TRIOMF VAN EENHEID EN KLASSE Zo'n heb ik stemming in Oranje nooit meegem99 HERBOREN ORANJE POLEN BONDSCOACH KNOBEL: Records van bondscoach UONDERDAG 16 OKTOBER 1975 PAGINA 15 23 AMSTERDAM De revanche was compleet. Door ■net 3—0 van het gevreesde Polen te winnen, herover de het herboren Nederlands elftal de fraaie uitgang spositie in groep 5 van de voorronde van het toernooi om het Europees kampioenschap, die het had gehad vóór ruim een maand geleden de reis naar Katowice werd gemaakt. De nederlaag van 4—1 op Poolse bodem werd volledig uitgewist door een triomf, die herinneringen opriep aan de wijze waarop vorig jaar tijdens het wereldtoernooi in West Duitsland een hele reeks gerenommeerde tegenstanders opzij werd gezet Eigenlijk volkomen onverwacht presenteerde Oranje zich in het op het laatste moment toch nog bijna volgestroomde Olympisch Stadion als een hech te eenheid, als een team waarin de bereidheid om fouten van medespelers te corrigeren bij iedereen aanwezig was en als een elftal, waarin de klasse zo rijkelijk voorhanden was, dat de Polen volledig werden gedeklasseerd. Johan Cruijff, vooral het mid delpunt van een onverkwikkelij ke affaire die voor de PSVers Jan van Beveren en Willy van der Kuijlen aanleiding was het Sportcentrum in Zeist de rug toe te keren, bleek weer eens de grote regisseur zoals in zijn be ste jaren bij Ajax. Evenals Jo han Neeskens scheen Cruijff door alle kritiek aan zijn adres zodanig te zijn geïnspireerd, dat hij tot een topprestatie kwam. Maar het uit Barcelona overge komen duo bepaalde niet alleen het spelbeeld. Oranje had in het sfeervolle Olympisch Stadion, waar het publiek zich als één man achter de ploeg schaarde, veel uitblin- durend tot massaal verdedigen werden gedwongen. Met precies hetzelfde elftal, dat in Katowice nog de lakens had uitgedeeld, bleek Polen dit keer niet bij machte de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Kazi- mierz Deyna faalde als spelbe paler op het middenveld coach Gorski: „Daarom heb ik hem gewisseld" en dat had tot gevolg, dat de toch al niet sterke defensie te zwaar onder druk kwam te staan en de snelle spitsen Lato en Gadocha vrijwel nimmer van bruikbare diepte- passes werden voorzien. De Nederlanders, die zeer ge concentreerd speelden en bijna ieder persoonlijk duel in hun De klasse straalde eensklaps weer van Oranje af. En van de drie doelpunten waarvan dit het eerste is. Met een zweefduik scoort Johan Neeskens: 1—0. Het hoofd van Ruud Geels was wederom goud waard. Het tweede Frans Thijssen liet het dolenthousiaste publiek voor de derde keer doelpunt van Nederland door een haarzuivere kopbal van de Ajacied: 2—0. juichend opspringen met een klasserijke treffer. kers: Ruud Geels, die als rech terspits voortdurend bewees veel meer te kunnen dan alleen, maar hard schieten en gericht koppen; Wim Jansen, die aan zienlijk meer zelfvertrouwen de monstreerde dan recentelijk bij Feyenoord het geval was ge weest; Ruud Krol, die de be faamde goalgetter Gregorz Lato degradeerde tot een figurant Niet alleen de solisten excelleer den, ook de overige leden van het Oranje-orkest droegen be langrijk bij tot de puntgave uit voering, die 59.000 voetballief hebbers tot extase bracht Mysterieuze krachten in de sport? Het moet haast wel want anders is het niet te verklaren, dat de ploeg die op slechts vier plaatsen was gewijzigd na het debêcle van Katowice zich plot seling weer als een ijzers te rk en slagvaardig geheel manifesteer de. De kritiek bleek zijn uit werking niet te hebben gemist En het incident rond Van Beve ren en v.d. Kuijlen leek de rest te hebben gedaan. Polen werd volledig weggevaagd. Het kwam nauwelijks toe aan de gevreesde counters omdat Nederland zo hevig pressie uitoefende, dat de Oosteuropeanen vrijwel voort voordeel beslisten, bekroonden na een kwartier hun stormachti ge openingsoffensief met een schitterend doelpunt Een met veel vakmanschap uit gevoerde 1—2 tussen Wim Suur- bier en Ruud Geels mondde uit in een haarzuivere voorzet van Suurbier op het hoofd van de vrijstaande Neeskens, die val lend inkopte. De traag reage rende doelman Tomaszewski zag tot zijn verbijstering, dat de bal via de paal doeltrof: Steun De treffer maakte het publiek laaiend enthousiast en het Olympisch Stadion kon de ver gelijking met de „Hel van Chor- zov" vanaf dat moment door staan. De duizenden, die de Po len voor de aftrap al de stuipen op het lijf hadden gejaagd door het Wilhelmus met hetzelfde fa natisme ten gehore te brengen als tijdens het wereldtoernooi steeds was gebeurd, waren dit keer een niet te onderschatten steun voor Oranje, dat tussen de 20e en 35e minuut weliswaar een Pools tegenoffensief moest toestaan, maar de acties van de brigade van Kazimierz Gorski misten overtuiging, terwijl bo vendien felle tackels op het mid denveld en in de defensie de Nederlanders telkens weer tij dig in balbezit brachten. Szarmach, in Katowice nog goed voor twee treffers, kreeg een kans uit een voorzet van Lato, maar hij kopte naast de door Schrijvers niet bescherm de hoek van het doel. En hét was ook Szarmach, die op rechts in kansrijke positie werd gestuit door de als een routinier spelende debutant Kees Krijgh. Nederland liet zich nimmer he lemaal wegdrukken, en bij vrij wel elke tegenaanval bleek, dat de Poolse defensie kwetsbaar was. René v.d. Kerkhof schoot na een pass van Wim Jansen tegen de buitenkant van de paal de PSV'er ondervond op links toch wel enige hinder van het feit dat hij uitsluitend rechtsbenig is en Johan Cruijff kwam na een fraaie ac tie van Frans Thijssen, die van Knobel de voorkeur had gekre gen boven Jan Peters en Willy van de Kerkhof, luttele centime ters tekort om de weer niet ze ker ingrijpende Tomaszewski Geel Cruijff lag in de eerste helft van het overigens sportieve duel no gal eens overhoop met zijn di recte tegenstander Zmuda. Toen de aanvoerder van Oranje in de 32e minuut aan scheidsrechter Karoli Palotai uit Hongarije wat al te nadrukkelijk liet weten de handelingen van Zmuda niet be paald te kunnen waarderen, werd hij prompt geconfronteerd met de gele kaart. Een arbitrale handeling met als konsekwentie, dat de KNVB niet eens meer hoeft te proberen Barcelona als nog tot andere gedachten te brengen met betrekking tot het afstaan van Cruijff voor de laat ste wedstrijd tegen Italië. Het was Cniijffs tweede gele kaart in de voorronde van het Europees kampioenschap de eerste kreeg hij ruim een jaar geleden in Helsinki tegen Fin land en dat betekent automa tisch een schorsing voor de eerstvolgende wedstrijd. Polen dankte het aan Tomas zewski, dat het de nist kon in gaan met een nog perspectief biedende score. In de 42e mi nuut greep hij twee keer sterk in tijdens een doelworsteling die ontstond na een door Ruud Geels genomen vrije trap. Beslist In de tweede helft was het pleit snel beslecht. Al na zestig se conden stond Ruud Geels op de goede plaats toen Johan Nees kens de bal uit een vrije trap zuiver voor het doel plaatste. De kopbal was voor Tomas zewski onhoudbaar 2—0. Nadat Piet Schrijvers met een moedige redding had voorko men dat Szarmach de spanning kon terugbrengen, verhinderde aan de andere kant Szymanows- ki een grotere achterstand toen Tomaszewski opnieuw geen ant woord had op een kopbal van Geels. René van de Kerkhof kwam eveneens dicht bij een doelpunt Na zich fraai te heb ben vrijgespeeld strandde hij op de Poolse doelman. In de 58e minuut werd het toch 3—0. Ach tereenvolgens misleidden Frans Thijssen en Johan Neeskens de defensie van de Polen toen Jo- Cruijff stelde vervolgens Nees kens in staat met het hoofd een kans te creëren voor Thijssen, die zijn veelbelovend optreden met een schitterend schot be kroonde: 3—0. Polen was verslagen. Gorski probeerde zijn team nog van een nieuwe impuls te voorzien door de zwakke Deyna te ver vangen door Bula, maar het hielp nauwelijks. Omdat Oranje de marge van drie treffers vol doende vond, beperkte het zich in de slotfase tot hetzelfde spel letje, dat in West Duitsland zo veel tegenstanders frustreerde. Toen het tempo omlaag ging, ontstonden er toch nog een paar kansjes voor Polen. Suurbier haalde echter, na een kopbal van Lato, de bal van de lijn, Schrijvers reageerde flitsend bij een doorbraak van dezelfde aanvaller voor een deel van het publiek was dat aanleiding Jan van Beveren gescandeerd te honen en een doelpunt van Gadocha werd terecht wegens buitenspel geannuleerd. Het gevolg van de fraaie over winning is, dat Nederland op 22 november in Rome aan een ge lijkspel al voldoende kan heb ben indien Polen er eind volgen de week in Warschau niet in zou slagen Italië met een verschil van drie doelpunten Neder land heeft dan al betere doelcij- fers of meer te verslaan. Wat na Katowice onmogelijk leek, werd toch waarheid: Ne derland heeft ineens weer een uitstekende kans op een plaats in de kwartfinales van het Euro pees kampioenschap, dankzij een ploeg, die de bewering lo genstrafte dat alleen een opti male voorbereiding naar Oos teuropees voorbeeld tot goede resultaten kan leiden. Sco.reverloop: 16. Neeskens 1—0, 47. Geels 2-0, 58. Thijssen 3-0. Scheidsrechter: Palotai (Honga rije). Toeschouwers: 59.000. Nederland: Schrijvers; Suur bier, Van Kraay, Krijgh, Krol; Jansen, Neeskens, Thijssen; Geels, Cuijff, René van de Kerk hof. Polen: Tomaszewski; Szyma- nowski, Zmuda, Bulzacki, Wa- wrowski; Kasperczak, Deyna, Maszczyk; Lato, Szarmach, Ga docha. TON VAN DALEN Commentaar Welk een verkwikkend, grandioos en bovenal onverwacht spektakel in het Olympisch stadion. Het lijkt erop of Oranje midden in de troubles moet zitten om tot een grootse prestatie te ko men. Dat was zo voor het wereldtoernooi, het was zo voor deze inter land. Er zit een grond van waarheid in en de spelers somden de tone len in Zeist op bij de factoren die tot deze, voor het verdere toer nooi om de Europese landstitel hoopgevende prestatie, explosie van kracht, eensgezindheid en hoogstaand voetbal hebben geleid. Vooral aan de eenheid in de ploeg mocht worden get wijfeld. Er werd één hecht, onbuigzaam blok gevormd van spelers die de vaste wil hadden de blamage van Katowice uit te wissen, te tonen dat de klasse er is als zonder uitzondering door een ieder wordt ge werkt en als de hang naar een hautaine hou ding kan worden uitge bannen. Oranje, spelend voor wat het waard wil zijn, blijkt nog steeds onstuit baar. Een triomf voor coach Knobel, eveneens voor de zeer gemoti veerd en briljant spelen de Cruijff en Neeskens en voor alle anderen, van wie sommigen tot ver boven hun niveau van de laatste tijd Jansen, Suurbier uit kwamen en de overigen zich evenzeer voelden aangeraakt door de toverstaf. Want het was niet het werk van één man die de inspiratie heeft aan gedragen maar van de groep die elkaar heeft opgezweept, gesteund, verdragen en bijgestaan waar het onverhoopt verkeerd dreigde te gaan in het veld. Een heid was de voornaam ste eis voor het duel. Dat is gisteren gerealiseerd. En zo moet het blijven om dit groots Neder lands elftal te handha ven. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Kazimierz Gorski, de coach van het Poolse elftal, dacht na voor hij, teleurgesteld, dit cliché losliet: „Het was bet oude gezegde dat een ploeg speelt zoals de tegenstander toelaat" Maar onmiddellijk voegde hij eraan toe: „Vandaag speelde het Nederlands elftal souverein maar mijn *j»am heeft zwakker gespeeld dan normaal. Het grote verschil tussen de ontmoeting in Chorzov, die we met 4—1 wonnen en deze wedstrijd was dat mijn team in Polen het tempo aangaf en de wedstrijd bepaalde en bet hier precies andersom was. Ook psychisch was mijn ploeg niet als gewoonlijk. We speelden niet dynamisch, we speelden zonder enthousiasme. Verliezen is niet erg, maar er moet wel voor een zo goed mogelijk resultaat gevochten worden en dat ontbrak bij ons. We hebben veel fouten gemaakt en van de kansen die we kregen, ik geef toe dat het er weinig waren, geen gebruik gemaakt. Als we van Nederland hadden willen winnen, zouden we ons beste spel gespeeld moeten hebben. Dat is niet gelukt. Nederland was veel beter en de sege is zonder meer verdiend." Niettemin zag Gorski nog moge lijkheden voor de naaste toe komst. Ietwat beschroomd zei hij: „Natuurlijk is Nederland voor de laatste wedstrijd tegen Italië favoriet, maar vergeet niet dat de Italianen straks in eigen land verplicht zijn een prestatie te leveren, gezien de penibele situatie waarin het voetbal daar verkeert" Het is de strohalm waaraan Gorski zich vastklampt „We blijven doorvechten. Iedereen zal begrijpen dat we onze kans verbezen als wij over tien da gen, als we ook tegen Itahë spe len, niet winnen. En dan moeten we afwachten wat Nederland daarna doet Zo bezien is de strijd nog open." En dat voetbal overal op dezelfde wijze wordt beschouwd toonde Gorski toen hij met nadruk ook sloot met een cüché: „De bal is rond." Ook in Polen dus. Totaal voetbal George Knobel was heel wat minder spraakzaam en volstond met de simpele mededeling „We hebben goed gespeeld." Iet wat ironisch voegde hij eraan toe: „Misschien heeft men weer ons befaamde totaalvoetbal ge zien en is de voorbereiding nu toch optimaal geweest." Reëler nabeschouwend vervolg de hij: „Iedereen heeft hard ge werkt goed gespeeld en zich aan de afspraken gehouden. Ie dereen was bbj met de overwin ning en met zijn eigen prestatie, vooral ook omdat allerlei voor oordelen zijn weggenomen. Voor de wedstrijd al was er een stemming die ik als trainer nog nooit heb meegemaakt Dit elf tal ging zo ijzersterk het veld in dat het ook een tegenslag zo goed zou hebben verwerkt. Maar zover hebben ze het zelfs niet laten komen." Johan Cruyff, die ook bij Barce lona te lang concessies deed aan zijn drang om mee te verdedi gen in het elftal, stal gister avond tijdens de adembenemen de strafexpeditie van Oranje als pure aanvaller de show en gaf op magistrale wijze inhoud aan zijn strikte opdracht Polen bang te maken. „Het liep", zei hij. naderhand simpel en wimpelde elk compliment voor zijn beste wedstrijd in zijn carrière reso luut van de hand. „Je kan mis schien zeggen dat het de nuttig ste wedstrijd in Oranje was. Maar mijn beste, neen, ik herin ner me betere." Toch zei Johan Cruyff met zijn opmerking „De nuttigste wed strijd in Oranje" eigenlijk ge noeg. De schande van Polen was gewroken en de Barcelona- vedette gold als de onbetwiste initiatiefnemer. Donderdag, 9 oktober wps hij reeds vanuit Spanje vertrokken om tegemoet te komen aan de kritiek van de PSVers, dat de voorbereiding van Oranje zo slecht was. Die ■grote bereidheid en zijn per- Johan Cruijff, magistraal spelend, is niet te stuiten voor Zmuda (links) en Szymanovski. soonlijke felheid om revanche op de Polen te nemen, sloegen over op de andere speler in het Nederlands elftal. Ruud Krol, de absolute uitblin ker van Oranje's zeer sterk ope- rende defensie, wijdde tenslotte daarover uit. „Het grote verschil met het elftal van Polen was dat wij als team hebben gevoetbald. Het gevoel dat het goed zou gaan, kregen we eigenlijk al bij binnenkomst in het Olympisch stadion, toen het Wilhelmus werd gespeeld. Je hoort vante- voren dat er maar 30.000 men sen naar het stadion zullen ko men en in het stadion bemerk je dat het bijna uitverkocht is. Toen kon eigenlijk al niets meer fout gaan. Ook al omdat iede reen in de kleedkamer had afge sproken dat er nu eindelijk eens iets moest gebeuren met Oran je." Dat geweldige publiek in het Olympisch stadion heeft gister avond ook vooral Ruud Geels. de experimentele rechtsbuiten, beïnvloed. „Ik had longen als een paard en ik kon steeds blij ven lopen, iets wat anders nooit het geval is." Hoewel Geels toch een voorkeur behoudt voor de spitspositie in Oranje, kan wat hem betreft het experiment als rechtsbuiten herhaald worden. „Waar het me om gaat is dat ik er bij blijf. In dit Nederlandse elftal wil ik graag spelen." Een geluid dat men anders te zelden IA Oranje hoort. (Van onze sportredactie) Amsterdam De interland die het Nederlands elftal giste ren tegen Polen speelde, was de tiende sinds George Knobel als bondscoach werd aange steld. De overwinning bracht Knobels balans op zes zeges, een gelijkspel en drie nederla gen met de doel cijfers 21 voor en 13 tegen. Knobel zette in die tien wed strijden negenendertig ver- schillende spelers in, een re cord. Het debuut van Kees Krijgh bracht het aantal spe lers, dat Knobel binnen iets meer dan een jaar in het Ne derlands elftal de vuurdoop liet ondergaan op zestien. Ook dat is een record voor een bondscoach. Eerder mochten onder leiding van de Brabander Jan Peters, Peter Ressel, Harry Lubse, Adrie van Kraay, Jan Everse, Frans Thijssen, Niels Over weg, Johan Zuideraa, Nico Jansen. Cees Kist, Bobby Vos- maer, Henk van Rijnsoever, Peter Arntz, Bert van arwijk en Heini Otto het Oranjeshirt voor de eerste keer aantrek ken. auto-tmckvërhuur Spui 1Ó7. tèl.070-464600. den Haag

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15