Rode Kruis en brandweer toonden hun kunnen in fop—ramp CRM geeft onderwij swinkel geen subsidie Lezingen over huidige stand van de oecumene Onttakelde Antigone Frits van Oosten volgt PPR-leider Kees du Gardijn op VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden Het mi nisterie van CRM heeft negatief be slist over een sun- sidieaanvrage van de onderwijswin- kel in Leiden- Noord voor het boekjaar juli 1974- juli 1975. Dit heeft wethouder Tesse- laar (onderwijs en samenlevingsop bouw) gisteren aan de betrokken gemeenteraads commissie meege deeld Volgens het minis terie is de onder- wijswinkel geen CRM-project en kan derhalve ook niet onder deze noemer subsidia bel zijn. De beslis sing van Den Haag dreigt wat moeilijkheden voor de onder- wijswinkel op te leveren. De ge meente Leiden heeft in het verle den voor een to taal van 10.000 gulden subsidie gegeven en wil, nadat het evalua tierapport van de onderwijswinkel is bestudeerd, overeenkomstig de mening van het staforgaan onder wijs de werk zaamheden van de onderwijswinkel graag voortgezet zien. Daarom zal vol gende week nader worden bekeken wat er nog voor subsidiemogelijk heden resten. De onderwijswinkel is aangeraden di rect subsidie te vragen aan het ministerie van on derwijs en weten schappen, en zal ook nog een be groting indienen bij CRM met een verzoek om steun voor het volgend jaar. Daarnaast zal de gemeente het onderwijspro ject in Leiden- Noord opvoeren op de lijst van in- tensieveringen en een voorschot ge ven van 5.Ó00 gul den in afwachting van verdere finan ciële steun. Blijft deze uit, dan gaat men het wellicht nogmaals over de boeg van de sa menlevingsop bouw gooien en zal het project worden ingepast in de subsidie voor het wijkkol- lectief. Wethouder Tesse- laar deelde in de gemeenteraads commissie overi gens nog mee, dat wel de officiële oedkeuring is binnengekomen voor het wijkop- bouwteam van Leiden-Noord. De ze gaan samen werken met een onderwijsopbouw- werker die door het Koningin Ju- lianafonds wordt betaald. Het is de bedoeling na dit officiële startsein spoedig te komen tot het formeren van een zgn bege leidingsteam, dat het beleid van de ze nieuwe krach ten moet gaan uit stippelen en aan wie zij verant woording af zul len moeten leggen. „Als ik zó moet worden gered dan crash ik liever helemaal niet" Van een onzer verslaggevers Zoeterwoude .Jawel, de gToeten; als ik zó moet worden gered, dan crash ik liever helemidl niet", zei gisteravond één van de 34 zwaar gewonden die her en der rond het kantoor gebouw van de Heinekenbrouwerij in Zoeterwoude waren neergeploft nadat op het gebouw een vliegtuig was neergestort Het slachtoffer („meneer heeft een schedelbasis") had ruim een half uur moeten kermen voor hij werd opgemerkt En toen er uiteindelijk hulp kwam, wist hij zich zo ongegeneerd op een brancard gekwakt dat hij normaal gesproken de tocht naar het gewondennest niet zou hebben overleefd. Maar natuurlijk betrof het alle maal slechts een grap. Een oefe ning van de Regionale Brand weer Rijnland en de Rode Kruiskolonne Leiden, werden de wonden niet door artsen en verpleegsters maar door de me dewerkers van Freddie Heine ken geheeld met veel en koel en vers pils. Het vliegtuig was al leen in gedachten naar beneden gestort Doel van het spektakel, dat om kwart over zeven 's avonds be gon was het toetsen van de com municatie tussen de bijstandver- lenérs onderling en van de aan- rijtigden van de in het orgaan „Rijnland" samenwerkende brandweerkorpsen. Ook de be drijfsbrandweer van de brouwe rij zelf deed mee. Die was er vanzelfsprekend als eerste bij. Met loeiende sirenes en nog voordat het vuurwerk dat werd gebruikt om de aanvang van de ramp aan te geven, was ontsto ken. Om 19.16 uur rukte de Leidse brandweer met groot materieel uit en om 20.15 uur was het laatste van de in totaal 13 blusvoertuigen die uit de wij de omtrek moesten komen, aan wezig. Al die alarm—installaties samen gaven een kabaal van jewelste, dat spreekt, en de rijkspolitie in Den Haag kreeg hierover zoveel telefoontjes dat men zich daar bezorgd ging afvragen of er niet op één of andere wijze assisten-, tie moest worden verleend. „Dat hebben we dan weer geleerd", aldus het commentaar van de Leidse brandweercommandant Broeshart hierop, ,,Als we weer zo'n grote oefening houden, moeten we de centrale van de Rijkspolitie Nederland waar schuwen". De commandant van de met 55 man opgekomen Rode Kruisko lonne, de bedrijfsarts van het Academisch Ziekenhuis W.B. de Heus was met het resultaat van de oefening bepaald in zijn schik. „Natuurlijk zijn er veel fouten genaakt, grotendeels ook als gevolg van nervositeit van .de Rode Kruis—mensen, maar stel dat er sprake was geweest van een werkelijke ramp, dan zou ik over hun op treden toch beslist tevreden zijn geweest", aldus De Heus. De slachtoffers zelf, en niet alleen boven geciteerde schedelbasis, toonden zich aanzienlijk kriti scher. Opperslachtoffer M. van der Linden (37) die studie—leider is van de Kring Vierpolders van de Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers vond: „De eerste fase, dat wil zeggen het verzamelen van de slachtoffers in zogenaamde ge wondennesten verliep vrij rede lijk. Maar daarna brak een pa niek uit, dat was niet mooi meer. Niemand wist waar de ambulance was en naar welk ziekenhuis we moesten. Schaaf- wondjes werden onmiddellijk geholpen en de echte letsels liet men maar wachten. Neem mij bijvoorbeeld. Ik was rugletsel, maar er werd aan me gesjort en gerukt alsof ik lijk was. En ik moest 20 minuten wach ten voordat er vervoer kwam. Veel te lang natuurlijk Ook Wim Koek 21 jaar oud en „brandwond" toonde zich niet onverdeeld tevreden: „Ik lag vlak bij een sloot en wat ze hadden moeten doen is natuur lijk mijn geblakerde arm in die sloot onderdompelen. Om af te koelen. Maar nee hoor. ik werd Bloed vloeide volop bij Heineken eerst naar het nest gebracht en pas daar afgekoeld. Helemaal fout natuurlijk". Opgemerkt dient in dit verband wel te worden dat deze bij de organisatie L.O.T.U.S. aangeslo ten woordvoerders zo frequent aan calamiteiten deelnemen dat zij waarschijnlijk kritischer zijn dan werkelijke slachtoffers. El ke paar weken spelen-ze mee in een bedrijfsramp, een spoorwe gongeluk of andersoortige na righeid en dan ga je natuurlijk vergelijken. In ieder geval wa ren de Lotus—leden in zoverre wèl tevreden dat er althans geen B.B.—ers meededen. „Want dat is pure ellende", weet de uit Goeree—Overflakke afkomstige Wim Koek „Die lieden doen verplicht mee en dan ontbreekt natuurlijk de goede moraal. Ze zijn niet serieus en beperken zich min of meer tot het maken van geintjes en gebbetjes. „Stel je niet aan", zitten ze de hele tijd maar aan je kop te zeuren als je met een gebroken been lig te kermen en als je arm is afgerukt komen er grappen in de trant van: „O, maar ik weet hem wel te zitten hoor. Waarde loos". Van dergelijke trammelant had den de Lous—leden gisteravond weinig last De Rode Kruismen sen toonden zich door de bank genomen even serieus als de slachtoffers zelf, al lag het to neelspel van deze laatsten op een veel hoger niveau. Hun ge kerm, gevoegd bij de zeer over tuigende wijze waarop ze zich hadden geschminkt was zo over tuigend dat het buitenstaanders bijna fysiek onwel maakte. Grappige situaties deden zich gisteravond bij de Heineken ook voor. Zo vond één van de brandweerwagens op zijn route naar het kantoorgebouw een slachtoffer midden op de weg. Uitstappen, kijken: het slachtof fer bleek een lijk. Goed, dat werd opzij gesleept. De brand weerwagen erlangs. En toen de leuke beslissing van de spuitgas ten: nadat het blusvoertuig was gepasseerd legden zij het lijk andermaal midden op de weg. De brandweerwagen die daarna langs kwam reed het finaal flarden. Heel leuk. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De P.P.R. heeft een opvolger gevonden voor haar gemeenteraadslid tevens fractievoorzitter van de combinatie PPR/PSP/D'66 Kees du Gardijn. Met ingang van 1 januari a.s. zal Frits van Oosten (27) de PPR-voorman als gemeenteraad slid van Leiden opvolgen. Van Oosten werkt thans als buurthuiswerker in de Trans- vaalwijk, bij het Mierennest. Hij zal met zijn werkgever, de stichting Jeugdhaven tot over eenstemming proberen te ko men om van deze full-time baan een part-time te maken, zodat hij meer tijd krijgt voor zijn raadswerk. Frits van Oosten is de laatste PPR-vertegenwoordiger op de kandidatenlijst van de jongst leden gemeenteraadsverkiezin gen. De PPR heeft nogal wat moeite gehad om een opvolger voor haar scheidende voor man (hij vertrekt 1 januari naar Enschede) te vinden. Een aantal kandidaten die hoger op de lijst stonden dan Van Oosten had andere verplich tingen in de eerstkomende tijd, of overwegen zelf nog binnenkort te gaan verhuizen. Frits van Oosten gaf gisteren te kennen zelf de raadsperiode uit te willen zitten. Welke tak van het gemeentegebeuren hij speciaal voor zijn rekening gaat nemen is nog niet be kend. Er zal waarschijnlijk een onderlinge verschuiving van taken binnen de progres sieve combinatie plaatsvinden. Ook over de vraag wie Du Gardijn als fractievoorzitter op zal volgen bestaat nog geen zekerheid. Verwacht mag ech ter worden, aldus Van Oosten, dat Laurens Beijen, het twee de PPR-lid in het samenwerk ingsverband deze functie op zich zal nemen. Het nieuwe PPR-raadslid, dat zich vooral wil gaan inspan nen om wijkcomité's bepaalde eigen bevoegdheden te geven, wil zich in de komende maan den die nog resten voor het vertrek van Du Gardijn, in gaan werken. Volgens zijn eigen zeggen staat hij in de landelijke poli tiek links van Bas de Gaaij Fortman. Wat Leiden betreft stelt hij zich op het standpunt dat de samenwerking met de PvdA moet worden voortgezet, maar niet tot elke prijs, een standpunt wat vrijwel over eenkomt met dat van zijp voorganger. LEIDEN - Griekse drama's zijn bij uitstek drama's van emotie, spanning en konflikt Wié van de zomer het geluk had in Rot terdam de opvoering door La Mama van Trojaanse Vrouwen Medea te zien, weet wat voor een enorme bron aan emotiona liteit aangeboord kan worden. La Mama was daar onder auspi ciën van de Toneelraad Rotter dam. Diezelfde Toneelraad staat ^chter de theatergroep Fact, waarvan gisteravond in het L.A.K. de eerste produktie te zien was: Antigone van Sopho cles onder regie van Gerardjan Rijnders. Als je, zoals in deze voorstelling, de emoties wegveilt, de span ning afvlakt door stilering en het conflict nauwelijks de kans geeft tot ontwikkeling te komen, dan moet je daartegen over een ijzersterke visie stellen, die zo'n vërhollandisering - verkoeling - rechtvaardigt Die visie heb ik nauwelijks kunnen ontdekken, of het moet het idee zijn, dat de dramatiek tussen de figuren van Kreon en Antigone ook gewone twintigste-eeuwse mensen kan beheersen. Het toneelbeeld bestond uit een groot wit kleed met daarop twee stoelen. De vijf spelers (al leen Ismene, Antigone, Kreon, Euridice en Haimon had men gehandhaafd) waren heden daags gekleed en probeerden Aan de Leidse universiteit LEIDEN Op de donderdagen 23 oktober, 20 november en 18 december zullen 's avonds om half acht in het Theologisch Instituut van de Leidse Universiteit Rapenburg 59, voor alle belangstellenden toegankelijke lezingen worden gehouden over de huidige stand van de oecumene. Dr. A. van der Heuvel, secreta ris-generaal van de Neder lands Hervormde Kerk zal op de eerste avond spreken over „Eenheid der kerk" eenheid der mensen?". Dr. Van den Heuvel heeft vele jaren in Ge- nève gewerkt en kent de oecu mene van binnenuit Hij weet ook, welke veranderingen heb ben plaatsgevonden in het oe cumenisch denken in de laat ste jaren. Deze komen vooral tot uiting in een toenemend besef van de sociale verant woordelijkheid van de kerken en hun rol in de bevordering van het mondiale bewustzijn. Vandaar de titel van zijn le zing. Dr. Van den Heuvel schreef ook een voorwoord voor het boek van Ernest Lan ge, „De oecumenisch utopie" een boekje waarin de huidige stand van zaken in de Wereld raad indringend wordt behan deld. De tweede lezing wordt gehou den door prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, die de specifieke Nederlandse proble men zal behandelen. De posi tie van de Rooms Katholieke Kerk en die van de Gerefor meerde Kerken in de oecume ne zal hierbij wel een onder werp van bespreking zijn, daar dit in ons land de meest actuele zaken zijn. Ten slotte komt dr. H. M. de Lange vertellen over zijn erva ringen op de assemblee van de Wereldraad van Kerken te Nairobi, die in november wordtgehouden. Hier zal waarschijnlijk een confronta tie plaatsvinden tussen de wes terse en de zogenaamde Derde Wereld, waarbij aan de wes terse wereld harde vragen zul len worden gesteld over haar houding in heden en verleden tegenover de Derde Wereld en haar emancipatie. Dr. De Lan ge speelde destijds op de as semblee te Uppsala een grote rol in de commissie voor de vragen van ontwikkelingssa menwerking en rassenvraag stukken. Men mag verwachten dat hij veel te vertellen zal hebben na Nairobi. r-rnrTTTTIW H i'l eums Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Volkenkunde Het muzikaal ensemble „Los Amigos del Parana" treedt zon dagmiddag om 3 uur op in het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1. De voorstelling begint met een mu zikale instructie van Latijns- Amerikaanse instrumenten, dit heeft plaats in de museumaula. Daarna wordt Latijns-Ameri kaanse muziek ten gehore ge bracht in de museumhal. Ge zien het beperkt aantal zitplaat sen in de aula is het raadzaam tijdig aanwezig te zijn. KNVB afd. Leiden De heren D. Goedhart en J. v.d. Hoeven nemen zaterdag 1 november om 7.00 uur afscheid van de Koninklijke Nederland- sche Voetbalbond, afdeling Lei den. Een receptie ter gelegen heid van hun afscheid wordt gehouden in motel "Sassen- heim". Concert ber werken van Schubert, Men delssohn en Chopin, terwijl Jan Schmitz na de pauze orgelwer ken ten gehore zal brengen van o.a. Schumann, Brahms en Liszt Een romantisch program ma dus ten bate van de restau ratie van het romantische orgel in de Hartebrugkerk. Toe gangskaarten f 3,- en 1,75 zijn zondag vanaf 14.30 uur in de Hartebrugkerk verkrijgbaar. The Lord's Folks De jongerengroep The Lord's Folks verzorgt morgenavond een eucharistieviering in de Jo zefkerk aan de Herensingel, met als thema Wereldmissiedag 1975. Celebrant is pastor J. Se- verins. Aanvang 19 uur. Poppentheater Het Leids Poppentheater geeft vanaf aanstaande zondag weer wekelijks voorstellingen. Deze worden gegeven aan de Middel weg 19c op zondagmiddag om 2.30 uur. Jan Schmitz en Tjitte Weber geven zondagniiddag a.s. een orgelconcert in de Hartebrug kerk. Tijdens dit concert, dat 'om 15.00 uur begint, speelt We- Zijlwijk de Stichting Zijlwijk i.o. orga niseert dinsdag 21 oktober een parkfeest voor de Meren wijk- jeugd. 's Morgens vanaf 10 wordt er om en nabij het wijk- park (met de.boerderij als cen traal punt) een milieue-quiz ge houden, voorts wordt het park schoon gemaakt, 's Middags wordt vanaf 14.00 uur een film van bekende tv-figuren ver toond in de aula van de school aan het Valkenpad. Kaarten 1,00 zijn verkrijgbaar op de volgende adressen: Giliadal 24, Gloxiniada] 24, Punterwerf 4, Dotterbloem 6. Go-demonstratie In ,t Parlement" aan de Nieu we Rijn geven vanavond drie professionals vanaf 19.15 uur een demonstratie van het „Go spel". De drie „go-professio- nals", Japanners, zullen onder meer een film vertonen van een Japans toumooi in deze denksport Slaaghbuurt De stichting „Klub- en Buurt huiswerk Slaaghbuurt" orga niseert voor de kinderen uit deze buurt tijdens de vakan tie „herfst-vakantie-spelen". De werkgroep activiteiten van Woensdag 22 oktober wordt voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar een bustocht naar het strand van „Meyen- del" in Wassenaar georgani seerd. Verzamelen om 9.45 uur bij het klubhuis onder de „Arendshorst". Terugkeer rond 15/30 uur. De kosten be dragen per kind 2.25 gulden (boterhammen en warme kle ren meenemen). Kaarten zijn verkrijgbaar tot maandag 20 oktober bij me vrouw N. v.d. Werff, Zijldonk De stichting zoekt overigens nog ouders die de kinderen willen begeleiden. Ouders die geïnteresseerd zijn kunnen zich zaterdag om 10.00 uur melden bij het klubhuis. Donderdag 23 oktober wordt in het clubhuis „creatief ge werkt" met voorwerpen die de dag te voren op het strand zijn verzameld. Van 2 tot 3 uur kunnen kinde ren van 6 tot 9 jaar terecht, van 3 tot 4 uur de kinderen van 9 tot en met 12.jaar. Promoties Aan de Leidse Universiteit is mejuffrouw I. Spiele gepromo veerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „Li Romanz de Dieu et de sa Mère d'Herman de Valenciennes, Chanoine et Prétre (Xlle èie- cle)". Promotor was dr. J. R. Smeets. De heer HL L. Heyneker is ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „Enzymes involved in the repair of DNA damaged by ultraviolet light". Promotor was prof. dr. ir. A. Rörsch. De heer W. Backhuys is gepro moveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Zoogeography and toxonomy of the land and freshwater molluses of the Azores". Pro- motor was prof. dr. L. D. Brongersma. De heer H. K. Loose is gepro moveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Pleistocene Rhinocerotidocaf. Western Europe with reference to recent two homed species". Promotor was prof. dr. L D. Brongersma. Benoeming Dr. D. D. Breimer is benoemd tot gewoon hoogleraar in de farmacologie bij de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen aan de Leidse Uni versiteit Het betreft hier een nieuwe leerstoel binnen de sub faculteit der farmacie. Marijke Frijlink als Ismene en Ad van Gestel als Kreon in de Antigo ne bewerking van de theatergroep Fact (gisteravond; LA.K.-theater). zich hedendaags te gedragen. In combinatie met grote .gedeeltes van de vertaling van Pé Hawin- kels, die je „Grieks" zou kunnen noemen, gaf dit op zijn minst een interessant kontrast, maar vaker een lachwekkend effekt Met als treurig hoogtepunt de prachtige, lange monologen van de ziener Tiresias, de man die tussen twee werelden staat en daardoor inzicht bezit Deze mo nologen, die ons een laatste-oor- deel-achtig visioen schetsen, werden uitgesproken door de huisvrouw Euridice (Nelly Frij- da), waaromheen a.h.w. de spruitjeslucht nog hangt: een overspannen moeder kortom, die snel behandeling nodig heeft. Ook de waanzinnige gedreven heid van Antigone (Peggy Krop man) om haar broer te begraven en de dramatiek van een Kreon- figuur (Ad van Gestel), die al twijfelende tenslotte staatsbe lang boven persoonlijk belang laat gelden om tot het inzicht te komen dat hij een foute beslis sing heeft genomen, zijn ver dwenen zonder dat daarvoor iets in de'plaats is gekomen. Dat de eerste confrontatie van Kreon met Antigone, in de Sop hocles versie lang uitgesteld, waardoor de spanning is ge groeid en de tegenstelling ont wikkeld, nu veel te snel kwam en een ongenoeglijk samen- spraakje werd, wekt nauwelijks verbazing na dit alles. Voor be werken zijn durf en konse- kwentheid nodig, die aan de voorstelling van gisterenavond te enen male ontbraken. Paul van der Plank Goede handel in tweedehands auto's LEIDEN De eerste avond van de Bovag—occasionshow in de Groenoordhal, heeft weer het zelfde beeld te zien gegeven als de drie voorgaande shows. Een gezellige drukte met behalve veel kijkers toch ook veel ko pers, want van de ruim twee honderd ingebrachte auto's zijn er al 47 gebruikte auto's ver kocht Voor iedere koper was er weer een bloemetje als attentie van de organisatoren. De show is nog te bezichtigen vanavond tot tien uur en mor gen van tien uur 's ochtends tot zes uur 's avonds

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3