'Doorwerken en nog eens doorwerken' PAROOL IN MONTREAL LUIDT: WOENSDAG 15 OKTOBER 1975 $3 Montréal 1976 PAGINA 13 Vierendertig betonnen palen zijn nodig voor de fundering van het hoofdstadion. LEIDSE COURANT OPSCHRIFT BU BOUWTERREIN: „GEEN ZORGEN, ALLES KOMT HEUS WEL OP TUD IN ORDE" (Van onze speciale verslaggever) MONTREAL „Maak U niet bezorgd. Alles komt heus wel op tijd klaar", luidt ongeveer de vertaling van het bord met de Franse tekst bij de ingang van het gigantische terrein, waar momenteel met man en macht wordt gewerkt aan de bouw van het Olympische Stadion voor de Spelen van 1976. En inderdaad, zelfs de grootste scepticus komt onwille keurig onder de indruk van het schouwspel dat zich indien hij zich bevindt op de heuvel bij de schitterend aangelegde Botanische tuinen aan zijn voeten openbaart. Een enorme kolonie mieren lijkt bezit te hebben genomen van het Pare Maisonneuve, tot voor enkele maanden nog een ruige groene vlakte in Montreal. Na de laatste arbeidersstakingen in mei, die bijna de doodsteek betekenden voor Montreal als Olympische stad, luidt het parool nog slechts: door werken en nog eens doorwerken. In maart van het volgend jaar moet de gehele constructie gereed zijn, in juni ook het binnenwerk. Een uitermate krap schema, want de opening van de Olympische Spelen Is voorzien op 17 juli 1976. Wie het voorrecht geniet geflankeerd door een char mante, in helrood kostuum gestoken hostess voorzien van speciale gele pasjes de scherpe politiebewaking aan de rand van het bouwterrein te mogen passeren wordt onmiddellijk getroffen door de verbluffende ijver van de menselijke mieren met de fel gekleurde helmen. Er staat niemand werkloos toe te zien, er wordt geen sigaretje gedraaid en geen hapje tussen door gegeten. Iedereen is geconcentreerd met zijn taak bezig. Het is een komen" en gaan van betonmo lens, timmerlieden werken verzonken tussen hele houtwinkels, kraanmachinisten manoeuvreren om zichtig met enorme geprefabriceerde betonblokken. De jacht op extra premies gaat onstuitbaar verder. Palen Het hoofdstadion wordt geconstrueerd rond 34 be tonnen palen, die rusten op een fundering van 6 meter en 15 meter hoog zijn. Nu lijken die palen-in- wording nog op een woud van kromme schoorstenen, straks zijn ze vrijwel aan het gezicht onttrokken door de zijkant en het dak van het stadion, dat veel weg zal hebben van een reuzeninsect. De hostess, de Oostenrijkse Viktoria Scholier (zij bekleedt deze functie ook tijdens de Olympische Winterspelen in Innsbruck), staat klaar om meer cijferwerk aan te dragen: „Het grote stadion wordt 480 meter lang en 280 meter breed. Er komen 56.500 permanente zitplaatsen, maar tijdens de Spelen kun nen er door het aanbrengen van demontabele tribu nes 70.000 bezoekers in. Aan de kant van het zwem bad zal een toren schuin boven het stadion verrijzen met een totale lengte van 168,4 meter en een hoogte van 60 meter". Van die mast, een geesteskind van de Franse architect Taillibert, is nog erg weinig te bekennen. Men is pas begonnen met de basis, op het dak van het zwembad-in-aanbouw. De delen van de toren zullen uit Frankrijk over moeten komen. Het bouwwerk zal achttien verdiepingen omvatten met op de top een restaurant. Met behulp van kabels zal het mogelijk zijn dat de overkapping van de tribunes naar het midden wordt uitgeschoven, zodat het sta dion door middel van deze paraplu geheel overdekt kan worden. Te laat In totaal 900 arbeiders werken nu aan de bouw van het grote stadion, het zwembad en de velodrome, die tot hetzelfde complex behoort en nog voor het einde van het jaar overigens maanden en maanden te laat klaar moet zijn. Aan het zwembad en het hoofdstadion wordt in ploegendienst gedurende achttien uur per dag ge werkt, de mast krijgt zelfs 21 uur per dag de volle aandacht. Aan het even verderop gesitueerde Olym pisch Dorp de gemeentelijke golfclub moest voor dit doel de helft van zijn grond afstaan, juist nadat er een nieuw clubhuis was neergezet werken in totaal nog eens 800 arbeiders. Ook hier is strenge politiebewaking, die is ingesteld na de laatste staking. Men heeft toen enkele honderden „lastige" arbeiders ontslagen en men vreest sabotage. Daarom ook draagt elke bonafide arbeider duidelijk zichtbaar een legitimatie met pasfoto op zijn overall. En ook al is er een officiële hostess bij het groepje geinteresseer- den, er blijft steeds een gehelmde in de buurt op eerbiedige afstand, dat wel met de walkie talkie gereed voor gebruik. Vormen De contouren van het piramideachtige Olympisch Dorp, op de heuvel tegenover het Stadioncomplex, nemen al duidelijke vormen aan. Men is tot een hoogte van zestien verdiepingen gevorderd en met nog drie etages voor de boeg is het pannebier al klaargezet Viktoria Scholier draait, wijzend op de atletenhuis- vesting in de steigers, braaf haar lesje af: „Er komen 980 appartementen met een maximale bezettings graad van 9.250 mensen. Drie blokken zijn voor mannelijke atleten, het vierde blok is voor de vrou wen. De mannen mogen niet naar de vrouwen, maar verkeer in omgekeerde richting is wel toegestaan. De pers zal niet worden toegelaten in het Olympisch Dorp. Interviews kunnen worden gehouden in de Ecole Marguerite de la Jamerais, dat met een loop brug over de straat met het stadion wordt verbonden. Het Maisonneuve Hospital, het voornaamste medische centrum tijdens de Spelen, ligt hier slechts enkele honderden meters vandaan. Het Olympisch Dorp krijgt onder meer sauna's, winkels, restaurants, een theater, kantoortjes en zwembaden. Het dorp zal geopend zijn van 19 juni tot en met 6 augustus 1976. Elke chef de mission krijgt een eigen kamer met een ontvangstruimte". Na deze monotoon opgezegde reeks feitelijkheden valt het donkere meisje toch even uit haar rol en zij vertrouwt haar gasten toe: „Pff, wat is het toch warm. Ik hoop maar, dat we volgend jaar een wat luchtiger kostuum te dragen zullen krijgen". Beslaande accommodaties De organisatoren van de Olympische Spelen zijn ervan uitgegaan zoveel mogelijk bestaande accom modaties te gebruiken. Dat neemt echter niet weg dat toch nog heel wat nieuwe stadions gebouwd moesten worden en oude onderkomens gerenoveerd. Tot de nieuwe sportterreinen kunnen worden gere kend: het Olympisch Stadion met zwembad en mast, de wielerbaan, het Olympische roei- en kanobassin, het Claude Robillardcentrum (waterpolo en handbal), het Etienne Desmarteaucentrum (basketbal), alle in Montreal zelf, de Olympische jachthaven in Kingston, het paardensportcentrum in Bromont, de terreinen voor het handboogschieten in Joliette en de Olympi sche schietbanen in l'Acadie. In Kingston, Joliette en Bromont zijn reeds voorolympische wedstrijden ge houden, hoewel de betreffende accommodaties nog niet voor honderd procent gereed waren Reeds bestaande Olympische stadions zijn: de Mauri ce Richard Arena (boksen en worstelen), het Maison neuve Sportcentrum (worstelen), de St. Michel Arena (gewichtheffen), het Forum (basketbal, boksen, tur nen, handbal, volleybal), het Paul Sauvecentrum (vol leybal), het Winterstadion van de Universiteit van Montreal (scherm), het Molsonstadion van de McGillu- niversiteit (hockey), het voetbalstadion van Shërbroo- ke, het sportpaleis van Sherbrooke (volleybal), het Varsitystadion in Toronto (voetbal) en het Lansdown- park in Ottawa (voetbal). Krachtproef In het weekeinde van 26 en 27 juli stonden de Frans-Canadese organisatoren voor een krachtproef: in het kader van de Olympische testwedstrijden stonden tegelijkertijd vijf takken van sport op het programma met 900 deelnemers uit 17 landen (hoc key, atletiek, judo, zeilen en paardensport. Maar het dunne ijs, waarop de Canadezen zich ogenschijnlijk begaven, hield wonderwel en de gene rale repetitie verliep hoewel niet vlekkeloos dan toch zonder al te grote blunders. Bij de atletiekwed strijden kwamen in totaal 12.000 toeschouwers, de judoka's trokken ruim 6.000 geïnteresseerden, de hockeyfinale West-Duitsland—Pakistan werd bezocht door 3.000 personen, de militarywedstrijden in Bro mont brachten 5.000 mensen op de been en ook de zeilers hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Walther Tröger, algemeen secretaris van het Wcstduitse Olympischw comité, had in Montreal nauwlettend toegekeken en vond: „De Canadezen zijn op dit moment misschien wel betere organisatoren dan de Japanners en de Mexicanen dat een jaar voor hun Spelen waren. Ik meen dat er knap werk is verricht. Daarom behoeft men er volgens mij ook niet aan te twijfelen dat de Canadezen net als wij in München perfecte gastheren zullen zijn". En na een wat rommelig begin van de atletiekwed strijden op het provisorisch ingerichte Kent Park, waar de juryleden aanvankelijk hun gebrek aan ervaring niet konden verbergen en de speaker her haaldelijk vergissingen maakte, kon ook Ad Paulen (president van de Europese Atletiek Unie) tevreden constateren: „Op de laatste dag liep alles zo gladjes volgens schema dat je je horloge er op gelijk kon zetten". Het Olympisch bouwterrein wordt zwaar bewaakt. Men vreest acties van ontslagen arbeiders. Fotografen moeten dan ook vanachter de hekken hun werk doen. Het Velodrome is een van de bouwwerken, die voor het einde van het jaar gereed moeten zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13