Joegoslavië bijna zeker geplaatst Barre derde dag in motorzesdaagse Favorieten bij damesschaken startten goed Argentinië bestrijdt voetbalgeweld via dagbladadvertenties Heinekenfestijn start in Assen rtV/ „Vredesmissie" van zwarte officials Hosé in team Venezuela Titelhouder Van der Vliet begon slecht RENTIPS Manza Buitenzorg nog altijd in vorm Henk van der Kraats favoriet in hordentitelstrijd ZiGREB Zweden is uitgeschakeld in het toer nooi om het Europees kampioenschap voor lan denteams. De Zweden, bij wie de PSV'er Ralf Edström één van de wei nige uitblinkers was, zijn door de Joegoslaven vol komen overklast. Door de overwinning van 3—0 heeft Joegoslavië zich vrijwel zeker geplaatst voor de kwartfinales. Een gelijkspel in de thuiswedstrijd tegen Noord-Ieriand is vol doende. Branko Oblak opende in de 17e minuut de score. Na de rust besliste Vladic, na een pass van Surjak, de wedstrijd. Acht mi nuten voor het einde onder streepte Vabec de overmacht van de Joegoslaven door, na een dieptepass van uitblinker Dza- jic, opnieuw te scoren. Aanvoerder Oblak opent de score tegen Zweden en Joegoslavië is hard op weg zich te plaatsen voor de kwartfinales. '(2), Jara en Prohaska zagen sco- de snelle openingstreffer die ontvangt op 19 november Oos- ren voor de Oostenrijkers en reeds na 75 seconden tot stand tenrijk nog. Braun en Philipp voor Luxem- kwam. burg. Ondanks deze grote Oostenrijk heeft zijn theoreti- ^?.s,fndl8: triomf speelde Oostenrijk niet sche kans op plaatsing behou- Oostenrijk overtuigend. De Luxemburgers den. Hongarije werden enigszins verrast door Wales blijft aan de leiding, maar Luxemburg 5 4 0 1 8 134 5 3 117 11— 5 2 1 2 5 7-7 5 0 0 5 0 6-20 De stand in groep 3 Joegoslavië N.-Ierland Noorwegen 5 4 0 1 8 11—4 6 3 0 3 6 8-9 4 2 0 2 4 5-4 5 1 0 4 2 5-12 MM ShHMI De Joegoslavische verdediger Hadziabdic haalt niet zachtzinnig uit tegen de Zweed Roland Sandberg, die hem poogt te passeren. Wenen Oostenrijk heeft ge makkelijk gewonnen van Lu xemburg: 6—2. Bij rust was de stand 3—2. Het was een wed strijd in groep twee van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenploegen. De eerste ontmoeting had Oos tenrijk in Luxemburg met 1—2 gewonnen. Er waren 14.500 toe schouwers, die Welzl (2), Krankl BUENOS AIRES De Argentijnse voetbal bond heeft spelers, trainers, managers en fans via een advertentie in de Argentijnse dagbladen opgeroepen een einde te maken aan het geweld op het voetbalveld. Onder de kop jnaak een einde aan het geweld en de ongeregeldheden' zegt de voetbalbond, dat dergelijke praktijken bij de wedstrijden om de wereldbeker in 1978 een zeer slechte indruk zullen maken op de wereld. Het Argentijnse voetbal wordt de laat ste tijd geteisterd door vechtpartijen op en rond het veld. Verscheidene toeschouwers zijn door kogels geraakt. De dagbladen hebben er op aangedrongen dat de toeschouwers bij het be treden van de stadions worden gefouilleerd. De Argentijnse voetbalbond zegt ervan, dat het geweld de sport en het cultureel aanzien van Argentinië schaadt. Oosterbeek Zonder titel- houdster Kathy van der Mi je en Cortj Vreeken is gisteren in hotel De Bilderberg in Ooster beek het nationaal dames schaakkampioenschap van Ne derland begonnen. De beide co ryfeeën proberen via de zone- toernooien door te dringen tot het kandidatentoernooi, waar door zij zich niet hebben kun nen vrijmaken voor het Ooster- beekse gebeuren. In zijn openingswoord gewaag de KNSB-voorzitter Henk Wille van het verdomhoekje waarin het damesschaak zich bevindt Hij wil alle 500 dames, die lid zijn van de schaakbond, uitnodi gen voor een gezamenlijke .brainstorm" om een actiever beleid uit te stippelen. In de daarna volgende eerste ronde wonnen de favorieten Eri- ka Belle, Carla Bruinenberg en Ada van der Giessen, die allen met wit speelden. De partij tus sen Ada van der Giessen, en Miek van Eist werd in eerste instantie afgebroken, maar ver volgens opgegeven door de zwartspeelster. Erika Belle ver sloeg de veelvoudige oud-kam pioene Fenny Heemskerk, die in mindere stelling door de vlag ging. Carla Bruinenberg dwong met een koningsaanval Ellis de Graaf tot opgave. De uitslagen: Ada van der Giessen (Rotter dam) Mieke van Eist (Ger- wen) 1-0; Erika Belle (Velp) Fenny Heemskerk (Amersfoort) 1-0; Cora van Gent (Mijdrecht) Mej. P. C. de Klerck (Den Haag) 1/2—1/2; Carla Bruinen berg (Deventer) Ellis de Graaf (Zwijndrecht) 1-0; Hanne van Pareren (Amsterdam) Jeanette Mulder (Amstelveen) 0-1. JOHANNESBURG Twee niet blanke officials van de Zuidafrikaanse golfbond zijn naar Australië vertrokken om te trachten anti-apartheidsdemonstraties te voorkomen bij aankomst van Gary Player, die eind oktober in Sydney zijn open Australische titel zal verdedigen. Demonstranten in Australië hebben aangekondigd het bezoek van de blanke Gary Player te zullen verstoren, uit protest tegen de behande ling van zwarte sportlieden in Zuid-Afrika. Het bezoek van Mbatha en De Preeze, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Zuidafrikaanse golfbond, is mogelijk gemaakt door het comité voor eerlijkheid in de sport, een organisatie opgezet om de rechten van gekleurde sportlieden in Zuid- Afrika te verdedigea TUCSON In het Daviscupteam van Venezuela, dat dit week einde in de woestijnstad Tucson (Arizona) tegen Amerika uitkomt, is Humphrey Hosé opgenomen. Deze van oorsprong Curacaose speler, kwam dit seizoen in de Nederlandse competitie uit voor landskampioen Popeye. Het Venezolaanse team wordt aangevoerd door de 23-jarige Jorge Andrew, die 172ste staat op de ranglijst van de tennisprofessionals. Dries Willems waadt met zijn Jawa door de plassen en de modder in de motorzesdaagse. Hij is een van de Nederlanders die nog kans heeft op een zilveren medaille. DOUGLAS Op de derde dag van de motorzes daagse op het eiland Man, die zich onderscheidde door zeer slecht weer, zijn twee Nederlanders uit de strijd verdwenen. De Hagenaar Henry Zijde mans, die op de tweede dag door «en val een blessure aan zijn kin had opgelopen, verscheen niet meer aan de start en de Amsterdammer Ben Heman kreeg ontstekingsmoeilijkheden en moest de strijd staken. De overige zeventien man sterke Nederlandse vertegenwoordiging deed het redelijk goed, al moesten velen verliespunten incasseren. Op deze derde dag werd voor de eerste maal de snelle a-tijd gehanteerd, waardoor bijzonder veel van de rijders werd gevergd. Daarbij kwam nog dat de neerslag later overging in stortbuien terwijl op 1400 meter hoogte zelfs hagel en sneeuw de rijders teisterden. Bijna alle rijders liepen strafpunten op. Bij de eerste tijdcontrole waren 50 van de 280 gestarte renners te laat Halverwege de rit was dit aantal reeds gestegen tot meer dan de helft Het Trophy- en het Vaasteam zijn nog in de strijd, wat niet van alle teams gezegd kan worden. Het Zweedse Trophyteam verloor zijn beste rijder. Bernd Eno, wat per dag 15.000 strafpunten bete kent zodat Zweden kansloos is geworden. Problemen Jan Tijhuis en Henk Poorte waren, evenals Her man van Hoegee, op tijd binnen. Alleen was van Hoegee bij de tijdcontrole een minuut te vroeg hetgeen hem zestig strafpunten opleverde. Hans van Stuyvenberg kampte met een lekke tank. waardoor hij benzine in zijn ogen kreeg en veertig minuten verspeelde. Henk Knuiman kampte met ontstekingsproblemen en moest in totaal twaalf bougies verwisselen. Joop Staman leed tijdverlies, wat zestig strafpunten kostte. Arno Dreezen en Jappie de Jong haalden de finish op tijd, maar brildrager Hennie Jansen was hierdoor danig ge handicapt en verloor ruim tien minuten. Ook Max en Boy Wassink zagen hun strafpunten totaal sterk omhoog gaan door tijdverlies, evenals Jan van den Hoek en Gerard Kruiper. Dries Willems, Rudie Boom, Jaap Lanting en Gerrit Albert leden wel tijdverlies, maar hebben nog goede vooruitzichten op de zilveren medailles. HANDBALLERS BEDANKTEN VOOR ORANJE (Van onze sportredactie) Den Haag De Haagse hand ballers Rob Luijendijk, Kees Kooij en Hans Beugel hebben bondscoach Heinz Henneberg laten weten zich (voorlopig) niet meer beschikbaar te stel len voor het Nederlandse team dat binnenkort kwalificatie wedstrijden voor de Olympsi- che spelen moet spelen. Voornaamste reden hiervoor is hun afkeuring van een aantal zaken rond de nationale ploeg. Luijendijk (Idem Hellas) heeft een gesprek aangevraagd met de bondsofficials, waarin hij hoopt de sfeer te doen opklaren. Ook bij de dames is het geen koek en ei. Ontevreden met de gang van zaken hebben Toos Alsemgeest en Jooke Rombouts van Quintus voor het Oranje team bedankt Jeugdselectie ijshockeyteam (Van onze sportredactie) Den Haag Voor het nationale Jeugdijshockeyteam, dat op 22 oktober een vriendschappelijke wedstrijd tegen en In Krefeld speelt, is één Hagenaar geselec teerd. Het is G. Delmonte-Lyon van HYS-Intervam. De selectie bestaat uit Beekink, V.d. Kraak, Hersmen (allen Ut recht), Geisterfer, Kolijn (beiden Grasso Eagles), Van Beek, Dob belaar, Van Heumen, Van Kool wijk (allen Nijmegen), Van Roe burg, Brizzi, V.d. Ven, V.d. Broek, V.d. Wijngaert, Maas (al len Tilburg Trappers), Klooster, Bertelings (beide Orwo/Amster- dam), De Vries (Feenstra/Heer- enveen), Delmonte-Lyon (HYS- Intervam) en Verbon (Utrecht^ Amsterdam Het Heineken- schaatsfestijn zal dit seizoen starten op dinsdag 18 november op de kunstijsbaan .Drenthe' in Assen. Er zullen in totaal negen wedstrijdavonden zijn. De serie wordt afgesloten op donderdag 11 maart 1976 op de kunstijs baan ,De Meent' in Alkmaar. Op het programma neemt het marathonschaatsen ook dit sei zoen weer een belangrijke plaats in. Per baan worden vier wedstrijden voor marathon schaatsers afgewerkt, voor vete ranen (40 ronden), dames (25 ronden), B—rijders (50 ronden) en de A—categorie (een uur),.De winnaar van deze laatste klasse ontvangt na de negen wedstrij den de Heineken schaatstrofee, die in de voorgaande jaren ach tereenvolgens naar Bennie van der Weide (1973), Henk Porten- gen (1974) en Johan Wardenier (1975) ging. De puntentelling is vergeleken met vorig jaar gelijk gebleven, namelijk 10,1 punten per wedstrijd voor de winnaar, 9 punten voor de tweede aanko mende en vervolgens aflopend naar 1 punt rijders, die een wedstrijd met een ronde voor sprong op de rest beëindigen krijgen een bonuspunt. Voorts wordt overwogen in sa menwerking met de gewestelij ke besturen van de KNSB per baan jeugdwedstrijden te hou den. Men denkt hierbij aan de leeftijdscategorie van 8 tot en met 13 jaar. Het avondprogramma wordt be sloten met recreatieschaatsen voor het publiek, waarin zijn opgenomen een halfuurs—pres tatietocht en een miss ijspret- verkiezing, Het volledige overzicht van data van het Heineken schaatsfestijn 1975/1976 is als volgt: Dinsdag 18 november: Assen; Woensdag 3 december: Deventer;* Donderdag 18 december: Amster dam; Dinsdag 13 januari: Den Haag; Woensdag 28 januari: Utrecht; Don derdag 12 februari: Eindhoven; Woensdag 18 februari: Groningen: Donderdag 4 maart: Heerenveen; Donderdag 11 maart: Alkmaar. Voor het eerst titelstrijd tafeltennis voor basisscholen (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Nederlandse tafeltennisbond houdt 1 mei 1976 voor het eerst in haar be staan Nederlandse scholenkam pioenschappen. Dit toernooi, waarvoor alle 21 afdelingen van de NTTB twee basisscholen mo gen afvaardigen, wordt gehou den in Culemborg. Elke school brengt vier leerlingen in de strijd die volgens een bepaald systeem elk tenminste zes partij en spelen. BS Leiden verloor DEN HAAG In de eredivisie basketbal werden woensdag avond de volgende wedstrijden gespeeld: HEREN: Nationale Nederlanden Donar BS Leiden 86—64, Buitoni Gerard de Lange 1Q8—74, Delta Lloyd Kinzo 83-80. DAMES: Jolly Jumpers AMVJ 60-38, Vastgoed/BOB DED 111—27, Wilskracht White stars 60—61, Transol/RZ Fortuna Flash 82—51. (Van onze schaakmedewerker) DEN HAAG Het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van de Haagse Schaakbond, dat opnieuw bij ENNIA wordt ver speeld, is gisteravond begonnen met een sensationele uitslag. Titelhouder Van der Vliet werd met zwart zeer nadrukkelijk verslagen door de suecesvolle Der Dickhoff. Van Dop, een schaker met een reeds gevestigde reputatie, slaagde er voorlopig in de jonge Van der Lely tot de orde te roepen. Deze partij werd afge broken in een stelling, waarin Van der Lely een pion méér heeft Het is echter de vraag of hij de vér opgerukte pionnen van Van Dop kan tegenhouden. Kohier versloeg Van der Wees en veteraan De Koning hield stand tegen Harteveld. De volledige uitslagen waren. Hoofdgroep Dickhoff - Van der Vliet 1-0; Van Dop Van der Lely afgebr.; Harte- de Zeeuw uitgesteld. Kandidatengroep I D. Gijsen H. Verhagen 0-1; Ver meulen Van Es 0-1; Vreugdenhil steld. Kandidatengroep II C Gijsen Eldering 0-1; Krane (van onze sportredactie) DEN HAAG - Zondag is de laatste competitiedag voor het insiders ren- tipklassement. Zoals bekend is de strijd al gestreden, Erik Bloem is kampioen geworden en komt op de laatste dag van het Duindigt-seizoen natuurlijk in de Binnenhof-schijn werpers met de kampioensbeker. In zijn laatste ronden komt Erik Bloem nog even in actie tegen ren eigenaar Piet de Wit. De drie rennen zijn zondagmiddag. HOLLANDSE HANDICAP: Erik Bloem: Albatros, Grizka, Frances Hope en outsider: Fanthon. Piet de Wit: Albatros, Frances Hope en Griz ka. outsider Fanthon. Medewerker; Albatros. Fanthon, Frances Hope en outsider Grizka. HOEFSLAG WISSELBEKER: Erik Bloem: Rich Auntie, Tudor Roussi, Donna en outsider: Afessa. Piet de Wit: Donna, Earlydiso, Valdemosa en outsider Flix. Medewerker; Rich Auntie. Afessa, Danish Delight en outsider: Tudor Roussi S. HORDENKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Erik Bloem: Tashun- ka, Patrick. Elder Statesman en out sider: Tudor Magic. Piet de Wit Elder Statesman, Jingo, Patrick en outsider: Tashunka. Medewerker: Tashunka, Elder Statesman, Jingo en outsider Tudor Magic. Dat kan gebeuren als twee kolossen elkaar in de het gezicht van Bruno (link»). die geen komedie worstelrlng ontmoeten. De toeschouwers In Madison speelde toen hl| ter aarde stortte. Vervolgens tilde Square Garden In New York zagen het duel tussen de Rus zijn voet op en dreunde nogmaals op het de Russische „beer" Ivan Koloff en Bruno Sanmarti- gezicht van Bruno (midden). Toen deze weer tot de no een uit Italië afkomstige Amerikaan, die zijn brood vertlkale stand wa9 gekomen, nam de scheidsrechter verdient met wringen, persen, drukken, kneden en de schade op: een geteisterd gezicht en bloed over achteloos wegwerpen van tegenstanders. De Rus het gehele lichaam. Ivan Koloff gediskwalificeerd, wenste daaraan niet mee te werken en vergat zich Bruno Sanmartlno winnaar. Hl) had weer verc*" J geheel en al. Eerst plantte hij zijn vula midden In maar was er ook weer niet mooier op geworden. miiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG Manza Buitenzorg is nog steeds in vorm. De vier-jarige hengst zegevierde gisteren met pikeur Wim Duiven voorden gemakkelijk in de laatste draverij van de Duindigt meeting. Tweede werd Jade en derde Larens Roem. Wim Duiven voorden was ook uitstekend van start gegaan met een zeer fraaie overwinnning met Magnifique voor Master Voorne en Marupa Du Bois. Op het Duindigt programma t Mike H, 3. Ka Anjo. Winn. 6.90, pl. stonden ook drie rennen. Ina 230 2 80 330 k j 2110 Schwarzkachel zorgde voor een 281.30. kleine verrassing door Maar schalk als eerste over de eind- schalk (Mej. I. Schwarzkachel) 2.01.0, streep te brengen, al moest de 2. Afessa. 3. Fighting Jinks. Vina foto de winnaar aanwijzen. 2.80, pl. 1.40 1.50, koppel 4 40 Afessa met de leerling ^-jockey Way Jewel prijs 1600 m: 1. Mia For- Manuel was er op een neusje na tuna U- van Dooyeweerd) 2.08.6 vbSV^hXJr„^ w J^dMo.dpi sao'i oo m vierde wat hinderend m de j^ppei 10.50, trio 90.50. tweede ren met Hurukaze en in Prijs der Besten 1500 m: 1. Orma de laatste ren zegevierde de Pride (J. Wagenaar) 2.04.8 1.23.2, 2. kleinste jockey van Duindigt Odette Ossewaard, e. Odette Mendel To. T^or met BvtoT** gj De uitslagen van de woensdag ge- rukaze (A. Jones) 2.58.3, 2. Question, houden draverijen en rennen te 3. Laureada. Winn. 4.90, pl. 1.80 2.70' Duindigt luiden: 1.90, koppel 27.90, trio 153.20. Neutronprijs 2040 m: 1. Magnifique Feu Follet X prijs 21.00 m, 2e afde- (W. Duivenvoorden) 2.48.9 1.22.8, 2. ling: 1. Nanette D (S. van Dooye- Master Voorne, 3. Marupa du Bois. weerd) 3.01.5 1.26.4, 2. Nesstar Dear, Winn. 3.00, pl. L50 1.70 1.30, koppel 3. Marco. Winn. 3.00, pl. 3.20 1.60 17.30, trio 104,10. 2.60, koppel 4.80. Feu Follet X-prijs 2100 m. Ie afde- King Emperorprijs 1300 m. ren: 1. ling: 1. Nelis (P. Koppejan) 3.06.7 Bartho (A. Treano) 1.24.3, 2. Arequi- 1.28.9, 2. Ninovna Careless. 3. Marc P». 3. Joeri. Winn. 2.70, pl. 1.90 4.60, D. Winn. 27,50, pl. 3.70 3.30 4.50, koPPeL10 40- Ml°2.6 ??- koppel 31.90. Orpheeprijs 2120 m: 1. L'Amoureux «ft ■Od (D. Corihm) 131.7. 1 (van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG - Op de Wassenaar- se baan Duindigt komen zon dagmiddag zes paarden aan de start in het hordenkampioen schap van Nederland. Henk van der Kraats is de enige Neder landse jockey in het zadel en zal als favoriet vertrekken over de 3600 meter met het paard Tas- King Kongprijs 2100 m: 1. Manza Duivenvoorden) 3. Larens Roem. 2.10, koppel 5.20. Totalisator-omzet 265.053. Morgenavond zijn er tien draverijen op de baan van Nootdorp. De eerste start is om half zeven en onze tips: WAGENINGENPRIJS: Nanette D. Molly Ouiek en Norlanda. WAAR- DERPRIJS: Nancy uit Laren. Nani- ka H en Nanna G. WATERINGEN- PRIJS I: Karol Hagheweyde, Loco motief en Kensington. WARMOND- PRIJS: Moos Roodnoot, Luuk K en King Axkit WEERTPRIJS Karei Volann, Iliona Marijke en Kei Bui tenzorg. WEESPPRIJS: Jewelprise, litis Hollandia en Janny P. WATE- RJNGENPRIJS II Marcel Regina. Lyrana en Joop Hollandia. WAR- de Engelse topjockey TurneÜ JOSJE W-PRIJS: Marupa du JELLOPRIJS: Iliona Marijke, Wrod^^K airoio DMW^SSENAAR- onder contrakt staan. Voor El- Bois, Milly B en Miss Dartel. Leonard en Kahinga. PRIJS: Luitenant Dixy. Manus Han- der Statesman komt de Belg PRIJS DER 3-JARIGE Voor rentips zie insider rentips. S2ïL_*!l WAPSER- hunka. De Brit Alen Jones, in ons land werkzaam, neemt plaats op de kansloze Good Luck. De Ierse trainer Tom Mc- Garrity, die het dit jaar op de Prida, voor Jingo zijn landge noot Van Hamme en voor Pa trick de Belg Kazmierczak. De eerste start op Duindigt is zon dagmiddag al om één uur. vlakke baan erg goed deed heeft 'De tips: voor de Tudor Magic, die in ELANDPRIJS: Neelijan, Nata- Ierland al over de horden ging, lie van Hovi en Milord Baker. STAYERS: Nelson van Hovi, Ni cole H en Nicky Narton. JHERONIMUSPRIJS: Kolja T. King Hollandia en Largo. ARIEPRIJS: Morschy G, Liber- to en Miltiades J. FLAMINGO SIX-PRIJS: Mai Regina, Job en Manderino H.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17