„Naamsverandering geen gebrek aan eerbied voor het verleden" Oegstgeest werkt aan uniformering van schooltijden Twee jaar geëist tegen oplichter Algemene Hulpdienst Voorschoten van start LEIDERDORP KRIJGT MARKT COMMISSIE Leiden krijgt 4 ton van CRM voor groenproject Sassenheim wil niet bij groot gewest Den Haag LEIDERDORP VOORSTANDER MINI-PROVINCIE Inwonertal Wassenaar daalt Warmond gaat praten met krakers PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER Deken Sehoonebeek bij opening Kardinaal Alfrinksehool: Van onze correspondent DE ZILK Deken J. Sehoonebeek van het Decanaat Bollenstreek heeft giste ren in aanwezigheid van talloze belang stellenden de officiële opening verricht van de Kardinaal Alfrinksehool, de la gere school die is gebouwd als vervan ging voor de H. Hartschool. De deken deed dat door de onthulling van de nieuwe naam. Op de naamsverandering zelf, die in sommige kringen nogal wat verontwaardiging heeft veroorzaakt, ging hij niet breedvoerig in. Wel beklemtoonde de deken dat uit de wijziging niet een gebrek aan eerbied voor het verleden mag worden afgeleid.„Onze tijd stelt aan de school en aan het onderwijs heel andere eisen. Het oude gebouw en het oude onderwijssysteem kunnen daaraan niet meer voldoen", aldus de strekking van deken Schoonebeeks woorden. „Het zal de taak zijn van deze nieuwe school om met veel respect voor het goede van het verleden, de jonge generatie vertrouwd te maken met de nieuwe manier van leven, die weinig afgebakende wegen heeft en misschien meer vragen kent dan antwoor den". Kardinaal Alfrink zelf was, zoals reeds bekend, bij de opening niet aanwezig. Wel had hij de katholieke gemeenschap in De Zilk een brief geschreven, die gisteren door Deken Sehoonebeek werd voorgelezen. „In een katholieke school", al dus een passage in het schrijven, .zullen aan de verschillende doeleinden altijd ten grondslag moe ten liggen een evangelische houding en de ver wachting dat deze houding aan jonge kinderen van basisscholen en van het voortgezet onderwijs kan worden overgedragen". Daarbij legde de kardinaal er de nadruk op dat katholiek onderwijs niet mag worden beperkt tot het basis-onderwijs: „Daarmee zou men tekort doen zowel aan de betekenis van het voortgezet onderwijs als aan de betekenis die het evangelie heeft voor een mens". De bijeenkomst gisteren werd verluchtigd met zang en dans voor leerlingen van de verschillende leerjaren. Onder de aanwezigen waren pastoor J. de Jong als oud-voorzitter van het schoolbestuur en burgemeester H. J. Bosma van Noordwijker- hout Vanavond, morgen en overmorgen hebben uiteenlopende feestelijkheden plaats om aan de opening luister bij te zetten. SASSENHEIM - Sassenheim wenst in de toekomst geen deel ui' te maken van een groot gewest Den Haag, maar van een kleinere bestuurseenheid als het gewest (of mini-provincie) Oude Rijnstreek. Dat heeft de Sassenheimse gemeenteraad gisteravond tot uitdruk king gebracht tijdens een vergadering die grotendeels was gewijd aan de plannen voor een bestuurlijke herindeling van ons land. Burgemeester Kret drukte hierover aan het eind van de behande ling zijn voldoening uit. „Hoe kleiner de provincie", aldus de burgemeester, „hoe meer de gemeente die kan beinvloeden. Sassen heim zou als kleine gemeente met 13.000 inwoners het best op zijn plaats zijn in een provincie of gewest met 400.000 inwoners totaal". Ook de heer v.d. Fange die namens de Prot Chr. en de KVP-fractie sprak legde in zijn uiteenzetting grote nadruk op het functioneren van de de democratie op locaal niveau: „Het raadhuis mag nooit een bijkantoor worden van het provinciaal bestuur". V.d. Fange pleitte voor opdeling van Zuid Holland in drie mini-provincies. De WD-fractie en de fractie van Progressief Leiden stemden daarmee De Sassenheimse gemeenteraad stelde gisteravond 180.000 be schikbaar voor het uitbaggeren van de Sassenheimer Vaart LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp blijft onverminderd vasthouden aan de instelling van een mini-provincie Leiden of Oude Rijnstreek. Een verdeling van Zuid-Holland in twee of drie provincies (zoals door gedeputeerde staten voorgestaan) wijst de commissie bestuurszaken af. Deze commissie besteedt nogmaals aandacht aan dit onderwerp, nadat hij in de afgelopen maanden dit al herhaaldelijk had gedaan. De bedoeling van de vergadering nu was te komen tot een definitief prae-advies aan de raad. Deze zal in zijn vergadering van 27 oktober zijn uiteindelijke standpunt van de gemeente bepalen. De commissie bestuurszaken ging akkoord met het merendeel van de gedachten van de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Alleen met betrekking tot de definitieve indeling in de verschillende regio's wijkt Leiderdorp daarvan duidelijk af. Van onze correspon dent WASSENAAR - Uit een overzicht van de loop der Wassenaarse bevolking sedert 1964, dat burgemees ter en wethouders hebben meegezonden met de begrotings stukken blijkt, dat het inwoneraantal van het villadorp aan het dalen is. Op 31 december 1972 werd een top bereikt: 28.762 inwoners. In de loop van 1973 daalde het bevol kingscijfer met 208 tot 28.554, in 1974 daalde het opnieuw met 132 tot 28422 en in de eerste 7 maan den van dit jaar werd het nog eens 74 min der zodat per 1 au gustus j.l. het aantal van 28.348 werd be reikt. Uit de cijfers blijkt, dat deze ver mindering van het aantal inwoners vrij wel geheel te wijten is aan een „negatief vestigingsoverschot", dat wil zeggen dat er meer mensen uit Wassenaar vertrok ken dan er zich ves tigden. Het geboorte overschot, dat in 1964 nog 164 bedroeg was in 1973: 72 en in 1974: 25 (geboorte-over schot is het verschil tussen het aantal ge boorten en het aantal overlijdensgevallen). WASSENAAR - De onlangs in Wassenaar gehouden collecte voor het Prinses Bea trix Fonds heeft een bedrag van ruim 9000,- opgeleverd. Een fraai resultaat als men bedenkt, dat in de twee vooraf gaande jaren geen in zameling voor dit fonds georganiseerd werd bij gebrek aan een plaatselijk comi té. Er wordt intussen onder leiding van mevrouw Staab- Mees, echtgenote van de burgemeester, ge werkt aan de samen stelling van een nieuw plaatselijk co mité. Warmond B. en W. van Warmond hebben nog geen beslissing genomen over de vraag of zij het gekraakte pandje van Jan Steen zullen laten ontruimen. Ook zijn ze nog niet met de vier krakers, die het huis afgelopen weekeinde betrokken, in overleg getreden. Wel is afgesproken dat dit op korte termijn zal gebeuren. Intussen blijft het college vasthouden aan zijn voofnemen om in afwachting van de restaura tie van dit pand, alsmede van de panden aan de Jan Steenlaan 34 en 36, een afdeling van de dienst gemeentewerken in het onderkomen onder te brengen. Alle drie de woningen staan op de monumentenlijst. Het huis dat nu gekraakt is werd eertijds bewoond door de schilder Jan Steen. De meest recente bewoner is de heer P. Geraerds jr. die op 1 oktober van het vorig jaar naar Leiden is verhuisd. DEN HAAG/LEIDEN - De of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren we gens oplichting en inbraak twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist te gen de 28-jarige elektro-mon- teur Frans A. C. B. uit Den Haag. In totaal gaat het daarbij om een bedrag van 80.000 waarvan 50.000 nog steeds on vindbaar is. Gedupeerd zijn banken in Den Haag en Leiden. Een bank in Leiden werd voor meer dan 20.000 getild. Frans B. erkende zijn verant woordelijkheid voor een oplich- tings-affaire die ertoe leidde dat de politie hem in de kraag greep maar wees alle andere beschul digingen (inclusief de oplichting van de bank in Leiden) van de hand. De arrestatie van de elek- tro-monteur volgde nadat hij ten onrechte en met gebruikma king van een valse handteke ning en van valse identiteits-pa- pieren een bedrag van ƒ31.000 had geclaimd bij een bank aan het Noordeinde in Den Haag. De verdediger van de verdachte, mr. M. Wladimirof, zei de ge hanteerde bewijsmiddelen meerendeels ondeugdelijl^ te achten. Hij sprak van „india nenverhalen" die over de ver dachte gedebiteerd zouden zijn, uitte kritiek op de wijze waarop de politie Frans B. met de bank bedienden had geconfronteerd en eiste vrijspraak. De recht bank zal op 28 oktober vonnis wijzen. DEN HAAG/LEIDEN Haag/Leiden De gemeente Leiden krijgt van het ministerie van CRM een subsidie van vier ton voor de aanleg van groen- en recreatievoorzieningen op het open terrein tussen het Noorderkwartier en de Merenwijk. Ook negen andere gemeenten krijgen een subsidie voor de aanleg van dergelijke voorzieningen. De financiële ondersteu ning maakt deel uit van een experiment dat een tweeledig doel heeft. Op de eerste plaats wil CRM er de aandacht voor de kwaliteit van de woonomgeving mee stimuleren. En op de tweede plaats hoopt men meer inzicht te krijgen in de knelpun ten op het gebied van de openluchtrecreatie in de woonomge ving. Het is de bedoeling in samenspraak met gemeente en bevolking de mogelijkheden tot verbetering na te gaan. Vorig jaar werd met het experiment een begin gemaakt Toen kende men de subsidie toe aan vijf gemeenten. Van onze correspondent VOORSCHOTEN In Voorschoten is de „algeme ne hulpdienst" van start gegaan. Hulp nodig? Bel 2141, toestel 35 en er wordt geholpen. Aan de realisering van de „Algemene Hulpdienst" is een intensief overleg voorafgegaan tussen alle organisaties, die zich bezig houden met hulpverle ning door vrijwilligers. Deze vrijwilligers werden gesteund door beroepskrachten en het resultaat is dat via de gemeentelijke telefoon 2141 en de afdeling sociale zaken (toestel 35) een hulpdienst voor iedereen kon starten. Aanleiding tot dè coör dinatie van vrijwilligers en beroepskrachten was een gesprek over een eventueel samengaan van het Overleg Vormings- en Ontwikkelingswerk met de landelijke aktie „Graag Gedaan". De Voorschotense Algemene Hulpdienst is er voor iedereen, die op een bepaald moment hulp nodig heeft. Door de medewerking van het Voorschoten se gemeentebestuur kan de start beginnen zonder grote kosten, hoewel er bij de behandeling van deze hulpdienst in de commissie voor Welzijn en Onderwijs wel een beetje vrees bestond dat juist het gemeentelijke telefoonnummer een drempel zou kunnen zijn. Gezien de opzet van de hulp dienst behoeft niemand daarover erg meer in te zitten. Juist de sociale dienst van de gemeente Voorschoten kan doeltreffend als „centrale" fun geren en van daaruit de diverse instanties, die nodig zijn om een „helpgeval" op te lossen, inscha kelen. Van onze correspondent LEIDERDORP B en w willen overgaan tot de instelling van een marktcommissie. Deze com missie zal advies moeten gaan uitbrengen aan het college over de uitoefening van de markt- handel voor zover deze plaats vindt in Leiderdorp. Het is de bedoeling dat deze marktcom missie een commissie van ad vies aan b en w wordt en geen raadscommissie. De bevoegdhe den, die samenstelling en de werkzaamheden van eerstge noemde commissie worden be paald door het college, bij de raadscommissies gebeurt dat door de raad. De marktcommissie zal daar mee vierde commissie van die soort in Leiderdorp worden. De commissie voor middenstands aangelegenheden, de commissie straatnaamgeving en de monu mentencommissie (tot dusver heet deze commissie „histori sche commissie") zijn de andere drie. Het is niet bekend wanneer het college de marktcommissie zal benoemen. Het zal in ieder geval niet gebeuren voor de verorde ning is vastgesteld die de be voegdheden en dergelijke regelt van de commissies van advies aan b en w. Naar wordt ver wacht zal de vaststelling van deze verordening nog dit jaar plaatsvinden. De verordening gaat uit van een marktcommissie die zeven leden telt, waaronder een lid van b en w als voorzitter. De marktmees ter, de directeur van de gemeen tebedrijven en de groepscom mandant van de politie maken deel uit van de commissie even als drie brugers uit de kringen van de marktkooplieden. Twee daarvan zullen door de op de Leiderdorpse markt staande kooplieden uit hun midden moe ten worden aangewezen, de der de moet komen als afgevaardig de van de vereniging voor am bulante handel. De vergaderingen van de com missies van advies aan b en w zullen, evenals die van de raads commissies, openbaar zijn. Samenwerking confessionelen Sassenheim Van een onzer verslagge vers Sassenheim Binnen af zienbare tijd komt nu ook in Sassenheim een Chris ten Democratisch Appei van de grond. Dat hebben de KVP-, de ARP-, en de CHU-afdeling bekend gemaakt. Welis waar hebben de ledenver gaderingen van de drie par tijen hun besturen al eer der toestemming gegeven een locale federatie aan te gaan, maar om uiteenlo pende redenen is het daar van tot nu toe nog niet gekomen. Besloten is nu om, -waarschijnlijk begin november, het samengaan opnieuw aan de orde te stellen in vergaderingen van de afzonderlijke afde lingen. Dat de confessione len andermaal hun fiat zul len geven lijdt weinig twij fel. „Vrij snel daarna kan vervolgens tot onderteke ning worden overgegaan", aldus de bekendmaking. De twee raadsfracties gaan daarop vooruitlopend, reeds met ingang van de begrotingsbesprekingen nauwer met elkaar samen werken. De KVP telt vijf raadsleden. AR en CHU, die al als één fractie naar buiten treden, hebben sa men vier man in de raad. In de in totaal 15-koppige gemeenteraad zal het CDA derhalve over een meerder heid beschikken. j Oegstgeest Gisterenavond werd er, op uitnodiging j van de gemeente, in de aula van het Rijnlands I Lyceum te Oegstgeest driftig gediscussieerd over schooltijden. Het ging daarbij over „gelijke schooltij- I den voor het kleuter- en basisonderwijs", „overblijven I tijdens de middagpauze" en de eventuele invoering I van een continurooster. Het was zonder meer een I uitstekend initiatief van de wethouder van onderwijs, de heer J. E. Temminck om eens te „sonderen en te inventariseren" welke gedachten er op deze gebie den leven. Ook de inleidersters) waren in staat om het voor en tegen van een continurooster, waarbij het kind 's middags op school overblijft maar dan wel eerder thuiskomt, nog eens scherp te omlijnen. Zo Dr. E. Pelosie, direkteur van het bureau werkverband van plaatselijke regionele onderwijs centra. (W. P. R. O.): „Als er een oplossing gevonden moet wor den dan moeten beide partijen het er mee eens zijn dat het kind niet geschaad wordt". Dr. Pelosie kon er weinig zinnigs over zeggen maar vond het nut tig dat er een gecontroleerde proef met een continurooster wordt genomen om zodoende ervaringen te verzamelen. Mevrouw E. J. Nagel, schoolarts te Noordwijk bleek geen voor standster te zijn van een derge lijk rooster. Vooral waar het de kleuterschool betrof: „De kleu ter heeft er meer behoefte aan om op de basis terug te vallen (thuiskomen) dan grotere kinde ren. Kinderen willen hun gren zen kennen en kleuters hebben een grens: ze kunnen niet te lang bij hun ouders vandaan. Ik ben tegen continurooster omdat je niet kunt zeggen of het voor kleuters goed is of niet". Mevrouw Goedkoop van de ak- tiegroep .Tijd voor school", stel de dat de dagindeling van de moeder beheerst wordt door het „klokkijken" en trok de conclu sie dat de Huismoeder door het „nerveuze jakkeren" belemmerd wordt in haar ontplooiing. Voor al alleenstaande ouders onder vinden moeilijkheden. De huidi ge school ttijden geven aanlei ding tot een inefficiënt gebruik van de tijd. Dat het de bedoeling is kleuters vanaf drie jaar de hele dag te willen opbergen omdat moeders zo nodig een baan willen heb ben verwees zij naar het rijk der fabelen. „Het gaat om de rust in het huishouden". Mevrouw Offerhaus, vertegen woordigster van de „Werkgroep schooltijden en overblijven" te Oegstgeest kwam met cijfers op tafel. Zij ging niet uit van een continurooster, maar wil alle scholen zoveel mogelijk gelijk tijdig laten beginnen en eindi gen. In Oegstgeest zijn er 8 tijd stippen waarop kinderen gaan en komen en zo zijn er gedurig honderden kinderen op weg van en naar school. Haar voorstel luidde: a) zo weinig mogelijk tijdstippen b) gelijklopende luchpauze voor alle scholieren c) slechts enkele tijdverschillen in de middag. Na de koffie zat wethouder Temminck een forum voor waarop talrijke vragen werden afgevuurd. Een forum waarin mede de ins peetrice en inspec teur van het kleuter- en basison derwijs plaatsgenomen hadden. De meningen kwamen niet veel nader tot elkaar, soms werd er te weinig geredeneerd vanuit de situatie van het kind. Wethouder Temminck: „Parallellisering van schooltijden komt binnen kort in het schoolhoofdencon vent. Men is voorlopig op voor stellen zoals een enquête onder de ouders, het invoeren van een proefperiode, de gelijkschake ling van schooltijden en het con tinurooster nog niet uitgekeken. VVD-Kamer- lid in Leiden (Van een onzer verslaggevers) Leiden Mevrouw drs. N. Gin jaar-Maas, lid van de Tweede- Kamerfractie van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie, houdt vrijdag in „Nieuw-Miner- va" aan de Vrouwensteeg 11 een lezing. Zij zal spreken over het onderwijs en de daarmee ver band houdende leerplicht. Amateurs oefenden succesvol ZEIST Het Nederlandse ama teur-elftal, dat woensdag 12 no vember in Veendam uitkomt te gen Frankrijk voor de voorron den van het toernooi om het Olympisch voetbalkampioen schap, heeft dinsdagmiddag in een oefenwedstrijd de eerste di visieclub FC Den Bosch met 2—1 verslagen. Bij de rust van deze ontmoeting op het KNVB- sportcentrum in Zeist, leidden de amateurs met 1—0. Bingo De Wandelkring Leiden en om streken organiseert in samen werking met wandelsportver enigingen „Zuidwest" en „Wil len is Kunnen" aanstaande vrijdag een „bingo-avond". Aanvang 20.00 uur. Een en an der heeft plaats in een van de zalen van ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52. Leiden Judoka Ton Verhaar heeft tijdens jubileum wedstrij den in Kerkrade, georganiseerd door sportschool „Martin Pogla- jen", in de klasse zwaargewicht .een eerste prijs gewonnen en bij de klasse alle categoriën de der de prijs. Ton Verhaar is lid van de Leidse judoclub „Een dracht".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4