmogelijk te maken. Ze gaan hun gang maar. De voorzitter heeft een dikke huid, ofschoon sommige dingen heel pijnlijk kunnen binnendringen. Toch hou ik het oog gericht op de positieve dingen. Die zijn er ongetwijfeld. Er komt een moment, dat iedereen zal aanvoelen, dat het om de VARA zelf gaat We moeten eerst door dit dal heen en dan de schouders eronder. Het zou jammer zijn als de VARA aan invloed zou inboeten juist nu de progressieve krachten in ons land goede kansen geboden krijgen". De heer Kloos kijkt naar buiten. Hij heeft de naam een sportieve figuur te zijn. Hij tennist en ziet het daarom buiten ongaarne regenen. Toch regent het maar het weerbericht meldt het wegtrekken van depressies en de komst van zonnige perioden. Er wordt niet bij gezegd of dit ook voor de VARA geldt TON OL1EMULLER VARA-voorzitter André Kloos: "De vraag blijft dringen hoe je programma er uit moet zien".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17