Parlement neemt dinsdag laatste horde voor afscheid stukje tropisch Nederland Voor Israël is olie kopen voordeliger dan bescherming van eigen bron De brand in Paramaribo, gevolg van de zich plotseling ont ladende onrust. te brengen door haar te beschuldi gen van dictatuur en tirannie. Tij dens het verblijf van de oppositie in Nederland bleek dat er een scheuring binnen haar geleden ont stond. Enkele leden onder leiding van de VHP-kroonprins ir. D. Hindorie schaamden zich diep over de wijze waarop het prestige van Suriname door de „haviken" binnen de oppo sitie te grabbel werd gegooid. „Een schaamteloze toestand. Wij worden gechanteerd door mevrouw Lies- dek-Clarke. Als we niet meekwa men naar Nederland zou ze terug gaan naar de coalitie" klaagden de „duiven". Ze lieten duidelijk blij ken niets liever te willen dan loyaal meewerken aan de onafhankelijk heid, uit een oogpunt van het natio naal Surinaams belang. De „dui ven" kregen hun zin niet Eind deze week kondigde ir. Hindo rie in Paramaribo aan dat hij zich losmaakte van de oppositie en een eigen fractie gingen vormen. Hij en enkele leden zouden zich scharen in de Surinaamse afvaardiging naar het debat van dinsdag in de Tweede Kamer. En hiermee lijkt voorlopig de weg naar een fatsoenlijke onafhanke lijkheid van Suriname toch nog geëffend te zijn. Veel fundamentele bezwaren vanuit de Tweede Kamer op de verdragen die met Suriname moeten worden gesloten zijn niet te verwachten. Tenzij men er over zal vallen dat in het defensieverdrag wel is opgenoemd dat de theelepel tjes en eierdoppen niet worden overgedragen aan de toekomstige Surinaamse Krijgsmacht maar wel twee Mercedes Benz personenau to's en een hoeveelheid genees- en verbandmiddelen ter bestrijding van geslachts- en andere ziekten, zonodig aangevuld tot het niveau van 12 maanden. Gulheid mag niet ontaarden in een ongeremde weg- smijterij. toelatingsregeling van Surinamers tot Nederland, de ontwikkelings hulp, de nationaliteitenregeling en de grenskwesties. Drie krampachti ge topconferenties in Den Haag en Paramaribo tussen de premiers van Nederland, Suriname, en op de achtergrond de Nederlandse Antil len, zorgden er voor dat alle pro blemen werden gladgestreken. De topconferentie in Paramaribo, mei 1975, bleef het meest levendig voor de geest, omdat toen in het cen trum van Paramaribo een aantal huizen in vlammen opging. De vuurhaarden vormden een vlammende waarschuwing voor de conflicten die inmiddels waren ont staan tussen de regeringscoalitie en oppositie van mr. Lachmon. De oppositie klaagde steen en been dat zij niet voldoende werd betrokken bij de voorbereiding van de onaf hankelijkheid. Ze eiste om. dat ef eerst een Surinaamse grondwet moest komen voor er definitief ge debatteerd kon worden over de onafhankelijkheid in Nederland en in het Surinaams parlement. De Surinaamse regering, zag in deze eis van de oppositie een manoeuvre om de onafhankelijkheid uit te stel len. De zaken werden nog ingewik kelder toen drie leden van de rege ringscoalitie, mevrouw Liesdek- Clarke, de chinees Lee Kong Fong en de Javaan Somohardjo, overlie pen naar de oppositie en hiermee de tegenstander s van het regiem Arron een meerderheid in het par lement verschaften. Uit vrees voor het naar huis sturen van de regering, weigerde de Suri naamse Statenvoorzitter Wijntuin het parlement bijeen te roepen. De oppositie repliceerde dan ook met te weigeren zitting te nemen in de Surinaamse delegatie naar het de bat in de Tweede Kamer. Twee weken geleden reisde de oppositie demonstratief naar Nederland om o.l.v. mevrouw Liesdek Clarke de Surinaamse regering in diskrediet Drie maanden eerder hadden de partijen die samen de Nationale Partij Kombinatie vormen (de Na tionale Partij Suriname, de Pro gressieve Surinaamse Volkspartij, de Indonesische KTPI en de radi cale Partij van de Nationalistische Republiek van -Bruma tot grote verrassing de verkiezingen gewon nen. Hierinee kwam een eind aan het corrupte bewind van de conser vatieve Creoolse partij Progressie Nationale Partij (PNP) van premier Sedney en de (Hindostaanse) Voor uitstrevende Hervormingspartij Surinames toenmalige parlements voorzitter mr. Lachmon zei hierop dat zijn partij, de Vooruitstrevende Hervonnings Partij (VHP), bereid was mede te werken aan een Ko- ninkrijkscommissie om tot een wel overwogen zelfstandigheid van Su riname te komen. De fractieleider van de (radicale) Partij Nationalistische Republiek (PNR) mr. E. Bruma, toen in de oppositie, was echter van mening dat het meer dan tijd was om nu 1 Den Uyl en Arron als kemphanen tegenover elkaar tijdens hun besprekingen in Paramaribo. positieve stappen te nemen. Hij vond de vragen „wanneer en hoe" niet van belang, want „politieke leiders die op deze vragen geen antwoord weten te geven zijn onge schikt om een volk te leiden." De woordvoerder van de Nationale Partij Suriname (ook in de opposi tie) Henck Arron sloot zich hierbij aan door onder meer té zeggen dat de gehele Surinaamse bevolking bereid is hard te werken en offers te brengen voor een vrij en zelf standig Suriname." „Mijn partij er kent dat het Statuut van grote bete kenis is geweest. Maar nu wenst zij de zelfstandigheid op zeer korte termijn, omdat dat een prikkel zal zijn om harder te werken." De Koninkrijkscommissie ging in maart 1972 van start. Traag en met weinig voortvarendheid ging dit apparaat, waarin Surinaamse, An tilliaanse en Nederlandse politici zitting hadden aan het werk. De grote hindernis was, dat iedereen om de hete brij danste: wel of niet onafhankelijkheid van Suriname. Hiervoor werden keurige maar niet erg werkzame formuleringen als .zoeken naar alternatieven binnen een bepaald tijdstip" gebruikt Welnu, over dit tijdstip liet premier Arron in zijn regeringsverklaring van 19 februari 1974 geen onduide lijkheid. Uiterlijk eind 1975. Punt Uit Premiers vlogen over en weer. Ui teindelijk kwam uit de bus een concrete opdracht aan de Konin krijkscommissie om vóór novem ber 1974 een rapport uit te brengen waarin in het licht van de uit spraak van Arron over de onafhan kelijkheid aanbevelingen zouden moeten worden gedaan over de wijze waarop Suriname een sou- vereine staat kon worden. Begin november 1974 was het zover. De Koninkrijkscommissie presenteer de een advies aan de drie regerin gen waarin voorstellen werden ge daan over de nationaliteitenrege ling, de buitenlandse betrekkingen, de status van vigerende Rijkswet ten en de ontwikkelingssamen werking. Alle voorstellen werden gevat in de afzonderlijke verdragen die nu a.s. dinsdag ter sprake komen. De totstandkoming van deze ver dragen leverde weinig problemen op, behalve ten aanzien van de DEN HAAG Een sprekender voorbeeld van een strikt doorge voerd formalisme en hollandse zuinigheid is nauwelijks denkbaar. Vijftien theelepels en eierlepels, vijftien drinkglazen voor water en melk, een theepot, een suikerpot, een melkkan en drie witte asbak jes, zal de Nederlandse Troepen macht in Suriname op 25 novem ber, wanneer de Republiek Surina me een feit is, niet overdragen aan de pas geboren jonge staat. Dit soort wonderlijke zaken staat on dermeer nauwkeurig omschreven in een van de vijf en twintig ver dragen, die zoals voorgenomen dinsdag 21 oktober ter sprake komen in het z.g. Koninkrijksde bat over de onafhankelijkheid van Suriname. De Tweede Kamer, aan gevuld met Surinaamse parlemen tariërs, zal dan de Rijkswet behan delen, die noodzakelijk is om het Koninklijks statuut niet meer van toepassing te laten zijn op Surina me. De Tweede Kamerleden kun nen dan ook hun visie geven op de verschillende verdragen, die va riëren van de toelating van Suri namers tot Nederland, de ontwik kelingshulp, de nationaliteiten re geling, overdracht van militair materieel, tot en met de regeling van pensioenrechten en erkenning van andere samenlevingsvormen dan alleen het gezin, waarmee wordt gedoeld op het in Suriname maatschappelijk erkende concubi naat. De feitelijke start tot het debat van dinsdag, waarin de laatste formele hindernis wordt genomen om af scheid te nemen van een stukje tropisch Nederland, werd gegeven toen de Surinaamse premier Henck Arron op 19 februari 1974 in de regeringsverklaring aankondigde dat Suriname uiterlijk 1975 onaf hankelijk zal worden. (VNP) onder leiding van mr. Lach mon. Het was ook de regering Sedney- Lachmon die verbaasd en verward reageerde, toen in augustus 1971 een Nederlandse parlementaire de legatie onder leiding van de socia list mr. Th. van Lier tijdens een bezoek aan Suriname recht- toe recht- aan te kennen gaf dat het Statuut van het Koninkrijk, waarin de staatkundige verhoudingen tus sen de drie landen al zestien jaar verankerd lag, steeds meer achter haald was. En overleefd. De Neder landse parlementaire delegatie maakte duidelijk dat als Suriname zou willen streven naar zelfstandig heid in het midden van de jaren zeventig, dit bij Nederland niet op bezwaren zou stuiten. Van Lier stelde direct voor een Koninkrijks commissie in het leven te roepen die voorstellen zou doen om tot een nieuwe relatie (lees: onafhankelijk heid) te komea VHP-statenlid Hindori. Van onze correspondent Eric Silver JERUZALEM Bijna twee jaar geleden, onmiddellijk na de Yom Kippoeroorlog, werd aan een minister met een lan ge staat van dienst en met bepaald geen al te toegeeflij ke houding ten opzichte van het buitenland gevraagd of hij ooit bereid zou zijn om een terugtrekking van Israël uit de olievelden langs de Golf van Suez te overwegen. „Wel degelijk", zei hij, „het is altijd beter om olie te kopen op de wereldmarkt dan om eigen olie met wapens te moeten beschermen." Vorig weekeinde is dan-het ogenblik van de waarheid aan gebroken. De eerste bronnen bij Ras Soedar, het kleinste olieveld in het noorden van dat gebied, zijn overgedragen aan de Amerikaanse technici die daarheen gestuurd worden door Mobil, die als partner met Egypte werkte voor de oorlog van 1967. De olie die de Israëliërs tot de laatste minuut voor eigen gebruik hebben op gepompt zal voor verscheping worden opgeslagen ten westen van het Suezkanaal. Ras Soedar zal onder de mili taire bescherming van de Is raëliërs blijven tot 15 novem ber, de dag van de eerste eva cuatie. Israël zal het meer lu- kratieve olieveld van Aboe Ro- deis blijven exploiteren tot 24 november. Ras Soedar, dat bijna uitgeput is, brengt onge veer 3500 vaten per dag op. Aboe Rodeis, waar nog genoeg voorraad zit voor 8 tot 12 jaar, brengt per dag 85.000 vaten olie van een goede kwaliteit op. Mobil heeft- geen conctact ge had met Israël over de exploi tatie van Ras Soedar tot deze maand. Het olieveld was blijk baar niet de moeite waard. De partner van Egypte in Aboe Rodeis, de Italiaanse maat schappij ENI, heeft echter steeds contact met Israël on derhouden, en is gekomen tot een bevredigende regeling. Dat betekent waarschijnlijk dat Italiaanse deskundigen in staat gesteld zijn om erop toe te zien dat er geen schade aan de bronnen werd toegebracht, en dat de ENI op de een of andere manier toch zijn royal ties ontvangen heeft Israël heeft tussen de 12 en de raël geeft als ze Israël zouden willen dwingen tot verdere te rugtrekkingen. Het lijdt echter weinig twijfel dat in geval van nood die olie beschikbaar ge steld zou kunnen worden. Israël heeft 3 miljoen inwo ners. Het verbruikt ongeveer 7 1/2 miljoen ton olie per jaar. Zelfs in deze tijd van energie- neurose is dit maar een drup pel in de Amerikaanse emmer. De Verenigde Staten hebben het afgelopen jaar 850 miljoen ton olie verbruikt. In de ogen van Israëlische eco nomische experts is er een veel ernstiger gevaar gelegen in een mogelijke blokkade als er een nieuwe crisis zou uit breken in het Midden-Oosten. Om daaraan tegemoet te ko men alweer met hoop op Amerikaanse financiële steun treft Israël voorbereidingen om drie gigantische onder grondse oliereservoirs te bou wen. Er worden al proefgra- vingen verricht op geheime plaatsen in het zuiden van Is raël. De reservoirs zullen voor raden kunnen bevatten voor zes tot twaalf maanden voor geval van nood. Volgens persverslagen hier zal de olie opgeslagen worden in tunnels van „enkele honder den meters lang en enkele tientallen meters doorsnee". De plaatsen zijn speciaal geko zen om hun granietformaties, die tientallen jaren olie kun nen vasthouden zonder door sijpelen en zonder kwalitatieve verslechtering. De onderaard se reservoirs hebben het voor deel boven de conventionele opslagplaatsen met tanks dat ze goedkoper zijn om te bou wen en te onderhouden, dat ze het landschap minder ontsie ren en dat ze minder kwets baar zijn bij een vijandelijke aanval. Tegelijkertijd wordt het zoe ken naar olie in Israël voortge zet Op het ogenblik wordt er alleen olie gewonnen op een klein veld in de Negev-woes- tijn, waarvan de opbrengst te verwaarlozen is. Maar de geo logen zijn optimistisch. Zij melden dat er met de modeme vergevorderde technieken en boringen op grote diepte een goede kans bestaat om binnen drie tot vijf jaar olie te vinden op de schaal van Aboe Rodeis. De pompen zullen het moeten bewijzen. Copyright The Guardian De pompen in de Sinaï, die worden overgedragen Het wrak van een door de Sovjet-Unie geleverde raketinstallatie in de omgeving van de olievelden van Aboe Rodeis. als overblijfsel van een nog niet vergeten oorlog 40 miljoen gulden per jaar geïnvesteerd in machinerieën voor de exploitatie van de olie. Dat blijft nu allemaal staan voor de Egyptenaren. Er is geen financiële regeling met Kairo getroffen. Geen van bei de partijen heeft de kwestie van compensatie ter sprake gebracht Beide partijen pro beren schijnbaar hun verlie pen zo beperkt mogelijk te houden. Israël heeft er per slot van rekening al die olie aan overgehouden. In de acht jaar van de bezet ting hebben ze ongeveer 30 miljoen ton olie verscheept naar de raffinaderijen in Eilat. Tegen de nieuwe OPEC-prijs zal het Israël iets meer dan een miljard gulden per jaar gaan kosten om dezelfde hoe veelheid olie te kopen. Was hington heeft zich garant ge steld voor het valuta-verschil. Israël is niet meer zo kieskeu rig over waar op de wereld markt het zijn olie zal gaan kopen. De sjah van Iran heeft in februari nog verzekerd dat hij bereid was om de olie te leveren die Israël zou kwijtra ken door het evacueren van Aboe Rodeis. .Als de tankers eenmaal volgeladen zijn", gaf hij vertrouwelijk toe, „dan kan het ons niet schelen waar de olie naar toegaat Het is een zuiver commerciële transak- tie". Er bestaat echter geen enkele garantie dat de sjah (of een mogelijke minder koninklijke opvolger) deze welwillendheid tot in het oneindige zal voort zetten. Iran is een Islamitische staat maar geen Arabisch land, en het is standvastig, hoewel discreet bevriend met Israël. Maar de Istraëliërs zien even goed als iedereen in dat de ambitieuze plannen van de sjah in het Midden-Oosten op zekere dag wel eens een veran dering in zijn houding tegen over Israël noodzakelijk zou den kunnen maken. In dat geval zou Israël terug moeten vallen op een memo randum van overeenkomst dat op 1 september werd onderte kend door de Amerikaanse minister Kissinger en zijn Is raëlische ambtgenoot Allon, waarin Amerika belooft „om alles in het werk te stellen om ten volle garant te staan" voor de energiebehoeften van Is raël. Oppositieleiders in Jeruzalem hebben er met nadruk op ge wezen dat dit de Verenigde Staten een extra greep op Is

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15