Maatregelen tegen misbruik van W.W. Nederland leidt in groep 5 Ontvoerders dreigen politie voet van Herrema te sturen P.P.R. dreigt met breuk in regering NA ZEGE OP POLEN (3-0): KERNCENTRALE ZD-AFRIKA IN GEDING Onderzoek naar moorden heropend DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 16 oktober 1915,66e jaargang no. 20249 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het. voetballeven maakt deel uit van het gewone leven en verschilt ook niets daarvan. De ene dag diepe ellende, de andere opperste vreugde. De ene keer misère in het werk, zoals in Katowice, een andere maal vlot het ineens geweldig, zoals gisteravond in het Olympisch stadion tegen Polen (3-0). Oranje greep gran dioos de laatste kans op de eerste plaats in groep vijf van de strijd om de Euro pese landentitel en voert weer, uiterst hoopvol - indien de omstandigheden niet gewijzigd worden het viertal aan. De stand in groep 5 is: Nederland Polen Italië: Finland MÊÊÊÊÊÊM Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week (2.81; kwartaal'/36,32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Monthy Python, anarchistische humor uit Engeland op Ned. I om 21.00 uur. Netty Rosenfeld praat om 19.25 uur met Landge noten! Ned. II om 19.30 uur Oorlogs winter (3) en om 20.40 uur Kla verweide (11). OPKLARINGEN Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Middag- temperaturen omstreeks 12 gra den. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest. Morgen: Zon: 7.07—17.43. Maan: 16.24-4.15 Schev. hoogw. 1.18—13.41, laagw. 9.1921.28. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het ministerie van Sociale Zaken werkt aan maatregelen om verschillende vormen van onei genlijk gebruik van de werkloosheidswet te bestrij den. Staatssecretaris Mertens heeft dit gisteren nog eens aangekondigd tijdens een vergadering van de Kamercommissie voor Sociale Zaken. Met name wordt gedacht aan een verandering van het begrip „passende arbeid". Ook het misbruik van andere sociale verzekeringswetten zal worden aangepakt, maar de W.W. krijgt voorrang omdat de staatssecre taris hierover reeds een aanbevelingsrapport van de Sociale Verzekeringsraad bezit. Een speciale commissie van die beperken. In de sfeer van de raad heeft misbruikstudies inge- W.W. is de urgentie het hoogst zet met als belangrijkste doel de omdat de bodem van het fonds kosten van de verzekeringen te zichtbaar wordt. De staatssecre taris heeft niet gezegd, wanneer zijn maatregelen te verwachten zijn, maar de verwachting is, dat hij nog enkele maanden no dig heeft. De grootste aandacht zal uit gaan naar een nadere omschrij ving van het begrip „passende arbeid". Een uitkeringsgerech tigde behoeft thans geen ander, via het arbeidsbureau aangebo den, werk te aanvaarden als de nieuwe functie niet overeen komt met vorig werk, als het nieuwe werk op te grote afstand is e.d. De nu geldende regels zullen minder soepel worden ge maakt, zodat openstaande be trekkingen eerder kunnen wor den vervuld. De studiecommis sie heeft zelfs aanbevolen werk lozen eerder te verplichten werk buiten zijn laatste bedrijfstak te aanvaarden, b.v. als hij tevofen al eens in een andere bedrijf stak heeft gewerkt. Ook het be grip seizoen werkloosheid krijgt een andere uitleg. Reeds in zijn begroting had de staatssecretaris maatregelen aangekondigd, omdat de uitke ringen onrustbarende vormen ging aannemen. In 1968 werd 12.1 miljard gulden uitgekeerd, in 1973 was dit bedrag meer dan verdubbeld tot 27,9 miljard en volgend jaar zal er opnieuw bij na een verdubbeling optreden. De kosten worden dan geraamd op 48,1 miljard. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii RESTAURATIE VORDERT De Nachtwacht is gisteren, als tussenfase in de res tauratie, aan de verfzijde beplakt met dun papier. Daarna zal het beschadig de schilderij worden om gedraaid en zal op de ach terkant verdoekingslinnen worden aangebracht. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiu. „IK HEB GENOEG TE VERDUREN GEHAD" Het begin van het einde: Johan Neeskens dolgelukkig met zijn (het eerste) doelpunt, al even gelukkig begroet door zijn medespelers. De Poolse ontgoocheling symboliseerde zich toen al bij die eenzame Poolse achterspeler. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De progressieve regeringspartijen vinden, dat het kabinet geen steun mag verlenen aan een consortium, waarin Nederlandse bedrijven, dat wil meewerken aan de oprichting van kerncentrales in Zuid-Afrika. Het felst is de P.P.R. tegen. In de Kamerfractie van de radicalen meent men zelfs, dat hun bewindslieden moeten aftreden ais de steun toch zou worden gegeven. Op korte termijn wordt echter geen beslissing verwacht. Het gaat in Zuid-Afrika om de bouw van twee kerncentrales, die rond twee miljard gulden zouden gaan kosten. Het consor tium Nucon, bestaande uit een aantal Nederlandse onderne mingen die samenwerken met Amerikaanse en Zwitserse be drijven, zou hiervan de helft voor zijn rekening nemen. Van Nederlandse zijde nemen deel het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern, Bredero en het ingenieurs bureau Zwitserland Braun- Boveri. De order is overigens nog niet binnen, want ook ande re, buitenlandse combinaties to nen interesse en zullen offertes indienen. De steun van de Nederlandse regering is nodig zowel voor wat betreft exportvergunningen als voor het verstrekken van garan ties. De P.v.d.A.-fractie wil die medewerking niet verlenen, D'66 is eveneens van plan steun af te wijzen al is het standpunt nog niet volledig bepaald en de P.P.R. is fel tegen. De radicalen hebben zich altijd afgezet zowel tegen Zuid-Afrika als tegen kerncentrales. I!llllllll!llllllllllllllllllll!lllll!llllllllllllllllllllllli Doe-het-zelf scheelt per jaar vier miljard Koningin opent statenzaal DEN HAAG Door een knop op de kaart van Zuid-Holland In te drukken die was aan gebracht op de plaats waar het nieuwe ge bouw staat, heeft Ko ningin Juliana gisteren het derde en laatste deel van het Zuldhol- landse provinciehuis in Den Haag officieel geopend. Van dat der de deel is de nieuwe vergaderzaal voor Pro vinciale Staten het middelpunt Tot nog toe vergaderde het provinciebestuur bij gebrek aan een ei gen zaal in het Eerste Kamergebouw aan het Binnenhof. Aan het to tale provinciehuis is bijna 20 jaar gebouwd. Illllllllllllllillllllllllllllllllllllll Rood licht - De 19-jarige jonge man, die dinsdagavond tegen de wagen van president Ford aan reed, gaat vrijuit. Gebleken is dat de auto met Ford door het rode stoplicht is gereden. Dat laatste gebeurt wel vaker, maar dan moet de politie het kniisen- de verkeer laten stoppen. Er was in dit geval geen politie op de kruising aanwezig. DEN HAAG (ANP) Zelf kar weitjes opknappen in huis scheelt de Nederlandse consu menten maar liefst ongeveer vier miljard gulden per jaar. Tot deze conclusie is de Inter departementale Commissie voor Consumentenzaken geko men. In 1974 werd op de doe-het-zelf - markt bijna anderhalf miljoen gulden uitgegeven met betrek king tot de woning. Een deel van dit bedrag was bestemd voor materialen die mensen no dig hebben om in hun vrije tijd wat bij te verdienen door voor anderen karweitjes op te knap pen. Als diezelfde werkzaamhe den door de„officiële" mensen zouden worden uitgevoerd, zou den ze de consument naar schatting vijf miljard gulden hebben gekost. I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Engelse mode-ontwerper Frank Usher bedacht deze avondjurk van goudgalon met op drie „etages" loshangende banden en een bijbeho rend jasje. De kosten van deze creatie: 375 gulden. DUBLIN (Reuter) De ont voerders van dr. Tiede Herrema hebben gedreigd hun slachtof fer een voet af te zetten en die naar de politie te sturen, als de Ierse autoriteiten niet stoppen met him speuracties. Dit drei gement spreekt dr. Herrema zelf uit op het bandje dat dins dag door de ontvoerders in han den van bemiddelaar Philip Flynn is gespeeld. .Breng alstu blieft mijn leven niet in gevaar door naar mij te zoeken. Licha melijk en geestelijk heb ik al genoeg te verduren gehad", zegt de heer Herrema op de bandop name. NA „OPSPORING VERZOCHT" Het detail van de af te hakken voet is nog niet eerder openbaar gemaakt om de gevoelens van Herrema's gezinsleden te spa ren. Mevrouw Herrema heeft het bandje niet willen beluiste ren. ,Jk ben bang dat ik dan in zal storten", zei ze. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dankzij een groot aantal serieuze tips, die de Haagse politie na de televisie-uitzending „Opsporing Verzocht" heeft binnengekregen over de moord op de weduwe Gijsbers van het Sweelinckplein, is de Haagse recherche met een nieuw onder zoek in deze affaire gestart. „Voor de uitzending was het onder zoek in de zaak Gijsbers nagenoeg geheel op een dood spoor terechtgekomen. Er zat geen perspectief meer in. Door de vele reacties kunnen we de zaak nu weer uit een heel ander gezichts punt benaderen". „Of en in hoeverre dat ons bij de oplossing van deze moord brengt is nog niet te zeggen. Het betekent wel dat er in ieder geval nieuwe mogelijkheden liggen", aldus het tamelijk optimistische commen taar van de Haagse politie. De politie in Den Haag beschikt momenteel over 250 tips die met deze zaak verband houden. Het merendeel heeft betrekking op de herkomst van de balpen, de armband en de ring. Hoe groot het aantal serieuze tips is dat momenteel door zeven rechercheurs wordt nagetrokken is niet exact bekend. „Maar het zijn er in ieder geval heel wat", aldus de politie. De politie van Maastricht heeft thans 400 tips rond de verdwijning van Marjo Winkens. De meeste tips zijn van mensen die het meisje gezien menen te hebben of de sieraden die werden getoond herkenden. Evenals in Den Haag heeft ook de Tilburgse politie het onderzoek in de moord op een Tilburgse vrouw heropend. „We kregen 140 reacties waarvan er 20 tot 30 vandaag en morgen direct worden nagelopen. Die lijken het belangrijkst Daarna beginnen we aan de rest van de reacties, die zeker een nieuw licht op onze zaken hebbfen geworpen". Herrema zegt op het bandje: „Als u nog eens om een bewijs mocht vragen dat ik in leven ben, dan zullen ze mij een voet afzetten en u die sturen". En even verder: „Mij ontvoerders zeggen dat zij de Ierse regering niet het genoegen zullen doen mij levend terug te krijgen zon der dat hun eisen zijn ingewil ligd. Ik begrijp niet waarom de drie gevangenen, waaronder de moeder van een kind, niet kun nen worden vrijgelaten". De Ierse politie buigt zich mo menteel over de bandopname met de stem van Herrema. Op de achtergrond is het geluid van potten en pannen te horen en Oegstgeest wijst provincie Leiden van de hand Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST B en W van Oegstgeest voelen niet zoveel voor een provincie Leiden. Zij vrezen dat bij de vorming van veel kleinere provincie bij de bestuurlijke herindeling het te kenpakket van de gemeenten te voel wordt uitgehold. Het colle ge schaart zich hiermee achter de mening van Gedeputeerde Staten, die Zuid-Holland liever verdeeld zien in twee of drie provincies-nieuwe stijl. mogelijk biedt dat een spoor naar de verblijfplaats van de ontvoerde. De Nederlandse ambassadeur in Dublin, mr. F. van Raai te, heeft gisteravond via de Ierse televi sie een dringend beroep gedaan op de ontvoerders om dr. Herre ma uit menselijke overwegingen vrij te laten. „Er zijn grenzen aan wat een onschuldig mense lijk wezen aan leed kan worden toegebracht Bovendien heeft mishandeling van een onschul dige nooit in de geschiedenis een zaak voordeel gebracht". Het Nederlandse Rode Kruis heeft met haar Ierse zusterorga nisatie en het Internationale Ro de Kruis in Genève ook een beroep op de ontvoerders ge daan hun slachtoffer vrij te la ten. Inmiddels lijkt de Ierse regering een wat soepeler houding aan te nonen. Minister van Justitie Cooney zei, dat als de ontvoer ders met een nieuwe eis zouden komen, bijvoorbeeld om samen met Herrema en de drie gevan genen naar een of ander land te worden gevlogen, de Ierse regering zo'n eis niet onmiddel lijk naast zich neer zou leggen. Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a. bieslook en kervel) krijgt u, als dank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een kruidenset naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1