Olympisch seizoen is extra druk voor kernploegen Missie: wezenlijke van het christendom bewaren in het „labyrinth der culturen" ïl FIKST TOOKTO DRINKING JW0 THSU ro 3AZD rmm sorsHtfTmrn \THGDCDVAND NowNezsim Vijf bisschoppen in Rome Paulus de Boskabouter De Uitvinder Lucky Luke - „Met Escorte" r i Landelijke actie voor hulp aan Noord Ierland KORTE METTEN PAGINA 14 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1975 voor de A-kampioenschappen. Ook die hebben nog geen onder dak. „Maar al te grote proble men in dit verband zie ik nog niet zitten", aldus Zeekant, die na een „hete zomer" op een „echte winter" hoopt Reinder Bos ma LEEUWARDEN - „Er wordt dit seizoen met het oog op de Olympische spelen extra hard aan ge trokken bij de kernploe gen. Gevestigde namen zijn er in het Olympisch jaar minder dan destijds in Sapporo, toen we een reputatie hadden opge bouwd. De top ligt duidelijk an ders, al stel ik wel dat we op de diverse afstanden serieuze kandidaten heb ben. Daarbij reken ik ook op een herstelde Hans van Helden". Voorzitter Wim Zeekant van de landelijke technische commissie blikt hoopvol vooruit op het na derend schaatsseizoen, dat er door de Olympische spelen in Innsbruck een extra dimensie bij krijgt. „Het wordt mede daardoor een interessant sei zoen, waarin de moeilijkheden van het verleden niet meer kun nen voorkomen. We weten nu waar we aan toe zijn en we willen extra spanningen uitslui ten. Het zich plaatsen voor de kernploeg brengt met zich mee dat men zich volledig schaart onder de supervisie van Gerard Ma arse en Leen Pfrommer. We werken naar een goed seizoen, dat we in maart hopen te kun nen afronden met deelname aan wedstrijden in Alma Ata". De coaches Maarse en Pfrom mer zijn de „zekerheden" waar-, op de LTC het nieuwe seizoen kan bouwen. Voor het overige is het afwachten welke namen er op de tickets naar de diverse titeltoernooien moeten worden ingevuld. Harm Kuipers heeft door zijn studie internationaal afgehaakt, Sippie Tigchelaar heeft dat, na ontstane conflicten, vrijwillig gedaan. Daarnaast gaven Sop hie Westenbroek, Sijtje van der Lende en Annie Borckink de voorkeur aan „regionale voorbe reiding buiten het bereik van Maarse". Uitstekend „Die decentralisatie van trai ningsopvatting van het drietal Sijtje, Sophie en Annie loopt tegen onze wil vooruit op de plannen van de LTC na de Olympische Spelen. Het gevolg is geweest dat er vrij veel nieu we gezichten in de uitgebreide dameskernploeg zijn gekomen." Die verschuiving heeft tot ge volg gehad dat er weinig leef- tijdverschil meer bestaat. Haits- ke Pijlman is nu de oudste. Een recent trainingskamp in Wijk aan Zee, waarin ook de ouders werden betrokken, heeft geleerd dat de stemming ontzettend leuk is. Het gedragspatroon en de interesses zijn nu wat meer gelijk gestemd. Deze week is gestart met de ijstraining naast de conditie training die eenmaal per week op het Cios in Overveen door Ben Holleboom plaatsvindt. Be halve die training nemen de kernploegleden hun schema's mee naar de regio, om zich ook daar nog enkele malen per week te prepareren op het nieu we seizoen. En dan beginnen nog deze maand de nationale- en internationale tournees. Voor wat de dames betreft (Haitske Pijlman, Margriet Pomper, Piety Postma, Sjoke Schuurmans en Joke van Rijs- sel hebben WK-ervaringen in te genstelling tot Christa Jaarsma, Ineke Pepping en Ina Steen- bruggen) begint het „wedstrijd rijden" al op 25 oktober. Op uitnodiging zullen vier rijdsters en vier junior-heren naar Kre- feld gaan om de opening van de nieuwe baan op te luisteren. De kernploegdames, die voor hun ijstraining aangewezen zijn op Heerenveen, Amsterdam en misschien Alkmaar of Utrecht, zullen dit jaar niet starten tij dens de IJsselcupwedstrijden in Deventer. Van 16 tot 27 no vember verblijft men namelijk in Inzeil. Direct na terugkeer komt men nu in actie in Den Haag tijdens de Residentie-cup wedstrijden op 29 november. Voor de maand december staan er internationale ontmoetingen in West-Oost Duitsland op het programma, alsmede tussen Kerst en nieuwjaar een trai ningskamp in Alkmaar. Daarna wordt de groep opgesplitst, om dat op 3 en 4 januari in Heeren veen de nationale juniorenkam pioenschappen plaatsvinden. Het zal daarna van de klasserin gen en dispensaties afhangen wie er startgerechtigd zullen zijn op de A-kampioenschappen die een weekend later (waar is nog niet bekend) worden gehou den. Daar vindt de selectie plaats voor de grotere evene menten, waaronder op 17 en 18 januari de WK- junioren in Ma donna di Campiglio. Op maan dag 12 januari reizen de geselec teerde junioren af naar Italië, in gezelschap van de senioren-da mes, die in Zwitserland of Oos tenrijk wedstrijden gaan rijden. Dit met het oog op de voorberei ding voor de Olympische spelen, waar de dames van 5 tot en met 8 februari in actie komen. Als de heren (van 10 tot en met 14 februari) rijden zijn de dames alweer terug voor een trainings- kamp(je) in Nederland, om me dio februari koers te zetten naar het Noorse Gjövik voor de W.K. Misschien dat er daarna nog een trainingskamp wordt ingelast met het oog op de WK- sprint, die pas op 6 en 7 maart in West Berlijn worden verreden. De da mes zullen dit seizoen door An no Hart uit Schoorl worden bij gestaan als masseur. Anno is Feiko Jansma opgevolgd. Het seizoen voor de heren is nog nog veel mede doordat de interland Noorwegen-Neder- land (20/21 december) weer op het programma staat. De heren- kernploeg trekt daarom van 8 tot 23 december naar Noorwe gen om in Köngsberg of Gol een trainingskamp op te slaan. Al deze week vertrekken Leen Pfrommer en zijn heren naar Inzeil om daar ruim een week ijs in de benen te krijgen. Naast diverse nationale kampen staat in november als krachtproef de Usselcupwedstrijd op 22 no vember in Deventer op het pro gramma. Na de Kerstdagen tot en met 8 januari gaat men als voorberei ding op de nationale titelstrijd naar Davos of Inzeil, terwijl di rect na de Nederlandse kam pioenschappen de definitieve selectie met eventueel specialis ten voor de Olympische spelen afreist naar Köngsberg. Van daar gaat men 8 februari naar Inzeil, om het verblijf daar te onderbreken voor de Olympi sche spelen. Men blijft er tot 25 februari, om pas kort voor de, WK in Heerenveen de tenten in Friesland op te slaan. Het is afwachten welke namen de nationale kampioenschappen gaan opleveren. Vooreerst zul len die kampioenschappen nog moeten worden ondergebracht, want de meeste banen staan niet te dringen. De B-kampioen- schappen zullen dit jaar ge scheiden (dames- sprinters ener zijds en de heren afzonderlijk) op twee plaatsen worden verre den in het weekend van 20 en 21 december. Daaraan mag wor den deelgenomen naar geweste lijk rato en de eersten van dit kampioenschap klasseren zich met de kernploegleden en de meest representatieve junioren Veilingen 3034, Le Reve 25—311 Nora 30-34, ge 17-35; Rozen, Ilona. Baccara, Mcrce- des, Sonia, L A Minuetto, 22-59, Belinda, Garnette, Marina, Motrea, Zorina, Ge mengd, Annabel, Esther Ofarim, Evergold, RokJoa, Yellow Belinda 13-32; Chrysan ten: Spider, Cremon, Bernstein, Torino Lovita. Stanly, Florance 45—66, Astro, Alex Betser, Brêitner. Regalia, Escort 20—49, Diversen: Strelitzia 245-270; Lelie 55-85; Nerme 20-49; Cyclaam 190-250; SL Paulia 70-85; Per bos Chrysanthen g|g 55-145; Ins. Ideal -am. Fro! Blaau' erina 250—360 Au Blue Katwijk. 14/10, Groenten Waspeen p. kist AI 3.005.60, All 260-5.90, B1 4 10-8.90, CI 3.30-6 20, CII 2.90—4.50; Bloemkolen; 61 82-1.19, 611 33-73, 61 67-1 20. 811 26-49, 10 II 43. 12 I 64-68, 1211 31-45; Breekpeen p kist 2.50-7.90; Uien p. kist 8 60-9.80; Andijvie 23—61, Boerenkool 56-65; Bospeen II 52-1 05; Peterselie 12; Krulpeterselie 27; Prei 27—68; Rode kool 2022; Selderie 18-22; Snazie 58-61; Spitskolen 35-67; Schorse neren: AU,31-1.56, BI 38-64, Cl 7; Aan voer: 150.000 kg waspeen, 11 000 bloemko len, 1100 bosjes peen. 5500 kg schorsene- VEEMARKT LEIDEN: - Aanvoer totaal 3121; slachtrunderen 300; gebruiksvee 404; graskalveren 190; nuchtere kalve ren 1396; ponnies 26; varkens 32; big gen 393; schapen of lammeren 257; bokken of geiten 122. Prijzen In per kg: slieren (1e en 2e kw.) 6.90-7.35. 6.45-6,80; vaarzen (1e en 2e kw.) 6.30- 6,75, 5.50-6,00; Koeien (1e, 2e en 3e kw.) 6,00-6,60, 5,45-5,75. 4,90-5,25: nuchtere slachtkatveren 1,25-2.00. Prij zen in per stuk: melk- en kalfkoeien 1500-2100; vaarzen 925-1900; graskalve ren 550-950; nuchtere kalveren v. fok of mesterij roodbont 250-500, zwartbont 150-485; lopers 145-165; biggen 105- 115; schapen 170-210; lammeren 170- 235; ponnies 200-500, drachtige zeugen 550-650; geiten 25-80. Overzicht (resp. aanvoer handel en prijzen): slachtrun deren groot-goed-als maandag; kalf- en melkkoeien ruim-willig-stabiel; vare koeien matig-redelijk-stabiel; graskalve ren groot-redelijk-iets hoger; nuchtere kalveren ruim-rustig-stabiel; paarden ruim-redelijk-stabiel; lopers ruim-rede- lijk-stabiel; schapen en lammeren ma- tig-minder-stabiel; geiten groot-goed- stabiel. JADVERTEHRg Gemeente Koudekerk aan den Rijn De burgemeester der gemeente Koudekerk aan den Rijn maakt bekend: 1e. dat, ter voldoening aan artikel 72 a in verband met dé artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid Holland, bijgestaan door de daar toe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de tiende november 1975 te 15.00 uur, teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van het werk en de voorgenomen onteigening ten name van de ge meente Koudekerk aan den Rijn voor de recon structie van een plm. 360 m lang gedeelte van de weg Leiderdorp - Alphen aan den Rijn (tertiair wegenplan van Zuid-Holland 1973, nr. 27 ged.) bestaande uit een gedeelte van de Hondsdijk en een gedeelte van de Dorpsstraat, met bijkomende werken, in de gemeente Koudekerk aan den Rijn, en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwa ren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente van 20 oktober 1975 totdat de commis sie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Koudekerk aan den Rijn van 20 oktober 1975 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. De burgemeester voornoemd, Koudekerk aan dón Rijn, T-4 Toen de ontkurking eindelijk geslaagd was, rook Pieter aan dachtig aan de fles en vroeg: .Nieuwe oogst?' Geen sprake van,' zei Paulus beledigd, .kijk maar eens op het etiket.' Pieter zette de leesbril van Paulus op en las: „ChSteau de Foret - 1960. 'Zozo', mompelde hij verrast, .vijftien jaar oud. Dat zal me een wijntje zijn.' ,Dat is het', beaamde Paulus fijn tjes. .Jammer dat je niet mee drinkt.' Toen ze ieder drie en een half glas op hadden,was hadden. was fles leeg. ,Dat was me wat', kreunde Pieter. ,Zal ik nog een flesje uit de kelder halen?' vroeg Paulus. .Odelioooo,' zei Pieter. Hij bedoelde eigenlijk wat anders, maar het kwam er niet zo duidelijk uit. Suske en Wiske De vinnige Viking C. Dargaud S A. 1975 WAARON\? IK HEB TOCH ZEKER WEL MET RECMT OM TE ZINSEN! EK/FIN, ALS JE 1 DAT LEUK. L VINDT... Xy\ Het missiewerk der r.k. kerk is diepgaand onderwerp van gesprek geweest tijdens het congres van zevenhonderd deskundigen op het terrein van de missie, dat begin deze week in Rome werd afgeslo ten. Onder het algemene the ma „Geloofsverkondiging en de culturen" probeerden theo logen, missiologen en mensen uit de praktijk de missionaire opdracht van de kerk in de derde wereld te formuleren. Vlak voor de sluiting van het congres werden de deelnemers door de paus ontvangen. Deze formuleerde het grondbegin sel, dat in „het labyrinth der culturen" de christelijke iden titeit, het wezenlijke van het christendom, niet verloren mag gaan. Om deze identiteit ging het tijdens het congres ook steeds. Wét moet hóé verkondigd wor den? Het wét was eenvoudig genoeg te beantwoorden, na melijk het evangelie. Maar het hóé leverde de problemen op. Want met de geloofsverkondi ging is bewust of onbewust tegelijk ook de Europese cul tuur, Europees denken en han delen, meegeëxporteerd. De tijd waarin dit mogelijk was, schijnt echter definitief voor bij te zijn. De problemen liggen echter niet alleen in de missielanden. De Belgische missionaris Jo seph Masson uit Leuven wees met name op de „tegenstan ders" van de missie in de christelijke gemeenschappen. Hij bedoelde hiermee een ui terlijk nog christelijke samen leving, die als gevolg van de secularisering van Europa steeds minder begrip voor missie opbrengt, omdat binnen deze „christelijke gemeen schappen" een mystieke voor stelling van menselijke voor uitgang en van aardse bevrij ding voorrang heeft op de christelijke geloofsverkondi ging Grotere moeilijkheden onder vindt de missie echter in de derde wereld. Met name in Zuid-Amerika wordt steeds krachtiger de vraag gesteld welke consequenties de chris telijke boodschap voor het maatschappelijke, politieke en economische leven van de heeft. Mgr. Eduardo Pironio, tot voor kort voorzitter van de Latijns-Amerikaanse bis schoppenconferentie en thans pro-prefect van de curie-con gregatie voor de religieuzen, beschreef dit probleem. Naar zijn mening kan kerstening niet losgemaat worden van de bestrijding van menselijke nood. De bevrijding, die het evangelie belooft, moet heel konkreet en politiek ook be vrijding van onderdrukking inhouden. In Afrika ligt het probleem heel anders. Daar staan niet materiële nood, klassentegen stelling en onderdrukking voorop, maar daar staat de missie voor een ontwakend. Afrikaans zelfbewustzijn. Vol gens de Leuvense prof. Mas son wordt overgang tot het christendom in Afrika dikwijls reeds gezien als verraad aan eigen land en eigen cultuur. Tot duidelijke conclusies leid de het congres, dat was geor ganiseerd door de pauselijke universiteit „Urbania" samen met de curie-congregatie voor de missie en verschillende katholieke universiteiten, over igens niet Wel is duidelijk ge maakt, dat verdere bezinning op het missiewerk noodzake lijk is om het evangelie zoals de bisschoppensynode in 1974 reeds formuleerde te kunnen inplanten in de ver schillende culturen. Of zoals paus Paulus het tijdens die synode zei: Er moeten uitdruk kingsvormen voor het geloof gevonden worden, die meer re kening houden met de culture le en maatschappelijke om standigheden, waarin gemis sioneerd wordt, zonder dat die culturele en maatschappelijke kontekst zozeer gaat overheer sen, dat het universele karak ter van de kerk geweld wordt Kerk en wereld Met steun van de raad van kerken zal de stichting „Hulp Noord-Ierland" in samen werking met de AVRO in het voorjaar van 1976 een lande lijke actie voeren. De bedoe ling ervan is zeven miljoen gulden bijeen te brengen, waarmee voor enkele jaren de steun gegarandeerd is aan projecten ten behoeve van maatschappelijk gehandicap ten in Noord-Ierland. De stichting „Hulp Noord-Ier land" is een dienstverlenend instituut, dat in Noord-Ierland de daar aanwezige organisa ties en personen de mogelijk heden geeft voor maatschap pelijk opbouwwerk. De hulp wordt gelijkelijk gegeven aan de protestantse en rooms-kath- olieke gemeenschappen. Het adres van Nederland is Nieu we Gracht 27, Utrecht. Bijzondere aandacht besteedt de hulpverlening aan jongeren en bejaarden. Bijzonder be langrijk is gebleken, dat ont moetingsplaatsen worden ge creëerd, waar met elkaar in conflict zijnde groepen, bij voorbeeld van twee belenden de wijken van protestanten en rooms-katholieken, weer met elkaar in gesprek kunnen ko men. Daar wordt geexperi- menteerd met nieuwe vormen van samenleving. De hulpverlening richt zich voornamelijk op de mensen aan de basis van de samenle ving, die meer dan andere groeperingen in hun situatie opgesloten zitten, zowel maat schappelijk als geestelijk. De Nederlandse raad van kerken heeft zich geheel achter deze vorm van hulpverlening ge- Vijf van de zeven Nederland se bisschoppen verblijven in Rome of gaan er naar toe. Gisteren is kardinaal Alfrink naar Rome vertrokken om deel te nemen aan het derde symposion van Europese bis schoppen, dat van 14 tot 18 oktober gehouden wordt. Bis schop Moeller van Groningen, die eveneens aan dit sympo sion deelneemt, is reeds zater dag vertrokken. Mgr. Bluyssen leidt een Neder landse bedevaart naar Rome. Hij heeft nog een bezoek op zijn program staan aan kardi naal Baggio, prefect van de congregatie voor de bisschop pen. Kardinaal Baggio heeft eerder bezoek gehad van bis schop Simonis van Rotterdam, die eveneens met een bede vaart naar Rome is. Mgr. Si monis blijft voorlopig nog in Rome om deel te nemen aan de plenaire vergadering van de congregatie voor de reli gieuzen, waarvan hij lid is. Afwisselend met bisschop Moeller van Groningen zal hij bovendien het katechetisch symposion bijwonen, dat de internationale raad voor de katechese deze maand in Ro- •me heeft georganiseerd. Op 17 oktober verstrekt bis schop Zwartkruis met een be devaart naar Rome. Diezelfde dag keert bisschop Bluyssen naar Nederland terug. De an dere bisschoppen keren in de laatste week van oktober naar Nederland terug. Het derde symposion van Eu ropese bisschoppen het eer ste werd in 1967 in Noordwij- kerhout, het tweede in 1969 in Chur in Zwitserland gehouden heeft als basisthema „De zending van de bisschop in dienst van het geloof". Het gespreksthema wordt ingeleid door kardinaal Wojtyla van Krakau, door de Italiaanse kardinaal Poma van Bologna en de Franse bisschop Robert Coffy van Albi. Het Vaticaan heeft de tiende internationale dag voor de vrede, die op 1 januari in de katholieke kerk wordt gehou den, gesteld onder het thema „De echte wapenen van de vrede". Op deze tiende dag van de vrede wil men vooral de noodzaak van ontwapening beklemtonen. De hervormde wereldbond (WARC) heeft een studie over het kerkelijk ambt van ouder ling gepubliceerd, afkomstig van dr. Robert W. Henderson, hoogleraar godsdienstweten schap aan de universiteit van Tulsa in Oklahoma. Zijn stu die is gebaseerd op gegevens van zestig verschillende ker ken. Volgens ds. Richmon Smith, secretaris van de afde ling theologie van de WARC worden in het laatste hoofd stuk aanbevelingen gedaan, die aanzienlijke betekenis kun nen hebben in oecumenisch verband, in het bijzonder inza ke kerkherziening. Laden en adviseurs van de lekenraad in 1967 door de paus ingesteld komen van twintig tot tweeentwintig ok tober in Rome bijeen voor hun laatste plenaire vergade ring in de experimentele pe riode. Men zal het werk eva lueren in de afgelopen acht jaar op het stuk van het leke- napostolaat. Voorzitter is de aartsbisschop van Quebec, kardinaal Maurice Roy. Vóór de vergadering is er een bij eenkomst van 250 mannen en vrouwen uit verscheidene sec toren van het economische, sociale en politieke leven. Protestantse en orthodoxe christenen zijn uitgenodigd als waarnemer. De „Frankfurter Buchmesse" presenteert 251.000 titels, waaronder 79.000 nieuwe uit gaven. De afdeling godsdienst theologie neemt daarbij de negende plaats in met 1.894 eerste en 394 herdrukken, dat is 4,6 procent van de totale produktie. Vorig jaar nam de afdeling nog de vijfde plaats Na een ambtsperiode van ze ventien jaren heeft mgr. B. G. Henning afscheid genomen als voorzitter van de Medische Missie-actie. Tijdens een af scheidsbijeenkomst werd be nadrukt, dat Metnisa in Ne derland een begrip is gewor den. Mgr. Henning blijft lid van het bestuur. Als voorzit ter wordt hij opgevolgd door pater C. W.V. 't Hoen o.fjn. cap.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14