Afstoten krijgsmachtonderdeel als NAVO niet bezuinigt Participatie onderwijs geen restonderwijs Nobelprijs medicijnen onderzoekers tumors Consumentenbond tegen half boter Amerikaans religieuze ziet af van advies aan Wereldraad wegens houding van r.k. kerk VREDELING TOT DEFENSIEPERSONEEL: In grote steden slechte woningsituaties van Rijksgenoten Europacup bloemschikken voor inwoner uit De Lier Oppositie Suriname week uitstel debat onafhankelijkheid wil VAN KEMENADE WAARSCHUWT: Aartsbisschop van Canterbury wijst Britten op hun verantwoordelijkheid VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAG1N 7 DEN HAAG (ANP) - Het is bekend, dat zich in grote steden wat de huisvesting van Surina- mers en Antillianen betreft, on toelaatbare woningsituaties voordoen. Dit heeft minister van Doorn van CRM geant- ATHENE De Nederlandse bloemsierkunstenaar Koos Zuidgeest uit De Lier heeft gis teren bij een internationale wedstrijd bloemschikken in Athene de Europacup bloem schikken in de wacht gesleept Hij kreeg van de jury 450 van de 500 te behalen punten. Het hoogste aantal dat ooit op de bloemschik-wedstrijden van de Europese Fleurop in terflora or ganisatie werd behaald. Aan deze internationale wed strijd namen kampioenen bloemsierkunst deel uit West- en Oost-Europa, de Verenigde Sta ten, Zuid-Afrika en Israël. Noor wegen en Frankrijk behaalden op de wedstrijd de tweede en de derde plaatsen. woord op schriftelijke vragen van de Tweedekamerleden Kombrink en de dames Epema- Brugman en Salomons (allen PvdA). Daarom is door de rege ring bereidheid getoond om de gemeentelijke voorstellen te ho noreren, die bijdragen tot ver lichting van deze woningnood. Op donderdag 23 oktober gaat minister van Doorn met verte genwoordigers van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Ut recht en van de Vereniging van Nederlandse gemeenten overleg gen. Het doel is te komen tot vereenvoudiging van de proce dures en andere maatregelen met betrekking tot de opvang van rijksgenoten. Van de binnenkomende migran ten uit Suriname en de Antillen heeft 28,2 procent zich gevestigd te Amsterdam, 17,5 procent in Den Haag, 13,7 procent in Rot terdam en 4,8 procent in Ut recht Op 15 september Jongst leden verbleven 3.225 personen in 35 opvangcentra verspreid over het gehele land. Van de 1.925 aanvragen om huisvesting, die begin deze maand bij het Centraal Bureau voor de opvang in behandeling zijn genomen, zijn er 634 (be trekking hebben op 2.355 perso nen) afkomstig uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Zeven tig tot tachtig hiervan zijn intus sen geresulteerd in vestiging van rijksgenoten buiten de ste delijke centra in de randstad, aldus de bewindsman. (Van Onze parlementaire redactie) defensie. „Ik ben ervan overtuigd dat de rust in DEN HAAG Het moment waarop de wereld en daarmee onze veiligheid op den duur Nederland op financiële gronden ge- h,c'mets' Is ^'end mf' het verkleinen van de noodzaakt kan worden om een geheel ^sctajnender wordende tegenstelling tussen krijgsmachtdeel af te stoten, is door de De bewindsman zegt voorts zich te verzetten tegen economische toestand dichterbij geko- beweringen dat onze defensie van het ene jaar op men. Minister ir. H. Vredeling van De- het andere wordt uitgehold door een deel van de fensie heeft dit geschreven in een uit- lasten °P vangen. Hij noemt de Nederlandse voerige persoonlijke brief aan het gehe- d.0fens,<kwalitatief hoog karakter en m de KJ. J- rij van kleine landen slaan de Nederlandse defen- le defensiepersoneel. Maar hij heeft de- Sjeujtgaven een zeer behoorlijk figuur. De bezuini- ze mededeling ook bedoeld als een kei- gingen op zijn begroting (256 miljoen gulden) heeft harde waarschuwing aan het adres van de minister gezocht in tal van begrotingsposten de Navo om snel besparende maatrege- die niet direct bepalend zijn voor onze defensieve len te nemen. kracht. Ontslag van personeel is daarbij verme den. De ingreep bij de marine (een kruiser opleg- Minister Vredeling begint zijn brief met te wijzen gen, vliegtuigen aan de grond houden) noemt ir. op de slechte economische omstandigheden die Vredeling pijnlijk, maar nodig om na wat er al ook defensie noopte een bijdrage te leveren aan eerder bij land- en luchtmacht was gebeurd, de de oplossing van de financiële zorgen. Al te mak- gevoelige centraal europese sector ongemoeid te kelijk zeggen velen dan dat er maar wat minder laten. De regering heeft zich echter de kritiek aan ontwikkelingshulp moet worden gedaan, aldus zeker ook die van de Navo-bondgenoten, aange- de minister, maar een internationaal veiligheidsbe- trokken en besloten de Neptune-vliegtuigen voorlo- leid wordt niet alleen gemaakt met een goede pig in dienst te houden. Oe voorzitter van de Surinaamse Staten, de heer E. Wijntuin (mid den) kwam gisteravond uit Surina me op Schiphol aan om dinsdag In de Tweede Kamer de debatten over de onafhankelijkheid van zijn land bij te wonen. Hij werd verge zeld door de heer R. Nooitmeer (rechts), leider van de regerings fractie in het Surinaamse parle ment Links de heer Eifferich, lid van de Eerste Kamer voor de ARP. DEN HAAG De Consumentenbond heeft een dringend beroem gedaan op de betrokken ministers geen toestemming te verlenen om halfboter op de markt te brengen. Dit naar aanleiding van het besluit van het produktschap van zuivel, om een nieuw produkt toe te laten: halfboter. De Consumentenbond vindt dit produkt geen gewenste en zinvolle aanvulling van ons levensmiddelenpakket Wie minder vet wil gebruiken, kan beter zijn boterham dunner smeren. Dat is voordeli ger en gezonder. Halfboter immers kan slechts gemaakt worden met diverse hulpstoffen, die voor roomboter niet nodig zijn. De plannen om de halfboter in een 200grams verpakking op de markt te brengen, in plaats van in de voor margarine en roomboter gebruikelijke 250 grams verpakking, werken prijsversluiering sterk in de hand en bemoeilijken prijsvergelijking, aldus de Consumen tenbond. Het gaat bovendien in tegen de wens tot beperking van het aantal verpakkingseenheden, die ten grondslag liggen aan nieuwe EEG- richtlijnen, zo meent de Consumentenbond. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het participatieonderwijs mag niet verzanden in restonderwijs. Deze waarschu wing uitte minister Van Kemenade (onderwijs), gisteren bij de installatie van de innovatiecom missie participatie-onderwijs. Deze commissie zal de bewindsman gaan adviseren over de vormge ving van dit type onderwijs aan 16- tot 18-jarigen. De werkende jongeren, of beter gezegd, alle jonge ren die vroeg- of voortijdig het onderwijs verlaten, zijn niet gediend met weer een nieuwe onderwijs vorm die als vangnet tegen het huidige onderwijs systeem wordt aangeplakt alleen maar om het pedagogische geweten van onze samenleving te sussen, aldus Van Kemenade. De nieuwe commissie heeft ook tot taak gekregen het principe van het participerend leren flerend werken - werkend leren) verder uit te werken om een bijdrage te leveren aan de vernieuwing van het hele onderwijs aan de 16- tot 18-jarigen. Boven dien zal de commissie zich bezig houden met het formuleren van de uitgangspunten van een lande lijk innovatieplan (innovatie is het invoeren van iets nieuws). Minister Van Kemenade meent, dat het participa tie-onderwijs met voorrang in het onderwijs aan de werkende jeugd moet worden gerealiseerd. Het gaat hier om jongeren die in het huidige onderwijs de minst reëele mogelijkheden hebben gekregen. Aan grote groepen jongeren vergaat daardoor de lust zich verder te ontwikkelen en velen verspelen daarmee ook hun maatschappelijk perspectief, aldus de minister. Tweede verdachte gijzeling koningin vrij UTRECHT De tweede ver dachte van een gijzelingsplan van de koningin, Walter van O. is gisteren op vrije voeten ge steld. Dit heeft zijn advocaat, mr. J. De fares, meegedeeld. Dinsdag al werd de broer van Walter, Huib van O., vrijgela ten. Walter heeft achttien da gen in voorarrest gezeten. Vol gens mr. Defares, die Walter gisteren nog in zijn cel beeft bezocht, was de jongeman (22) een zenuwinzinking nabij. De officier van justitie die de zaak behandelt mr. A Herstel, zei dat hij de resultaten van de eerste verhoren minutieus op een rijtje heeft gezet, en van daag tot invrijheidstelling kon beslissen. Het gerechtelijk voor onderzoek is echter nog niet ge sloten. Er moeten mogelijk nog getuigen gehoord worden. Mr. Herstel kon nog niet zeggen of de broers moeten voorkomen. De winnaars van de Nobelprijs 1975 voor geneeskunde. Van links naar rechts: Howard Temin, David Baltimore en Renato Dulbecco. De prijs is hen toegekend voor hun ontdekkingen op het gebied van de wisselwerking tussen tumorvirussen en het genetisch materiaal in de levende cel. STOCKHOLM De Nobelprijs 1975 voor ge neeskunde of fysiologie is gisteren toegewezen aan David Baltimore van het technologisch instituut van Massachusetts, de Amerikaan Re nato Dulbecco en aan Howard Temin van de universiteit van Wisconsin. De prijs is toege kend voor hun ontdekkingen op het gebied van de wisselwerking tussen tumorvirussen en het basis hebben gevonden voor het inzicht ernstige tumors in mensen kunnen opwekken. „Virussen die tumors in mensen veroorzaken zijn niet gevonden, behalve bij ratten. Dit type tumors is van onschadelijke aard, maar het lijkt waarschijnlijk dat bewezen zal worden dat virussen betrokken zijn bij de produktie van genetische materiaal in de levende cel. De prijs bepaalde ernstige tumors in mensen. De drie zal op 10 december door koning Karei Gustaaf winnaars hebben een basis gevonden voor het worden overhandigd. bestuderen en het werken met deze relaties en Het instituut zegt dat de drie mannen pioniers- er bestaan tegenwoordig methoden die het uit werk op hun gebied hebben verricht, dat heeft voeren van dergelijk onderzoek mogelijk ma- aangetoond dat onder bepaalde omstandighe- ken. den virussen leukemie en andere tumors kun nen opwekken in kippen Het instituut zegt dat pas in de jaren 1950 werd aangetoond dat virussen onder bepaalde om- De 37-jarige Baltimore is professor in de micro- standigheden leukemie en andere tumors in biologie aan het FDR-centrum voor kankeron- dieren zoals muizen konden veroorzaken. Het derzoek bij het technologisch instituut van Mas- bestuderen van door virus veroorzaakte veran- sachusetts. De 61-jarige Dulbecco is professor deringen in de groeikarakteristieken van een bij het Imperial Cancer Research Fund in normale cel in die van een kankercelis in Londen (Engeland) en Temin is professor in de de jaren 1970 vergemakkelijkt door het be- oncologie aan de universiteit van Wisconsin. Hij is 41 jaar oud. Het Karolinska-instituut zegt dat de drie i schikbaar komen van methoden voor het culti veren van cellen onder laboratorium-omstan digheden, aldus het instituut PARAMARIBO - De Vooruit strevende Hervormingspartij (VHP) van oppositieleider Lachmon heeft aan Kamervoor zitter Vondeling gevraagd het debat over de onafhankelijk heid van Suriname dat dinsdag 21 oktober in de Tweede Kamer zou beginnen een week uit te stellen. De VHP wil morgen het Surinaamse parlement bijeen roepen om een delegatie samen te stellen die dan op 28 oktober de debatten in de Tweede Ka mer bijwoont De voorzitter van de Tweede Kamer vaste commissie voor de West de heer van P. van Zeil, zei dat er op dit moment nog geen reden is het debat van dinsdag uit te stellen. Hij ver klaarde wel dat indien morgen het Surinaamse parlement bij eenkomt en het verzoek zou richten tot de Tweede Kamer het debat uit te stellen, alle me dewerking zal worden verleend. De Surinaamse parlementsvoor zitter E. Wijntuin, die gister avond op Schiphol aankwam zei dat de plaatsvervangend voor zitter mr. Komproe bevoegd is om een parlementsvergadering uit te schrijven. De heer Wijn tuin zou vandaag overleg plegen met de heer Komproe. Grootste ziekenfonds verhoogt geen premie UTRECHT De VGCN, de grootste instelling op het ter rein van de particuliere ziekte kostenverzekering, zal haar pre mies voor 1976 niet verhogen. Dit ondanks een verwachte kos tenstijging in de gezondheids zorg van 16 i 18 procent De Coöperatieve Vereniging Ge zondheidszorg centrum Neder land „VGCN" in Utrecht is een instelling die zich zonder win stoogmerk bezig houdt met par ticuliere ziektekostenverzeke ring. De VGCN telt ongeveer 300.000 verzekerden. De Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, heeft een oproep gedaan om Groot-Brittannië te behoeden voor een complete chaos. Op een persconferentie in Lambeth Palace, het aartbisschóppelijk paleis in Londen, zei dr. Coggan, „dat hij zich niet alleen wilde richten tot de gelovigen, maar ook tot allen die zich bekommeren om het welzijn van de Britse natie. De oproep van de Angliaanse aartsbisschop wordt eensgezind gesteund door de protestantse bisschop van York en de leiders van andere kerken, waaron der de rooms-katholieke. Dr. Coggan werd ertoe aangespoord door voor aanstaande politici, industriëlen en vakbonds leiders. „Ik beschik niet over een plan dat de Britse problemen in een handomdraai kan op lossen, „zei hij „Maar zolang we de vraagstuk ken niet bezien van hun morele kant, zullen we nooit het antwoord vinden". De aartsbisschop wees erop, dat hebzucht en egoïsme hoogtij vieren. Iedereen wil steeds meer hebben, zonder er iets voor te doen. „In Groot-Brittannië kan het leven alleen dan weer goed worden als iedere man en vrouw zich daarvoor inspant. We hebben sterke, gelukkige en gedisciplineerde gezinnen nodig om een opnieuw sterke natie te zijn", aldus dr. Coggan. De aartsbisschop liet het delicate onderwerp van het legendarische Britse gebrek aan ijver en werklust, gepaard met een hopeloze laks heid, niet onaangeroerd. „Loon naar werken, is geen slecht motief' zei hij. „Maar loon is niet alles. Iedereen voor zichzelf en sauve qui peut leiden tot chaos. Afgunst is een kanker. Niemand wil nog offers brengen. Discipline is een zeer onpopulair woord. Maar zonder offers, zonder discipline en zonder verantwoordelijk heidsbesef in het hart van onze gemeenschap, zullen wij ongetwijfeld ten onder gaan. Ontbe ring en ongemak doen geen kwaad. We hebben het veel te gemakkelijk". Dr. Coggan gaf zijn landgenoten de raad een nieuwe houding aan te nemen ten aanzien, van geld, grondstoffen en machines". Belangrijk zijn de mensen die er mee omspringen en de manier waarop zij leven", zei hij. „Ons land telt honderduizenden goede mensen, die er een betere natie van willen maken, maar die geen vinger in de pap hebben, want vandaag de dag zijn het de extremisten die het tempo aangeven. In heel Groot-Brittannië zouden groepen gelovi gen bijeen moeten komen om te debatteren over de vraag welke gemeenschap zij wensen en welke soort mensen zij moeten zijn om het gestelde doel te kunnen bereiken". Sterke daling kerkelijk heid in Ver. Staten Zuster Margaret Ellen Trai ler heeft de uitnodiging van de Wereldraad van Kerken ge weigerd om tijdens de komen de algemene vergadering in Nairobi te adviseren inzake vraagstukken over de vrouw. Reden van haar weigering is de „discriminatie van vrou wen" in de r.k kerk. Zuster Traxler, die lerares is en directrice van het „Oecu menisch Instituut voor Vrou wen van Nu", schrijft aan de wereldraad, dat het weinig zin heeft om naar Nairobi te ko men, „aangezien mijn kerk vrouwen zelfs geen lagere wij dingen toedient en geen stem geeft in instanties waar de be langrijke beslissingen worden genomen. Hoe kan ik vrouwen van ande re kerken adviseren die met zoveel ijver en toenemend suc ces hebben gewerkt om hun kerken open te stellen voor wat duidelijk de methode van Christus is, gezien zijn volledi ge aanvaarding van de vrouw in het ambt en zijn opdracht aan de vrouwen om het evan gelie te verkondigen?" Zuster Traxler is een van de oprichtsters van het Nationale Verbond van Amerikaanse Zusters en is voormalig direc trice van de Nationale Kath olieke Conferentie voor Ge rechtigheid tussen de Rassen. In haar brief signaleert zij ver der, dat er geen enkele vrouw zitting heeft in de commissie ter herziening van het kerke lijk recht, hoewel dit nieuwe wetboek het leven van de vrouw voor de komende jaren wil regelen. Volgens haar lopen de kerken leeg, wanneer deze discrimina tie wordt voortgezet. .Jonge vrouwen blijven niet in een kerk die hen de volledige deel name aan de liturgie weigert". Christus heeft aldus de zus ter een kerk gesticht opdat mannen én vrouwen het leven zouden hebben en wel in over vloed. .Mannen hebben echter de kerk geïnstitutionaliseerd en haar gemaakt tot een man nelijke bureaucratie die het le ven en de genade voor haar leden verstikt". Minder kritisch was zij over de recente uitspraak van aartsbisschop Bernardin, als voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconferentie. Mgr. Bernardin bevestigde vorige week de kerkelijke leer dat vrouwen geen priester worden gewijd. Hij zei dat het uitslui ten van het priesterschap geen onrecht is, zoals wel wordt gezegd, omdat niemand recht heeft op deze wijding. Volgens zuster Traxler is het grote voordeel van de verklaring van de voorzitter van de bis schoppenconferentie, dat hier door een gesprek mogelijk wordt. Zuster Ruth McGoldrick, di rectrice van de organisatie tot vorming van zusters, zei niet verbaasd te zijn over Bernar- din's uitspraak. „Historisch komt de felste verdediging van een standpunt, dat lang heeft gegolden, vlak voor een door braak". De Juzuïet William R. Callahan, sekretaris van de or ganisatie die pleit voor de wij ding van vrouwen, wijst erop dat mgr. Bernardin, een pasto rale commissie citerend, Prof. dr. G. Berkhof, voorzit ter van de Raad van Kerken in Nederland, zal op 7 en 14 november in de aula van de Utrechtse universiteit spreken over de assemblee van de we reldraad, die 23 november be gint in Nairobi. De lezingen beginnen om vier uur en half acht; de toegang is gratis. Een en ander wordt georganiseerd door de stichting Berkelbach van der Sprenkelfundatie. Het vormingscentrum Den Alerdinck in Laag Zuthem bij Zwolle gaat meer activiteit ontwikkelen ten dienste van kerk en geloofsoriëntatie. Van oorsprong is het een kerkelijk centrum. In de loop van de tijd groeiden allerlei contacten met organisaties, bedrijfsleven schrijft dat de vrouw blijft uitgesloten van het prieste rambt tot er een andere theo logische ontwikkeling komt die leidt tot een nieuw stand punt van het kerkelijk leerge zag. Welnu, aldus pater Callahan, de eeuwenlange eenstemmig heid van kerkelijke juristen en theologen dat de uitsluiting van vrouwen absoluut is en van goddelijke oorsprong, is verdwenen. Overigens is er volgende maand bij Detroit een congres over de wijding van de vrouw. Korte metten en instellingen. De kerken ver dwenen daarmee enigszins uit het beeld, maar nu gaan twee cursusleiders extra tijd en aandacht geven aan onderwer pen rond kerk en geloof. Vra gen rond gemeentevorming en geloofsoriëntatie zullen de voorkeur krijgen. Mgr. N. M. Schneiders, aarts bisschop van Makassar zal morgen in het missiehuis te Cadier en Keer Ton Storeken uit Stein, student van de ho geschool voor theologie en pastoraat te Heerlen, priester wijden. Onlangs werd een an dere ILT.P.-student, Jacques Smeele te Den Haag gewijd. Kerk en wereld Beiden zijn lid van de Sttcie- teit voor Afrikaanse Missiën. Het afgelopen jaar zijn zes studenten van de Heerlense hogeschool priester gewijd. De hervormde centrale kerke- raad te Leeuwarden heeft met één stem meerderheid beslo ten een kerkgebouw op vrij dagavonden ter beschikking te stellen als gebedsruimte voor de moslims onder de buiten landse werknemers in Fries land. Het wordt een daad van gastvrijheid geacht tegenover „de vreemdeling, die onder ons is". De tegenstanders meenden, dat het niet aangaat een kerkelijke ruimte voor niet-christelijke godsdienst- beoefening beschikbaar te stellen. Dertig procent van de Ameri kaanse katholieken is tussen 1963 en 1974 opgehouden te praktizeren. Dit staat in een studie van het „nationaal cen trum voor publiek opinie-on derzoek". In vier staten Arkansas, Oklahoma, Louisiana en Te xas is het aantal katholie ken dat regelmatig naar de kerk gaet, in tien jaar tijd met de helft verminderd. Deze spectaculaire daling in het religieus praktizeren wordt in de studie toegeschreven aan het voortdurend verzet van de katholieke kerk tegen geboor teregeling, de onveranderlijke houding inzake echtscheiding en tegen het onfeilbaar gezag van de paus. De wijzigingen in de liturgie schijnen daarente gen door de praktizerende katholieken wel aanvaard te worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7