CeidóeSoMO/nt TELEFOON ROODGLOEIEND Bij dit kabinetsbeleid zijn er over vijf jaar 450.000 werklozen BIJ „OPSPORING VERZOCHT" Werkgevers en vakbeweging lijnrecht tegenover elkaar Britse ministers ontsnappen aan bomaanslag Opstandige militairen in Oporto naar huis Katholieke verenigingen ziekenhuizen gaan samen Dorpje moet wellicht schade van miljoenen betalen Confec- tieindustrie boos over Justitie en politie tevreden legerorder Horeca wil „gezellige" prikacties BANKDIRECTEUR: Lintjesregen waarschijnlijk ongewijzigd IN HET LOONOVERLEG VOOR 1976 WOENSDAG 15 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT KV.INA 9 ,,P.S."-je van staatssecretaris VOOR DE HORECA IS HET ANTWOORD van staatssecretaris Hazekamp op verzoeken om lastenverlichting een domper op elk restantje optimisme; hij heeft alle begrip voor het verzet tegen de fiscale lastenverzwaring, maar kondigt dan tegelijk aan dat het uiterst moeilijke dekkingsplan van het kabinet-Den Uyl geen uitzonderingen voor de Horeca toelaat. Alsof het kabinet in andere moeilijke gevallen geen uitzonderingen maakt Hazekamp erkent dat de positie van vele Horeca-bedrijven steeds moeilijker wordt; maar hij slaagt er kennelijk niet in de minister raad te winnen voor enkele maatregelen welke verdere bedrijfsslui tingen misschien kunnen voorkomen. Eigenlijk verwijt hij de Horeca dat ze voor haar werknemers een te gunstige arbeidsover eenkomst heeft afgesloten. Als het moet wil de staatssecretaris wel de gemeenten nog eens wijzen op de wettelijke mogelijkheid om vestiging van nieuwe Horeca-bedrijven tegen te gaan en de opvol ging in bestaande bedrijven te bemoeilijken. Tip voor de werkloos heidsbestrijding! MAAR HET ALLERLEUKSTE is het „P.S."-je van de staatssecre taris aan het slot van zijn brief: Horeca-Nederland zou zijn gedachten eens moeten laten gaan over het weer invoeren van levende muziek in restaurants e.d., omdat de werkloosheid onder musici zeer groot is. We zien minister Van Doorn al, op hun verzoek om meer subsidie, aan de Nederlandse orkesten een brief schrijven met de volgende slotzin: Willen jullie eens nadenken over de mogelijkheid om per concert twee pauzes in te voeren, opdat door het nuttigen van meer consumpties de werkgelegenheid voor het Horecapersoneel wat beter wordt. Leuk onderwerp voor een trioberaad tussen de minister Van Doom, minister Boersma en staatssecretaris Hazekamp. „Schwamm daru- ber" zingen ze in een Weense operette! De Bilt Een depressie boven Zuid-Ierland trekt langzaam in oostelijke richting. Langs de zuidflank ervan wordt vrij on stabiele en vochtige, van de oceaan afkomstige lucht naar onze omgeving gevoerd. Morgen zal er over het algemeen veel bewolking zijn met enkele buien. In het temperatuursver- loop komt maar weinig verande ring. Frontale storingen boven de Balkan en Polen veroorzaken daar veel bewolking en regen. In Griekenland, Zuid-Italië en Spanje liggen de middagtempe- raturen tussen de 20 en 25 gra den. Wisselvallig met plaatselijke buien. Middagtemperaturen on geveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 7 graden Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Luchth. R'dam Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Londen Luxemburg Sacharov is „laboratorium-rat" MOSKOU (UPI) De Russische natuurkundige Andrej Sacharov, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft zich ingespannen voor fascisten en nazi's, zo schrijft de „Literatoernaja Gazeta." Het blad vergelijkt Sacharov met een laboratorium-rat Het is volgens deze krant „blasfemie" dat het Noorse Nobel-comité in naam van de vrede de vredesprijs geeft aan Sacharov, die „met zijn zeer beperkte politieke denkbeelden al het mogelijke deed om vijand schap en wantrouwen aan te wakkeren tussen naties en staten." De zeer scherpe aanval op Sacharov in de Liternatoernaja Gazeta is overgenomen door het persbureau Tass. LISSABON (Rtr) Opstandige linkse militairen hebben gister avond de bezetting van een artilleriekazerne in de Portugese stad Oporto opgeheven na een bemiddelingspoging van de bevelhebber der landstrijdkrachten, generaal Fabiao. De bezetters zijn naar him huizen teruggekeerd. De bezetting was een gevolg van de ontbinding van het opstandige regiment, dat de bevelen van de noordelijke commandant, generaal Veloso, weigerde op te volgen na de overplaatsing van vier „linkse officieren". Met die maatregel probeerde generaal Veloso de tucht onder de troepen van zijn commando te herstellen. Generaal Fabiao heeft nu verzekerd dat het regiment niet zal worden ontbonden, maar als „behoeder van de revolutie" in een andere rol kan blijven voortbestaan. Dit akkoord wordt beschouwd als een prestigeverlies voor de noordelijke commandant Hoewel deze aanleiding tot onrust is weggenomen, zijn de gemoede ren van uiterst links nog niet bedaard. Die illusie heeft premier Azevedo kennelijk ook niet gehad, toen hij maandag een somber beeld van de economische situatie in Portugal schetste. Hij ver klaarde dat de regering nu haar vrienden en vijanden kent, en dat Lissabon, centrum van de linkse agitatie, niet representatief is voor heel Portugal. Linkse officieren organiseren in de fabrieken het verzet tegen de gematigde ministers, met name die van financiën, landbouw en arbeid. Landarbeiders dreigen het werk neer te leggen als de regering geen kredieten geeft voor de aankoop van zaaigoed en kunstmest, en de bakkers zullen niet langer meer in alle vroegte werken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De drie nu nog bestaande verenigingen voor de verschillende categorieën van katholieke ziekeninrichtingen zulen morgen samensmelten tot één Katholieke Vereniging van Ziekeninrichtingen. Dit gebeurt om in de Vereniging Nationale Ziekenraad, die sa men met andere organisaties in het ziekenhuiswezen in 1968 werd opgericht, een gebundelde inbreng te kunnen leveren van levensbeschouwelijke aard met name vanuit de katholieke visie op de maatschappij. HEINENOORD (ANP) Het 3100 inwoners tellende dorpje Heinenoord in Zuid-Holland loopt het risico een schadevergoeding van miljoenen guldens te moeten beta len. De zaadhandel W. B. de Zeeuw uit Rotterdam heeft de rechter gevraagd Heinenoord aansprakelijk te stellen voor de enorme verliezen, die zij lijdt op een in het dorp gedane investering. Ruim twee jaar geleden bouwde De Zeeuw, met vergun ning van de gemeente, een kapitaal bedrijfspand in Heinenoord. Tot ingebruikneming daarvan kwam het echter niet, doordat de Kroon de bouwvergunning eerst schorste en vervolgens vernietigde. Het leegstaan van het gebouw levert de firma een renteverlies op van 3 a 4 ton per jaar. Het bedrijfspand zelf heeft De Zeeuw zo'n 3 miljoen gekost llllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Auto Ford aangereden President Ford stapt na aankomst op het vlieg veld van Hartford (Con necticut) uit zijn limou sine. De wagen met de president als passagier werd op weg naar het vliegveld in de flank aangereden. Ford werd bij de aanrijding niet gewond en de auto liep slechts lichte scha de op. De bestuurder van de andere auto werd met zijn vier me depassagiers door de politie ter ondervraging meegenomen. Moedei Boekovski vraagt steun aan Giscard d'Estaing MOSKOU (Rtr) - De moe- der van de Sowjetrussische dissident Vladimir Boe- kovski heeft een beroep ge-, daan op president Giscard d'Estaing, die op officieel bezoek in de Sowjet-Unie is, om bij de leiders van het Kremlin voor haar zoon te bemiddelen. President Giscard d'Es taing zou moeten bereiken dat Boekovski uit gevan genschap wordt ontslagen en naar het buitenland mag gaan om medisch behan deld te worden en om zijn studies af te maken. AMSTERDAM (ANP) De werkgeversorganisaties in de Nederlandse confectie-industrie zijn hevig teleurgesteld en ver ontwaardigd over het feit dat een defensie-order voor marine uniformen naar een buitenland se onderneming is gegaan. Zij hebben dit premier Den Uyl en de ministers van economi sche zaken, defensie en sociale zaken in een telegram laten we ten. Dit gebeurt volgens de or ganisaties op een moment dat de Nederlandse kledingindustrie kampt met een groot tekort aan orders, terwijl directe capaciteit beschikbaar is. Zij verzoeken de bewindslieden met klem in deze zaak hande lend op te treden en de nodige maatregelen te nemen om her haling te voorkomen. UTRECHT (ANP) De horeca- organisaties zullen geen harde acties gaan voeren nu staatsse cretaris Hazekamp (Economi sche Zaken) de belangrijkste wensen van de horeca heeft af gewezen. Horeca-Nederland en Horeeaf zijn echter wel prikac ties aan het voorbereiden, die in de „gezellige sfeer" zullen liggen. De horeca wenst ondermeer verlaging van de btw op dran ken en is tegen de belastingver,- I hoging op gedistilleerd en wijn. Nu de staatssecretaris dit heeft verworpen, worden er bespre kingen gevoerd met diverse fracties in de Tweede Kamer. Harde acties zouden deze be sprekingen kunnen doorkruisen. Met „gezellige" acties zal toch de aandacht van het publiek worden gevestigd op de proble men van de horeca-wereld. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering voelt er blijkbaar niet veel voor, om het decoratiestelsel dat zijn hoogtepunt vindt in de jaarlijkse lintjesregen te wij zigen. Dat wordt duidelijk, nu ook het kabinet-den Uyl er nog steeds geen beweging in weet te krijgen. Het A.R.-Tweede Kamerlid de Kwaadsteniet, die hierover gis teren mede namens de KVP en de CHU opmerkingen maakte bij de begroting van Binnen landse Zaken, was er zeer waar schijnlijk erg dichtbij, toen hij opmerkte, dat deze kwestie ken nelijk „delicaat en ingewikkeld" is. Ook het Staatshoofd zou hui verig staan tegenover wijzigin gen in het stelsel. Vliegtuigongeluk Bij het verongelukken van een Brits bombardementsvliegtuig op Malta zijn gisteren 6 mensen om het leven gekomen. De do den zij een vrouw die over i straat üep en vijf leden van de bemanning. Het vliegtuig stortte neer op het dorp Zabbar. Politie en bezoekers bij de ingang van het restaurant Lockets, na de mislukte bomaanslag. (Van onze correspondent Rogers Simons) LONDEN De nieuwe campagne van bomaanslagen in de Britse hoofdstad heeft voor het eerst een niet ontploft springtuig opgele verd, waaruit de politie nu een en ander kan afleiden. De bom woog 30 pond en was een van de grootste, die de laatste 3,5 jaar gebruikt werden om de bevolking van Ulster en Engeland te terroriseren. De bom lag op een raamkozijn van het restaurant Lockets, in een straat op nauwelijks 5 minuten van het Londense parlement. Aan de overkant van genoemd eethuis dat in de omgang „de ministeriële kantine" heet, omdat er zoveel van de regering komen lunchen of dineren, staat het departement van het milieu. In Lockets zitten elke dag gemiddeld drie tot vier ministers. Het restaurant heeft een eigen zogeheten „division bell", die 's avonds om tien uur luid rinkelt, wanneer alle afgevaardigden in het Lagerhuis verwacht worden om te stemmen. Een van de vaste klanten van Lockets is Marlyn Rees, de minister van Ulster. Gisteravond zaten er ongeveer 35 politici te dineren, toen twee jonge meisjes, die op straat voorbij kwamen, een verdacht pak bemerkten op het raamkozijn. De specialist, die de bom onschadelijk maakte, waagde zijn leven. Er bleven slechts drie minuten over voor ze zou ontploffen. Alle onderdelen van de bom worden zorgvuldig onderzocht. De politie kan veel afleiden uit het gebruikte materiaal. Sommige terroristen laten als het ware hun handtekening achter op hun springtuigen. DEN HAAG (ANP) In de volgende conjunc tuurdaling, die in 1979 en 1980 te verwachten is, zal de werkloosheid in ons land rond de tien procent komen te liggen en 415.000 tot 450.000 werklozen tel lea Tot deze voorspelling komt dr. J. G. Post, directeur planning en economisch onderzoek van de Algemene Bank Nederland, „als de regering ook in de komende tijd volhardt in haar onduidelijk en onvast beleid met betrekking tot het bedrijfslevea" De heer Post verwacht 300.000 structuurwerklozen (als gevolg van structuurverandering van het be drijfsleven, automatisering enz.) en 115.000 tot 150.000 conjunctuurwerklozen (als gevolg van de dalende economie). Volgens hem moet het kabi netsbeleid veranderen en moet de regering-Den Uyl komen met een nieuwe industrialisatienota. Als belangrijkste oorzaak voor de grote structurele werkloosheid ziet de heer Post de veranderde houding van de samenleving ten opzichte van het bedrijfsleven („weg met de winst, weg met de private ondernemer"). Deze houding heeft sterk bijgedragen tot vermindering van de investeringen van het Nederlandse bedrijfsleven. Andere oorza ken zijn het dalende rendement en de sterk ver slechterde vermogenspositie van het bedrijfsleven. „Men moet beseffen, dat de huidige structurele werkloosheid alleen kan verminderen als de maat schappelijke wensen en opvattingen ten opzichte van het bedrijfsleven veranderen". Benadeeld Een boer uit Ut recht voelt zich al jaren benadeeld door de notaris en' toog daarom naar diens kantoor om van zijn ongenoe gen blijk te geven. Hij goot een tankje benzine leeg op straat en stak er de brand in. De gealar meerde brandweer kwam met groot materieel aanzetten, maar toen was het brandje al geblust. illllllllllllllimilllllllllllllli (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is ongelooflijk zoveel tips als er binnengeko men zijn", aldus één van de ruim twintig rechercheurs die gisteravond de telefooncentrale van het Haagse hoofdbureau van politie bemanden. Tot ver na middernacht stond de telefoon roodgloeiend. De televisie-uitzending „Opsporing Verzocht" bleek aan te slaan. Niet alleen op het hoofdbureau ontving men tips van kijkers, ook op andere bureaus in het land kwamen vele bruikbare mededelingen binnen. Zelfs vanuit Duitsland en België ontving men tips, die allemaal door de rechercheurs werden genoteerd en op de band opgenomen. In de uren na de uitzending rukten al enkele rechercheteams uit, om de meest bruikbare tips direct te onderzoeken. De eerste indrukken, direct na afloop van de televisie-uitzending, waren gunstig. Politie- en justitiemensen toonden zich tevreden. ,3»nnen de grenzen van het ethisch mogelijke hebben we gegevens verkregen, waarmee we verder kunnen", aldus commissaris Van Andel van de Haagse politie, die is belast met de zaak van de vermoorde weduwe Gijsbers. De Nederlandse versie van het Duitse „Aktienzeichen X-Y Unge- löst" bleek totaal verschillend van opzet en uitvoering. In tegenstel ling tot onze Oosterburen werd in de AVRO-uitzending bewust geen gebruik gemaakt van montage foto's van verdachten. Zowel politie als justitie waren van mening dat dat waarschijnlijk ongewenste gevolgen zou hebben, zoals heksenjacht, ongegronde verdachtma king, suggestie tot navolging en publiek dat zelf op onderzoek zou uitgaan. Na de uitzending van gisteren gaat een speciale begelei dingscommissie, bestaande uit mensen van de AVRO, politie en justitie aangevuld met enkele wetenschappelijke medewerkers, de zaak nog eens evalueren. Voorlopig is het volgende programma gepland op 2 maart. Een twintigtal rechercheurs uit Den Haag, Maastricht en Tilburg bemande gisteravond de telefoons op het Haagse hoofdbureau van politie in afwachting van bruikbare tips, die hen verder kunnen helpen bij het oplossen van het misdrijf dat zij in behandeling hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het oriënterend gesprek gisteravond tussen een regeringsdelegatie en de werkgevers en werknemers, om een standpunt te bepalen over de lonen en prijzen voor 1976,heeft duidelijk gemaakt, dat de werkgevers grote zorgen hebben over de eoconomische situatie in Nederland. De vakbewe ging deelt deze zorg, maar wil niet met de werkge vers meegaan, om af te zien van loonsverhoging en de prijscompensatie zo niet ongedaan te maltin, dan toch zeker te matigen. De vakbeweging wil wel matiging betrachten in haar looneisen en de prijs compensatie verdelen in een vast bedrag en in procentea De werkgevers lieten gisteravond weten, dat zij aller lei ramingen voor de economie in 1976 veel te roos kleurig vinden. Mr. C. van Veen. Optredende als hub woordvoerder, zei dat de arbeidskosten te ver zijn doorgeschoten: meer dan 95 pet van wat in de bedrijven wordt verdiend, gaat naar de lonen. Dit percentage moet volgens hem in 2 a 3 jaar tot beneden de 90 worden teruggebracht. Dat betekent, dat de arbeidskostenstijging jaarlijks 2 3 pet moet achterblijven bij de produktiviteitsontwikkeling, die Op 3 3,5 pet per jaar wordt geraamd. De werkgevers willen daarom het loonoverleg dat op 4 november begint, ingaan met de volgende opstelling: geen initiele verhoging, waaronder te verstaan geen enkele op geld waardeerbare verbetering van de arbeidsvoorwaarden geen prijscompensatie in 1976 en andere automatis men, maar wel de bereidheid voor de jaren 1977 en 1978 over het totale loonbeleid en de sustematiek te overleggen. aandrang op alle werkgevers om zeer terughou dend te zijn met betrekking tot niet met de leeftijd samenhangende periodieke verhogingen en andere verhogingen van incidentele aard. „Als we ons hieraan houden stijgt de loonsom per werknemer in 1976 nog altijd met rond 9 pet, vooral door de cao-afspraken van 1975 over de prijscompen satie", aldus de heer van Veen. Volgens de vakbeweging houdt de gemiddelde werk nemer (salaris 24.500) gulden) zijn koopkracht als hij de helft van de prijscompensatie in procenten en de andere helft in een bedrag van 245 gulden per procent prijsstijging krijgt Wie minder verdient krijgt in die formule overcompensatie: wie meer loon heeft wordt ondergecompenseerd Het eerste wat werkgevers en vakbeweging thans gaan doen, voorafgaande aan de feitelijke loononder handelingen, is eikaars berekeningen controleren. Men wil ook nog nieuwe cijfers van het Centraal planbureau opvragen „het is niet plezierig wat wij voorstellen, maar de koek is domweg op", aldus mr. van Veen. De heer W. Kok stelde namens de vakcentrales ertegenover „we aanvaarden, dat we passen op de plaats moeten maken, maar onze stelling is ook dat de gemiddelde werknemer er in koopkracht niet op achteruit mag gaan. Dit zal al moeilijk genoeg te verkopen zijn bij onze achterban. Dat lukt alleen, als de regering via vermogensaanwasdeling e.d. het klimaat gunstig maakt. En we verlangen, dat de regering zich instrumenten schept om ook andere inkomens dan lonen te beheersen". Een regeringsdelegatie had gisteren eerder op de dag al een bespreking gehad met een aantal organisaties, die geen deel uitmaken van de stichting van de arbeid. Daar stelde de Raad van Overleg voor middel baar en hoger personeel voor, de eerstkomende twee jaren af te zien van enige initiele loonsverhoging en de prijscompensatie voor 1976—1977 te beperken tot 3,5 pet per jaar, voor iedereen uit te keren in procenten. De koopkrachtvermindering, die hiervan het gevolg is, zou moeten worden gecompenseerd door belastingverlaging. Aldus beperkt men te hoge arbeidskosten en te hoge collectieve lasten en daar mee inflatie en werkloosheid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9