Nobelprijzen economie voor beste gebruik hulpbronnen BUITENLANDS SCHOOLREISJE EEN PAAR DAGEN Raketten in clandestiene Belgische wapendepots Voorzitter Italiaanse Kamer trekt ontslagaanvraag in Eisen tegen handlangers gijzelingspoging koningin Sahelactie zal nog vele jaren duren NOODSITUATIE BOSBOUW VERGT STEUN OVERHEID Nederlands wegvervoer op Iran valt tegen Bloempotregen voorkomt ontvoering Relletjes in Suriname na gijzeling mevr. Arron WUtiMÜUACi io (JK1 Uüi.K ia 10 LiviiJür. CuKA-V DEN HAAG Per jaar gaan naar een grove schatting ongeveer 50.000 tot 75.000 leerlingen van middelbare scholen op schoolreis naar het buiten land. In driekwart van de gevallen is dat vijf dagen naar Londen of naar Parijs, aldus de adjunct-directeur O. Knoppers van de RQ, een stichting voor educatieve reizen in Den Haag, Naar zijn schatting verzorgt de stichting ongeveer eenderde deel van de groepsreizen naar het bui tenland. De gemiddelde prijs voor zo'n reis, zoals de school, die per leerling aan RQ betaalt, was 170 gulden in 1974. Het jaar ervoor bedroeg dat 150 gulden. De heer Knoppers vindt het jammer dat de reizen nauwelijks benut worden in het onderwijspakket. Meestal blijft het bij een paar dagen uit. Het schort dikwijls aan voorbereidingen en begelei- De prijs van schoolreizen is soms een reden voor erg onplezierige woordenwisselingen tussen ouders en kinderen. Soms komt bij directies van scholen kritiek binnen. Meestal houden minder draag krachtige ouders naar buiten hun mond, laten hun kind meegaan en knopen de eindjes op de een of andere manier aan elkaar, is het algemeen vermoeden. De helft van de groepsreizen, die RQ voor scholen verzorgde, kostten de scholen 150 tot 200 gulden per deelnemer, 24,1 procent van de groepen ging op reis van 100 tot 150 gulden, 10 procent lag daar onder en 16 procent van de groepen besteedde méér dan 200 gulden per deelnemer aan de school reis. BRUSSEL De Belgische poli tie heeft gisteren twee wape nopslagplaatsen ontdekt, een in Bastogne en een in Luik. De plaats van het wapenarsenaal in Bastogne kwam de politie gemakkelijk te weten. Door on bekende oorzaak namelijk vloog deze gisteren in de lucht en daarna in brand. De clandes tiene wapenhandelaar die er toevallig vertoefde om enkele orders voor de Baskische be vrijdingsbeweging ETA af te werken, verloor tijdens de ex plosie het leven. In Luik kon de politie niet tot arrestaties overgaan, maar zij kent wel de identiteit van zeker twee van de wapenhandelaars, die al maanden lang worden gezocht. De Baskische verzetsorganisatie in Spanje, ETA, stond op het punt om via Luik en Bastogne grote hoeveelheden wapens toe gestuurd te krijgen. Tot de buit van de politie behoorde behalve lichte handwapens ook mitrail leurs, granaten en zelfs raket ten. De politie vermoedt dat de wapens behalve bestemming Spanje ook voor het, Ierse repu: blikeinse leger en voor nog een" organisatie waarvan zij de naam nog niet wil zeggen, be stemd waren. Enkele wapenko pers voor de Ira zijn dezer da gen op verschillende plaatsen in België gesignaleerd. Volgens de politie hebben enkele Ira-leden die ruim drie jaar geleden ook al eens in Luik zijn geweest en die ook een bezoek hebben ge bracht aan de luchthaven Zuid- Limburg om na te gaan of zij via dat vliegveld wapens naar Ierland zouden kunnen vervoe ren, onlangs een gigantisch con tract afgesloten met de Belgi sche clandestiene wapenhande laars. De meeste wapens die in België clandestien worden ver handeld, zijn afkomstig van de wapenfabriek FN in Herstal bij Luik, uit legerdepots waar ze de afgelopen twee jaar werden ge stolen, en uit Frankrijk. Belgische wapens vinden over de hele wereld hun weg, onder meer in Zuid-Afrika en Brazilië. Minister van buitenlandse zaken, mr. van der Stoel is gisteren een driedaags bezoek aan Polen begonnen. Na zijn aankomst legde de minister (midden) een krans bij het Westerplatte-monument bij Gdansk. DEN HAAG Nog vele jaren zal er in Nederland actie worden gevoerd voor hulp aan de Sahellan- den. Sinds in 1973 droogte en hongersnood in een achttal Afrikaanse landen, samen Sahel genaamd, in afschuwelijke omvang losbarstten, is er in Nederland in totaal 8.6 miljoen gulden bijeen gebracht. Maar de werkelijke problemen in het Sahelgebied moeten nog worden aangepakt. In de week van 27 oktober tot 2 november zal daarom weer een Sahelactie worden gevoerd, onder het motto „Hoop voor de Sahel". En niet alleen dit jaar, maar nog vele jaren. „Na het helpen bij de enorme hongersnood, die naar schatting 100.000 mensenlevens heeft geëist, willen we steun geven aan kleine en grote projec ten, waar we de mensen mee verder helpen." Aldus directeur Sjef Theunis van de NOVIB. „Niet het incidenteel voedsel leveren lost de problemen op, maar het stap voor stap doorgaan met de ontwikkeling. De Novib en de andere deelnemers aan de Sahelacties (Mensen in nood, Unesco, Unicef, Hivos, en de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen) hebben daartoe dui delijk gekozen voor hulp op lange termijn. De NOVIB heeft voor 1976 van minister Pronk 26 miljoen gulden te verdelen gekregen, tweemaal zoveel als vorig jaar. De actie Gast aan tafel, waaraan 30.000 gezinnen deelnemen, jeeft vorig jaar 2.5 miljoen gulden opgebracht. De Sahelactie bracht in 1974 4 miljoen gulden binnen en de actie voor Mozambique 3 miljoen gulden. In het komen de halfjaar hoopt men in internationaal verband een hulpactie voor de Indiase stad Calcutta op te zetten. In Tanzanië heeft de NOVIB contacten gelegd met particuliere organisaties voor steun aan projecten waarvoor de Tanzanianen zelf de prioriteit bepalen. Een nieuwe activiteiten van NOVIB wordt het uitgeven van vertaalde romans van schrijvers uit ontwikkelingslanden. REL OVER HOGE SALARISSEN Van onze correspondent Frans Wijnands ROME De president van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, Sandro Perti- ni, heeft gisteren zijn ontslagaanvraag inge trokken toen de leiders van alle partijen in de kamer een beroep op hem gedaan hadden, aan te blijven. De 79-jarige socialis tische verzetsheld bood maandag zijn ont slag aan naar aanleiding van beweringen, dat het parlemtaire personeel reusachtig overbetaald werd. Vorige week werd in persberichten gezegd, dat parlementaire se cretarissen wel 15 miljoen lire (ongeveer 60.000 gulden) per jaar verdienden en een plaatsvervangend secretaris ongeveer 12 miljoen lire (48.000 gulden). Het aangekondigde en weer ingetrokken vertrek van Sandro Pertini betekent het begin van een nationale rel in Italië waarbij de beambten van Kamer en Senaat onget wijfeld een financiële veer zullen moeten laten. Eerder al had vice-premier La Malfa erop aangedrongen dat het kapmes gezet zou moeten worden in de „inkomensjungle" speciaal bij kamerleden, senatoren en alle grote en kleine functionarissen die in het parlement werkzaam zijn. Aanvankelijk nam Pertini het voor het par lement en zijn medewerkers op. „Ik moest wel", zo schreef hij La Malfa eergisteren, „maar je had wel gelijk". De salarissen die betaald worden aan parle mentariërs en aan medewerkers liegen er niet om. De allerlaagste ambtenaren en bo des verdienen zo'n slordige 1800 gulden (vuil), typistes zitten al tegen de 2000 gulden en in de hogere beambtenkringen worden salarissen van tussen de vier- en de vijfdui zend gulden getoucheerd. In de loop der jaren heeft het parlement zich zelf dat soort merkwaardige loonsverhogin gen gegeven. Het eeuwfeest van Rome hoofdstad en de verkiezing van Leone tot president waren aanleidingen om het aantal dienstjaren te vergroten. Dat betekent enor me pensioenen, die nauwelijks nog in ver houding staan tot het geleverde werk. De kranten staan nu bol van de kritiek op de gang van zaken. Er wordt gewezen op de pensioenen van spoorwegmensen, bouw vakkers, wegenbouwers en andere zware beroepen, die na soms 40 jaar een pensioen van 800 gulden hebben. De ex-typiste van de senaat krijgt het dubbele uitbetaald. La Malfa heeft gezegd dat hij het kwaad aan de kaak wilde stellen. Een aftreden van hem zou wellicht tot een acute regeringscri sis hebben geleid hetgeen Italië op dit mo ment van delicate onderhandelingen over CAO's met het bedrijfsleven en de vakbon den zeer slecht gelegen zou komen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het bestuur van het Bosschap heeft gisteravond aan de Tweede Kamercommis sies voor landbouw en voor CRM een nota over de noodsi tuatie in de bosbouw aangebo den. In die nota wordt voorgesteld op korte termijn naast de be staande regelingen een beheers bijdrageregeling voor een verbe tering van de bossen en het uitvoeren van achterstallig on derhoud tot stand te brengen. Bepleit wordt de bosbouwers volgend jaar een overheidsbij drage van 125 gulden per ha bos te geven, welk bedrag in volgen de jaren zou moeten worden aangepast aan dé kostenstijgin gen. Van de rond 300.000 ha bos in ons land is 82.587 ha in handen van particulieren en ruim 72.000 ha in het bezit van de staat. De rest is in eigendom bij gemeen ten, provincies, verenigingen en stichtingen. De bedrijfsuitkomsten zijn vol gens het bosschap al vele jaren teleurstellend. In feite wordt nu per ha een verlies van 62,60 gulden per jaar geleden. Vooral de ernstige stormen van 1972 hebben grote schade aan de bossen toegebracht. Na die stor men zijn de bossen bijzonder kwetsbaar geworden en is extra zorg ter voorkoming van ziekten en plagen nodig. De sterke stij ging van de loonkosten in de laatste jaren brengt de bosbe- drijven echter op te hoge lasten. Als de minister van landbouw niet gauw met een hulppro gramma komt, wordt volgens de bosbouwers de werkgelegenheid van zo'n 650 werknemers be dreigd. In de nota wordt gezegd dat de financiële reserves zijn ver bruikt Door de stormschade zijn ook de houtreserves verlo ren gegaan. De situatie is on houdbaar, aldus de nota. Kos tenbesparingen door rationalisa tie en mechanisatie zijn niet meer mogelijk. De arbeidsbezet- ting is tot het minimale terugge bracht Gisteren is in de kapel van paleis het Loo de zes maanden oude zoon van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, prins Floris Frederik Martijn, gedoopt. Max Koot vervaardigde deze foto naar aanleiding van de doop. Van links naar rechts: Prins Pieter-Chris- tiaan, prinses Margriet, prins Floris, prins Maurits, mr. Pieter van Vollenhoven en het prinsje Bernhard. ARNHEM De officier van justitie in Arnhem, mr. H. R. Lauwaars, heeft gisteren eisen uitgesproken tegen zeven jonge mannen, die een rol gespeeld hebben in de samenspannings zaak van enige Zuidmolukkers tegen de koningin. Volgens mr. Lauwaars waren verdachten betrokken bij de voorbespre kingen en de organisatie van het plan en zouden zij ook deel uitmaken van de gewapende expeditie naar Soestdijk. Tegen de 20-jarige Leo D. eiste de officier één jaar met aftrek, tegen zijn 23-jarige broer Chris acht maanden met aftrek, tegen David L. een jaar. Het drietal .zit momenteel ook straffen uit RIJSWIJK Het Nederlandse beroepsvervoer over de weg naar Iran is nog maar een druppel op een gloeiende plaat, maar er zit groei in. Maandelijks gaan er ongeveer 500 Nederlandse vrachtwagens naar Iran, naar Italië bijvoorbeeld acht- tot negen duizend, waarbij kan worden angetekend dat Duitsland en Fran krijk voor het vaderlandse wegvervoer op de eerste plaats komen. Aldus woordvoerder R. Nieman van de NOB-wegtransport te Rijswijk, de Nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport Hij kwam tot deze conclusie naar aanleiding van twee oriëntatiereizen, die zestig Nederlandse wegvervoerders vorige week en deze maand naar Iran hebben gemaakt De algemene uitkomsten zijn echter iets tegen gevallen, aldus kon na afloop worden geconcludeerd. In Delft is gistermiddag de kleinste brandweerauto in Nederland in gebruik genomen. Het is een tankautospuit met hoge- en lagedrukspuiten, die vanwege zijn relatief geringe breedte en lengte, 1.82 m bij 5,03 m, het meest in aanmerking kwam om met een volledige spuitinstallatie in de vele nauwe straatjes in het centrum van Delft te kunnen opereren. Hamden-Moskou (UPI/AFP) De Amerikaanse en de Russi sche econoom die de Nobelprijs voor economie van dit jaar de len, hebben deze onderschei ding een grote eer genoemd. Prof. Tjalling -Koopmans (65), die uit nederland afkomstig is en sinds 1946 de Amerikaanse nationaliteit bezit, zei dat de denkbeelden waarvoor hij de /prijs heeft gekregen, veel gelij ken op die van de Russische econoom Leonid Kantorowitsj. De Russische winnaar (63), zei te hopen dat hij naar Zweden zal kunnen gaan om de prijs in ontvangst te nemen. Volgens hem zijn de onderzoekingen van hem en van zijn Amerikaanse collega gedeeltelijk parallel, maar voor een ander deel el kaar aanvullend. Op het ogen blik werkt prof Kantorowitsj aan mathematische modellen betreffende de technische voor uitgang in verband met de hui dige voorbereidingen voor de Russische plannen op lange ter mijn. De twee economen zijn onder- schëiden voor hun werk ten aanzien van een zo doeltreffend mogelijk gebruik van beschik bare economische middelen. Prof. Koopmans begon zich hiermee bezig te houden, toen hij in de tweede wereldoorlog als statisticus verbonden was aan de Britse koopvaardijmissie in Washington. Hij moest toen uitzoeken hoe lege vrachtsche pen zo efficient mogelijk naar hun basis konden worden terug gebracht. Van de praktische toe passing van algebra en meet kunde ontwikkelde prof. Koop mans zich tot een "theoreticus in een ivoren toren. Hij zei nooit enige hulp te hebben gegeven aan een beleidsinstantie en niet te verwachten dit ooit te zullen doen. Prof. Koopmans die in 1940 naar de VS kwam, doceert sinds 1955 aan de Yale-universiteit te New Haven in de staat Connec ticut. Hij woont met zijn vrouw Truus in Hamden, een voorstad van New Haven. Van zijn drie kinderen is zijn zoon Henry hoogleraar aan de Columbia- universiteit. REGGIO Dl CALABRIA (AFP) - Drie mannen hebben moeten afzien van eên poging tot ontvoe ring van de zoon van een welgestelde zakenman in Reggio di Calabria in Zuid-Italië, doordat oog getuigen een regen van bloempotten op hen deden neerkomen. De buren waren gealarmeerd door het hulpgeroep van het slachtoffer, de 14-jarige Andrea Delfino. De bandieten vluchtten in hun auto. wegens een ernstige mishande ling. Tegen de 19-jarige A. S. en de drie broers R. S. (23), F. A S. (19) en J. F. S. (24) uit Delfzijl eiste mr. Lauweraars een gevan genisstraf van acht maanden' met aftrek. De rechtbank doet op 28 oktober uitspraak. De rechtbank in Arnhem heeft vijf Zuidmolukkers, die veertien dagen geleden hadden moeten verschijnen, bij verstek veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, terwijl E. S. werd vrijgesproken. Op dinsdag 21 oktober staan nog eens drie of vier Zuidmolukkers in deze zaak terecht. Op maan dag 3 november komt de zaak van de tien hoofdverdachten in hoger beroep voor het gerechts hof in Arnhem. Een verdachte gijzeling koningin vrij UTRECHT Gisteravond is Huib van O, een van de twee verdachten van gijzeling van de koningin, vrijgelaten uit voor lopige hechtenis. Zijn broer Walter wordt nog vastgehou den. Dit heeft de officier van justitie mr. A. Herstel gisteren meege deeld. Hij zei: „Huib was niet de sterkste verdachte. Na afloop van het verhoor van de rechter commissaris van vandaag heb ik de invrijheidstelling van Huib van O. gelast, in afwachting van de officiële opheffing van de voorlopige hechtenis door de rechtbank. Mr. Herstel zei, dat hij Walter nog in voorlopige hechtenis had gehouden op grond van dezelfde motieven als waarop hij is gear resteerd: Dat was uitsluitend op verdenking van samenspanning tot gijzeling van de koningin, zo heb ik het met de politie afge sproken. PARAMARIBO (ANP) - Bij de politie in de Surinaamse hoofd stad Paramaribo zijn maandag tot middernacht ongeveer 65 klachten ingediend wegens mis handeling, diefstallen en bero ving. De klachten waren het gevolg van het optreden van groepen, nadat bekend was geworden, dat de vrouw van de Surinaam se premier Arron was gegijzeld. Ook geruime tijd nadat de gijze ling had plaatsgevonden vonden nog relletjes plaats. Twee journalisten van Suri naamse ochtendbladen werden gemolesteerd, terwijl een derde een steen tegen zijn hoofd kreeg. Hun aanvaller zou het niet eens zijn geweest met een artikel in beide ochtendbladen, waarin melding werd gemaakt van successen, die de oppositio nele VHP-fractie in Nederland zou hebben behaald. Bij de op stootjes werd ook een politiea gent aangevallen, die hierbij zijn dienstpistool kwijtraakte. Verder moesten winkel- en auto ruiten het ontgelden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7