f "Ik ben een bloem l tussen alle onkruid" Klokken voor Flora Gehandicapten genieten in „Puntenburg" BELASTINGEN LEIDERDORP 10% OMHOOG J. v. d. Ploeg stapt op bij St. Willibrord Oegstgeest bekijkt met argusogen "kluizenaar" Wieger Met Herman op stap iiiiiiiiiiiiiiiiiu Waterpolo- competitie van start Leiderdorp wil botsing met Leiden voorkomen Boomgaard bij Vredebest" mag blijven p\<;i\\ lllllllllllllllllllllll In de Oegstgeester Voorhof polder ontmoette ik gisteren Wieger v. d. Ploeg, die daar in een schamel huisje op wielen woont temidden van zijn die ren. Veel Oegstgeestenaren vinden Wieger maar een vreemde snuiter die er aparte ideeën op nahoudt en die in hun ogen een soort kluizenaar- bestaan leidt. Iksprak daar over met deze in Friesland geboren vrijgezel en die maak te zich daar erg kwaad over. Toen ik het woord kluizenaar liet vallen betrok zijn gezicht en keek hij mij vijandig aan. Wie met Wieger praat over zijn leven in de polder moet het woord kluizenaar niet in zijn mond nemen. Want dan wordt deze Fries briesend en dan zou hij bijna een stuk hout pakken om op zijn bezoeker los te slaan. "Waarom moet men mij altijd een kluizenaar noemen", zei hij mij. "Ik ben toch een nor maal mens? Ik leef toch niet in een hol of ergens diep in de bossen? Waarom accepte ren de mensen mij niet als hun gelijke?" Polder-bewoner Wieger v. d. Ploeg leeft zijn eigen leven. Ver weg van alle verkeers !H Hulp voor de gehandicapten bij het paarrijden. drukte en benauwende wo ningbouw zoekt hij de rust op en laat hij de jaren rustig voortkabbelen. Zo heeft deze zestiger vanaf zijn jeugd al geleefd. Hij zei mij: "Ik ben altijd al een buitenbeetje ge weest. Van kinds af aan heb ik nooit kunnen wennen aan het alledaagse leven. Altijd zocht ik de eenzaamheid op. Met mensen samenwonen of- werken is altijd uitgedraaid op een mislukking. Me aan ie mand of iets binden is voor mij niet weggelegd. Dat botst altijd. Ik moet mijn eigen le ven kunnen leiden. Wonen in eenzaamheid is daar de beste remedie voor". "Mijn broers en zusters zijn allemaal getrouwd. De mees ten hebben kinderen. Maar in mijn ogen leven die een onge lukkig bestaan. Ik zie mijn broers en zusters ook bijna niet meer. Als ze me komen opzoeken is dat louter uit nieuwsgierigheid om te zien hoe hun zielige broer zijn da gen slijt. Maar ik ben helemaal niet zielig. Gelukkiger en ge zonder leven is er niet. Ik ben van plan om ruim honderd te worden. En dat zit er dik in want ik leef erg gezond. Eet alleen wat ik denk dat goed voor mij is en rust ook uit op elk willekeurig uur van de dag. Niemand kan mijn le vensritme bëinvloeden.Daar- om hou ik het ook veel langer vol dan een ander. Laat mij hier maar schuiven". Helemaal alleen woont Wieger niet. Hii heeft gezelschap van Wieger v. d. Ploeg: "Waarom accepteren de mensen mij niet als hun gelijke?" tientallen dieren die ook alle maal een plaatsje hebben in en rond zijn huisje op wielen. Hij heeft honden, een paar katten, vissen en ook een groot aantal duiven, die samen met Wieger zijn huisje delen. Ze vliegen er in en uit en blijven het liefst in de omgeving wat rondfladderen". Wieger zelf vermaakt zich ook best in zijn privé-paradijsje, waar hij wat groenten ver bouwt en gewoon geniet van zijn vrijheid en het nog onge repte stuk polderland. Toen ik hem bezocht was hij met een schop juist bezig een stukje tuin om te delven. "Ik wil hier wat aardappels en mais op gaan verbouwen", zei hij mij, "om aan mijn vee te kunnen voeren". De vrijgezelle Fries trekt veel belangstelling in Oegstgeest Vooral de ambtenaren van de nabij gelegen marine electro- nische bedrijven kijken hun ogen uit als ze tijdens de lunchpauze op afstand voorbij wandelen en dan ook dikwijls even blijven staan. Wieger: "Ze vinden mij waarschijnlijk een zonderlinge man die het in bol is geslagen en eenzaam en. verlaten zijn laatste dagen slijt. Dan hebben ze het mooi mis. Ik ben hier gelukkig. Ik ben een bloem tussen alle on kruid. Wieger v. d. Ploeg ver gaat voorlopig niet. En als ik hier weg moet omdat men hier wat wil gaan verbouwen dan vind ik ergens anders wel weer een Wieger laat zijn spade weer in de met gras begroeide grond zakken. Hij heeft zijn winter handschoenen al aan. Het is fris in de polder, maar de kou deert hem niet al zitten in zijn overjas grote gaten en scheu ren en vertoont ook zijn broek een loei van een scheur. Want onder die overjas en broek zit weer een andere jas en broek en daaronder zitten minstens nog twee lagen kleding. "Ik maak misschien een erg ar moedige indruk met mijn on geschoren gezicht en al die kapotte kleren maar dat is maar schijn. Als ik het dorp in ga trek ik deze werkkleding uit en doe ik mijn zondagse pak aan. Zo kennen ze mij in Oegstgeest ook, maar dóér praten ze niet over". De twee bekende Lissenaren Hugo en Dick de Vroomen hebben wel in de roos gescho ten met hun exclusieve paar- denverblijf „Puntenburg" aan de Lissese Achterweg. Want wat zij een aantal jaren gele den opzetten als louter ont spanningsplaats voor hun ge zinnen en kennissen is langza merhand een ontmoetings plaats geworden voor talloze paardenliefhebbers uit de ge hele streek. „Puntenburg", aangedrukt tegen het Keuken- hofbos, is een begrip aan het worden. Hugo en Dick, die momenteel voor zaken in Amerika verblij ven, hebben op „Puntenburg" zo'n vijfentwintig eigen paar den en dat zijn niet de eerste de beste. Er zitten veel ge stroomlijnde rasdieren tussen. Hugo houdt als liefhebberij zich bezig met de paardenfok kerij en speciaal met het Ara bische en Indiaanse ras. Op „Puntenburg", waar tot nu toe nog niet in verenigings band met de paarden werd omgesprongen gaat men nu de zaken wat anders aanpakken. Er is een hereniging opgericht met, de naam „Ponyclub Pun tenburg", waarvoor zich al 45 leden hebben laten inschrij ven. Er zijn drie instructeurs. In „Puntenburg" wordt een- maai per week ook paardgere- den door gehandicapten. Op de dinsdagavond. Er zijn nu twee groepen van zes gehandi capten die anderhalf uur in het zadel zitten en daar enorm van genieten, zo hoorde ik van mevrouw De Vroomen. Les wordt gegeven door Leo v.d. Zwan, die op de Hartekamp in Heemstede het beheer heeft over de kinderboerderij en daar ook veel met paarden om gaat. Hij wordt daarbij goed gehol pen door'een aantal jonge Lis senaren die graag hun vrije uurtjes op de dinsdagavond opofferen om de gehandicap ten ter zijde te staan bij hun rijlessen. aan de telefoon. Dan Bel gerust op. Mijn tele- kunt u mij vertellen wat foonnummer is 071- Elke morgen tussen ne- u graag in deze rubriek 122244. Vraagt u maar gen en tien uur zit ik zou willen zien staan, naar toestel 19. Veel bekijks bij de nieuwe veilingklok. V.l.n.r. mevr. Spaargaren, secretaresse van veilingvoorzitter Hemmes (tweede van links), de heer De Ruijter, opzichter, bedrijfslei der Noort en de heer Den Heijer, chef technische dienst. Een grote trailer moest er gisteren aan te pas komen om twee klokken voor de veiling Flora van Utrecht te vervoeren naar Rijnsburg, waar ze dienst moeten gaan doen in de nieuwe afmijnzaal, die deze maanden op het terrein van Flora is gebouwd, vlak naast de oude afmijnzaal. De klokken, die werden vervaardigd door het gespecialiseerde Utrechtse bedrijf Van der Hoorn en Wouda, zijn van het modernste soort en zullen door de kopers op de tribune electronisch kunnen worden bediend. In de oude afmijnzaal, waarvoor overigens nog steeds geen definitieve bestemming is gevonden, gebeurde het „mijnen" tot nu toe half automatisch. Maar de apparaten die er nu worden geplaatst, kunnen wedijve ren met het afmijnmateriaal in 's werelds grootste bloemenvei ling in Aalsmeer. „Deze zijn zelfs technisch nog wat volmaak ter", vertelde mij gisteren Flora bedrijfsleider C. Noort Er zit nog iets speciaals aan de twee klokken. Zowel aan de voor- als aan de achterkant ervan kunnen de bloemenkopers zien waar de grote wijzer van de klok blijft stilstaan. Deze unieke constructie is toegepast vanwege de indeling van de nieuwe Flora afmijnzaal. Daarin staan de twee koperstribunes tegenover elkaar. Ik hoorde van de heer Noort dat waarschijnlijk op 13 november de nieuwe afmijnzaal in gebruik zal worden genomen. Illlllllllllll In Kring Gouwe-Rijnstreek Van onze waterpolomedewer- ker LEIDEN In de Kring Gouwe- Rijnstreek zijn sinds enkele da gen de verschillende waterpolo- competities weer in voile gang. Door promotie en degradatie als gevolg van de resultaten van het vorige seizoen zijn er nogal wat verschuivingen ge weest in de verschillende klas- Of de krachtsverhoudingen door deze veranderingen sterk zijn beïnvloed, kan op dit mo ment nog niet worden bezien, één opmerkelijke uitslag kon echter wel al worden genoteerd. Bij de heren le klasse is het zevental van DONK uit Gouda dat vorig seizoen nog in de 4e klasse van de KNZB uitkwam op eigen terrein verslagen door debutant Boskoop. Bij de le klasse dames bracht DONK 2 aan het pas gepromoveerde ze vental van Barracuda een ge voelige nederlaag toe. De 5—0 uitslag in het voordeel van de Goudse dames zou kunnen bete kenen dat dit zevental deze com petitie verder kan reiken dan de in het vorig seizoen behaalde 3e plaats. De Zijl/LGB lijkt in de hoofd klasse jongens ook dit jaar weer sterk voor de dag te gaan ko men, de huidige landskampioen versloeg zaterdagavond het ze vental van LZ'86 met 12—1. BZ PC werd zaterdagavond op eigen terrein door AZC met 6— f verslagen. LEIDERDORP De belastingen en tarieven zullen in Leiderdorp de raad de adviezen van deze commissie vrijwel ongewijzigd vergadering van de commissie te verplaatsen, het komende jaar 1976 globaal met tien procent stijgen. B en w overnemen. Het verstrekken van een garantielening aan de Stichting Medisch die deze verhoging van de bedragen voorstelden, baseren dit Op de agenda van de vergadering van de commissie financiën Kleuterdagverblijf ter grootte van tien miljoen gulden leverde voor percentage op de geldontwaarding (of inflatie) in 1975 en 1976. De stond ook onder meer de bespreking van de tarieven voor een de gecombineerde vergadering overigens geen problemen op. Naar commissies bestuurszaken en financiën, die deze voorstellen in een enkel bad bij het overdekte zwembad De Does aan de Hoogmadese- verwachting zal men binnen niet al te lange tijd kunnen beginnen gezamenlijke vergadering bespraken, gingen in het algemeen ak- weg. Door het gebrek aan tijd was de voorzitter, burgemeester met de bouw voor dit dagverblijf dat moet komen tussen het St., koord met de gedachten van het college. Naar verwachting zal M.A. van der Have, gedwongen dit punt naar een volgende Elisabeth-ziekenhuis en de Hoogmadeseweg. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De r.k. woningbouwver eniging St Willibrord gaat op de jaarvergade ring van a.s. maandag, die in het Don Bosco- huis i.v.m. de grote en belangrijke agenda reeds om half acht begint, een tijdperk afsluiten. Voorzitter J. H. v. d. Ploeg, sinds de oprichting nu 29 jaar geleden onafgebroken aan het roer bij St. Willibrord, treedt af, evenals de heer P. Bakker, die 25 jaar zitting had in het bestuur. Ook de heer P. P. Takken stelt zich niet meer herkiesbaar. Daarnaast krijgen de leden nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement voorgelegd. Uit de nieuwe naam, Willibrord, blijkt dat de vereniging het predikaat r.k. laat vallen. In de nieuwe statuten staat vermeld dat woningbouw vereniging „Willibrord" een voortzetting acht te zijn van de in 1945 opgerichte „St. N illibrord" en zich ten doel stelt vanuit een christelijk geïnspireerde visie op mens en maatschappij in het belang van de volkshuisvesting werk zaam te zijn in Zoeterwoude. In bespreking op de jaarvergadering komen ook de bouwplannen in Hoge Rijndijk Oost en Westeinde II, ter sprake waar de vereniging momenteel 67 w w.woningen in voorbereiding heeft Van het huidige bestuur zijn herkiesbaar J. A. v. d. Meer, J. W. v. d. Drift, P. P. v. Mil en C. J. Overdevest. Het bestuur zal worden uitgebreid tot 9 personen, waarvoor voorts kandidaat zijn; drs. P. v. Son, H. C. Bergman, mevr. J. v. d. Ploeg-v. d. Poel, mevr. Vermeu- len-Binke alsmede een op de vergadering voor te dragen kandidaat. Nieuw is de verkiezing van een ledenraad. Hiervoor zijn kandidaat: L. v. d. Berg, S. Blijleven, F. G. d. Graaff, mevr. A. v. d. Hulst-Juffermans, mevr. G. Jansen-Red- geld, W. M. v. d. Ploeg, J. M. Romijn, J. Scheren en J. Volwater. Vanuit de KAB. opvolger van de Volksbond en voorganger van het huidige NKV, werden in 1945 initiatieven ontwikkeld om te komen tot oprichting van een woningbouwvereniging. Door de oorlogsjaren was er een grote achter stand ontstaan in de woningbouw. Bovendien was de huisvesting van vele, meestal grote gezinnen van de werknemers erbarmelijk. Toch ontmoette de jonge vereniging niet overal begrip voor haar streven. Met stug volhouden kwam men stap voor stap verder en het eerste resultaat werd tastbaar in de 14 woningen die werden gebouwd aan de Schenkelweg. Eindelo ze onderhandelingen zijn in de loop der jaren gevoerd, besprekingen op diverse niveaus von den plaats en steeds ging voorzitter J. H. v. d. Ploeg voorop en de zee van tijd die de scheidende praeses gestoken heeft in dit werk is schier onmeetbaar. Ook in talloze andere funkties heeft de heer v. d. Ploeg de Zoeterwoudse gemeenschap ge diend, waar oonder een langdurig raadslid maatschap voor de KVP welke fractie eveneens door hem werd geleid. Gedwongen door een tanende gezondheid heeft hij ze de laatste jaren stuk voor stuk neer moeten leggen. De laatste twee die nog resteren, houden beide direct verband met de volkshuisvesting welke hem zo na aan het hart ligt Daarvan blijft er na a.s. maandag nog één over; voorzitter van de woonruimte-adviescommissie. Het moet voor de heer v. d. Ploeg een bijzonde re vreugde zijn dat er voor dit college binnen afzienbare tijd bij zijn zo dikwijls uitzichtloze en ondankbare werk wat licht aan de horizon te bespeuren is nu de bouw van 67 woningwet woningen voor de deur staat. Het bezit van de woningbouwvereniging zal daarmee op 354 wo ningen komen. Van der Ploeg zei hierover bij zijn zilveren jubileum: „We hebben elke woning voor de heideur vandaan moeten slepen". Het typeert de man en de vereniging. onze correspondent) LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp zal wachten met het bepalen van zijn standpunt ten opzichte van het Leidse uittre den uit het streekenergiebedrijf Rijnland totdat zij in kennis is gesteld van de overwegingen van Leiden om niet in te gaan op het door het lid van G.S. Engelsman voorgestelde (en in eerste instantie overeengeko men) compromis. De commissie bestuurszaken die zijn opvattin kwestie gisteravond opnieuw bezag (hetgeen noodza kelijk was na het van de bemid delingspogingen van gedepu teerde staten) blijft op het standpunt staan dat het college van Leiderdrop tot het uiterste moet gaan om een frontale bot sing met Leiden te voorkomen. Mocht de door de zogenaamde club van vier (het bestuur van het streekenergiebedrijf, red.) ontwikkelde initiatief om alsnog te komen tot een soort eindge sprek tussen Leiden en de overi ge gemeenten uit de gemeen schappelijke regeling misluk ken, dan zal althans volgens de commissie bestuurszaken eerst nog door Leiderdorp apart contact moeten worden opgeno men met Leiden. Evenals de club van vier dat wil, zal dan ook Leiderdorp moeten probe ren achter de motieven van Lei den te komen om het compro mis (waarbij werd overeengeko men de regeling met ingang van 1 januari 1975 te laten ingaan) werd afgewezen. Blijft een moti vatie achterwege, dan staat de commissie niet helemaal onwil lig tegen het beginnen van een geschillenprocedure tegen Lei den. mniiiiiiiiniiiiiiiiniiMiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiMi (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De boom gaard van de boerderij „Vrede best" vlakbij de buitenplaats „Ter Wadding" zal waarschijn lijk blijven. In het bestemmings plan Noord-Hofland is de boom gaard die 575 m2 groot is be stemd voor woning bbouw. De eigenaren van de boerderij heb ben hier tegen bezwaar ge maakt. Zij hebben zelfs te ken nen gegeven de boomgaard te willen aankopen. De gemeente vraagt evenwel volgens hen een te hoge prijs. De provinciaal planologische commissie is van mening dat de boerderij en de boomgaard om landschappelij ke redenen moeten blijven ge handhaafd. Tegen de voorgenomen dem ping van de voorwatering is eveneens bezwaar gemaakt B en w stellen dat de handhaving van de voorwatering allerminst gewenst is ten behoeve van de waterhuishouding. De provin ciale planologische commissie acht de bezwaren om land schappelijke redenen gegrond. De stichting tot het behoud van Oud-Groen en Leefbaar Voor schoten heeft onder meer be zwaar gemaakt tegen het be stemmingsplan van woning bouw op grond gelegen nabij de kruising van rijksweg 11 en de Leidse weg en hef laten verval len van het op boerderij „Vrede best" toelopende water. De be zwaren worden door de PPC gegrond geacht Alle overige be zwaren die tegen het plan zijn ingebracht acht de PPC onge grond. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII1IIIIIII Mies komt beurs openen onze correspondent) Voorschoten In Voor schoten zal Mies Bouwman de antiekbeurs georgani seerd door 't Nut komen openen. Het Nut-Voorscho- ten houdt dit jaar voor de vijfde keer een antiek beurs, waarop naast 22 an tiquairs ook de eigen leden gelegenheid krijgen om hun antiek en curiosa te slijten. Om het eerste lustrum te vieren heeft 't Nut de offi ciële uitnodigingslijst voor de opening in de kast gela ten en iedereen uitgenodigd die als huisnummer het cij fer vijf heeft. Dat zijn er in Voorschoten ongeveer 150. De antiekbeurs, die dit jaar gehouden wordt in het Cul tureel Centrum en duurt van donderdag 23 oktober t/m zondag 26 oktober heeft een tweeledig doel. Allereerst een stuk voor lichting op het gebied van, antiek en curiosa, maar daarnaast een financiële bijdrage verwerven voor het vormings- en ontwikke lingswerk in Voorschoten. De entreeprijzen 2,25 per persoon boven de 15 jaar) gaan naar dit Vor mings- en Ontwikkelings werk. De officiële opening is don derdag 23 oktober om 20.30 uur. De Nutsleden kunnen uitsluitend op woensdag 22 oktober van 10 tot 22 uur hun te verkopen antiek in leveren bij het Cultureel Centrum. LANGERAAR De jeugdcom missie van voetbalvereniging Altior uit Langeraar organiseert op zaterdag 18 oktober een dansavond. De muziek wordt verzorgd door het „Welson Trio". De dansavond wordt ge houden in het parochiehuis. De opbrengst is bestemd voor de jeugd van Altior. Aanvang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5