„Ik wil met een redelijke partij samenwerken" Nixon tweemaal bijna formeel aangeklaagd £ddóc6omcmt Giscards bezoek verder alleen toeristisch MOORDENAAR VAN TITUS BRANDSMA ONTKENT SCHULD KVP-fractievoorzitter mr. Frans Andriessen: Bluf-poker Ambtenaren in principe oneens met spreidingsbeleid VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON (UPI/AFP) - De openbare aanklagers in de Watergate-affaire hebben vorig jaar tot tweemaal toe op het punt gestaan om Richard Nixon formeel in staat van beschuldi ging te stellen. De eerste maal werd hun plan doorkruist door de afzettingsprocedure (im peachment) in het Congres, de tweede keer hoefde het alle maal niet meer, omdat presi dent Gerald Ford zijn voorgan ger met een pardon voorgoed buiten schot had gebracht In hun 277 bladzijden tellende slotrapport zeggen de aankla gers dat zij in beide gevallen juridisch voldoende beslagen ten ijs zouden zijn gekomen om een veroordeling van Nixon kansrijk te maken. Het grote vraagstuk bleef echter of het Amerikaanse hooggerechtshof de strafklacht tegen een zittende president niet als strijdig met de grondwet zou vernietigen. Een deel van het bewijsmate riaal dat door de aanklagers is ingebracht bij de jury's van on derzoek, met inbegrip van Nixo n's beëdigde verklaring, zal ge heim blijven omdat het niet heeft geleid tot strafzaken. Het team Watergate-aanklagers, on der leiding van Leon Jaworski, is van mening dat publicatie van dit materiaal unfair zou zijn wanneer de daarmee belaste fi guren zich niet voor de rechter zouden kunnen verantwoorden. De aanklagers zijn van mening dat door het congres duidelijk moet worden uitgesproken of een zittende president al dan niet kan worden vervolgd. Voorts beveelt het rapport aan, de centrale inlichtingendienst (CIA) en de federale recherche (FBI) te verplichten tot het op schrift stellen van de doeleinden van hun onderzoeken en de daarbij te volgen methodes. Het congres zal strikte controle moeten gaan uitoefenen op elke vorm van machtsmisbruik bij deze diensten. Kissinger: Nixon vreemd en gekunsteld WASHINGTON (VPI) - De Washington Post ver meldde gisteren dat Kis singer woensdag tijdens een diner in de Canadese hoofdstad oud-president Richard Nixon „een on prettige, vreemde en ge kunstelde man" beeft ge noemd. „Weet je, hij was een vreemde man. Maar hij was op zijn manier erg be sluitvaardig. Hij drong tot de kern van de zaak door". Kissinger zei nooit te heb ben kunnen begrijpen hoe Nixon politicus heeft kun nen worden. „Hij heeft werkelijk een hekel aan mensen". De opmerkingen van Kis singer in Ottawa zijn met een microfoon afgeluisterd. ZELFS DE VOLKSKRANT - toch niet een dagblad dat de radicalen slecht gezind is - heeft geen goed woord over voor het nieuwe ultimatum dat de PPR het kabinet-Den Uyl stelt: „Geen toestemming voor Nederlandse ondernemingen om in Zuid-Afrika een kerncentrale te bouwen of anders zullen we zorgen dat onze politieke vrienden uit het kabinet stappen". Terecht noemt de Volkskrant dit ultimatum zowel pretentieus als onjuist. We willen nog een derde adjectief aan de afwijzing van het PPR-standpunt toevoegen: het is ook dubbelzinnig. Want zolang Nederlandse ondernemers in feite aangemoedigd worden om de commerciële betrekkingen te versterken met landen waar commu nistische of volksdemocratische regeringen zich evenzeer schuldig maken aan discriminatie als de Zuidafrikaan se regering (niet alleen rassendiscriminatie is verwerpelijk!), moet men niet doen alsof de regering onzedelijk handelt, als ze de op Zuid-Afrika gerichte transactie niet verbiedt Dan krijgt men hetzelfce Janus-gezicht dat de PvdA toonde toen Den Uyl tegen Franco fulmineerde en Jan Nagel de Oostduitse SED aan de borst drukte. De Volkskrant geeft de PPR de hint dat ze haar onvrede over het kabinetsbeleid beter kan opsparen tot een beter onderwerp aanleiding geeft tot een breuk. Als de PPR nu maar niet de mogelijkheid gaat aanvoeren om in het spelletje bluf-poker te passen!Daarom verdient het aanbeveling dat premier Den Uyl, als hij, de veelgeplaagde, ook dit incident weet te sussen, wel openbaar maakt waarom zijn regering kan blijven doorvaren op de woelige coalitiezee. Eindrapport over Watergate: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verhoudingen tus sen de PvdA en de KVP zijn er tijdens de algemeen-politieke en fi nanciële beschouwingen vorige week in de Tweede Kamer niet beter op geworden. Dat roept vragen op voor de nabije politieke toekomst. Mr. Frans Andriessen, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, gaat op onze vragen in, nadat hij net is teruggekeerd van een lang week einde in het buitenland na al die politieke drukte. Zonder het met zo veel woorden te zeggen, geeft hij mi nister-president Den Uyl lage cijfers. En de PvdA heeft geen hoop gegeven voor een toegroeien naar meer norma le politieke verhoudingen. De kritiek van Andriessen op de PvdA zit opge sloten in zijn weloverwogen bewoor dingen: „De mogelijkheden om de sfeer te klaren, zijn niet uitgesloten. Het eerste woord is nu aan de andere kant". De fractie van de KVP staat in een andere verhouding tot het kabinet- Den Uyl, dan de grootste regerings fractie, de PvdA. De laatste is sterk aan het kabinet gebonden, de KVP „gedoogt". Het kabinet zou een brug functie moeten vervullen naar meer normale politieke verhoudingen, zodat in 1977 een parlementair kabinet van progressieven en christen-democraten tot stand zou kunnen komen. Andriessen: „Die brugfunctie is er niet Dat is geen succes. Er is gebrek aan overeenstemming over het funda mentele probleem van de werkgele genheid. De aanpak van de PvdA- fractie is te eenzijdig. De wijze waarop tegen de structuurproblemen in de samenleving wordt aangekeken, bren gen mij na deze algemeen politieke beschouwingen tot een weinig positief oordeel over de brugfunctie die het kabinet heeft uitgeoefend". Op de opmerking dat de christen-de mocraten min of meer gedwongen zijn met de PvdA in een kabinet samen te werken, omdat er geen haalbare andere keuzen zijn, reageert Andries sen: „Er zijn altijd alternatieven. Maar ik ga niet speculeren over de politieke toekomst. Iedereen weet dat ik gezegd heb dat als er één man is die de problemen van ons land aan het volk duidelijk kan maken, dit Den Uyl is. Dat zegt toch genoeg". De fractievoorzitter van de KVP acht het evenals anderen gewenst dat zo'n grote partij als de PvdA juist in een tijd vol economische problemen deel neemt aan de regering. Hij wil met een redelijke PvdA samenwerken. De botsing tussen Van Thijn en hem tij dens het kamerdebat heeft hem ge leerd dat er tussen de PvdA en de KVP verschil van inzicht bestaat over wat redelijk genoemd kan worden. De PvdA, zegt hij, is niet redelijk, als zij ons haar politieke oplossingen en for mules wÜ voorschrijven. „Als Van Thijn de opstelling van zijn fractie heel redelijk acht, dan moet je je afvragen waar de onredelijke socialis ten zitten". Tijdens het debat over het regerings beleid voor volgend jaar, heeft An driessen drastische bezuinigingen in de collectieve sector (overheidsuitga ven, belastingen, sociale lasten) geëist. Met een aangenomen motie werd dit onderstreept: het kabinet moet in fe bruari met bezuinigingsplannen over de brug komen. Verder wil Andries sen dat de loonsomstijgingen belang rijk beneden de tien percent blijven en de prijsverhogingen niet volledig in de lonen worden gecompenseerd. Hij wil dat de mensen na de loonsverho gingen van de laatste jaren nu voor één keer in het belang van de werkge legenheid „een stapje terug doen". Een moedig, maar impopulair verhaal. Stop mensen Andriessen: „Wij zijn bereid onze nek uit te steken en te zeggen: Stop men sen, doe een stapje terug, we kunnen zo niet doorgaan. Ik denk dat ik me met zo'n verhaal bij de vakbondslei ders impopulair maak. Maar ik bewij- fel of dat bij de kiezers het geval is. Ik ben er diep van overtuigd dat de mensen mij gelijk geven. De brieven, die ik nu ontvang, laten dat zien. Er zijn offers nodig, om de economie te verbeteren. We mogen niet lijdzaam toezien dat de werkgelegenheid nog meer verslechtert, dat er nog meer werklozen komen. Da's niks nieuws, maar iemand moest het eens keihard zeggen". Het kamerdebat van vorige week heeft bij de fractievoorzitter van de KVP een wat onprettige nasmaak ach tergelaten. Het verloop van het debat was voor hem teleurstellend. Het mat te antwoord van de minister-president was onvoldoende. Te weinig is Den Uyl ingegaan op het door Andriessen geschetste verband tussen de stijging van de collectieve uitgaven en de werkgelegenheid. „Een jaar geleden heb ik daar ook over gesproken, maar de regering heeft het een jaar laten liggen". Wat betreft de uitvoering van de kamer-motie zal de regering begin 1976 tijdig genoegdoening moeten ge ven. Het draait om de vraag hoe de stijging van de collectieve uitgaven tot één procent en niet „rond" één procent kan worden beperkt. Dat komt neer op zo'n 9 tot 10 miljard gulden in vier jaren of 2 tot 2.5 mil jard in één jaar. „Minder kan niet". Wat betreft het verband tussen collec tieve lasten en werkgelegenheid con stateert Andriessen tevreden dat de economische deskundigen van de SER hem intussen gelijk hebben gegeven. De minister-president heeft de kans gemist om de mensen duidelijk te maken „dat er iets moet gebeuren". Den Uyl speelt volgens Andriessen te veel op de werknemersvakbeweging. De meeste werknemers zitten met hun inkomen onder de 30.000 per jaar. Ook van hen vraagt Andriessen het offer „een stapje terug te doen". NW-voor- zitter Kok heeft de suggesties van Andriessen van de hand gewezen. „Ik begrijp de problemen van Kok wel. Het kan best zijn dat ik de sympathie van de top van de vakbeweging ver speel. Als wordt gezegd dat de fractie voorzitter van de KVP tien jaar gele den zo'n uitspraak niet zou hebben gedaan, kan ik me zo'n speculatie wel voorstellen. Ik weet niet of het tien jaar geleden nodig en mogelijk was. Toen werkte het overleg nog goed. Toen kwam er nog iets uit. Het over leg tussen werkgevers en werknemers werkt nu slecht. Des te meer hecht ik eraan dat het kabinet tot een eigen oordeel komt. De Tweede Kamer moet het kabinet sterken in de overtuiging dat het de andere kant op moet". Andriessen zou willen dat NW-voor- zitter Kok een loonmatiging bij de werknemers zou verdedigen. In het belang van de solidariteit. „De vakbe weging aanvaardt de nul-lijn voor de lonen al, dan moet de nood wel groot zijn. Ik vraag voor één jaar solidariteit door een stapje terug te doen, om de werkgelegenheid in stand te houden en terug te winnen. Daarbij besef ik, dat zoiets in samenspraak met het bedrijfsleven moet gebeuren. Maar als een akkoord niet lukt, moet de rege ring haar verantwoordelijkheid laten gelden". De laatste jaren is een stuk welvaart naar de jeugd gegaan doordat het minimum-jeugdloon structureel is ver hoogd, hetgeen overigens meer werk loosheid heeft gebracht. „Maar bij de jeugd zitten niet de zwakken in de samenleving", zegt Andriessen. Hij vindt trouwens, dat de welvaartsjeugd wel erg gemakkelijk alle sociale ver worvenheden als vanzelfsprekend ac cepteert. Geen schande Hij vindt het terecht dat de organisa ties van ondernemers aandacht voor de problemen hebben gevraagd. „Het is geen schande naar de ondernemers te luisteren. Zo lang ik verantwoorde lijk ben voor de KVP heb ik altijd geprobeerd te zoeken, waar het kwets bare zit in de samenleving. Ik ben er heilig van overtuigd, dat de zwakken nu voor een groot deel bij het bedrijf sleven zitten, waarvan het wel en wee niet alleen beslissend is voor de onder nemers, maar voor alle werknemers. Ik praat niet alleen over loonmatiging, het gaat mij om alle inkomens. Mijn voorstel werkt nivellerend. Ik besef best dat vele mensen in de midden groepen die terecht worden ontzien in de belastingvoorstellen, in feite door mijn voorstellen financieel worden be nadeeld. Natuurlijk ben ik er daarom niet mee gekomen, het gaat mij erom, wat uiteindelijk voor ons land, voor ons allemaal het beste is". Een forse loonmatiging bijvoor beeld door de stijging van de loonsom niet op tien maar op zes procent te stellen betekent een enorme ver hindering van de overheidsuitgaven, doordat ook de salarissen van ambte naren, onderwijzers enz. moeten ach terblijven. Misschien kan de BTW-ver- hoging dan achterwege blijven, hoe wel de belastingen ook zullen teruglo pen. Andriessen zou echter bereid zijn voor 1976 een vergroting van het fi nancieringstekort voor het rijk te aan vaarden. Tot slot Tot slot nog wat partijpolitiek. Van Thijn heeft 1975 uitgeroepen tot Jaar van de waarheid" voor deHrerhouding met de christen-democraten. Dan noemt de PvdA als hete hangijzers: grond politiek, democratisering be drijfsleven, inkomensbeleid en de structuur van de economie. Onderwer pen, die de christen-democratische mi nisters Van Agt, Boersma en Lubbers aangaan. Een curieuze zaak, aldus An driessen, de christen-democraten moe ten het versieren. „En dan te beden ken, dat de socialistische ministers eigenlijk alleen Den Uyl en Pronk het bij de PvdA goed kunnen doen. Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), Vre- deling (Defensie), Duisenberg (Finan ciën), Vorrink (milieu) en zelfs Van Kemenade (Onderwijs) ondervinden in eigen kring veel kritiek. Den Uyl voelt zich niet zo prettig", concludeert An driessen. Naar zijn bij-gedachten moet men maar raden Vredesmars van Marokko naar Spaanse Sahara RABAT *(RTR) Koning Has san van Marokko heeft gisteren aangekondigd dat hij een vre desmars zal organiseren van 350.000 ongewapende Marokka nen, naar de Spaanse Sahara. De Spaanse ambassadeur bij de VN, Jaime de Pinies, gaf giste ren als commentaar dat de mars een „anecdotische behan deling" verdiende, als er geen risico's aan zulk een onderne ming zaten. De westelijke Spaanse Sahara is al geruime tijd een twistappel tussen Spanje, Marokko en Mauretanië. Spanje wil het ge bied onafhankelijk laten wor den, maar zowel Marokko als Mauretanië doen rechten op het gebied gelden. Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag is unaniem van mening dat het gebied tijdens de Spaanse kolonisatie wel de gelijk een eigenaar had. Het Hof is tevens van mening dat er toen wettelijke banden hebben be staan tussen het gebied en Ma rokko en Mauretanië, maar dat deze geen territoriale bevoegd heden inhielden. Haag (A.N.P.) A.N.P. „In principe zijn centrales centales het oneens met het door het kabinet voorgestelde spreidingsbeleid en de terzake gevolgde procedure in het overleg met Defensie. Gelet echter op de belangen van het personeel die door deze politieke beslissing in geding komen, heb ben de centrales besloten deel te nemen aan de werkzaamheden van de stuurgroep sprei ding defensiediensten" Deze verklaring hebben de ambtenarenorga- nisalies afgelegd tijdens het dezer dagen gehouden informele overleg met de direc teur Personeel Defensie, aldus de ABVA. De directeur Burgerpersoneel Defensie heeft er in eerste aanleg de aandacht op gevestigd dat de werkzaamheden rond de spreidingso peratie ernstig stagneren als deze stuur groep niet tijdig kan functioneren. De cen trales van ambtenaren hebben daarna toege zegd dat zij.twee vertegenwoordigers zullen aanwijzen die zitting zullen nemen in de stuurgroep. Wallace in Brussel. Gouverneur Wallace van Alabama, die zich opnieuw kandidaat heeft gesteld voor het Amerikaanse presidentschap, maakt momenteel een tournee door Europa. Gisteren bracht hij in Brussel een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, waar hij een gesprek had met mr. Luns. Na afloop verklaarde hij tegenover journalisten dat hem was gebleken dat zijn inzichten over het belang van de NAVO in sterke mate met die van mr. Luns overeenstemden. NA ONENIGHEID IN MOSKOU Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Duitse SS-arts, Heinrich Schütz, die verantwoordelijk is voor de dood van professor Titus Brands ma en de Nederlandse pastoor Jan Tunderman, en eigenhandig dodelijke bacillen in spoot, staat momenteel te München terecht. In het proces, dat tot en met 14 november zal duren, weigert dokter Schütz echter ook maar een enkele verklaring over zijn werk in het concentratie kamp Dachau af te leggen. Volgens de aanklacht is hij hier in 1942 leider geweest van de proeven op gevangenen, waarbij deze dodelijke injecties kregen toegediend. De bedoeling hiervan was de uitwerking te testen van bio-chemische middelen, waarvan dokter Schütz volgens het parket echter wist, dat zij geen enkele uitwerking hadden. Daarom had hij de gevangenen volgens de aanklacht „uit lagere motieven en op gruwelijke wijze" bewust gedood. De voormalige SS-arts, die in Essen een praktijk als internist uitoefent, ontkent niet als dok ter in het concentratiekamp te zijn geweest, zo liet hij door zijn advocaat verklaren. Maar hij was er alleen maar als contro leur opgetreden. De omstandigheid, dat hij steeds aan het hoofd van artsen en verplegers langs de bedden was gegaan, trachtte dokter Schütz te motiveren met de „be leefdheid" van zijn begeleiders. De justitie beschuldigde hij er van hem met een ander te ver wisselen. Pas in latere jaren was hem bekend geworden, dat pater~TT- tus Brandsma, die in juli 1942 overleed, eveneens het slachtof fer van de dodelijke injecties was geworden. De berichten hierover stammen van een ver pleger van katholieke afkomst, die later wegens de helfhaftige houding van pater Titus tot het geloof terugkeerde en toen op biechtte dat injecties met etter werden toegediend in opdracht van dokter Schütz, die volgens de aanklacht de dood van de gevangenen riskeerde, „omdat hij hun leven onnuttig en waar deloos achtte". Bovendien werd Schütz volgens de officier van justitie gedreven door rassen waanzin en onbarmhartigheid. In een aantal gevallen diende de SS-arts de injecties persoonlijk toe, die de slachtoffers onder hevige pijnen een uiterst langza me dood brachten. (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens het officiële bezoek van president Valéry Giscard d'Estaing van Fran krijk aan de Sovjet-Unie heeft zich deze week een gebeurtenis voorgedaan die in Parijs een ware politieke en diplomatieke opschudding veroorzaakt heeft Terwijl alles erop wees dat de betrekkingen tussen Parijs en Moskou in het kader van de ontspanning en de zogenaamde geest van Helsinki een roos kleurig tijdperk tegemoet gin gen, zijn de relaties plotseling ernstig verslechterd. Dit alles zou het gevolg zijn van vijf woorden van de Franse pre sident, uitgesproken tijdens een tafelspeech op de avond van zijn aankomst in Moskou. Daar in zei de Franse president dat hij hoopt op „ontspanning in de ideologische competitie", het geen in een wat lager bij de grond staande terminologie be tekent: Russische vrienden, houd alsjeblieft op ons in Fran- t monument van de oorlogsslach- knjk het leven lastig te maken oppositie van de communisti- door de systematische actieve sche partij en de tegen onze economie gerichte boycot van haar vakbond CGT." Toen Giscard woensdag van een bezoek aan Yasnaia Polnaia, de woonplaats van Leo Tolstoi, te rugkeerde, kreeg hij in zijn vliegtuig een spoedbericht dat Moskou het onderhoud van de namiddag afgelast had. Even la ter kwam een tweede bood schap dat ook de besprekingen van de drie Franse ministers, die de president vergezellen, met hun Russische ambtsgeno ten van de baan waren. In de avond werd zelfs vernomen dat het laatste onderhoud dat presi dent Giscard d'Estaing zater dagmorgen met Brezjnev zou hebben, eveneens afgelast was. Aanvankelijk werd gepoogd een „verklaring" te geven, door te zeggen, dat het Kremlin gesug gereerd had dat de Franse pre sident van het uitzonderlijk fraaie herfstweer zou genieten om verdere bezienswaardighe den in Rusland te bezoeken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9