Loonoverleg voor_1976 dreigt nu al te mislukken PRIJZEN WEER 1.3 PROCENT HOGER Herrema doet via bandje beroep op Ierse regering Judy zoekt kennismaking Drs. Schols welkom in Den Haag Nederland- Polen niet op tv TREK Bij hoeveel ellende komen we in aktie? CeidócSoiucmt Woensdag 15 oktober 1975,66e jaargang no. 20248 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Advertenties (excl. BTW) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer - Directeur-hoofdredacteur: P. J Plug - Adj hoofdredacteur J J Hallewas—Chef-redacteur: J. W C. Leune week f 2.81Kwartaal'36.32: iaar 141.35: "osse nummers 50 cent Moeder Moeder gaat op stap, tv-spel op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II Tweelingen in Jouw beurt om 19.05 uur. Om 20.55 uur Omdat m'n vader fout was, over NSB-kinderen. Om 22.05. uur NCRV's open boek, over boeken, schrijvers en lezers. Enkele zonnige perioden Enkele zonnige perioden, afge wisseld door een bui Matige, aan de kust krachtige wind, rui mend naar zuid tot zuidwest Maximum-temperaturen rond 12 graden. Morgen: Zon: 7.05 -17.46 Maan: 16.05 - 3.11 Schev. hoogw.: 0.27-13.00 Laagw.: 8.39 - 20.45. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderhandelingen over het Centraal Akkoord 1976, die op 4 novem ber tussen de werkgevers en werknemers zullen beginnen, beloven sinds gisteravond erg weinig. Gisteravond in een eerste ont moeting tussen de regeringsdelegatie onder Viding van minister Boersma van Sociale Zaken en de werkgevers en werknemers is namelijk gebleken, dat de werkgevers, zo wel als de werknemers bij hun standpunt blijven voor wat de lonen en prijscompen satie betreft De werkgevers hebben gisteravond zeer na drukkelijk gesteld, dat zij volgend jaar een loonsverhoging en prijscompensatie onmo gelijk achten. Zij zouden zelfs ook willen afzien van de prijscompensatie, die aan het einde van de looptijd van de" geldende cao's gegeven moet worden. De vakbeweging hield gisteravond al even nadrukkelijk vast aan een prijscompensatie, voor de helft in een vast bedrag en voor de helft in procenten. Zij wil daartegenover zoveel mogelijk matiging in de loonstijging betrachten. Minister Boersma, sprekend namens de re geringsdelegatie, liet uitkomen, dat voor de regering een loonsomstijging van tien pocent in 1976 de absolute grens is. Het zou echter van groot belang zijn, wanneer deze stijging onder de tien procent zou kunnen blijven. Dat betekent zonder meer, aldus minister Boersma, dat er geen ruimte is voor een initiële loonstijging een stijging, die de koopkracht verruimt. Een prijscompensatie zou hierin wel passen, waarbij de bijzondere zorg zou moeten uit gaan naar de laagstbetaalden en naar de specifiek kwetsbare sectoren van het be drijfsleven, zo stelde minister Boersma gis teravond vast. Hij liet bovendien uitkomen te proberen om de „andere dan looninkomens" eenzelfde beperking op te leggen. Bij de overheid zal in ieder geval wat gebeuren met de topinko mens, waarbij wel het trendbeleid gehand haafd blijft Zie hierover meer op pagina 9. Gelukkig lachend poseerde Den Haags nieuwe burge meester gistermiddag na zijn installatie door loco-burge meester H. F. Happel met zijn gezin. Tijdens de buitengewo ne raadsvergadering, waarin de installatie plaatsvond, was de nieuwe eerste burger van alle kanten verzekerd dat hij welkom was. Dat nam niet weg, dat bijna alle woord voerders van de politiek» fracties felle kritiek uitten op de manier, waarop de benoe ming van de heer Schols tot stand gekomen was. „Er is een inspraak van de aller slechtste soort toegepast meende PvdA-fractieleidster mevrouw Sevenhuysen-Hoog- ewoning. „Blijkbaar komen bij een dergelijke benoeming politieke belangen op de eer ste plaats, en pas daarna de capaciteiten van de kandida ten", oordeelde WD-woord- voerdster mevrouw Sicman- Hardeman. Alleen CDA-leider Du Chatinier wilde niet op de politieke kanten van de zaak ingaan, al sprak hij er wel zijn teleurstelling over uit dat niet de Haagse loco-burgemeester HL F. Happel. wiens kandida tuur tot het laatst door de Haagse CDA-fractie is ge- steuhd. was gekozen. HILVERSUM De kaartverkoop voor de voetbalinterland Nederland—Polen in het kader van de voorronden om het Europees kampioenschap voor landen teams, is teleurstellend verlopen. De KNVB heeft om deze reden de NOS geen toestemming voor een rechtstreeks beeldverslag gegeven. De wedstrijd is wel te volgen via de radio op Hilversum 3 om 20.15 uur. Studio Sport geeft op Ned. I tv-beelden van de wedstrijd om 22.35 uur. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werknemers gezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis van 1969= 100, liep op van 158,2 midden augustus tot 160,2 midden sep tember. Dit komt neer op een stijging van 1,3 procent Van de beoordeelde goederen en diensten gaf in september 57 procent een prijsstij ging te zien, met een invloed op het totaal indexcijfer van 1,4 procent. Voor een vierde deel is deze stijging toe te schrij ven aan kleding, maar men dient reke ning te houden met het feit, dat hier ook sprake is van een overgang van zomer- naar winterkleding. De stijging van de kledingprijzen is voor ongeveer 25 pro cent aan deze pakketwijziging toe te schrijven. Voorts werden prijsstijgingen waargeno men voor o.m. aardappelen, groenten, fruit, koffie, vlees en vleeswaren, marga rine, eieren, vloeibare brandstoffen, elec- triciteit, schoeisel en trein tarieven. Voor 16 procent van de goederen, o.m. voor de alcoholvrije dranken, daalden de prijzen met een invloed op het totaalin- dexcijfer van - 0,1 procent Voor de resterende 27 procent bleef de situatie ongewijzigd. DUBLIN (Reuter) De in Ierland ontvoer de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema heeft op een geluidsbandje een beroep op de Ierse regering gedaan, om de drie gevangenen vrij te laten, zoals door de ontvoerders is geëist Ook vraagt Herrema de werknemers van zijn Ferenka-fabriek in Dublin te gaan demonstreren tegen de wei gerachtige houding van de Ierse regering. Het bandje met de stem van Herrema is in handen gespeeld van de nieuwe bemidde laar, vakbondsleider Philip Flynn. Deze heeft het overhandigd aan de regering. Maar na het kabinetsberaad van gisteren ver klaarde minister van Justitie Patrick Coony, dat de regering niet wil wijken voor chanta ge en dat de gevangenen niet worden vrijge laten. Philip Flynn zei gisteren te verwachten, dat de ontvoerders de heer Herrema zullen do den en een tweede ontvoering zullen uitvoe ren, als de Ierse regering niet op hun eisen ingaat „Dit is mijn persoonlijke mening; ik geloof, dat het leven van Herrema op het spel staat" Flynn zei dat veel mensen schij nen te denken, dat deze ontvoeringszaak een „verhaal zonder einde" is, maar hij zelf is er van overtuigd, dat er een slot aan zit Flynn, die in de loop van vandaag een nieuwe boodschap verwachtte, zei: „Het le ven van een Nederlander is toch wel meer waard dan de beginselen van een Ierse regering?" Ook Herrema zegt op het bandje geen begrip te hebben voor het standpunt van de Ierse regering. Volgens Flynn wek ken de woorden van Herrema de indruk, dat hij de eisen van zijn ontvoerders redelijk vindt en niet begrijpt waarom de regering vasthoudt aan haar weigering. „Je moet haast wel gaan denken, dat dë regering niet wil dat Herrema levend wordt vrijgelaten", aldus Flynn. De bemiddelaar zei veel moei lijkheden te ondervinden bij zijn taak. „Alle telefoons worden afgeluisterd en ik word voortdurend in het oog gehouden door de politie." De Nederlandse ambassadeur in Dublin, mr. F. van Raalte, is gistermiidag enige tijd op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag geweest om overleg te plegen over de gijzelingszaak. Record Steeds zijn er weer mensen die in het een of an der een record weten te vestigen. Zo ook Pamela Ness die het in Kansas City pres teerde een buik dans uit te voeren die precies 27 uur en 37 1/2 minuut heeft geduurd. TH wiNtenjDIE.VAII WANTEI lADVERTENTIE Er zijn groepen christenen, die vaak pas in het nieuws komen als hun land wordt getroffen door een ramp. De kerken van de Derde Wereld. Dan zien we hoe aktief ze zijn bij de opvang van vluchtelingen. Dan horen we dat ze onze hulpgoe deren snel en betrouwbaar brengen waar ze nodig zijn. Maar op het nationaal missiebureau zijn deze overzeese kerken voortdurend in het beeld. Want ook onder "normale" omstandighe den hebben ze onze hulp nodig. Gewoon om verder te werken. Om scholen, parochiecentra en klinieken niet te hoeven sluiten. Want ook dat zou een ramp zijn. Rond WerekJmissiedag. 19 oktober, wordt die hulp van U gevraagd. Op de schaal in de kerk of op de giro. GIRO 8725 ten name van PMW, In de Flevo-polders zijn al naar schatting 15.000 grauwe ganzen gesignaleerd. IADVERTENTIE J Weet u wat op dit moment het gevaarlijkste stukje weg van Nederland is? Het is precies dal stuk wat nat is. En waar de bladeren al zijn gevallen. Nu het herfst is kan dat stuk weg overal zijn. Laten we dus oppassen. Want we moeten vooruit. En niet onderuit Door koude weer in Europa vogeltrek al vroeg op gang DEN HAAG (ANP) In de Flevopolders verblijven momenteel volgens een schatting van de Rijksdienst voor IJsselmeerpolders al circa 15.000 grauwe ganzen. Ook zijn volgens een telling van het staatsbosbeheer in de flevopolders reeds de eerste kleine zwanen gearriveerd bij de Veluwe-randmeren. Kleine zwanen zijn broedvogels van Noord-Siberië. Oorzaak van deze vroege vogeltrek is waarschijnlijk het koude weer in grote delen van Europa. Voorts zijn de eerste bonte kraaien al gesignaleerd, terwijl er bovendien zeer veel vinken, kieviten, duiven en spreeuwen zijn, zowel op doortrek naar het zuiden, als voedselzoekend op de bouw en weilanden. Voorstel werknemers: Staat moet 50% deelnemen in computers APELDOORN Een commis sie van de werknemersorgani satie, die de gevolgen bestu deert van plannen tot herstruc turering bij Philips Computer Industrie, heeft de suggestie ge daan om de rijksoverheid te bewegen een staatsbelang van 50 pet in de computerindustrie te nemen. Een gesprek hierover met minister Lubbers (economi sche zaken) is al aangevraagd. Bij herstructurering zouden bij de Philipsvestigingen in Den Haag en in Apeldoorn de ko mende twee jaar 2000 tot 2500 man hoog gekwalificeerd perso neel moeten afvloeien. De werk nemersorganisaties en de onder nemingsraad trachten dit mas saontslag te voorkomen. Drayer vrij De 28-jarige Haarlemmer Ru- dolf Drayer, die vorige week door de Spaanse politie was gearresteerd omdat hij de schoonzoon van Franco zou hebben mishandeld, is vrijgela ten en op weg naar huis. Opsporing verzocht leverde honderden tips op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na de televisieuitzending „Opsporing Verzocht", die de AVRO-televisie gisteravond uitzond, zijn bijna zevenhon derd telefonische tips ontvangen op het hoofdbureau van de Haagse politie. De meeste tips handelden over de zaak van de 76-jarige Haagse weduwe mevrouw C. H. M. Gijsbers, die eind december vorig jaar vermoord werd in haar woning aan het Sweelinckplein. Van de binnengekomen tips over de drie behandelde moordzaken bleek dat zeker een tiental tips bruikbaar was. Er heerste na afloop van de televisieuitzending een tevreden stemming bij politie en justitie. Een begeleidingscommissie van het programma gaat nu onderzoeken of er mogelijk een opvolger van dit programma komt, waarbij gedacht wordt aan 2 maart 1976. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1