Begrip voor elkaar bij PSV' ,,Een spits moet in Nederland veel te veel incasseren Cruijff scoorde in kort geding Prijzenpot bedraagt Jumping vijftig mille RALF EDSTROM: NIEUWE STUNT NA PELE Cosmos zit achter Cruyff aan Lotto en toto Bruinenberg en Belle leidden in schaakstrijd ALLE TOPPERS NAAR DE RAI ZESDAAGSE-TEAMS NOG COMPLEET SPORTWERELD VitlJi-'AVjr li OI\.A^I3£JX\ LlbiUdiL COUtt/iiN 1 EINDHOVEN In een gesprek van de zakelijke en technische leiders van landskampioen PSV met de zes spelers, die oorspron kelijk door bondscoach George Knobel voor de wedstrijd Ne derland—Polen waren uitgeno digd, zijn de gebeurtenissen van de laatste weken rond die uit verkiezing donderdagochtend in Eindhoven besproken, rh een communiqué, dat manager Ben van Gelder verstrekte, werd gesteld dat PSV zich positief blijft opstellen ten aan zien van de Nederlandse vertegenwoordi gende elftallen. „Tijdens de bespreking is duidelijk naar voren gekomen dat alle zes spelers begrip hebben voor eikaars .standpunten en verder dat de bedoelde gebeurtenissen geen enkele invloed heb ben op de goede interne verstandhou ding, die er binnen de spelersgroep van PSV leeft. Bij alle betrokkenen blijft primair het gezamenlijk behalen van goe de resultaten voor hun club", aldus het communiqué. AMSTERDAM - Johan Cruijff, trainer Rinus Michels en Cruijffs schoonvader Cor Coster, hebben hun kort geding tegen de Amster damse tapijthandelaar Henk Nieuwkoop gewonnen. De president van de rechtbank in Amsterdam heeft de tapijthandelaar bevolen zich ervan te onthouden advertenties of reclame in de pers te plaatsen, waarin de naam van een der eisers of een daarop gelijkende naam wordt gebruikt of genoemd of waarin hun persoon wordt aangeduid of besproken. Mocht gedaagde Nieuwkoop dit bevel overtreden dan kan hem dit 100.000 gulden kosten, de dwangsom die de president hem voor zo'n overtreding heeft De president, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, veroordeelde de tapijthandelaar tevens in de kosten van het proces, een bedrag van 547 gulden. Larry Young steekt zijn tong naar het pu bliek uit en wijst met zijn duim naar bene den tijdens de cere monie protocolaire van de Pan-Ameri- kaanse spelen na het nummer 20 km snel wandelen, waarop hij derde werd. De toe schouwers in Mexico City hebben alle deel nemers uit Amerika konsekwent uitge jouwd, iets wat deze atleet teveel werd. Amsterdam - Johan Cruijff is de afgelo- gun heeft gevoerd, zal waarschijnlijk zo pen dagen in Zeist en Amsterdam bena- spoedig mogelijk naar New York gaan. derd door de voorzitter van de New Eerder dit jaar werd Pelè door Cosmos York Cosmos, Nesuhi Ertigun. Cruijff, voor 4,7 miljoen dollar (ongeveer twaalf die nog geen onderhandelingen met Erti- miljoen gulden) gecontracteerd. Drie schorsingen voor Heracles ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft drie spelers van Heracles geschorst, die in de bekerwedstrijd tegen SW van scheidsrechter Frans Ver- mey een waarschuwing hadden gekregen. Het drietal, dat samen met SW-er Van Dijk, op de straflijst voorkomt, bestaat uit Grobben, Van Duiven en Am- weg. De lijst van gestraften van het afge lopen weekeinde ziet er als volgt uit: HERCALES: W. Grobben, 2 wed strijden geschorst 100 boete en de mogelijkheid tot verweer tegen het omzetten van een Voorwaardelij ke in een effectieve straf; A. van Duiven, 2 wedstrijden 100; P. Amweg, 1 wedstrijd 1 wedstrijd voorwaardelijk 100. FC AMSTERDAM: W. Busker, 1 wedstrijd. AJAX: J. Seegers, 2 wedstrijden 100. EXCELSIOR: F. Struis, 2 wedstrij den 100; J. Jacobs, 2 wedstrij den. SW: R. van Dijk, 1 wedstrijd 1 voorwaardelijk. DE GRAAFSCHAP: H. van der Meulen, 1 wedstrijd 150. HELMOND SPORT: A. de Wert, 2 wedstrijden 100. VEENDAM: J. Vlietstra: 2 wedstrij den'100. SC CAMBUUR: J. Zwaan, 2 wed strijden 100. MW: A- Braam, 1 wedstrijd voor waardelijk 150. EINDHOVEN: J. van MeyU, 1 wed strijd 1 voorwaardelijk. FORTUNA SC: M. Meuwissen, 2 wedstrijden 100. Drie zaken zullen vrijdag mon deling worden behandeld, na melijk Vlaardingen—Telstar (Berckenkamp en Driesen); MV- V—AZ'67 (De Vries) en PSV— NAC (Krijnen en Cruijssen). die bruto Uitslag van lotto en toto v 12 oktober 1975 Lotto Aantal deelnemers 917.440 Inleg 3.571.831, Prijzenbedrag 1 le prijs, 1 wii 593.816 ontvangt 2e prijs, 2 winnaars die elk bruto 84.830 ontvangen. 3e prijs, 140 winnaars die elk bruto 1.817 ontvangen. 4e prijs 7.504 winnaars, die eik 45 ontvangen. 5e prijs, 9.508 winnaars die elk 35 ontvangen. Toto Aantal deelnemers 249.370 Inleg 731.562 Prijzenbedrag 347,491 Het aantal winnaars van de 3e prijs bedroeg 84.648. In verband met arti- Kel 18, sub. 3 van het totoreglement kan de 3e prijs niet worden uitge keerd, omdat het bedrag per prijs minder dan 2.50 bedraagt. Het voor de 3e prijs bestemde bedrag wordt in gelijke delen toegevoegd aan de le en 2e prijs, le prijs: 752 winnaars, die elk 265 ontvangen. 2e prijs: 14.487 winnaars, die elk 10 ontvangen. OOSTERBEEK - Erica Belle en Carla Bruinenberg hebben giste ren na de tweede ronde in het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap voor dames in Oosterbeek de leiding. Erica Belle won van Ada van der Giessen, die twee jaar geleden de titel veroverde. Ada van der Giessen kon het verlies van een toren niet meer goed maken. Ook niet met een als noodsprong uitgevoerde koningsaanval. Carla Bruinenberg boekte een zege op mej. P. de Klerck nadat zij een aantal pionnen had gewonnen. de tweede ronde zijn: Mieke van Eist—Jeanette Mulder l—O, Elles de Graaf—Hanneke van Parreren 1/2—1/2, mej. T. de Klerck—Car la Bruinenberg 0—1, Fenny Heemskerk—Cora van Gent 1/2—1/2, Ada van der Giessen—Erica Belle 0—1. De stand is: 1. Bruinenberg, Belle 2 punten, 3. van Eist, Mulder, Van Gent, Van der Giessen 1 pnt., 7. De Graaf, Van Parreren, De Clerc en Heemskerk 1/2 pnt (Van onze sportcorres- pondent) EINDHOVEN - Ralf Ed- ström is profvoetballer en dat betekent dat je on middellijk na het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter de ogen op de volgende wedstrijd ge richt moet houden. Die wedstrijd is de ontmoe ting van zaterdagavond in het Zuiderpark tegen FC Den Haag. Meer dan in het voorgaande seizoen Ralf Edström deze competitie op de voor grond getreden als killer. Met Van Kooten van Tel star voert hij met 7 doel punten uit evenveel wed strijden de topscorerslij st aan. Meer dan vorig jaar duikt hij op het goede moment in de spits op en nog meer is hij de boe man voor de keepers van de ere-divisieteams ge worden. Edström; „Je moet in de eerste plaats in de gelegenheid worden gesteld doelpunten te kunnen maken. Met mijn lengte van 1.92 meter steek ik over het alge meen boven de verdedigers uit Ook vroeger in Zweden en ook nu bij PSV heb ik vele doelpun ten met het hoofd gescoord. Hiervoor moet je echter goede vleugelspelers hebben die de bal snel, goedgeplaatst en hoog voor het vijandelijk doel brengen. Bij PSV is een dergelijk klimaat aanwezig. Vorig jaar speelde ik zelf meer op de flank, meestal op links. Nu Dahlqvist, een landgenoot waarmee ik het uit stekend kan vinden, een vaste plaats in de ploeg heeft ver overd, ben ik meer naar binnen gezwenkt Peter is snel, passeert gemakkelijk een man, en zet de bal hoog voor in de doelmond. Ook Willy van der Kerkhof en Gerrie Deykers, die als vleugel- verdediger vaak penetreert, spe len mij vaak hoog aan en zo doende ontstaan er meer kan sen". Over zijn eigen geweldige condi tie en vorm sinds het begin van Ralf Edström juicht. Alwéér. Dit seizoen maakte de Zweed bij PSV zeven doelpun ten. „Een spits heeft het moeilijk", zegt Ed ström. „Er wordt van alle kanten aan hem gesjord en getrokken. De scheidsrechters in Nederland zouden het gedrag van de verdedigers veel meer moeten bestraffen." de competitie zegt Edström, die met Zweden woensdagavond jl. in Joegoslavië speelde, niet veel. „Ik vind dat heel normaal. Je bent prof en dan mag van je verwacht worden dat je er niet voor 100 maar als het moet voor 150 procent tegenaan gaat". Een apart hoofdstuk is voor Ed ström de agressie in het Neder landse 'voetbal. Juist door zijn vooruitgeschoven positie en zijn telkens hoog in de lucht gaan is hij een van de meest belaagde aanvallers van de Nederlandse velden. Edström: „Ik ben geen tegenstander van een hard duel. Ik vind zelfs dat voetbal een mannelijke sport moet blijven en dan mag er best een fikse duw uitgedeeld worden. Het moet echter wel binnen de toe laatbare grenzen blijven. Vaak is dat helaas niet het geval. Wanneer je met beide benen van de grond bent ben je vrij hulpeloos aan anderen overgele verd. Je hebt niets tegen te zet ten. Neem bijvoorbeeld vorig jaar die gebroken neus en nu tégen Sparta die blessure boven m'n oog. Dat zijn onnodige bles sures die ontstaan niet 2 maar komen voort uit echt hard en gemeen spel. Terwijl je naar een bal kopt proberen ze een elleboog in je gezicht te duwen. Kortom, na een wedstrijd zit een spits zoals ik doorgaans on der de blauwe plekken door de vele stompen en klappen die ik heb moeten incasseren". Edström vindt dat de scheids rechters in Nederland ten op zichte van de aanvallers veel te lankmoedig optreden. Hij zegt: „Een keeper mag niet worden aangeraakt maar een aanvaller in de grond boren dat geeft niet Er zijn maar enkele scheids rechters die echt zien wat er gebeurt Tegen Excelsior bijv. kreeg ik voor het eerst sinds ik in Nederland voetbal een straf schop mee. Ik kon m'n oren en ogen nauwelijks geloven toen het fluitsignaal klonk en ik het gebaar van scheidsrechter Jon ker zag. Die verdediger van Ex celsior Van der Munnik maakte het wel erg bont. Ik werd de eerste 10 minuten overal gesla gen en gestompt waar hij me raken kon. Ik ben echter ook niet meer het brave jongetje van 2 jaar geleden. Ik gaf hem op een zeker moment een dreun van jewelste in z'n gezicht maar dat zag de scheidsrechter niet". ,3Ü de volgende aanval kwam hij als een beer op me afstor men. Hij had duidelijk een Ko in zijn vuist Ik sprong opzij, hij raakte met toch. Waardoor ik kwam te vallen. Direkt hierna kwam de strafschop die door Willy van der Kuylen werd be nut." Met het noemen van de naam Van der Kuylen zijn we aangeland bij de gebeurtenissen rondom het Nederlandse elftaL Edström: „Ik heb me daar als Zweed weinig mee bemoeid. Bo vendien ben ik maandag naar Joegoslavië gegaan en heb al leen in de krant gelezen wat er is gebeurd." Ralf Edström ge looft niet dat de Oranje-perike len invloed zullen hebben op het verloop van de wedstrijd van zaterdag. Hij zegt: „Misschien dat Van Beveren en Van der Kuylen door het publiek met gehoon zullen worden begroet en dat er gefloten zal worden vanaf de tribunes. Daar moet je als profvoetballer boven kunnen staan. Dat hoort bij je instel ling". Tot slot over Aad Mans veld: „Een goede voetbal ler. We zullen menig duel uitvechten daar twijfel ik niet aan. Op de grond is hij zeer lastig te bestrij den. Ik dacht dat ik in de lucht wat sterker zou zijn. De uitslag: „Aan voor spellingen waag ik me nooit. En dan met de dooddoener: „We zullen wel zien". Alwin Schockemöhle, rijdend op Rex the Robber, een Nederlands paard, behoort in de Rai weer tot de buiten landse gasten. AMSTERDAM Donderdagavond 30 oktober start in het RAI-gebouw te Am sterdam de achttiende editie van Jum ping Amsterdam. Meer dan ooit lijkt het komende paardenfestijn een grandioze happening te worden, want het organisa tiecomité is er namelijk in geslaagd vrijwel de gehele wereldtop vier dagen naar Amsterdam te lokken. Het moest daarvoor overigens diep in de geldbuidel tasten, want naast de reis- en onkosten vergoedingen werd een bedrag van onge veer 50.000 gulden uitgetrokken aan prij zengeld. Jumping Amsterdam (30 oktober—2 no vember) mag gerust aangeduid worden als de revanchewedstrijd voor het on langs verreden Europees kampioenschap in München. Een titelstrijd, die uitgroeide tot een eclatant West-Duits succes, alhoe wel daar wel aan toegevoegd dient te worden dat Engeland geen sterke equipe kon afvaardigen omdat de Engelse pro fessionals een. prof-ver klaring tekenden, iets wat hun West-Duitse collega's niet deden. De volledige Duitse equipe, die Europees kampioen werd, zal aan de start verschij nen in Jumping Amsterdam. Hetgeen betekent dat toppers als Paul en Alwin Schockemöhle, Sönke Sönksen, Hartwig Steenken en Marion Snoek vier dagen lang in de RAI te bewonderen zullen zijn. De Duitse equipe zal in de geldjacht echter zware concurrentie krijgen van met name de Engelsen. Wat dat betreft zullen Fletcher, David Broome, Harvey Smith en Lionel Dunning er van alles aan doen om in Amsterdam te onderstre pen dat West Duitsland in München slechts kon heersen door de absentie van de Engelse toprijders. Naast deze Duitse en Engelse vedetten zijn er echter nog een groot aantal deel nemers die bij Jumping Amsterdam een forse greep in de duitenzak kunnen doen. De grootste kanshebbers daarvoor zijn de Italiaan Manchinelli, Olympisch kam pioen in München, de FYansman Jonque- res d'Oriola, tweevoudig Olympisch kam pioen, de Ier Eddy Macken, onlangs win naar van de grow prijs op Wembley en de Braziliaanse alleskenner Nelson Pes- Daarnaast komt een contingent Neder landers aan de start. Minder dan te doen gebruikelijk overigens, want Jumping Amsterdam kent dit jaar voor het eerst geen nationale concourses. Juist daar door starten alleen maar Nederlanders die een redelijke kains hebben uitgezon den te worden naar de komende Olympi sche spelen in het Canadese Montreal. Alhoewel het NOC al heeft laten weten dat ook in deze tak van sport zware eisen gesteld zullen worden aan eventuele Montreal-gangers, lijkt het toch niet uit gesloten dat Nederland straks in Canada op bescheiden schaal vertegenwoordigd zal zijn. Voorwaarde voor die eventuele uitzending is echter wel dat volgend jaar mei bij het CHIO in Aken, traditiege trouw een bijzonder zware wedstrijd met een ijzersterke bezetting, tot goede resul taten gekomen zal worden. Jumping Am sterdam zal daardoor voor de Nederland se top de ideale mogelijkheid zijn om zich alvast in de picture te rijden. Onder de Nederlandse deelnemers bij Jumping Amsterdam bevindt zich ook de in Italië woonachtige Hans Horn, de op papier misschien wel beste Neder landse ruiter. Horn boekte in het vorig seizoen met het paard Codex een ecla tant succes door de gTote prijs van Gene ve te winnen. Onlangs deed Horn het in Turijn nog eens dunnetjes over, want alhoewel Codex nog herstellende was van een operatie, boekte Horn ook in deze Italiaanse stad een fraaie overwin ning. Tot veel in staat bij de komende Jumping Amsterdam is uiteraard ook nationaal kampioen Johan Heins en Anton Ebben die met Jumbo Design zo succesvol voor de dag kwam bij de horse of the year- show. Iri) dit rijtje horen verder thuis: Henk Nooren en Harry Wouters vanden Oudenweijer, twee ruiters die tot verras sende prestaties in staat zijn. Behalve een deelnemersveld van uitne mende kwaliteit, biedt de achttiende Jumping Amsterdam het publiek ook een show van grote klasse. Een show die voor rekening komt van de Kozakkengroep van Pierre Pakhomoff, zoon van een heuse Kozakkenofficier. Rob Hartog DOUGLAS - Na de vierde dag van de internationale motorzesdaag- se op het eiland Man zijn de Nederlandse teams nog altijd compleet In de strijd om de world trophy is dat nog bij slechts vier ploegen het geval, nadat de Polen gisteren Olszewski waren verloren. Van die vier ploegen heeft West-Duitsland de minste problemen. De Tsjechen, die eerder van de achtste'naar de derde plaats klommen, verging het minder goed. Zloch kwam zonder benzine te staan. Basketbalduels DEN HAAG De uitslagen van de basketbalwedstrijden voor de eredivisie die donderdagavond zijn gespeeld zijn: HEREN: Sperry Remington—Arke Stars 101—69. DAMES: Delta Lloyd—Noordkop 66—24. HEERENVEEN De eerste-divisieclub Heerenveen heeft zijn derde Joegoslaviër gecontracteerd. De 23-jarige spits Momier Ka- rapzic van Rad Belgrado tekende voor twee jaar. Hij zal op zondag 26 oktober in de thuiswedstrijd tegen FC Den Bosch zijn debuut maken. DEN HAAG Het Europees kampioenschap voor landenploegen, dat door Italië zou worden georganiseerd gaat niet door. De werelddambond (FMJD) heeft deze beslissing moeten nemen omdat Italië niet voor oktober heeft gereageerd, zoals door de FMJD was gevraagd. BOEKELO De Europese kampioene Lucinda Prior-Palmer (GB) heeft laten weten dat zij niet kan deelnemen aan de vijfde internationale military van Boekelo, die van donderdag 23 tot en met zondag 26 oktober wordt gehouden. DORTMUND Eddy Merckx zal naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar starten in de Ronde van Frankrijk. De vijfvoudige winnaar verklaarde dit kort voor de start van de zesdaagse van Dortmund. De definitieve beslissing moet genomen worden door de leiding van de Molteni-plóeg, waarvoor Merckx riidL

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11